MUITINĖS DEPARTAMENTO

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

GENERALINIS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS INTEGRUOTO TARIFO NAUDOJIMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2017 m. lapkričio 21 d. Nr. 1B-985

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos muitinės įstatymo 39 straipsnio 2 ir 3 dalimis,

t v i r t i n u Lietuvos Respublikos integruoto tarifo naudojimo Lietuvos Respublikoje taisykles (pridedama).

 

 

 

Generalinio direktoriaus pavaduotojas,

atliekantis generalinio direktoriaus funkcijas                                                       Vygantas Paigozinas

 

PATVIRTINTA

Muitinės departamento

prie Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos

generalinio direktoriaus

2017 m. lapkričio 21 d.

įsakymu Nr. 1B-985

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS INTEGRUOTO TARIFO NAUDOJIMO LIETUVOS RESPUBLIKOJE TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos Respublikos integruoto tarifo naudojimo Lietuvos Respublikoje taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja Lietuvos Respublikos integruoto tarifo struktūrą ir Lietuvos Respublikos integruoto tarifo naudojimą.

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

2.1. Abėcėlinė prekių klasifikavimo rodyklė – prekių pavadinimų su jiems priskirtais Kombinuotosios nomenklatūros (patvirtintos 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 2 skyrius, 2 tomas, p. 382), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2017 m. spalio 12 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2017/1925, kuriuo iš dalies keičiamas Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo I priedas (OL 2017 L 282, p. 1) (toliau – Kombinuotoji nomenklatūra) kodais sąrašas.

2.2. CCN/CSI (Common Communications Network/ Common System Interface) – sąsaja su Europos Sąjungos (toliau – ES) duomenų perdavimo tinklu.

2.3. Kombinuotosios nomenklatūros paaiškinimai – paaiškinimai, nurodyti 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 2 skyrius, 2 tomas, p. 382) 9 straipsnio 1 dalies a punkto antroje įtraukoje, skelbiami ES oficialiajame leidinyje, C serijoje.

2.4. Lietuvos Respublikos integruotas tarifas (toliau – LITAR) – informacijos apie ES muitus ir Lietuvos Respublikos nacionalinius mokesčius ir kai kuriuos importo ir eksporto draudimus ir apribojimus rinkinys, sudarytas ir tvarkomas kaip kompiuterinė duomenų bazė. LITAR skirtas ES tarifinės ir kai kurios netarifinės informacijos, gaunamos elektroninėmis ryšio priemonėmis (CCN/CSI tinklu) iš Europos Komisijos Mokesčių ir muitų sąjungos generalinio direktorato (toliau – DG TAXUD) administruojamos ES integruoto tarifo sistemos, įkėlimui į LITAR modulį, nacionalinių mokesčių (akcizų ir pridėtinės vertės mokesčio) tarifinės informacijos tvarkymui ir duomenų teikimui kitiems Integruotos muitinės informacinės sistemos (toliau – Integruotos MIS) posistemiams.

2.5. LITAR internetinio publikavimo modulis (toliau – LITAR-web)modulis, skirtas LITAR saugomos informacijos pateikimui ir Mokesčių apskaičiavimo ir patikros modulio (toliau – MAPS) priemonėmis atliekamos muitų ir mokesčių apskaičiavimo pagal nurodytus kriterijus viešosios paslaugos ir mokesčių apskaičiavimo žiniatinklio paslaugos teikimui visiems asmenims, turintiems interneto prieigą.

2.6. TARIC – ES integruotas tarifas.

2.7. TARIC sistema – ES integruoto tarifo sistema, DG TAXUD sudaryta ir tvarkoma kaip kompiuterinė duomenų bazė.

3. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka 2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas (OL 2013 L 269, p. 1), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2016 m. gruodžio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/2339 (OL 2016 L 354, p. 32), Lietuvos Respublikos muitinės įstatyme, Lietuvos Respublikos akcizų įstatyme, Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatyme vartojamas sąvokas.

