HERB21

 

LIETUVOS STANDARTIZACIJOS DEPARTAMENTO DIREKTORIUS

 

Įsakymas

DĖL LIETUVOS STANDARTIZACIJOS DEPARTAMENTO DIREKTORIAUS 2019 M. LAPKRIČIO 26 D. ĮSAKYMO NR. V-79 „DĖL LIETUVOS STANDARTIZACIJOS DEPARTAMENTO TECHNIKOS KOMITETO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. spalio 30 d. Nr. VE-92
Vilnius

 

 

Pakeičiu Lietuvos standartizacijos departamento direktoriaus 2019 m. lapkričio 26 d. įsakymo Nr. V-79 „Dėl Lietuvos standartizacijos departamento technikos komiteto nuostatų patvirtinimo“ 1.1 papunkčiu patvirtintus Lietuvos standartizacijos departamento Technikos komiteto nuostatus ir tvirtinu juos nauja redakcija (pridedama).

Šis įsakymas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.

 

 

 

Direktorius                                                                                                           Sigitas Šiupšinskas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos standartizacijos departamento

direktoriaus 2019 m. lapkričio 26 d.

įsakymu Nr. V-79

(Lietuvos standartizacijos departamento

direktoriaus 2020 m. spalio 30 d.

įsakymo Nr. VE-92 redakcija)

 

 

LIETUVOS STANDARTIZACIJOS DEPARTAMENTO TECHNIKOS KOMITETO NUOSTATAI

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Lietuvos standartizacijos departamento (toliau – Departamentas) technikos komitetas (toliau – Technikos komitetas) yra Departamento iš suinteresuotųjų subjektų (viešojo sektoriaus subjektų, ūkio subjektų, vartotojų ir kitų nevyriausybinių organizacijų) atstovų savanoriškais pagrindais sudaryta nuolatinė grupė standartizacijos darbams nustatytoje veiklos srityje vykdyti.

2. Technikos komitetas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos standartizacijos įstatymu ir kitais įstatymais, Lietuvos standartizacijos departamento technikos komisijos sudarymo ir darbo organizavimo tvarkos aprašu, Nacionalinių standartų ir nacionalinių standartizacijos leidinių rengimo tvarkos aprašu, Tarptautinių ir Europos standartų ir standartizacijos leidinių perėmimo tvarkos aprašu, Lietuvos standartizacijos departamento technikos komitetų atstovų dalyvavimo tarptautinėse standartizacijos institucijose ir Europos standartizacijos organizacijose atrankos, dalyvavimo ir finansavimo tvarkos aprašu, Departamento direktoriaus įsakymais, šiais Technikos komiteto nuostatais (toliau – Nuostatai), Technikos komiteto etikos kodeksu, Europos standartizacijos komiteto (toliau - CEN) ir Europos elektrotechnikos standartizacijos komiteto (toliau - CENELEC) vidaus reglamentais (toliau – CEN/CENELEC vidaus reglamentai), Europos telekomunikacijų standartizacijos instituto (toliau - ETSI) direktyvomis, Tarptautinės standartizacijos organizacijos (toliau - ISO) ir Tarptautinės elektrotechnikos komisijos (toliau - IEC) direktyvomis (toliau – ISO/IEC direktyvos).

3. Technikos komiteto veikla grindžiama kolegialumo, nešališkumo, skaidrumo, teisėtumo, sutarimo, skirtingų suinteresuotų subjektų grupių subalansuoto atstovavimo principais.

 

II SKYRIUS

TECHNIKOS KOMITETO VEIKLOS TIKSLAI, FUNKCIJOS IR TEISĖS

 

4. Technikos komiteto veiklos tikslas – nacionaliniu lygmeniu vykdyti standartizacijos darbus Departamento nustatytoje veiklos srityje.

5. Technikos komitetas atlieka šias funkcijas siekiant Nuostatų 4 punkte nurodyto veiklos tikslo:

5.1. rengia nacionalinius standartus ir nacionalinius standartizacijos leidinius (toliau – nacionaliniai standartai), konsultuoja dėl jų taikymo:

5.1.1. priima sprendimus dėl nacionalinių standartų rengimo;

5.1.2. konsultuoja suinteresuotuosius subjektus dėl nacionalinių standartų taikymo;

5.1.2. teikia motyvuotus siūlymus Departamentui dėl naujų darbo temų įrašymo / išbraukimo į/iš darbų programą.

