LIETUVOS RESPUBLIKOS

FINANSINIŲ PRIEMONIŲ RINKŲ ĮSTATYMO NR. X-1024 2, 3, 88, 89, 90, 93, 102 STRAIPSNIŲ, PENKTOJO SKIRSNIO PAVADINIMO IR PRIEDO PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 411, 412, 413, 414, 891 STRAIPSNIAIS

ĮSTATYMAS

 

2019 m. birželio 27 d. Nr. XIII-2252

Vilnius

 

 

 

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 2 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Šis įstatymas nustato reikalavimus, kurių turi laikytis finansų maklerio įmonės, reguliuojamos rinkos operatoriai, informacijos apie sandorius paslaugų teikėjai, trečiųjų valstybių įmonės, teikiančios investicines paslaugas ar vykdančios investicinę veiklą, centriniai vertybinių popierių depozitoriumai, įgaliotieji konsultantai, instituciniai investuotojai ir turto valdytojai.“

2. Papildyti 2 straipsnį 41 dalimi:

41. Šio įstatymo 89 ir 891 straipsniai taikomi sąskaitų tvarkytojams (taip pat sąskaitų tvarkytojams, kurie neturi nei registruotos, nei pagrindinės buveinės Europos Sąjungoje), kai jie akcininkams ar kitiems sąskaitų tvarkytojams teikia paslaugas, susijusias su bendrovių, kurių registruota buveinė yra valstybėje narėje ir kurių akcijomis prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, akcijomis.“

3. Papildyti 2 straipsnį 42 dalimi:

42. Šio įstatymo 411, 412, 413, 414 straipsniai taikomi:

1) instituciniams investuotojams, kai jie tiesiogiai arba per turto valdytoją investuoja į akcinių bendrovių akcijas, kuriomis prekiaujama reguliuojamoje rinkoje;

2) turto valdytojams, kai jie investuoja į šios dalies 1 punkte nurodytas akcijas investuotojų naudai;

3) įgaliotiesiems konsultantams, kai jie akcininkams teikia paslaugas, susijusias su bendrovių, kurių registruota buveinė yra valstybėje narėje ir kurių akcijomis prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, akcijomis.“

 

2 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 3 straipsnį 221 dalimi:

221. Įgaliotasis konsultantas – juridinis asmuo, kita organizacija ar jų padalinys, kuris profesinės ir verslo veiklos pagrindu analizuoja akcinių bendrovių, kurių akcijomis prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, atskleistą ir prireikus kitą šių bendrovių informaciją, kad pateiktų tyrimus, konsultacijas ar balsavimo rekomendacijas, reikalingas investuotojui priimant balsavimo sprendimus, susijusius su naudojimusi balsavimo teisėmis.“

2. Papildyti 3 straipsnį 241 dalimi:

241. Institucinis investuotojas – įmonė, turinti teisę vykdyti gyvybės draudimo veiklą ir (ar) perdraudimo veiklą, kaip tai apibrėžta Draudimo įstatyme, taip pat profesinių pensijų asociacija, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos profesinių pensijų kaupimo įstatyme.“

3. Pakeisti 3 straipsnio 32 dalį ir ją išdėstyti taip:

32. Klientas – fizinis ar juridinis asmuo, kita organizacija ar jos padalinys, kuriam finansų maklerio įmonė, turto valdytojas ar institucinis investuotojas teikia investicines paslaugas ir (arba) papildomas paslaugas.“

4. Papildyti 3 straipsnį 331 dalimi:

331. Kompetentinga valstybė narė:

1) institucinių investuotojų ir turto valdytojų atveju – buveinės valstybė narė, kaip tai apibrėžta konkrečiam sektoriui taikytiname Europos Sąjungos teisės akte ar Europos Sąjungos teisės aktą įgyvendinančiame nacionalinės teisės akte;

2) įgaliotųjų konsultantų atveju – valstybė narė, kurioje yra įgaliotojo konsultanto registruota buveinė, arba, jeigu įgaliotasis konsultantas neturi registruotos buveinės valstybėje narėje, ta valstybė narė, kurioje yra įgaliotojo konsultanto pagrindinė buveinė, arba, jeigu įgaliotasis konsultantas neturi nei registruotos, nei pagrindinės buveinės valstybėje narėje, ta valstybė narė, kurioje įgaliotasis konsultantas yra įsisteigęs.“

