VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

VIRŠININKAS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO 2019 M. GRUODŽIO 12 D. ĮSAKYMO NR. VA- 93 „DĖL PAVYZDINĖS PAJAMŲ MOKESČIO DEKLARACIJOS GPM311 FORMOS IR JOS PRIEDŲ FORMŲ IR JŲ UŽPILDYMO, PATEIKIMO BEI TIKSLINIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. lapkričio 3 d. Nr. VA-74

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2019 m. gruodžio 12 d. įsakymą Nr. VA-93 „Dėl Pavyzdinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 formos ir jos priedų formų ir jų užpildymo, pateikimo bei tikslinimo taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Pavyzdinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 formą ir jos priedų GPM311B, GPM311C, GPM311D1, GPM311D2, GPM311E, GPM311F1, GPM311F2, GPM311G formas (toliau – Deklaracija) ir jas išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Pavyzdinės pajamų mokesčio deklaracijos GPM311 formos ir jos priedų užpildymo, pateikimo bei tikslinimo taisykles (toliau – Taisyklės):

1.2.1. Pakeičiu 4.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.1. Lietuvoje gavę pajamų iš darbo santykių ar jų esmę atitinkančių santykių (toliau – darbo santykiai), privalantys perskaičiuoti metinį neapmokestinamąjį pajamų dydį (toliau – metinis NPD; žr. Taisyklių 6 priedą „2020 m. metinio NPD apskaičiavimas“), kai tokių pajamų gavimo vietoje pritaikytų NPD suma yra didesnė už taikytino metinio NPD sumą, pavyzdžiui, tokių pajamų gavę iš kelių darbdavių arba gavę kitų rūšių apmokestinamųjų pajamų, dėl kurių gavimo taikytinas metinis NPD sumažėja;“.

1.2.2. Pakeičiu 4.7.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.7.2. 2020 m. – 84 VDU suma (104 277,60 Eur), taikoma apdraustųjų asmenų 2020 m. VSD įmokų bazei skaičiuoti;“.

1.2.3. Pakeičiu 4.9 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

4.9. gavę apmokestinamųjų pajamų ne iš darbo santykių, kai jų bendra suma per 2019 m. ar vėlesnį mokestinį laikotarpį yra didesnė nei 120 VDU (2019 m. – 136 344  Eur; 2020 m. – 148 968 Eur) suma. Apskaičiuojant pajamas ne iš darbo santykių, neįskaitomos:“.

1.2.4. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. Per mokestinį laikotarpį gautų (uždirbtų) pajamų sumos deklaracijoje turi būti nurodomos eurais ir centais, neatėmus Lietuvos Respublikoje ar užsienio valstybėje išskaičiuoto (sumokėto) pajamų mokesčio, VSD įmokų, privalomojo sveikatos draudimo (toliau – PSD) įmokų, pritaikyto NPD, tačiau atėmus nuolatinio Lietuvos gyventojo (gyventojui) apskaičiuotą pardavimo pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) sumą už patiektas prekes ir paslaugas. Sumokėta (išskaičiuota) pajamų mokesčio suma, apskaičiuota pajamų mokesčio prievolės suma, galutinė sumokėtino ar grąžintino pajamų mokesčio suma, VSD ir PSD įmokų sumos turi būti įrašomos eurais ir centais. Jeigu, šias sumas apskaičiuojant, po kablelio gaunami daugiau kaip du skaitmenys, tai po kablelio įrašomi du skaitmenys, o trečiasis apvalinamas: nuo 5 iki 9 laikomas 1 ir pridedamas prie antrojo po kablelio skaitmens ir pan. Perskaičiuotų pajamų (atėmus iš jų metinį NPD, neapmokestinamąsias pajamas, patirtas išlaidas, leidžiamus atskaitymus, mokestinius nuostolius) sumos ir perskaičiuoto pajamų mokesčio (atsižvelgus į atskaitomą užsienio valstybėje sumokėtą ar išskaičiuotą pajamų mokestį, taikomą pajamų mokesčio kreditą) sumos gali būti įrašomos tikslios (daugiau kaip dviejų skaitmenų po kablelio tikslumu) arba suapvalintos (iki dviejų skaitmenų po kablelio tikslumu).“

1.2.5. Papildau 111 punktu:

111. Pajamos deklaruojamos kaip gautos užsienio valstybėje, kai jas išmokėjęs asmuo yra tos užsienio valstybės vienetas (ne per jo buveinę Lietuvoje), užsienio valstybėje registruotas vieneto nesavarankiškas struktūrinis padalinys (filialas, atstovybė, nuolatinė buveinė), nuolatinis tos užsienio valstybės gyventojas (ne per jo nuolatinę bazę Lietuvoje) arba kai pajamos yra gautos (uždirbtos) už nuolatinio Lietuvos gyventojo užsienio valstybėje vykdytą veiklą (pavyzdžiui, kai gyventojas individualios veiklos pajamų gavo (uždirbo), vykdydamas veiklą per užsienio valstybėje registruotą nuolatinę bazę, kai pajamų gyventojas gavo už užsienio valstybėje vykdomą samdomąjį darbą, sporto ar atlikėjo veiklą).“

1.2.6. Pakeičiu 12.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

12.1. tokios pajamos gautos užsienio valstybėje, su kuria yra sudaryta ir taikoma dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, ir“.

1.2.7. Pakeičiu 24.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

24.5. pajamos, nuo kurių buvo išskaičiuotas (sumokėtas) pajamų mokestis, ir pajamos, nuo kurių pajamų mokestis nebuvo išskaičiuotas (sumokėtas);“.

1.2.8. Papildau 24.6 papunkčiu:

24.6. kiekvieno mėnesio su darbo santykiais susijusioms pajamoms (žymimoms 02 pajamų rūšies kodu) priskirta suma, kai individualios įmonės savininkas, ūkinės bendrijos tikrasis narys ar mažosios bendrijos narys VSD ir (ar) PSD įmokų, ir (ar) išmokų tikslu šias pajamas pageidauja deklaruoti išskaidytas pagal kiekvieną mėnesį. Tokiu atveju atskirose eilutėse (atskirais įrašais vedlio B dalyje) turi būti įrašomas mėnuo (skaitmenimis) ir to mėnesio pajamų suma. Mėnesiai, kuriais tokių pajamų nebuvo gauta, neįrašomi.

Jeigu 02 kodu deklaruotos pajamos pagal mėnesius neišskaidytos, VSD ir (ar) PSD įmokų ir (ar) išmokų apskaičiavimo tikslu yra laikoma, kad kiekvieno veiklos mėnesio pajamos yra vienodos.“

1.2.9. Pakeičiu 25.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

25.2. Per mokestinį laikotarpį gautų pajamų (pinigais ir natūra) suma (Eur, ct), išskyrus atvejus, kai individualios įmonės savininkas, ūkinės bendrijos tikrasis narys ar mažosios bendrijos narys VSD ir (ar) PSD įmokų, ir (ar) išmokų tikslu su darbo santykiais susijusioms pajamoms (02 kodu) priskirtas sumas deklaruoja išskaidytas pagal kiekvieną mėnesį.“

1.2.10. Papildau 25.7 papunkčiu:

25.7. Įmokų tipas: „Sodros metinis“ arba „Sodros mėnesinis“, kai individualios įmonės savininkas, ūkinės bendrijos tikrasis narys ar mažosios bendrijos narys vedliu deklaruoja su darbo santykiais susijusioms pajamoms (02 kodu) priskirtas sumas. Kai šios pajamos deklaruojamos kaip bendra per mokestinį laikotarpį gautų pajamų suma, įrašoma „Sodros metinis“, o kai išskaidytos pagal mėnesius, tai – „Sodros mėnesinis.“

1.2.11. Pakeičiu 32.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

32.4. Valstybės (teritorijos), iš kurios gautos deklaruojamos pajamos, dviraidis kodas iš Šalių, teritorijų ir jų kodų sąrašo (žr. Taisyklių 4 priedą „Šalių, teritorijų ir jų kodų sąrašas“). Kai Šalių, teritorijų ir jų kodų sąraše yra nurodyta teritorija, tai turi būti įrašomas tos teritorijos kodas, nesvarbu, ar ji yra, ar nėra valstybės (šalies) dalis. Kai deklaruojamos pajamos, gautos iš šiame sąraše nenurodytų teritorijų, t. y. iš Azorų, tai turi būti įrašomas tokiai teritorijai žymėti skirtas XA kodas, iš Madeiros – XM kodas, iš Taičio – XT kodas. Deklaruojant iš tarptautinės organizacijos gautas pajamas, turi būti įrašomas XO kodas. Pajamos deklaruojamos kaip gautos iš užsienio valstybės tais atvejais, kai užsienio valstybėje individuali veikla yra vykdoma per toje valstybėje įregistruotą nuolatinę bazę.“

1.2.12. Pakeičiu 35 punktą ir jį išdėstau taip:

35. Su kiekviena pajamų rūšimi (pažymėtų 35, 90, 93, 96, 97 pajamų rūšių kodais) susijusios išlaidos deklaruojamos atskirose deklaracijos GPM311C priedo II skyriaus eilutėse (atskirais įrašais vedlio C dalyje). Jeigu buvo deklaruotos pajamos iš veiklos pagal kelis verslo liudijimus, tai su kiekvienos rūšies veikla susijusios išlaidos deklaruojamos atskirai.“

1.2.13. Pakeičiu 37.2 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

37.2. išlaidų sumą, kuri pagal GPMĮ 18 straipsnio ir Aprašo nuostatas pripažįstama leidžiamais atskaitymais (užpildant popierinę deklaraciją). Deklaruojant vedliu, išlaidų sumos įrašomos suskaidytos: eilutėje „leidžiami atskaitymai, įskaitant ribotus netekties nuostolius, bet neįskaitant VSD, PSD įmokų ir kitų ribojamų atskaitymų“ išlaidų suma įrašoma įskaitant riboto dydžio netekties nuostolius, bet neįskaitant vedlio C dalies atskirose eilutėse deklaruojamų gyventojo mokėtinų VSD, PSD įmokų ir kitų ribojamiems atskaitymams priskiriamų išlaidų (reprezentacijos išlaidų, stojamųjų narių įnašų ir narių mokesčių). Atskirose vedlio C dalies eilutėse taip pat įrašoma mokestinio laikotarpio gruodžio 31 d. neapmokėtų prekių likučio vertė bei atsargų likučio vertė. Deklaruojant vedliu, reprezentacijos išlaidos, stojamųjų narių įnašų ir narių mokesčių sumos deklaruojamos visos, net jei jos viršija Apraše nustatytus dydžius.“

1.2.14. Pakeičiu 40 punkto ketvirtąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

Jeigu nuolatinis Lietuvos gyventojas metines apmokestinamąsias pajamas perskaičiuoja, atimdamas patirtas GPMĮ 21 straipsnyje nurodytų išlaidų sumas, tai pajamų mokestį mažinančio mokesčio kredito suma taip pat turi būti perskaičiuojama dėl neapmokestinamosioms individualios veiklos pajamoms tenkančių šių išlaidų dalies. Tokiais atvejais mokesčio kredito suma apskaičiuojama taip: pagal formulę apskaičiuota mokesčio kredito suma padauginama iš patirtų (atimamų) GPMĮ 21 str. išlaidų sumos ir padalijama iš bendros metinių pajamų, apmokestinamų taikant 15, 20 ir 32 procentų tarifą (2020 m. ir vėlesniais metais), sumos (nesumažintos GPM 21 str. išlaidomis); apskaičiuota suma atimama iš mokesčio kredito, apskaičiuoto pagal formulę (žr. Taisyklių 7 priedo „Pajamų mokesčio apskaičiavimo nuo 2020 m. pajamų pavyzdžiai“ 8 pavyzdį).“

1.2.15. Papildau 45.1 papunktį trečiąja pastraipa ir ją išdėstau taip:

Kai deklaruojamos avansu gautos pajamos pagal preliminariąją nekilnojamojo turto pirkimo–pardavimo  sutartį už turtą, į kurį turto pardavėjui pagal Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą nuosavybės teisės dar nėra atkurtos ir (ar) neįregistruotos, tai vietoje unikalaus nekilnojamojo daikto numerio gali būti įrašomas sprendimo atkurti nuosavybės teises numeris arba preliminariosios nekilnojamojo daikto pirkimo–pardavimo sutarties numeris, arba perleidžiamo daikto pavadinimas ir buvimo vieta (jei ji žinoma). Kiekvieno preliminariojoje sutartyje nurodyto nekilnojamojo daikto duomenys įrašomi atskirai.“

1.2.16. Pakeičiu 56.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

56.11. pagal rentos (išlaikymo iki gyvos galvos) sutartį įgyto nekilnojamojo daikto įsigijimo kaina laikoma:

56.11.1. rentos gavėjui sumokėta suma (kai ji mokama pinigais) arba rentos gavėjui išlaikyti faktiškai patirta ir dokumentais pagrįsta išlaidų suma (deklaruojant 2019 m. pajamas);

56.11.2. tikroji rinkos kaina, buvusi turto perdavimo rentos mokėtojui dieną, kai turtas įgytas iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, vaikaičių ir senelių (deklaruojant 2020 m. ir vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamas);

56.11.3. teisinę galią turinčiais dokumentais pagrįsta, faktiškai rentos gavėjui išlaikyti patirtų išlaidų suma, kai turtas įgytas iš kitų gyventojų. Negalint pagrįsti patirtų išlaikymo išlaidų teisinę galią turinčiais dokumentais, tokio turto įsigijimo kaina gali būti skaičiuojama pagal numanomas išlaikymo išlaidas, kurios apskaičiuojamos, dauginant išlaikymo laikotarpio mėnesių skaičių iš tais mėnesiais galiojusios minimaliosios mėnesinės algos (ne visam mėnesiui tenkančios numanomos išlaikymo išlaidos apskaičiuojamos proporcingai tam mėnesiui tenkančiam dienų skaičiui). Rentos mokėtojas, laikydamasis šiame punkte nustatytų sąlygų, turi teisę pasirinkti laikotarpį, už kurį turto įsigijimo kaina skaičiuojama pagal faktines išlaidas, o už kurį – pagal numanomas išlaikymo išlaidas (deklaruojant 2020 m. ir vėlesnio mokestinio laikotarpio pajamas);“.

1.2.17. Pakeičiu 56.16 papunktį ir jį išdėstau taip:

56.16. nesant galimybių nustatyti, kuri konkreti (kada įsigyta) keliais sandoriais įgyto vienarūšio, individualiais požymiais neapibūdinto turto dalis buvo perleista nuosavybėn, tos dalies įsigijimo kaina pripažįstama anksčiausiai už tokį turtą (jo dalį) sumokėta (jos dalis).

Nekilnojamojo daikto ar registruotino kilnojamojo daikto įsigijimo kaina gali būti neįrašoma, kai nekilnojamasis daiktas buvo įsigytas anksčiau nei prieš 10 metų iki jo perleidimo, registruotinas kilnojamasis daiktas – anksčiau nei prie 3 metus iki jo perleidimo (t. y. kai pajamoms taikomos 3 ir 10 kodais žymimos lengvatos);“.

1.2.18. Papildau 56.17 papunkčiu:

56.17. kai per mokestinį laikotarpį gaunama tik dalis ne individualios veiklos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamų, iš jų gali būti atimta to turto įsigijimo kainos dalis, proporcinga per tą mokestinį laikotarpį gautų pajamų daliai, arba, gyventojo pasirinkimu, įsigijimo kaina ar jos dalis, neviršijanti to mokestinio laikotarpio ne individualios veiklos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamų sumos.“

1.2.19. Pakeičiu 59.3.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

59.3.4. pajamos, proporcingai tenkančios akcijų nominalios vertės padidinimo iš bendrovės lėšų sumai;“.

1.2.20. Pakeičiu 59.5 papunkčio antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

Tokioms gautoms pajamoms taikytini pajamų mokesčio tarifai pateikti Apmokestinamųjų pajamų rūšių kodų ir pajamų mokesčio tarifų sąraše (žr. Taisyklių 1 priedą „Apmokestinamųjų pajamų rūšių kodų ir pajamų mokesčio tarifų sąrašas“).“

1.2.21. Pakeičiu 61.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

61.2. išskaičiuota pajamų mokesčio suma, kai į Lietuvos biudžetą mokėtiną pajamų mokestį nuo deklaruojamos išmokos išskaičiavo ją išmokėjęs asmuo. Į šią sumą yra įskaitoma ir ta nuo pajamų, gautų už ne individualios veiklos nenukirsto miško, apvaliosios medienos pardavimą arba kitokį perleidimą nuosavybėn, išskaičiuoto pajamų mokesčio suma, kuri gyventojui buvo grąžinta pagal Prašymą perskaičiuoti pajamų mokestį ir grąžinti mokesčio permoką (FR0464 forma, patvirtinta Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2003 m. sausio 24 d. įsakymu Nr. V-21 „Dėl Prašymo perskaičiuoti pajamų mokestį ir grąžinti permoką įforminimo, pateikimo bei nagrinėjimo taisyklių“);“.

1.2.22. Pakeičiu 64.5 papunkčio antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

Tokioms deklaracijos priede GPM311E (vedlio E dalyje) deklaruojamoms apmokestinamosioms palūkanoms taikytini pajamų mokesčio tarifai yra pateikti Taisyklių 1 priede „Apmokestinamųjų pajamų rūšių kodų ir pajamų mokesčio tarifų sąrašas.“

1.2.23. Pakeičiu 69.27 papunkčio antrąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

Deklaracijos priede GPM311F1 „Kitos pajamos“ (vedlio F dalyje) deklaruojamoms apmokestinamosioms pajamoms taikytini pajamų mokesčio tarifai yra pateikti Taisyklių 1 priede „Apmokestinamųjų pajamų rūšių kodų ir pajamų mokesčio tarifų sąrašas.“

1.2.24. Pakeičiu 89 punkto šeštąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

Bendra atimamų išlaidų suma negali viršyti 25 procentus apmokestinamųjų pajamų (neįskaičiuojant pajamų, gautų iš veiklos pagal verslo liudijimą, ir pajamų už ne individualios veiklos atliekų perleidimą nuosavybėn, apmokestinamų, taikant 5 procentų pajamų mokesčio tarifą), perskaičiuotų taip: iš darbo pajamų atėmus metinį NPD (žr. Taisyklių 6 priedą „2020 m. metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio apskaičiavimas“), iš turto (daikto) perleidimo nuosavybėn pajamų atėmus jo įsigijimo kainą ir su perleidimu susijusius privalomus mokėjimus, iš individualios veiklos pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus bei mokestinius nuostolius.“

1.2.25. Pakeičiu 89 punkto aštuntąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

„2019 m. ar vėlesniu mokestiniu laikotarpiu nuolatinio Lietuvos gyventojo deklaruotos išlaidos yra atimamos proporcingai iš pajamų, kurioms taikomi 15, 20 ir (ar) 27 procentų (2019 m.), 15, 20 ir (ar) 32 (2020 m. ir vėlesniais metais) procentų pajamų mokesčio tarifai.“

1.2.26. Pakeičiu 92.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

92.4. pastatų, statinių remonto ir apdailos darbų, lengvųjų automobilių remonto, nepilnamečių (iki 18 metų) vaikų (įvaikių, globotinių, kuriems nustatyta nuolatinė globa šeimoje) priežiūros paslaugų suteikimą patvirtinančio dokumento data ir numeris (kai deklaruojamos 6, 7, 8 kodais žymimos išlaidos). Tokiu atveju turi būti įrašoma paslaugos teikėjo išduoto apskaitos dokumento (sąskaitos faktūros, PVM sąskaitos faktūros ar prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvito) data ir numeris. Šie duomenys turi būti įrašomi, neatsižvelgiant į tai, ar nuolatinis Lietuvos gyventojas buvo pateikęs mokesčio administratoriui Gyventojo pranešimą apie išlaidas PRC912 formą, patvirtintą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2018 m. gruodžio 3 d. įsakymu Nr. VA-92 „Dėl Gyventojo pranešimo apie išlaidas PRC912 formos, papildomo lapo PRC912P formos užpildymo bei pateikimo mokesčių administratoriui taisyklių patvirtinimo“ (toliau - PRC912 formos pranešimas), ar ne.“

1.2.27. Pakeičiu 95.1 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

95.1. gyventojo iki deklaracijos pateikimo dienos nuo mokestinio laikotarpio pajamų sumokėtą pajamų mokesčio sumą. Savivaldybių tarybų nustatyto dydžio pajamų mokestis, sumokėtas įsigyjant verslo liudijimą, į šią sumą neįskaičiuojamas (nedeklaruojamas), išskyrus šiame Taisyklių papunktyje nurodytą atvejį.“

1.2.28. Pakeičiu 96 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

96. Užpildant popierinę deklaracijos GPM311 formą, mokėtinos VSD ir PSD įmokų sumos gali būti apskaičiuojamos Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SODROS) interneto svetainėje (www.sodra.lt) pateikta Individualios veiklos skaičiuokle, remiantis kita SODROS teikiama informacija, Taisyklių 8 priedo „Apmokestinamųjų pajamų ir pajamų mokesčio apskaičiavimas“ nuostatomis bei 7 priede „Pajamų mokesčio apskaičiavimo nuo 2020 m. pajamų pavyzdžiai“ pateiktais pavyzdžiais.“

1.2.29. Pakeičiu 98.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

98.3. nurodomi mėnesiai (popierinėje deklaracijoje pažymimi „X“ ženklu), kuriais gyventojas, kuriam nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis, lengvas ar vidutinis neįgalumas, vidutiniai arba nedideli specialieji poreikiai, turėjo teisę į padidintą (600 Eur – 2020 m.) mėnesio NPD. Mokestinio laikotarpio mėnuo, per kurį buvo nustatytas toks ribotas darbingumas, neįgalumas, specialūs poreikiai, neįskaitomas;“.

1.2.30. Pakeičiu 98.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

98.4. nurodomi mėnesiai (popierinėje deklaracijoje pažymimi „X“ ženklu), kuriais gyventojas, kuriam nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis, sunkus neįgalumas arba dideli specialieji poreikiai, turėjo teisę į padidintą (645 Eur – 2020 m.) mėnesio NPD. Mokestinio laikotarpio mėnuo, per kurį buvo nustatytas toks ribotas darbingumas, neįgalumas, specialūs poreikiai, neįskaitomas.“

1.2.31. Pakeičiu 103.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

103.9. paslaugos suteikimą patvirtinantys dokumentai (paslaugos teikėjo išduoti apskaitos dokumentai: sąskaita faktūra, PVM sąskaita faktūra, prekių (paslaugų) pirkimopardavimo kvitas) ir sumokėjimą patvirtinantys dokumentai (paslaugos teikėjo išduoti apskaitos dokumentai: pinigų priėmimo kvitas, kasos aparato kvitas, kasos pajamų orderis arba nuolatinio Lietuvos gyventojo turimas bankinio pavedimo išrašas), pagrindžiantys išlaidų sumas, sumokėtas už gyvenamosios ir negyvenamosios paskirties pastato ar kito statinio apdailos ir bet kokio remonto (paprastojo ar kapitalinio) darbus, išskyrus daugiabučių gyvenamųjų namų atnaujinimą (modernizavimą), lengvojo automobilio remonto paslaugas, nepilnamečių vaikų (įvaikių, globotinių, kuriems nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) šeimoje) iki 18 metų priežiūros paslaugas.

Kai už paslaugą sumokėta paslaugos suteikimą patvirtinančio dokumento išrašymo dieną, tai pridedama sąskaita faktūra arba PVM sąskaita faktūra su žyma apie apmokėjimą, arba prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvitas (kai paslaugą suteikė individualią veiklą pagal verslo liudijimą vykdantis gyventojas).

Kai už paslaugą sumokėta vėliau nei paslaugos suteikimą patvirtinančio dokumento išrašymo dieną, tai pridedama sąskaita faktūra arba PVM sąskaita faktūra ir sumokėjimą patvirtinantis dokumentas arba prekių (paslaugų) pirkimo–pardavimo kvitas, kuriame pažymėta apie apmokėjimą (kai paslaugą suteikė individualią veiklą pagal verslo liudijimą vykdantis gyventojas).

Kai už daugiabučio gyvenamojo namo bendrojo naudojimo objektų remonto paslaugas butų ir kitų patalpų savininkai apmokėjo savomis lėšomis, tai pridedamas namo bendrojo naudojimo objektų valdytojo (butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos, jungtinės veiklos sutartimi įgalioto asmens arba bendrojo naudojimo objektų administratoriaus) vardu išrašytas paslaugos suteikimą patvirtinantis dokumentas (kopija) ir valdytojo išduotas laisvos formos dokumentas (pažyma), kuriame nurodyta už remonto paslaugas buto ar kitų patalpų savininko sumokėta suma.

