LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO, MOKSLO IR SPORTO

 

MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ SPORTO AIKŠTYNŲ ATNAUJINIMO PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

 

 

2021 m. kovo 30 d. Nr. V-481

Vilnius

 

 

Siekdama įgyvendinti Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos, kuriai pritarta Lietuvos Respublikos Seimo 2020 m. gruodžio 11 d. nutarimu Nr. XIV-72 „Dėl Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos“, 62.3 papunktį:

 

1. T v i r t i n u Švietimo įstaigų sporto aikštynų atnaujinimo programą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2017 m. gegužės 2 d. įsakymą Nr. V-323 „Dėl Švietimo įstaigų sporto aikštynų atnaujinimo programos patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė                                                    Jurgita Šiugždinienė

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos švietimo,

mokslo ir sporto ministro

2021 m.  kovo 30  d. įsakymu

Nr. V-481

 

 

ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ SPORTO AIKŠTYNŲ ATNAUJINIMO PROGRAMA

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Švietimo įstaigų sporto aikštynų atnaujinimo programa (toliau – Programa) skirta šalies bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinio mokymo įstaigų (toliau – švietimo įstaigos) sporto aikštynams atnaujinti.

 

II SKYRIUS

BŪKLĖS ANALIZĖ

 

2. Kūno kultūra – svarbi asmens ir visuomenės kultūros dalis, apimanti įvairias fizinio aktyvumo raiškos formas, leidžianti asmeniui pažinti save, ugdyti individualumą, fizinę ir dvasinę ištvermę. Turint tinkamas sąlygas kūno kultūros ir sportiniam ugdymui yra didinamos galimybės vaikams ir jaunimui stiprinti sveikatą, puoselėti fizines galias, ugdytis doro, sąžiningo rungtyniavimo, savitvardos, bendravimo įgūdžius, koreguoti fizinės raidos sutrikimus.

3. Mokinių fizinis aktyvumas yra veiksnys, kuris padeda vaikams ir jaunimui augti ir bręsti sveikais žmonėmis. Kiekviena judėjimo forma optimizuoja žmogaus motoriką, psichinę ir socialinę brandą. Sveikatos specialistai rekomenduoja kuo daugiau kūno kultūros pamokų organizuoti gryname ore. Kai kurių švietimo įstaigų sporto aikštynų būklė yra prasta, neatitinkanti higienos reikalavimų: bėgimo takai nusidėvėję, žaidimų aikštelės apleistos, sportinė įranga nebetinkama naudoti, nuniokotas ir morališkai pasenęs lauko inventorius. Netinkama mokyklinių sporto aikštynų būklė ne tik neskatina mokinių sportuoti, bet ir didina traumų riziką. Švietimo įstaigų sporto aikštynai yra atviri bendruomenėms, kurios gali sportuoti pasibaigus mokinių mokymo procesui.

4. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2011 m. vasario 24 d. įsakymu Nr. V-297 „Dėl Švietimo įstaigų sporto aikštynų atnaujinimo programos įgyvendinimo“ buvo atnaujinti 14 švietimo įstaigų sporto aikštynai; Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2014 m. vasario 4 d. įsakymu Nr. V-70 „Dėl Švietimo įstaigų sporto aikštynų atnaujinimo programos įgyvendinimo“ – 18 švietimo įstaigų sporto aikštynų; Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2017 m. gegužės 26 d. įsakymu Nr. V-427 „Dėl Švietimo įstaigų sporto aikštynų atnaujinimo programos įgyvendinimo“ – 36 švietimo įstaigų sporto aikštynai. Iš viso 2011–2020 metais buvo atnaujinti 68 švietimo įstaigų sporto aikštynai.

5. 2011–2020 metais atnaujinus švietimo įstaigų sporto aikštynus pagerėjo kūno kultūros sąlygos ne mažiau kaip 25 400 mokinių.

 

 

 

III SKYRIUS

PROGRAMOS TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

 

6. Programos tikslas – atnaujinti švietimo įstaigų sporto aikštynus, sudaryti sąlygas mokiniams ir bendruomenės nariams aktyviau dalyvauti kūno kultūros ir sporto veikloje.

7. Programos uždaviniai:

7.1. atnaujinti švietimo įstaigų sporto aikštynus, kuriuose būtų užtikrintos saugios ir higienos normas atitinkančios fizinio ugdymo sąlygos;

7.2. didinti atnaujintuose švietimo įstaigų sporto aikštynuose sportuojančių ne tik mokinių, bet ir bendruomenės narių skaičių.

