TEISĖJŲ TARYBA

 

NUTARIMAS

DĖL TEISĖJŲ TARYBOS 2013 M. RUGPJŪČIO 30 D. NUTARIMO NR. 13P-105-(7.1.2) „DĖL TEISĖJŲ MOKYMO ORGANIZAVIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2019 m. lapkričio 29 d. Nr. 13P-192-(7.1.2)

Vilnius

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 120 straipsnio 18 punktu, Teisėjų taryba n u t a r i a:

1. Pakeisti Teisėjų mokymo organizavimo taisykles, patvirtintas Teisėjų tarybos 2013 m. rugpjūčio 30 d. nutarimu Nr. 13P-105-(7.1.2) „Dėl Teisėjų mokymo organizavimo taisyklių patvirtinimo“, ir išdėstyti jas nauja redakcija (pridedama).

2. Nustatyti, kad šis nutarimas įsigalioja nuo 2020 m. sausio 1 d.

 

 

Pirmininkas                                                                                                 Algimantas Valantinas

 

 

Sekretorė                                                                                                           Neringa Švedienė

 

 

 

PATVIRTINTA

Teisėjų tarybos 2013 m. rugpjūčio 30 d.

nutarimu Nr. 13P-105-(7.1.2)

(Teisėjų tarybos 2019 m. lapkričio 29 d.

nutarimo Nr. 13P-192-(7.1.2) redakcija)

 

 

teisėjų mokymo organizavimo taisyklės

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Teisėjų mokymo organizavimo taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato teisėjų mokymo sistemą ir joje dalyvaujančius subjektus, pagrindinio mokymo organizavimo etapus, pagrindinio  mokymo lektorių ir teisėjų, dalyvausiančių mokymuose, atrankos principus, gretutinio mokymo sistemą.

2. Organizuojant teisėjų mokymą turi būti užtikrinamas Lietuvos Respublikos teismų įstatyme numatytų teisėjų mokymo programų įgyvendinimas.

3. Teismų pirmininkai turi sudaryti galimybę teismo teisėjams bent du kartus per metus kelti kvalifikaciją.

4. Teisėjų dalyvavimo mokymuose išlaidos apmokamos vadovaujantis Komandiruočių išlaidų apmokėjimo biudžetinėse įstaigose taisyklių, Maksimalių dienpinigių dydžių sąrašo ir Dienpinigių mokėjimo tvarkos aprašo, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 29 d. nutarimu Nr. 526 „Dėl Dienpinigių ir kitų komandiruočių išlaidų apmokėjimo“, nuostatomis bei Teisėjų tarybos 2019 m. lapkričio 29 d. nutarimu Nr. 13P-193-(7.1.2) „Dėl Teisėjų ir teismų personalo komandiruočių į užsienio valstybes išlaidų apmokėjimo iš programos „Teisėjų ir teismų personalo kvalifikacijos kėlimas“ lėšų tvarkos aprašo patvirtinimo“ patvirtintu Teisėjų ir teismų personalo komandiruočių į užsienio valstybes išlaidų apmokėjimo iš programos „Teisėjų ir teismų personalo kvalifikacijos kėlimas“ lėšų tvarkos aprašus.

 

 

II. TEISĖJŲ MOKYMO SISTEMA

 

5. Teisėjų mokymo sistema apima pagrindinį teisėjų mokymą ir gretutinį teisėjų mokymą.

6. Pagrindinis teisėjų mokymas susideda iš:

6.1. pagal Teismų įstatymą organizuojamo privalomojo mokymo:

6.1.1. įvadinio mokymo, kuris skirtas pirmą kartą apylinkės teismo teisėjais paskirtų asmenų žinioms plėsti ir profesiniams įgūdžiams formuoti;

6.1.2. privalomojo kvalifikacijos kėlimo, kuris skirtas teisėjų profesinėms žinioms plėsti ir įgūdžiams formuoti, kai:

6.1.2.1. teisėjai paskiriami į pirmininko, pavaduotojo, skyriaus pirmininko (toliau – teismo vadovai) pareigas;

6.1.2.2. teisėjai paskiriami į aukštesnės pakopos teismą;

6.1.2.3. teisėjai paskiriami ar perkeliami iš bendrosios kompetencijos teismo į specializuotą teismą, ir atvirkščiai;

6.1.2.4. pasikeičia teisėjų specializacija;

6.1.2.5. nuo paskutinio teisėjų dalyvavimo mokymuose pagal privalomojo mokymo ar papildomojo mokymo programas praėjo penkeri metai;

6.2. pagal Teismų įstatymą organizuojamo papildomojo mokymo, kuris skirtas teisėjų profesinėms žinioms plėsti ir įgūdžiams formuoti, kai:

6.2.1. iš esmės pasikeičia visuomeninių santykių teisinis reglamentavimas;

6.2.2. kitais reikiamais atvejais;

6.3. praktinio mokymo teisme, kuris skirtas praktinėms žinioms, reikalingoms dirbant teisėju, įgyti, kai asmuo pirmą kartą paskiriamas apylinkės teismo teisėju.