Nereikia pateikti tų šias išlaidas pagrindžiančių dokumentų, kurie mokesčio administratoriui buvo pateikti kartu su PRC912 formos pranešimu.“

1.3. Pakeičiu 1 priedą „Apmokestinamųjų pajamų rūšių kodų ir pajamų mokesčio tarifų sąrašas“ ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.4. Pakeičiu 2 priedą „Nedeklaruojamų neapmokestinamųjų pajamų sąrašas“ ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.5. Pakeičiu 5 priedą „Dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartyse nustatytų gyventojams išmokamų dividendų, palūkanų ir honorarų maksimalių tarifų, atskaitomų iš Lietuvoje mokėtinos sumos, sąrašas“ ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.6. Pakeičiu 6 priedą „2020 m. metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio apskaičiavimas“ ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.7. Pakeičiu 7 priedą „Pajamų mokesčio apskaičiavimo nuo 2020 m. pajamų pavyzdžiai“ ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

1.8. Pakeičiu 8 priedą „2020 m. apmokestinamųjų pajamų ir pajamų mokesčio apskaičiavimas“ ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatau, kad pagal Taisykles užpildytos Deklaracijos mokesčio administratoriui teikiamos, deklaruojant nuolatinių Lietuvos gyventojų 2020 metais ir vėlesniais mokestiniais laikotarpiais gautas (uždirbtas) pajamas.

 

 

 

Viršininkė                                                                                                          Edita Janušienė

 

 

Pavyzdinės pajamų mokesčio deklaracijos

GPM311 formos ir jos priedų užpildymo,

pateikimo bei tikslinimo taisyklių

1 priedas

 

APMOKESTINAMŲJŲ PAJAMŲ RŪŠIŲ KODŲ IR PAJAMŲ MOKESČIO TARIFŲ SĄRAŠAS

 

 

 

Eil. Nr.

Pajamos (pajamų grupė)

Pajamų rūšių kodai

Pajamų mokesčio tarifas (proc.)

1.

Su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių metinių pajamų (neįskaitant apskaičiuotų už 2018 m. ar ankstesnius metus) dalis**, neviršijanti:

- 120 VDU* (2019 m. – 136 344 Eur)

- 84 VDU* (2020 m. – 104 277,60 Eur)

- 60 VDU* (2021 m.)

01 – su darbo santykiais susijusios pajamos (išskyrus neapmokestinamas, žymimas 05, 06, 07, 08, 09 kodais);

 

02 – individualios įmonės savininko, ūkinės bendrijos tikrojo nario, mažosios bendrijos nario su darbo santykiais susijusioms pajamoms priskirta suma

20 %

 

2.

Su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių metinių pajamų (neįskaitant apskaičiuotų už 2018 m. ar ankstesnius metus) dalis**, viršijanti:

- 120 VDU* (2019 m. – 136 344 Eur )

- 84 VDU* (2020 m. – 104 277,60 Eur)

- 60 VDU* (2021 m.)

01 – su darbo santykiais susijusios pajamos, išskyrus neapmokestinamas, žymimas 05, 06, 07, 08, 09 kodais);

 

02 – individualios įmonės savininko, ūkinės bendrijos tikrojo nario, mažosios bendrijos nario su darbo santykiais susijusioms pajamoms priskirta suma

27 %

(2019 m.)

 

 

 

 

 

 

32 %

(2020 m. ir vėliau)

3.

2018 m. ar ankstesniais metais apskaičiuotos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos (neatsižvelgiant į metinių pajamų sumą)

04 – 2018 m. ar ankstesniais metais apskaičiuotos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos, išmokėtos 2019 m. ir vėliau (išskyrus neapmokestinamas, žymimas 05, 06, 07, 08, 09 kodais)

15 %

4.

Ligos (įskaitant išmokamas darbdavio), motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokos

(neatsižvelgiant į metinių pajamų sumą)

03 – ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokos

15 %

5.

Pajamos iš paskirstytojo pelno (dividendai) (neatsižvelgiant į metinių

pajamų sumą)

 

26 – dividendai;

 

27 – individualios įmonės savininko, ūkinės bendrijos tikrojo nario pajamos iš pelno (išskyrus sumą, priskirtą 02 kodu);

 

29 – kooperatinės bendrovės (kooperatyvo) dalyvio (nario) pajamos iš paskirstytojo pelno (išskyrus gautas iš žemės ūkio bendrovės (kooperatyvo), apmokestintas pagal Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymą)

15 %

6.

Individualios žemės ūkio veiklos pajamos (gautos PVM mokėtojo)

35 – individualios žemės ūkio veiklos pajamos (išskyrus ne PVM mokėtojo gautas neapmokestinamąsias pajamas)

15 %, atėmus mokesčio kreditą**

7.

 

Individualios veiklos (kitos nei žemės ūkio veiklos)

96 – šeimynos dalyvio išlaikymo pajamos;

 

97 – žemės ūkio veikloje naudojamo ilgalaikio turto (išskyrus nekilnojamojo turto) perleidimo nuosavybėn pajamos;

 

93 – kitos įregistruotos (registruotinos) individualios veiklos pajamos (išskyrus žymimas 35, 96, 97 kodais)

15 %, atėmus mokesčio kreditą**

8.

Individualios veiklos pajamos iš veiklos, vykdytos pagal verslo liudijimą, laikomos pajamomis iš privalomos registruoti individualios veiklos

92 – pagal verslo liudijimą tokioms pajamoms (išskyrus iš 051 veiklos rūšies):

 

- pajamų daliai, viršijančiai 45 000 Eur,

 

- iš juridinių asmenų už parduotas prekes (įskaitant savo gamybos) ir iš prekybos veiklą vykdančių gyventojų už ne savo gamybos prekes gautai pajamų daliai, viršijančiai 4 500 Eur,

 

- iš juridinių asmenų, vykdančių tą pačią veiklą, visai pajamų sumai;

 

- pajamoms, gautoms nesilaikant veiklos apribojimų

15 %, atėmus mokesčio kreditą**

9.

Pajamų už parduotas atliekas (išskyrus individualios atliekų pirkimo–pardavimo veiklos pajamas) dalis, per metus neviršijanti 120 VDU* (2019 m. – 136 344 Eur; 2020 m. – 148 968 Eur)

15 – pajamos (ne individualios veiklos) už parduotas atliekas

5 %

10.

Pajamų už parduotas atliekas (išskyrus individualios atliekų pirkimo–pardavimo veiklos pajamas) dalis, per metus viršijanti 120 VDU* (2019 m. – 136 344 Eur; 2020 m. – 148 968 Eur)

15 – pajamos (ne individualios veiklos) už parduotas atliekas

20 %

11.

Tokių nesusijusių su darbo santykiais metinių pajamų dalis**, neviršijanti 120 VDU* (2019 m. – 136 344 Eur), 84 VDU* (2020 m. – 104 277,60 Eur), 60 VDU* (2021 m.):

- tantjemos ar atlygis už veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete, mokamas vietoj tantjemų arba kartu su jomis,

- iš asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, gauti autoriniai atlyginimai,

- mažųjų bendrijų vadovų, kurie nėra tų mažųjų bendrijų nariai, pagal civilinę (paslaugų) sutartį už vadovavimo veiklą gautos pajamos

44 – tantjemos ar atlygis už veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete, mokamas vietoj tantjemų arba kartu su jomis;

 

60 – iš asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, gauti autoriniai atlyginimai;

 

89 – mažosios bendrijos vadovo (ne nario) pagal civilinę paslaugų sutartį gautos pajamos

 

 

20 %

12.

Tokių nesusijusių su darbo santykiais metinių pajamų dalis**, viršijanti 120 VDU* (2019 m. – 136 344 Eur), 84 VDU* (2020 m. – 104 277,60 Eur), 60 VDU* (2021 m.):

- tantjemos ar atlygis už veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete, mokamas vietoj tantjemų arba kartu su jomis,

- iš asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, gautos pajamos pagal autorines sutartis,

- mažųjų bendrijų vadovų, kurie nėra tų mažųjų bendrijų nariai, pagal civilinę (paslaugų) sutartį už vadovavimo veiklą gautos pajamos

44 – tantjemos ar atlygis už veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete, mokamas vietoj tantjemų arba kartu su jomis;

 

60 – iš asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, gauti autoriniai atlyginimai;

 

89 – mažosios bendrijos vadovo (ne nario) pagal civilinę paslaugų sutartį gautos pajamos

27 % (2019 m.)

 

32 % (2020 m. ir vėliau)

13.

Kitų nesusijusių su darbo santykiais apmokestinamųjų pajamų (išskyrus iš individualios veiklos, paskirstytojo pelno, tantjemas ir atlygį už veiklą stebėtojų taryboje, valdyboje, paskolų komitete, iš darbdavio pagal autorines sutartis, mažųjų bendrijų vadovų pagal paslaugų sutartį gautas pajamas) dalis, neviršijanti 120 VDU* (2019 m. – 136 344 Eur; 2020 m. 148 968 Eur)

55 – palūkanos, gautos per tarpusavio skolinimosi arba sutelktinio finansavimo platformas, įregistruotas Europos ekonominės erdvės valstybėje (išskyrus neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamą 500 eurų sumą per metus);

 

58 – palūkanos už paskolas;

 

64 – indėlių palūkanos pagal 2014 m. ar vėlesnes sutartis (išskyrus bendrą su 67 kodu žymimomis palūkanomis neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamą 500 eurų sumą per metus);

 

67 – palūkanos už 2014 m. ar vėliau įsigytus ne nuosavybės vertybinius popierius (išskyrus bendrą su 64 kodu žymimomis palūkanomis neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamą 500 eurų sumą per metus);

 

59 – kitos apmokestinamos palūkanos;

 

61 – autoriniai atlyginimai, gauti ne iš darbdavio;

 

11 – finansinių priemonių perleidimo nuosavybėn, išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos, kurioms (jų daliai) taikoma mokesčio lengvata (išskyrus neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamą 500 eurų pajamų ir įsigijimo išlaidų skirtumą);

 

12 – finansinių priemonių perleidimo nuosavybėn, išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos, kurioms (jų daliai) netaikoma mokesčio lengvata;

 

13 – kito turto perleidimo nuosavybėn pajamos (išskyrus neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamą 2 500 eurų pajamų ir įsigijimo išlaidų skirtumą);

 

14 – nenukirsto miško, apvaliosios medienos perleidimo nuosavybėn pajamos (išskyrus neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamą bendrą su 13 kodu žymimomis pajamomis 2 500 eurų pajamų ir įsigijimo išlaidų skirtumą);

 

16 – registruotino kilnojamojo daikto (neišlaikyto nuosavybėje 3 m.; įregistruoto ne EEE valstybėje) perleidimo nuosavybėn pajamos;

 

17 – nekilnojamojo daikto (kito nei būstas) perleidimo nuosavybėn pajamos (kai daiktas neišlaikytas nuosavybėje 10 m.; kai jis yra ne EEE valstybėje);

 

18 – būsto (įskaitant priskirtą žemę) perleidimo nuosavybėn pajamos (išskyrus EEE esantį būstą, kuriame deklaruota gyvenamoji vieta ne trumpiau kaip 2 m. arba deklaruota trumpiau, bet gautos pajamos per 1 m. panaudotos kitam EEE esančiam būstui įsigyti, kuriame taip pat deklaruota gyvenamoji vieta);

 

23 – nekilnojamojo pagal prigimtį daikto nuomos pajamos;

 

24 – kito turto nuomos pajamos;

 

62 – honorarai;

 

42 – azartinių lošimų laimėjimų pajamos (skirtumas tarp laimėtų ir pralaimėtų sumų);

 

41 – dovanos ne iš artimųjų (ne iš sutuoktinio, vaikų, tėvų, senelių, vaikaičių, brolių, seserų (išskyrus neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamą 2 500 eurų sumą per metus);

 

46 – juridinio asmens (ne darbdavio) dovanos (išskyrus iki 100 eurų vertės nepinigines dovanas);

 

45 – iš pelno siekiančių vienetų gautos stipendijos, viršijančios 2 500 eurų per metus (išskyrus neapmokestinamosioms pajamoms priskiriamą 2 500 eurų sumą per metus);

 

47 – stipendijos (išskyrus priskiriamas neapmokestinamosioms pajamoms);

 

31 – ne darbdavio skirti prizai, laimėjimai (išskyrus priskiriamus neapmokestinamosioms pajamoms);

 

39 – premijos menininkams, mokslininkams, sportininkams ir jų treneriams, konkursų nugalėtojams, gautos iš tikslinių teritorijų;

 

34 – miško gėrybių pardavimo pajamos (išskyrus priskiriamas neapmokestinamosioms pajamoms 3 000 eurų sumą per metus);

 

51 – sporto (ne individualios veiklos ir ne darbo) pajamos;

 

52 – atlikėjo (ne individualios veiklos ir ne darbo) pajamos;

 

71 – pensijų kaupimo išmokos, neviršijančios įmokų (išskyrus priskiriamas neapmokestinamosioms pajamoms);

 

72 – gyvybės draudimo išmokos, neviršijančios įmokų (išskyrus priskiriamas neapmokestinamosioms pajamoms);

 

75 – gyvybės draudimo išmokos, viršijančios įmokas (išskyrus priskiriamas neapmokestinamosioms pajamoms);

 

76 – pensijų kaupimo išmokos, viršijančios įmokas (išskyrus priskiriamas neapmokestinamosioms pajamoms);

 

48 – pensijos, rentos, anuitetai (išskyrus priskiriamus neapmokestinamosioms pajamoms);

 

43 – loterijų laimėjimai, kuriuos išmokėjo ne EEE valstybių vienetai, mokantys mokestį nuo loterijų apyvartos;

 

77 – pajamos už kitas paslaugas (mažosios bendrijos vadovo (nario) už vadovavimą mažajai bendrijai; pajamos už kitas paslaugas, gautos ne pagal autorines sutartis, ne individualios veiklos);

 

87 – pozityviosios pajamos;

 

88 – pajamos pagal paslaugų kvitą (išskyrus priskiriamą neapmokestinamosioms pajamoms 1 750 eurų sumą per metus);

 

70 – kitos apmokestinamosios pajamos

15 %

14.

Kitų nesusijusių su darbo santykiais apmokestinamųjų pajamų (išskyrus iš individualios veiklos, paskirstytojo pelno, tantjemas ir atlygį už veiklą stebėtojų taryboje, valdyboje, paskolų komitete, iš darbdavio pagal autorines sutartis, mažųjų bendrijų vadovų pagal paslaugų sutartį gautas pajamas) dalis, viršijanti 120 VDU* (2019 m. – 136 344 Eur; 2020 m. – 148 968 Eur)

13 punkte nurodytų rūšių pajamų dalis, viršijanti 120 VDU*

20 %

 

* VDU – vidutinis darbo užmokestis, taikomas apdraustųjų asmenų valstybinio socialinio draudimo įmokų bazei skaičiuoti (2019 m. 1 VDU – 1 136,20 Eur; 2020 m. 1 VDU – 1 241,40 Eur).

** 120 (84, 60) VDU viršijanti / neviršijanti pajamų dalis apskaičiuojama nuo bendros šių metinių pajamų sumos:

-    su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų (01, 02 kodais) (apskaičiuotos už 2018 m. ar ankstesnius metus neįskaitomos),

-    tantjemų ir atlygio už veiklą stebėtojų taryboje ar valdyboje, paskolų komitete (44 kodu),

-    iš darbdavio gautos pajamos pagal autorines sutartis (60 kodu),

-    mažųjų bendrijų vadovų, kurie nėra tų mažųjų bendrijų nariai, pagal civilinę (paslaugų) sutartį už vadovavimo veiklą gautos pajamos.

*** Mokesčio kreditas, pritaikomas 1 kartą bendrai pajamų iš visų individualios veiklos rūšių gautai (uždirbtai) pajamų sumai.

________________________________

 

 

Pavyzdinės pajamų mokesčio deklaracijos

GPM311 formos ir jos priedų užpildymo,

pateikimo bei tikslinimo taisyklių

2 priedas

 

 

NEDEKLARUOJAMŲ NEAPMOKESTINAMŲJŲ PAJAMŲ

SĄRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

NE DIDESNĖS UŽ NUSTATYTĄ DYDĮ NEDEKLARUOJAMOS NEAPMOKESTINAMOSIOS PAJAMOS

 

 

1. Palūkanų už ne nuosavybės vertybinius popierius (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išleistus ne nuosavybės vertybinius popierius, jeigu už šiuos ne nuosavybės vertybinius popierius asmuo, susijęs su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, jam moka didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių ne nuosavybės vertybinių popierių turėtojams), palūkanų už Lietuvos ir užsienio valstybių vyriausybių, taip pat jų politinių ar teritorijos administracinių padalinių, vietos valdžios ne nuosavybės vertybinius popierius, palūkanų už Lietuvos ir užsienio valstybių kredito įstaigose laikomus indėlius suma, neviršijanti 500 Eur per mokestinį laikotarpį, kai ne nuosavybės vertybiniai popieriai įsigyti ar sutartys dėl indėlių sudarytos nuo 2014 m. sausio 1 dienos*.

2. Palūkanų už vartojimo kreditą, suteiktą per tarpusavio skolinimo platformą Lietuvos Respublikos vartojimo kredito įstatyme ar atitinkamame Europos ekonominės erdvės valstybės įstatyme nustatyta tvarka, taip pat palūkanų už lėšas, suteiktas per sutelktinio finansavimo platformą Lietuvos Respublikos sutelktinio finansavimo įstatyme ar atitinkamame Europos ekonominės erdvės valstybės įstatyme nustatyta tvarka, suma, neviršijanti 500 Eur per mokestinį laikotarpį*.

3. Ne didesnės nei 3 000 Eur žemės ūkio veiklos pajamos, gautos iš gyventojų ar iš užsienio valstybės, ir bet kokio dydžio iš juridinių asmenų gautos pajamos, jeigu šias pajamas gaunantis gyventojas mokestiniu laikotarpiu neprivalo registruotis ir nėra įregistruotas pridėtinės vertės mokesčio mokėtoju*.

Šio punkto nuostatos netaikomos:

3.1. Ūkininkų ūkių registre įregistruotam ūkininkui (jo partneriui), pajamų mokesčio deklaraciją teikiančiam, kandidatuojant į valstybės politikus ar į Europos Parlamento narius, renkamus nuo Lietuvos Respublikos;

3.2. žemės ūkio veiklą vykdančiam gyventojui, kurio žemės ūkio valdos (ūkio) ekonominis dydis (EDV), apskaičiuotas vadovaujantis Žemės ūkio valdos ar ūkio bendrojo standartinio gamybinio pelno ir ekonominio dydžio, išreiškiamo ekonominio dydžio vienetais, apskaičiavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 3D-1106 „Dėl Žemės ūkio valdos ar ūkio bendrojo standartinio gamybinio pelno ir ekonominio dydžio, išreiškiamo ekonominio dydžio vienetais, apskaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, yra 4 EDV ar didesnis, pageidaujančiam, kad valstybinio socialinio draudimo įmokos būtų apskaičiuojamos, atsižvelgiant į žemės ūkio veiklos pajamas bei patirtas išlaidas.

3.1 ir 3.2 papunkčiuose nurodytais atvejais deklaracija turi būti pateikta, o joje nurodyta visa per mokestinį laikotarpį iš žemės ūkio veiklos gautų pajamų suma.

4. Ne didesnės nei 1 750 Eur pajamos, gautos kaip atlygis, teikiant paslaugas pagal paslaugų kvitą, kai šių paslaugų teikimą nustato Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir miškininkystės paslaugų teikimo pagal paslaugų kvitą įstatymas.

5. Tokios ne individualios veiklos turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos:

5.1. iš finansinių priemonių pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn ar išvestinių priemonių realizavimo (išskyrus pajamas, gautas už Tikslinėse teritorijose įsteigtų vienetų išleistas finansines priemones, taip pat gautas už akcijas išleidusio vieneto nuosavybėn perleistas akcijas, už Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau GPMĮ) 2 straipsnio 14 dalies 1 punkte nurodytu būdu gautas akcijas bei vertybinius popierius, parduotus vieneto likvidavimo atveju), kai šių pajamų suma per mokestinį laikotarpį nėra didesnė nei 500 Eur per mokestinį laikotarpį*;

5.2. GPMĮ 17 straipsnio 1 dalies 27 punkte nurodyto kito turto (išskyrus atliekas), kai pajamų ir jo įsigijimo kainos bei kitų GPMĮ 19 straipsnyje nurodytų su šio turto pardavimu ar kitokiu perleidimu nuosavybėn susijusių išlaidų skirtumas per mokestinį laikotarpį nėra didesnis nei 2 500 Eur*;

5.3. už parduotas paties gyventojo surinktas miško gėrybes (grybus, uogas, riešutus, vaistažoles), kai šių pajamų suma per mokestinį laikotarpį nėra didesnė nei 3 000 Eur*.

6. Dovanojimo būdu iš kitų asmenų (ne iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių) brolių, seserų, senelių, vaikaičių) gautos pajamos, kai šių pajamų suma per mokestinį laikotarpį nėra didesnė nei 2 500 Eur.

7. Iš asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, per mokestinį laikotarpį gautų prizų ir dovanų vertė, ne didesnė nei 200 Eur*.

8. Iš to paties asmens, nesusijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, gauti ne didesni kaip 200 Eur sporto varžybų ir kiti prizai bei laimėjimai, jeigu jie gauti ne daugiau kaip 6 kartus per mokestinį laikotarpį*.

9. Vienetų (išskyrus pelno nesiekiančius vienetus) mokyklų studentams ir mokiniams pagal vieneto, mokyklos ir studento ar mokinio pasirašytas trišales sutartis mokamos stipendijos, skirtos studento ar moksleivio mokymosi ir pragyvenimo reikmėms apmokėti, jeigu stipendijos mokėjimo laikotarpiu stipendijos gavėjas nėra stipendiją mokančio vieneto daugiau kaip 10 procentų akcijų (dalių, pajų) savininkas, darbuotojas arba stipendiją mokančio vieneto daugiau kaip 10 procentų akcijų (dalių, pajų) savininko arba darbuotojo šeimos narys ir tokia stipendija nėra susijusi su stipendijos gavėjo šiems vienetams atliktais arba atliekamais darbais, suteiktomis arba teikiamomis paslaugomis, o metinė stipendijos suma neviršija 2 500 Eur per mokestinį laikotarpį*.

 

II SKYRIUS

BET KOKIO DYDŽIO NEDEKLARUOJAMOS NEAPMOKESTINAMOSIOS PAJAMOS, GAUTOS PER MOKESTINĮ LAIKOTARPĮ

 

PIRMASIS SKIRSNIS

PAJAMOS IŠ DARBO SANTYKIŲ

 

10. Religinių bendruomenių, bendrijų ir centrų (aukštesniųjų valdymo institucijų) dvasininkų, religinių apeigų patarnautojų ir aptarnaujančio personalo (išskyrus asmenis, atliekančius statybos, remonto, restauravimo darbus) pajamos, gautos kaip išlaikymas, taip pat tradicinių religinių bendruomenių, bendrijų ar centrų dvasininkų, religinių apeigų patarnautojų ir aptarnaujančio personalo (išskyrus asmenis, atliekančius statybos, remonto, restauravimo darbus) pajamos, gautos už tradicinei religinei bendruomenei, bendrijai ar centrui teikiamas paslaugas ir atliekamus darbus, jeigu tos teikiamos paslaugos ir atliekami darbai yra susiję su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais*.

11. Asmenų, Lietuvos Respublikoje išrinktų ar Lietuvos Respublikos valstybės institucijų sprendimu komandiruotų, perkeltų ar kitaip išsiųstų į tarptautines tarpvyriausybines organizacijas, Europos Sąjungos institucijas arba užsienio valstybines institucijas, taip pat į šių organizacijų ar institucijų rengiamas civilines tarptautines operacijas ir misijas (toliau šiame punkte – organizacijos), gaunamos išmokos, kurios skirtos šių asmenų su jų veikla šiose organizacijose susijusioms išlaidoms padengti ir kurių mokėjimą reglamentuoja šiose organizacijose galiojantys teisės aktai.

12. Įstatymų nustatyto dydžio delspinigiai, gauti už su darbo santykiais susijusių išmokų pavėluotą mokėjimą.

13. Jūrininkų už darbą laivo, įregistruoto Europos ekonominės erdvės valstybės jūrų laivų registre, reiso metu gautos pajamos, kaip jos apibrėžtos GPMĮ 14 straipsnyje.

14. Iš Europos Bendrijų lėšų gautos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos, kurios buvo apmokestintos mokesčiu Europos Bendrijų naudai, taip pat iš Europos Bendrijų lėšų gautos išmokos, kompensacijos ir už gyventojus mokamos įmokos, numatytos Europos Parlamento 2005 m. rugsėjo 28 d. sprendime dėl Europos Parlamento narių statuto priėmimo (2005/684/EB, Euratomas).

15. Gyventojo nauda, gauta asmeniui, susijusiam su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, sumokėjus (visiškai ar iš dalies) už geležinkelio ar kelių viešojo transporto bilietus, skirtus gyventojui atvykti į darbo vietą ir parvykti iš jos.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

PALŪKANOS

 

16. Indėlių palūkanos, gautos už Europos ekonominės erdvės valstybių kredito įstaigose laikomus indėlius pagal sutartis, sudarytas iki 2013 m. gruodžio 31 dienos*.

