herbas-L_spalvotas

LIETUVOS BANKO VALDYBA

 

NUTARIMAS

DĖL REGULIUOJAMOS RINKOS OPERATORIAUS VIDAUS VALDYMO IR KAPITALO REIKALAVIMŲ TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2018 m. birželio 20 d. Nr. 03-117

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo 42 straipsnio 3 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymo 56 straipsnio 4 dalimi, 58 straipsnio 3 dalimi ir 59 straipsnio 5 dalimi ir įgyvendindama 2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų, kuria iš dalies keičiamos Direktyva 2002/92/EB ir Direktyva 2011/61/ES (OL 2014 L 173, p. 349), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2016 m. birželio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) Nr. 2016/1034 (OL 2016 L 175, p. 8), Lietuvos banko valdyba n u t a r i a:

1. Patvirtinti Reguliuojamos rinkos operatoriaus vidaus valdymo ir kapitalo reikalavimų taisykles (pridedama).

2. Patvirtinti Kapitalo pakankamumo skaičiavimo ataskaitos RRKPA formą (pridedama).

3. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos banko valdybos 2014 m. gegužės 8 d. nutarimą Nr. 03-69 „Dėl Reguliuojamos rinkos operatoriaus ir Lietuvos centrinio vertybinių popierių depozitoriumo kapitalo reikalavimų taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

4. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja 2018 m. liepos 1 d.

 

 

 

Valdybos pirmininkas                                                                                        Vitas Vasiliauskas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos banko valdybos

2018 m. birželio 20 d. nutarimu Nr. 03-117

 

REGULIUOJAMOS RINKOS OPERATORIAUS VIDAUS VALDYMO IR KAPITALO REIKALAVIMŲ TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Reguliuojamos rinkos operatoriaus vidaus valdymo ir kapitalo reikalavimų taisyklėse (toliau – Taisyklės) nustatyti reguliuojamos rinkos operatoriaus (toliau – rinkos operatorius) vidaus valdymo ir kapitalo reikalavimai, kapitalo apskaičiavimo tvarka, lėšų investavimo principai ir informacijos teikimo Lietuvos bankui tvarka ir terminai.

2. Taisyklėse išdėstyti reikalavimai taikomi reguliuojamos rinkos operatoriui, veikiančiam pagal Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatymą. Taisyklių 8 punktas mutatis mutandis taikomas informacijos apie sandorius paslaugų teikėjams.

3. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

3.1. vyresnioji vadovybė – asmuo arba asmenys, kurie veiksmingai vadovauja rinkos operatoriaus arba informacijos apie sandorius paslaugų teikėjo veiklai ir yra atsakingi bei atskaitingi rinkos operatoriaus arba informacijos apie sandorius paslaugų teikėjo valdymo organui už kasdienį valdymą, įskaitant reikalavimų, taikomų rinkos operatoriui arba informacijos apie sandorius paslaugų teikėjui ir jų darbuotojams, platinantiems produktus ir paslaugas klientams, įgyvendinimą.

3.2. kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos finansinių priemonių rinkų įstatyme (toliau – Įstatymas).

4. Rinkos operatorius privalo nuolat laikytis Taisyklėse nustatytų reikalavimų. Tuo tikslu rinkos operatoriaus vidaus kontrolės padalinys turi sukurti veiksmingą kontrolės sistemą ir administracines bei apskaitos procedūras, kurios leistų bet kuriuo metu įvertinti ir patikrinti, kaip rinkos operatorius laikosi Taisyklėse nustatytų reikalavimų.

 

II SKYRIUS

VIDAUS VALDYMO REIKALAVIMAI

 

5. Rinkos operatoriaus stebėtojų taryba, valdyba ir administracijos vadovas (toliau – rinkos operatoriaus organai) yra atsakingi už patikimą ir saugią rinkos operatoriaus veiklą. Rinkos operatoriaus organai nustato valdymo priemones, kuriomis būtų užtikrinamas veiksmingas ir rizikos ribojimu pagrįstas valdymas, įskaitant pareigų atskyrimą ir interesų konfliktų prevenciją, ir prižiūri, ar jos įgyvendinamos taip, kad būtų skatinamas rinkos vientisumas.