7. Gretutinis teisėjų mokymas susideda iš:

7.1. gretutinio kvalifikacijos kėlimo – specialių profesinių žinių gilinimo ir naujų įgūdžių formavimo teisėjams dalyvaujant kituose nei šių Taisyklių 6 punkte numatytuose mokymuose: seminaruose, konferencijose, diskusijose, forumuose, stažuotėse, mainų programose, projektuose ar kituose tarptautinių organizacijų, Europos Sąjungos ar kitų Lietuvos ir užsienio institucijų organizuojamuose mokymo renginiuose Lietuvoje ir užsienyje;

7.2. savarankiško kvalifikacijos kėlimo – specialių profesinių žinių plėtimo ir naujų įgūdžių formavimo teisėjo iniciatyva, savarankiškai analizuojant teismų praktiką, teisinę literatūrą, teisės aktus, savo lėšomis dalyvaujant mokymuose, kursuose ir pan.

 

III. PAGRINDINIO MOKYMO PROGRAMŲ RENGIMAS IR TVIRTINIMAS

 

8. Nacionalinė teismų administracija rengia teisėjų pagrindinio privalomojo mokymo programų (toliau – privalomojo mokymo programos) ir pagrindinio papildomojo mokymo programų (toliau – papildomojo mokymo programos) projektus. Rengiant privalomojo ir papildomojo mokymo programų projektus gali būti pasitelkiami mokslininkai, tam tikrų sričių specialistai ir ekspertai.

9. Teisėjų taryba ne vėliau kaip iki einamųjų metų gruodžio 1 d. patvirtina su Teisingumo ministerija suderintas privalomojo mokymo programas, taip pat kitų metų teisėjų kvalifikacijos tobulinimo pagal privalomojo mokymo programas planą. Papildomojo mokymo programas Teisėjų taryba patvirtina per mėnesį nuo jų suderinimo su Teisingumo ministerija.

10. Teisėjų privalomojo ir papildomojo mokymo programų projektai prieš teikiant juos Teisingumo ministerijai, kitų metų kvalifikacijos tobulinimo planas prieš teikiant jį Teisėjų tarybai suderinami su Teisėjų tarybos Mokymų ir tarptautinių ryšių komitetu (toliau – Komitetas).

11. Nacionalinės teismų administracijos direktorius ne vėliau kaip per 1 savaitę po privalomojo mokymo programų patvirtinimo patvirtina metinį teisėjų mokymų pagal privalomojo mokymo programas grafiką, po papildomojo mokymo programos patvirtinimo – nustato teisėjų mokymų pagal ją datą. 

 

IV. PRIVALOMOJO Ir papildomOJO teisėjų mokymO organizavimas

 

12. Teisėjų privalomąjį ir papildomąjį mokymą organizuoja Nacionalinė teismų administracija iš programai „Teisėjų ir teismų personalo kvalifikacijos kėlimas“ skiriamų valstybės lėšų. 

13. Registracija į mokymus pagal privalomojo mokymo programas pradedama likus ne mažiau kaip 1 mėnesiui iki konkrečių mokymų pradžios, registracijai numatant ne daugiau kaip 2 savaites. Informacija apie pradedamą registraciją siunčiama teismų darbuotojams, atsakingiems už teisėjų mokymų organizavimą teisme (toliau – teismų kontaktiniai asmenys), kurie Nacionalinei teismų administracijai teikia informaciją apie visus teismo teisėjus, pageidaujančius dalyvauti mokymuose. Registracija į mokymus pagal privalomojo įvadinio mokymo programas nevykdoma.

14. Organizuojant mokymus pagal papildomojo mokymo programas, registracijos pradžia ir trukmė nustatoma atsižvelgiant į nustatytą mokymų pagal jas datą. Informacija apie pradedamą registraciją siunčiama teismų kontaktiniams asmenims, kurie Nacionalinei teismų administracijai teikia informaciją apie visus teismo teisėjus, pageidaujančius dalyvauti mokymuose. 

15. Teisėjai savo pageidavimą dalyvauti mokymuose pagal privalomojo, išskyrus įvadinio, ir papildomojo mokymo programas turi suderinti su teismo pirmininku arba atitinkamo skyriaus pirmininku.