17. Palūkanos už ne nuosavybės vertybinius popierius, įsigytus iki 2013 m. gruodžio 31 d. (išskyrus asmens, susijusio su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išleistus ne nuosavybės vertybinius popierius, jeigu už šiuos vertybinius popierius asmuo, susijęs su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, jam moka didesnes palūkanas negu kitiems tų pačių vertybinių popierių turėtojams), jeigu šie vertybiniai popieriai pradėti išpirkti ne anksčiau kaip po 366 dienų nuo jų išleidimo dienos*.

18. Palūkanos už Europos ekonominės erdvės valstybių vyriausybių, politinių ar teritorijos administracinių padalinių vertybinius popierius, įsigytus iki 2013 m. gruodžio 31 dienos.

19. Pavėluoto mokėjimo palūkanos, numatytos atsiskaitymą už žemės ūkio produkciją reglamentuojančiuose Lietuvos Respublikos teisės aktuose.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

TURTO PERLEIDIMO NUOSAVYBĖN PAJAMOS

 

20. Turto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn pajamos, gautos už parduotą ar kitaip perleistą nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį nekilnojamąjį daiktą (įskaitant gyvenamąjį būstą), įsigytą prieš 10 metų (ar anksčiau)*.

21. Anksčiau kaip prieš trejus metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn įsigyto teisiškai registruotino kilnojamojo daikto (įskaitant laikomą nekilnojamuoju daiktu pagal įstatymus), įregistruoto Europos ekonominės erdvės valstybėje (įskaitant Lietuvoje), gautos pajamos*.

22. Pajamos, gautos pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), kuriame pastaruosius 2 metus iki perleidimo nuosavybėn buvo gyventojo gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka*.

23. Pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), kuriame teisės aktų nustatyta tvarka deklaruota gyvenamoji vieta buvo trumpiau nei 2 metus, gautos pajamos, kurios per 1 metus nuo būsto perleidimo nuosavybėn panaudojamos kitam Europos ekonominės erdvės valstybėje esančiam gyvenamajam būstui, kuriame gyventojas teisės aktų nustatyta tvarka deklaruoja gyvenamąją vietą, įsigyti.

 

KETVIRTASIS SKIRSNIS

GYVYBĖS DRAUDIMO IR PENSIJŲ ĮMOKOS

 

24. Gyventojo naudai kitų gyventojų mokamos gyvybės draudimo įmokos pagal gyvybės draudimo sutartis ir pensijų įmokos į pensijų sąskaitą pensijų fonde*.

25. Darbuotojo naudai darbdavio mokamų gyvybės draudimo įmokų pagal gyvybės draudimo sutartį, sudarytą iki 2012 m. gruodžio 31 d., kai draudimo sutarties terminas ne trumpesnis kaip 10 metų arba kai draudimo išmoka išmokama, apdraustajam sulaukus 55 metų, ir draudimo įmokų už papildomą (savanorišką) sveikatos draudimą, kai draudimo objektas yra apdraustojo sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimas, ir pensijų įmokų į pensijų sąskaitą pensijų fonde suma, per mokestinį laikotarpį neviršijanti 25 procentų per mokestinį laikotarpį darbuotojui apskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų*.

26. Darbuotojo naudai darbdavio mokamų gyvybės draudimo įmokų pagal gyvybės draudimo sutartį, sudarytą nuo 2013 m. sausio 1 d., kai draudimo sutarties terminas ne trumpesnis kaip 10 metų arba kai draudimo išmoka išmokama apdraustajam, kuriam iki senatvės pensijos amžiaus, nustatyto gyvybės draudimo sutarties sudarymo metu galiojusiame Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo pensijų įstatyme (toliau – VSDPĮ), yra likę ne daugiau kaip 5 metai, ir draudimo įmokų už papildomą (savanorišką) sveikatos draudimą, kai draudimo objektas yra apdraustojo sveikatos priežiūros paslaugų apmokėjimas, ir pensijų įmokų į pensijų sąskaitą pensijų fonde suma, per mokestinį laikotarpį neviršijanti 25 procentų per mokestinį laikotarpį darbuotojui apskaičiuotų su darbo santykiais susijusių pajamų*.

 

PENKTASIS SKIRSNIS

GYVYBĖS DRAUDIMO IŠMOKOS

 

27. Išmokos pagal gyvybės draudimo sutartis, kurių terminas ne trumpesnis kaip 10 metų ir kurios sudarytos iki 2003 m. sausio 1 d., taip pat, nutraukus tokias gyvybės draudimo sutartis, gyventojui mokamos sumos, išskyrus, nutraukus tokias gyvybės draudimo sutartis anksčiau kaip po 10 metų nuo jų sudarymo dienos, grąžinamų įmokų dalį, kuriai buvo taikomos fizinių asmenų pajamų mokesčio lengvatos ar kuri buvo atimama iš pajamų GPMĮ nustatyta tvarka*.

28. Gyvybės draudimo išmoka pagal nuo 2003 m. sausio 1 d. iki 2012 m. gruodžio 31 d. sudarytą ne trumpesnio kaip 5 metų termino sutartį, kurioje numatyta, kad draudimo išmoka išmokama, ne tik įvykus draudžiamajam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, jeigu išmoka* išmokėta:

28.1. pasibaigus sutarties galiojimo terminui ir išmokos gavimo momentu išmokos gavėjas yra sulaukęs 55 metų arba išmokos gavimo momentu išmokos gavėjui yra nustatytas 0–25 procentų ar 30–40 procentų darbingumo lygis, arba išmokos gavėjas yra neįgalus vaikas, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis,

28.2. nutraukus tokią sutartį ne anksčiau kaip praėjus 5 metams nuo jos sudarymo dienos ir gyventojas yra sulaukęs 55 metų arba išmokos gavimo momentu išmokos gavėjui yra nustatytas 0–25 procentų ar 30–40 procentų darbingumo lygis, arba išmokos gavėjas yra neįgalus vaikas, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis*.

29. Gyvybės draudimo išmoka pagal nuo 2013 m. sausio 1 d. sudarytą ne trumpesnio kaip 5 metų termino gyvybės draudimo sutartį, kurioje numatyta, kad draudimo išmoka išmokama, ne tik įvykus draudžiamajam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, jeigu išmoka* išmokėta:

29.1. pasibaigus sutarties galiojimo terminui ir išmokos gavimo momentu išmokos gavėjui iki senatvės pensijos amžiaus, nustatyto sutarties sudarymo metu galiojusiame Lietuvos Respublikos valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme, yra likę ne daugiau kaip 5 metai arba išmokos gavimo momentu išmokos gavėjui yra nustatytas 0–25 procentų ar 30–40 procentų darbingumo lygis, arba išmokos gavėjas yra neįgalus vaikas, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis,

29.2. nutraukus tokią sutartį gyventojui mokamos sumos, jeigu sutartis nutraukta ne anksčiau kaip praėjus 5 metams nuo jos sudarymo dienos ir gyventojui iki senatvės pensijos amžiaus, nustatyto gyvybės draudimo sutarties sudarymo metu galiojusiame Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatyme, yra likę ne daugiau kaip 5 metai arba išmokos gavimo momentu išmokos gavėjui yra nustatytas 0–25 procentų ar 30–40 procentų darbingumo lygis, arba išmokos gavėjas yra neįgalus vaikas, kuriam nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis*.

30. Gyvybės draudimo išmoka pagal nuo 2003 m. sausio 1 d. sudarytą ne trumpesnio kaip 10 metų gyvybės draudimo sutartį, kurioje numatyta, kad draudimo išmoka išmokama, ne tik įvykus draudžiamajam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, jeigu ji* išmokėta:

30.1. pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui ir išmokos gavimo momentu išmokos gavėjas yra jaunesnis negu 26 metų,

30.2. nutraukus tokią sutartį mokamos sumos, jeigu sutartis nutraukta ne anksčiau kaip praėjus 10 metų nuo jos sudarymo dienos ir išmokos gavėjas yra jaunesnis negu 26 metų.

31. Gyvybės draudimo išmokų dalis, viršijanti gyvybės draudimo įmokas, sumokėtas pagal nuo 2003 m. sausio 1 d. sudarytą ne trumpesnio kaip 10 metų termino gyvybės draudimo sutartį, kurioje numatyta, kad draudimo išmoka išmokama, ne tik įvykus draudžiamajam įvykiui, bet ir pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui, jeigu išmoka* išmokėta:

31.1 pasibaigus draudimo sutarties galiojimo terminui,

31.2. nutraukus tokią sutartį išmokamos sumos dalis, viršijanti pagal šią sutartį sumokėtas gyvybės draudimo įmokas, jeigu sutartis nutraukta ne anksčiau kaip praėjus 10 metų nuo jos sudarymo dienos.

32. Pagal nuo 2003 m. sausio 1 d. sudarytą gyvybės draudimo sutartį išmokėtos išmokos dalis, išmokėta sutarčiai pasibaigus ar ją nutraukus, lygi pagal šią sutartį sumokėtoms įmokoms, kurias mokėjo gyventojai ir kurios nebuvo atimamos iš pajamų GPMĮ nustatyta tvarka*.

33. Išmokos pagal gyvybės draudimo sutartis, mokamos apdraustojo mirties, sveikatos sužalojimo ar ligos atveju*.

34. Ne gyvybės draudimo išmokos išlaidoms, nuostoliams ar žalai visiškai ar iš dalies kompensuoti, taip pat, nutraukus ne gyvybės draudimo sutartį, gyventojui grąžinamos draudimo įmokos, išskyrus grąžinamų, nutraukus iki 2003 m. sausio 1 d. sudarytas draudimo nuo nelaimingų atsitikimų ir draudimo ligos atveju sutartis, įmokų dalį, kuriai buvo taikomos fizinių asmenų pajamų mokesčio lengvatos*.

 

ŠEŠTASIS SKIRSNIS

PENSIJOS, RENTOS, PENSIJŲ ANUITETAI

 

35. Pensijos ir rentos, gautos iš Lietuvos Respublikos valstybės, savivaldybių ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetų, taip pat iš užsienio valstybių valstybinių fondų*.

36. Iš gyvybės draudimą vykdančios draudimo įmonės gauti pensijų anuitetai*.

37. Iš pensijų kaupimo bendrovės gauta pensijų išmoka pagal Lietuvos Respublikos pensijų kaupimo įstatymo arba kitų užsienio valstybių įstatymų, reglamentuojančių analogišką pensijų kaupimą, nuostatas*.

38. Iš pensijų fondo, įsteigto pagal Lietuvos Respublikos papildomo savanoriško pensijų kaupimo įstatymą ar Lietuvos Respublikos profesinių pensijų kaupimo įstatymą, ar kitų užsienio valstybių įstatymus, reglamentuojančius analogiškas pensijų kaupimo nuostatas, gauta pensijų išmokos dalis, lygi sumokėtoms įmokoms, kurias mokėjo gyventojai ir kurios nebuvo atimamos iš pajamų GPMĮ nustatyta tvarka, ir gyventojui, išstojusiam iš pensijų fondo ir neperėjusiam į kitą pensijų fondą, grąžinamos sumokėtos pensijų įmokos, kurias mokėjo gyventojai ir kurios nebuvo atimamos iš pajamų GPMĮ nustatyta tvarka*.

39. Pagal iki 2012 m. gruodžio 31 d. sudarytą ne trumpesnio kaip 5 metai termino pensijų kaupimo sutartį iš pensijų fondo gauta pensijų išmoka*, jeigu:

39.1. išmoką gaunantis pensijų fondo dalyvis yra sulaukęs 55 metų arba išmokos gavimo momentu išmokos gavėjui yra nustatytas 0–25 procentų ar 30–40 procentų darbingumo lygis,

39.2. ji išmokama gyventojui, išstojusiam iš pensijų fondo ne anksčiau kaip praėjus 5 metams nuo pensijų kaupimo sutarties sudarymo dienos ir neperėjusiam į kitą pensijų fondą, o pensijų išmoką gaunantis pensijų fondo dalyvis yra sulaukęs 55 metų.

40. Pagal nuo 2013 m. sausio 1 d. sudarytą ne trumpesnio kaip 5 metų termino pensijų kaupimo sutartį iš pensijų fondo gauta pensijų išmoka*, jeigu :

40.1. išmoką gaunančiam pensijų fondo dalyviui iki senatvės pensijos amžiaus, nustatyto pensijų kaupimo sutarties sudarymo metu galiojusiame VSDPĮ, yra likę ne daugiau kaip 5 metai arba išmokos gavimo momentu išmokos gavėjui yra nustatytas 0–25 procentų ar 30–40 procentų darbingumo lygis,

40.2. ji išmokama gyventojui, išstojusiam iš pensijų fondo ne anksčiau kaip praėjus 5 metams nuo pensijų kaupimo sutarties sudarymo dienos ir neperėjusiam į kitą pensijų fondą, o išmoką gaunančiam pensijų fondo dalyviui iki senatvės pensijos amžiaus, nustatyto pensijų kaupimo sutarties sudarymo metu galiojusiame VSDPĮ, yra likę ne daugiau kaip 5 metai*.

 

SEPTINTASIS SKIRSNIS

DOVANOS, PRIZAI, LAIMĖJIMAI

 

41. Iš sutuoktinių, vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), brolių, seserų, senelių ir vaikaičių gautos dovanos.

42. Piniginiai ar daiktiniai loterijų laimėjimai, gauti iš Europos ekonominės erdvės valstybių vienetų, kurie teisės aktų nustatyta tvarka moka mokestį nuo loterijų apyvartos.

43. Sporto varžybų prizai, jeigu juos įsteigia ir skiria olimpiniam, parolimpiniam, regos, klausos ar judėjimo negalią turinčių asmenų sporto judėjimams Lietuvoje vadovaujančios nevyriausybinės organizacijos, tarptautinės sporto šakų federacijos ar šių federacijų nariai, Lietuvos sporto šakų federacijos, taip pat vardinės dovanos, dovanojamos Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

 

AŠTUNTASIS SKIRSNIS

STIPENDIJOS

 

44. Mokyklų studentų ir mokinių stipendijos ir pašalpos, kurioms mokėti naudojamos Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų lėšos*.

45. Mokyklų studentų ir mokinių stipendijos, kurioms mokėti naudojamos Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių įstatymų nustatyta tvarka įsteigtų pelno nesiekiančių vienetų lėšos, jeigu stipendijų mokėjimas yra numatytas šių vienetų veiklą reglamentuojančiuose teisės aktuose ir jeigu stipendijos gavėjas nėra stipendiją mokančio vieneto dalyvis, darbuotojas arba šio vieneto dalyvio arba darbuotojo šeimos narys, ir jeigu tokia stipendija nėra susijusi su stipendijos gavėjo šiems vienetams atliktais arba atliekamais darbais, suteiktomis arba teikiamomis paslaugomis*.

46. Valstybės stipendija ir savivaldybių stipendijos.

 

DEVINTASIS SKIRSNIS

PAŠALPOS

 

47. Pašalpos, kurias, gyventojui mirus, asmuo, su kuriuo gyventojas buvo susijęs darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, išmoka jo sutuoktiniui arba vaikams (įvaikiams), arba tėvams (įtėviams), taip pat pašalpos, kurias išmoka asmuo, susijęs su gyventoju darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais, mirus šio gyventojo sutuoktiniui, vaikams (įvaikiams), tėvams (įtėviams).

48. Pašalpos, mokamos iš valstybės, savivaldybių biudžetų, taip pat Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigų mokamos nepensinės išmokos, išskyrus apmokestinamosioms pajamoms priskiriamas ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokas.

49. Pelno nesiekiančių vienetų pašalpos savo nariams, išmokėtos iš lėšų, sukauptų iš nario mokesčio, išskyrus pašalpas, kurias gauna gyventojai, susiję su šiais vienetais darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais.

50. Pašalpos stichinių nelaimių atvejais, jeigu jos išmokamos, remiantis valstybės arba savivaldybių institucijų sprendimais.

51. Pajamos, gautos kaip labdara ar parama Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo nustatyta tvarka.

 

DEŠIMTASIS SKIRSNIS

KITOS PAJAMOS

 

52. Lietuvos Respublikos įstatymuose arba kituose teisės aktuose nustatyto dydžio kompensacijos, taip pat kompensacijos, įskaitant teisės aktuose nustatytas tiesiogines išmokas pajamų lygiui palaikyti, kurių dydžiai nenustatyti, tačiau mokėjimas reglamentuotas Lietuvos Respublikos įstatymuose ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimuose, kompensacijos už autorių arba gretutinių teisių pažeidimą, išskyrus kompensacijas, mokamas gyventojams, kai nutraukiamos darbo sutartys ar jų esmę atitinkančios sutartys, ir pinigines kompensacijas už nepanaudotas atostogas.

53. Kompensacijos, mokamos už žalą ar nuostolius, patirtus dėl karo veiksmų arba buvusio politinio persekiojimo.

54. Paveldėjimo būdu gautos pajamos, kurios yra apmokestinamos pagal Lietuvos Respublikos paveldimo turto mokestį reglamentuojančius teisės aktus (nesvarbu, ar turtą paveldėjęs gyventojas sumokėjo paveldimo turto mokestį, ar pagal šį įstatymą nuo to mokesčio sumokėjimo yra atleistas).

55. Sumos turtinei žalai, išskyrus negautas pajamas, atlyginti, teismų priteistos sumos neturtinei žalai atlyginti, taip pat išlaidų, susijusių su socialine, medicinine ir profesine reabilitacija, atlyginimas pagal Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo nuostatas.

56. Teismo priteistas arba pagal sutartį gautas išlaikymas*.

57. Premijos, skirtos konkurso tvarka iš Lietuvos Respublikos valstybės ar savivaldybių biudžetų, iš užsienio valstybės, jos politinio ar teritorijos administracinio padalinio, vietos valdžios biudžetų, taip pat premijos, skirtos Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar savivaldybių tarybų sprendimais, ir premijos profesionaliojo meno konkursų nugalėtojams, skiriamos meno kūrėjų organizacijų sprendimais iš šių organizacijų lėšų, taip pat valstybės premijos sportininkams ir jų treneriams*.

58. Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka politinės kampanijos metu gautos ir šiai kampanijai panaudotos aukos ir dovanos.

59. Pajamas iš žemės ūkio veiklos gaunančių gyventojų išmokos, mokamos kooperatinės bendrovės (kooperatyvo) dalyviams (nariams), skirstant šios kooperatinės bendrovės pelną, jeigu tą mokestinį laikotarpį, už kurį jos išmokėtos, šios bendrovės pelnas (ar jo dalis) apmokestinamas, taikant Lietuvos Respublikos pelno mokesčio įstatymo 5 straipsnio 6 dalį.

60. Premijos, kurias inicijuoja pelno nesiekiantys vienetai, veikiantys Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatyme nurodytais visuomenei naudingais tikslais, ir kurios yra skiriamos už nuopelnus Lietuvos kultūros, visuomenės ir mokslo srityse, jeigu tokių premijų gavėjai nustatomi konkurso tvarka, o premijai nominuotų darbų vertinimo komisija sudaryta iš ne mažiau kaip 10 narių, kurių dauguma – mokslo ir studijų sistemos institucijų, įstaigų ar organizacijų ir meno kūrėjų organizacijų atstovai.

61. Pajamos, gautos už suteiktą pagalbą, slaptai bendradarbiaujant su kriminalinės žvalgybos subjektais ar žvalgybos institucijomis.

62. Atlyginimas už kompetentingai institucijai Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo nustatyta tvarka pateiktą vertingą informaciją apie pažeidimą.

63. Vieneto likvidavimo atveju vieneto dalyvio (gyventojo) turtas (pinigai), kurio šaltinis yra kompensacijos, gautos pagal Europos Sąjungos finansinės paramos Lietuvos Respublikos programas už žvejybos laivų atidavimą į metalo laužą, ir kuris laikomas vieneto dalyvio (gyventojo) turėto turto (akcijų, dalių, pajų) pardavimo pajamomis.

_______________________

 

* Pajamos nepriskiriamos neapmokestinamosioms pajamoms, jeigu jos gautos iš užsienio vienetų, įregistruotų (organizuotų) tikslinėse teritorijose (žr. Taisyklių 3 priedą „Tikslinių teritorijų sąrašas“), ar iš gyventojų, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra tikslinėje teritorijoje.

 

 

Pavyzdinės pajamų mokesčio deklaracijos

GPM311 formos ir jos priedų užpildymo,

pateikimo bei tikslinimo taisyklių

5 priedas

 

 

DVIGUBO APMOKESTINIMO IŠVENGIMO SUTARTYSE

NUSTATYTŲ GYVENTOJAMS IŠMOKAMŲ DIVIDENDŲ, PALŪKANŲ IR HONORARŲ MAKSIMALIŲ TARIFŲ, ATSKAITOMŲ IŠ LIETUVOJE MOKĖTINOS SUMOS, SĄRAŠAS

 

 

 

Valstybė, su kuria taikoma sutartis

Sutartis taikoma nuo

Mokesčio tarifas

Dividendams

Palūkanoms

Honorarui

Airija

1999-01-01

15

10

0*

Armėnija

2002-01-01

15

10

10

Azerbaidžanas

2005-01-01

10

10

10

Austrija

2006-01-01

15

10

10

Baltarusija

1997-01-01

10

10

10

Belgija

2004-01-01

15

10

0*

Bulgarija

2007-01-01

10

10

10

Čekija

1996-01-01

15

10

10

Danija

1994-01-01

15

10

0*

Estija

2006-01-01

15

10

10

Graikija

2006-01-01

15

10

10

Gruzija

2005-01-01

15

10

10

Italija

2000-01-01

15

10

0*

Islandija

2000-01-01

15

10

0*

Ispanija

2004-01-01

15

10

0*

Indija

2013-01-01

15

10

10

Izraelis

2007-01-01

15

10

10

Japonija

2019-01-01

10

10

0

JAV

2000-01-01

15

10

10

Jungtinė Karalystė

2002-01-01

15

10

0*

JAE

2015-01-01

5

0

5

Kanada

1998-01-01

15

10

10

Kazachstanas

1998-01-01

15

10

10

Kinija

1997-01-01

10

10

10

Kipras

2015-01-01

5

0

5

Kirgizija

2014-01-01

15

10

10

Korėja

2008-01-01

10

10

10

Kroatija

2002-01-01

15

10

10

Kuveitas

2018-01-01

15

10

10

Latvija

1995-01-01

15

0

0

Lenkija

1995-01-01

15

10

10

Liuksemburgas

2007-01-01

15

10

0*

Malta

2005-01-01

15

10

10

Makedonija

2009-01-01

10

10

10

Meksika

2013-01-01

15

10

10

Moldova

1999-01-01

10

10

10

Nyderlandai

2001-01-01

15

10

0*

Norvegija

1994-01-01

15

10

0*

Portugalija

2004-01-01

10

10

10

Prancūzija

1997-01-01

15

10

0*

Rumunija

2003-01-01

10

10

10

Rusija

2006-01-01

10

10

10

Singapūras

2005-01-01

10

10

7,5

Serbija

2010-01-01

10

10

10

Slovakija

2003-01-01

10

10

10

Slovėnija

2003-01-01

15

10

10

Suomija

1994-01-01

15

10

0*

Švedija

1994-01-01

15

10

0*

Šveicarija

2003-01-01

15

10

0*

Turkija

2001-01-01

10

10

10

Turkmėnistanas

2015-01-01

10

10

10

Ukraina

1998-01-01

15

10

10

Uzbekistanas

2003-01-01

10

10

10

Vengrija

2005-01-01

15

10

0*

Vokietija

1995-01-01

15

10

10

 

______________

 

* 0 proc. mokesčio tarifas honorarams taikomas nuo 2019 m. sausio 1 d., įsigaliojus Lietuvos Respublikos ir Japonijos dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarties nuostatoms, pakeitusioms Lietuvos Respublikos su užsienio valstybėmis jau taikomas dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartis, kuriose buvo įtvirtintos nuostatos dėl mažesnio tarifo taikymo honorarams ar atsisakymo apmokestinti honorarus prie pajamų šaltinio bent vienoje iš sutarčių su Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) nare.

 

 

Pavyzdinės pajamų mokesčio deklaracijos

GPM311 formos ir jos priedų užpildymo,

pateikimo bei tikslinimo taisyklių

6 priedas

 

 

2020 M. METINIO NEAPMOKESTINAMOJO PAJAMŲ DYDŽIO

APSKAIČIAVIMAS

 

 

1. Metinis neapmokestinamasis pajamų dydis (toliau – MNPD) taikomas tik su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms, taip pat ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir ilgalaikio darbo išmokoms (deklaracijoje žymimoms 01, 02, 03, 04 kodais). Taikomo MNPD sumą lemia ne vien tokios pajamos, bet ir visos kitos apmokestinamosios pajamos (toliau – GMP), išskyrus: pajamas už parduotas ne individualios veiklos atliekas (žymimos 15 pajamų rūšies kodu), apmokestintas taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą, pajamas iš veiklos pagal verslo liudijimą, išmokas, išmokėtas pasibaigus gyvybės draudimo ar pensijų kaupimo sutarčiai ar tokią sutartį nutraukus, neviršijančios sumokėtų įmokų sumos (žymimos atitinkamai 71 ir 72 pajamų rūšių kodais).