5. Papildyti 3 straipsnį 771 dalimi:

771. Turto valdytojas – finansų maklerio įmonė ir kredito įstaiga, teikianti investuotojams finansinių priemonių portfelio valdymo paslaugas, valdymo įmonė ar investicinė bendrovė, turinti licenciją pagal Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymą ir (arba) Lietuvos Respublikos alternatyviųjų kolektyvinio investavimo subjektų valdytojų įstatymą.“

6. Pakeisti 3 straipsnio 86 dalį ir ją išdėstyti taip:

86. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Finansų įstaigų įstatyme, Lietuvos Respublikos finansinio tvarumo įstatyme, Kolektyvinio investavimo subjektų įstatyme, Alternatyviųjų kolektyvinio investavimo subjektų valdytojų įstatyme, Lietuvos Respublikos atsiskaitymų baigtinumo mokėjimo ir vertybinių popierių atsiskaitymo sistemose įstatyme, Reglamente (ES) Nr. 575/2013, Reglamente (ES) Nr. 596/2014, Reglamente (ES) Nr. 909/2014, Reglamente (ES) Nr. 600/2014, Reglamente (ES) Nr. 2016/1011 ir Reglamente (ES) Nr. 2015/2365.“

 

3 straipsnis. II skyriaus penktojo skirsnio pavadinimo pakeitimas

Pakeisti II skyriaus penktojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

PENKTASIS SKIRSNIS

FINANSŲ MAKLERIO ĮMONĖMS, INSTITUCINIAMS INVESTUOTOJAMS, TURTO VALDYTOJAMS IR ĮGALIOTIESIEMS KONSULTANTAMS TAIKOMI RINKOS SKAIDRUMO REIKALAVIMAI“.

 

4 straipsnis. Įstatymo papildymas 411 straipsniu

Papildyti Įstatymą 411 straipsniu:

411 straipsnis. Dalyvavimo politika

1. Instituciniai investuotojai ir turto valdytojai privalo laikytis šioje dalyje nustatytų reikalavimų arba viešai paskelbti aiškų ir pagrįstą paaiškinimą, kodėl jie pasirinko nesilaikyti bent vieno iš šių reikalavimų:

1) instituciniai investuotojai ir turto valdytojai privalo parengti ir viešai paskelbti dalyvavimo politikos dokumentą, kuriame aprašoma, kaip jie įtraukia akcininko dalyvavimo klausimą į savo investavimo strategiją, taip pat nurodoma, kaip jie stebi akcinės bendrovės, į kurią investuoja, bendrąją veiklą, įskaitant veiklos strategiją, finansinius ir nefinansinius rezultatus, riziką, kapitalo struktūrą, socialinį poveikį bei poveikį aplinkai ir bendrovės valdymą, palaiko dialogą su akcinėmis bendrovėmis, į kurias investuoja, naudojasi balsavimo ir kitomis teisėmis, kurias suteikia turimos akcijos, bendradarbiauja su kitais akcininkais, palaiko ryšius su atitinkamais akcinių bendrovių, į kurias investuoja, suinteresuotaisiais asmenimis ir valdo esamus ar galimus interesų konfliktus, susijusius su jų dalyvavimu;

2) instituciniai investuotojai ir turto valdytojai privalo ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo praėjusių kalendorinių metų pabaigos viešai atskleisti, kaip jų dalyvavimo politika buvo įgyvendinama, įskaitant bendrą jų balsavimo apžvalgą, svarbiausių balsavimų paaiškinimą ir tai, kaip jie naudojosi įgaliotųjų konsultantų paslaugomis. Instituciniai investuotojai ir turto valdytojai taip pat privalo viešai atskleisti, kaip jie balsavo akcinių bendrovių, kurių akcijų jie turi, visuotiniuose akcininkų susirinkimuose. Atskleidžiant tokią informaciją, galima neįtraukti balsavimo, kuris pagal investuotojų ir turto valdytojų nustatytus kriterijus laikomas nereikšmingu dėl balsavimo dalyko arba turimų akcinės bendrovės akcijų skaičiaus.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyta informacija turi būti nemokamai prieinama institucinio investuotojo ar turto valdytojo interneto svetainėje. Jeigu turto valdytojas įgyvendina dalyvavimo politiką, įskaitant balsavimą, institucinio investuotojo vardu, institucinis investuotojas pateikia nuorodą, kur turto valdytojas paskelbė tokią balsavimo informaciją.

