Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2003 M. VASARIO 18 D. NUTARIMO NR. 236 ,,DĖL VALSTYBINĖS ŽEMĖS ŪKIO PASKIRTIES ŽEMĖS SKLYPŲ PARDAVIMO IR NUOMOS“ PAKEITIMO

 

2014 m. kovo 19 d. Nr. 262
Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. vasario 18 d. nutarimą Nr. 236 „Dėl valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo ir nuomos“:

1.1. Pakeisti preambulę ir išdėstyti taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos civilinio kodekso šeštosios knygos XXIX skyriumi, Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 9 ir 10 straipsniais, Lietuvos Respublikos žemės reformos įstatymo 8, 10 ir 15 straipsniais, Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinojo įstatymo 3 ir 5 straipsniais ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnio 3 dalies įgyvendinimo konstitucinio įstatymo 3, 6 ir 17 straipsniais, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

1.2. Pripažinti netekusiu galios 1.3 papunktį (su visais Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo ir nuomos aukcionų organizavimo taisyklių pakeitimais ir papildymais).

1.3. Pakeisti 2.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„2.2. Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus pirkti gali Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys ir užsienio subjektai pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnio 3 dalies įgyvendinimo konstitucinį įstatymą.“

1.4. Pakeisti 2.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.3. Pagal Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo taisykles, patvirtintas šiuo nutarimu, parduodami kaimo gyvenamojoje vietovėje esantys, žemės valdos projektuose ar teritorijų planavimo dokumentuose suformuoti ir įstatymų nustatyta tvarka Nekilnojamojo turto registre įregistruoti valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypai, nustatytąja tvarka suteikti asmeniniam ūkiui, taip pat kiti žemės ūkio paskirties žemės sklypai, išskyrus mėgėjų sodo teritorijoje esančius žemės sklypus, bei žemės valdos projektuose ar teritorijų planavimo dokumentuose suformuoti ir įstatymų nustatyta tvarka Nekilnojamojo turto registre įregistruoti valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypai, suteikti asmeniniam ūkiui steigti, esantys po 1995 m. birželio 1 d. miestams priskirtose teritorijose.

Pagal Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo taisykles taip pat parduodami laisvos valstybinės žemės plotai, tinkami naudoti žemės ūkio veiklai, įsiterpę tarp privačių žemės sklypų, ne didesni kaip 0,04 ha, esantys po 1995 m. birželio 1 d. miestams priskirtose teritorijose, ir ne didesni kaip 1 ha, esantys kaimo gyvenamosiose vietovėse
(toliau – įsiterpęs parduotinas laisvos žemės plotas), sujungiant šiuos įsiterpusius parduotinus laisvos žemės plotus su besiribojančiais žemės ūkio paskirties žemės sklypais pagal žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektą arba žemės reformos žemėtvarkos projektą.

Jeigu įsiterpęs parduotinas laisvos žemės plotas didesnis už šiame punkte nustatytus didžiausius įsiterpusius parduotinus laisvos žemės plotus ir šį plotą sudaro siaura juosta, šlaitai ar griovos, Nacionalinės žemės tarnybos vadovo ar jo įgalioto teritorinio padalinio vadovo sprendimu įsiterpęs parduotinas laisvos žemės plotas gali būti didinamas.

1.5. Pakeisti 2.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.4. Pagal Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų nuomos taisykles, patvirtintas šiuo nutarimu, išnuomojami kaimo gyvenamosiose vietovėse esantys, žemės valdos projektuose ar teritorijų planavimo dokumentuose suformuoti ir įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti Nekilnojamojo turto registre valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypai, išskyrus mėgėjų sodo teritorijoje esančius žemės sklypus, nustatytąja tvarka suteikti asmeniniam ūkiui, tarnybinėms daloms ir valstiečio ūkiui steigti, taip pat kiti žemės ūkio paskirties žemės sklypai, kurių asmenys nepageidauja arba kurių negalima įsigyti privačion nuosavybėn.“