2. Gyventojui, kurio 2020 m. metinės pajamos (GMP) neviršija 12 minimaliosios algos dydžių (toliau – MMA), t. y. 7 284 Eur ( 607 Eur x 12 mėn.), MNPD – 4 800 Eur.

3. Gyventojui, kurio GMP yra 32 545 Eur ar didesnės, MNPD netaikomas (lygus 0).

4. Kitam gyventojui (išskyrus riboto darbingumo asmenį) MNPD apskaičiuojamas pagal šią formulę:

MNPD = 4 800 (Eur) – 0,19 x (GMP (Eur, ct) – 7 284 (Eur),

tokia seka: GMP – 7 284; skirtumas x 0,19; apskaičiuota suma atimama iš 4 800 Eur.

5. Didesnis MNPD – 7 200 Eur (600 Eur x 12 mėn.) taikomas gyventojui, kuriam visus 2020 m. buvo nustatytas 30–55 procentų darbingumo lygis, senatvės pensijos amžiaus gyventojui, kuriam nustatytas vidutinių ar nedidelių specialiųjų poreikių lygis, ir gyventojui, kuriam nustatytas vidutinis ar lengvas neįgalumo lygis.

Jei toks darbingumo lygis, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis buvo nustatytas 2020 m., tai mėnuo, per kurį toks darbingumo lygis, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis buvo nustatytas, neįskaičiuojamas. Pavyzdžiui, gyventojui, kuriam 30–55 procentų darbingumo lygis buvo nustatytas 2020 m. birželio 2 d., didesnis mėnesio NPD priklauso liepos–gruodžio mėnesiais (iš viso 3 600 Eur). Už sausio–birželio mėn. taikytino MNPD dalis apskaičiuojama pagal 4 punkte pateiktą MNPD formulę. Prie MNPD dalies pridėjus 3 600 Eur, apskaičiuojama jam taikytina visa MNPD suma.

6. Didžiausias MNPD – 7 740 Eur (645 Eur x 12 mėn.) taikomas gyventojui, kuriam visus 2020 m. buvo nustatytas 0–25 procentų darbingumo lygis, senatvės pensijos amžiaus gyventojui, kuriam nustatytas didelių specialiųjų poreikių lygis, ir gyventojui, kuriam nustatytas sunkus neįgalumo lygis.

Jei toks darbingumo lygis, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis buvo nustatytas 2020 m., tai mėnuo, per kurį toks darbingumo lygis, specialiųjų poreikių ar neįgalumo lygis buvo nustatytas, neįskaičiuojamas. Pavyzdžiui, gyventojui, kuriam 0–25 procentų darbingumo lygis buvo nustatytas 2020 m. spalio 12 d., toks mėnesio NPD priklauso lapkričio–gruodžio mėnesiais (1 290 Eur). Už sausio–spalio mėn. taikytino MNPD dalis apskaičiuojama pagal 4 punkte pateiktą MNPD formulę. Prie MNPD dalies pridėjus 1 290 Eur, apskaičiuojama jam taikytina visa MNPD suma.

7. Galutinai išvykstančiam iš Lietuvos gyventojui, iki išvykimo laikomam nuolatiniu Lietuvos gyventoju ne mažiau kaip tris mokestinius laikotarpius iš eilės, deklaruojančiam nuo išvykimo mokestinio laikotarpio pradžios iki išvykimo dienos gautas (uždirbtas) pajamas, taikytina MNPD dalis apskaičiuojama pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 29 straipsnio 2 dalį deklaruojamoms pajamoms taikomos metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio ir metinio papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio dalies apskaičiavimo tvarką, patvirtintą Lietuvos Respublikos finansų ministro 2002 m. rugsėjo 25 d. įsakymu Nr. 298 „Dėl Pagal Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 29 straipsnio 2 dalį deklaruojamoms pajamoms taikomos metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio ir metinio papildomo neapmokestinamojo pajamų dydžio dalies apskaičiavimo tvarkos patvirtinimo“, t. y.: apskaičiuoto MNPD suma padauginama iš Lietuvoje išbūtų dienų skaičiaus ir padalijama iš 365.

8. Galutinai išvykstančiam iš Lietuvos gyventojui, iki išvykimo laikomam nuolatiniu Lietuvos gyventoju ne mažiau kaip tris mokestinius laikotarpius iš eilės ir išvykimo metais išbuvusiam Lietuvoje 183 dienas ar daugiau, deklaruojančiam per visą išvykimo mokestinį laikotarpį gautas (uždirbtas) pajamas, metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje taikytinas MNPD apskaičiuojamas pagal šio Taisyklių priedo 1–6 punktus.

__________________________

 

 

 

Pavyzdinės pajamų mokesčio deklaracijos

GPM311 formos ir jos priedų užpildymo,

pateikimo bei tikslinimo taisyklių

7 priedas

 

 

PAJAMŲ MOKESČIO APSKAIČIAVIMO NUO 2020 M. PAJAMŲ

PAVYZDŽIAI

 

 

1 pavyzdys (kai gautas 2020 m. darbo užmokestis, ligos išmoka, patirtos Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (toliau – GPMĮ) 21 str. nurodytos išlaidos).

Galutinai iš Lietuvos 2020 m. balandžio 2 d. išvykstantis gyventojas gavo 2 000 Eur darbo užmokestį (01 kodas) už 2020 m. sausio–kovo mėn. darbo dienas ir 500 Eur ligos išmoką (03 kodas). Darbo užmokesčiui buvo pritaikytas 700 Eur neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) ir nuo 1 300 Eur išskaičiuotas 260 Eur pajamų mokestis (toliau – GPM; 20 %). Nuo ligos išmokos, netaikant NPD, išskaičiuotas 75 Eur GPM (15 %). Patirtos išlaidos nedeklaruojamos, nes jomis sumažinti pajamas gali tik nuolatinis Lietuvos gyventojas, išvykimo iš Lietuvos metais išbuvęs daugiau nei 183 dienas, deklaruojantis viso mokestinio laikotarpio apmokestinamąsias pajamas. Metinis NPD apskaičiuojamas pagal 2020 m. balandžio 2 d. galiojusią GPMĮ 20 straipsnio redakciją (2019-12-12 įstatymo Nr. XIII-2649 redakcija; galiojo iki 2020 m. birželio 30 d., pakeista 2020-06-23 įstatymu Nr. XIII-3084; galioja nuo 2020 m. liepos 1 d.). 

2020 m. balandžio 2 d. pateikiamoje deklaracijoje apskaičiuojama:

1) apmokestinamosios pajamos: 2 000 + 500 = 2 500 Eur;

2) metinis NPD (visa jo suma, jeigu gyventojas būtų laikomas nuolatiniu Lietuvos gyventoju visus 2020 m.) – 4 200 Eur (nes metinės apmokestinamosios pajamos neviršija 12 MMA (7 284 Eur = 607 Eur x 12 mėn.).

Taikytino metinio NPD dalis yra 1 047,12 Eur (4 200 Eur x 91 d. (išbūtų dienų) : 365 d.);

3) kiek procentų tarp visų šių apmokestinamųjų pajamų sudaro ligos išmoka (pagal formulę:

2 500 Eur – 100 %; 500 Eur – x %; metinis NPD taikomas proporcingai darbo užmokesčiui ir ligos pašalpai):

500 x 100 : 2 500 = 20 %;

4) kokia metinio NPD suma tenka ligos išmokai: 209,42 Eur (1 047,12 Eur x 20 : 100);

5) kokia metinio NPD suma tenka darbo užmokesčiui: 837,70 Eur (1 047,12 – 209,42);

6) GPM (20 %) nuo darbo užmokesčio, sumažinto jam tenkančia metinio NPD suma:

2 000 – 837,70; 1 162,20 x 20 : 100 = 232,46 Eur;

7) GPM (15 %) nuo ligos išmokos, sumažintos jai tenkančia metinio NPD suma:

500 – 209,42; 290,58 x 15 : 100 = 43,59 Eur;

8) apskaičiuota GPM suma:

232,46 + 43,59 = 276,05 Eur;

9) GPM prievolė:

276,05 (apskaičiuotas GPM) – 335 (260 + 75; išskaičiuotas GPM) = - 58,95 Eur;

10) grąžintinas GPM: 58,95 Eur.

 

Atsižvelgdamas į nuo 2020 m. liepos 1 d. įsigaliojusį naują metinį NPD, gyventojas pateikia patikslintą galutinai išvykstančio deklaraciją, kurioje deklaruojamos iki 2020 m. balandžio 2 d. gautos pajamos ir perskaičiuojamas pajamų mokestis:

1) apmokestinamosios pajamos: 2 500 Eur;

2) metinis NPD (visa jo suma, jeigu gyventojas būtų laikomas nuolatiniu Lietuvos gyventoju visus 2020 m.) – 4 800 Eur (nes metinės apmokestinamosios pajamos neviršija 12 MMA (7 284 Eur = 607 Eur x 12 mėn.).

Taikytino metinio NPD dalis yra 1 196,71 Eur (4 800 Eur x 91 d. (išbūtų dienų) : 365 d.);

3) kiek procentų tarp visų šių apmokestinamųjų pajamų sudaro ligos išmoka:

500 x 100 : 2 500 = 20 %;

4) kokia metinio NPD suma tenka ligos išmokai: 239,34 Eur (1 196,71 Eur x 20 : 100);

5) kokia metinio NPD suma tenka darbo užmokesčiui: 957,37 Eur (1 196,71 – 239,34);

6) GPM (20 %) nuo darbo užmokesčio, sumažinto jam tenkančia metinio NPD suma:

2 000 – 957,37; 1 042,63 x 20 : 100 = 208,53 Eur;

7) GPM (15 %) nuo ligos išmokos, sumažintos jai tenkančia metinio NPD suma:

500 – 239,34; 260,66 x 15 : 100 = 39,10 Eur;

8) apskaičiuota GPM suma:

208,53+ 39,10 = 247,63 Eur;

9) GPM prievolė: 247,63 (apskaičiuotas GPM) – 335 ( 260 + 75; išskaičiuotas GPM) = - 87,37 Eur;

10) grąžintinas GPM: 87,37 Eur (t. y.  335 (išskaičiuotas GPM) – 247,63 (apskaičiuotas GPM)).

Kadangi pagal 2020 m. balandžio 2 d. pateiktą deklaraciją 58,95 Eur GPM suma gyventojui buvo grąžinta, jam pervedama 28,42 Eur (87,37 – 58,95).

Galutinai iš Lietuvos išvykusiam gyventojui, po 2020 m. birželio 30 d. deklaruojančiam iki išvykimo dienos gautas pajamas, metinis NPD apskaičiuojamas taikant nuo 2020 m. liepos 1 d. įsigaliojusias GPMĮ 20 str. 1 dalies nuostatas.

 

2 pavyzdys (kai gautas 2020 m. darbo užmokestis ir darbo užmokestis už 2018 m. gruodžio mėnesį, patirtos GPMĮ 21 str. išlaidos).

Gyventojas 2020 m. gavo 18 000 Eur darbo užmokestį už 2020 m. sausio–gruodžio mėn. (01 kodas), nuo kurio, pritaikius 2 259,15 Eur NPD, buvo išskaičiuotas 3148,17 Eur GPM, ir 1 600 Eur darbo užmokestį už laikotarpį iki 2018 gruodžio 31 d. (04 kodas), nuo kurio, pritaikius 200,81 Eur NPD, išskaičiuotas 209,88 Eur GPM (15 %). Gyventojas patyrė GPMĮ 21 straipsnyje nurodytų išlaidų – sumokėjo 1 000 Eur gyvybės draudimo įmokų.

Apskaičiuojama:

1) apmokestinamosios pajamos: 18 000 + 1 600 = 19 600 Eur;

2) metinis NPD (pagal formulę: MNPD = 4 800 Eur – 0,19 x (metinės pajamos – 7 284 Eur);

19 600 – 7 284; 12 316 x 0,19; 4 800 –2 340,04 = 2 459,96 Eur;

3) kiek procentų tarp visų šių apmokestinamųjų pajamų sudaro darbo užmokestis už 2018 m. (pagal formulę: 19 600 Eur – 100 %; 1 600 Eur – x %):

1 600 x 100 : 19 600 = 8,1633 %

4) kokia metinio NPD suma tenka darbo užmokesčiui už 2018 m.:

2 459,96 Eur x 8,1633 : 100 = 200,81 Eur;

5) kokia metinio NPD suma tenka darbo užmokesčiui už 2020 m.:

2 459,96 – 200,81 = 2 259,15 Eur;

6) kokia išlaidų suma tenka darbo užmokesčiui už 2020 m. (91,8367 % visos darbo užmokesčio sumos (100 % – 8,1633 %)):

1 000 Eur x 91,8367 : 100 = 918,37 Eur;

7) 2020 m. darbo užmokesčio suma mažinama jam tenkančiomis metinio NPD ir išlaidų sumomis ir nuo skirtumo apskaičiuojamas GPM (20 %):

18 000 – 2 259,15 – 918,37 = 14 822,48 Eur;

14 822,48 x 20 : 100 = 2 964,50 Eur;

8) kokia išlaidų suma tenka darbo užmokesčiui už 2018 m.:

1 000 Eur x 8,1633 : 100 = 81,63 Eur;

9) 2018 m. darbo užmokesčio suma mažinama jam tenkančiomis metinio NPD ir išlaidų sumomis ir nuo skirtumo apskaičiuojamas GPM (15 %):

1 600 – 200,81 – 81,63 = 1 317,56 Eur;

1 317,56 x 15 : 100 = 197,63 Eur;

10) apskaičiuota GPM suma:

2 964,50 + 197,63 = 3 162,13 Eur;

11) GPM prievolė: 3 162,13 (apskaičiuotas GPM) – (3 148,17 + 209,88) išskaičiuotas GPM) = - 195,92 Eur;

12) grąžintinas GPM: 195,92 Eur (3 358,05 Eur; išskaičiuotas GPM) – 3 162,13 Eur (apskaičiuotas GPM).

 

3 pavyzdys (kai gautas 2020 m. darbo užmokestis ir autorinis atlyginimas ne iš darbdavio).

Gyventojas gavo 12 000 Eur darbo užmokestį už 2020 m. (01 kodas), nuo kurio, pritaikius 3 903,96 Eur NPD, buvo išskaičiuotas 1 619,21 Eur GPM, ir iš asmens, nesančiu darbdaviu, 3 000 Eur autorinį atlyginimą (61 kodas), iš kurio išskaičiuotas 450 Eur GPM.

Apskaičiuojama:

1) apmokestinamosios pajamos: 12 000 + 3 000 = 15 000 Eur;

2) metinis NPD (pagal formulę: MNPD = 4 800 – 0,19 x (metinės pajamos – 7 284 Eur (12 MMA)):

15 000 – 7 284 =7 716; 7 716 x 0,19; 4 800 – 1 466,04 = 3 333,96 Eur;

3) darbo užmokesčio suma mažinama metinio NPD suma ir nuo skirtumo apskaičiuojamas GPM (20 %):

12 000 – 3 333,96 = 8 666,04 Eur;

8 666,04 x 20 : 100 = 1 733,21 Eur;

4) GPM (15 %) nuo autorinio atlyginimo:

3 000 x 15 : 100 = 450 Eur;

5) apskaičiuota GPM suma:

1 733,21 + 450 = 2 183,21 Eur;

6) GPM prievolė:

2 183,21 (apskaičiuotas GPM) – 2 069,21 (1 619,21 + 450) (išskaičiuotas GPM) = 114 Eur;

7) mokėtinas GPM: 114 Eur.

 

4 pavyzdys (kai gautas 2020 m. darbo užmokestis ir tantjemos).

Gyventojas gavo 17 000 Eur darbo užmokestį už 2020 m. (01 kodas), nuo kurio, pritaikius 2 953,96 Eur NPD, išskaičiuotas 2 809,21 Eur GPM, ir 16 000 Eur tantjemų (44 kodas) (arba autorinį atlyginimą iš darbdavio (60 kodas), nuo kurių išskaičiuotas 3 200 Eur GPM.

Apskaičiuojama:

1) apmokestinamosios pajamos: 17 000 + 16 000 = 33 000 Eur;

2) metinis NPD: 0 Eur (kai metinės pajamos yra 32 545 Eur ar didesnės, MNPD netaikomas);

4) apskaičiuota GPM (20 %) suma:

33 000 x 20 : 100 = 6 600 Eur;

5) GPM prievolė:

6 600 (apskaičiuotas GPM) – 6 009,21 (2 809,21 +3 200) (išskaičiuotas GPM) = 590,79 Eur;

6) mokėtinas GPM: 590,79 Eur.

 

5 pavyzdys (kai gautas 2020 m. darbo užmokestis ir turto pardavimo apmokestinamosios pajamos).

Gyventojas gavo 7 400 Eur darbo užmokestį už 2020 m. (01 kodas), nuo kurio, pritaikius 4 777,96 Eur NPD, išskaičiuotas 524,41 Eur GPM, ir 600 Eur apmokestinamųjų pajamų už parduotą butą (18 kodas) (perskaičiuotų, atėmus iš 50 000 Eur buto pardavimo pajamų jo įsigijimo kainą ir privalomus mokėjimus – 49 400 Eur). GPM nuo buto pardavimo pajamų nebuvo išskaičiuotas ar sumokėtas.

Apskaičiuojama:

1) apmokestinamosios pajamos: 7 400 + 600 = 8 000 Eur;

2) metinis NPD (pagal formulę: MNPD = 4 800 – 0,19 x (metinės pajamos – 7 284 Eur (12 MMA)):

8 000 – 7 284; 716 x 0,19; 4 800 – 136,04 = 4 663,96 Eur;

3) darbo užmokesčio suma mažinama metinio NPD suma ir nuo skirtumo apskaičiuojamas GPM (20%):

7 400 – 4 663,96 = 2 736,04 Eur;

2 736,04 x 20 : 100 = 547,21 Eur;

4) GPM (15 %) nuo turto pardavimo apmokestinamųjų pajamų:

600 x 15 : 100 = 90 Eur;

5) apskaičiuota GPM suma: 547,21 + 90 = 637,21 Eur;

6) GPM prievolė: 637,21 (apskaičiuotas GPM) – 524,41 (išskaičiuotas GPM) = 112,80 Eur;

7) mokėtinas GPM: 112,80 Eur.

 

6 pavyzdys (kai gautas ir 2018 m., ir 2020 m. darbo užmokestis ir ligos išmoka).

Gyventojas gavo 9 000 Eur darbo užmokestį už 2020 m. (01 kodas) ir 2 000 Eur – už 2018 m. (04 kodas), nuo kurių, pritaikius 4 093,96 Eur NPD (744,36 Eur NPD dalį – apskaičiuotam už 2018 m. ir 3 349,60 Eur NPD – apskaičiuotam už 2020 m.), išskaičiuotas 1 318,43 Eur GPM: 188,35 Eur (15 %) nuo 2018 m. darbo užmokesčio ir 1 130,08 Eur (20 %) nuo 2020 m. darbo užmokesčio.

Be to, gauta 1 000 Eur ligos išmoka (03 kodas), nuo kurios, netaikant NPD, išskaičiuotas 150 Eur GPM.

Apskaičiuojama:

1) apmokestinamosios pajamos: 9 000 + 2 000 + 1 000 = 12 000 Eur;

2) metinis NPD (pagal formulę: MNPD = 4 800 – 0,19 x (metinės pajamos – 7 284 Eur (12 MMA)):

12 000 – 7 284; 4 716 x 0,19; 4 800 – 896,04 = 3 903,96 Eur;

3) apmokestinamosios pajamos, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas (ligos išmoka ir darbo užmokestis už 2018 m.):

2 000 + 1 000 = 3 000 Eur;

4) kiek procentų tarp visų šių apmokestinamųjų pajamų sudaro ligos išmoka ir darbo užmokestis už 2018 m. (pagal formulę: 12 000 Eur – 100 %; 3 000 Eur – x %; metinį NPD taikant proporcingai pajamoms, kurioms nustatytas 15 % GPM tarifas, ir kurioms – 20 % GPM tarifas):

3 000 x 100 : 12 000 = 25 %;

5) 2018 m. darbo užmokesčiui ir ligos išmokai tenkanti metinio NPD suma:

3 903,96 Eur x 25 : 100 = 975,99 Eur;

6) 2018 m. darbo užmokesčio ir ligos išmokos suma mažinama joms tenkančia metinio NPD suma ir nuo skirtumo apskaičiuojamas GPM (15 %):

3 000 – 975,99 = 2 024,01 Eur;

2 024,01 x 15 : 100 = 303,60 Eur;

7) metinio NPD suma, tenkanti 2020 m. darbo užmokesčiui:

3 903,96 – 975,99 = 2 927,97 Eur;

8) 2020 m. darbo užmokesčio suma mažinama jam tenkančia metinio NPD suma ir nuo skirtumo apskaičiuojamas GPM (20 %):

9 000 – 2 927,97 = 6 072,03 Eur;

6 072,03 x 20 : 100 = 1 214,41 Eur;

9) apskaičiuota GPM suma: 303,60 + 1 214,41 = 1 518,01 Eur;

10) GPM prievolė: 1 518,01 (apskaičiuotas GPM) – (1 318,43 + 150) (išskaičiuotas GPM) = 49,58 Eur;

11) mokėtinas GPM: 49,58 Eur.

 

7 pavyzdys (kai gautos individualios veiklos pajamos ir darbo užmokestis).

Gyventojas, taikantis kaupimo apskaitos principą, uždirbo 38 000 Eur pajamų iš įregistruotos individualios veiklos (93 kodas), vietoje leidžiamų atskaitymų pripažįsta 30 % pajamų (11 400 Eur) ir perkelia 1 600 Eur ankstesniais metais patirtus mokestinius nuostolius. Be to, gyventojas gavo 3 000 Eur darbo užmokestį už 2020 m. 3 mėn. (01 kodas), nuo kurių, pritaikius 975,99 Eur NPD (325,33 Eur x 3 mėn.), buvo išskaičiuotas 404,80 Eur GPM (20 %). Gyventojas GPM ir VSD įmokų nemokėjo, PSD įmokų sumokėjo 381,33 Eur (po 42,37 Eur x 9 mėn.).

Apskaičiuojama:

1) individualios veiklos apmokestinamosios pajamos: 38 000 – (11 400 + 1 600) = 25 000 Eur;

2) metinės apmokestinamosios pajamos (metinio NPD apskaičiavimo tikslu):

25 000 + 3 000 = 28 000 Eur;

3) metinis NPD (pagal formulę: MNPD = 4800 – 0,19 x (metinės pajamos – 7284 Eur (12 MMA)):

28 000 – 7284; 20 716 x 0,19; 4 800 – 3 936,04 = 863,96 Eur;

4) darbo užmokesčio suma mažinama metinio NPD suma ir nuo skirtumo apskaičiuojamas GPM (20 %):

3 000 – 863,96 = 2 136,04 Eur;

2 136,04 x 20 : 100  = 427,21 Eur;

5) GPM nuo individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų (neatėmus GPM kredito):

25 000 x 15 : 100 = 3 750 Eur;

6) GPM kreditas – pagal formulę:

Pajamų mokesčio kreditas = metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos x (0,1 – 2 : 300 000 x (metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos – 20 000)),

tokia seka:

6.1) 2 5000 – 20 000 = 5 000 Eur (iš apmokestinamųjų pajamų sumos atimama 20 000 suma);

6.2) 2 : 300 000 x 5 000 = 0,03333333333;

6.3) 0,1 – 0,03333333333 = 0,06666666667;

6.4) 25 000 x 0,06666666667 = 1 666,67 Eur;

7) GPM (15 %) nuo individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų, atėmus GPM kreditą:

3 750 – 1 666,67 = 2 083,33 Eur;

8) apskaičiuota GPM suma:

2 083,33 + 427,21 = 2 510,54 Eur;

9) GPM prievolė: 2 510,54 (apskaičiuotas GPM) – 404,80 (išskaičiuotas GPM) = 2 105,74 Eur;

10) mokėtinas GPM: 2 105,74 Eur;

11) Sodros įmokų bazė (90 % individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų): 25 000 x 90 : 100 = 22 500 Eur;

12) PSD įmokų prievolė (6,98 % nuo Sodros įmokų bazės): 22 500 x 6,98 : 100 = 1 570,50 Eur;

13) mokėtina PSD įmokų suma: 1 570,50 – 381,33 = 1 189,17 Eur;

14) VSD įmokų prievolė (12,52 % nuo Sodros įmokų bazės, kai nekaupiama papildomai pensijai):

22 500 x 12,52 : 100 = 2 817 Eur;

15) mokėtina VSD įmokų suma: 2 817 Eur.

 

8 pavyzdys (kai gautos individualios veiklos pajamos ir patirtos GPMĮ 21 str. nurodytos išlaidos).