3. Instituciniams investuotojams ir turto valdytojams įgyvendinant dalyvavimo politiką, mutatis mutandis taikomos šio įstatymo 28 straipsnio nuostatos, taip pat Alternatyviųjų kolektyvinio investavimo subjektų valdytojų įstatymo 13 straipsnio 1 dalies 6 punkte ir Kolektyvinio investavimo subjektų įstatymo 11 straipsnio 1 dalies 7 punkte išdėstytos interesų konfliktų nustatymo, prevencijos, valdymo ir stebėsenos nuostatos.“

 

5 straipsnis. Įstatymo papildymas 412 straipsniu

Papildyti Įstatymą 412 straipsniu:

412 straipsnis. Institucinių investuotojų investavimo strategija ir susitarimai su turto valdytojais

1. Instituciniai investuotojai privalo viešai atskleisti, kaip pagrindiniai jų investavimo į akcinės bendrovės, kurios akcijomis prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, įstatinį kapitalą strategijos elementai dera su jų įsipareigojimų, ypač ilgalaikių, profiliu ir trukme ir kaip jie padeda siekti jų turto vidutinės trukmės ar ilgojo laikotarpio rezultatų.

2. Kai turto valdytojas institucinio investuotojo vardu investuoja, atsižvelgdamas į kiekvieną konkretų klientą arba per kolektyvinio investavimo subjektą, institucinis investuotojas privalo viešai atskleisti šią informaciją apie susitarimus su turto valdytoju:

1) informaciją apie tai, kaip susitarimas su turto valdytoju skatina turto valdytoją suderinti savo investavimo strategiją ir investicinius sprendimus su institucinio investuotojo įsipareigojimų, ypač ilgalaikių, profiliu ir trukme;

2) informaciją apie tai, kaip susitarimas skatina turto valdytoją priimti investicinius sprendimus remiantis akcinės bendrovės, kurios akcijomis prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, į kurią investuojama, vidutinės trukmės ar ilgojo laikotarpio finansinių ir nefinansinių rezultatų vertinimu ir dalyvauti akcinės bendrovės, kurios akcijomis prekiaujama reguliuojamoje rinkoje, į kurią investuojama, veikloje siekiant gerinti jos vidutinės trukmės ar ilgojo laikotarpio rezultatus;

3) informaciją apie tai, kaip turto valdytojo veiklos rezultatų vertinimo būdas ir laikotarpis bei atlyginimas už turto valdymo paslaugas dera su institucinio investuotojo įsipareigojimų, ypač ilgalaikių, profiliu ir trukme ir kaip atsižvelgiama į absoliučius ilgojo laikotarpio rezultatus;

4) informaciją apie tai, kaip institucinis investuotojas stebi turto valdytojo patiriamas finansinių priemonių portfelio apyvartos sąnaudas ir kaip jis apibrėžia ir stebi tikslinę finansinių priemonių portfelio apyvartą ar apyvartos intervalą;

5) susitarimo su turto valdytoju trukmę.

3. Jeigu į susitarimą su turto valdytoju neįtraukiamas bent vienas iš šio straipsnio 2 dalies
1–5 punktuose nurodytų elementų, institucinis investuotojas privalo pateikti aiškų ir pagrįstą to paaiškinimą.

4. Šio straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse nurodyta informacija privalo būti nemokamai prieinama institucinio investuotojo interneto svetainėje ir kiekvienais metais atnaujinama, nebent nėra esminių jos pasikeitimų. Instituciniai investuotojai, kurių veiklą reglamentuoja Draudimo įstatymas, gali įtraukti šią informaciją į mokumo ir finansinės būklės ataskaitą.“

 

6 straipsnis. Įstatymo papildymas 413 straipsniu

Papildyti Įstatymą 413 straipsniu:

413 straipsnis. Turto valdytojų skaidrumas

1. Turto valdytojai ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo praėjusių kalendorinių metų pabaigos turi parengti ir šio straipsnio 2 dalyje nurodyta tvarka atskleisti instituciniam investuotojui, su kuriuo yra sudarytas šio įstatymo 412 straipsnyje nurodytas susitarimas, skirtą praėjusių kalendorinių metų skaidrumo ataskaitą. Skaidrumo ataskaitoje turi būti nurodyta:

1) kaip turto valdytojų investavimo strategija ir jos įgyvendinimas atitinka šio įstatymo 412 straipsnyje nurodytą turto valdytojo ir institucinio investuotojo susitarimą ir kaip prisideda prie institucinio investuotojo turto ar fondo vidutinės trukmės ar ilgojo laikotarpio rezultatų;