1.6. Pakeisti 2.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.5. Pagal Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų nuomos taisykles po 1995 m. birželio 1 d. miestams priskirtose teritorijose esantys, žemės valdos projektuose ar teritorijų planavimo dokumentuose suformuoti ir įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti Nekilnojamojo turto registre valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypai išnuomojami nustatytąja tvarka ir sąlygomis asmeniniam ūkiui suteikti, tarnybinėms daloms ir valstiečio ūkiui steigti. Pagal Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų nuomos taisykles kiti valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypai, išskyrus mėgėjų sodo teritorijoje esančius žemės sklypus, esantys miestų teritorijose, suformuoti pagal žemės valdos projektus ar teritorijų planavimo dokumentus ir įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti Nekilnojamojo turto registre, išnuomojami iki to laiko, kol pagal teritorijų planavimo dokumentus ar žemės valdos projektus jie bus panaudoti ne žemės ūkio paskirčiai.“

1.7. Papildyti 2.51 papunkčiu:

2.51. Pagal Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų nuomos taisykles išnuomojami laisvos valstybinės žemės plotai, tinkami naudoti žemės ūkio veiklai, įsiterpę tarp nuomojamų žemės sklypų, ne didesni kaip 0,04 ha, esantys po 1995 m. birželio 1 d. miestams priskirtose teritorijose, ir ne didesni kaip 1 ha, esantys kaimo gyvenamosiose vietovėse (toliau – įsiterpęs nuomotinas laisvos žemės plotas), sujungiant šiuos įsiterpusius nuomotinus laisvos žemės plotus su besiribojančiais žemės ūkio paskirties žemės sklypais pagal žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektą arba žemės reformos žemėtvarkos projektą.

Jeigu įsiterpęs nuomotinas laisvos žemės plotas didesnis už šiame punkte nustatytus didžiausius įsiterpusius nuomotinus laisvos žemės plotus ir šį plotą sudaro siaura juosta, šlaitai ar griovos, Nacionalinės žemės tarnybos vadovo ar jo įgalioto teritorinio padalinio vadovo sprendimu išnuomojamas įsiterpęs žemės plotas gali būti didinamas.

1.8. Papildyti 2.6 papunktį ir išdėstyti taip:

2.6. Valstybinės žemės pardavėjai ir nuomotojai parduodamus ir išnuomojamus valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus įregistruoja Nekilnojamojo turto registre iki valstybinės žemės pirkimo–pardavimo ar nuomos sutarčių sudarymo.

Įsiterpęs parduotinas laisvos žemės plotas (jo dalys) ar įsiterpęs nuomotinas laisvos žemės plotas (jo dalys) sujungiami su besiribojančiais žemės ūkio paskirties žemės sklypais ir šių žemės sklypų kadastro duomenys patikslinami Nekilnojamojo turto registre pirkėjų ar nuomininkų lėšomis iki valstybinės žemės ploto (jo dalies) pirkimo–pardavimo ar nuomos sutarčių sudarymo.“

1.9. Pakeisti 2.7 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

2.7. Parduodamų ir išnuomojamų žemės ūkio paskirties žemės sklypų žemės valdos projektų rengimo ir įgyvendinimo darbai apmokami laikantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002 m. vasario 15 d. nutarimo Nr. 241 „Dėl Asmenų lėšomis atliekamų valstybinės žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų rengimo darbų ir žemės reformos žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo darbų apmokėjimo taisyklių“ nuostatų. Už parduodamų ir išnuomojamų žemės ūkio paskirties žemės sklypų planų su nustatytais žemės sklypų ribų posūkio taškais ir riboženklių koordinatėmis valstybinėje koordinačių sistemoje, išskyrus atvejus, kai parduodami ar išnuomojami asmeninio ūkio žemės sklypai, parengimą sumoka pirkėjai ir nuomininkai savo lėšomis iki valstybinės žemės pirkimo–pardavimo ar nuomos sutarties sudarymo.“

1.10. Pakeisti 2.10 papunktį ir išdėstyti taip:

2.10. Išnuomojant arba parduodant valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus, taip pat parduodant įsiterpusius parduotinus laisvos žemės plotus (jų dalis) bei nuomojant įsiterpusius nuomotinus laisvos žemės plotus (jų dalis), žemės vertė apskaičiuojama Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 24 d. nutarimo Nr. 205 „Dėl žemės įvertinimo tvarkos“ nustatyta tvarka.“

1.11. Pakeisti 2.12 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.12. Lėšos, gautos už parduotus valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus, priskirtus privatizuotiems statiniams ir įrenginiams, taip pat valstybinės žemės sklypus, naudojamus akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių, kurių valstybei nuosavybės teise priklausę kontroliniai akcijų paketai privatizuoti, paskirstomos taip:

Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytas procentas (Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto privatizavimo įstatymo 7 straipsnis) už nekilnojamojo turto pardavimą – į Valstybės turto fondo sąskaitą;

likusi dalis – į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą.