Gyventojas, taikantis kaupimo apskaitos principą, uždirbo 38 000 Eur pajamų iš įregistruotos individualios veiklos (93 kodas), vietoje leidžiamų atskaitymų pripažįsta 30 % pajamų (11 400 Eur) ir perkelia 1 600 Eur ankstesniais metais patirtus mokestinius nuostolius. Gyventojas dar gavo 2 000 Eur apmokestinamųjų pajamų (perskaičiuotų, atėmus įsigijimo išlaidas) už parduotą automobilį. Gyventojas patyrė 2 000 Eur buto remonto išlaidų, GPM ir VSD įmokų iki deklaracijos pateikimo nemokėjo, PSD įmokų sumokėjo 381,33 Eur (po 42,37 Eur x 9 mėn.).

Apskaičiuojama:

1) individualios veiklos apmokestinamosios pajamos: 38 000 – (11 400 + 1 600) = 25 000 Eur;

2) metinės apmokestinamosios pajamos: 25 000 + 2 000 = 27 000 Eur;

3) GPM nuo visų apmokestinamųjų (15 %) pajamų, atėmus buto remonto išlaidas:

(27 000 – 2 000) x 15 : 100 = 3 750 Eur;

4) GPM kreditas – pagal formulę (neįvertinant GPM kredito dalies, tenkančios GPMĮ 21 str. nurodytoms išlaidoms):

Pajamų mokesčio kreditas = metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos x (0,1 – 2 : 300 000 x (metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos – 20 000)),

tokia seka:

3.1) 25 000 – 20 000 = 5 000 Eur (iš apmokestinamųjų pajamų sumos atimama 20 000 suma);

3.2) 2 : 300 000 x 5 000 = 0,03333333333;

3.3) 0,1 – 0,03333333333 = 0,06666666667;

3.4) 25 000 x 0,06666666667 = 1 666,67 Eur;

5) GPM kredito suma, tenkanti dėl buto remonto išlaidų neapmokestinamų individualios veiklos pajamų daliai:

1 666,67 x 2 000 : 27 000 (metinių pajamų suma) = 123,46 Eur;

6) apskaičiuota GPM (15 %) suma (atėmus perskaičiuotą GPM kreditą):

3 750 – (1 666,67 – 123,46) = 2 206,79 Eur;

7) GPM prievolė: 2 206,79 Eur (apskaičiuotas GPM);

8) mokėtinas GPM: 2 206,79 Eur;

9) Sodros įmokų bazė (90 % individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų): 25 000 x 90 : 100 = 22 500 Eur;

10) PSD įmokų prievolė (6,98 % nuo Sodros įmokų bazės):

22 500 x 6,98 : 100 = 1 570,50 Eur;

11) mokėtina PSD įmokų suma: 1 570,50 – 381,33 = 1 189,17 Eur;

12) VSD įmokų prievolė (12,52 % nuo Sodros įmokų bazės, kai nekaupiama papildomai pensijai):

22 500 x 12,52 : 100 = 2 817 Eur;

13) mokėtina VSD įmokų suma: 2 817 Eur.

 

9 pavyzdys (kai darbo užmokestis gautas Lietuvoje ir užsienio valstybėje).

Gyventojas 5 mėnesių 5 000 Eur darbo užmokestį gavo iš Lietuvos darbdavio už darbą Lietuvoje. Nuo kiekvieno mėnesio 1 000 Eur darbo užmokesčio sumos darbdavys, pritaikęs 325,33 Eur NPD, išskaičiavo 134,93 Eur (20 %) GPM (už 5 mėn. – 674,67 Eur). 7 mėnesių 14 000 Eur darbo užmokestis gautas iš Vokietijos darbdavio už darbą Vokietijoje, kurioje nuo 14 000 Eur sumos, taikant dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarties nuostatas, GPM buvo sumokėtas į Vokietijos biudžetą. Lietuvoje šios pajamos, taikant atleidimo nuo pajamų mokesčio metodą (GPMĮ 37 str. 1  d.), neapmokestinamos.

Gyventojas patyrė 1 700 Eur išlaidų, sumokėdamas gyvybės draudimo įmokas.

Apskaičiuojama:

1) apmokestinamosios pajamos: 5 000 + 14 000 = 19 000 Eur;

2) metinis NPD (pagal formulę: MNPD = 4 800 – 0,19 x (metinės pajamos – 7 284 Eur (12 MMA)) : 19 000 – 7 284; 11 716 x 0,19; 4 800 – 2 226,04 = 2 573,96 Eur;

3) iš Lietuvos darbdavio gauto darbo užmokesčio suma mažinama metinio NPD suma: 5 000 – 2 573,96 = 2 426,04 Eur;

4) kokia maksimali patirtų išlaidų (25 %) suma gali būti atimta iš gyventojo apmokestinamųjų pajamų:

2 426,04 x 25 : 100  = 606,51 Eur;

5) apmokestinamosios pajamos mažinamos patirtomis išlaidomis, neviršijančiomis 25 % pajamų:

2 426,04 – 606,51= 1 819,53 Eur;

6) apskaičiuota GPM suma: 1 819,53 x 20 : 100 = 363,91 Eur;

7) GPM prievolė: 363,91 Eur (apskaičiuotas GPM) – 674,67 Eur (išskaičiuotas GPM) = - 310,76 Eur;

8) grąžintinas GPM: 674,67 Eur (išskaičiuotas GPM) – 363,91 Eur (apskaičiuotas GPM) = 310,76 Eur.

 

10 pavyzdys (kai darbo užmokestis gautas Lietuvoje ir užsienio valstybėje).

Gyventojas iš Lietuvos darbdavio gavo: 3 mėnesių 4 200 Eur darbo užmokestį už darbą Lietuvoje, nuo kurio, pritaikius 747,99 Eur (249,33 Eur x 3 mėn.) NPD, išskaičiuotas 690,40 Eur GPM. Tas pats darbdavys išmokėjo 9 mėnesių 18 000 Eur darbo užmokestį už darbą Danijoje. Pritaikęs 1 217,97 Eur NPD (135,33 Eur x 9 mėn.), darbdavys nuo 16 782,03 Eur išskaičiavo 3 356,41 Eur GPM. Be to, nuo 18 000 Eur sumos už darbą Danijoje GPM buvo sumokėtas į Danijos biudžetą. Pajamos deklaruojamos kaip gautos iš Danijos įmonės. Taikant dvigubo apmokestinimo išvengimo sutartį, už darbą Danijoje GPM nuo darbo užmokesčio turi būti sumokamas į Danijos biudžetą, Lietuvoje šios pajamos, taikant atleidimo nuo pajamų mokesčio metodą (GPMĮ 37 str. 1 d.), neapmokestinamos, todėl sumokėtas į Lietuvos biudžetą GPM turi būti grąžintas gyventojui.

Apskaičiuojama:

1) apmokestinamosios pajamos:

4 200 + 18 000 = 22 200 Eur;

2) metinis NPD (pagal formulę: MNPD = 4 800 – 0,19 x (metinės pajamos – 7 284 Eur (12 MMA)):

22 200 – 7 284; 14 916 x 0,19; 4 800 – 2 834,04 = 1 965,96 Eur;

3) už darbą Lietuvoje gauta darbo užmokesčio suma mažinama metinio NPD suma ir nuo skirtumo apskaičiuojama GPM (20 %) suma:

4 200 – 1 965,96 = 2 234,04 Eur;

2 234,04 x 20 : 100 = 446,81 Eur;

4) GPM prievolė: 446,81 Eur (apskaičiuotas GPM) – 4 046,81 Eur (išskaičiuotas GPM; 690,40 + 3 356,41) = - 3 600 Eur;

5) grąžintinas GPM: 4 046,81 Eur (išskaičiuotas GPM) – 446,81 Eur (apskaičiuotas GPM) = 3 600 Eur.

 

11 pavyzdys (kai gautas darbo užmokestis, individualios veiklos pajamos, patirtos GPMĮ 21 str. nurodytos išlaidos).

Gyventojas gavo 12 000 Eur darbo užmokestį (01 kodas), nuo kurio, netaikant NPD, buvo išskaičiuotas 2 400 Eur GPM, ir 10 857,14 Eur individualios veiklos pajamų (93 kodas), iš kurių vietoje leidžiamų atskaitymų pripažįstama 30 % pajamų suma, patyrė 1 300 Eur gyvybės draudimo išlaidų.

Apskaičiuojama:

1)  individualios veiklos apmokestinamosios pajamos: 10 857,14 – 3 257,14 = 7 600 Eur;

2)  metinės apmokestinamosios pajamos: 12 000 + 7 600 = 19 600 Eur;

3) metinis NPD (pagal formulę: MNPD = 4 800 – 0,19 x (metinės pajamos – 7 284 Eur (12 MMA)) : 19 600 – 7 284; 12 316 x 0,19; 4 800 – 2 340,04 = 2 459,96 Eur;

4) darbo užmokesčio suma mažinama MNPD: 12 000 – 2 459,96 = 9 540,04 Eur;

5) apmokestinamųjų pajamų suma, sumažinta MNPD ir leidžiamais atskaitymais:

9 540,04 + 7 600 = 17 140,04 Eur;

6) kokia maksimali patirtų išlaidų (25 %) suma gali būti atimta iš gyventojo apmokestinamųjų pajamų:

17 140,04 x 25 : 100 = 4 285,01 Eur;

7) kokią pajamų dalį sudaro darbo užmokestis (17 140,04 – 100 %; 9 540,04 – x %) ir jam tenkanti gyvybės draudimo išlaidų suma:

9 540,04 x 100 : 17 140,04 = 55,6594 %;

300 x 55,6594 : 100 = 723,57 Eur;

8) darbo užmokestis mažinamas gyvybės draudimo išlaidų dalimi ir nuo jo apskaičiuojamas GPM:

9 540,04 – 723,57 = 8 816,47 Eur;

8 816,47 x 20 : 100 = 1 763,29 Eur;

9) individualios veiklos pajamos mažinamos gyvybės draudimo išlaidų dalimi ir nuo jų apskaičiuojamas GPM (pajamos neviršija 20 000 Eur, todėl, pritaikius GPM kreditą, faktinis GPM tarifas yra 5 proc.):

7 600 – (1 300 – 723,57) = 7 023,57 Eur;

7 023,57 x 5 : 100 = 351,18 Eur;

10) apskaičiuotas GPM: 351,18 + 1 763,29 = 2 114,47 Eur

11) GPM prievolė: 2 114,47 (apskaičiuotas GPM) – 2 400 (išskaičiuotas GPM) = - 285,53 Eur;

12) grąžintinas GPM: 285,53 Eur.

______________

 

Pavyzdinės pajamų mokesčio deklaracijos

GPM311 formos ir jos priedų užpildymo,

pateikimo ir tikslinimo taisyklių

8 priedas

 

2020 M. APMOKESTINAMŲJŲ PAJAMŲ IR PAJAMŲ MOKESČIO APSKAIČIAVIMAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Santrumpos ir paaiškinimai:

1.1. Darbo pajamos – su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos;

1.2. GPMĮ – Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymas;

1.3. GPM – gyventojų pajamų mokestis;

1.4. MNPD – metinis neapmokestinamasis pajamų dydis;

1.5. VSD įmokos – valstybinio socialinio draudimo įmokos;

1.6. PSD įmokos – privalomojo sveikatos draudimo įmokos;

1.7. p. – punktas ar papunktis;

1.8. pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje pajamos iš užsienio valstybės, kurios pagal GPMĮ 37 straipsnio 1 dalį neapmokestinamos Lietuvoje dėl taikomo atleidimo nuo mokesčio metodo;

1.9. SUMA1, SUMA2, SUMA3 ir t. t. – tam tikros rūšies pajamų ir (ar) pajamų grupės sumoms žymėti skirta reikšmė, pateikta 1–4 lentelėse;

1.10. SUMA LTA – suma pajamų, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą, t y.: Lietuvoje gautos pajamos, taip pat tos iš užsienio valstybės gautos pajamos, kurios, naikinant dvigubą apmokestinimą, pagal GPMĮ 37 straipsnio 1 dalį nėra priskirtos neapmokestinamoms Lietuvoje, ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPMĮ nėra atskaitomas iš mokėtino į Lietuvos biudžetą pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį;

1.11. SUMA UVA – suma pajamų iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM ar jam tapatus mokestis yra atskaitomas iš mokėtino į Lietuvos biudžetą pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį;

1.12. SUMA (15 %) – suma pajamų, kurioms taikomas 15 procentų GPM tarifas;

1.13. SUMA (20 %) – suma pajamų, kurioms taikomas 20 procentų GPM tarifas;

1.14. SUMA (32 %) – suma pajamų, kurioms taikomas 32 procentų GPM tarifas;

1.15. SUMA (5 %) – suma pajamų, kurioms taikomas 5 procentų GPM tarifas;

1.16. 1–4 lentelėse pateikiamos pajamų rūšys, sugrupuotos pagal joms GPMĮ nustatytą GPM tarifą;

1.17. 6–56 punktuose apskaičiuojamos ir (ar), taikant GPM lengvatas, perskaičiuojamos pajamos, kurioms taikomi skirtingi GPM tarifai, į Lietuvos biudžetą mokėtinas ir gyventojo sumokėtinas ar jam grąžintinas GPM;

1.18. pajamos iš užsienio valstybės, kurios, naikinant dvigubą apmokestinimą, pagal GPMĮ 37 straipsnio 1 dalį neapmokestinamos Lietuvoje, nei į SUMĄ LTA, nei į SUMĄ UVA neįskaičiuojamos;

1.19. skirtingose užsienio valstybėse gautos pajamos, nuo kurių sumokėtas (išskaičiuotas) GPM ar jam tapatus mokestis pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį atskaitomas iš mokėtino į Lietuvos biudžetą (UVA), apskaičiuojamos (perskaičiuojamos) atskirai pagal kiekvieną valstybę, kurioje jos gautos, ir toms pajamoms taikomą GPM tarifą.

 

 

 

II SKYRIUS

APMOKESTINAMŲJŲ PAJAMŲ APSKAIČIAVIMAS

 

2. Pajamos, kurioms taikomas 20 ir (ar) 32 procentų GPM tarifas, apskaičiuojamos pagal 1 lentelę.

1 lentelė. Pajamos, kurioms taikomas 20 ir (ar) 32 procentų GPM tarifas.

 

Pajamų rūšis ir kodas

Apskaičiuojant GPM, žymima kaip:

Metinių pajamų suma (Eur, ct)

Su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos (neįskaitant apskaičiuotų už 2018 m. ar ankstesnius metus; 01, 02 kodais), iš jų:

- gautos užsienio valstybėje, neapmokestinamos Lietuvoje dėl taikomo atleidimo nuo mokesčio metodo (pagal GPMĮ 37 straipsnio 1 dalį);

- gautos užsienio valstybėje, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį)

SUMA1

 

 

SUMA2

 

 

 

 

SUMA3

 

 

Tantjemos ir kitos išmokos už valdymo funkcijas (44 kodu)

Autoriniai atlyginimai, gauti iš darbdavio (60 kodu)

Mažosios bendrijos vadovo (ne nario) pagal civilinę paslaugų sutartį gautos pajamos (89 kodas)

Pajamų (44, 60, 89 kodais) suma,

 

iš jos:

- gautos užsienio valstybėje, neapmokestinamos Lietuvoje dėl taikomo atleidimo nuo mokesčio metodo (pagal GPMĮ 37 straipsnio 1 dalį);

- gautos užsienio valstybėje, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį)

SUMA4

 

SUMA5

 

SUMA6

 

 

SUMA7

(SUMA4 + SUMA5 + SUMA6)

 

SUMA8

 

 

 

SUMA9

 

Iš viso pajamų 01, 02, 44, 60, 89 kodais

SUMA10

(SUMA1 + SUMA7)

 

 

3. Pajamos, kurioms taikomas tik 15 procentų GPM tarifas, apskaičiuojamos pagal 1 lentelę.

2 lentelė. Pajamos, kurioms taikomas 15 procentų GPM tarifas.

 

Ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (03 kodu), iš jų:

- gautos užsienio valstybėje, neapmokestinamos Lietuvoje dėl taikomo atleidimo nuo mokesčio metodo (pagal GPMĮ 37 straipsnio 1 dalį);

- gautos užsienio valstybėje, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį)

SUMA11

 

SUMA12

 

 

 

SUMA13

 

 

 

2018 m. ar ankstesniais metais apskaičiuotos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusios pajamos (04 kodu), iš jų:

- gautos užsienio valstybėje, neapmokestinamos Lietuvoje dėl taikomo atleidimo nuo mokesčio metodo (pagal GPMĮ 37 straipsnio 1 dalį);

- gautos užsienio valstybėje, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį)

SUMA14

 

 

 

SUMA15

 

 

 

 

SUMA16

 

 

Pajamos iš paskirstytojo pelno (dividendai) (26, 27, 29 kodai), iš jų:

- gautos užsienio valstybėje, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį)

SUMA17

 

SUMA18

 

Individualios veiklos pajamos (atėmus leidžiamus atskaitymus, mokestinius nuostolius, VSD, PSD įmokas) (93, 35, 97, 96 kodais, 92 kodu deklaruotų pajamų dalis, gautų pagal verslo liudijimą iš juridinių asmenų ir prekybos veiklą vykdančių gyventojų, viršijanti 4 500 Eur, ir visa iš juridinių asmenų, vykdančių tą pačią veiklą, pajamų suma), iš jų:

- gautos užsienio valstybėje, neapmokestinamos Lietuvoje dėl taikomo atleidimo nuo mokesčio metodo (pagal GPMĮ 37 str. 1 d.);

- gautos užsienio valstybėje, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį)

SUMA19

 

 

 

 

 

 

 

 

SUMA21

 

 

 

SUMA22

 

Iš viso pajamų 03, 04, 26, 27, 29, 93, 35, 97, 96 kodais, dalis pajamų 92 kodu

SUMA20

(SUMA11 + SUMA14 + SUMA17 + SUMA19)

 

 

4. Pajamos, kurioms taikomas 5 proc. ir (ar) 20 procentų GPM tarifas, apskaičiuojamos pagal 3 lentelę.

3 lentelė. Pajamos, kurioms taikomas 5 proc. ir (ar) 20 procentų GPM tarifas.

 

Ne individualios veiklos atliekų perleidimo nuosavybėn pajamos (15 kodu),

iš jų:

SUMA30

 

 

 

- gautos užsienio valstybėje, neapmokestinamos Lietuvoje dėl taikomo atleidimo nuo mokesčio metodo (pagal GPMĮ 37 straipsnio 1 dalį);

- gautos užsienio valstybėje, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį)

SUMA31

 

 

 

 

 

SUMA32

 

 

5. Pajamos, kurioms taikomas 15 ir (ar) 20 procentų GPM tarifas, apskaičiuojamos pagal 4 lentelę.

4 lentelė. Pajamos, kurioms taikomas 15 ir (ar) 20 procentų GPM tarifas

 

Palūkanos

(55 kodu – atėmus 500 Eur iš Europos ekonominės erdvės (toliau – EEE) valstybių neapmokestinamų palūkanų sumą;

64 ir 67 kodais – atėmus bendrą iš EEE valstybių gautų 500 Eur neapmokestinamų palūkanų sumą;

58, 59 kodais – visos)

SUMA41

 

Autoriniai atlyginimai, gauti ne iš darbdavio (61 kodu)

SUMA42

 

Finansinių priemonių perleidimo nuosavybėn, išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos, kurioms (jų daliai) taikoma mokesčio lengvata (11 kodu; suma, atėmus iš pajamų įsigijimo kainą ir su perleidimu susijusius privalomus mokėjimus)

SUMA43

 

Finansinių priemonių perleidimo nuosavybėn, išvestinių finansinių priemonių realizavimo pajamos, kurioms (jų daliai) netaikoma mokesčio lengvata (12 kodu; suma, atėmus įsigijimo kainą ir su perleidimu susijusius privalomus mokėjimus)

SUMA44

 

Nenukirsto miško, apvaliosios medienos, kito turto perleidimo nuosavybėn pajamos (13, 14 kodais; suma, atėmus iš pajamų įsigijimo kainą ir su perleidimu susijusius privalomus mokėjimus, o iš gauto skirtumo – 2 500 Eur*)

SUMA45

 

Registruotino kilnojamojo daikto perleidimo nuosavybėn pajamos (16 kodu; suma, atėmus iš pajamų įsigijimo kainą ir su perleidimu susijusius privalomus mokėjimus)

SUMA46

 

Nekilnojamojo daikto (kito nei būstas) perleidimo nuosavybėn pajamos (17 kodu; suma, atėmus iš pajamų įsigijimo kainą ir su  perleidimu susijusius privalomus mokėjimus)

SUMA47

 

Būsto (įskaitant priskirtą žemę) perleidimo nuosavybėn pajamos (18 kodu; suma, atėmus įsigijimo kainą ir perleidimu susijusius privalomus mokėjimus)

SUMA48

 

Nekilnojamojo pagal prigimtį daikto nuomos pajamos (23 kodu; 90 kodu pažymėtų pajamų pagal verslo liudijimą dalis, viršijanti 45 000 Eur)

SUMA49

 

Kito turto nuomos pajamos (24 kodu)

SUMA50

 

Honorarai (62 kodu)

SUMA51

 

Azartinių lošimų laimėjimai (42 kodu; apskaičiuoti kaip skirtumas tarp laimėtų ir pralaimėtų sumų)

SUMA52

 

Dovanos ne iš artimųjų (41 kodu; iš kitų gyventojų (ne iš sutuoktinio, vaikų, tėvų, senelių, vaikaičių, brolių, seserų) gautų dovanų suma, atėmus 2 500 Eur*)

SUMA53

 

Juridinio asmens (ne darbdavio) dovanos

(46 kodu; išskyrus iki 100 Eur vertės nepinigines dovanas)

SUMA54

 

Iš pelno siekiančių vienetų gautos stipendijos, viršijančios 2 500 Eur per metus (45 kodu; suma, atėmus 2 500 Eur*)

SUMA55

 

Stipendijos (47 kodu)

SUMA56

 

Ne darbdavio skirti prizai, laimėjimai (31 kodu; iš to paties asmens gautų prizų, laimėjimų bendros sumos atėmus ne daugiau kaip šešių per metus prizų vertę, kurių kiekvienas neviršija 200 Eur*, neįskaičiuojant 100 Eur vertės neviršijančių nepiniginių prizų)

SUMA57

 

Miško gėrybių (grybų, uogų, riešutų, vaistažolių) pardavimo pajamos (34 kodu; suma, atėmus 3 000 Eur*)

SUMA58

 

 

Sporto (ne individualios veiklos ir ne darbo) pajamos (51 kodu)

SUMA59

 

 

Atlikėjo (ne individualios veiklos ir ne darbo) pajamos (52 kodu)

SUMA60

 

 

Pensijų kaupimo išmokos, neviršijančios įmokų (71 kodu)

SUMA61

 

Gyvybės draudimo išmokos, neviršijančios įmokų (72 kodu)

SUMA62

 

 

Gyvybės draudimo išmokos, viršijančios įmokas (75 kodu)

SUMA63

 

Pensijų kaupimo išmokos, viršijančios įmokas (76 kodu)

SUMA64

 

 

Pensijos (48 kodu)

SUMA65

 

 

Pajamos už kitas paslaugas (mažosios bendrijos vadovo (nario); ne pagal autorines sutartis, ne individualios veiklos) (77 kodu)

SUMA66

 

 

Pozityviosios pajamos (87 kodu)

SUMA67

 

 

Pajamos pagal paslaugų kvitą (88 kodu; suma, atėmus 1 750 Eur)

SUMA68

 

 

Loterijų laimėjimai, kuriuos išmokėjo ne EEE valstybių vienetai, mokantys mokestį nuo loterijų apyvartos (43 kodu)

SUMA69

 

 

Premijos menininkams, mokslininkams, sportininkams ir jų treneriams, konkursų nugalėtojams, gautos iš tikslinių teritorijų (39 kodu)

SUMA70

 

 

Kitos apmokestinamosios pajamos (70 kodu)

SUMA71

 

Iš viso pajamų,

 

 

iš jų:

- gautos užsienio valstybėje, neapmokestinamos Lietuvoje dėl taikomo atleidimo nuo mokesčio metodo (pagal GPMĮ 37 straipsnio 1 dalį; 62 ir 87 kodams netaikoma);

- gautos užsienio valstybėje, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį; 87 kodui netaikoma)

SUMA80

(bendra suma nuo SUMA41 iki SUMA71)

 

SUMA81

 

 

 

 

SUMA82

 

 

* Pajamos, gautos iš tikslinių teritorijų (žr. Taisyklių 3 priedą „Tikslinių teritorijų sąrašas“), apmokestinamos visos, netaikant GPMĮ 17 straipsnyje nustatytų lengvatų.

 

 

III SKYRIUS

2020 M. APMOKESTINAMŲJŲ PAJAMŲ PERSKAIČIAVIMAS IR GYVENTOJŲ PAJAMŲ MOKESČIO APSKAIČIAVIMAS

 

Apmokestinamųjų pajamų apskaičiavimas

 

(Apskaičiuojama, kai yra gautos pajamos (01, 02, 03, 04 kodais, žr. 1 lentelę).

 

6. Bendra metinių apmokestinamųjų pajamų suma (SUMA90) apskaičiuojama, sudėjus apmokestinamąsias pajamas (žr. šio priedo I skyrių):

6.1. Kai SUMA30 + SUMA80 ne didesnė nei 148 968 Eur, tai:

SUMA90 = (SUMA10 + SUMA20 + SUMA80) – (SUMA61 + SUMA62).

