LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2019 M. GEGUŽĖS 30 D. ĮSAKYMO NR. 3d-337 „DĖL LIETUVOS KAIMO PLĖTROS 2014–2020 M. PROGRAMOS PRIEMONĖS „TECHNINĖ PAGALBA“ VEIKLOS SRITIES „LIETUVOS KAIMO TINKLAS“ ĮGYVENDINIMO TAISYKLIŲ, SKIRTŲ RENGINIŲ KOMUNIKACIJOS PRIEMONĖMS, PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2021 m. liepos 1 d. Nr. 3D-424

Vilnius

 

1. P a k e i č i u  Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos srities „Lietuvos kaimo tinklas“ įgyvendinimo taisykles, skirtas renginių komunikacijos priemonėms, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2019 m. gegužės 30 d. įsakymu Nr. 3D-337 „Dėl Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos srities „Lietuvos kaimo tinklas“ įgyvendinimo taisyklių, skirtų renginių komunikacijos priemonėms, patvirtinimo“:

1.1Pripažįstu netekusiu galios 1.12 papunktį.

1.2Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Pagal Priemonės veiklos sritį remiami Tinklo narių komunikacijos projektai, skirti šioms renginių komunikacijos priemonėms įgyvendinti:

8.1Teminiai renginiai – renginiai (seminarai – nuo 10 iki 50 dalyvių, konferencijos – nuo 51 iki 200 dalyvių, tarptautinės konferencijos – nuo 51 iki 200 dalyvių), skirti suinteresuotųjų subjektų įsitraukimui į kaimo plėtros procesus didinti, KPP įgyvendinimo kokybei pagerinti (pasidalyti žiniomis apie KPP įgyvendinimą ir su tuo susijusia patirtimi, spręsti specifines, tam tikros srities problemas ir pateikti galimus problemos sprendimo būdus), plačiajai visuomenei ir galimiems paramos gavėjams informuoti apie kaimo plėtros politiką bei KPP, inovacijoms žemės ūkio, miškų ūkio, maisto gamybos srityse bei kaimo vietovėse skatinti. Seminarai gali trukti vieną dieną, konferencijos (išskyrus tarptautines konferencijas) gali trukti ne ilgiau nei 3 dienas, tarptautinės konferencijos gali trukti ne ilgiau nei 2 dienas. Renginių ciklai gali būti organizuojami tik seminarų atveju (iki 10 seminarų viename cikle). Renginių ciklo esmė gali būti dvejopa: 1) ciklas gali sujungti kelis susijusios tematikos renginius, taip leidžiant visame cikle dalyvaujantiems dalyviams susidaryti kompleksiškesnį supratimą apie vienijančią tematiką, 2) ciklas gali būti sudarytas iš identiško arba labai panašaus turinio renginių, kartojamų skirtingose geografinėse vietovėse, taip leidžiant su turiniu susipažinti įvairiose Lietuvos vietose gyvenantiems asmenims.

8.2. Renginiai „Atviras ūkis“ – renginiai „Atviras ūkis“ (angl. „open farm“), skirti kaimo vietovėse žemės ūkio ir (arba) ne žemės ūkio veiklas vykdančių subjektų lankymams. Tikslas – parodyti visuomenei bei galimiems pareiškėjams kaimo vietovėse vykdomų žemės ūkio ir (arba) ne žemės ūkio veiklų rezultatus ir jų teikiamą naudą, taip pat geromis idėjomis skatinti galimus pareiškėjus teikti paramos paraiškas ir įgyvendinti projektus, finansuojamus iš KPP lėšų. Vienas renginys „Atviras ūkis“ gali vykti ir ilgiau nei vieną dieną, o tarp šių dienų yra leidžiami tarpai (pavyzdžiui: renginys „Atviras ūkis“ gali vykti vienos savaitės šeštadienį ir sekmadienį bei kitos savaitės šeštadienį ir sekmadienį – tokiu būdu vienas renginys truks keturias dienas, nors dienos bus kalendoriškai išsidėsčiusios ne paeiliui). Renginio kiekvienos dienos metu kiekvieną lankomą subjektą turi aplankyti bent 10 asmenų, o bendras dienos dalyvių skaičius turi būti ne mažesnis kaip 100 asmenų.