Lėšos, gautos už parduotus valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus, išskyrus šiame punkte nurodytą atvejį, atskaičius aukciono organizavimo išlaidas, pervedamos į Lietuvos Respublikos valstybės biudžetą. Aukcionų organizavimo išlaidos pervedamos Valstybės žemės fondui, organizavusiam aukcioną.“

1.12. Pakeisti 2.14 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.14. Kai už perkamą žemės ūkio paskirties žemės sklypą atsiskaitoma iš karto, pirkėjas sumoka finansų įstaigoje (skyriuje, filiale) valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutarties projekte nurodytą žemės sklypo pardavimo kainą.“

1.13. Pakeisti 2.15 papunktį ir išdėstyti taip:

2.15. Kai žemės ūkio paskirties žemės sklypas perkamas išsimokėtinai, pirkėjas ne mažiau kaip 10 procentų nustatytos žemės kainos turi sumokėti iš karto, o kitą sumą – valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutartyje nustatytais terminais, pradėdamas mokėti antraisiais kalendoriniais metais po valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo. Atsiskaitymo už įsigytą žemės ūkio paskirties žemės sklypą terminų sąlygos, kontrolė ir sankcijos už jų nevykdymą numatomos valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutartyje. Valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutartyje numatytos sumos turi būti sumokamos atitinkamai ne vėliau kaip iki kitų metų sausio 15 dienos. Jeigu žemės ūkio paskirties žemės sklypą išsimokėtinai perka asmuo, turintis teisę į valstybės paramą pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinąjį įstatymą, išskyrus jaunuosius ūkininkus iki 40 metų, įregistravusius ūkininko ūkį Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka, už žemės ūkio paskirties žemės sklypą jis pradeda mokėti antraisiais metais, sumokėdamas 10 procentų žemės ūkio paskirties žemės sklypo kainos. Jaunieji ūkininkai iki 40 metų, įregistravę ūkininko ūkį Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo nustatyta tvarka, už žemės ūkio paskirties žemės sklypą pradeda mokėti antraisiais metais ir iš karto sumoka 5 procentus žemės ūkio paskirties žemės sklypo kainos.

Asmenys, turintys teisę į valstybės paramą pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo laikinąjį įstatymą, pirkdami išsimokėtinai žemės ūkio paskirties žemės sklypą, palūkanas pradeda mokėti antraisiais kalendoriniais metais po valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo. Visi kiti asmenys, pirkdami išsimokėtinai žemės ūkio paskirties žemės sklypą, palūkanas pradeda mokėti pirmaisiais kalendoriniais metais po valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutarties sudarymo.

Asmenims, skolingiems valstybinės žemės pardavėjui už anksčiau išsimokėtinai įgytus valstybinės žemės sklypus, nustatytu terminu nesumokėjusiems nustatytos sumos, sumokėjusiems ne visą sumą ar kitaip pažeidusiems šiame punkte nustatytą atsiskaitymo su valstybe tvarką, kiti pageidaujami pirkti valstybinės žemės sklypai išsimokėtinai neparduodami, kol nepašalinami pažeidimai.“

1.14. Papildyti 2.17 papunkčiu:

2.17. Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypai aukciono būdu parduodami ar išnuomojami vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintomis Valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos aukcionų organizavimo taisyklėmis.“

1.15. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo taisykles:

1.15.1. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1. Pagal Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo taisykles
(toliau – šios Taisyklės) Lietuvos Respublikos fiziniai ir juridiniai asmenys ir užsienio subjektai pagal Lietuvos Respublikos Konstitucijos 47 straipsnio 3 dalies įgyvendinimo konstitucinį įstatymą (toliau – asmenys) gali įsigyti nuosavybėn kaimo gyvenamosiose vietovėse esančius valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypus, suformuotus pagal žemės valdos projektus ar teritorijų planavimo dokumentus ir įstatymų nustatyta tvarka įregistruotus Nekilnojamojo turto registre (toliau – žemės sklypai), išskyrus mėgėjų sodo teritorijoje esančius žemės sklypus.