6. Rinkos operatoriaus organai atlieka rinkos operatoriaus valdymo priemonių veiksmingumo stebėseną ir jas periodiškai vertina, taip pat imasi tinkamų priemonių trūkumams šalinti.

7. Rinkos operatoriaus vadovams turi būti suteikiama tinkama prieiga prie informacijos ir galimybė susipažinti su dokumentais, kurių reikia prižiūrint ir stebint, kaip priimami valdymo sprendimai.

8. Rinkos operatoriaus vadovai turi atitikti Įstatyme ir šiame punkte nustatytus reikalavimus:

8.1. visi vadovai turi skirti pakankamai laiko savo funkcijoms vykdyti. Pareigų, kurias vienu metu gali vykdyti vadovas, skaičius nustatomas atsižvelgiant į konkrečias aplinkybes ir rinkos operatoriaus veiklos pobūdį, mastą bei sudėtingumą;

8.2. turėti pakankamai žinių, įgūdžių ir patirties, kad gebėtų suprasti rinkos operatoriaus veiklą, įskaitant riziką, su kuria rinkos operatorius susiduria arba gali susidurti;

8.3. kiekvienas vadovas turi veikti sąžiningai, dorai ir savarankiškai, kad prireikus veiksmingai įvertintų ir užginčytų vyresniosios vadovybės sprendimus, veiksmingai prižiūrėtų ir stebėtų, kaip priimami sprendimai.

9. Reikalingai vadovų kompetencijai pasiekti turi būti užtikrinamas vadovų mokymo procesas, skiriama pakankamai žmogiškųjų ir finansinių išteklių vadovų pradiniam ir vėlesniam mokymui.

10. Rinkos operatoriaus vadovas vienu metu gali turėti ne daugiau kaip vieną iš nurodytų pareigų derinį:

10.1. vieno valdybos nario ir dviejų stebėtojų tarybos narių pareigas;

10.2. keturių stebėtojų tarybos narių pareigas.

11. Valdybos arba stebėtojų tarybos nario pareigos, kurios einamos toje pačioje grupėje arba įmonėse, kuriose rinkos operatoriui priklauso kvalifikuotoji įstatinio kapitalo ir (arba) balsavimo teisių dalis, laikomos vienomis pareigomis.

12. Lietuvos bankas gali leisti rinkos operatoriaus vadovams papildomai eiti vienas stebėtojų tarybos nario pareigas. Lietuvos bankas apie tokių leidimų išdavimą reguliariai informuoja Europos vertybinių popierių ir rinkų instituciją.

13. Valdybos arba stebėtojų tarybos nario pareigos pelno nesiekiančiose organizacijose arba atstovavimas valstybei šiuose organuose nelaikomi pareigomis Taisyklių 10 punkte nurodytais tikslais.

14. Rinkos operatorius privalo įsteigti skyrimo komitetą, kurio nariais gali būti tik rinkos operatoriaus stebėtojų tarybos nariai. Skyrimo komitetas privalo turėti dokumentuotus ir aiškiai apibrėžtus įgaliojimus ir veiklos procedūras. Skyrimo komitetui pavestas funkcijas gali atlikti patronuojančiojoje įmonėje įsteigtas toks pat komitetas, jeigu jis užtikrina tinkamą funkcijų vykdymą rinkos operatoriuje, atitinka Įstatyme, Taisyklėse ir kituose teisės aktuose šiam komitetui keliamus reikalavimus.

15. Rinkos operatorius ir jo skyrimo komitetas, įtraukdami narius į rinkos operatoriaus organus, privalo atsižvelgti į platų savybių ir gebėjimų spektrą, taip įgyvendindami politiką, kuria būtų skatinama rinkos operatoriaus organų narių įvairovė.