5.2. dalyvauja tarptautinių standartizacijos institucijų ir Europos standartizacijos organizacijų veikloje rengiant tarptautinius standartus ar Europos standartus ir tarptautinius standartizacijos leidinius ar Europos standartizacijos leidinius (toliau - tarptautiniai ir Europos standartai):

5.2.1. teikia motyvuotus siūlymus Departamentui dėl delegatų ir (arba) ekspertų siuntimo į tarptautinių ir (arba) Europos technikos komitetų arba pakomitečių (toliau – tarptautiniai ir Europos technikos komitetai) susirinkimus ir (arba) darbo grupes;

5.2.2. teikia motyvuotus siūlymus Departamentui dėl perėmimo tarptautinių ir Europos standartų ir standartizacijos leidinių bei jų perėmimo būdo.

5.3. taip pat atlieka kitas funkcijas:

5.3.1. sudaro einamųjų metų Technikos komiteto prioritetinių darbų planą ir Technikos komiteto darbų programą;

5.3.2. esant poreikiui sudaro darbo grupes atskiroms užduotims atlikti;

5.3.3. laikinai stabdo savo veiklą, jei Technikos komiteto darbų programoje einamaisiais metais nėra darbo temų ir naujos darbo temos nesiūlomos, bet atlieka savo veiklos srities standartų ir standartizacijos leidinių periodinę peržiūrą;

5.3.4. teikia motyvuotus siūlymus Departamentui dėl Technikos komiteto pavadinimo, veiklos srities, tarptautinių ir Europos technikos komitetų, kurių veikloje numato dalyvauti.

6. Technikos komitetas, įgyvendindamas savo funkcijas, turi teisę:

6.1. gauti iš Departamento savo veiklai reikalingą informaciją, t. y. nacionalinių, tarptautinių ir Europos standartų projektus ir kitus dokumentus, reikalingus numatytiems darbams atlikti.

6.2. į susirinkimo posėdžius Technikos komiteto narių siūlymu ir Technikos komiteto pirmininko pritarimu kviesti suinteresuotų ar kompetentingų institucijų, įstaigų atstovus, ekspertus ar specialistus, kitus suinteresuotuosius asmenis;

6.3. deleguoti Technikos komiteto atstovus į tarptautinių ir Europos technikos komitetų susirinkimus ir (arba) jų darbo grupes.

 

III SKYRIUS

TECHNIKOS KOMITETO SUDARYMAS

 

7. Departamentas Technikos komitetą sudaro, jei yra suinteresuotųjų subjektų poreikis dalyvauti tam tikros veiklos srities nacionalinėje standartizacijoje ir jei yra užtikrinamas subalansuotas suinteresuotųjų subjektų atstovavimas, t. y., jei šioje veikloje pageidauja dalyvauti ne mažiau kaip 4 suinteresuotieji subjektai, esantys iš ne mažiau kaip 2 skirtingų suinteresuotųjų subjektų grupių.

8. Suinteresuotieji subjektai skirstomis į grupes:

8.1. gamintojai ir paslaugų teikėjai bei jų asociacijos;

8.2. valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos, vykdančios reguliavimo funkcijas;

8.3. vartotojų organizacijos;

8.4. mokslo ir studijų, mokslinių tyrimų institucijos bei profesijos pagrindu veikiančios sąjungos arba asociacijos;

8.5. akredituojančios ir sertifikuojančios organizacijos;

8.6. profesinės sąjungos;

8.7. nevyriausybinės organizacijos.

9. Technikos komiteto sudaromajame susirinkime siūlomas Technikos komiteto pavadinimas, veiklos sritis bei tarptautinių ir Europos technikos komitetai, kurių veikloje numato dalyvauti, renkamas pirmininkas.

10. Informacija apie naujai sudarytą Technikos komitetą Departamentas paskelbia artimiausiame periodiniame leidinyje.

 

IV SKYRIUS

TECHNIKOS KOMITETO SUDĖTIS

 

11. Technikos komitetą sudaro suinteresuotųjų subjektų įgaliotieji atstovai, dalyvaujantis Technikos komiteto veikloje, turintis balso teisę arba be balso teisės (stebėtojas) (toliau - Technikos komiteto narys).

12. Mažos ir vidutinės įmonės, nevyriausybinės organizacijos Technikos komiteto veikloje gali dalyvauti ir stebėtojo teisėmis.