Pagal šias Taisykles po 1995 m. birželio 1 d. miestams priskirtose teritorijose esantys žemės sklypai gali būti parduodami tik tuomet, jeigu jie yra įstatymų nustatyta tvarka suteikti ir naudojami asmeniniam ūkiui, taip pat laisvos valstybinės žemės plotai, tinkami naudoti žemės ūkio veiklai, įsiterpę tarp nuomojamų žemės sklypų, ne didesni kaip 0,04 ha.“

1.15.2. Papildyti 51 punktu:

51. Laisvos valstybinės žemės plotai, tinkami naudoti žemės ūkio veiklai, įsiterpę tarp privačių žemės sklypų, ne didesni kaip 0,04 ha, esantys po 1995 m. birželio 1 d. miestams priskirtose teritorijose, ir ne didesni kaip 1 ha, esantys kaimo gyvenamosiose vietovėse
(toliau – įsiterpęs parduotinas laisvos žemės plotas), parduodami besiribojančių žemės ūkio paskirties žemės sklypų (toliau – besiribojantys žemės sklypai) savininkams, šiuos plotus sujungus su jų nuosavybės teise valdomais besiribojančiais žemės sklypais pagal žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektus (toliau – projektai) ar žemės reformos žemėtvarkos projektus.

Jeigu įsiterpęs parduotinas laisvos žemės plotas tiesiogiai ribojasi daugiau negu su vienu žemės sklypu, projekto organizatorius ne vėliau kaip 20 darbo dienų prieš projekto rengimo pradžią raštu informuoja su šiuo įsiterpusiu parduotinu laisvos žemės plotu besiribojančių žemės sklypų savininkus jų deklaruotos gyvenamosios vietos ar buveinės adresais apie planuojamą rengti projektą ir apie galimybę pirkti įsiterpusio parduotino laisvos žemės ploto dalį bei tapti projekto iniciatoriais. Besiribojančių žemės sklypų savininkai apie pageidavimą pirkti įsiterpusio parduotino laisvos žemės ploto dalį ir tapti projekto iniciatoriais projekto organizatorių turi informuoti raštu ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pranešimo išsiuntimo.

Prieš pradedant rengti žemės reformos žemėtvarkos projektą, pagal kurį formuojamas įsiterpęs parduotinas laisvos žemės plotas, šio projekto organizatorius su šiuo įsiterpusiu parduotinu laisvos žemės plotu besiribojančių žemės sklypų savininkus jų deklaruotos gyvenamosios vietos ar buveinės adresais apie galimybę pirkti įsiterpusio parduotino laisvos žemės ploto dalį informuoja Žemės reformos žemėtvarkos projektų ir jiems prilyginamų žemės sklypų planų rengimo ir įgyvendinimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos žemės ir miškų ūkio ministerijos 1998 m. balandžio 23 d. įsakymu Nr. 207 „Dėl Žemės reformos žemėtvarkos projektų kaimo vietovėje rengimo metodikos patvirtinimo“ (toliau – Žemės reformos žemėtvarkos projektų ir jiems prilyginamų žemės sklypų planų rengimo ir įgyvendinimo metodika), nustatyta tvarka.

Kai nustatyta tvarka ir terminais pageidavimą pirkti įsiterpusį parduotiną laisvos žemės plotą išreiškia keli besiribojančių žemės sklypų savininkai, įsiterpęs parduotinas laisvos žemės plotas parduodamas dalimis pagal šių savininkų rašytinį susitarimą. Jeigu besiribojančių žemės sklypų savininkai nesusitaria dėl jiems tenkančių įsiterpusio parduotino laisvos žemės ploto dalių, šios dalys nustatomos proporcingai žemės sklypo kraštinės, kuria ribojasi su įsiterpusiu parduotinu laisvos žemės plotu, ilgiui.