 

 

IV SKYRIUS

ATNAUJINAMŲ ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ SPORTO AIKŠTYNŲ ATRANKA

 

8. Pretenduoti į šios Programos lėšas gali:

8.1. savivaldybės, kurių mokinių skaičius ne mažesnis kaip 3 000;

8.2. švietimo įstaigos, kuriose Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (toliau – Ministerija) įgyvendina savininko ir (ar) dalininko teises ir pareigas.

9. 2021–2024 metais numatomų atnaujinti švietimo įstaigų sporto aikštynų atrankos kriterijų sąrašas:

9.1. švietimo įstaigoje mokinių skaičius ne mažesnis kaip 300;

9.2. vienu sporto aikštynu naudojasi daugiau kaip viena švietimo įstaiga, bendruomenė.

10. Savivaldybės, dalyvaujančios Programoje, įsipareigoja:

10.1. atrinkdamos švietimo įstaigas, turi atsižvelgti į savivaldybės tarybos patvirtintą Savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos 2021–2024 m. bendrąjį planą ir atrinkti tik tas švietimo įstaigas, kuriose mokosi ir artimiausius ketverius metus mokysis pakankamai mokinių;

10.2. iš savivaldybių biudžetų skirti lėšų Programai įgyvendinti – ne mažiau kaip 20 proc. nuo skiriamų valstybės biudžeto lėšų.

11. Švietimo įstaigų, kuriose savivaldybė įgyvendina savininko teises ir (ar) dalininko teises ir pareigas, atranka: savivaldybės, atsižvelgdamos į Programos tikslus, uždavinius ir į Programos 8–10 punktus, iki Ministerijos nustatyto termino (nurodomas oficialiame Ministerijos rašte, kuriuo savivaldybės kviečiamos dalyvauti Programoje) atrenka po vieną švietimo įstaigą.

12. Švietimo įstaigas, kuriose Ministerija įgyvendina savininko ir (ar) dalininko teises ir pareigas, atrenka Ministerija atsižvelgdama į Programos tikslus, uždavinius ir į Programos 8–9 punktus.

13. Švietimo, mokslo ir sporto ministras, vadovaudamasis Valstybės lėšų, skirtų valstybės kapitalo investicijoms, planavimo, tikslinimo, naudojimo, apskaitos ir kontrolės taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. balandžio 26 d. nutarimu Nr. 478 „Dėl Valstybės lėšų, skirtų valstybės kapitalo investicijoms, planavimo, tikslinimo, naudojimo, apskaitos ir kontrolės taisyklių patvirtinimo“, 17 punktu, tvirtina Atnaujinamų švietimo įstaigų sporto aikštynų atrankos komisiją (toliau – Programos komisija), kurią sudaro ne mažiau kaip 5 nariai. Į Programos komisijos sudėtį įtraukiami Ministerijos valstybės tarnautojai, prireikus pasitelkiant suinteresuotų institucijų ir įstaigų atstovus. Programos komisija veikia pagal Programos komisijos darbo reglamentą, kurį tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras.

14. Programos komisija, vadovaudamasi Programos 8–12 punktais, atrenka švietimo įstaigas, siūlomas įtraukti į Švietimo įstaigų, kurių sporto aikštynai bus atnaujinami 2021–2024 metais, sąrašą (nurodydama savivaldybę, švietimo įstaigos pavadinimą), kuris išdėstomas pagal 14.1–14.2 papunkčiuose nurodytus prioritetus, ir teikia švietimo, mokslo ir sporto ministrui tvirtinti:

14.1. 2021 m. finansavimas numatomas švietimo įstaigų sporto aikštynams, kurie buvo pradėti atnaujinti iki 2021 m. ir yra reikalingas finansavimas atnaujinimo darbams baigti arba jau yra parengtas atnaujinimo darbų techninis projektas;

14.2. einamaisiais biudžetiniais metais finansavimas yra skiriamas vienai švietimo įstaigai, kurioje Ministerija įgyvendina savininko ir (ar) dalininko teises ir pareigas; šios švietimo įstaigos išdėstomos prioriteto tvarka pagal didžiausią vaikų skaičių ir turi turėti parengusios atnaujinimo darbų techninį projektą.

15. Švietimo įstaigų, kurių sporto aikštynai bus atnaujinami 2021–2024 metais, sąrašo pakeitimai galimi dėl Programos 10 ir 12 punktų įgyvendinimo pasikeitimų ir kitų aplinkybių.

