Valstybės sienos apsaugos tarnybos

prie Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos

VADAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DARBUOTOJŲ NEBLAIVUMO (GIRTUMO) AR APSVAIGIMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2023 m. vasario 17 d. Nr. 4-59

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vidaus tarnybos statuto 3 straipsnio 2 dalimi, Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu ar savarankiškos veiklos vykdymo metu nustatymo“:

1. T v i r t i n u Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos darbuotojų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo tvarkos aprašą (pridedama).

2. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Pasieniečių mokyklos viršininko 2010 m. rugpjūčio 5 d. įsakymą Nr. 4-407 „Dėl Pasieniečių mokyklos pareigūnų, kursantų, kitų tarnautojų medicininės apžiūros ir tikrinimo techninėmis priemonėmis alkoholio vartojimo fakto, neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų nustatymo taisyklių patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. N u s t a t a u, kad įsakymas skelbiamas Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos interneto svetainėje ir Teisės aktų registre.

 

 

 

Tarnybos vadas                                                                                                     Rustamas Liubajevas

 


 

Patvirtinta

Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų

ministerijos vado 2023 m. vasario 17 d.

įsakymu Nr. 4-59

 

 

VALSTYBĖS SIENOS APSAUGOS TARNYBOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS DARBUOTOJŲ NEBLAIVUMO (GIRTUMO) AR APSVAIGIMO NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos darbuotojų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – VSAT) statutinių valstybės tarnautojų, karjeros valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį (toliau visi kartu – darbuotojai), ir VSAT Pasieniečių mokyklos (toliau – mokykla) kursantų (toliau – kursantai) neblaivumo (girtumo) nustatymo organizavimo tvarką, apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo organizavimo tvarką, atlyginimo už asmens sveikatos priežiūros įstaigų atliktą medicininę apžiūrą tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu ar savarankiškos veiklos vykdymo metu nustatymo“, vartojamas sąvokas.

3. VSAT struktūrinių padalinių vadovai bei juos pavaduojantys darbuotojai, taip pat pareigūnai, kurie pagal savo veiklos sritį, apibrėžtą atitinkamo VSAT struktūrinio padalinio nuostatuose, pareigybių aprašymuose (toliau – atsakingi asmenys), turi teisę tikrinti darbuotojus, jiems atliekant funkcijas (veiklą), įtrauktas į VSAT vado įsakymu tvirtinamą specifinės veiklos sąrašą, darbuotojus, dirbančius aplinkoje, veikiamoje pavojingų veiksnių, ar dirbančius su potencialiai pavojingais įrenginiais, kitus darbuotojus bei kursantus, įvertinę požymius, kuriems esant prieš darbo pradžią, bet kuriuo darbo (kursantams – buvimo mokyklos teritorijoje) dienos metu galima įtarti, kad darbuotojas (kursantas) neblaivus ir (ar) apsvaigęs arba gavę informacijos apie įtariamą esantį tarnyboje (darbe) neblaivų (girtą) ar apsvaigusį nuo psichiką veikiančių medžiagų darbuotoją (kursantą) dėl neblaivumo arba apsvaigimo nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų. Kursantų neblaivumas (girtumas) gali būti tikrinamas profilaktiškai.

4. Potencialiai pavojingais įrenginiais (didesnio pavojaus šaltiniu) laikomos visos sausumos ar vandens (įskaitant vidaus vandenų) transporto priemonės, orlaiviai, technologiniai ir energetiniai įrenginiai, visų rūšių ginklai, šaudmenys ir sprogmenys, nuodingosios, sprogstamosios medžiagos ir jų mišiniai. Pavojingu veiksniu laikomas tarnybos (darbo) aplinkoje esantis rizikos veiksnys, dėl kurio darbuotojas ar aplinkiniai asmenys gali patirti ūmių sveikatos sutrikimų ar mirtį (tarnyba / darbas aplinkoje, kurioje naudojami didesnio pavojaus šaltiniai, nepriklausomai nuo to, ar pats darbuotojas juos naudoja).