Kiekvienam besiribojančiam žemės sklypo savininkui nustatyta įsiterpusio parduotino laisvos žemės ploto dalis parduodama sujungus ją su šiam savininkui priklausančiu besiribojančiu žemės sklypu pagal žemės reformos žemėtvarkos projektą ar žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektą.“

1.15.3. Pakeisti 8 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

8. Sprendimus parduoti žemės sklypus, kurie neperduoti patikėjimo teise kitiems subjektams, priima ir valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutartis pasirašo Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Nacionalinė žemės tarnyba) vadovas arba jo įgaliotas teritorinio padalinio vadovas. Sprendimus parduoti žemės sklypus, pagal teritorijų planavimo dokumentus ar žemės valdos projektus priskirtus privatizuotiems statiniams ir įrenginiams, ir valstybinės žemės sklypus, naudojamus akcinių ir uždarųjų akcinių bendrovių, kurių valstybei nuosavybės teise priklausę kontroliniai akcijų paketai privatizuoti, priima ir valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutartis pasirašo valstybės įmonės Valstybės turto fondo (toliau – Valstybės turto fondas) vadovas arba jo įgaliotas darbuotojas.“

1.15.4. Pakeisti 8 punkto ketvirtąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

Sprendimas parduoti žemės sklypą turi būti priimtas ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo žemės valdos projekto ar teritorijų planavimo dokumento patvirtinimo dienos.“

1.15.5. Papildyti 91 punktu:

„91. Žemės sklypų pardavimo organizatorius įsiterpusių parduotinų laisvos žemės plotų (jų dalių) pardavimą vykdo turėdamas prašymą pirkti įsiterpusį laisvos žemės plotą (jo dalį) ir šių Taisyklių 9.1, 9.2 ir 9.4 papunkčiuose nurodytus dokumentus, kuriuos pateikia asmuo, pageidaujantis ir turintis teisę pirkti įsiterpusį laisvos žemės plotą (jo dalį).

Prašyme turi būti nurodyta prašomo parduoti įsiterpusios laisvos žemės ploto buvimo vieta, atsiskaitymo su valstybe už perkamą įsiterpusį laisvos žemės plotą (jo dalį) būdas – iš karto ar išsimokėtinai, taip pat nuosavybės teise valdomo besiribojančio žemės sklypo kadastro numeris.“

1.15.6. Papildyti 111 punktu:

111. Pirkėjams savo lėšomis sujungus įsiterpusius parduotinus laisvos žemės plotus (jų dalis) su besiribojančiais žemės sklypais ir šių žemės sklypų kadastro duomenis patikslinus Nekilnojamojo turto registre, žemės sklypų pardavimo organizatorius parengia valstybinės žemės sklypo dalies pirkimo–pardavimo sutarties projektą.“

1.15.7. Papildyti 141 punktu:

141. Kai žemės sklypas parduodamas aukcione, žemės valdos projektų bei žemės sklypų planų pagal patvirtintus teritorijų planavimo dokumentus ar žemės valdos projektus ir žemės sklypų kadastro duomenų bylų rengimą (jeigu tokie dokumentai neparengti) organizuoja žemės sklypų pardavimo organizatorius. Nacionalinė žemės tarnyba, turėdama pavirtintą teritorijų planavimo dokumentą ar žemės valdos projektą, kuriame suprojektuotas parduodamas žemės sklypas, žemės sklypo planą ir žemės sklypo kadastro duomenų bylą:

141.1. priima sprendimą nustatyti žemės sklypo kadastro duomenis (suformuoti žemės sklypą), jeigu žemės sklypas nesuformuotas;

141.2. pagal parengtą žemės sklypo kadastro duomenų bylą nustato žemės servitutus, jeigu reikiami servitutai nenustatyti;

141.3. įregistruoja žemės sklypą Nekilnojamojo turto registre, jeigu žemės sklypas neįregistruotas;

141.4. patvirtina Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. vasario 24 d. nutarimo Nr. 205 nustatyta tvarka apskaičiuotą žemės sklypo pradinę pardavimo kainą;

141.5. priima sprendimą parduoti aukcione žemės sklypą.