16. Iš teisėjų, pageidaujančių dalyvauti mokymuose pagal privalomojo, išskyrus įvadinio, ir papildomojo mokymo programas, Nacionalinė teismų administracija sudaro kviečiamų dalyvauti mokymuose ir nepatekusių į mokymus (kai vykdoma atranka) teisėjų sąrašą, vadovaudamasi šiais kriterijais:

16.1. dalyvavimo analogiškuose, panašiuose pagal temą ir turinį mokymuose: vadovaujantis šiuo kriterijumi pirmenybė teikiama teisėjams, kurie iš viso nedalyvavo arba seniausiai dalyvavo analogiškuose, panašiuose pagal temą ir turinį mokymuose;

16.2. specializacijos: vadovaujantis šiuo kriterijumi pirmenybė teikiama su mokymų tema susijusias bylas nagrinėjantiems teisėjams;

16.3. veiklos vertinimo rezultatų: vadovaujantis šiuo kriterijumi pirmenybė teikiama teisėjams, kurių veikloje Nuolatinė teisėjų veiklos vertinimo komisija nustatė profesinių, organizacinių ar administracinės veiklos trūkumų (išskyrus atvejus, kai nustatomos Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 81 straipsnio 1 dalies 2 punkte, 83 straipsnio 2 dalyje arba 90 straipsnio 1 dalies 5 ar 6 punkte nurodytos aplinkybės);

16.4. kitais mokymų efektyvumą užtikrinančiais kriterijais.

17. Nacionalinė teismų administracija sudarytą kviečiamų dalyvauti mokymuose pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas ir nepatekusių į mokymus teisėjų sąrašą elektroniniu paštu nusiunčia teismų kontaktiniams asmenis ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo tokio sąrašo sudarymo. Kviečiamų dalyvauti mokymuose ir nepatekusių į mokymus teisėjų sąrašus Nacionalinė teismų administracija taip pat skelbia teismų intranete.

18. Apie teisėjų negalėjimą atvykti į mokymus pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas, negalėjimą dalyvauti visos apimties mokymuose kaip įmanoma greičiau informuojamas Nacionalinės teismų administracijos Mokymų ir tarptautinio bendradarbiavimo skyrius (bendruoju skyriaus elektroniniu paštu mokymai@teismai.lt, išimtiniais atvejais – telefonu). Mokymų metu paaiškėjus aplinkybių, dėl kurių teisėjui būtina išvykti, už mokymų organizavimą atsakingas Nacionalinės teismų administracijos Mokymų ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus darbuotojas informuojamas žodžiu ar ši informacija teisėjo (jo prašymu kito dalyvio) pažymima dalyvių registracijos lape.

19. Po mokymų pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas teisėjai užpildo Nacionalinės teismų administracijos parengtas anketas dėl mokymų organizavimo.

20. Duomenis apie teisėjų dalyvavimą mokymuose pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas Nacionalinė teismų administracija suveda į teisėjų kvalifikacijos kėlimo duomenų bazę. 

21. Mokymai pagal privalomojo ar papildomojo mokymo programas gali būti organizuojami pakartotinai, jei yra poreikis ir užtenka lėšų jiems organizuoti. Norint organizuoti mokymus pakartotinai pagal daugiau nei pusės apimties privalomojo ar papildomojo mokymo programą, būtinas Komiteto pritarimas.

 

V. privalomojo ir papildomojo mokymo LEKTORIAi ir mokymo metodai

 

22. Kvalifikaciniai reikalavimai lektoriams, vykdantiems mokymus pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas:

22.1. vykdyti su bylų nagrinėjimo procesu susijusius mokymus gali:

22.1.1. Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo teisėjai,

22.1.2. pareigas einantys teisėjai, turintys ne mažesnį kaip 5 metų teisėjo darbo stažą,

22.1.3. įstatymų nustatyto pensinio amžiaus sulaukę teisėjai ir teisėjai, kurių įgaliojimų laikas pasibaigęs, turintys ne mažesnį kaip 15 metų teisėjo darbo stažą,

22.1.4. asmenys, turintys teisės krypties mokslinį laipsnį,

22.1.5. asmenys, turintys ne mažesnį kaip 5 metų teisės krypties pedagoginio darbo universitete stažą,

22.1.6. asmenys, turintys ne mažesnį kaip 5 metų teisės krypties tiriamojo darbo mokslinių tyrimų institute stažą,

22.1.7. asmenys, dalyvavę rengiant teismų veikloje taikomų teisės aktų projektus;

22.2. vykdyti mokymus bendriesiems gebėjimams tobulinti gali:

22.2.1. asmenys, turintys atitinkamos mokslo krypties mokslinį laipsnį,

22.2.2. asmenys, turintys ne mažesnį kaip 5 metų atitinkamos mokslo krypties pedagoginio darbo universitete stažą,

22.2.3. asmenys, turintys ne mažesnį kaip 5 metų darbo atitinkamoje srityje stažą.