5. Darbuotojo (kursanto) neblaivumo (girtumo) įrodymu laikomi:

5.1. užpildytas Bendros asmens būklės įvertinimo esant įtarimui, kad darbuotojas (kursantas) yra neblaivus, ir nušalinimo nuo tarnybos / darbo likusiam darbo dienos / pamainos / užsiėmimų laikui aktas (Aprašo 1 priedas), kuriame fiksuoti požymiai, pagal kuriuos galima įtarti, kad darbuotojas (kursantas) yra neblaivus;

5.2. alkoholio kiekio matuoklių, kurių metrologinė patikra atlikta Lietuvos Respublikos metrologijos įstatyme nustatyta tvarka, rodmenys, viršijantys Aprašo 6 punkte nustatytą leidžiamą maksimalią etilo alkoholio koncentraciją iškvepiamame ore, užfiksuoti šių priemonių rodmenų fiksavimo būdais, pasirašyti tikrinimą atlikusio atsakingo (-ų) asmens (-ų);

5.3. medicininės apžiūros aktas, kuriame konstatuotas neblaivumas (girtumas);

5.4. atsisakymas tikrintis ar darbdavio siuntimu atlikti medicininę apžiūrą, jeigu darbuotojas (kursantas), įtariamas esantis neblaivus (girtas), per 1 val. nuo atsisakymo tikrintis ar atlikti medicininę apžiūrą savo iniciatyva nesikreipia į asmens sveikatos priežiūros įstaigą (toliau – ASPĮ) dėl medicininės apžiūros neblaivumui nustatymo ir nepateikia medicininės apžiūros akto tiesioginiam vadovui.

6. Leidžiama etilo alkoholio koncentracija iškvėptame ore, kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose tarnybos (darbo) metu:

6.1. darbuotojų (kursantų), atliekančių funkcijas (veiklą), įtrauktas į Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pareigūnų ar kursantų vykdomos specifinės veiklos sąrašą, patvirtintą VSAT vado 2016 m. spalio 6 d. įsakymu Nr. 4-481 „Dėl Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos pareigūnų ar kursantų vykdomos specifinės veiklos sąrašo patvirtinimo“, ir darbuotojų, dirbančių su potencialiai pavojingais įrenginiais arba veikiamų veiksnių, nurodytų Aprašo 4 punkte, – 0 promilių;

6.2. darbuotojų (kursantų), nenurodytų Aprašo 6.1 papunktyje, – ne daugiau kaip 0,2 promilės. Jeigu alkoholis vartotas pagal protokolo reikalavimus, darbuotojų (kursantų) biologinėse organizmo terpėse leidžiama etilo alkoholio koncentracija darbo metu – ne daugiau kaip 0,4 promilės.

Šiame papunktyje nurodytas darbuotojas (kursantas) laikomas neblaiviu, jei etilo alkoholio koncentracija yra mažiausiai 0,21 arba 0,41 promilės.

7. Darbuotojo (kursanto) apsvaigimo nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų įrodymu laikomi:

7.1. užpildytas Bendros asmens būklės įvertinimo esant įtarimui, kad darbuotojas yra apsvaigęs, ir nušalinimo nuo tarnybos / darbo likusiam darbo dienos / pamainos / užsiėmimų laikui aktas (Aprašo 2 priedas), jei jame esanti informacija apie darbuotojo (kursanto) apsvaigimą nuo psichiką veikiančių medžiagų neprieštarauja medicininės apžiūros metu gautoms išvadoms;

7.2. medicininės apžiūros aktas su išvada, kurioje konstatuotas apsvaigimas nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų nustačius bet kokį šių medžiagų kiekį jo organizme, jei tai nesusiję su gydymosi tikslais ir be gydytojo paskyrimo;

7.3. atsisakymas atlikti medicininę apžiūrą apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų asmens sveikatos priežiūros įstaigoje darbdavio siuntimu, jeigu darbuotojas (kursantas), įtariamas esantis apsvaigęs, per 1 val. nuo atsisakymo atlikti medicininę apžiūrą savo iniciatyva nesikreipia į ASPĮ dėl medicininės apžiūros psichiką veikiančių medžiagų (narkotinių, psichotropinių ir kitų svaigiųjų medžiagų) nustatymo ir nepateikia medicininės apžiūros akto tiesioginiam vadovui.