6.2. Kai SUMA30 + SUMA80 = SUMA87 yra didesnė nei 148 968 Eur, tai:

į GMP įskaičiuojama ta pajamų iš atliekų pardavimo dalis, kuri apmokestinama taikant 20 % GPM tarifą:

SUMA87 – 148 968 Eur = SUMA88;

SUMA30 x SUMA88 : SUMA87 = SUMA89 (atliekų pardavimo pajamų suma (20 %);

SUMA90 = SUMA10 + SUMA20 + SUMA80 + SUMA89.

(Toliau žr. 7 p., 8 p., 9 p. ar 10 p. – kai Suma90 yra mažesnė nei 32 545 Eur (sąlyga dėl mažesnės nei 32 545 Eur sumos netaikoma riboto darbingumo asmenims) ir yra gautos pajamos iš darbo ir (ar) ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos;

žr. nuo 11 p. – kai Suma90 yra didesnė nei 32 545 Eur).

 

Metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio apskaičiavimas

 

7. Metinis NPD apskaičiuojamas pagal formulę, iš apmokestinamųjų pajamų (SUMA90) atėmus 7 284 Eur; gautą skirtumą padauginus iš koeficiento 0,19 ir gautą sumą atėmus iš 4 800 Eur:

SUMA90 – 7 284 Eur = SUMA91;

SUMA91 x 0,19 (koeficientas) = SUMA92;

MNPD = 4 800 Eur – SUMA92.

Riboto darbingumo asmenims MNPD apskaičiavimo paaiškinimą žr. Taisyklių 6 priede.

Kai deklaruojamos iki galutinio išvykimo iš Lietuvos dienos gautos pajamos, tai:

MNPD iki išvykimo dienos dalis = MNPD x išbūtų dienų skaičiaus : 365.

 

Pajamų iš darbo, ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokų, atėmus metinio neapmokestinamojo pajamų dydžio, perskaičiavimas

 

(Perskaičiuojama, kai 2020 m. gautos pajamos (Suma90, žr. 1 p.) yra mažesnės nei 32 545 Eur arba kai didesnes nei 32 545 Eur pajamas gavo riboto darbingumo asmenys:

žr. 8 p. – kai gautos tik 2020 m. (arba 2020 m. ir 2019 m.) apskaičiuotos darbo pajamos (01, 02 kodais, SUMA1);

žr. 9 p. – kai gautos ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (03 kodu; SUMA 11) ir (ar) 2018 m. ar ankstesniais metais apskaičiuotos darbo pajamos (04 kodu; SUMA14);

žr. 10 p. – kai gautos ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (03 kodu; SUMA 11) ir (ar) 2018 m. ar ankstesniais metais apskaičiuotos darbo pajamos (04 kodu; SUMA14).

 

8. Apskaičiuojama, kai 2020 m. gautos tik 2020 m. (arba 2020 m. ir 2019 m.) apskaičiuotos darbo pajamos (01, 02 kodais; SUMA1; žr. 1 lentelę), apmokestinamos taikant 20 % GPM tarifą:

(žr. 8.1 p. – kai yra gautos pajamos (01, 02 kodais; SUMA1), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 8.2 p. – kai yra gautos pajamos (01, 02 kodais; SUMA1), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje;

žr. 8.3 p. – kai yra gautos pajamos (01, 02 kodais; SUMA1), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 8.4 p. – kai yra gautos pajamos (01, 02 kodais; SUMA1), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje).

8.1. Kai yra gautos darbo pajamos (SUMA1), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai MNPD atimamas iš šių pajamų sumos:

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (01, 02 KODAIS; 20 %) = SUMA1 – MNPD) arba

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (01, 02 KODAIS; 20 %) = SUMA1 – MNPD.

 

8.2. Kai yra gautos darbo pajamos (SUMA1), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos, tai MNPD atimamas tik iš pajamų LTA:

PERSKAIČIUOTOS PAJAMOS LTA (01, 02 KODAIS; 20 %) = (SUMA1 – SUMA2) – MNPD.

 

8.3. Kai yra gautos darbo pajamos (SUMA1), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai MNPD pajamoms LTA ir pajamoms UVA taikomas proporcingai:

MNPD pajamoms LTA = (SUMA1 – SUMA3) : SUMA1 x MNPD;

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (01, 02 KODAIS; 20 %) = (SUMA1 – SUMA3) – MNPD pajamoms LTA;

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (01, 02 KODAIS; 20 %) = SUMA3 – (MNPD – MNPD pajamoms LTA).

 

8.4. Kai yra gautos darbo pajamos (SUMA1), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai MNPD pajamoms LTA ir pajamoms UVA taikomas proporcingai:

apmokestinama SUMA = SUMA1 – SUMA2;

MNPD pajamoms UVA = (SUMA3 : apmokestinama SUMA) x MNPD;

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (01, 02 KODAIS; 20 %) = SUMA3 – MNPD pajamoms UVA;

MNPD pajamoms LTA = MNPD – MNPD pajamoms UVA;

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (01, 02 KODAIS; 20 %) = apmokestinama SUMA – (SUMA3 + MNPD pajamoms LTA).

Apskaičiuota neigiama pajamų suma laikoma nuliu.

 

9. Apskaičiuojama, kai gautos ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (03 kodu; SUMA 11, žr. 2 lentelę) ir (ar) 2018 m. ar ankstesniais metais apskaičiuotos darbo pajamos (04 kodu; SUMA14, žr. 2 lentelę), apmokestinamos taikant tik 15 % GPM tarifą:

(žr. 9.1 p. – kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA 11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 9.2 p. – kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA 11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje;

žr. 9.3 p. – kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA 11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 9.4 p. – kai yra gautos pajamos(03, 04 kodais; SUMA 11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje).

9.1. Kai yra gautos ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (03 kodu; SUMA11) ir (ar) darbo pajamos (04 kodu; SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA)), tai:

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA11 + SUMA14) – MNPD; arba

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (03, 04 KODAIS; 15 %)  = (SUMA11 + SUMA14) – MNPD.

 

9.2. Kai yra gautos ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (03 kodu; SUMA 11) ir (ar) darbo pajamos (04 kodu; SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai MNPD atimamas iš pajamų LTA:

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA11 – SUMA12) + (SUMA14 – SUMA15) – MNPD.

 

9.3. Kai yra gautos ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (03 kodu; SUMA 11) ir (ar) darbo pajamos (04 kodu; SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai MNPD taikomas proporcingai pajamoms LTA ir pajamoms UVA:

MNPD pajamoms UVA = (SUMA13 + SUMA16) : (SUMA11 + SUMA14) x MNPD;

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (03, 04 KODAIS; 15 %) = ((SUMA13 + SUMA16) x MNPD pajamoms UVA;

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA11 + SUMA14) – (SUMA13 + SUMA16) – (MNPD – MNPD dalis pajamoms UVA).

 

9.4. Kai yra gautos ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (03 kodu; SUMA 11) ir (ar) darbo pajamos (04 kodu; SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai MNPD taikomas proporcingai pajamoms LTA ir pajamoms UVA:

Apmokestinama SUMA = (SUMA11 + SUMA14) – (SUMA12 + SUMA15);

MNPD pajamoms UVA= (SUMA13 + SUMA16) : apmokestinama SUMA x MNPD;

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA13 + SUMA16) – MNPD pajamoms UVA;

MNPD dalis pajamoms LTA = MNPD – MNPD dalis pajamoms UVA;

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) = apmokestinama SUMA – (SUMA13+ SUMA16 + MNPD pajamoms LTA).

Apskaičiuota neigiama pajamų suma laikoma nuliu.

 

10. Apskaičiuojama, kai 2020 m. gautos darbo pajamos (01, 02 kodais, SUMA1, žr. 1 lentelę), ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (03 kodu; SUMA 11, žr. 2 lentelę) ir (ar) 2018 m. ar ankstesniais metais apskaičiuotos darbo pajamos (04 kodu; SUMA14, žr. 2 lentelę), apmokestinamos taikant 15 % GPM tarifą:

(žr. 10.1 p. – kai yra gautos pajamos (01, 02, 03, 04 kodais), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 10.2 p. – kai yra gautos pajamos (01, 02, 03, 04), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje;

žr. 10.3 p. – kai yra gautos pajamos (01, 02, 03, 04 kodais), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (pajamos LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (pajamos UVA);

žr. 10.4 p. – kai yra gautos pajamos (01, 02, 03, 04 kodais), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje).

 

10.1. Kai yra gautos pajamos (01, 02, 03, 04 kodais), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai MNPD dalis, tenkanti darbo pajamoms (01, 02 kodais), apskaičiuojama atskirai, o kita MNPD dalis – bendrai 2018 m. ar ankstesnių metų darbo pajamoms (04 kodu) ir (ar) ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokoms (03 kodu) ir taikoma proporcingai pajamoms LTA ir pajamoms UVA:

 

Bendra SUMA = SUMA1 + SUMA11 + SUMA14;

Pajamų (01, 02 kodais) dalis = SUMA1 : Bendra SUMA;

MNPD pajamoms (01, 02 kodais) = pajamų (01, 02 kodais) dalis x MNPD;

MNPD pajamoms (03, 04 kodais) = MNPD – MNPD pajamoms (01, 02 kodais);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (01, 02 KODAIS; 20 %) arba

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (01, 02 KODAIS; 20 %) = SUMA1 – MNPD pajamoms 01, 02 kodais;

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) arba

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA11 + SUMA14) – MNPD pajamoms 03, 04 kodais.

 

10.2. Kai yra gautos pajamos (01, 02, 03, 04), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai MNPD atimamas iš pajamų LTA proporcingai pajamoms (01, 02 kodais) ir pajamoms (03, 04 kodais):

Bendra SUMA (01, 02, 03, 04 kodais) LTA = (SUMA1 + SUMA11 + SUMA14) – (SUMA2 + SUMA12 + SUMA15);

pajamų (01, 02 kodais) dalis LTA = (SUMA1 – SUMA2) : Bendra SUMA;

MNPD pajamoms LTA (01, 02 kodais) = pajamų (01, 02 kodais) dalis LTA x MNPD;

MNPD pajamoms LTA (03, 04 kodais) = MNPD – MNPD pajamoms LTA (01, 02 kodais);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (01, 02 KODAIS; 20 %) = (SUMA1 – SUMA2) – MNPD pajamoms LTA (01, 02 kodais);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA11+ SUMA14) – (SUMA12 + SUMA15) – MNPD pajamoms LTA (03, 04 kodais).

 

10.3. Kai yra gautos pajamos (01, 02, 03, 04 kodais), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (pajamos LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (pajamos UVA), tai MNPD dalis, tenkanti darbo pajamoms (01, 02 kodais), apskaičiuojama atskirai, o kita MNPD dalis – bendrai 2018 m. ar ankstesnių metų darbo pajamoms (04 kodu) ir (ar) ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokoms (03 kodu) ir taikoma proporcingai pajamoms LTA ir pajamoms UVA:

Bendra SUMA (01, 02, 03, 04 kodais) = (SUMA1 + SUMA11 + SUMA14);

MNPD pajamoms LTA (01, 02 kodais) = ((SUMA1 – SUMA3) : Bendra SUMA) x MNPD;

MNPD pajamoms UVA (01, 02 kodais) = SUMA3 : Bendra SUMA x MNPD;

PERSKAIČIUOTOS PAJAMOS LTA (01, 02 KODAIS; 20 %) = (SUMA1 – SUMA3) – MNPD pajamoms LTA (01, 02 kodais);

PERSKAIČIUOTOS PAJAMOS UVA (01, 02 KODAIS; 20 %) = SUMA3 – MNPD pajamoms UVA (01, 02 kodais);

MNPD pajamoms LTA (03,04 kodais) = ((SUMA11 + SUMA14) – (SUMA13 + SUMA16) : (Bendra SUMA) x MNPD;

MNPD pajamoms UVA(03, 04 kodais) = ((SUMA13 + SUMA16) : Bendra SUMA) x MNPD;

PERSKAIČIUOTOS PAJAMOS LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA11 + SUMA14) – (SUMA13 + SUMA16) – MNPD pajamoms LTA (03, 04 kodais);

PERSKAIČIUOTOS PAJAMOS UVA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA13 + SUMA16) – MNPD pajamoms UVA (03, 04 kodais).

 

10.4. Kai yra gautos pajamos (01, 02, 03, 04 kodais), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai MNPD dalis, tenkanti darbo pajamoms (01, 02 kodais), apskaičiuojama atskirai, o kita MNPD dalis – bendrai 2018 m. ar ankstesnių metų darbo pajamoms (04 kodu) ir (ar) ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokoms (03 kodu) ir taikoma proporcingai pajamoms LTA ir pajamoms UVA:

apmokestinama SUMA (01, 02, 03, 04 kodais) = (SUMA1 + SUMA11 + SUMA14) – (SUMA2 + SUMA12 + SUMA15);

MNPD pajamoms LTA (01, 02 kodais) = ((SUMA1 – (SUMA2 + SUMA3) : apmokestinama SUMA) x MNPD;

MNPD pajamoms UVA (01, 02 kodais) = (SUMA3 : apmokestinama SUMA) x MNPD;

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (01, 02 KODAIS; 20 %) = (SUMA1 – (SUMA2+ SUMA3) - MNPD pajamoms (01, 02 kodais) LTA;

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (01, 02 KODAIS; 20 %) = SUMA3 – MNPD pajamoms UVA (01, 02 kodais);

MNPD pajamoms LTA (03, 04 kodais) = ((SUMA11 + SUMA14) – (SUMA12 + SUMA13 + SUMA15 + SUMA16) : apmokestinama SUMA) x MNPD;

MNPD pajamoms UVA(03, 04 kodais) = ((SUMA13 + SUMA16) : apmokestinama SUMA) x MNPD pajamoms UVA(03, 04 kodais);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA11 + SUMA14) – (SUMA12 + SUMA13 + SUMA15 + SUMA16) – MNPD pajamoms LTA (03, 04);

PERSKAIČIUOTOS PAJAMOS UVA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA13 + SUMA16) – MNPD dalis pajamoms UVA (03, 04 kodais).

Apskaičiuota neigiama pajamų suma laikoma nuliu.

 

Pajamų, kurioms taikomas 20 ir (ar) 32 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifai, apskaičiavimas

 

(Apskaičiuojama, kai yra gautos pajamos (SUMA10, žr. 1 lentelę), kurioms taikomi 20 % ir (ar) 32 % GPM tarifai:

žr. 11 p. – kai SUMA10 (įskaitant perskaičiuotas 8, 9, 10 p.) yra ne didesnė nei 84 VDU ( 104 277,60 Eur),

žr. 12 p. – kai SUMA10 didesnė nei 84 VDU ( 104 277,60 Eur)).

 

11. Apskaičiuojama, kai pajamų, kurioms taikomi 20 % ir 32 % GPM tarifai, suma (SUMA10, žr. 1 lentelę) yra ne didesnė nei 84 VDU (104 277,60 Eur):

(žr. 11.1 p. – kai gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 11.2 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje;

žr. 11.3 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr.11.4 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos užsienio valstybėje, kurios neapmokestinamos Lietuvoje).

 

11.1. Kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA)):

 

11.1.1. Kai pajamos (01, 02 kodais) buvo perskaičiuotos, atėmus MNPD, tai: 

SUMA LTA (20 %) = (SUMA10 – SUMA1 + Perskaičiuota suma LTA (01, 02 kodais; 20 %; žr. 8.1 p. ar 10.1 p.)) arba

SUMA UVA (20 %) = (SUMA10 – SUMA1 + Perskaičiuota suma UVA (01, 02 kodais; 20 %; žr. 8.1 p. ar 10.1 p.)).

11.1.2. Kai pajamos (01, 02 kodais) nebuvo perskaičiuotos, atėmus MNPD, tai:

SUMA LTA (20 %) = SUMA10 arba

SUMA UVA (20 %) = SUMA10.

 

11.2. Kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, apskaičiuojamos pajamos LTA:

11.2.1. Kai pajamos (01, 02 kodais) buvo perskaičiuotos, atėmus MNPD (žr.8.2 p. ar 10.2 p.), tai:

SUMA LTA (20 %) = SUMA10 – (SUMA1 + SUMA8) + Perskaičiuotos pajamos LTA (01, 02 kodais).

11.2.2. Kai pajamos (01, 02 kodais) nebuvo perskaičiuotos, atėmus MNPD, tai:

SUMA LTA (20 %) = SUMA10 – (SUMA2 + SUMA8).

 

11.3. Kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai pajamų suma LTA ir suma UVA apskaičiuojamos atskirai:

11.3.1. Kai pajamos (01, 02 kodais) buvo perskaičiuotos, atėmus MNPD, tai:

SUMA LTA (20 %) = SUMA10 – (SUMA1+ SUMA9)) + Perskaičiuotos pajamos LTA (01, 02 kodais, žr. 8.3 p. ar 10.3 p.);

SUMA UVA (20 %) = SUMA9 + Perskaičiuotos pajamos UVA (01, 02 kodais, žr. 8.3 p. ar 10.3 p.).

11.3.2. Kai pajamos (01, 02 kodais) nebuvo perskaičiuotos, atėmus MNPD, tai:

SUMA LTA (20 %) = SUMA10 – (SUMA3 + SUMA9);

SUMA UVA (20 %) = SUMA3 + SUMA9.

 

11.4. Kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos užsienio valstybėje, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai pajamos LTA ir pajamos UVA apskaičiuojamos atskirai.

11.4.1. Kai pajamos (01, 02 kodais) buvo perskaičiuotos, atėmus MNPD, tai:

SUMA LTA (20 %) = SUMA10 – (SUMA1+ SUMA8 + SUMA9) + Perskaičiuotos pajamos LTA (01, 02 kodais; žr. 8.4 p. ar 10.4 p.);

SUMA UVA (20 %) = SUMA9 + Perskaičiuotos pajamos UVA (01, 02 kodais; žr. 8.4 p. ar 10.4 p.).

11.4.2. Kai pajamos (01, 02 kodais) nebuvo perskaičiuotos, atėmus MNPD, tai: 

SUMA LTA (20 %) = SUMA10 – (SUMA2 + SUMA3 + SUMA8 + SUMA9);

SUMA UVA (20 %) = SUMA3 + SUMA9.

 

12. Apskaičiuojama, kai pajamų, kurioms taikomas 20 % ir 32 % GPM tarifas, suma (SUMA10, žr. 1 lentelę) yra didesnė nei 84 VDU (104 277,60 Eur):

(žr. 12.1 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba pajamos tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 12.2 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje;

žr.12.3 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr.12.4 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje).

 

12.1. Kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba pajamos tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA)), tai:

SUMA LTA (20 %) arba SUMA UVA (20 %) =  104 277,60 Eur;

SUMA LTA (32 %) arba SUMA UVA (32 %) = SUMA10 – 104 277,60 Eur.

 

12.2. Kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai apskaičiuojamos LTA pajamų sumos, kurioms taikomi skirtingi GPM tarifai:

SUMA (20 %) = 104 277,60 Eur;

SUMA (32 %) = SUMA10 –104 277,60 Eur;

SUMA LTA (20 %) = (SUMA10 – (SUMA2 + SUMA8)) : SUMA10 x 104 277,60 Eur;

SUMA LTA (32 %) = (SUMA10 – (SUMA2 + SUMA8)) : SUMA10 x SUMA (32 %).

 

12.3. Kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai LTA ir UVA pajamos, kurioms taikomi skirtingi (20 % ar 32 %) GPM tarifai, apskaičiuojamos proporcingai pagal pajamoms LTA ir UVA tenkančias SUMOS (20 %) ir SUMOS (32 %) dalis:

SUMA (20 %) = 104 277,60 Eur;

SUMA (32 %) = SUMA10 – 104 277,60 Eur;

SUMA LTA (20 %) = (SUMA10 – (SUMA3 + SUMA9)) : SUMA10 x 104 277,60 Eur;

SUMA LTA (32 %) = (SUMA10 – (SUMA3 + SUMA9)) : SUMA10 x SUMA (32 %);

SUMA UVA (20 %) = 104 277,60 Eur – SUMA LTA (20 %);

SUMA UVA (32 %) = SUMA (32 %) – SUMA LTA (32 %).

 

12.4. Kai yra gautos pajamos (SUMA10), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai LTA ir UVA pajamos, kurioms taikomi skirtingi (20 % ar 32 %) GPM tarifai, apskaičiuojamos proporcingai pagal pajamoms LTA ir UVA tenkančias SUMOS (20 %) ir SUMOS (32 %) dalis:

SUMA (20 %) = 104 277,60 Eur;

SUMA (32 %) = SUMA10 – 104 277,60 Eur;

SUMA LTA (20 %) = (SUMA10 – (SUMA2 + SUMA3 + SUMA8 + SUMA9)) : SUMA10 x 104 277,60  Eur;

SUMA UVA (20 %) = (SUMA3 + SUMA9) : SUMA10 x 104 277,60 Eur;

SUMA LTA (32 %) = (SUMA10 – (SUMA2 + SUMA3 + SUMA8 + SUMA9)) : SUMA10 x SUMA (32 %);

SUMA UVA (32 %) = (SUMA3 + SUMA9) : SUMA10 x SUMA (32 %).

 

Pajamų, kurioms taikomi 15 ir (ar) 20 procentų, ir (ar) 5 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifai, apskaičiavimas

 

(Apskaičiuojama, kai yra gautos pajamos (SUMA80; žr.4 lentelę), kurioms taikomi 15 % ir (ar) 20 % GPM tarifai, ir (ar) pajamos (SUMA30; žr. 3 lentelę), kurioms taikomi 5 % ir (ar) 20 % GPM tarifai:

žr. 13 p. – kai bendra SUMA80 ir SUMA30 yra ne didesnė nei 120 VDU ( 148 968 Eur);

žr. 14 p. – kai SUMA80 yra didesnė nei 120 VDU (148 968 Eur);

žr. 15 p. – kai bendra SUMA80 ir SUMA30 yra didesnė nei 120 VDU (148 968 Eur)).

 

13. Apskaičiuojama, kai pajamų, kurioms taikomas 15 % ir (ar) 20 %, ir (ar) 5% GPM tarifas, suma (SUMA80, žr. 4 lentelę ir SUMA30, žr. 3 lentelę) yra ne didesnė nei 120 VDU (148 968 Eur):

(žr. 13.1 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 13.2 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą, ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje;

žr. 13.3 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr.13.4 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos užsienio valstybėje, kurios neapmokestinamos Lietuvoje).

 

13.1. Kai yra gautos pajamos (SUMA80, SUMA30), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

SUMA LTA (15 %) = (SUMA80) arba SUMA UVA (15 %) = (SUMA80);

SUMA LTA (5 %) = SUMA30 arba SUMA UVA (5 %) = (SUMA30).

 

13.2. Kai yra gautos pajamos (SUMA80, SUMA30), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą, ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai:

SUMA LTA (15 %) = SUMA80 – SUMA81;

SUMA LTA (5 %) = SUMA30 – SUMA31.

 

13.3. Kai yra gautos pajamos (SUMA80, SUMA30), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

SUMA LTA (15 %) = SUMA80 – SUMA82;

SUMA UVA (15 %) = SUMA82;

SUMA LTA (5 %) = SUMA30 – SUMA32;

SUMA UVA (5 %) = SUMA32.

 

13.4. Kai yra gautos pajamos (SUMA80, SUMA30), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos užsienio valstybėje, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai:

SUMA LTA (15 %) = SUMA80 – (SUMA81 + SUMA82);

SUMA UVA (15 %) = SUMA82;

SUMA LTA (5 %) = SUMA30 – (SUMA31 + SUMA32);

SUMA UVA (5 %) = SUMA32.

 

14. Apskaičiuojama, kai bendra pajamų, kurioms taikomas 15 % ir 20 % GPM tarifai, suma (SUMA80, žr. 4 lentelę) yra didesnė nei 120 VDU (148 968 Eur):

(žr. 14.1 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 14.2 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą, ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje;

žr. 14.3 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr.14.4 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos užsienio valstybėje, kurios neapmokestinamos Lietuvoje).

 

14.1. Kai yra gautos pajamos (SUMA80), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA)), tai:

SUMA LTA (15 %) arba (SUMA UVA (15 %) = 148 968 Eur;

SUMA LTA (20 %) arba (SUMA UVA (15 %) = SUMA80 – 148 968 Eur.

 

14.2. Kai yra gautos pajamos (SUMA80), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai:

SUMA (15 %) = 148 968 Eur;

SUMA (20 %) = (SUMA80 – 148 968 Eur);

SUMA LTA (15 %) = (SUMA80 – SUMA81) : SUMA80 x 148 968 Eur;

SUMA LTA (20 %) = (SUMA80 – SUMA81) : SUMA80 x (SUMA80 – 148 968 Eur).