2) duomenys apie pagrindines esmines vidutinės trukmės ar ilgojo laikotarpio rizikas, susijusias su investicijomis, finansinių priemonių portfelio sudėtį, apyvartą ir apyvartos sąnaudas, naudojimąsi įgaliotųjų konsultantų paslaugomis dalyvavimo veiklos tikslais, vertybinių popierių skolinimo politiką ir tai, kaip ji taikoma siekiant vykdyti dalyvavimo veiklą, jeigu taikytina, ypač tuo metu, kai vyksta akcinės bendrovės, į kurią investuota, visuotinis akcininkų susirinkimas;

3) informacija apie tai, ar turto valdytojai priima investicinius sprendimus remdamiesi akcinės bendrovės, į kurią investuoja, vidutinės trukmės ar ilgojo laikotarpio rezultatų, įskaitant nefinansinius rezultatus, vertinimu, ir, jeigu taip, kaip turto valdytojai priima investicinius sprendimus;

4) informacija apie interesų konfliktus, kurie įvyko vykdant dalyvavimo veiklą, ir kaip turto valdytojas juos išsprendė, jeigu tokių konfliktų buvo.

2. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyta skaidrumo ataskaita turi būti prieinama viešai turto valdytojo interneto svetainėje arba pateikiama tiesiogiai instituciniam investuotojui, su kuriuo yra sudarytas šio įstatymo 412 straipsnyje nurodytas susitarimas.“

 

7 straipsnis. Įstatymo papildymas 414 straipsniu

Papildyti Įstatymą 414 straipsniu:

414 straipsnis. Įgaliotųjų konsultantų skaidrumas

1. Įgaliotieji konsultantai privalo viešai skelbti nuorodą į elgesio kodeksą, kuriuo jie vadovaujasi, ir metines elgesio kodekso taikymo ataskaitas.

2. Jeigu įgaliotieji konsultantai elgesio kodekso netaiko, jie turi paskelbti aiškų ir pagrįstą paaiškinimą, kodėl to nedaro. Jeigu įgaliotieji konsultantai taiko elgesio kodeksą, bet nesilaiko kurios nors jo rekomendacijos, įgaliotieji konsultantai turi paskelbti, kurių elgesio kodekso nuostatų nesilaiko, pateikti paaiškinimą, kodėl jie taip daro, ir nurodyti, jeigu taikytina, visas kitas priemones, kurių buvo imtasi.

3. Šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodyta praėjusių kalendorinių metų informacija turi būti viešai ir nemokamai paskelbiama įgaliotųjų konsultantų interneto svetainėse ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo praėjusių kalendorinių metų pabaigos.

4. Siekiant, kad įgaliotieji konsultantai tinkamai informuotų savo klientus apie savo veiklos tikslumą ir patikimumą, įgaliotieji konsultantai turi viešai skelbti šią informaciją, susijusią su praėjusių kalendorinių metų tyrimų, konsultacijų ir balsavimo rekomendacijų parengimu:

1) esmines taikomos metodikos ir modelių savybes;

2) svarbiausius naudojamus informacijos šaltinius;

3) taikomą tvarką, pagal kurią užtikrinama tyrimų, konsultacijų ir balsavimo rekomendacijų kokybė ir atitinkamų darbuotojų kvalifikacija;

4) informaciją apie tai, ar ir kaip įgaliotieji konsultantai atsižvelgia į nacionalinės rinkos, teisines, reguliavimo ir bendrovei būdingas sąlygas;

5) esminius kiekvienai rinkai taikomos balsavimo politikos bruožus;

6) informaciją apie tai, ar įgaliotieji konsultantai palaiko dialogą su bendrovėmis, kurios yra jų tyrimų, konsultacijų ar balsavimo rekomendacijų objektas, ir bendrovės suinteresuotaisiais asmenimis, ir, jeigu taip, informaciją apie šio dialogo mastą ir pobūdį;

7) politiką, susijusią su galimų interesų konfliktų prevencija ir valdymu.

5. Šio straipsnio 4 dalyje nurodytą informaciją įgaliotieji konsultantai turi kiekvienais metais ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo praėjusių kalendorinių metų pabaigos viešai ir nemokamai paskelbti savo interneto svetainėse ir užtikrinti, kad ji būtų prieinama ne trumpiau kaip 3 metus nuo jos paskelbimo dienos.

6. Šio straipsnio 4 dalyje nurodyta informacija gali būti neskelbiama šio straipsnio 5 dalyje nustatyta tvarka, jeigu ji yra paskelbta kartu su šio straipsnio 1 ar 2 dalyje nurodyta informacija.