 

III SKYRIUS

KAPITALO REIKALAVIMAI

 

16. Rinkos operatoriaus pradinis kapitalas negali būti mažesnis kaip 730 000 eurų.

17. Rinkos operatoriaus pradinį kapitalą sudaro:

17.1. apmokėtas įstatinis kapitalas (akcininkų įnašai už akcijas, išskyrus įnašus už privilegijuotąsias akcijas);

17.2. akcijų priedai;

17.3. rezervai (išskyrus perkainojimo rezervą);

17.4. praėjusių metų nepaskirstytasis pelnas, likęs po galutinio pelno paskirstymo, arba praėjusių metų nuostoliai;

17.5. einamųjų metų tarpinis arba paskutiniųjų praėjusių metų nepaskirstytasis pelnas, dėl kurio paskirstymo visuotinis akcininkų susirinkimas dar nėra priėmęs sprendimo, tačiau tą pelną patikrino rinkos operatorių audituojančios įmonės auditorius ir rinkos operatorius pateikė Lietuvos bankui informaciją, kad apskaičiuotoji pelno suma yra teisinga ir iš jos atimti visi numatomi mokesčiai ir dividendai.

18. Rinkos operatoriaus kapitalas negali būti mažesnis negu rinkos operatoriaus minimalus pradinis kapitalas, nustatytas Taisyklių 16 punkte.

19. Rinkos operatoriaus kapitalas negali būti mažesnis negu vienas ketvirtadalis rinkos operatoriaus praėjusių metų pridėtinių išlaidų sumos. Pridėtines išlaidas sudaro rinkos operatoriaus bendrosios ir administracinės sąnaudos.

20. Rinkos operatoriaus kapitalą sudaro pirmojo lygio kapitalo ir antrojo lygio kapitalo suma, atskaičius nelikvidų turtą.

21. Pirmojo lygio kapitalą sudaro:

21.1. pradinis kapitalas;

21.2. atskaitymai, kuriuos sudaro:

21.2.1. supirktos savos akcijos, įvertintos buhalterine verte;

21.2.2. einamųjų metų nuostoliai;

21.2.3. nematerialusis turtas;

21.2.4. išankstiniai mokėjimai ir būsimųjų laikotarpių sąnaudos, išskyrus išankstinius mokėjimus už gautiną finansinį turtą;

21.2.5. kiti atskaitymai (neigiami ilgalaikio materialiojo ar finansinio turto rezervai, paskolos, suteiktos rinkos operatoriaus akcininkams arba kitiems su rinkos operatoriumi susijusiems asmenims, siekiant finansuoti į rinkos operatoriaus kapitalą įtraukiamas priemones, ir kiti panašūs atskaitymai).

22. Antrojo lygio kapitalą sudaro:

22.1. privilegijuotųjų akcijų su kaupiamuoju dividendu nominalioji vertė;

22.2. ilgalaikės subordinuotosios paskolos (trukmė – daugiau kaip 5 metai);

22.3. ilgalaikio materialiojo ir finansinio turto perkainojimo rezervai.

23. Nelikvidųjį turtą sudaro:

23.1. ilgalaikis materialusis turtas, išskyrus kaip užstatą perduotų žemės ar pastatų dalį, kurios vertė atitinka gautos paskolos vertę;

23.2. atsargos;

23.3. investicijos į kitų bendrovių, išskyrus kredito ir finansų įstaigų, nuosavybės vertybinius popierius ir kitos investicijos į šias įmones, jei investicijos negali būti iš karto realizuojamos;

23.4. investicijos į finansų ir kredito įstaigų nuosavybės vertybinius popierius ir toms įstaigoms suteiktos subordinuotosios paskolos;

23.5. paskolos ir kitos gautinos sumos, kurias numatoma gauti vėliau kaip po 90 dienų (įskaitant trumpesnio laikotarpio paskolas, kurios negrąžinamos suėjus terminui arba jų grąžinimo laikotarpis pratęsiamas), taip pat atidėtojo mokesčio turtas;

23.6. indėliai, kurių atsiėmimo laikotarpis yra ilgesnis kaip 90 dienų (įskaitant trumpesnio laikotarpio indėlius, kurie pagal sutartis gali būti automatiškai pratęsiami), išskyrus mokėjimus, susijusius su ateities arba pasirinkimo sandoriais, dėl kurių nustatytas privalomas įnašas;

23.7. patronuojamųjų įmonių nuostoliai.

 

IV SKYRIUS

LĖŠŲ INVESTAVIMO REIKALAVIMAI

 

24. Siekiant užtikrinti rinkos operatoriaus veiklos tęstinumą, rinkos operatoriaus lėšos turi būti investuojamos pagal rinkos operatoriaus parengtą tvarką, laikantis saugumo, likvidumo ir diversifikavimo principų.

