ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA 

 

SPRENDIMAS

DĖL ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2022 m. balandžio 7 d. Nr. T-107       

Šiauliai 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 26 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 5 straipsnio 1 dalies 1 punktu, Šiaulių miesto savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Šiaulių miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2018 m. liepos 5 d. sprendimą Nr. T-263 „Dėl Šiaulių miesto savivaldybės želdynų ir želdinių  apsaugos taisyklių tvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                  Artūras Visockas

 

PATVIRTINTA

Šiaulių miesto savivaldybės tarybos

2022 m. balandžio 7 d. sprendimu Nr. T-107

 

 

ŠIAULIŲ MIESTO SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šiaulių miesto savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja Šiaulių miesto savivaldybės teritorijos (toliau – savivaldybės teritorija) ne miškų ūkio paskirties žemėje augančių želdynų ir saugotinų želdinių apsaugos, želdynų kūrimo ir pertvarkymo, želdinių veisimo, želdynų ir želdinių tvarkymo reikalavimus, leidimų ir sprendimų atlikti saugotinų želdinių kirtimo, kitokio pašalinimo iš augimo vietos ar intensyvaus genėjimo darbus išdavimo, želdinių vertės atlyginimo, perskaičiavimo ir grąžinimo tvarką, fizinių ir juridinių asmenų teises ir pareigas, susijusias su želdynų ir želdinių apsauga, želdynų ir želdinių apsaugos kontrolės vykdymą.

2. Bendrieji želdynų ir želdinių apsaugos ir tvarkymo tikslai:

2.1. želdynai ir želdiniai turi gerinti aplinkos kokybę, tenkinti visuomenės sveikos gyvensenos ir rekreacijos poreikius, nekelti pavojaus žmonėms, statiniams, pastatams, saugiam eismui;

2.2. želdynus ir želdinius būtina išsaugoti kaip estetiškai, ekologiškai, istoriškai ir kultūrai svarbius kraštovaizdžio elementus.

3. Taisyklių privalo laikytis visi savivaldybės teritorijoje ne miškų ūkio paskirties augančių želdynų ir saugotinų želdinių savininkai, valdytojai ar naudotojai, želdynus ir želdinius projektuojančios, įrengiančios ir prižiūrinčios organizacijos, kiti juridiniai ar fiziniai asmenys.

4. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme (toliau – Želdynų įstatymas) ir kituose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

SAUGOTINI ŽELDINIAI

 

5. Medžiai ir krūmai, augantys miesto žemėje, priskiriami saugotiniems, jeigu atitinka Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintus augimo vietos, rūšies ir matmenų kriterijus, pagal kuriuos medžiai ir krūmai priskiriami saugotiniems, ir (ar) Šiaulių miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) tarybos sprendimu saugotinais paskelbti dendrologiškai, ekologiškai, estetiškai vertingi, kultūros paveldui ir kraštovaizdžiui reikšmingi medžiai ir krūmai, kuriems kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti reikalingas leidimas ar sprendimas.

6. Saugomais gamtos paveldo objektais želdiniai ir želdynai skelbiami, prižiūrimi ir tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatymu ir Želdynų įstatymu. Saugomais kultūros paveldo objektais želdynai skelbiami, prižiūrimi ir tvarkomi vadovaujantis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu ir Želdynų įstatymu.

 

III SKYRIUS

ŽELDYNŲ KŪRIMAS AR PERTVARKYMAS, ŽELDINIŲ SODINIMAS,

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ TVARKYMAS

 

7. Viešųjų želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo metu turi būti išsaugoti augantys sveiki, gyvybingi, estetiniu ir ekologiniu požiūriu vertingi, perspektyvūs augalai – dar nepasiekę gamtinės brandos ar ją pasiekę, tačiau nekeliantys nei fizinio, nei ligų ar kenkėjų židinių susidarymo pavojaus aplinkai. 

8. Želdynų kūrimas apima želdynų planavimo, želdynų projektavimo ir želdynų projekto įgyvendinimo procesus, kurių metu, atsižvelgiant į Želdynų įstatyme nurodytus bendruosius želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo, želdynų kūrimo ir želdinių veisimo principus, formuojami nauji arba pertvarkomi esami želdynai.