 

II SKYRIUS

DARBUOTOJŲ (KURSANTŲ) NEBLAIVUMO (GIRTUMO) NUSTATYMO ORGANIZAVIMAS

 

8. Atsakingi asmenys, įvertinę požymius, kuriems esant galima įtarti, kad darbuotojas (kursantas) yra neblaivus, arba gavę informacijos apie įtariamą esantį tarnyboje (darbe) neblaivų (girtą) darbuotoją, privalo imtis priemonių jo neblaivumui (girtumui) ar apsvaigimui nustatyti.

9. Darbuotojų (kursantų) neblaivumo (girtumo) patikrinimą sudaro:

9.1. neblaivumo (girtumo) požymių identifikavimas ir bendras asmens būklės įvertinimas (yra blaivus / neblaivus);

9.2. patikrinimas alkoholio kiekio matuokliu;

9.3. darbuotojo (kursanto) siuntimas į ASPĮ atlikti medicininės apžiūros.

10. Požymiai, pagal kuriuos galima įtarti, kad darbuotojas (kursantas) galimai yra neblaivus:

10.1. iš burnos sklinda alkoholio kvapas;

10.2. neadekvati elgsena (susijaudinęs, dirglus, agresyvus, vangus ir kiti požymiai);

10.3. nerišli kalba;

10.4. nekoordinuoti judesiai:

10.4.1. nelygi stovėsena, nestabili laikysena;

10.4.2. netikslūs judesiai;

10.4.3. vokų, liežuvio ir pirštų virpėjimas;

10.4.4. negeba eiti tiesiai (pėda po pėdos);

10.4.5. nepataiko pirštu į nosies galą stovėdamas (atsimerkęs ir užsimerkęs);

10.5. pakitę vyzdžiai (išsiplėtę, susitraukę ir pan.);

10.6. kiti požymiai.

11. Pagrįstai įtaręs, kad darbuotojas (kursantas) neblaivus (neblaivumo požymiams pasitvirtinus bendros asmens būklės vertinimo metu ar esant kitų pagrįstų įtarimų), atsakingas asmuo jam pasiūlo pasitikrinti neblaivumą alkoholio kiekio matuokliu ir žodžiu paaiškina atsisakymo tikrintis teisinius padarinius.

12. Prieš atliekant tikrinimą alkoholio kiekio matuokliu, atsakingas asmuo paklausia, prieš kiek laiko darbuotojas (kursantas) vartojo alkoholį, aromatinius gėrimus arba produktus, kurių sudėtyje yra arba nėra etilo alkoholio, vaistus, vaistinius preparatus, naudojo burnos kvapo gaiviklį, vėmė, raugėjo, skalavo burną vandeniu ar nealkoholiniu gėrimu ar pan.

13. Tikinimui naudojami neblaivumo (girtumo) alkoholio kiekio matuokliai, turintys Lietuvos Respublikos metrologijos įstatyme nustatyta tvarka atliktą ir galiojančią metrologinę patikrą. Tikrinimas atliekamas vadovaujantis tos techninės priemonės naudojimo instrukcija ir įvertinus darbuotojo nurodytą alkoholio arba kitų produktų, nurodytų Aprašo 12 punkte, vartojimo laiką (ne anksčiau kaip po 15 min. nuo darbuotojo nurodyto laiko). Tais atvejais, kai, pritaikius nuokrypį, nurodytą prietaiso naudojimo instrukcijoje, neblaivumas išreiškiamas nurodant tris ar daugiau skaičių po kablelio, turi būti atsižvelgiama tik į šimtąsias promilės dalis.

14. Tikrinimo metu nustačius, kad įtariamo neblaivumu darbuotojo (kursanto) iškvėptame ore etilo alkoholio koncentracija yra didesnė, negu nurodyta Aprašo 6.2 papunktyje, arba darbuotojų, nurodytų Aprašo 6.1 papunktyje, – daugiau kaip 0 promilių, ne anksčiau kaip po 15 minučių ir ne vėliau kaip po 30 minučių nuo pirmojo tikrinimo atliekamas pakartotinis tikrinimas. Atsakingas asmuo privalo užtikrinti, kad darbuotojas (kursantas) visą laiką nuo pirmojo tikrinimo iki pakartotinio tikrinimo nepasišalintų iš tikrinimo vietos ir būtų stebimas, kad neatliktų veiksmų, galinčių turėti įtakos pakartotinio tikrinimo rezultatui.