 

V SKYRIUS

INFORMACIJOS TEIKIMO LIETUVoS BANKUI TVARKA IR TERMINAI

 

25. Pasibaigus finansiniams metams, kai visuotinis akcininkų susirinkimas priima sprendimą patvirtinti metines finansines ataskaitas, rinkos operatorius privalo per 10 darbo dienų pateikti Lietuvos bankui šiuos rinkos operatoriaus vadovo ir atsakingų darbuotojų pasirašytus dokumentus:

25.1. patvirtintas metines finansines ataskaitas, sprendimą dėl pelno (nuostolių) paskirstymo ir metinį pranešimą kartu su auditoriaus išvada;

25.2. kapitalo pakankamumo skaičiavimo ataskaitą (RRKPA forma), parengtą pagal audito įmonės patikrintų metinių finansinių ataskaitų duomenis.

26. Lietuvos bankas gali pareikalauti, kad rinkos operatorius kapitalo pakankamumo skaičiavimo ataskaitas pateiktų dažniau, negu nurodyta Taisyklėse.

27. Rinkos operatorius Lietuvos banko prašymu privalo pateikti visą informaciją, reikalingą vertinant, kaip rinkos operatorius laikosi Taisyklėse nustatytų reikalavimų.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

28. Rinkos operatorius, nesilaikantis Taisyklėse nustatytų reikalavimų, privalo nedelsdamas imtis būtinų veiksmų ar priemonių padėčiai ištaisyti.

29. Rinkos operatorius privalo nedelsdamas informuoti Lietuvos banką, kai atsiranda bent viena iš šių sąlygų:

29.1. rinkos operatoriaus pradinis kapitalas tampa mažesnis už Taisyklių 16 punkte nustatytą minimalų pradinio kapitalo dydį;

29.2. rinkos operatoriaus kapitalas tampa mažesnis už Taisyklių 18 ar 19 punktuose nustatytus kapitalo reikalavimus.

30. Rinkos operatorius Lietuvos bankui privalo nurodyti priežastis, dėl kurių susidarė Taisyklių 29 punkte nurodyta padėtis, taip pat nurodyti priemones, kurių bus imtasi padėčiai ištaisyti, ir laikotarpį, per kurį padėtis bus ištaisyta.

31. Nustatęs, kad rinkos operatorius nesilaiko Taisyklėse nustatytų reikalavimų, kad rinkos operatoriaus kapitalas nėra pakankamas, kad rinkos operatorius neturi tinkamų priemonių ir procedūrų, skirtų rinkos operatoriaus veiklai būdingai rizikai valdyti, arba kad rinkos operatoriaus veikla kelia grėsmę rinkos operatoriaus stabilumui ir patikimumui, Lietuvos bankas turi teisę nustatyti Taisyklių 32 punkte nurodytus papildomus su veiklos rizikos ribojimu susijusius reikalavimus arba taikyti kitas Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatytas priemones.

32. Lietuvos bankas turi teisę nustatyti šiuos papildomus su veiklos rizikos ribojimu susijusius reikalavimus:

32.1. įpareigoti rinkos operatorių sukaupti tam tikrą papildomo kapitalo sumą arba nustatyti kitus kapitalo reikalavimus;

32.2. įpareigoti rinkos operatorių pagerinti vidaus kontrolės ir rizikos valdymo sistemas;

32.3. įpareigoti sumažinti su rinkos operatoriaus veikla susijusią riziką.

__________________

 

RRKPA forma patvirtinta

Lietuvos banko valdybos 2018 m. birželio 20 d. nutarimu Nr. 03-117

 

 

_____________________________________________________________________________

(įmonės pavadinimas)

_____________________________________________________________________________

(įmonės kodas, adresas, telefonas, faksas, el. paštas)

 

 

Lietuvos banko

Priežiūros tarnybai

Žirmūnų g. 151, LT-09128 Vilnius

 

Pateikimo terminas             metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 15 d.

Periodiškumas                     kas metus

Mato vienetas, tikslumas    Eur

 

 

 

KAPITALO PAKANKAMUMO SKAIČIAVIMO ATASKAITA

 

_____________________

(data)

 

 

 

Eil. nr.

 

Eilutės pavadinimas

 

Suma, Eur

1.