9. Sodinant medžius ir krūmus, įrengiant vejas ir gėlynus, vadovaujamasi Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-674 „Dėl Sodmenų kokybės reikalavimų patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-717 „Dėl Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklių patvirtinimo“.

10. Želdiniai sodinami vadovaujantis statinio projektais, želdynų kūrimo, pertvarkymo, tvarkymo projektais ar apželdinimo schemomis.

11. Fiziniai ir juridiniai asmenys, norintys sodinti želdinius ir įveisti žolinius augalus savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijoje, Savivaldybės administracijai pateikia prašymą pritarti apželdinimo projektui (schemai).

12. Saugotinų želdinių augimo vieta neprarandama, kai:

12.1. želdiniai iškertami savavališkai ar kitaip sunaikinami;

12.2. iškertami blogos būklės medžiai, augantys gatvės juostoje (jei kitaip nenumatyta nustatyta tvarka parengtuose ir suderintuose želdinių pertvarkymo projektuose ar kituose statinio projektuose).

13. Viešieji atskirieji želdynai tvarkomi ir prižiūrimi pagal želdynų projektus, išskyrus šiuos želdinių priežiūros ir tvarkymo darbus: kasmetinį medžių ir krūmų genėjimą, nudžiūvusių, pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui keliančių, invazinių medžių ir krūmų kirtimą, medžių ir krūmų atžalų pašalinimą, tręšimą, želdynų statinių ir įrenginių tvarkymą ir kitus želdynų ir želdinių priežiūros darbus, skirtus gerai fizinei ir estetinei želdyno būklei palaikyti.  

14. Želdynai ir želdiniai prižiūrimi ir saugomi nuo ligų ir kenkėjų vadovaujantis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. D1-45 „Dėl Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklių patvirtinimo“ ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-675 „Dėl Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklių patvirtinimo“.

15. Mieste įrengiant reklamas, kasant tranšėjas, vykdant statybos darbus, turi būti įvertinami augantys želdiniai ir privaloma laikytis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. kovo 15 d. įsakymo Nr. D1-193 „Dėl Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklių patvirtinimo“.

16. Draudžiama kirsti, kitaip iš augimo vietos pašalinti ar intensyviai genėti saugotinus medžius nuo kovo 15 dienos iki rugpjūčio 1 dienos, išskyrus atvejus, kai jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams, eismo ar skrydžių saugumui, taip pat kai tai būtina remontuojant, rekonstruojant ar tiesiant naują valstybinės reikšmės kelią, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus.

17. Viešųjų želdynų, viešųjų ir konfesinių kapinių, gatvių želdinių priežiūrą ir tvarkymą, kitoje negu privačioje žemėje augančių saugotinų želdinių genėjimą gali atlikti tik Želdynų įstatymo 21 straipsnio 5 dalyje numatytą kvalifikaciją turintys želdynų ir želdinių priežiūros ir tvarkymo specialistai.

 

IV SKYRIUS

LEIDIMŲ IR SPRENDIMŲ IŠDAVIMO IR ŽELDINIŲ VERTĖS ATLYGINIMO TVARKA

 

18. Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti galima tik turint Savivaldybės administracijos išduotą leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – leidimas) ar Savivaldybės administracijos išduotą sprendimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – sprendimas) ir sumokėjus Savivaldybės administracijos pagal Lietuvos Respublikos aplinkos ministro tvirtinamus želdinių atkuriamosios vertės įkainius apskaičiuotą želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją (leidimas ar sprendimas neišduodamas, kol nesumokama atkuriamoji vertė).

19. Saugotinus želdinius kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti be leidimo ar sprendimo galima, kai:

19.1. jie auga elektros tinklų, šilumos perdavimo tinklų, magistralinių dujotiekių ir naftotiekių (produktotiekių) apsaugos zonose ir šiuos darbus atlieka, prieš darbų pradžią apie juos raštu informavę, žemės, kurioje auga saugotini želdiniai, savininką ar valdytoją, elektros tinklus, šilumos tinklus, magistralinius dujotiekius ir naftotiekius (produktotiekius) eksploatuojantys asmenys ar jų įgalioti tretieji asmenys;

19.2. šiuos darbus reikia atlikti nedelsiant – dėl gamtinio, eismo ar kito įvykio pakitus saugotinų želdinių būklei, kai dėl to jie kelia pavojų gyventojams, jų turtui, statiniams ar eismo saugumui. Šiuo atveju darbus atlikę asmenys per 3 darbo dienas privalo raštu informuoti Savivaldybės administraciją, nurodydami saugotino želdinio vietą (adresą ar koordinates) ir pateikdami 3 nuotraukas, kuriose būtų užfiksuotas vaizdas prieš atliekant darbus ir iš skirtingų pusių užfiksuotas nukirstas, kitaip pašalintas iš augimo vietos ar intensyviai nugenėtas saugotinas želdinys.