8.3. Renginiai „Gerieji KPP pavyzdžiai“ – KPP gerųjų pavyzdžių (projektų / iniciatyvų / inovacijų ir pan.) atranka (konkursas) ir su tuo susijęs renginys. Tikslas – viešinti geruosius KPP pavyzdžius, pasiektus rezultatus, akcentuojant jų teikiamą naudą ir kuriamą pridėtinę vertę, formuoti teigiamą visuomenės nuomonę apie EŽŪFKP, rodyti kokios idėjos ir metodai sėkmingai veikė, taip suteikiant kaimo plėtros dalyviams galimybę identifikuoti veiksmus, kurie galėtų atnešti sėkmę ir jų atveju. Atranka (konkursas) turi būti organizuojama remiantis nustatytais atrankos bei vertinimo kriterijais, pagal kuriuos būtų atrinkti originaliausi, sėkmingiausi ir kiti teigiamais aspektais išsiskiriantys KPP pavyzdžiai. Rekomenduojama vadovautis rekomendacijomis dėl KPP gerųjų projektų pavyzdžių atrankos (5 priedas). Vienai įvykdytai atrankai gali būti organizuojamas tik vienas renginys, kurio paskirtis – apibendrinti, finalizuoti atranką, paminėti ir apdovanoti atrankos dalyvius bei laimėtojus. Atrankos proceso eigoje (renkant geruosius pavyzdžius) renginiai neleidžiami, bet yra tinkamos finansuoti transporto, komandiruočių ir pan. išlaidos, nurodytos detaliau Taisyklių 23 punkte.

8.4. KPP viešinimo akcija viešinimo akcijos apie KPP įgyvendinimą, vykdomos įvairių kitų renginių metu (parodose, mugėse, ir pan.). Tikslas – aiškinti žemės ūkio ir kaimo plėtros svarbą gyventojams, skatinti susidomėjimą EŽŪFKP, KPP, paramos galimybėmis, paskatinti vaikų bei jaunimo susidomėjimą šia sritimi, ir pan. Organizuojant KPP viešinimo akciją, jos dalyviais laikomi konkretūs asmenys, kurie renginio metu išreiškė įrodymais pagrindžiamą susidomėjimą pareiškėjo komunikacijos projektu (lankėsi jo stende, dalyvavo edukacijose, klausė pranešimų, ir pan.).“

1.3. Pakeičiu 81 punktą ir jį išdėstau taip:

81. Karantino ar ekstremalios situacijos dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) plitimo grėsmės metu renginiai, išvardyti Taisyklių 8.1 ir 8.3 papunkčiuose, gali būti vykdomi nuotoliniu būdu, jei įmanoma patikrinti renginio dalyvių skaičių ir užtikrinti turinio kokybę. Vykdant renginius nuotoliniu būdu nėra finansuojamos išlaidos, nurodytos Taisyklių 23.4, 23.5, 23.6, 23.8, 23.9, 23.11, 23.14 papunkčiuose.“

1.4. Papildau 82 punktu:

82. Vykdant renginius fiziniu (ne nuotoliniu) būdu, visos veiklos, kurioms skiriamos paramos lėšos, privalo maksimalia galima apimtimi būti įgyvendintos fiziniu (ne nuotoliniu) būdu. Tam tikros išlygos gali būti taikomos tik dėl lektorių paslaugų (šiame punkte vartojama sąvoka „lektorius“ yra skirta apibūdinti bet kuriems fiziniams asmenims, teikiantiems paslaugas pagal Taisyklių 23.7 papunktį (lektorius, moderatorius, fasilitatorius, vedėjas, mokslininkas, konsultantas ar pan.)) ir tik šiais apibrėžtais atvejais:

82.1. jei tą pačią renginio dieną numatytos lektoriaus paslaugos, kurioms yra skiriama parama pagal Taisyklių 23.7 papunktį, teikiamos vieno lektoriaus – tas lektorius privalo paslaugas suteikti dalyvaudamas renginyje fiziškai (ne nuotoliniu būdu);

82.2. jei tą pačią renginio dieną numatytos lektoriaus paslaugos, kurioms yra skiriama parama pagal Taisyklių 23.7 papunktį, teikiamos dviejų arba trijų lektorių – vienam iš jų leidžiama paslaugas suteikti dalyvaujant renginyje nuotoliniu būdu;

82.3. jei tą pačią renginio dieną numatytos lektoriaus paslaugos, kurioms yra skiriama parama pagal Taisyklių 23.7 papunktį, teikiamos keturių arba daugiau lektorių – dviem iš jų leidžiama paslaugas suteikti dalyvaujant renginyje nuotoliniu būdu;

82.4. jei renginys vyksta ilgiau nei vieną dieną – kiekvienai dienai yra atskirai taikomos Taisyklių 82.1–82.3 papunkčių nuostatos.“

1.5. Pakeičiu 9.1.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

9.1.1. vienos dienos seminaras nuo 10 iki 30 dalyvių – iki 1 700 Eur;“.

1.6. Pakeičiu 9.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

9.2. renginys „Atviras ūkis“ – iki 25 000 Eur;“.

1.7. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10Kvietimo metu pareiškėjas gali pateikti tik vieną paramos paraišką. Didžiausia paramos suma per vieną paraiškų etapą vienam pareiškėjui negali viršyti 50 000 Eur, nepriklausomai nuo planuojamų įgyvendinti komunikacijos priemonių skaičiaus ir jų rūšių, išskyrus 101 punkte numatytus atvejus.

1.8Papildau 101 punktu:

101Pareiškėjui, kuriam jau buvo skirta parama trims arba daugiau projektų pagal šias Taisykles, didžiausia paramos suma per vieną paraiškų etapą negali viršyti 25 000 Eur, nepriklausomai nuo planuojamų įgyvendinti komunikacijos priemonių skaičiaus ir jų rūšių.“

1.9. Pakeičiu 11 punktą ir jį išdėstau taip:

11Paramos gali kreiptis iki paramos paraiškos pateikimo nacionaliniu lygiu veikiantis Tinklo narys (pvz., nacionalinė šakinė ar konkrečios veiklos dalyvius vienijanti organizacija, kitos institucijos, įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos, veikiančios visos šalies lygmeniu), atitinkantis Taisyklių 13 punkte nurodytus reikalavimus. Tinklo narių sąrašas skelbiamas Tinklo svetainės skyriuje „Nariai“. Tinklo narys, veikiantis vietos lygmeniu kaimo vietovėje (pvz., kaimo bendruomenė, kita nevyriausybinė organizacija, viešoji įstaiga, veikianti vietos lygmeniu), negali kreiptis paramos pagal šias Taisykles. Paramos negali kreiptis juridinis asmuo, nuo kurio įregistravimo datos (vadovaujantis duomenimis iš Lietuvos Respublikos juridinių asmenų registro) iki paraiškos pateikimo dienos yra praėję mažiau nei dveji metai. Šis draudimas nėra taikomas juridiniams asmenims, kurie buvo įsteigti reorganizavus (sujungus) kitus juridinius asmenis, jeigu nuo bent vieno iš reorganizuotų (sujungtų) juridinių asmenų įregistravimo datos iki paraiškos pateikimo dienos yra praėję ne mažiau nei dveji metai.

1.10. Pakeičiu 13.9.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

13.9.3. yra neribota pareiškėjo veikimo teritorija (jeigu pareiškėjo įsteigimo dokumentuose (nuostatai, įstatai, sutartis, ar kt.) nėra detalizuojama, kuriame regione ar teritorijoje pareiškėjas vykdo veiklą, tuomet yra laikoma, kad veikimo teritorija yra neribota ir pareiškėjas atitinka šiame papunktyje nurodytą reikalavimą);“.