4. LITAR naudojamas ir tvarkomas vadovaujantis:

4.1. 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamentu (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo (OL 2004 m. specialusis leidimas, 2 skyrius, 2 tomas, p. 382), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2017 m. spalio 12 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2017/1925, kuriuo iš dalies keičiamas Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo I priedas (OL 2017 L 282, p. 1), kitais ES teisės aktais ir DG TAXUD dokumentais, kuriais remiantis sudarytas, tvarkomas ir naudojamas TARIC;

4.2. Lietuvos Respublikos muitinės įstatymo 39 straipsnio 1 dalimi;

4.3. Lietuvos Respublikos akcizų įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotų valstybės institucijų teisės aktais, detaliau reglamentuojančiais apmokestinimo akcizais tvarką;

4.4. Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotų valstybės institucijų teisės aktais, detaliau reglamentuojančiais apmokestinimo pridėtinės vertės mokesčiu tvarką;

4.5. kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais, kuriais nustatomi importo (eksporto) reikalavimai, už kurių įgyvendinimą atsako Lietuvos Respublikos muitinė.

 

II SKYRIUS

LITAR STRUKTŪRA

 

5. LITAR struktūra atitinka TARIC struktūrą ir duomenų integravimo principus.

6. LITAR sudaro nuo 2004 m. gegužės 1 d. Lietuvos Respublikoje galiojantys TARIC duomenys, papildyti nuo 2004 m. gegužės 1 d. galiojančiais Lietuvos Respublikos nacionaliniais duomenimis (toliau – nacionaliniai duomenys):

6.1. TARIC duomenims priskiriami duomenys apie ES muitus, užsienio prekyboje prekėms taikomus mokesčius, draudimus ir apribojimus ir kita su ES užsienio prekyba susijusi informacija, įkeliama ir tvarkoma TARIC sistemoje. TARIC duomenys atnaujinami ir įkeliami į LITAR kiekvieną darbo dieną, išskyrus Europos Komisijos nurodytas išimtis.

6.2. Nacionaliniams duomenims priskiriami Lietuvos Respublikos muitinės administruojamų nacionalinių mokesčių (akcizų ir pridėtinės vertės mokesčio) tarifai ir, esant poreikiui ir galimybėms, kita integruotina informacija, būtina importo (eksporto) sąlygoms vykdyti ir importo mokesčiams apskaičiuoti (Lietuvos Respublikos teisės aktai, nacionaliniai papildomi Lietuvos Respublikos integruoto tarifo kodai, nacionaliniai dokumentų kodai, nacionaliniai matavimo vienetai ir jų patikslintojai, nacionalinės pastabos ir pan.). Nacionaliniai duomenys atnaujinami pasikeitus Lietuvos Respublikos ir ES teisės aktams.

7. LITAR modulyje kaupiami toliau nurodyti TARIC ir nacionaliniai duomenys:

7.1. Kombinuotosios nomenklatūros duomenys (skirsniai, pozicijos, subpozicijos, Kombinuotosios nomenklatūros Preliminariosios nuostatos, skyrių ir skirsnių pastabos, skirsnių subpozicijų pastabos ir papildomosios pastabos);

7.2. Kombinuotosios nomenklatūros paaiškinimų duomenys;

7.3. TARIC subpozicijos ir jų pavadinimai, prekių papildomi kodai ir jų pavadinimai;

7.4. duomenys apie prekėms taikomus papildomus matavimo vienetus su jų patikslintojais ir aprašymais;

7.5. duomenys apie prekėms taikomus draudimus ir apribojimus, muitų ir mokesčių tarifus ir eksporto grąžinamąsias išmokas;

7.6. šalių kodai, pavadinimai, šalių grupių kodai;

7.7. dokumentų kodai ir jų pavadinimai;

7.8. duomenys apie tarifines kvotas (tarifinių kvotų numeriai, galiojimo laikotarpiai, kiekiai, balansai, būsenos);

7.9. Abėcėlinės prekių klasifikavimo rodyklės duomenys, skirti prekių klasifikavimui;

7.10. visų pirmiau išvardytų objektų galiojimo laikotarpiai.