20. Želdinių atkuriamosios vertės kompensacija neskaičiuojama ir apie tai pažymima leidime arba sprendime, kai saugotini želdiniai:

20.1. nebus kertami – leidimas ar sprendimas išduotas intensyviam želdinių genėjimui;

20.2. kertami, kitaip pašalinami iš augimo vietos ar intensyviai genimi 19 punkte numatytais atvejais;

20.3. yra pažeisti stiebo ir šaknų puvinio arba vabzdžių kenkėjų ar grybinių ligų (išskyrus biologinei įvairovei svarbius želdinius, kurie nekelia pavojaus gyventojams, jų turtui, statiniams ir eismo saugumui);

20.4. yra pasvirę didesniu kaip 45 laipsnių kampu;

20.5. kertami vykdant teritorijų planavimo dokumentuose, viešųjų atskirųjų želdynų projektuose numatytus kraštovaizdžio formavimo kirtimus;

20.6. auga ant piliakalnių, pilkapių;

20.7. auga kapinėse ir ardo paminklus, antkapius, kitus kapinių statinius ar įrenginius;

20.8. gadina pastato pamatus ar kitas jo dalis;

20.9. auga apsaugos zonose, kai tai nesuderinama su šioms apsaugos zonoms Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme nustatytais apribojimais;

20.10. auga geležinkelio kelių ir jų įrenginių, geležinkelio želdinių apsaugos zonoje;

20.11. auga teritorijoje, kuri naudojama valstybinės reikšmės keliams eksploatuoti;

20.12. auga valstybinės ar vietinės reikšmės kelio juostoje ir dėl blogos būklės kelia grėsmę užvirsti ant kelio;

20.13. nurodyti saugomų teritorijų planavimo, saugomų rūšių ar buveinių apsaugos priemonių įgyvendinimo dokumentuose kaip kertami ar kitaip pašalinami iš augimo vietos;

20.14. auga žemėje, kurioje teisės aktų nustatyta tvarka leidžiama veisti mišką;

20.15. kertami ar kitaip pašalinami iš augimo vietos įgyvendinant krašto apsaugos ar valstybės sienos apsaugos tikslus.

21. Prašymą leisti kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius (toliau – prašymas) gali pateikti:

21.1. želdynų ir želdinių savininkas ar valdytojas (įskaitant ir seniūnijas), sklypų savininkai ar valdytojai, kurių sklypuose planuojamas želdinių kirtimas vykdant statybos ar kitus darbus, kartu pateikdami projektą, kuriame numatyti želdinių pertvarkymo sprendiniai (su numatytais kirsti, genėti, persodinti ar kitaip tvarkyti želdiniais, jų rūšimi, skaičiumi, skersmeniu, būkle);

21.2. dėl daugiabučio namo kieme arba artimiausioje jo aplinkoje augančių saugotinų želdinių – daugiabutį namą administruojanti įmonė, daugiabučio namo bendrijos pirmininkas arba jungtinės veiklos sutarties įgaliotinis;

21.3. fiziniai ar juridiniai asmenys, kurių manymu, augantys želdiniai kelia pavojų žmonių sveikatai ir (ar) turtui.

22. Prašymas gali būti pateikiamas atvykus į Savivaldybės administracijos priimamąjį arba siunčiamas el. paštu: aplinka@siauliai.lt, info@siauliai.lt (pasirašytas nuskenuotas dokumentas ar el. laiškas su rekvizitais), per elektroninius valdžios vartus ir per interneto svetainę „Tvarkau miestą“.