 

14.3. Kai yra gautos pajamos (SUMA80), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai LTA ir UVA pajamos, kurioms taikomi skirtingi GPM tarifai, apskaičiuojamos proporcingai pagal joms tenkančias SUMOS (15 %) ir SUMOS (20 %) dalis:

SUMA (15 %) = 148 968 Eur;

SUMA (20 %) = (SUMA80 – 148 968 Eur);

SUMA LTA (15 %) = (SUMA80 – SUMA82) : SUMA80 x 148 968 Eur;

SUMA UVA (15 %) = (SUMA82 : SUMA80) x 148 968 Eur;

SUMA LTA (20 %) = (SUMA80 – SUMA82) : SUMA80 x (SUMA80 – 148 968 Eur);

SUMA UVA (20 %) = (SUMA82 : SUMA80) x (SUMA80 – 148 968 Eur).

 

14.4. Kai yra gautos pajamos (SUMA80), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje, ir pajamos užsienio valstybėje, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai LTA ir UVA pajamos, kurioms taikomi skirtingi GPM tarifai, apskaičiuojamos proporcingai joms tenkančias SUMOS (15 %) ir SUMOS (20 %) dalis:

SUMA (15 %) = 148 968 Eur;

SUMA (20 %) = (SUMA80 – 148 968 Eur);

SUMA LTA (15 %) = ((SUMA80 – (SUMA81 + SUMA82) : SUMA80) x 148 968 Eur;

SUMA UVA (15 %) = (SUMA82 : SUMA80) x 148 968 Eur;

SUMA LTA (20 %) = ((SUMA80 – (SUMA81 + SUMA82) : SUMA80) x (SUMA80 – 148 968 Eur);

SUMA UVA (20 %) = (SUMA82 : SUMA80) x (SUMA80 – 148 968 Eur).

 

15. Kai bendra pajamų, kurioms taikomas 15 % ir 20 % GPM tarifas, suma (SUMA80, žr. 4 lentelę) ir pajamų, kurioms taikomas 5 % ir 20 % GPM tarifas (SUMA30, žr. 3 lentelę), suma yra didesnė nei 120 VDU (148 968 Eur):

(žr. 15.1 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 15.2 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą, ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje;

žr. 15.3 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 15.4 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos užsienio valstybėje, kurios neapmokestinamos Lietuvoje).

 

15.1. Kai yra gautos pajamos (SUMA80, SUMA30), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba pajamos tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai apskaičiuojama:

BENDRA SUMA(20 %, 15 %, 5 %) = SUMA80 + SUMA30;

SUMA LTA (20 %) arba (SUMA UVA (20 %) = BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %) – 148 968 Eur;

SUMA atliekų perleidimo pajamų (20 %) = (SUMA30 : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %)) x SUMA (20 %);

SUMA LTA (5 %) arba (SUMA UVA (5 %)) = SUMA30 – atliekų pardavimo pajamų suma (20 %);

SUMA LTA (15 %) = 148 968 – SUMA LTA (5 %) arba

SUMA UVA (15 %) = 148 968 – SUMA UVA (5 %).

 

15.2. Kai yra gautos pajamos (SUMA80, SUMA30), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai apskaičiuojamos pajamų LTA sumos, kurioms taikomi skirtingi (20 %, 15 %, 5 %) GPM tarifai:

BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %) = SUMA80 + SUMA30;

SUMA (20 %) = BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %) – 148 968 Eur;

SUMA atliekų perleidimo pajamų LTA (20 %) = (SUMA30 – SUMA31) : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %) x SUMA (20 %);

SUMA kitų pajamų LTA (20 %) = (SUMA80 – SUMA81) : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %)) x SUMA (20 %);

SUMA LTA (20 %) = SUMA atliekų perleidimo pajamų LTA (20 %) + SUMA kitų pajamų LTA (20 %);

SUMA LTA (5 %) = SUMA30 – (SUMA31 + atliekų pardavimo pajamų SUMA LTA (20 %));

SUMA LTA (15 %) = SUMA80 – (SUMA81 + SUMA kitų pajamų LTA (20 %)).

 

15.3. Kai yra gautos pajamos (SUMA80, SUMA30), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai LTA ir UVA pajamos, kurioms taikomi skirtingi GPM tarifai, apskaičiuojamos proporcingai pagal joms tenkančiais pajamų, apmokestinamų taikant 5, 15 ir 20 procentų GPM tarifą, dalis:

BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %) = SUMA80 + SUMA30;

SUMA (20 %) = BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %) – 148 968 Eur;

SUMA atliekų perleidimo pajamų LTA (20 %) = (SUMA30 – SUMA32) : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %) x SUMA (20 %);

SUMA atliekų perleidimo pajamų UVA (20 %) = SUMA32 : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %) x SUMA (20 %);

SUMA kitų pajamų LTA (20 %) = (SUMA80 – SUMA82) : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %)) x SUMA (20 %);

SUMA kitų pajamų UVA (20 %) = SUMA82 : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %)) x SUMA(20 %);

SUMA LTA (20 %) = SUMA atliekų perleidimo pajamų LTA (20 %) + SUMA kitų pajamų LTA (20 %);

SUMA UVA (20 %) = SUMA atliekų perleidimo pajamų UVA (20 %) + SUMA kitų pajamų UVA (20 %);

SUMA LTA (5 %) = SUMA30 – (SUMA32 + atliekų pardavimo pajamų suma LTA (20 %));

SUMA UVA (5 %) = SUMA32 – atliekų pardavimo pajamų suma UVA (20 %);

SUMA LTA (15 %) = SUMA80 – (SUMA82 + SUMA kitų pajamų LTA (20 %));

SUMA UVA (15 %) = SUMA82 – SUMA kitų pajamų UVA (20 %).

 

15.4. Kai yra gautos pajamos (SUMA80, SUMA30), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai LTA ir UVA pajamos, kurioms taikomi skirtingi GPM tarifai, apskaičiuojamos proporcingai pagal joms tenkančiais pajamų, apmokestinamų taikant 5, 15 ir 20 procentų GPM tarifą, dalis:

BENDRA SUMA (15 %, 20 %, 5 %) = SUMA80 + SUMA30;

SUMA (20 %) = BENDRA SUMA(15 %, 20 %, 5 %) – 148 968 Eur;

SUMA atliekų perleidimo pajamų LTA (20 %) = (SUMA30 – (SUMA31 + SUMA32) : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %) x SUMA (20 %);

SUMA atliekų perleidimo pajamų UVA (20 %) = SUMA32 : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %) x SUMA (20 %);

SUMA kitų pajamų LTA (20 %) = (SUMA80 – SUMA82) : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %)) x SUMA (20 %);

SUMA kitų pajamų UVA (20 %) = SUMA82 : BENDRA SUMA (20 %, 15 %, 5 %)) x SUMA (20 %);

SUMA LTA (20 %) = SUMA atliekų perleidimo pajamų LTA (20 %) + SUMA kitų pajamų LTA (20 %);

SUMA UVA (20 %) = SUMA atliekų perleidimo pajamų UVA (20 %) + SUMA kitų pajamų UVA (20 %);

SUMA LTA (5 %) = SUMA30 – (SUMA31 +SUMA32 + atliekų pardavimo pajamų suma LTA (20 %));

SUMA UVA (5 %) = SUMA32 – atliekų perleidimo pajamų suma UVA (20 %));

SUMA LTA (15 %) =SUMA80 – (SUMA82 + SUMA kitų pajamų LTA (20 %));

SUMA UVA (15 %) = SUMA82 – SUMA kitų pajamų UVA (20 %).

 

Pajamų, kurioms taikomas tik 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio tarifas, apskaičiavimas

 

(Apskaičiuojama, kai yra gautos:

žr. 16 p. – 2018 m. ar ankstesniais metais apskaičiuotos darbo pajamos (04 kodu, SUMA14, žr. 2 lentelę) ir (ar) ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (deklaruotos 03 kodu, SUMA11, žr. 2 lentelę), kurios 8 p. ar 10 p. nebuvo perskaičiuotos, atėmus MNPD;

ir (ar)

žr. 17 p. – pajamos iš paskirstytojo pelno (dividendai; 26, 27, 29 kodai; SUMA17, žr. 2 lentelę), ir (ar) pajamos iš įregistruotos (registruotinos) individualios veiklos (93, 35, 97, 96 kodai; dalis registruotinai individualiai veiklai priskiriamų pajamų 92 kodu, SUMA19; žr. 2 lentelę)).

 

16. Kai ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros, ilgalaikio darbo išmokos (03 kodu) ir (ar) 2018 m. ar anksčiau apskaičiuotos darbo pajamos (04 kodu) nebuvo perskaičiuotos, atėmus MNPD:

(žr. 16.1 p. – kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA));

žr. 16.2 p. – kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje;

žr. 16.3 p. – kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 16.4 p. – kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje).

 

16.1. Kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA)), tai apskaičiuojama:

SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) arba (SUMA UVA (03, 04 KODAIS; 15 %)) = SUMA11 + SUMA14.

 

16.2. Kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai:

SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA11 + SUMA14) – (SUMA12 + SUMA15).

 

16.3. Kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA11 + SUMA14) – (SUMA13 + SUMA16);

SUMA UVA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA13 + SUMA16).

 

16.4. Kai yra gautos pajamos (03, 04 kodais; SUMA11, SUMA14), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje, tai:

SUMA LTA (03, 04 KODAIS; 15 %) = (SUMA11 + SUMA14) – (SUMA12 + SUMA13 + SUMA15 + SUMA16);

SUMA UVA (03, 04 KODAIS; 15 %) = SUMA13 + SUMA16.

 

17. Kai gautos pajamos iš paskirstytojo pelno (dividendai; 26, 27, 29 kodais, SUMA17, žr. 2 lentelę), ir (ar) pajamos įregistruotos (registruotinos) individualios veiklos (93, 35, 97, 96 kodais, dalis registruotinai individualiai veiklai priskiriamų pajamų (92) iš veiklos pagal verslo liudijimą (SUMA19, žr. 2 lentelę):

(žr. 17.1 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA17, SUMA19), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės (UVA), kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje UVA);

žr. 17.2 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA17, SUMA19), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje;

žr. 17.3 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA17, SUMA19), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 17.4 p. – kai yra gautos pajamos (SUMA17, SUMA19), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje).

 

17.1. Kai yra gautos pajamos (SUMA17, SUMA19), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA) (arba tik iš užsienio valstybės (UVA), kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje UVA), tai apskaičiuojama:

SUMA LTA (15 %) arba SUMA UVA (15 %) = SUMA17 + SUMA19.

 

17.2. Kai yra gautos pajamos (SUMA17, SUMA19), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje (netaikoma 26, 27, 29 kodams), tai:

SUMA LTA (15 %) = (SUMA17 + SUMA19) – SUMA21 arba

SUMA UVA (15 %) = SUMA18.

 

17.3. Kai yra gautos pajamos (SUMA17, SUMA19), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

SUMA LTA (15 %) = ((SUMA17 + SUMA19) – (SUMA18 + SUMA22));

SUMA UVA (15 %) = (SUMA18 + SUMA22).

 

17.4. Kai yra gautos pajamos (SUMA17, SUMA19), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurios neapmokestinamos Lietuvoje (netaikoma pajamoms 26, 27, 29 kodais), tai:

SUMA LTA (15 %) = ((SUMA17 + SUMA19) – (SUMA18 +SUMA21 + SUMA22);

SUMA UVA (15 %) = (SUMA18 + SUMA22).

 

Pajamų, apmokestinamų taikant skirtingus (20, 15, 32, 5 procentų) gyventojų pajamų mokesčio tarifus, bendrų sumų apskaičiavimas

 

18. Bendros pajamų, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas, sumos apskaičiavimas:

(apskaičiuojama, kai gautos 9, 10, 13, 14, 15, 16, 17 punktuose apskaičiuotos pajamos, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas:

žr. 18.1 p. – kai pajamos 03, 04 kodais buvo perskaičiuotos, atėmus MNPD,

žr. 18.2 p. – kai pajamos 03, 04 kodais nebuvo perskaičiuotos, atėmus MNPD,

žr. 18.1 p. arba 18.2 p. – kai pajamų 03, 04 kodais negauta.

Apskaičiavus bendras pajamų sumas, toliau žr.:

22–26 p. – jeigu metinės pajamos bus perskaičiuojamos, atėmus GPMĮ 21 str. nurodytas išlaidas;

nuo 32 p. – jeigu metinės pajamos nebus perskaičiuojamos).

 

18.1. Kai pajamos 03, 04 kodais buvo perskaičiuotos, atėmus MNPD, tai:

BENDRA SUMA LTA (15 %) = PERSKAIČIUOTOS PAJAMOS LTA (03, 04 KODAIS; 15 %; žr.9 p. ar 10 p.) + SUMA LTA (15 %; žr. 13 p. ar 14 p., ar 15 p.) + SUMA LTA (15 %; žr. 17 p.);

BENDRA SUMA UVA (15 %) = PERSKAIČIUOTOS PAJAMOS UVA (03, 04 kodais; 15 %; žr. 9 p. ar 10 p.) + SUMA UVA(15 %; žr. 13 p. ar 14 p., ar 15 p.) + SUMA UVA (15 %; žr. 17 p.).

 

18.2. Kai pajamos 03, 04 kodais nebuvo perskaičiuotos, atėmus MNPD:

BENDRA SUMA LTA (15 %) = SUMA LTA (03, 04 kodais; 15 %; žr. 16 p.) + SUMA LTA(15 %; žr. 13 p. ar 14 p., ar 15 p.) + SUMA LTA (15 %; žr. 17 p.);

BENDRA SUMA UVA (15 %) = SUMA UVA(03, 04 KODAIS; 15 %; žr. 16 p.) + SUMA UVA (15 %; žr. 13 p. ar 14 p., ar 15 p.) + SUMA UVA (15 %; žr. 17 p.). 

 

19. Pajamų, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas, sumų apskaičiavimas:

(apskaičiuojama, kai gautos 11, 12, 14, 15 punktuose apskaičiuotos pajamos, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas).

 

BENDRA SUMA LTA (20 %) = SUMA LTA (20 %; žr. 11 p. ar 12 p.) + SUMA LTA (20 %; žr. 14 p. ar 15 p.);

BENDRA SUMA UVA (20 %) = SUMA UVA (20 %; žr. 11 p. ar 12 p.) + SUMA UVA (20 %; žr. 14 p. ar 15 p.).

 

20. Apmokestinamųjų pajamų, kurioms taikomas 32 % GPM tarifas, sumų apskaičiavimas:

(apskaičiuojama, kai yra gautos pajamos, kurioms taikomi 15 % ir (ar) 20 %, ir (ar) 32 % GPM tarifai).

 

BENDRA SUMA LTA (32 %) = SUMA LTA (32 %; žr. 12 p.);

BENDRA SUMA UVA (32 %) = SUMA  UVA (32 %; žr. 12 p.).

 

21. Apmokestinamųjų pajamų, kurioms taikomas 5 % GPM tarifas, sumų apskaičiavimas:

(apskaičiuojama, kai yra gautos pajamos, kurioms taikomas 5 % GPM tarifas).

 

BENDRA SUMA LTA (5 %) = SUMA LTA (5 %; žr. 13 p. ar 15 p.);

BENDRA SUMA UVA (5 %) = SUMA UVA (5 %; žr. 13 p. ar 15 p.).

 

Apmokestinamųjų pajamų, atėmus Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 21 straipsnyje nurodytas išlaidas, perskaičiavimas

 

(Perskaičiuojama, kai iš pajamų yra atimamos patirtos GPMĮ 21 straipsnyje nurodytos išlaidos:

žr. 22 p. – kai gautos 18 punkte apskaičiuotos pajamos, kurioms taikomas tik 15 % (arba 15 % ir 5 %) GPM tarifas;

žr. 23 p. – kai gautos 19 punkte apskaičiuotos pajamos, kurioms taikomas tik 20 % (arba 20 % ir 5 %) GPM tarifas;

žr. 24 p. – kai gautos 18 ir 19 punktuose apskaičiuotos pajamos, kurioms taikomi 15 % ir 20 % (arba 15 %, 20 % ir 5 %) GPM tarifai;

žr. 25  p. – kai gautos 19 ir 20 punktuose apskaičiuotos pajamos, kurioms taikomi 20 % ir 32 % (arba 20 %, 32 % ir 5 %) GPM tarifai;

žr. 26 p. kai gautos 18, 19 ir 20 punktuose apskaičiuotos pajamos, kurioms taikomi 15 % ir 20 %, ir 32 % (arba 15 % ,20 %, 32 % ir 5 %) GPM tarifai.

Perskaičiavus pajamas, toliau žr. 27–31 p.).

 

22. Pajamų, kurioms taikomas vienas – 15 % (arba 15 % ir 5 %) GPM tarifas, perskaičiavimas, kai metines pajamas sudaro tik 15 % GPM tarifu apmokestinamos pajamos:

(žr. 22.1 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 22.2 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA)).

 

22.1. Kai yra gautos pajamos ( žr. 18.1 p. ar 18.2 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) x 0,25; arba

BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) x 0,25);

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą).

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (15 %) = BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – atimamų išlaidų suma; arba

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (15 %) = BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – atimamų išlaidų suma.

 

22.2. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 18.1 p. ar 18.2 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) x 0,25;

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą).

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (15 %) = BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) : (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.)) x atimamų išlaidų suma;

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (15 %) = BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – (BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) : (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.)) + BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.)) x atimamų išlaidų suma).

 

23. Pajamų, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas, perskaičiavimas, kai metines pajamas sudaro tik vienu – 20 % (arba 20 % ir 5 %), GPM tarifu apmokestinamos pajamos:

(žr. 23.1 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 23.2 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA)).

 

23.1. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 19 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) x 0,25; arba

BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) x 0,25;

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

= maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) – atimamų išlaidų suma; arba

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (20 %) = BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) – atimamų išlaidų suma.

 

23.2. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 19 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) x 0,25;

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.)) x atimamų išlaidų suma); arba

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (20 %) = BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) (BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.)) x atimamų išlaidų suma).

 

24. Pajamų, kurioms taikomi 15 % ir 20 % GPM tarifai, perskaičiavimas, kai metines pajamas sudaro dviem 15 % ir 20 % (arba 15 %, 20 % ir 5 %), GPM tarifais apmokestinamos pajamos:

(žr. 24.1 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 24.2 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA)).

 

24.1. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 18.1 p. ar 18.2 p. ir 19 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.)) x 0,25; arba

= (BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p)). x 0,25;

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

= maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą).

 

24.1.1. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 18.1 p. ar 18.2 p. ir 19 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), tai:

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (15 %) = BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) : (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.)) x atimamų išlaidų suma).

 

24.1.2. Kai pajamos yra gautos (apskaičiuotos 18.1 p. ar 18.2 p. ir 19 p.) tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (15 %) = BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p. p.) – (BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) : (BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. p. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (20 %) = BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) x atimamų išlaidų suma).

 

24.2. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 18.1 p. ar 18.2 p. ir 19 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

BENDRA SUMA (15 %) = BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.);

BENDRA SUMA (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.);

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = (BENDRA SUMA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA (20 %; žr. 19 p.)) x 0,25);

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

= maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (15 %) = BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) : (BENDRA SUMA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA (20 %; žr. 19 p.)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (15 %) = BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – (BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) : (BENDRA SUMA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA (20 %; žr. 20 p.)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA (20 %; žr. 19 p.)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (20 %) = BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – (BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA (20 %; žr. 19 p.)) x atimamų išlaidų suma).

 

25. Pajamų, kurioms taikomi 20 ir 32 procentų GPM tarifai, perskaičiavimas, kai metines pajamas sudaro dviem – 20 % ir 32 % (arba 20 %, 32 % ir 5 %), GPM tarifais apmokestinamos pajamos:

(žr. 25.1 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 25.2 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA)).

 

25.1. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 19 p. ir 20 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), arba tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.)) x 0,25; arba

= (BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.)) x 0,25;

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

= maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą).

 

25.1.1. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 19 p. ir 20 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), tai:

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (32 %) = BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.) – (BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.) : (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.)) x atimamų išlaidų suma).

 

25.1.2. Kai pajamos gautos tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (20 %) = BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA UVA (20 %; žr.19 p.) : (BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (32 %) = BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.) – (BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.)) : (BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.)) x atimamų išlaidų suma).

 

25.2. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 19 p. ir 20 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

BENDRA SUMA (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.);

BENDRA SUMA (32 %) = BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.);

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = BENDRA SUMA (20 %) + BENDRA SUMA (32 %) x 0,25);

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

= maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA (20 %) + BENDRA SUMA (32 %)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (20 %) = BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA (20 %) + BENDRA SUMA (32 %)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (32 %) = BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.) – (BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.) : (BENDRA SUMA (20 %) + BENDRA SUMA (32 %)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (32 %) = BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.) – (BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.) : (BENDRA SUMA (20 %) + BENDRA SUMA (32 %)) x atimamų išlaidų suma).

 

26. Pajamų, kurioms taikomi 15 % ir 20 %, ir 32 % GPM tarifai, perskaičiavimas, kai metines pajamas sudaro trimis 15 % ir 20 %, ir 32 % (arba 15 %, 20 %, 32 % ir 5 %), GMP tarifais apmokestinamos pajamos:

(žr. 26.1 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA);

žr. 26.2 p. – kai yra gautos pajamos tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA);

žr. 26.3 p. – kai yra gautos pajamos, nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA)).

 

26.1. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 18.1 p. ar 18.2 p. ir 19 p., ir 20 p., ir 21 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM (15 %, 20 %, 32 %, 5 %) sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), tai:

BENDRA SUMA LTA (15 %, 20 %, 32 %) = BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.);

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = BENDRA SUMA LTA (15 %, 20 %, 32 %) x 0,25;

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

= maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (15 %) = BENDRA SUMA LTA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – (BENDRA SUMA LTA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) : BENDRA SUMA LTA (15 %, 20 %, 32 %)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 20 p.) : BENDRA SUMA LTA (15 %, 20 %, 32 %)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (32 %) = BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.) – (BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.) : BENDRA SUMA LTA (15 %, 20 %, 32 %)) x atimamų išlaidų suma).

 

26.2. Kai pajamos (apskaičiuotos 18.1 p. ar 18.2 p. ir 19 p., ir 20 p., ir 21 p.) gautos tik iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

BENDRA SUMA UVA (15 %, 20 %, 32 %) = BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.);

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = BENDRA SUMA UVA (15 %, 20 %, 32 %) x 0,25;

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

= maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą);

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (15 %) = BENDRA SUMA UVA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – (BENDRA SUMA UVA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) : BENDRA SUMA UVA (15 %, 20 %, 32 %)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (20 %) = BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) : BENDRA SUMA UVA (15 %, 20 %, 32 %)) x atimamų išlaidų suma);

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (32 %) = BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.) – (BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.) : BENDRA SUMA UVA (15 %, 20 %, 32 %)) x atimamų išlaidų suma).

 

26.3. Kai yra gautos pajamos (apskaičiuotos 18.1 p. ar 18.2 p. ir 19 p., ir 20 p., ir 21 p.), nuo kurių apskaičiuotas GPM sumokamas tik į Lietuvos biudžetą (LTA), ir pajamos iš užsienio valstybės, kurioje sumokėtas GPM atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje (UVA), tai:

BENDRA SUMA LTA (15 %, 20 %, 32 %) = BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.);

BENDRA SUMA UVA (15 %, 20 %, 32 %) = BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p. p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 19 p.);

patirtų išlaidų suma = išlaidų suma, deklaruota deklaracijos priede GPM311G „Išlaidos, mažinančios pajamas“;

maksimali išlaidų suma = (BENDRA SUMA LTA (15 %, 20 %, 32 %) + BENDRA SUMA UVA (15 %, 20 %, 32 %)) x 0,25;

atimamų išlaidų suma = patirtų išlaidų suma (kai ji ne didesnė už maksimalią išlaidų sumą) arba

= maksimali išlaidų suma (kai patirtų išlaidų suma yra didesnė už maksimalią išlaidų sumą);

išlaidų suma pajamoms (15 %) = (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 ar 18.2 p.)) : (BENDRA SUMA LTA (15 %, 20 %, 32 %) + BENDRA SUMA UVA (15 %, 20 %, 32 %)) x atimamų išlaidų suma;

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (15 %) = BENDRA SUMA LTA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – (BENDRA SUMA LTA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) : (BENDRA SUMA LTA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.)) x išlaidų suma pajamoms (15 %));

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (15 %) = BENDRA SUMA UVA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) – (BENDRA SUMA UVA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) : (BENDRA SUMA LTA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.)) x išlaidų suma pajamoms (15 %));

 

išlaidų suma pajamoms (20 %) = (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.)) : (BENDRA SUMA LTA (15 %, 20 %, 32 %) + BENDRA SUMA UVA (15 %, 20 %, 32 %)) x atimamų išlaidų suma;

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %, žr. 19 p.) – (BENDRA SUMA LTA (20 %, žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA LTA (20 %, žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %, žr. 19 p.)) x išlaidų suma pajamoms (20 %));

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (20 %) = BENDRA SUMA UVA (20 %, žr. 19 p.) : (BENDRA SUMA LTA (20 %, žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %, žr. 19 p.)) x išlaidų suma pajamoms (20 %);

 

išlaidų suma pajamoms (32 %) = (BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.)) : (BENDRA SUMA LTA (15 %, 20 %, 32 %) + BENDRA SUMA UVA(15 %, 20 %, 32 %)) x atimamų išlaidų suma;

PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (32 %) = BENDRA SUMA LTA (32 %, žr. 20 p.) – (BENDRA SUMA LTA (32 %, žr. 20 p.) : (BENDRA SUMA LTA (32 %, žr. 20 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %, žr. 20 p.)) x išlaidų suma pajamoms (32 %));

PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (32 %) = BENDRA SUMA UVA (32 %, žr. 20 p.) – (BENDRA SUMA UVA (32 %, žr. 20 p.) : (BENDRA SUMA UVA (32 %, žr. 20 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %, žr. 20 p.)) x išlaidų suma pajamoms (32 %)).