1.11Pripažįstu netekusiu galios 13.14 papunktį.

1.12. Pakeičiu 15.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

15.1įgyvendinti komunikacijos projektą per laikotarpį, kuris neviršija 24 mėnesių nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos, bet ne vėliau kaip iki 2025 m. birželio 30 d.;“.

1.13. Pakeičiu 15.15 papunktį ir jį išdėstau taip:

15.15. organizuojant teminius renginius – užtikrinti aktyvų socialinių partnerių, kaimo plėtros dalyvių įtraukimą, socialinį dialogą. Grįžtamajam ryšiui gauti kartu su komunikacijos projekto galutine įgyvendinimo ataskaita pateikti renginio dalyvių užpildytas anketas (anketos gali būti pildomos renginio metu ar el. priemonėmis po renginio). Turi būti pateikta ne mažiau kaip 33 proc. renginio dalyvių anketų. Anketose renginio dalyviams turi būti pateikti bent šie klausimai:

15.15.1. Ar dalyvavimas renginyje padidino jūsų supratimą apie ES paramą kaimo plėtrai Lietuvoje?

15.15.2. Ar esate patenkinti renginio metu vykusių diskusijų išsamumu, aktualumu ir potencialiu tolesniu praktiniu pritaikymu?

15.15.3. Ar ketinate gauta informacija apie KPP pasidalyti su kitais (kolegomis, draugais, artimaisiais ir pan.)?

15.15.4. Ar renginio metu vykusių diskusijų rezultatą, siekiant išspręsti KPP įgyvendinimo problemas, vertinate teigiamai?“.

1.14. Pakeičiu 15.19 papunktį ir jį išdėstau taip:

15.19. įgyvendinant Taisyklių 8.3 papunktyje nurodytą komunikacijos priemonę (organizuojant gerųjų projektų pavyzdžių atranką) – likus ne mažiau kaip 10 (dešimt) darbo dienų iki atrankos pradžios, Agentūrai el. paštu renginiai@nma.lt ir Tinklo sekretoriatui el. paštu tinklo.sekretoriatas@zum.lt pateikti užpildytą Informavimo apie KPP gerųjų projektų pavyzdžių atranką lentelės formą, pateiktą Taisyklių 6 priede (priedas turi būti pateiktas *.doc arba *.docx formatu);“.

1.15. Pakeičiu 15.20 papunktį ir jį išdėstau taip:

15.20. įgyvendinant Taisyklių 8.3 papunktyje nurodytą komunikacijos priemonę (organizuojant gerųjų projektų pavyzdžių atranką) – užtikrinti galimybes dalyvauti gerųjų projektų pavyzdžių atrankoje visiems tuo suinteresuotiems subjektams, sėkmingai įgyvendinusiems paramos projektus ir pasiekusiems projekte numatytus tikslus;“.

1.16. Pakeičiu 15.21 papunktį ir jį išdėstau taip:

15.21. įgyvendinant Taisyklių 8.3 papunktyje nurodytą komunikacijos priemonę (suorganizavus gerųjų projektų pavyzdžių atranką) – kartu su komunikacijos projekto galutine įgyvendinimo ataskaita pateikti informaciją apie atrinktus geruosius KPP pavyzdžius (ši informacija taip pat turi būti pateikta Tinklo sekretoriatui el. paštu tinklo.sekretoriatas@zum.lt (redaguojamo teksto forma, pvz.: *.doc, *.docx). Kiekvienas atrinktas gerasis KPP pavyzdys turi būti aprašytas atskirame lape (iš viso – ne mažiau kaip 1 500 spaudos ženklų be tarpų), pateikiant bent tokią informaciją (15.21.1–15.21.5 papunkčiuose nurodyti aspektai juos aprašant turi būti aiškiai atskirti):

15.21.1. gerojo KPP pavyzdžio pavadinimas (jeigu tai yra projektas – būtina pateikti oficialų projekto pavadinimą);