 

PIRMASIS SKIRSNIS

TECHNIKOS KOMITETO PIRMININKAS

 

13. Pirmininkas renkamas Technikos komiteto susirinkime Technikos komiteto narių balsų dauguma. Jei balsai pasiskirsto po lygiai, balsuojama pakartotinai.

14. Pirmininko kandidatūras siūlo Technikos komiteto nariai. Pirmininkas renkamas tik gavus jo sutikimą kandidatuoti.

15. Pirmininkas gali būti renkamas ne ilgesnei kaip 3 (trejų) metų kadencijai. Jai pasibaigus, jis gali būti perrinktas. Bendra kadencijų iš eilės trukmė gali būti ne ilgesnė kaip 6 (šešeri) metai. Pirmininkas pradeda eiti pareigas nuo Technikos komiteto sprendimu nustatytos datos.

16. Pirmininkui negalint atlikti savo funkcijų, jas atlieka kitas Technikos komiteto paskirtas narys.

17. Ne mažiau kaip 1/3 Technikos komiteto narių iniciatyva ir Technikos komiteto narių balsų dauguma pirmininkas gali būti atšauktas nesibaigus jo įgaliojimams.

18. Pirmininkui atsistatydinus ar dėl kitų priežasčių nutrūkus jo įgaliojimams, Technikos komitetas turi išrinkti naują pirmininką ne vėliau kaip per 2 mėnesius nuo pirmininko įgaliojimų nutrūkimo dienos. 

19. Pirmininkas vykdo šias funkcijas:

19.1. organizuoja ir koordinuoja Technikos komiteto veiklą;

19.2. koordinuoja Technikos komiteto einamųjų metų darbų programos įgyvendinimą;

19.3. esant poreikiui, dalyvauja kitų Technikos komitetų susirinkimuose;

19.4. atstovauja Technikos komitetui Departamento organizuojamuose renginiuose;

19.5. šaukia Technikos komiteto susirinkimo posėdžius ir jiems pirmininkauja bei sprendimų priėmimui siekia sutarimo;

19.6. koordinuoja medžiagos Technikos komiteto narių susirinkimui rengimą;

19.7. siūlo susirinkimuose priimamų sprendimų formuluotes

19.8. inicijuoja balsavimo procedūrą.

 

ANTRASIS SKIRSNIS

TECHNIKOS KOMITETO NARIAI

 

20. Kiekvienas suinteresuotasis subjektas gali tapti Technikos komiteto nariu ir dalyvauti jo veikloje, teikdamas paraišką dalyvauti Technikos komiteto veikloje ir paskirdamas įgaliotąjį (-uosius) atstovą (-us).

21. Suinteresuotojo subjekto narystės Technikos komitete pradžia laikoma nuo Technikos komiteto narių supažindinimo apie šį suinteresuotąjį subjektą momento, bet ne vėliau kaip per 30 (trisdešimt) darbo dienų nuo paraiškos Departamente gavimo dienos.

22. Technikos komiteto narys turi 1 (vieno) balso teisę. Jei narys skiria kelis atstovus, skyrimo dokumente nurodoma, kuriam iš atstovų suteikiama balso teisė. Naujas Technikos komiteto narys įgyja balso teisę dėl nacionalinių, tarptautinių ir Europos standartų projektų tik kitame konkretaus projekto rengimo etape.

23. Kai Technikos komiteto nario atstovas 3 (tris) kartus iš eilės nedalyvauja susirinkimuose, apie tai nepranešęs sekretoriui iš anksto, ir nepareiškia pozicijos dėl susirinkime siūlomo sprendimo projekto, nevykdo nustatytų funkcijų, sekretorius, suderinęs su pirmininku, parengia raštą šį atstovą skyrusiam Technikos komiteto nariui dėl tolimesnio to atstovo dalyvavimo Technikos komiteto veikloje.

24. Nariai turi teisę išstoti iš Technikos komiteto, apie tai informavę Departamentą. Išstojimo faktas fiksuojamas nuo dokumento gavimo dienos Departamente arba nuo termino nurodyto pačiame dokumente.