 

Gyventojų pajamų mokesčio apskaičiavimas, kai pajamos buvo perskaičiuotos, atėmus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 21 straipsnyje nurodytas išlaidas

 

(Apskaičiuojama, kai pajamos buvo perskaičiuotos, atėmus GPMĮ 21 str. nurodytas išlaidas: žr. 27 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas;

žr. 28 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas;

žr. 29 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 32 % GPM tarifas;

žr. 30 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 5 %  GPM tarifas;

žr. 31 p. – bendros GPM sumos apskaičiavimas.

Apskaičiavus GPM sumą, toliau žr.:

– nuo 49 p. – kai nėra atskaitomas užsienio valstybėje sumokėtas GPM. Tokiu atveju GPM suma nuo perskaičiuotų pajamų yra apskaičiuota GPM suma (į Lietuvos biudžetą mokėtina GPM suma);

– 37–41 p. – kai yra atskaitomas užsienio valstybėje sumokėtas (išskaičiuotas) GPM nuo perskaičiuotų pajamų, atėmus GPMĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas).

 

27. GPM apskaičiavimas nuo perskaičiuotų pajamų, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas:

 

27.1. Kai gautos pajamos (perskaičiuotos 22 p.) apmokestinamos, taikant vieną 15 % (arba 15 % ir 5 %), GPM tarifą, tai:

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (15%) = Perskaičiuota suma LTA (15 %; žr. 22 p.) + Perskaičiuota suma UVA (15 %; žr. 22 p.) x 0,15.

 

27.2. Kai gautos pajamos (perskaičiuotos 24 p.) apmokestinamos, taikant du 15 % ir 20 % (arba 15 %, 20 % ir 5 %), GPM tarifus, tai:

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (15 %) = Perskaičiuota suma LTA (15 %; žr. 24 p.) + Perskaičiuota suma UVA (15 %; žr. 24 p.) x 0,15.

 

27.3. Kai gautos pajamos (perskaičiuotos 26 p.) apmokestinamos, taikant tris 15 % ir 20 % ir 32 % (arba 15 %, 20 %, 32 % ir 5 %), GPM tarifus, tai:

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (15 %) = Perskaičiuota suma LTA (15 %; žr. 26 p.) + Perskaičiuota suma (15 %; žr. 26 p.) x 0,15.

 

27.4. Kai yra gautos 35 000 Eur neviršijančios individualios veiklos pajamos (SUMA19; apskaičiuota, atėmus leidžiamus atskaitymus, VSD ir PSD įmokas bei mokestinius nuostolius), tai 27 p. apskaičiuotas GPM mažinamas GPM kredito suma ir apskaičiuojamas pagal 27.4.1 p. arba 27.4.2 p.:

GPM kredito suma apskaičiuojama pagal formulę:

kai individualios veiklos pajamos (SUMA19; apskaičiuotos, atėmus leidžiamus atskaitymus, VSD ir PSD įmokas bei mokestinius nuostolius) neviršija 20 000 Eur, tai:

GPM kreditas = metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos (SUMA19) x 0,1;

– kai individualios veiklos pajamos (SUMA19; apskaičiuotos, atėmus leidžiamus atskaitymus, VSD ir PSD įmokas bei mokestinius nuostolius) viršija 20 000 Eur, bet neviršija 35 000 Eur, tai:

GPM kreditas = metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos (SUMA19) x (0,1 – 2/300 000 x (metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos – 20 000)).

GPM apskaičiuojamas, prieš tai įvertinus kredito dalį, tenkančią dėl patirtų GPMĮ 21 str. nurodytų išlaidų, neapmokestinamų individualios veiklos pajamų daliai:

 

27.4.1. Kai metines pajamas sudaro tik 15 % GPM tarifu (arba 15 % ir 5 %) apmokestinamos pajamos, tai:

GPM kredito dalis = GPM kredito suma x atimamų GPMĮ 21 str. nurodytų išlaidų suma : BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.);

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (15 %) = GPM nuo perskaičiuotos sumos (15 %; žr. 27.1 p.) – (GPM kredito suma – GPM kredito dalis).

 

27.4.2. Kai metines pajamas sudaro 15 % ir 20 % GPM tarifais (arba 15 %, 20 % ir 5 %) apmokestinamos pajamos, tai:

GPM kredito dalis = GPM kredito suma x atimamų GPMĮ 21 str. nurodytų išlaidų suma : (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.);

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (15 %) = GPM nuo perskaičiuotos sumos (15 %; žr. 27.2 p.) – (GPM kredito suma – GPM kredito dalis).

 

27.4.3. Kai metines pajamas sudaro 15 %, 20 % ir 32 % GPM tarifais (arba 15 %, 20 %, 32 % ir 5 %) apmokestinamos pajamos, tai:

GPM kredito dalis = GPM kredito suma x atimamų GPMĮ 21 str. nurodytų išlaidų suma : (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) +  (BENDRA SUMA LTA (20 %; žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) + (BENDRA SUMA LTA (32 %; žr. 20 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.). 

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (15 %) = GPM nuo perskaičiuotos sumos (15 %; žr. 27.3 p.) – (GPM kredito suma – GPM kredito dalis).

 

28. GPM apskaičiavimas nuo perskaičiuotų pajamų, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas:

 

28.1. Kai gautos pajamos (perskaičiuotos 23 p.) apmokestinamos, taikant tik vieną – 20 % (arba 20 % ir 5 %), GPM tarifą, tai:

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (20 %) = Perskaičiuota suma LTA (20 %; žr. 23 p.) + Perskaičiuota suma UVA (20 %; žr. 23 p.) x 0,2.

 

28.2. Kai gautos pajamos (perskaičiuotos 24 p.) apmokestinamos, taikant du 15 % ir 20 % (arba 15 %, 20 % ir 5 %), GPM tarifus, tai:

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (20 %) = Perskaičiuota suma LTA (20 %; žr. 24 p.) + Perskaičiuota suma UVA (20 %; žr. 24 p.) x 0,2.

 

28.3. Kai gautos pajamos (perskaičiuotos 25 p.) apmokestinamos, taikant du 20 % ir 32 % (arba 20 %, 32 % ir 5 %), GPM tarifus, tai:

 

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (20 %) = Perskaičiuota suma LTA (20 %; žr.25 p.) + Perskaičiuota suma UVA (20 %; žr.  25 p.) x 0,2.

 

28.4. Kai gautos pajamos (perskaičiuotos 26 p.) apmokestinamos, taikant tris – 15 % ir 20 %, ir 32 % (arba 15 %, 20 %, 32 % ir 5 %), GPM tarifus, tai:

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (20 %) = Perskaičiuota suma LTA (20 %; žr. 26 p.) + Perskaičiuota suma UVA (20 %; žr. 26 p.) x 0,2.

 

29. GPM apskaičiavimas nuo perskaičiuotų pajamų, kurioms taikomas 32 % GPM tarifas:

 

29.1. Kai gautos pajamos (perskaičiuotos 25 p.) apmokestinamos, taikant 20 % ir 32 % GPM tarifus, tai:

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (32 %) = PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (32 %, žr. 25 p.) + PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (32 %, žr. 25 p.) x 0,32.

 

29.2. Kai gautos pajamos (perskaičiuotos 26 p.) apmokestinamos, taikant tris – 15 % ir 20 %, ir 32 %, GPM tarifus (arba 15 % ir 20 %, ir 32 %, ir 5 %), tai:

GPM NUO PERSKAIČIUOTOS SUMOS (32 %) = PERSKAIČIUOTA SUMA LTA (32 %, žr. 26 p.) + PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (32 %, žr. 26 p.) x 0,32.

 

30. GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 5 % GPM tarifas:

 

GPM NUO SUMOS (5 %) = SUMA LTA (5 %; žr. 21 p.) + SUMA UVA (5 %, žr. 21 p.)) x 0,05.

 

31. Bendros GPM sumos apskaičiavimas nuo perskaičiuotų (atėmus GPMĮ 21 str. išlaidas) pajamų:

 

GPM SUMA nuo perskaičiuotų pajamų = sudedamos 27, 28, 29 ir 30 punktuose apskaičiuotos GPM sumos.

 

Gyventojų pajamų mokesčio apskaičiavimas, kai pajamos nebuvo perskaičiuotos, atėmus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 21 straipsnyje nurodytas išlaidas

 

(Apskaičiuojama, kai pajamos nebuvo perskaičiuotos, atėmus GPMĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas:

žr. 32 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas;

žr. 33 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas;

žr. 34 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 32 % GPM tarifas;

žr. 35 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 5 % GPM tarifas;

žr. 36 p. – bendros GPM sumos apskaičiavimas.

Apskaičiavus bendrą GPM sumą, toliau žr.:

– nuo 49 p. – kai nėra atskaitomas užsienio valstybėje sumokėtas GPM. Tokiu atveju apskaičiuota bendra GPM suma yra apskaičiuota GPM suma (į Lietuvos biudžetą mokėtina GPM suma);

– 42–46 p.– kai yra atskaitomas užsienio valstybėje sumokėtas GPM nuo pajamų, kurios nebuvo perskaičiuotos, atėmus GPMĮ 21 str. išlaidas).

 

32. GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas:

 

32.1. Kai GPM kreditas netaikomas (apskaičiuojama, kai individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų negauta arba kai jų suma viršija 35 000 Eur per metus):

GPM NUO BENDROS SUMOS (15 %) = BENDRA SUMA LTA (15 %, žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) x 0,15.

 

32.2 Kai taikomas GPM kreditas (apskaičiuojama, kai gautų individualios veiklos apmokestinamųjų pajamų suma neviršija 35 000 Eur per metus):

GPM NUO BENDROS SUMOS (15 %) = (BENDRA SUMA LTA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) + BENDRA SUMA UVA (15 % ;žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) x 0,15) – GPM kreditas;

GPM kreditas apskaičiuojamas pagal formulę:

- kai individualios veiklos pajamos (SUMA19; apskaičiuota, atėmus leidžiamus atskaitymus, VSD ir PSD įmokas bei mokestinius nuostolius) neviršija 20 000 Eur, tai:

GPM kreditas = metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos (SUMA19) x 0,1;

- kai individualios veiklos pajamos (SUMA19; apskaičiuota, atėmus leidžiamus atskaitymus, VSD ir PSD įmokas bei mokestinius nuostolius) viršija 20 000 Eur, bet neviršija 35 000 Eur, tai:

GPM kreditas = metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos (SUMA19) x (0,1 – 2/300 000 x (metinės individualios veiklos apmokestinamosios pajamos – 20 000)).

 

33. GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas:

 

GPM NUO BENDROS SUMOS (20 %) = BENDRA SUMA LTA (20 %, žr. 19 p.) + BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) x 0,2;

 

34. GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 32 % GPM tarifas:

 

GPM NUO BENDROS SUMOS (32 %) = BENDRA SUMA LTA (32 %, žr. 20 p.) + BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.) x 0,32;

 

35. GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 5 % GPM tarifas:

 

GPM NUO BENDROS SUMOS (5 %) = BENDRA SUMA LTA (5 %, žr. 21 p.) + BENDRA SUMA UVA (5 %; žr. 21 p.) x 0,05;

 

36. Bendros GPM sumos apskaičiavimas:

 

GPM SUMA nuo pajamų = sudedamos 32, 33, 34, 35  punktuose apskaičiuotos GPM sumos.

 

Atskaitomo užsienio valstybėje sumokėto (išskaičiuoto) gyventojų pajamų mokesčio apskaičiavimas nuo perskaičiuotų pajamų, atėmus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 21  straipsnyje nurodytas išlaidas

 

(Apskaičiuojama, kai pajamos gautos iš užsienio valstybės, nuo kurių joje sumokėtas (išskaičiuotas) GPM ar jam tapatus mokestis (toliau kartu – GPM) yra atskaitomas pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį. Skirtingose užsienio valstybėse sumokėtos (išskaičiuotos) atskaitomos GPM sumos apskaičiuojamos atskirai pagal kiekvieną užsienio valstybę ir pagal toms pajamoms taikomą GPM tarifą:

žr. 37 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas;

žr. 38 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas;

žr. 39 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 32 % GPM tarifas;

žr. 40 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 5 % GPM tarifas);

žr. 41 p. – bendros atskaitomos GPM sumos apskaičiavimas.

Apskaičiavus atskaitomą GPM, toliau žr. 47 p., 49–56 p.).

 

37. Atskaitomo užsienio valstybėje sumokėto (išskaičiuoto) GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas:

 

Užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma nustatoma iš turimo dokumento apie užsienio valstybėje sumokėtą (išskaičiuotą) GPM.

Lietuvoje mokėtinas GPM = PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (15 %; žr. 22 p. ar 24 p., ar 26 p.) x 0,15;

atskaitomas GPM = Lietuvoje mokėtinas GPM (kai užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma yra didesnė už mokėtiną Lietuvoje) arba

= užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma (kai ji yra mažesnė arba lygi mokėtinai Lietuvoje).

 

38. Atskaitomo užsienio valstybėje sumokėto (išskaičiuoto) GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas:

 

Užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma nustatoma iš turimo dokumento apie užsienio valstybėje) sumokėtą (išskaičiuotą) GPM.

Lietuvoje mokėtinas GPM = PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (20 %; žr. 23 p. ar 24 p., ar 25 p., ar 26 p.) x 0,2;

atskaitomas GPM = Lietuvoje mokėtinas GPM (kai užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma yra didesnė už mokėtiną Lietuvoje) arba

= užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma (kai ji yra mažesnė arba lygi mokėtinai Lietuvoje).

 

39. Atskaitomo užsienio valstybėje sumokėto (išskaičiuoto) GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 32 % GPM tarifas:

 

Užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma nustatoma iš turimo dokumento apie užsienio valstybėje sumokėtą (išskaičiuotą) GPM.

Lietuvoje mokėtinas GPM = PERSKAIČIUOTA SUMA UVA (32 %; žr. 25 p. ar 26 p.) x 0,32;

atskaitomas GPM = Lietuvoje mokėtinas GPM (kai užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma yra didesnė už mokėtiną Lietuvoje) arba

= užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma (kai ji yra mažesnė arba lygi mokėtinai Lietuvoje).

 

40. Atskaitomo užsienio valstybėje sumokėto (išskaičiuoto) GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 5 % GPM tarifas, apskaičiavimas:

 

Užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma nustatoma iš turimo dokumento apie užsienio valstybėje sumokėtą (išskaičiuotą) GPM.

Apskaičiuojama:

Lietuvoje mokėtinas GPM = BENDRA SUMA UVA (5 %; žr. 21 p.) x 0,05;

atskaitomas GPM = Lietuvoje mokėtinas GPM (kai užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma yra didesnė už mokėtiną Lietuvoje) arba

= užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma (kai ji yra mažesnė arba lygi mokėtinai Lietuvoje).

 

41. Bendros atskaitomos GPM sumos apskaičiavimas:

 

Bendra atskaitoma GPM suma = sudedamos 37, 38, 39, 40 punktuose apskaičiuotos sumos.

 

Atskaitomo užsienio valstybėje sumokėto (išskaičiuoto) gyventojų pajamų mokesčio apskaičiavimas nuo pajamų, kurios nebuvo perskaičiuotos, atėmus Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 21 straipsnyje nurodytas išlaidas

 

(Apskaičiuojama, kai pajamos gautos iš užsienio valstybės, nuo kurių joje sumokėtas (išskaičiuotas) GPM ar jam tapatus mokestis (toliau kartu – GPM) yra atskaitomas pagal GPMĮ 37 straipsnio 2 dalį. Skirtingose užsienio valstybėse sumokėtos (išskaičiuotos) atskaitomos GPM sumos apskaičiuojamos atskirai pagal kiekvieną užsienio valstybę ir pagal toms pajamoms taikomą GPM tarifą:

žr. 42 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas;

žr. 43 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas;

žr. 44 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 32 % GPM tarifas;

žr. 45 p. – kai gautos pajamos, kurioms taikomas 5 % GPM tarifas;

žr. 46 p. – bendros atskaitomos GPM sumos apskaičiavimas.

Apskaičiavus atskaitomą GPM, toliau žr. 48–56 p.).

 

42. Atskaitomo užsienio valstybėje sumokėto (išskaičiuoto) GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 15 % GPM tarifas:

 

Užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma nustatoma iš turimo dokumento apie užsienio valstybėje sumokėtą (išskaičiuotą) GPM;

Lietuvoje mokėtinas GPM = BENDRA SUMA UVA (15 %; žr. 18.1 p. ar 18.2 p.) x 0,15;

atskaitomas GPM = Lietuvoje mokėtinas GPM (kai užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma yra didesnė už mokėtiną Lietuvoje) arba

= užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma (kai ji yra mažesnė arba lygi mokėtinai Lietuvoje).

 

43. Atskaitomo užsienio valstybėje sumokėto (išskaičiuoto) GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 20 % GPM tarifas:

 

Užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma įrašoma iš turimo dokumento apie užsienio valstybėje sumokėtą (išskaičiuotą) GPM;

Lietuvoje mokėtinas GPM = BENDRA SUMA UVA (20 %; žr. 19 p.) x 0,2;

atskaitomas GPM = Lietuvoje mokėtinas GPM (kai užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma yra didesnė už mokėtiną Lietuvoje) arba

= užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma (kai ji yra mažesnė arba lygi mokėtinai Lietuvoje).

 

44. Atskaitomo užsienio valstybėje sumokėto (išskaičiuoto) GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 32 % GPM tarifas:

 

Užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma nustatoma iš turimo dokumento apie užsienio valstybėje sumokėtą (išskaičiuotą) GPM;

Lietuvoje mokėtinas GPM = BENDRA SUMA UVA (32 %; žr. 20 p.) x 0,32;

atskaitomas GPM = Lietuvoje mokėtinas GPM (kai užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma yra didesnė už mokėtiną Lietuvoje) arba

= užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma (kai ji yra mažesnė arba lygi mokėtinai Lietuvoje).

 

45. Atskaitomo užsienio valstybėje sumokėto (išskaičiuoto) GPM apskaičiavimas nuo pajamų, kurioms taikomas 5 % GPM tarifas:

 

Užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma įrašoma iš turimo dokumento apie užsienio valstybėje sumokėtą (išskaičiuotą) GPM;

Lietuvoje mokėtinas GPM = BENDRA SUMA UVA (5 %; žr. 21 p.) x 0,05;

atskaitomas GPM = Lietuvoje mokėtinas GPM (kai užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma yra didesnė už mokėtiną Lietuvoje) arba

= užsienio valstybėje sumokėta (išskaičiuota) GPM suma (kai ji yra mažesnė arba lygi mokėtinai Lietuvoje).

 

46. Bendros atskaitomos GPM sumos apskaičiavimas:

 

Bendra atskaitoma GPM suma = sudedamos 42, 43, 44, 45 punktuose apskaičiuotos sumos.

 

Į Lietuvos biudžetą mokėtino gyventojų pajamų mokesčio perskaičiavimas, atėmus atskaitomą užsienio valstybėje sumokėtą gyventojų pajamų mokestį

 

(Perskaičiuojama, kai užsienio valstybėje sumokėtas (išskaičiuotas) GPM yra atskaitomas iš mokėtino Lietuvoje:

žr. 47 p. – kai GPM apskaičiuotas (31 punkte) nuo perskaičiuotų pajamų, atėmus GPMĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas;

žr. 48 p. – kai GPM yra apskaičiuotas (36 punkte) nuo pajamų, kurios nebuvo perskaičiuotos, atėmus GPMĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas).

 

47. Perskaičiuojamas GPM, apskaičiuotas nuo perskaičiuotų pajamų, atėmus GPMĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas:

 

GPM SUMA = BENDRA GPM SUMA nuo perskaičiuotų pajamų (žr. 31 p.) – Bendra atskaitoma GPM suma (žr. 41 p.).

 

48. Perskaičiuojamas GPM, apskaičiuotas nuo pajamų, kurios nebuvo perskaičiuotos, atėmus GPMĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas:

 

GPM SUMA = BENDRA GPM SUMA (žr. 36 p.) – Bendra atskaitoma GPM suma (žr. 46 p.).

 

Duomenys apie iki deklaracijos pateikimo dienos išskaičiuotą, sumokėtą gyventojų pajamų mokestį, galutinę mokėtiną ar grąžintiną gyventojų pajamų mokesčio sumą

 

(Apskaičiuojama visais atvejais).

 

49. Apskaičiuota GPM suma (į Lietuvos biudžetą mokėtina GPM suma):

 

49.1. Kai pajamos buvo perskaičiuotos, atėmus GPMĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas, tai:

GPM SUMA nuo perskaičiuotų, atėmus išlaidas, pajamų (žr. 31 p.).

49.2. Kai pajamos buvo perskaičiuotos, atėmus GPMĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas ir atskaitomą užsienio valstybėje sumokėtą GPM, tai: GPM SUMA nuo perskaičiuotų, atėmus išlaidas, pajamų (žr. 47 p.).

49.3. Kai pajamos nebuvo perskaičiuotos, atėmus GPMĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas, tai:

GPM SUMA (žr. 36 p.).

49.4. Kai pajamos nebuvo perskaičiuotos, atėmus GPMĮ 21 straipsnyje nurodytas išlaidas, tačiau perskaičiuotos, atėmus atskaitomą užsienio valstybėje sumokėtą GPM, tai: GPM SUMA (žr. 48 p.).

 

50. Išskaičiuota GPM suma (apskaičiuojama pagal gyventojo turimus duomenis, sutartis, išmokas išmokėjusių asmenų išduotas pažymas ir kitus dokumentus).

51. Gyventojo sumokėta GPM suma (pagal gyventojo turimus duomenis).

52. Kito asmens savomis lėšomis už gyventoją sumokėta GPM suma (apskaičiuojama pagal gyventojo turimus duomenis, sutartis, išmokas išmokėjusių asmenų išduotas pažymas ir kitus dokumentus).

53. GPM prievolė (+ arba –) = apskaičiuota GPM suma (žr. 49 p.)) – išskaičiuota GPM suma (žr. 50 p.) + GPM suma, grąžinta (įskaityta) pagal Prašymą perskaičiuoti pajamų mokestį ir grąžinti mokesčio permoką (FR0464 forma).

(Kai apskaičiuota suma yra neigiama, įrašomas ir minuso ženklas, kai ji lygi nuliui, įrašomas 0).

54. GPM prievolė, sumažinta kito asmens savo lėšomis sumokėtu GPM (apskaičiuojama, kai 53 p. apskaičiuotos GPM prievolės suma yra teigiama) = GPM prievolė (žr. 53 p.) – kito asmens savomis lėšomis už gyventoją sumokėta GPM suma (žr. 52 p.).

Apskaičiuota neigiama suma laikoma 0.

55. Grąžinta (įskaityta) GPM suma, apskaičiuota nuo tų pačių metų pajamų (teikiant patikslintą deklaraciją, kai nuo tais pačiais metais gautų pajamų GPM buvo grąžintas (įskaitytas) pagal anksčiau pateiktą deklaraciją).

56. Galutinė mokėtina arba grąžintina GPM suma:

56.1. kai GPM prievolės suma (žr. 53 p.) yra teigiama, tai:

galutinė mokėtina arba grąžintina GPM suma (+ arba –) = gyventojo sumokėta GPM suma (žr. 51 p.) – (GPM prievolė, sumažinta kito asmens savo lėšomis sumokėtu GPM (žr. 54 p.) + grąžinta (įskaityta) GPM suma, apskaičiuota nuo tų pačių metų pajamų (žr. 55  p.));

56.2. kai apskaičiuota GPM prievolės (žr. 53 p.) suma yra neigiama (su minuso ženklu) arba 0, tai:

galutinė mokėtina arba grąžintina GPM suma (+ arba –) = gyventojo sumokėta GPM suma (žr. 51 p.) + išskaičiuota GPM suma (žr. 50 p.) – (apskaičiuota GPM suma (žr. 49 p.) + grąžinta (įskaityta) GPM suma, apskaičiuota nuo tų pačių metų pajamų (žr. 55 p.)) + GPM suma, grąžinta (įskaityta) pagal Prašymą perskaičiuoti pajamų mokestį ir grąžinti mokesčio permoką (FR0464 forma)).

(Apskaičiuota neigiama suma reiškia gyventojo sumokėtiną GPM sumą; apskaičiuota teigiama suma reiškia gyventojui grąžintiną GPM sumą).

______________