23. Daugiabučių namų savininkų, sodo ir garažų bendrijų pirmininkų, daugiabučių gyvenamųjų namų administratorių, jungtinės veiklos sutarties įgaliotinių prašymas kirsti želdinius nagrinėjamas tada, kai kartu su prašymu pateikiama bendrijos ar gyventojų susirinkimo protokolo kopija arba jo išrašas, patvirtinantis, kad daugiau kaip 51 proc. savininkų pritaria šiam prašymui.

24. Asmuo, prašantis išduoti leidimą kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius kito asmens žemėje, prašymą suderina su tos žemės savininku ar valdytoju (suderinimo nereikia, kai teikiamas prašymas kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinus želdinius žemėje, kurios valdytoja yra Savivaldybės administracija, arba teritorijose, kuriose nesuformuoti žemės sklypai). Su tos žemės savininku ar valdytoju nesuderintas prašymas nenagrinėjamas.

25. Gavusi prašymą, Savivaldybės administracija per 20 darbo dienų organizuoja prašymo išduoti leidimą ar sprendimą nagrinėjimą; įvertina prašomų kirsti, kitaip pašalinti iš augimo vietos ar intensyviai genėti saugotinų medžių ir krūmų būklę vietoje;  patikrina, ar numatomas saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos arba intensyvus genėjimas neprieštarauja Savivaldybės strateginiams plėtros ir veiklos planams, Savivaldybės ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentams.

26. Nustačiusi, kad numatomas saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos arba intensyvus genėjimas prieštarauja Savivaldybės strateginiams plėtros ir veiklos planams, Savivaldybės ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentams, motyvuotai atsisako išduoti leidimą ar sprendimą ir apie priimtą sprendimą raštu informuoja prašymą pateikusį asmenį.

27. Jei numatomas saugotinų želdinių kirtimas, kitoks pašalinimas iš augimo vietos ar intensyvus genėjimas neprieštarauja Savivaldybės strateginiams plėtros ir veiklos planams, savivaldybės ir (ar) vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentams Savivaldybės administracija informuoja asmenį, kuris prašo kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius, apie nustatytą želdinių atkuriamąją vertę ir išrašo pažymą, kurioje nurodo Savivaldybės administracijos sąskaitą, į kurią atkuriamoji vertė turi būti sumokėta. Leidimas ar sprendimas išrašomas per 5 darbo dienas nuo lėšų už želdinių atkuriamąją vertę gavimo dienos.

28. Leidimus, sprendimus pasirašo Savivaldybės vykdomoji institucija – Savivaldybės administracijos direktorius arba Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas (jeigu šiai pareigybei suteikiami Savivaldybės vykdomosios institucijos įgaliojimai).

29. Leidimo, sprendimo, prašymų formos tvirtinamos ir keičiamos Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu.   

30. Leidimas, sprendimas įsigalioja, kaip nustatyta Želdynų įstatymo 13 straipsnio 4, 5, 6 dalyse. Leidimas, sprendimas galioja neterminuotai.

31. Leidimo, sprendimo galiojimas panaikinamas:

31.1. kai įsiteisėja teismo sprendimas;

31.2. kai Savivaldybės vykdomoji institucija išduoda naują leidimą;

31.3. privataus žemės sklypo savininko ar valstybinės žemės valdytojo prašymu.

32. Kai savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose arba ne Savivaldybės valdomoje valstybinėje žemėje ketinama kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos 10 ar daugiau saugotinų želdinių, viešuosiuose atskiruosiuose želdynuose augančius saugotinus želdinius, Savivaldybės administracija privalo gauti Želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisijos išvadą dėl būtinybės kirsti ar kitaip pašalinti iš augimo vietos saugotinus želdinius. Želdynų ir želdinių apsaugos, priežiūros ir tvarkymo komisija išvadą privalo pateikti Savivaldybės administracijai per 20 darbo dienų.

33. Želdinių būklės ekspertizė vykdoma vadovaujantis Želdynų įstatymo 23 straipsniu.