7. Įgaliotieji konsultantai turi nustatyti bet kokį esamą ar galimą interesų konfliktą ar verslo santykius, galinčius paveikti tyrimų, konsultacijų ar balsavimo rekomendacijų rengimą, ir nedelsdami apie tai informuoti savo klientus. Jie taip pat turi nedelsdami informuoti savo klientus apie veiksmus, kurių jie ėmėsi esamam ar galimam interesų konfliktui pašalinti, sušvelninti ar valdyti.

8. Šis straipsnis taip pat taikomas įgaliotiesiems konsultantams, kurie neturi nei registruotos, nei pagrindinės buveinės Europos Sąjungoje, bet yra joje įsisteigę.“

 

8 straipsnis. 88 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 88 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Sąskaitų tvarkytojas privalo užtikrinti informacijos, kurią jis sužinojo tvarkydamas sąskaitas, konfidencialumą, išskyrus įstatymuose numatytus privalomo informacijos atskleidimo atvejus. Sąskaitų tvarkytojai informaciją apie likučius finansinių priemonių sąskaitose, kuriose įrašai daromi šio įstatymo 87 straipsnio 3 dalies 5 punkte ir 7 dalies 1 punkte nustatyta tvarka, turi teisę teikti tik sąskaitos turėtojui ar jo įgaliotiems asmenims. Kitiems asmenims tokia informacija teikiama, kai jos pateikimas numatytas Lietuvos Respublikos įstatymuose. Sąskaitų tvarkytojai privalo finansinių priemonių savininkų sąrašus pateikti centriniam depozitoriumui, kai šis įgyvendina emitento arba kito asmens, išleidusio finansines priemones, teisę, nurodytą šio įstatymo 891 straipsnio 2 dalyje.“

 

9 straipsnis. 89 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 89 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

89 straipsnis. Finansinių priemonių įvykiai ir su finansinėmis priemonėmis susijusios informacijos pateikimas

1. Finansinių priemonių įvykiu laikomas finansinių priemonių išleidimas, visuotinis akcininkų susirinkimas, dividendų, palūkanų ar kitokie mokėjimai, turtinių ir neturtinių teisių suteikimas ir įgyvendinimas, taip pat kiti emitento ar kito asmens, kurio finansinių priemonių emisija registruota centriniame depozitoriume, iniciatyva vykstantys arba nuo jo valios priklausantys įvykiai, kurie gali keisti finansinių priemonių sąskaitų parametrus.

2. Detalų finansinių priemonių įvykių sąrašą, su jais susijusių operacijų atlikimo tvarką, finansinių priemonių ir (ar) lėšų apvalinimo, taikomo finansinių priemonių įvykiams, principus aukščiausiuoju finansinių priemonių apskaitos lygiu nustato centrinis depozitoriumas, vadovaudamasis visuotinai pripažintais tarptautiniais finansinių priemonių įvykių standartais.

3. Emitentai ir kiti asmenys, kurių finansinių priemonių emisija registruota centriniame depozitoriume, priima sprendimus ir inicijuoja finansinių priemonių įvykius, tačiau privalo centrinio depozitoriumo nustatyta tvarka ir terminais informuoti jį apie finansinių priemonių įvykius ir pateikti jam su tuo susijusius dokumentus ir informaciją, būtiną šiems įvykiams vykdyti. Finansinių priemonių įvykiai yra vykdomi centrinio depozitoriumo ir laikomi įvykusiais tada, kai centrinis depozitoriumas jam pateiktų dokumentų pagrindu padaro atitinkamus įrašus finansinių priemonių ir (arba) lėšų sąskaitose.

4. Centrinis depozitoriumas apie finansinių priemonių įvykius informuoja finansinių priemonių savininkų sąskaitų tvarkytojus, tvarkančius informaciją apie finansinių priemonių įvykį informavusius emitentus, kurių finansinės priemonės yra įtrauktos į prekybą reguliuojamoje rinkoje, centrinio depozitoriumo nustatyta tvarka ir terminais.

5. Sąskaitų tvarkytojas privalo sutartyje su finansinių priemonių savininku nustatyta tvarka, būdu ir periodiškumu finansinių priemonių savininkui pranešti apie bet kokį pasikeitimą savo finansinių priemonių sąskaitoje, kurioje įrašai daromi šio įstatymo 87 straipsnio 3 dalies 5 punkte ar 7 dalies 1 punkte nustatyta tvarka, taip pat pateikti ir perduoti kitą šiame straipsnyje nustatytą informaciją. Pasibaigus kalendoriniams metams, sąskaitų tvarkytojai sutartyje nurodytu būdu ir tvarka privalo pateikti asmeninės finansinių priemonių sąskaitos būklės paskutinės praėjusių metų dienos pabaigoje ataskaitą.