23. Jei reikia, kvalifikaciniai reikalavimai lektoriams gali būti patikslinami, nurodant reikalaujamą kvalifikacijos sritį, ar nurodomi papildomi kvalifikaciniai reikalavimai, jei jie būtini pagal mokymo temos specifiką.

24. Organizuojant teisėjų mokymus pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas pirmenybė paprastai teikiama lektoriams teisėjams, kurie mokymus gali vykdyti nemokamai.

25. Esant keliems vienodos kvalifikacijos lektoriams, kurie mokymus gali vykdyti nemokamai, Komitetas priima sprendimą dėl tinkamiausio lektoriaus. Su teisėjais, kurie atrenkami nemokamai vykdyti mokymus pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas, gali būti pasirašoma sutartis dėl nemokamų mokymo paslaugų teikimo. Teismų pirmininkams rekomenduojama Teisėjų tarybos nustatyta tvarka sumažinti darbo krūvį (skiriamų bylų skaičių) teisėjams, nemokamai vykdantiems mokymus pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas.

26. Jei nėra kvalifikacinius reikalavimus atitinkančių asmenų, norinčių teisėjų mokymus vesti nemokamai, atliekami teisėjų mokymo paslaugų ar autorinio kūrinio sukūrimo viešieji pirkimai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu.

27. Siekiant, kad mokymuose įgytos žinios kuo labiau būtų pritaikytos praktikoje, mokymuose pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas lektoriams rekomenduojama taikyti interaktyvius mokymo metodus: įtraukti mokymo dalyvius į diskusiją, skatinti darbą grupėse, užduočių sprendimą, procesinių dokumentų analizę, argumentų kritinį vertinimą. Tinkamiausius mokymo metodus lektorius pasirenka savarankiškai, atsižvelgdamas į siekiamas suformuoti kompetencijas, tikslinę auditoriją.

 

 

VI. PRAKTINIO tEISĖJŲ MOKYMO ORGANIZAVIMAS

 

28. Praktinį teisėjų mokymą teisme organizuoja teismų pirmininkai. Praktinis mokymas teisme įforminamas teismo pirmininko įsakymu, kuriame nurodoma: teisėjui paskirtas kuratorius, praktinio mokymo laikotarpis ir mokymo užduotys. Po praktinio mokymo teisme teismai, kuriuose buvo vykdomi mokymai, per 5 darbo dienas elektroniniu paštu info@teismai.lt pateikia Nacionalinei teismų administracijai įsakymo dėl teisėjo praktinio mokymo kopiją kartu su lydraščiu, patvirtinančiu, kad praktinis mokymas buvo pravestas.

29. Pirmą kartą apylinkės teismo teisėjais paskirtų asmenų praktinis mokymas teisme organizuojamas laikantis šių reikalavimų:

29.1. praktinis mokymas organizuojamas iš karto paskyrus asmenį teisėju. Paprastai šis mokymas pirmiausia ne mažiau kaip tris savaites vyksta apylinkės teisme, į kurį paskirtas teisėjas, po jo ne mažiau kaip savaitę – apygardos teisme, kurio veiklos teritorijoje yra šis apylinkės teismas. Paprastai apylinkės teismo, į kurį paskirtas teisėjas, pirmininkas kreipiasi į apygardos teismo pirmininką, kad pirmą kartą paskirtam teisėjui apygardos teisme būtų organizuotas praktinis mokymas;

29.2. praktinio mokymo apylinkės teisme metu šio teismo pirmininkas naujai paskirtam teisėjui ne trumpiau kaip dviem mėnesiams, o apygardos teismo pirmininkas praktinio mokymo šiame teisme laikotarpiui paskiria kuratorių, kuris atsakingas už praktinio mokymo vykdymą ir pagalbos suteikimą teisėjui pradėjus eiti pareigas, ir, atsižvelgdamas į šių Taisyklių 29.4.1 ir 29.4.2 papunkčiuose numatytas veiklas bei paskirto teisėjo profesinę patirtį ir specializaciją, jeigu ji nustatyta ar bus nustatyta, nurodo praktinio mokymo užduotis;

29.3. teisėjui, kuris skiriamas kuratoriumi, kuravimo laikotarpiu teismo, kuriame jis dirba, pirmininko įsakymu gali būti mažinamas darbo krūvis (skiriamų bylų skaičius) Teisėjų tarybos nustatyta tvarka;

29.4. praktinio mokymo teisme metu naujai paskirtas teisėjas:

29.4.1. apylinkės teisme – stebi teismo posėdžius, rengia procesinių dokumentų projektus, analizuoja pakeistų ir panaikintų teismo sprendimų ir nuosprendžių priežastis, susipažįsta su pirmininkavimo teismo posėdžiui reikalavimais (posėdžio vedimo kultūra, teisėjų etikos reikalavimais, konfliktinių situacijų suvaldymu ir pan.), atlieka kitus teisėjo profesiniams įgūdžiams formuoti būtinus darbus, savarankiškai analizuoja teismų praktiką ir mokslinę literatūrą,

29.4.2. apygardos teisme susipažįsta su apeliacinės instancijos teismo veiklos ypatumais, stebi teismo posėdžius, analizuoja pirmosios instancijos teismo daromas proceso organizavimo ar (ir) teisės taikymo klaidas, savarankiškai analizuoja teismų praktiką ir mokslinę literatūrą.