15.21.2. kodėl buvo nuspręsta pradėti įgyvendinti projektą, kokie projekto įgyvendinimo motyvai, kokioje aplinkoje (pvz., socialinėje, ekonominėje, aplinkosauginėje) buvo pradėtas įgyvendinti projektas;

15.21.3. kokios veiklos ir (arba) investicijos buvo vykdomos projekto metu;

15.21.4. kokie yra projekto įgyvendinimo rezultatai;

15.21.5. kokios pamokos buvo išmoktos įgyvendinant projektą, kas būtų daroma kitaip įgyvendinant tokį patį projektą antrą kartą, ką būtų galima patarti kitiems asmenims, planuojantiems įgyvendinti panašaus pobūdžio projektus;“.

1.17. Pakeičiu 23.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

23.1. renginiams vykdyti reikalingos vietos (uždaroje ir (arba) atviroje erdvėje) bei įrangos (programinės, kompiuterių, demonstravimo technikos nuoma, diskusinės mikrofonų sistemos, ir kt.) nuoma;“.

1.18. Pakeičiu 23.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

23.2. renginio viešinimo (iki renginio pradžios) išlaidos:

23.2.1. skelbimai (išskyrus viešinimui skirtus informacinius straipsnius) apie renginius spaudoje, internete;

23.2.2. vidaus ir išorės (lauko) reklama. Išorės (lauko) reklama galima organizuojant renginius „Atviras ūkis“;

23.2.3. skelbimai per radiją ir televiziją, galimi organizuojant renginius „Atviras ūkis“;

23.2.4. skaitmeninių žemėlapių parengimo, spausdintinių žemėlapių parengimo ir leidybos išlaidos, galimos organizuojant renginius „Atviras ūkis“.

1.19. Pakeičiu 23.5 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

23.5. renginio dalyvių aprūpinimo maistu išlaidos, galimos organizuojant teminius renginius ir renginius „Gerieji KPP pavyzdžiai“ (renginyje, kuriame yra pristatomi atrinkti gerieji pavyzdžiai). Atsižvelgiant į konkretaus renginio trukmę ir formatą, yra taikomi tokie apribojimai renginio dalyvių aprūpinimo maistu išlaidoms:“.

1.20. Pakeičiu 23.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

23.6. renginio fotografavimo ir (arba) filmavimo paslaugos:

23.6.1. teminių renginių organizavimo atveju šios paslaugos galimos tik organizuojant konferencijas ir tarptautines konferencijas. Didžiausia galima šioms paslaugoms skiriama paramos suma negali viršyti 15 (penkiolikos) procentų nuo didžiausios galimos būtent to renginio formato paramos sumos (kuri yra nurodyta Taisyklių 9.1.3–9.1.15 papunkčiuose). Pavyzdžiui: kadangi vienos dienos tarptautinės konferencijos nuo 51 iki 100 dalyvių didžiausia galima paramos suma yra 11 000 Eur, todėl tokiai tarptautinei konferencijai skirtų fotografavimo ir (arba) filmavimo paslaugų išlaidos negali viršyti 1 650 Eur ir pan.;

23.6.2. šios paslaugos galimos organizuojant renginius „Atviras ūkis“ – didžiausia galima paramos suma negali viršyti 3 750 Eur visiems komunikacijos projekte numatytiems renginiams „Atviras ūkis“ (nepriklausomai nuo numatyto renginių „Atviras ūkis“ kiekio, didžiausia šioms paslaugoms skiriama paramos suma visiems jiems kartu negali viršyti 3 750 Eur);

23.6.3. šios paslaugos galimos organizuojant renginius „Gerieji KPP pavyzdžiai“ – didžiausia galima paramos suma negali viršyti 2 250 Eur visiems komunikacijos projekte numatytiems renginiams „Gerieji KPP pavyzdžiai“ (nepriklausomai nuo numatyto renginių „Gerieji KPP pavyzdžiai“ kiekio, didžiausia šioms paslaugoms skiriama paramos suma visiems jiems kartu negali viršyti 2 250 Eur);