6. Sąskaitų tvarkytojas, tvarkantis finansinių priemonių sąskaitas, kuriose įrašai daromi šio įstatymo 87 straipsnio 3 dalies 5 punkte ar 7 dalies 1 punkte nustatyta tvarka, privalo nedelsdamas perduoti emitento, kurio finansinės priemonės yra įtrauktos į prekybą reguliuojamoje rinkoje, finansinių priemonių savininkui, kurio finansinių priemonių sąskaitas jis tvarko, arba jo įgaliotam asmeniui:

1) informaciją apie finansinių priemonių įvykius, susijusią su finansinių priemonių savininko turtinėmis ar neturtinėmis teisėmis, kurias jam suteikia nuosavybės teise priklausančios finansinės priemonės ir kuriomis gali naudotis visi tos pačios klasės akcijų savininkai, arba

2) pranešimą su nuoroda į emitento, kurio finansinės priemonės yra įtrauktos į prekybą reguliuojamoje rinkoje, interneto svetainę, jeigu jame pateikiama šios dalies 1 punkte nurodyta informacija apie finansinių priemonių įvykius, ir

3) informaciją, kaip finansinių priemonių savininkui naudotis finansinių priemonių savininko turtinėmis ir neturtinėmis teisėmis arba kaip pateikti balsavimo nurodymą sąskaitų tvarkytojui balsuoti finansinių priemonių savininko naudai.

7. Šio straipsnio 6 dalyje nustatytas reikalavimas sąskaitų tvarkytojams nedelsiant perduoti informaciją netaikomas, jeigu emitentas, kurio finansinės priemonės yra įtrauktos į prekybą reguliuojamoje rinkoje, šią informaciją ar pranešimą pateikia tiesiogiai visiems finansinių priemonių savininkams arba jų įgaliotiems asmenims.

8. Sąskaitų tvarkytojas, kuris tvarko finansinių priemonių sąskaitas, kuriose įrašai daromi šio įstatymo 87 straipsnio 3 dalies 5 punkte ar 7 dalies 1 punkte nustatyta tvarka, pagal finansinių priemonių savininko, kurio finansinių priemonių sąskaitas jis tvarko, nurodymus turi nedelsdamas perduoti emitentui, kurio finansinės priemonės yra įtrauktos į prekybą reguliuojamoje rinkoje, iš finansinių priemonių savininko gautą informaciją, susijusią su jam priklausančiomis turtinėmis ir neturtinėmis teisėmis, kurias jam suteikia nuosavybės teise priklausančios finansinės priemonės ir kuriomis gali naudotis visi tos pačios klasės akcijų savininkai. Sąskaitų tvarkytojas turi teisę šią pareigą įgyvendinti per centrinį depozitoriumą.

9. Kai šio straipsnio 6 ir 8 dalyse nustatytais atvejais perduodant informaciją per sąskaitų tvarkytoją yra daugiau negu vienas sąskaitų tvarkytojas (sąskaitų tvarkytojų grandinė), bet kuris sąskaitų tvarkytojas nedelsdamas perduoda informaciją kitam sąskaitų tvarkytojui, nebent sąskaitų tvarkytojas gali informaciją tiesiogiai perduoti emitentui, finansinių priemonių savininkui arba jo įgaliotam asmeniui.

10. Perduodant šiame straipsnyje nustatytą informaciją ar pranešimus vadovaujamasi 2018 m. rugsėjo 3 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) 2018/1212, kuriuo, įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2007/36/EB nuostatas, nustatomi būtinieji akcininkų identifikavimo, informacijos perdavimo ir akcininkų naudojimosi savo teisėmis palengvinimo reikalavimai (OL 2018 L 223, p. 1).

11. Centrinis depozitoriumas ir sąskaitų tvarkytojai savo interneto svetainėje privalo viešai skelbti šiame straipsnyje nurodytų teikiamų paslaugų įkainius, kiekvienos paslaugos įkainius nurodydamas atskirai. Tokie įkainiai turi būti proporcingi, nediskriminaciniai ir nustatomi atsižvelgiant į patiriamas faktines paslaugų suteikimo sąnaudas. Paslaugų, suteiktų Lietuvos Respublikoje ir tarpvalstybiniu mastu, įkainiai gali skirtis, tačiau skirtingi įkainiai turi būti pagrįsti ir atitikti paslaugų suteikimo faktinių sąnaudų skirtumą.