30. Asmenims, kurie pirmą kartą paskirti apygardos teismo, apygardos administracinio teismo, Lietuvos apeliacinio teismo, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjais, teisėjams, kurie paskirti teismo vadovais, kurie paskirti į aukštesnės pakopos teismą, perkelti iš bendrosios kompetencijos teismo į specializuotą teismą ir atvirkščiai, taip pat teisėjams, kurių specializacija pasikeitė, praktinis mokymas teisme gali būti organizuojamas, jei jie to pageidauja, laikantis šių principų:

30.1. praktinis mokymas teisme įforminamas teismo pirmininko įsakymu, kuriame nurodoma teisėjui paskirtas kuratorius, praktinio mokymo laikotarpis ir mokymo užduotys;

30.2. paskirtam kuratoriui praktinio mokymo laikotarpiu gali būti mažinamas darbo krūvis (skiriamų bylų skaičius) Teisėjų tarybos nustatyta tvarka;

30.3. praktinio mokymo laikotarpis nustatomas abipusiu susitarimu;

30.4. įsakymo dėl teisėjo praktinio mokymo kopija Nacionalinei teismų administracijai neteikiama.

 

VII. Gretutinis teisėjų MOKYMAS

 

31. Gretutinį teisėjų mokymą organizuoja:

31.1. Nacionalinė teismų administracija iš programos „Teisėjų ir teismų personalo kvalifikacijos kėlimas“ lėšų, tarptautinių institucijų arba Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės paramos projektų lėšų;

31.2. teismai iš jiems skirtų lėšų kvalifikacijai kelti ir komandiruotėms arba Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos projektų lėšų;

31.3. kitos Lietuvos ir užsienio institucijos, rengiančios mokymus teisininkų bendruomenei;

31.4. patys teisėjai savarankiškai.

32. Teisėjų dalyvavimas gretutiniame mokyme, prieš teikiant pageidavimą organizatoriui ar koordinatoriui dalyvauti renginyje ar prieš registruojantis į jį, privalo būti suderintas su teismo pirmininku teisme nustatyta tvarka.

33. Kai Nacionalinė teismų administracija organizuoja gretutinį teisėjų mokymą iš programos „Teisėjų ir teismų personalo kvalifikacijos kėlimas“ lėšų (toliau – tarptautiniai mokymai), teisėjų atranką vykdo Nacionalinė teismų administracija arba Komitetas.

34. Teisėjai, pageidaujantys dalyvauti tarptautiniuose mokymuose užsienyje, turi:

34.1. mokėti renginio darbinę kalbą ne žemesniu kaip B1 lygiu pagal Bendruosius Europos kalbų metmenis;

34.2. atitikti renginio organizatorių nustatytus reikalavimus;

34.3. būti tinkamai reprezentavę Lietuvos teisėjų korpusą ankstesniuose tarptautiniuose mokymuose užsienyje, jei tokiuose anksčiau buvo dalyvavę;

34.4. pateikti Nacionalinei teismų administracijai Taisyklių 1 arba 2 priede esančią registracijos formą (priklausomai nuo renginio pobūdžio), įrodančią suinteresuotumą įgyti žinių, kurios susijusios su renginio tematika (motyvacija) ir patvirtinančią dalyvavimo suderinimą su teismo pirmininku. Nacionalinei teismų administracijai pateikiama nuskenuota registracijos forma.