 

V SKYRIUS

PRAŠYMŲ DĖL ŽELDINIŲ ATKURIAMOSIOS VERTĖS KOMPENSACIJOS DYDŽIO PERSKAIČIAVIMO NAGRINĖJIMO IR SUMOKĖTOS ŽELDINIŲ ATKURIAMOSIOS VERTĖS KOMPENSACIJOS GRĄŽINIMO TVARKA

 

34. Asmuo turi teisę susigrąžinti dalį ar visą sumokėtą želdinių atkuriamosios vertės kompensaciją, kai:

34.1. leidimo, sprendimo galiojimas panaikinamas Taisyklių 31 punkte numatytais atvejais ir želdiniai lieka augti;

34.2. želdinį nukirtus ar kitaip pašalinus iš augimo vietos, paaiškėja, kad išduotame leidime, sprendime nurodytas želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos dydis yra netikslus arba neturėjo būti skaičiuojamas dėl želdinių būklės.

35. Jei asmuo atitinka Taisyklių 34 punkto nuostatas, teikia prašymą dėl želdinių atkuriamosios vertės dydžio perskaičiavimo ir dalies ar visos sumokėtos želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo.

36. Savivaldybės administracija, gavusi prašymą dėl želdinių atkuriamosios vertės dydžio perskaičiavimo ir dalies ar visos sumokėtos želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos grąžinimo, per 5 darbo dienas privalo atlikti patikrinimą vietoje. Patikrinimo metu įvertinama nukirstų medžių kelmų ir kamienų būklė, taip pat kitos aplinkybės, turinčios įtakos atkuriamajai želdinių vertei perskaičiuoti. Po patikrinimo surašomas patikrinimo aktas.

37. Savivaldybės administracija prašymą dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos perskaičiavimo išnagrinėja ir priima sprendimą dėl želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos permokos grąžinimo per 20 darbo dienų nuo tinkamai užpildyto prašymo gavimo. Želdinių atkuriamosios vertės kompensacijos permoka grąžinama į asmens nurodytą sąskaitą per 20 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo.

 

VI SKYRIUS

FIZINIŲ IR JURIDINIŲ ASMENŲ TEISĖS IR PAREIGOS

 

38. Želdynų ir želdinių valdytojai ir savininkai privalo:

38.1. išsaugoti želdynus ir želdinius, tinkamai juos tvarkyti, atkurti ir veisti naujus;

38.2. taikyti kovos su kenkėjais ir ligomis priemones;

38.3. leisti želdynus ir želdinius inventorizuojantiems specialistams, pateikusiems asmens dokumentą ir Savivaldybės administracijos išduotą patvirtinimą raštu apie Savivaldybės administracijos pavedimu atliekamus inventorizavimo darbus, atlikti inventorizavimo darbus, šviesiu paros metu darbo dienomis įeiti į teritorijas, kuriose auga želdiniai, ir atlikti inventorizavimo darbus;

38.4. teikti reikiamą informaciją apie želdynus ir želdinius;

38.5. laikytis Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklių.

39. Želdynų ir želdinių savininkai ir valdytojai turi teisę:

39.1. privačioje žemės valdoje esančius želdynus ir želdinius, kurie teisės aktais nėra priskirti saugotiniems, tvarkyti savo nuožiūra, nepažeisdami kaimyninių žemės sklypų ir namų valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų;

39.2. sudaryti sutartis su fiziniais ir juridiniais asmenimis, valstybės institucijomis ir savivaldybėmis dėl želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros, kovos su augalų ligomis ir kenkėjais;

39.3. nustatyti želdynų lankymo sąlygas (laiką, lankymo įkainius).

40. Privačių namų, žemės valdų, mėgėjiškų sodų teritorijų bendro naudojimo ar privačių žemės sklypų savininkai, valdytojai ar naudotojai, gavę įspėjimą, privalo šalinti iš savo sklypo ribų išlindusias jų privačiose namų ar žemės valdose augančių želdinių šakas.

41. Savivaldybės administracijai įspėjus želdinių, išlendančių iš jiems priklausančios teritorijos, savininkus, valdytojus ar naudotojus ir jiems želdinių nesutvarkius, šiuos darbus gali atlikti bendro naudojimo teritoriją ar želdinių plotą prižiūrinti įmonė.