15. Kai pirmojo ir pakartotinio tikrinimo rezultatai skiriasi, laikoma, kad per patikrinimą nustatyta etilo alkoholio koncentracija iškvėptame ore yra ta, kuri mažiausia iš nustatytų per pirmąjį ir pakartotinį tikrinimą.

16. Kiekvienas darbuotojo (kursanto) neblaivumo (girtumo) tikrinimo atvejis, kai etilo alkoholio koncentracija jų iškvėptame ore yra didesnė už leidžiamą, fiksuojamas:

16.1. Nacionalinio koordinacinio centro informacinės sistemos tarnybos organizavimo posistemės (toliau – NKCIS TOP) funkcinėje skiltyje „Tarnybos rezultatų pastebėjimai“, kur nurodomi alkoholio kiekio matuokliu užfiksuoti tikrinimo duomenys (matavimo data, laikas, pastebėjimuose įrašoma „Darbuotojo neblaivumo tikrinimas“, pastabose įrašomi atlikto matavimo duomenys, prietaiso paklaida (iš sertifikato) ir sertifikato numeris, tikrinimus atlikusio pareigūno vardas, pavardė, tikrinto darbuotojo (kursanto) duomenys);

16.2. Aprašo 1 priede nustatytos formos akte;

16.3. atsakingo asmens tarnybiniame pranešime, adresuotame VSAT struktūrinio padalinio vadovui, arba, jei įtariamas neblaivus minėtas vadovas, – jo tiesioginiam vadovui.

17. Kai darbuotojas (kursantas) patikrinimo metu dėl savo būklės negali atlikti Aprašo 10.4 papunktyje nurodytų veiksmų, arba jeigu atsakingi asmenys neturi galimybės atlikti darbuotojo (kursanto), įtariamo, kad yra neblaivus (girtas), objektyvaus tikrinimo alkoholio kiekio matuokliu tuomet, kai darbuotojas (kursantas) sutinka tikrintis, privaloma užtikrinti, kad darbuotojas būtų pristatytas į ASPĮ atlikti medicininės apžiūros. Atsakingas asmuo nedelsdamas, ne vėliau kaip per valandą nuo darbuotojo būklės įvertinimo pabaigos, užpildo Siuntimo atlikti medicininę apžiūrą formą (Aprašo 3 priedas) (toliau – siuntimas)  ir pristato darbuotoją (kursantą) į ASPĮ.

Alkoholio kiekiui nustatyti ASPĮ siuntime pavedant atlikti tiriamųjų medžiagų tyrimą, užpildomi trys egzemplioriai: vienas pateikiamas ASPĮ, kitas – Valstybinės teismo medicinos tarnybos (toliau – VTMT) Toksikologijos laboratorijai kartu su tyrimui siunčiama tiriamąja medžiaga, trečiasis lieka VSAT. Ne vėliau kaip kitą darbo dieną atsakingas asmuo siuntimą registruoja VSAT Dokumentų valdymo sistemoje.

18. Siuntime nurodoma:

18.1. siuntimo surašymo laikas;

18.2. siuntimo priežastis;

18.3. pristatančiojo į ASPĮ VSAT atstovo vardas, pavardė, pareigos;

18.4. siunčiamojo darbuotojo vardas, pavardė ir gimimo data;

18.5. ASPĮ, į kurią siunčiamas darbuotojas atlikti medicininės apžiūros, pavadinimas ir adresas;

18.6. darbuotojo (kursanto) pristatymo į ASPĮ data ir tikslus laikas (valanda ir minutės).