35. Jeigu, paskelbus apie tarptautinius mokymus užsienyje, šių Taisyklių 34.1–34.3 papunkčių reikalavimus atitinka daugiau kandidatų nei Lietuvos teisėjams yra skiriama vietų, pirmenybė, remiantis Nacionalinės teismų administracijos turima informacija, teikiama kandidatams, kurie:

35.1. analogiška tarptautiniams mokymams tema einamaisiais ar ateinančiais kalendoriniais metais nemokamai vedė ar ves teisėjams mokymus pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas;

35.2. atsižvelgiant į esamą ar būsimą teisėjų specializaciją bei nagrinėjamų bylų specifiką, tarptautiniuose mokymuose įgytas žinias gali geriausiai pritaikyti atlikdami savo tiesiogines pareigas arba numato dalyvauti tarptautiniuose konkursuose analogiška tarptautiniams mokymams tema;

35.3. analogiška tarptautiniams mokymams tema einamaisiais ar ateinančiais kalendoriniais metais vedė ar ves mokymus teisėjams ar teismų darbuotojams, išskyrus atvejus, numatytus šių Taisyklių 35.1 papunktyje;

35.4. dalyvauja su tarptautinių mokymų tematika susijusių darbo grupių, rengiančių teisės aktų projektus, veikloje;

35.5. nedalyvavo, dalyvavo mažiau arba seniau negu kiti kandidatai trumpalaikiuose šių Taisyklių 38 ir 39 punktuose numatytuose tarptautiniuose mokymuose užsienyje;

35.6. nedalyvavo, dalyvavo mažiau arba seniau negu kiti kandidatai ilgalaikiuose šių Taisyklių 38 ir 39 punktuose numatytuose tarptautiniuose mokymuose užsienyje.

36. Kiekvienu atveju pirmenybės dalyvauti tarptautiniuose mokymuose eiliškumo tvarka nustatoma įvertinus būsimą dalyvavimo išliekamąją vertę teismų sistemai.

37. Teisėjų dalyvavimas tarptautinių institucijų, kurioms narystės mokestis mokamas iš programos „Teisėjų ir teismų personalo kvalifikacijos kėlimas“ lėšų, mokymuose organizuojamas (informacija apie mokymus paskelbiama, pirminė dalyvių atranka vykdoma ir organizatoriai informuojami) tik per Nacionalinę teismų administraciją.

38. Nacionalinei teismų administracijai paskelbus apie tarptautinius mokymus užsienyje, kuriuose yra numatytas dalyvio ar registracijos mokestis ir (arba) į tarptautinius mokymus užsienyje, kuriuose kelionės į užsienio valstybę išlaidos ir gyvenamojo ploto nuomos joje išlaidos organizatorių nėra apmokamos:

38.1. per 3 darbo dienas po nustatytos registracijos pabaigos Nacionalinė teismų administracija parengia informaciją apie užsiregistravusius kandidatus (dalyvavimas tarptautiniuose mokymuose) ir kartu su gautomis registracijos formomis pateikia svarstyti Komitetui;

38.2. Komitetas, atsižvelgdamas į šių Taisyklių 34–36 punktų nuostatas, atrenka tinkamiausius kandidatus ir nustato dalyvavimo mokymuose finansavimo apimtis;

38.3. Nacionalinė teismų administracija ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo 38.2 papunktyje nurodyto sprendimo priėmimo elektroniniu paštu informuoja visus kandidatus apie Komiteto priimtą sprendimą.

39. Nacionalinei teismų administracijai paskelbus apie tarptautinius mokymus užsienyje, kuriuose gali būti kitų nei šių Taisyklių 38 punkte minimų komandiruotės į tarptautinius mokymus išlaidų ar jų iš viso nėra:

39.1. pirminę dalyvių atranką, vadovaudamasi šių Taisyklių 34 ir 35 punktų reikalavimais, atlieka Nacionalinė teismų administracija. Nacionalinei teismų administracijai pirminės atrankos vykdymo metu kilus abejonių dėl kandidato atitikties šių Taisyklių 34.2 ar 34.4 papunkčių reikalavimams, dėl pirmenybės dalyvauti tarptautiniuose mokymuose nustatymo pagal 36 punkto reikalavimus kreipiamasi į Komitetą, kuris priima galutinį sprendimą;

39.2. pirminė atranka atliekama ir visi kandidatai elektroniniu paštu informuojami apie rezultatus paprastai likus ne mažiau kaip 2 mėn. iki tarptautinių mokymų užsienyje pradžios; pirminės atrankos informaciją Nacionalinė teismų administracija perduoda tiesioginiams tarptautinių mokymų užsienyje organizatoriams;

39.3. galutinę dalyvių atranką vykdo ir atrinktus į tarptautinius mokymus kandidatus informuoja tiesioginis tarptautinių mokymų užsienyje organizatorius.

40. Nacionalinė teismų administracija įsakymą dėl teisėjo komandiruotės į tarptautinius mokymus užsienyje išlaidų apmokėjimo rengia tik gavusi teismo pirmininko įsakymo dėl teisėjo komandiruotės kopiją.