25. Technikos komiteto narių atstovai privalo deklaruoti komitetui lobistinę veiklą, jei tokią vykdo.

26. Technikos komiteto nariai vykdo šias funkcijas:

26.1. dalyvauja Technikos komiteto susirinkimuose;

26.2. balsuoja dėl Technikos komiteto priimamų sprendimų;

26.3. svarsto ir vertina suinteresuotųjų subjektų pateiktus siūlymus dėl naujų darbo temų;

26.4. nagrinėja rengiamų ir peržiūrimų nacionalinių standartų projektus, prireikus teikia komentarus ir priima sprendimus dėl jų tikslinimo ar teikimo viešajai apklausai arba išleidimo;

26.5. nagrinėja rengiamų ir peržiūrimų tarptautinių ir Europos standartų projektus nacionaliniu lygmeniu, prireikus teikia komentarus anglų kalba;

26.6. svarsto ir vertina tarptautinių ir Europos technikos komitetų dokumentus nacionaliniu lygmeniu bei rengia komentarus svarstomais klausimais anglų kalba;

26.7. siūlo delegatus ir (arba) ekspertus į tarptautinių ir (arba) Europos technikos komitetų susirinkimus ir (arba) darbo grupes;

26.8. rengia siūlymus tarptautinėms ir Europos standartizacijos organizacijoms dėl Lietuvai aktualių naujų darbo temų ar veiklos sričių.

 

TREČIASIS SKIRSNIS

TECHNIKOS KOMITETO SEKRETORIUS

 

27. Technikos komiteto sekretorius yra Departamento direktoriaus įsakymu paskirtas Departamento darbuotojas. Sprendimų priėmimui jis neturi balso teisės.

28. Sekretorius vykdo šias funkcijas:

28.1. teikia metodinę pagalbą Technikos komiteto nariams:

28.1.1. koordinuoja, kad Technikos komiteto sprendimai būtų priimami laikantis teisės aktų reikalavimų, CEN/CENELEC vidaus reglamentų, ETSI ir ISO/IEC direktyvų;

28.1.2. supažindina Technikos komiteto narius su Departamento direktoriaus įsakymais, susijusiais su  Technikos komitetų veikla;

28.1.3. kontroliuoja ir įvertina kaip užtikrintas 7 punkte nustatytas subalansuotas suinteresuotųjų subjektų atstovavimas.

28.2. techniškai aptarnauja Technikos komitetą įgyvendinant jam nustatytas funkcijas:

28.2.1. organizuoja ir protokoluoja susirinkimus, rengia jiems medžiagą;

28.2.2. teikia svarstyti suinteresuotųjų subjektų pateiktus siūlymus dėl naujų darbo temų ir kitą su tuo susijusią informaciją;

28.2.3. teikia svarstyti nacionalinių, Europos ir tarptautinių standartų projektus Technikos komiteto nariams, jei reikia, ir kitoms suinteresuotosioms institucijoms, rengia komentarų ir nuomonių suvestines;

28.2.4. inicijuoja ir organizuoja nacionalinių standartų periodinę peržiūrą bei organizuoja Europos ir tarptautinių standartų periodinę peržiūrą nacionaliniu lygmeniu;

28.2.5. nagrinėja balsavimui pateiktus tarptautinių ir Europos technikos komitetų vidaus dokumentus, apie juos informuoja Technikos komiteto narius ir, jei reikia, su jais konsultuojasi svarstomais klausimais.

28.2.6. inicijuoja ir organizuoja Technikos komiteto pirmininko rinkimus likus ne mažiau kaip 1 mėnesiui iki pirmininko kadencijos pabaigos;

28.2.7. registruoja delegatus į tarptautinių ir Europos technikos komitetų susirinkimus informacinėse sistemose;

28.2.8. rengia informaciją apie Technikos komiteto veiklą, kuri skelbiama periodiniame leidinyje;

28.2.9. šaukia Technikos komiteto susirinkimus kai Technikos komiteto pirmininkas atsistatydina pagal šių nuostatų 18 punktą;

28.2.10. rengia raštus / komentarų suvestines / motyvuotus siūlymus / Technikos komiteto einamųjų metų darbų programos projektus ir kt. Technikos komiteto vardu.

28.2.11. nuolat stebi ir kontroliuoja Technikos komiteto narių įgaliotųjų atstovų įgaliojimų baigimosi pagrindus bei informuoja juos apie tai;

28.2.12. teikia informaciją pirmininkui bei Technikos komitetui apie Technikos komiteto priimtų sprendimų įgyvendinimą bei Technikos komiteto einamųjų metų darbų programos įgyvendinimą;

28.2.14. pristato Technikos komitetui apie naujus narius ir organizuoja jų pristatymą komitetui.