19. Atsakingi asmenys, prieš tikrindami neblaivumą (girtumą) ar siųsdami atlikti medicininės apžiūros, turi paaiškinti įtariamam neblaiviam (girtam) darbuotojui (kursantui), jog atsisakymas tikrintis blaivumą ar atlikti medicininę apžiūrą bus laikomas neblaivumo įrodymu. Apie darbuotojo (kursanto) atsisakymą tikrintis blaivumą alkoholio kiekio matuokliu ar (ir) atlikti medicininę apžiūrą pažymima Bendros asmens būklės įvertinimo esant įtarimui, kad darbuotojas yra neblaivus, ir nušalinimo nuo tarnybos / darbo likusiam darbo dienos / pamainos / užsiėmimų laikui akte (Aprašo 1 priedas).

20. Darbuotojas (kursantas) ne vėliau kaip per valandą nuo tikrinimo ar atsisakymo tikrintis turi teisę pats kreiptis į pageidaujamą ASPĮ su prašymu savo lėšomis atlikti medicininę apžiūrą. Jeigu darbuotojas (kursantas) šio punkto nustatyta tvarka kreipiasi į ASPĮ, jis privalo medicininės apžiūros aktą pristatyti tiesioginiam vadovui tą pačią dieną, kurią jį gauna. Jei darbuotojas (kursantas) medicininės apžiūros aktą gauna po savo darbo dienos valandų ar ne darbo dieną, jis privalo aktą pristatyti kitą darbo dieną.

21. Įtarus, kad darbuotojas (kursantas) yra neblaivus (girtas), jis nušalinamas nuo tarnybos (darbo) ar užsiėmimų, iki bus nustatytas / nenustatytas jo neblaivumas (girtumas). Nustačius, kad darbuotojas (kursantas) neblaivus (girtas), jis nušalinamas nuo tarnybos (darbo) likusiai tarnybos (darbo) ar užsiėmimų dienai.

22. Apie nušalinimą nuo tarnybos (darbo) ar užsiėmimų pažymima Bendros asmens būklės įvertinimo esant įtarimui, kad darbuotojas yra neblaivus, ir nušalinimo nuo tarnybos / darbo likusiam darbo dienos / pamainos / užsiėmimų laikui akte (Aprašo 1 priedas).

23. Užpildytas Bendros asmens būklės įvertinimo esant įtarimui, kad darbuotojas yra neblaivus, ir nušalinimo nuo tarnybos / darbo likusiam darbo dienos / pamainos / užsiėmimų laikui aktas tą pačią dieną registruojamas VSAT Dokumentų valdymo sistemoje. Jei aktas surašytas po darbo valandų – kitą darbo dieną.

 

III SKYRIUS

DARBUOTOJŲ (KURSANTŲ) APSVAIGIMO NUO PSICHIKĄ VEIKIANČIŲ MEDŽIAGŲ NUSTATYMO ORGANIZAVIMAS

 

24. Atsakingi asmenys, įvertinę požymius, kuriems esant galima įtarti, kad darbuotojas (kursantas) yra apsvaigęs, arba gavę informacijos apie įtariamą esantį tarnyboje (darbe) apsvaigusį nuo psichiką veikiančių medžiagų darbuotoją (kursantą), privalo imtis priemonių jo apsvaigimui nustatyti.

25. Darbuotojo (kursanto) apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų patikrinimą sudaro:

25.1. apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų požymių nustatymas ir bendras asmens būklės įvertinimas (yra apsvaigęs / neapsvaigęs);

25.2. darbuotojo (kursanto) siuntimas į ASPĮ atlikti medicininės apžiūros.

26. Požymiai, pagal kuriuos galima įtarti, kad darbuotojas (kursantas) yra galimai apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų:

26.1. neadekvati elgsena (susijaudinęs, dirglus, agresyvus, vangus ir kiti požymiai);

26.2. nerišli ar pakitusi kalba (perdėtas plepumas ir kt.);

26.3. laikysenos ir judesių pokyčiai:

26.3.1. nelygi stovėsena, nestabili laikysena, būsena tarp lengvo nesiorientavimo ir perdėto blaškymosi, nuovargis, nepaaiškinamas silpnumas, nerimas;

26.3.2. netikslūs judesiai dėl visiško atsipalaidavimo arba per didelio aktyvumo;

26.3.3. vokų, liežuvio ir pirštų virpėjimas;

26.4. paraudusios akys;

26.5. pakitę vyzdžiai ir jų reakcija į šviesą (išsiplėtę, susitraukę ir pan.);

26.6. negebėjimas akimis sekti objektų;

26.7. injekcijų žymės, ypač per rankų linkius;

26.8. kiti požymiai (nepaaiškinamai gausus prakaitavimas, sklindantis specifinis kvapas, seilėtekis, ir kt.).