 

III SKYRIUS

LITAR NAUDOJIMAS

 

8. LITAR naudojamas Bendrojo muitų tarifo, muitų ir kitų muitinės administruojamų mokesčių ir muitinės įgyvendinamuose teisės aktuose nustatytų importo ir eksporto draudimų ir apribojimų taikymui.

9. LITAR modulio duomenų naudojimas:

9.1. LITAR modulio duomenys kaip normatyvinė informacija pateikiami Integruotos MIS Normatyvinės informacijos valdymo posistemiui (toliau – NOVIS), kiti Integruotos MIS posistemiai naudoja LITAR duomenis iš NOVIS.

9.2Muitinės deklaracijų apdorojimo sistemoje LITAR modulio duomenys naudojami pateikiamų duomenų teisingumo užtikrinimui ir apskaičiuojant muitus ir mokesčius MAPS priemonėmis: MAPS, naudodamas LITAR integruotų importo (eksporto) draudimų ir apribojimų informaciją, tikrina prekei nustatytų netarifinių priemonių sąlygų įvykdymą ir, naudodamas informaciją apie prekėms taikomus ES muitus ir nacionalinius mokesčius, apskaičiuoja prekei taikytinus mokesčius; tikrinimo ir mokesčių apskaičiavimo rezultatus MAPS pateikia užklausą pateikusiai Muitinės deklaracijų apdorojimo sistemai ir tuo būdu užtikrinamas nepertraukiamas deklaravimo ir muitinio įforminimo procesas.

9.3. LITAR modulio duomenimis kasdien atnaujinami LITAR-web duomenys.

10. LITAR interneto svetaine (LITAR-web) gali naudotis bet kuris interneto prieigą turintis asmuo. LITAR interneto svetainė (LITAR-web) prieinama adresu http://litarweb.cust.lt.

11. Asmeniui pasirinkus atitinkamą rubriką („Naršyti tarifą“, „Prekės klasifikavimas“, „Ieškoti šalies/šalių grupės“, „Ieškoti dokumentų/dokumentų sąrašas“, „Peržiūrėti matavimo vienetus“, „Mokesčių apskaičiavimo modeliavimas“, „Mokesčių apskaičiavimo žiniatinklio paslauga“, „Naršyti kvotą“) ir užklausos lange įvedus visą reikalingą informaciją, pateikiamas atsakymas į užklausą. Esant poreikiui, gautą informaciją galima atspausdinti.

12. Neveikiant LITAR interneto svetainei (LITAR-web) ir naudotojams negalint naudotis joje esančia informacija, naudojamasi TARIC sistemos interneto svetainėje, kitų ES šalių narių nacionalinių TARIC sistemų interneto svetainėse ir ES ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose esančia informacija.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

13. Iškilus neaiškumams dėl LITAR integruotų ES muitų ir nacionalinių mokesčių tarifų arba jeigu šie tarifai neatitinka juos nustatančių teisės aktų nuostatų, apskaičiuojant importo muitus ir kitus mokesčius, taip pat taikant šių mokesčių lengvatas, būtina vadovautis teisės aktų, kuriais remiantis naudojamas ir tvarkomas LITAR, nuostatomis.

14. LITAR vystymas, tobulinimas ir priežiūra, kaip būtina LITAR naudojimo ir tvarkymo sąlyga, atliekami skiriant reikiamus finansinius ir žmogiškuosius išteklius. LITAR naudojimo ir tvarkymo priemonių priežiūra ir šių priemonių vystymas ir tobulinimas užtikrinami taikant teisės aktų nustatytas viešųjų pirkimų procedūras.

 

______________________________