16. Galutinį sprendimą dėl Švietimo įstaigų, kurių sporto aikštynai bus atnaujinami 2021–2024 metais, sąrašo priima švietimo, mokslo ir sporto ministras ir jį patvirtina iki 2021 m. balandžio 12 d.

17. Savivaldybės ir švietimo įstaigos, kurios yra patvirtintos 2021–2024 metais atnaujinamų švietimo įstaigų sporto aikštynų sąraše, jų savininko ir (ar) dalininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija, vadovaudamosi teisės aktais, savarankiškai organizuoja:

17.1. techninių projektų parengimą, jų ekspertizės atlikimą;

17.2. sporto aikštynų atnaujinimo darbų, prekių ir paslaugų viešuosius pirkimus;

17.3. statybos darbų vykdymą ir jų techninę priežiūrą;

17.4. kitus darbus, susijusius su atitinkamo sporto aikštyno atnaujinimu.

 

 

V SKYRIUS

PROGRAMOS FINANSAVIMAS IR ATSKAITOMYBĖ

 

18.  Programa įgyvendinama 2021–2024 metais.

19. Ministerija vienam savivaldybės sporto aikštynui atnaujinti skiria ne daugiau kaip 232 tūkst. eurų, kai bendra atnaujinimo vertė yra ne mažesnė kaip 290 tūkst. eurų.

20. Rekomenduojama, kad savivaldybių tarybos vienam sporto aikštynui atnaujinti skirtų ne mažiau kaip 58 tūkst. eurų savivaldybės biudžeto lėšų, kai Ministerija skiria 232 tūkst. eurų, arba prisidėtų ne mažiau kaip 20 proc. skiriamų valstybės biudžeto lėšų. Savivaldybė pirmiausia padengia savo dalį.

21. Švietimo įstaigai, kurioje Ministerija įgyvendina savininko ir (ar) dalininko teises ir pareigas, skiriama ne daugiau kaip 290 tūkst. eurų.

22. Dotacijos kapitalui formuoti pervedamos:

22.1.  Ministerijai su savivaldybe pasirašius finansavimo sutartį, kuri parengiama vadovaujantis Švietimo ir sporto srities investicijų projektų (investicijų projektų įgyvendinimo programų) planavimo, finansavimo, įgyvendinimo ir kontrolės tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2019 m. balandžio 12 d. įsakymu Nr. V-399 „Dėl Švietimo ir sporto srities investicijų projektų (investicijų projektų įgyvendinimo programų) planavimo, finansavimo, įgyvendinimo ir kontrolės tvarkos aprašo patvirtinimo“;

22.2. Ministerijai ir jai pavaldžiai institucijai pasirašius lėšų naudojimo sutartį, vadovaujantis pavyzdine Lėšų naudojimo sutarties forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministro 2019 m. sausio 28 d. įsakymu Nr. V-75 „Dėl Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos lėšų planavimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“.

23. Švietimo įstaigos savininko ir (ar) dalininko teises ir pareigas įgyvendinanti institucija privalo užtikrinti efektyvų ir racionalų investicijų projektui įgyvendinti reikalingų ir skirtų valstybės biudžeto lėšų panaudojimą.

 

VI SKYRIUS

PROGRAMOS VERTINIMO KRITERIJAI IR NUMATOMI REZULTATAI

 

 

24.  Programos vykdymą vertinant kiekybės požiūriu bus analizuojama:

24.1. atnaujintų švietimo įstaigų sporto aikštynų skaičius;

24.2. mokinių, ugdomų sveikesnėmis ir saugesnėmis sąlygomis, skaičius.

25. Programos metu numatoma atnaujinti ne mažiau kaip 32 švietimo įstaigų sporto aikštynus.

26. Įgyvendinus Programą ne mažiau kaip 9 600 mokinių ir bendruomenei bus sukurtos sveikesnės ir saugesnės fizinio ugdymo sąlygos.

 

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

27. Programos įgyvendinimą koordinuoja ir stebėseną atlieka Ministerija.

28. Savivaldybės, dalyvaujančios įgyvendinant Programą, atsiskaito savivaldybės finansavimo sutartyje nurodytais terminais ir tvarka.

29. Ministerijos švietimo įstaigos, dalyvaujančios įgyvendinant Programą, atsiskaito lėšų naudojimo sutartyje nurodytais terminais ir tvarka.

30. Už Programos įgyvendinimą Ministerija atsiskaito teisės aktų nustatyta tvarka.

 

_____________________________