27. Atsakingi asmenys, įvertinę Aprašo 26 punkte nurodytus požymius, kuriems esant galima įtarti, kad darbuotojas (kursantas) yra apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų, arba gavę informacijos apie įtariamą esantį tarnyboje (darbe) apsvaigusį nuo psichiką veikiančių medžiagų darbuotoją (kursantą), privalo užtikrinti, kad darbuotojas (kursantas), išrašius Siuntimą atlikti medicininę apžiūrą (Aprašo 3 priedas), nedelsiant būtų pristatytas į ASPĮ atlikti medicininės apžiūros dėl psichiką veikiančių medžiagų (narkotinių, psichotropinių ir kitų svaigiųjų medžiagų) buvimo organizme nustatymo.

28. Apsvaigimui nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatyti ASPĮ siuntime pavedant atlikti tiriamųjų medžiagų tyrimą, užpildomi trys egzemplioriai: vienas pateikiamas ASPĮ, kitas – VTMT Toksikologijos laboratorijai kartu su tyrimui siunčiama tiriamąja medžiaga, trečiasis lieka VSAT. Ne vėliau kaip kitą darbo dieną atsakingas asmuo siuntimą registruoja VSAT Dokumentų valdymo sistemoje.

29. Įtariamam, kad yra apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų, darbuotojui (kursantui) atsisakius medicininės apžiūros ASPĮ, atsakingi asmenys paaiškina, jog atsisakymas atlikti medicininę apžiūrą bus laikomas apsvaigimo nuo narkotinių ar psichotropinių medžiagų įrodymu. Apie darbuotojo (kursanto) atsisakymo atlikti medicininę apžiūrą faktą pažymima Bendros asmens būklės įvertinimo esant įtarimui, kad darbuotojas yra apsvaigęs, ir nušalinimo nuo tarnybos / darbo likusiam darbo dienos / pamainos / užsiėmimų laikui akte (Aprašo 2 priedas).

30. Darbuotojas (kursantas), ne vėliau kaip per valandą nuo atsisakymo atlikti medicininę apžiūrą, turi teisę pats kreiptis į pageidaujamą ASPĮ su prašymu savo lėšomis atlikti medicininę apžiūrą ir priduoti tiriamąsias medžiagas psichiką veikiančioms medžiagoms (narkotinėms, psichotropinėms ir kitoms svaigiosioms medžiagoms) organizme nustatyti. Jeigu darbuotojas (kursantas) šio punkto nustatyta tvarka kreipiasi į ASPĮ, jis privalo medicininės apžiūros aktą pristatyti tiesioginiam vadovui tą pačią dieną, kurią jį gauna. Jei darbuotojas medicininės apžiūros aktą gauna po savo darbo dienos valandų ar ne darbo dieną, jis privalo aktą pristatyti kitą darbo dieną.

31. Kiekvienas darbuotojo (kursanto) apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų tikrinimo atvejis, kai bendro asmens būklės įvertinimo metu nustatomi apsvaigimo požymiai, fiksuojamas:

31.1. NKCIS TOP funkcinėje skiltyje „Tarnybos rezultatų pastebėjimai“ įrašoma „Darbuotojo apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų tikrinimas“, pastabose įrašomi bendro asmens būklės įvertinimo metu nustatyti požymiai, tikrinimus atlikusio pareigūno vardas, pavardė, tikrinto darbuotojo (kursanto) duomenys, taip pat darbuotojo (kursanto) pristatymo į ASPĮ faktas arba jo valia atsisakyti atlikti medicininę apžiūrą ASPĮ;

31.2. Aprašo 2 priede nustatytos formos akte;

31.3. atsakingo asmens tarnybiniame pranešime, adresuotame VSAT struktūrinio padalinio vadovui arba, jei įtariamas apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų yra minėtas vadovas, – jo tiesioginiam vadovui.