 

VII SKYRIUS

DRAUDIMAI ŽELDYNUOSE

 

42. Draudžiama:

42.1. neturint Savivaldybės administracijos leidimo, organizuoti masinius renginius, statyti reklaminius stendus, palapines, aptvarus, kitus laikinuosius statinius;

42.2. naikinti ar žaloti želdinius;

42.3. keisti vandens arba žemės paviršiaus lygį, kasti duobes, išvežti, suplūkti gruntą, jei nėra parengto ir suderinto projekto;

42.4. naudoti ir laikyti chemines medžiagas (išskyrus skirtas augalų priežiūrai);

42.5. be leidimo važinėti visų rūšių transporto priemonėmis, jei neįrengta kietoji danga;

42.6. kūrenti laužus, deginti medžių lapus, žolę, laukininkystės ir daržininkystės ar kitas atliekas;

42.7. laikyti statybines medžiagas, jų laužą, malkas, namų ūkio reikmenis;

42.8. želdynų teritorijose ganyti gyvulius, laikyti bites;

42.9. šiukšlinti;

42.10. ant saugotinų medžių ir krūmų klijuoti, tvirtinti (išskyrus inkilų tvirtinimą) smeigėmis, vinimis ar kitais būdais skelbimus ar panašią informaciją;

42.11. leisti saugotinų medžių (kuriuos kirsti neišduotas leidimas) sulą, sakus;

42.12. ant želdinių statyti transporto priemones;

42.13. pilti druskos tirpalą, smėlio ir druskos mišinį ant gatvės žaliosios zonos ir po medžiais, laikyti po medžiais ir krūmais barstyti skirtą smėlį, kaupti sniegą;

42.14. fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai sodinti, persodinti, genėti, kirsti ar kitaip šalinti želdinius savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijoje.

 

VIII SKYRIUS

TAISYKLIŲ KONTROLĖ IR ATSAKOMYBĖ UŽ JŲ PAŽEIDIMUS

 

43. Želdinių sunaikinimu yra laikomi tam tikrų medžio gyvybinių funkcijų pažeidimai, kurie nustatomi vadovaujantis Žalos aplinkai, sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus ir objektus, skaičiavimo metodika.

44. Įmonės, teikiančios teritorijos priežiūros paslaugas (žolės pjovimo ir kitas) ir pažeidusios medžių gyvybines funkcijas, atsodina lygiavertės rūšies medį arba atlygina atkuriamąją vertę.

45. Kaip laikomasi Taisyklių, kontroliuoja Savivaldybės administracija ir Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato policijos pareigūnai pagal savo kompetenciją.

46. Fiziniai ir juridiniai asmenys, padarę žalą želdynų ir saugotinų želdinių savininkų ir valdytojų želdynams ir želdiniams, teisėtiems interesams ar želdynams ir želdiniams, kaip aplinkos objektams, privalo visiškai ją atlyginti įstatymų nustatyta tvarka arba, jeigu yra galimybė, atkurti iki pažeidimo buvusią būklę.

47. Už saugotinų medžių ir krūmų atkuriamosios vertės atlyginimą, kitų įpareigojimų įvykdymą, kirtimą, genėjimą, kelmų išrovimą ar pažeminimą, duobių užlyginimą, želdinių tvarkymo metu paruoštos medienos bei kirtimo liekanų sutvarkymą ir visų išvardytų darbų arba paslaugų atlikimo kokybę atsako fiziniai ir juridiniai asmenys, kuriems buvo išduotas leidimas.

48. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę Taisyklių reikalavimus, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

 

IX SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS  KONTROLĖ

 

49. Želdynų ir želdinių apsaugos kontrolę Šiaulių mieste pagal kompetenciją vykdo:

49.1. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu įgalioti pareigūnai (toliau – pareigūnai);

49.2. kitos Želdynų įstatyme ir Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nurodytos institucijos.

50. Savivaldybės administracijos direktoriaus  įgaliotų  pareigūnų teisės ir pareigos:

50.1. gauti iš juridinių ir fizinių asmenų žodinius ir raštiškus paaiškinimus dėl kontroliuojamo objekto;

50.2. reikalauti iš fizinių ir juridinių asmenų, kad būtų pašalinti pažeidimai;

50.3. taikyti administracinio poveikio priemones;

50.4. vykdyti kitas įstatymuose ir kituose teisės aktuose nustatytas funkcijas.

 

X SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

51. Taisyklės keičiamos, pildomos, pripažįstamos netekusiomis galios Savivaldybės tarybos sprendimu.

 

 

___________________