 

10 straipsnis. Įstatymo papildymas 891 straipsniu

Papildyti Įstatymą 891 straipsniu:

891 straipsnis. Informacija apie finansines priemones ir jų savininkus

1. Šiame straipsnyje nustatyta emitento arba kito asmens, išleidusio finansines priemones, teisė gauti jo išleistų vardinių finansinių priemonių savininkų ir asmenų, kurių vardu atidarytos finansinių priemonių sąskaitos, kuriose įrašai daromi šio įstatymo 87 straipsnio 3 dalies 5 punkte ar 7 dalies 1 punkte nustatyta tvarka, sąrašus (toliau – informacija apie finansinių priemonių savininkus).

2. Emitentas arba kitas asmuo, išleidęs finansines priemones, turi teisę bet kada pareikalauti, kad sąskaitų tvarkytojai pateiktų informaciją apie finansinių priemonių savininkus. Ši teisė gali būti įgyvendinama pateikiant paklausimą centriniam depozitoriumui, o šis emitento arba kito asmens, išleidusio finansines priemones, pasirinkimu pateikia sąskaitų tvarkytojų sąrašą arba informaciją apie finansinių priemonių savininkus. Prieš kiekvieną eilinį visuotinį akcininkų susirinkimą sąskaitų tvarkytojų sąrašas emitento arba kito asmens, išleidusio finansines priemones, prašymu pateikiamas nemokamai.

3. Informacija apie finansinių priemonių savininkus apima šiuos duomenis:

1) fizinio asmens vardą, pavardę, gyvenamąją vietą arba adresą korespondencijai; juridinio asmens pavadinimą, teisinę formą, kodą, buveinę ir juridinio asmens atstovo vardą, pavardę, gyvenamąją vietą arba adresą korespondencijai;

2) finansinių priemonių savininkui nuosavybės teise priklausančių akcijų skaičių ir, jeigu emitentas prašo, informaciją apie akcijų klases ir (ar) įsigijimo datą;

3) finansinių priemonių savininko fizinio asmens – elektroninio pašto adresą (jeigu finansinių priemonių savininkas jį turi);

4) finansinių priemonių savininko juridinio asmens – unikalų atpažinties kodą (jeigu finansinių priemonių savininkas jį turi);

5) finansinių priemonių savininko įgalioto asmens (jeigu toks yra) – pavadinimą (vardą ir pavardę) ar unikalų atpažinties kodą.

4. Už informacijos apie finansinių priemonių savininkus pateikimą centriniam depozitoriumui yra atsakingas sąskaitų tvarkytojas. Sąskaitų tvarkytojai savo apskaitoje esančią informaciją apie finansinių priemonių savininkus pateikia centrinio depozitoriumo nustatyta tvarka.

5. Tais atvejais, kai sąskaitų tvarkytojų grandinėje yra daugiau negu vienas sąskaitų tvarkytojas, sąskaitų tvarkytojai nedelsdami privalo perduoti vieni kitiems centrinio depozitoriumo arba emitento ar kito asmens, išleidusio finansines priemones, prašymą ir bet kuris sąskaitų tvarkytojas, turintis informacijos apie finansinių priemonių savininkus, turi nedelsdamas perduoti šią informaciją kitam grandinėje esančiam sąskaitų tvarkytojui, kad tokia informacija būtų kuo skubiau pateikiama centriniam depozitoriumui arba emitentui ar kitam asmeniui, išleidusiam finansines priemones. Centrinio depozitoriumo arba emitento ar kito asmens, išleidusio finansines priemones, prašymu sąskaitų tvarkytojai privalo nedelsdami pateikti informaciją apie tolesnį sąskaitų tvarkytoją sąskaitų tvarkytojų grandinėje.

6. Emitentas ar kitas asmuo, išleidęs finansines priemones, ar sąskaitų tvarkytojas, pastebėjęs ar gavęs pranešimą apie neišsamius ir netikslius šio straipsnio 3 dalyje nurodytus duomenis ar informaciją, centrinio depozitoriumo nustatyta tvarka privalo ištaisyti šiuos duomenis ar informaciją.