41. Teisėjai, apie tarptautinius mokymus užsienyje sužinoję ne iš Nacionalinės teismų administracijos skelbimo ir juose pageidaujantys dalyvauti, Komitetui gali teikti prašymus dėl išlaidų, susijusių su dalyvavimu mokymuose, kompensavimo. Komitetas priima sprendimą dėl išlaidų kompensavimo vadovaudamasis šių Taisyklių 34.1–34.3 papunkčių, 35–36 punktų reikalavimais ir atsižvelgdamas į tarptautiniams mokymams organizuoti skirtų lėšų likutį. Nacionalinė teismų administracija Komiteto sprendimą prašymą pateikusiam teisėjui pateikia per 2 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo. Patenkinus (visiškai ar iš dalies) teisėjo prašymą, taikomos 40 ir 42 punktų nuostatos.

42. Teisėjai, dalyvavę tarptautiniuose mokymuose užsienyje, per 5 darbo dienas Nacionalinei teismų administracijai pateikia pranešimą apie komandiruotėje patirtas išlaidas ir komandiruotės ataskaitą, nurodytus Teisėjų ir teismų personalo komandiruočių į užsienio valstybes išlaidų apmokėjimo iš programos „Teisėjų ir teismų personalo kvalifikacijos kėlimas“ lėšų tvarkos apraše, taip pat, jei gautas, pažymėjimo ar kito dalyvavimą mokymuose patvirtinančio dokumento kopiją. Pažymėjimo ar kito dalyvavimą mokymuose patvirtinančio dokumento kopijos ir/ar gautos komandiruotės ataskaitos pagrindu duomenys apie teisėjų dalyvavimą tarptautiniuose mokymuose užsienyje Nacionalinės teismų administracijos suvedami į teisėjų kvalifikacijos kėlimo duomenų bazę. 

43. Teisėjų registraciją į tarptautinius mokymus Lietuvoje ir atranką, jei reikia, vykdo Nacionalinė teismų administracija, vadovaudamasi šių Taisyklių 35 punkto reikalavimais. Apie atrinktus dalyvius į tarptautinius mokymus Lietuvoje Nacionalinė teismų administracija elektroniniu paštu informuoja visus užsiregistravusius teisėjus ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo dalyvių sąrašo sudarymo. Po mokymų duomenis apie teisėjų dalyvavimą tarptautiniuose mokymuose Lietuvoje Nacionalinė teismų administracija suveda į teisėjų kvalifikacijos kėlimo duomenų bazę.

44. Apie teisėjų negalėjimą vykti į tarptautinius mokymus užsienyje, negalėjimą dalyvauti visos apimties tarptautiniuose mokymuose Lietuvoje kaip įmanoma greičiau informuojamas Nacionalinės teismų administracijos Mokymų ir tarptautinio bendradarbiavimo skyrius (bendruoju skyriaus elektroniniu paštu mokymai@teismai.lt, pridedant laiško kopiją teismo pirmininkui, išimtiniais atvejais – telefonu), nurodant priežastis. Tarptautinių mokymų Lietuvoje metu paaiškėjus aplinkybių, dėl kurių teisėjui būtina išvykti, už mokymų organizavimą atsakingas Nacionalinės teismų administracijos Mokymų ir tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus darbuotojas informuojamas žodžiu ar ši informacija teisėjo (jo prašymu kito dalyvio) pažymima dalyvių registracijos lape.

45. Nesant objektyvių ir pateisinamų priežasčių, dėl kurių teisėjas negalėjo vykti į tarptautinius mokymus užsienyje, dalyvauti tarptautiniuose mokymuose Lietuvoje (objektyvia ir pateisinama priežastimi laikoma: šeimos narių ar artimųjų giminaičių mirtis arba staiga susidariusi pavojinga jų gyvybei būklė; liga ar kiti sveikatos sutrikimai, dėl kurių gali būti išduodama gydytojo pažyma; tapimas nusikaltimo auka, turto netekimas (dėl gaisro, vagystės, stichinės nelaimės); nenugalima jėga (force majeure); kitos aplinkybės, kurias Teisėjų tarybos Mokymų ir tarptautinių ryšių komitetas pripažįsta pakankamai svarbiomis), Komitetas ir/ar Nacionalinė teismų administracija gali taikyti poveikio priemonę – neatrinkti teisėjo į tarptautinius mokymus užsienyje ar Lietuvoje per artimiausius kalendorinius metus. 

 

 

VIII. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

46. Nacionalinė teismų administracija renka informaciją apie Nacionalinės teismų administracijos organizuojamo pagrindinio teisėjų mokymo ir gretutinio kvalifikacijos kėlimo (tarptautinių mokymų) poreikius, analizuoja užsienio valstybių teisėjų mokymo patirtį, kaupia informaciją apie teisėjų kvalifikacijos kėlimą, rengia pažymas apie teisėjų kvalifikacijos kėlimą.