32. Įtarus, kad darbuotojas (kursantas) yra apsvaigęs nuo psichiką veikiančių medžiagų arba gavus informacijos apie įtariamą esantį tarnyboje (darbe) apsvaigusį nuo psichiką veikiančių medžiagų darbuotoją, jis nušalinamas nuo tarnybos (darbo) likusiai tarnybos (darbo) dienai.

33. Apie nušalinimą nuo tarnybos (darbo) ar užsiėmimų pažymima Bendros asmens būklės įvertinimo esant įtarimui, kad darbuotojas yra apsvaigęs, ir nušalinimo nuo tarnybos / darbo likusiam darbo dienos / pamainos / užsiėmimų laikui akte (Aprašo 2 priedas).

34. Užpildytas Bendros asmens būklės įvertinimo esant įtarimui, kad darbuotojas yra apsvaigęs, ir nušalinimo nuo tarnybos / darbo likusiam darbo dienos / pamainos / užsiėmimų laikui aktas tą pačią dieną registruojamas VSAT Dokumentų valdymo sistemoje. Jei aktas surašytas po darbo valandų – kitą darbo dieną.

 

IV SKYRIUS

ATLYGINIMAS UŽ ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ ATLIKTĄ MEDICININĘ APŽIŪRĄ

 

35. Medicininės apžiūros išlaidos atlyginamos Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 452 „Dėl Transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu ar savarankiškos veiklos vykdymo metu nustatymo“ 28 punkte nustatyta tvarka ir terminais.

36. Atlikus tarnybinį patikrinimą, tarnybinio nusižengimo tyrimą arba darbo pareigų pažeidimo tyrimą ir nustačius, kad darbuotojas padarė tarnybinį nusižengimą (kursantas – nusižengimą) arba darbo tvarkos pažeidimą, VSAT išlaidos, patirtos dėl darbuotojo neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo nuo psichiką veikiančių medžiagų nustatymo, išskaitomos iš jo darbo užmokesčio.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

37. Nustatant darbuotojo (kursanto) neblaivumą (girtumą) ar apsvaigimą nuo psichiką veikiančių medžiagų, esant galimybei, naudojamas vaizdo registratorius ar kita vaizdo įrašymo funkciją turinti techninė priemonė. Nepasitvirtinus darbuotojo (kursanto) neblaivumo (girtumo) ar apsvaigimo faktui, vaizdo įrašas sunaikinamas nedelsiant, pasitvirtinus – perduodamas tarnybinį nusižengimą ar darbo drausmės pažeidimą tiriančiam padaliniui prijungti prie tyrimo medžiagos ir saugomas VSAT dokumentų saugojimo rodyklėje nurodytą laiką.

38. Naudojant ir prižiūrint alkoholio kiekio matuoklius bei atliekant šiais prietaisais atliktų matavimų kontrolę mutatis mutandis privaloma vadovautis Alkoholio kiekio ir transporto priemonių greičio matavimo prietaisų naudojimo, veiksmų nustatant asmens neblaivumą ar apsvaigimą ar atliekant transporto priemonių greičio matavimą tvarkos aprašu, patvirtintu VSAT vado 2018 m. kovo 20 d. įsakymu Nr. 4-133 „Dėl Alkoholio kiekio ir transporto priemonių greičio matavimo prietaisų naudojimo, veiksmų nustatant asmens neblaivumą ar apsvaigimą ar atliekant transporto priemonių greičio matavimą tvarkos aprašo patvirtinimo“.

39. Aprašo nuostatos taip pat taikomos Europos Sąjungos ir asocijuotų Šengeno valstybių narių teisėsaugos pareigūnams, paskirtiems dalyvauti tarptautinėse operacijose Lietuvos Respublikos teritorijoje, įgijusiems Lietuvos Respublikos valstybės sienos ir jos apsaugos įstatymo 26 straipsnyje nustatytas VSAT pareigūno teises ir pareigas.

 

____________________

 

part_bbcc0174348d492e9a03109b3235020d_end