23.6.4. šios paslaugos nėra galimos organizuojant KPP viešinimo akcijas.“

1.21. Pakeičiu 23.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

23.9. renginio kultūrinės programos organizavimo paslaugos (ekskursija, meninis pasirodymas, koncertas, Lietuvos tautinio paveldo bei kitų produktų ar veiklų pristatymas, edukacinė programa). Šiame papunktyje nurodytos išlaidos negali viršyti 15 proc. visų tinkamų finansuoti komunikacijos projekto išlaidų. Teminių renginių organizavimo atveju šios paslaugos galimos tik organizuojant konferencijas ir tarptautines konferencijas;“.

1.22Pakeičiu 23.12 papunktį ir jį išdėstau taip:

23.12. komunikacijos projekto rezultatų viešinimui skirto informacinio straipsnio (ne mažesnio kaip 3000 spaudos ženklų be tarpų) parengimas (informacinių straipsnių kiekis negali viršyti Taisyklių 8.1–8.4 papunkčiuose pasirinktų komunikacijos priemonių skaičiaus), neviršijant 60 Eur be PVM už vienetą, ir publikavimas laikraščiuose (ne mažesnis kaip 700 kv. cm) ir (arba) internetiniuose naujienų portaluose, neviršijant 400 Eur be PVM už vieną publikavimą. Šios išlaidos netinkamos organizuojant seminarus. Rengiant komunikacijos projekto rezultatų viešinimui skirtą informacinį straipsnį, turi būti laikomasi Viešinimo taisyklių 6.3 papunktyje nustatytų reikalavimų;“.

1.23Pakeičiu 23.16 papunktį ir jį išdėstau taip:

23.16. renginio prizų išlaidos, šios išlaidos negali viršyti 5 proc. visų tinkamų finansuoti komunikacijos projekto išlaidų. Piniginiai prizai neremiami. Šiame punkte nurodytos išlaidos galimos tik organizuojant renginius „Gerieji KPP pavyzdžiai“;“.

1.24Pripažįstu netekusiu galios 37 punktą.

1.25Pakeičiu 40.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

40.1. renginių dalyvių sąrašai, atitinkantys paramos paraiškoje numatytą dalyvių skaičių. Jeigu renginys yra organizuojamas fiziškai – dalyvavimu renginyje yra laikomas tik fizinis asmens atvykimas į renginį ir sudalyvavimas jame. Jeigu renginys yra organizuojamas nuotoliniu būdu (vadovaujantis Taisyklių 81 punkte įteisinta išimtimi) – dalyvavimu renginyje yra laikomas tik nuotoliniu būdu dalyvavusių asmenų dalyvavimo fakto užfiksavimas. Draudžiama teikti renginio dalyvių sąrašą, kuriame figūruotų ir fiziškai renginyje dalyvavę, ir nuotoliniu būdu renginyje dalyvavę asmenys (t. y. hibridiniu būdu renginiai negali būti organizuojami ir dalyvavimas negali būti fiksuojamas). Pavyzdinė renginio dalyvių sąrašo forma nustatyta Taisyklių 3 priede. Jeigu renginio tikslinė grupė yra nepilnamečiai asmenys (pvz., mokiniai), gali būti pateiktas įstaigos vadovo patvirtintas dalyvių sąrašas. Jeigu renginys vykdomas įvairių renginių metu (pvz., parodoje, mugėje), renginio dalyvių skaičiui pagrįsti privalo būti pateiktas dalyvių sąrašas asmenų, kurie renginio metu išreiškė susidomėjimą pareiškėjo komunikacijos projektu (lankėsi jo stende, dalyvavo edukacijose, klausė pranešimų, ir pan.);“.

1.26Pakeičiu 1 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.27. Pakeičiu 2 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šio įsakymo 1.3 papunktis įsigalioja 2021 m. rugpjūčio 1 d.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                              Kęstutis Navickas