47. Nacionalinė teismų administracija interneto svetainėje www.teismai.lt skelbia aktualų teisėjų mokymų pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas grafiką, teismų intranete – informaciją apie teismų kontaktinius asmenis, kviečiamų dalyvauti mokymuose pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas ir nepatekusių į mokymus teisėjų sąrašus, mokymų dalijamąją medžiagą, jei tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymui, teisėjų komandiruočių, susijusių su Nacionalinės teismų administracijos organizuojamu gretutiniu kvalifikacijos kėlimu, ataskaitas. Teismų intranete Nacionalinė teismų administracija taip pat skelbia informaciją apie kitų institucijų mokymus, kuriuose kviečiami dalyvauti teisėjai.

48. Nacionalinė teismų administracija po kiekvienų organizuotų mokymų pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas teismų pirmininkams pateikia informaciją apie atvejus, susijusius su neatsakingu teismo teisėjų dalyvavimu/nedalyvavimu mokymuose, kurie apribojo kitiems teisėjams galimybes šiuose mokymuose sudalyvauti. Teismų pirmininkai turi teisę priimti sprendimus dėl tokių teisėjų galimybės registruotis į naujus mokymus ribojimo. 

49. Gretutinio mokymo metu kvalifikaciją kėlę teisėjai išduotas pažymėjimų ar kitų dalyvavimą mokymuose patvirtinančių dokumentų kopijas pateikia Nacionalinei teismų administracijai. Jei gretutinio mokymo renginyje, kuriame dalyvavo vienas ar keli to paties teismo teisėjai, pažymėjimai ar kiti dalyvavimą mokymuose patvirtinantys dokumentai nebuvo išduoti, Nacionalinei teismų administracijai pateikiama renginio programa, nurodant jame dalyvavusius teisėjus.

50. Į Nacionalinės teismų administracijos organizuojamus mokymus pagal privalomojo ir papildomojo mokymo programas, tarptautinius mokymus Lietuvoje gali būti kviečiami dalyvauti teisėjų padėjėjai, patarėjai, konsultantai, jei organizuojamuose mokymuose atsiranda laisvų vietų.

 

 

_____________________

 

 

 

Teisėjų mokymo organizavimo taisyklių

1 priedas

 

 

REGISTRACIJOS Į TARPTAUTINIUS MOKYMUS FORMA

 

 

INFORMACIJA APIE RENGINĮ

 

Organizatorius

 

Choose an item.

 

Renginio tipas

 

Choose an item.

 

 

 

Renginio pavadinimas

 

 

 

Renginio data

 

 

 

Renginio vieta

 

 

 

INFORMACIJA APIE KANDIDATĄ

 

Vardas, pavardė

 

 

 

Pareigos

 

 

 

Specializacija

 

 

 

Teismas

 

 

 

Telefono numeris

 

 

 

El. pašto adresas

 

 

 

Užsienio kalba

 

Choose an item.

 

 

 

Motyvacija

 

 

 

SUDERINIMAS SU TEISMO PIRMININKU

SUDERINTA

_______________

(parašas)

_______________________

(vardas pavardė)

_______________

(data)

 

 

  Patvirtinu, kad registracijos formoje pateikta informacija yra teisinga.

 

Patvirtinu, kad susipažinau su renginio finansavimo ir/ar patirtų išlaidų kompensavimo sąlygomis bei dokumentų pateikimo terminais.

 

_______________

(parašas)

____________________

(vardas pavardė)

 

Teisėjų mokymo organizavimo taisyklių

2 priedas

 

 

REGISTRACIJOS Į TARPTAUTINIUS MOKYMUS  – ILGALAIKIUS MAINUS (3 ir daugiau mėn.) – FORMA

 

 

INFORMACIJA APIE RENGINĮ

 

Organizatorius

 

Choose an item.

 

 

 

Mainų institucija

 

 

 

Renginio data

 

 

 

Renginio vieta

 

 

 

INFORMACIJA APIE KANDIDATĄ

 

Vardas, pavardė

 

 

 

Pareigos

 

 

 

Specializacija

 

 

 

Teismas

 

 

 

Telefono numeris

 

 

 

El. pašto adresas

 

 

 

Užsienio kalba

 

Choose an item.

 

 

 

Motyvacija

 

 

 

SUDERINIMAS SU TEISMO PIRMININKU

SUDERINTA

_______________

(parašas)

_____________________

(vardas pavardė)

_______________

(data)

Dalyvavimo sąlygos (būtina pažymėti):

Mokamas darbo užmokestis;

Kita:___________________________________________________

  Patvirtinu, kad registracijos formoje pateikta informacija yra teisinga.

 

Patvirtinu, kad susipažinau su renginio finansavimo ir/ar patirtų išlaidų kompensavimo sąlygomis bei dokumentų pateikimo terminais.

 

_______________

(parašas)

____________________

(vardas pavardė)