 

V SKYRIUS

TECHNIKOS KOMITETO VEIKLOS ORGANIZAVIMAS

 

29. Technikos komiteto pagrindinė veiklos forma susirinkimas. Technikos komiteto susirinkimai paprastai organizuojami Departamento patalpose. Technikos komiteto susirinkimai gali vykti naudojant elektroninių ryšių technologijas (pvz., Zoom, Microsoft Teams) arba internetines apklausų platformas (pvz., www.apklausa.lt ir kt.).

30. Atliekant Technikos komiteto apklausą naudojant internetines apklausų platformas, reikia:

30.1.  sudarant darbotvarkę, nustatyti sprendimų priėmimo (balsavimo) procedūrų trukmę;

30.2. nurodyti, kad jeigu per nustatytą trukmę Technikos komiteto narys sprendimo nepateikia, yra laikoma, kad šis narys susilaikė nesant suinteresuotojo subjekto pozicijos.

31. Technikos komiteto susirinkimas yra teisėtas, jei jame dalyvauja daugiau kaip 50 (penkiasdešimt) procentų balso teisę turinčių Technikos komiteto narių.

32. Jei Technikos komiteto nario įgaliotasis atstovas negali dalyvauti susirinkime, jis apie tai iš anksto turi pranešti sekretoriui ir pateikti elektroniniu paštu poziciją dėl siūlomo sprendimo projekto.

33. Technikos komiteto sprendimai dėl nacionalinių standartų priimami Nacionalinių standartų ir nacionalinių standartizacijos leidinių rengimo tvarkos apraše nustatyta tvarka. Kiti sprendimai priimami Technikos komiteto paprasta dalyvaujančių susirinkime balsų dauguma (neįskaičiuojant susilaikiusiųjų, kurie neturėjo suinteresuotojo subjekto pozicijos). Jei balsai pasiskirsto po lygiai, balsuojama pakartotinai.

34. Technikos komiteto susirinkimai yra nevieši, juose dalyvauja Technikos komiteto nariai, sekretorius, į susirinkimo posėdžius kviesti asmenys. Technikos komiteto susirinkimuose gali dalyvauti Departamento vadovas ir kiti Departamento darbuotojai.

35. Technikos komiteto susirinkimus šaukia Technikos komiteto pirmininkas savo iniciatyva arba raštu posėdį iniciavus ne mažiau kaip 1/3 Technikos komiteto narių. Apie Technikos komiteto susirinkimą (laiką ir vietą) Technikos komiteto nariai informuojami ir su susirinkimu susijusi medžiaga jiems teikiama elektroniniu paštu paprastai ne vėliau nei prieš 10 (dešimt) darbo dienų.  

36. Technikos komiteto susirinkimo eiga, jame svarstomi klausimai fiksuojami pasirinktu būdu: rašant posėdžio protokolą arba rašant posėdžio protokolą ir darant garso įrašą. Garso įrašo (asmens duomenų) tvarkymo tikslas – surašyti tikslų susirinkimo protokolą. Parengus susirinkimo protokolą, garso įrašai sunaikinami. Protokole nurodomi: susirinkimo data, vieta, susirinkimo organizavimo būdas, trukmė, pirmininkas, sekretorius, dalyviai, reikalingas kvorumas.

37. Technikos komiteto susirinkimo protokolas parengiamas ne vėliau kaip per 5 (penkias) darbo dienas nuo susirinkimo datos, kurį pasirašo Technikos komiteto pirmininkas ir sekretorius.  

38. Su Technikos komiteto susirinkime užfiksuota medžiaga, turi teisę susipažinti Technikos komiteto nariai, Departamento vadovas ir darbuotojai, valstybės institucijos, įstaigos, pareigūnai, kuriems įgyvendinant oficialius teisės aktais suteiktus įgaliojimus tokią teisę nustato teisės aktai.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

39. Departamentas Technikos komitetą gali likviduoti, jei jo veikla tampa nebeaktuali. Informaciją apie numatomą Technikos komiteto likvidavimą Departamentas paskelbia periodiniame leidinyje prieš du mėnesius iki numatomos likvidavimo datos.

40. Suinteresuotųjų subjektų skundus dėl galimai pažeistų nacionalinių standartų ir nacionalinių standartizacijos leidinių rengimo procedūrų nagrinėja Departamento Technikos komisija.

41. Technikos komiteto veiklos dokumentai valdomi teisės aktų nustatyta tvarka.

 

 

___________________