RINKOS OPERATORIAUS KAPITALAS

C+D+EF

C.

PIRMOJO LYGIO KAPITALAS

A+B

A.

Pradinis kapitalas

A1+A2+A3+A4+A5

A1.

Apmokėtas įstatinis kapitalas

 

A2.

Akcijų priedai

 

A3.

Rezervai (išskyrus perkainojimo rezervą)

 

A4.

Praėjusių metų nepaskirstytasis pelnas, likęs po galutinio pelno paskirstymo, arba praėjusių metų nuostoliai

 

A5.

Einamųjų metų tarpinis arba paskutinių praėjusių metų nepaskirstytas pelnas (audituotas)

 

B.

(-) Atskaitymai

B1+B2+B3+B4+B5

B1.

(-) Supirktos savos akcijos

 

B2.

(-) Einamųjų metų nuostoliai

 

B3.

(-) Nematerialusis turtas

 

B4.

(-) Išankstiniai mokėjimai ir būsimųjų laikotarpių sąnaudos, išskyrus išankstinius mokėjimus už gautiną finansinį turtą

 

B5.

(-) Kiti atskaitymai

 

D.

ANTROJO LYGIO KAPITALAS

D1+D2+D3

D1.

Ilgalaikio materialiojo ir finansinio turto perkainojimo rezervai

 

D2.

Privilegijuotųjų akcijų su kaupiamuoju dividendu nominalioji vertė

 

D3.

Ilgalaikės subordinuotosios paskolos

 

E.

(-) NELIKVIDUSIS TURTAS

E1+E2+E3+E4+E5+E6+E7

E1.

(-) Ilgalaikis materialusis turtas, išskyrus kaip užstatą perduotų žemės ar pastatų dalį, kurios vertė atitinka gautos paskolos vertę

 

E2.

(-) Atsargos

 

E3.

(-) Investicijos į kitų bendrovių, išskyrus kredito ir finansų įstaigų, nuosavybės vertybinius popierius ir kitos investicijos į šias įmones, jei šios investicijos negali būti iš karto realizuojamos

 

E4.

(-) Investicijos į finansų ir kredito įstaigų nuosavybės vertybinius popierius ir toms įstaigoms suteiktos subordinuotosios paskolos

 

E5.

(-) Paskolos ir kitos gautinos sumos, kurias numatoma gauti vėliau kaip po 90 dienų (įskaitant trumpesnio laikotarpio paskolas, kurios negrąžinamos suėjus terminui ar jų grąžinimo laikotarpis pratęsiamas), taip pat atidėtojo mokesčio turtas

 

E6.

(-) Indėliai, kurių atsiėmimo laikotarpis yra ilgesnis kaip 90 dienų (įskaitant trumpesnio laikotarpio indėlius, kurie pagal sutartis gali būti automatiškai pratęsiami), išskyrus mokėjimus, susijusius su ateities arba pasirinkimo sandoriais, dėl kurių nustatytas privalomas įnašas

 

E7.

(-) Patronuojamųjų įmonių nuostoliai

 

2.

PAPILDOMA INFORMACIJA

 

2.1.

Minimalus pradinis kapitalas

 

2.2.

Ketvirtadalis rinkos operatoriaus praėjusių metų pridėtinių išlaidų sumos

 

2.3.

Kapitalo perviršis (+) arba deficitas (-)

1–2.1

2.4.

Kapitalo perviršis (+) arba deficitas (-)

1–2.2

2.5.

Kapitalo perviršis (+) arba deficitas (-)

A–2.1

2.6.

Didžiausia kapitalo poreikių suma iš šių dydžių:

1. minimalaus pradinio kapitalo sumos;

2. ketvirtadalis rinkos operatoriaus praėjusių metų pridėtinių išlaidų sumos.

didžiausia suma iš 2.1 ar 2.2 eilutės

2.7.

KAPITALO PAKANKAMUMO RODIKLIS

1/2.6

 

 

__________________________________   __________________       ______________________

 

(vadovo pareigų pavadinimas)                                                    (parašas)                                                        (vardas ir pavardė)

 

 

 

__________________________________   __________________       ______________________

 

(atsakingo vykdytojo pareigų pavadinimas)                                (parašas)                                                        (vardas ir pavardė)