7. Emitentai, kitas asmuo, išleidęs finansines priemones, sąskaitų tvarkytojai ar centrinis depozitoriumas šio straipsnio 3 dalyje nustatytą informaciją apie finansinių priemonių savininkus saugo ne ilgiau kaip 12 mėnesių nuo tada, kai sužinojo, kad fizinis arba juridinis asmuo nebėra konkrečios bendrovės finansinių priemonių savininkas. Šioje dalyje nustatytas informacijos apie finansinių priemonių savininkus saugojimo terminas nekeičia ilgesnio informacijos apie finansinių priemonių savininkus saugojimo terminų, nustatytų kituose įstatymuose ar Europos Sąjungos teisės aktuose.

8. Finansinių priemonių savininkų asmens duomenys pagal šį straipsnį tvarkomi siekiant palengvinti emitentui arba kitam asmeniui, išleidusiam finansines priemones, identifikuoti jo išleistų finansinių priemonių savininkus ir užtikrinti jų teisę naudotis savo turtinėmis ir neturtinėmis teisėmis. Sąskaitų tvarkytojas, šiame straipsnyje nustatyta tvarka atskleidęs finansinių priemonių savininkų duomenis, nelaikomas pažeidusiu sutartyje, įstatyme ar kitame teisės akte nustatytą informacijos apie finansinių priemonių savininkus atskleidimo apribojimą.

9. Šiame straipsnyje nustatytos informacijos apie finansines priemones ir jų savininkus teikimui taikomos šio įstatymo 89 straipsnio 10 ir 11 dalių nuostatos.“

 

11 straipsnis. 90 straipsnio pakeitimas

1.                Papildyti 90 straipsnį nauja 2 dalimi:

2. Centrinis depozitoriumas stebi, kaip emitentai ar kiti asmenys, išleidę finansines priemones, ar sąskaitų tvarkytojai, kurie yra centrinio depozitoriumo dalyviai, laikosi šio įstatymo 89 ir 891 straipsniuose nustatytų reikalavimų, ir informuoja priežiūros instituciją apie nustatytus pažeidimus.“

2. Buvusias 90 straipsnio 2–7 dalis laikyti atitinkamai 3–8 dalimis.

 

12 straipsnis. 93 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 93 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) stebi, analizuoja, tikrina ir kitaip prižiūri finansų maklerio įmonių, finansų patarėjo įmonių, trečiųjų valstybių įmonių filialų, reguliuojamų rinkų ir jų narių, centrinio depozitoriumo, sąskaitų tvarkytojų, įgaliotųjų konsultantų, institucinių investuotojų, turto valdytojų, lyginamojo indekso administratorių ir informacijos apie sandorius paslaugų teikėjų veiklą;“.

 

13 straipsnis. 102 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 102 straipsnio 3 dalies pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

3. Priežiūros institucija Lietuvos banko įstatymo nustatyta tvarka finansų maklerio įmonei, finansų patarėjo įmonei, trečiosios valstybės įmonės filialui, rinkos operatoriui, informacijos apie sandorius paslaugų teikėjui, įgaliotiems konsultantams, instituciniams investuotojams, turto valdytojams ar centriniam depozitoriumui duoda tokius privalomus nurodymus:“.

2. Pakeisti 102 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

9. Finansų maklerio įmonė, finansų patarėjo įmonė, trečiosios valstybės įmonės filialas, rinkos operatorius, centrinis depozitoriumas, įgaliotas konsultantas, institucinis investuotojas, turto valdytojas ar informacijos apie sandorius paslaugų teikėjas privalo vykdyti šio straipsnio 3 dalyje nustatytus nurodymus priežiūros institucijos nustatytais terminais ir nedelsdami, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo nurodymo įvykdymo, apie tai raštu pranešti priežiūros institucijai. Finansų maklerio įmonė, kuriai taikomas šio įstatymo 14 straipsnio 2 dalyje nurodytas reikalavimas, taip pat privalo vykdyti šio straipsnio 7 dalyje nustatytus nurodymus priežiūros institucijos nustatytais terminais ir nedelsdama, bet ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo nurodymo įvykdymo, apie tai raštu pranešti priežiūros institucijai.“

 

14 straipsnis. Įstatymo priedo pakeitimas

Papildyti Įstatymo priedą 15 punktu:

15. 2017 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2017/828, kuria iš dalies keičiamos Direktyvos 2007/36/EB nuostatos, susijusios su akcininkų ilgalaikio dalyvavimo skatinimu (OL 2017 L 132, p. 1).“

 

15 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1.  Šio įstatymo 9, 10 ir 11 straipsniai įsigalioja 2020 m. rugsėjo 3 d.

2.  Lietuvos centrinis vertybinių popierių depozitoriumas iki 2020 m. rugsėjo 2 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

 

Respublikos Prezidentė                                                                                        Dalia Grybauskaitė