Sprendimo parduoti aukcione žemės sklypą kopija per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo kartu su parduodamo žemės sklypo kadastro duomenų bylos kopija perduodama valstybės įmonei Valstybės žemės fondui (toliau – Valstybės žemės fondas).“

1.15.8. Pakeisti 15 punkto pirmąją pastraipą ir išdėstyti taip:

15. Žemės sklypų pardavimo organizatorius, priėmęs sprendimą parduoti žemės sklypą (kai žemės sklypas parduodamas be aukciono) arba gavęs iš Valstybės žemės fondo valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutarties projektą (kai žemės sklypas parduotas aukcione), ne vėliau kaip per 5 darbo dienas įteikia pirkėjui pranešimą (pasirašytinai arba registruotu laišku su įteikimu), kuriame nurodo valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutarties pasirašymo vietą ir laiką. Kai žemės sklypas parduodamas be aukciono, kartu nurodoma suma, kurią pirkėjas turi sumokėti už parduodamą žemės sklypą ir kuri apskaičiuojama iš valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutarties projekte nurodytos žemės sklypo kainos atėmus sumą, pirkėjo sumokėtą už valstybinės žemės sklypo ir valstybinės žemės pardavėjo ar Valstybės turto fondo patikėjimo teisės įregistravimą Nekilnojamojo turto registre, taip pat finansų įstaiga (skyrius, filialas) bei sąskaitos, į kurią turi būti pervedama nurodyta suma, numeris, o kai žemės sklypas parduotas aukcione, visos šiame nutarime numatytos išlaidos, kurias pirkėjas privalo sumokėti iki valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutarties pasirašymo. Jeigu valstybinės žemės pardavėjas nustato, kad vykdant žemės sklypo pirkimo–pardavimo aukcioną arba rengiant aukcione parduotos valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutarties projektą pažeisti įstatymų, kitų teisės aktų reikalavimai, jis valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutarties projektą nedelsdamas grąžina Valstybės žemės fondui, nurodęs atsisakymo pasirašyti valstybinės žemės pirkimo–pardavimo sutartį priežastis. Valstybės žemės fondas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo projekto gavimo dienos jį patikslina ir pakartotinai išsiunčia valstybinės žemės pardavėjui.

1.15.9. Pripažinti netekusiu galios 21 punktą.

1.16. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintų Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo taisyklių 1 priedą:

1.16.1. Pakeisti 2.2 papunktį ir išdėstyti taip:

2.2. pagrindinė žemės naudojimo paskirtis, žemės sklypo naudojimo būdas _________________________________________________________________________;“.

1.16.2. Pakeisti 6 punktą ir išdėstyti taip:

6. Pirkėjas įsipareigoja įsigytą nuosavybėn žemės sklypą naudoti pagal šios sutarties 2.2 papunktyje nurodytą pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, žemės sklypo naudojimo būdą, laikytis jos 2.3 papunktyje nurodytų specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų, 2.4 papunktyje nurodytų žemės servitutų ir 2.5 papunktyje nurodytų kitų apribojimų.“

1.17. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų nuomos taisykles:

1.17.1. Pakeisti 2.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.4. kiti žemės ūkio paskirties žemės sklypai, išskyrus mėgėjų sodo teritorijoje esančius žemės sklypus, suformuoti pagal žemės valdos projektus ar t eritorijų planavimo dokumentus ir įstatymų nustatyta tvarka įregistruoti Nekilnojamojo turto registre.“

1.17.2. Papildyti 2.5 papunkčiu:

2.5. tinkami naudoti žemės ūkio veiklai laisvos valstybinės žemės plotai, įsiterpę tarp nuomojamų žemės sklypų, ne didesni kaip 0,04 ha, esantys po 1995 m. birželio 1 d. miestams priskirtose teritorijose, ir ne didesni kaip 1 ha, esantys kaimo gyvenamosiose vietovėse
(toliau – įsiterpęs nuomotinas laisvos žemės plotas), besiribojančių žemės ūkio paskirties žemės sklypų (toliau – besiribojantys žemės sklypai) nuomininkams.“

1.17.3. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3. Miestų teritorijose (tai yra priskirtose miestų teritorijoms tiek iki 1995 m. birželio 1 d., tiek po šios datos) šių Taisyklių 2.4 papunktyje nurodyti žemės sklypai gali būti išnuomojami tik iki to laiko, kol pagal teritorijų planavimo dokumentus ar žemės valdos projektus jie bus panaudoti ne žemės ūkio paskirčiai.“

1.17.4. Papildyti 61 punktu:

61. Įsiterpę nuomotini laisvos žemės plotai išnuomojami besiribojančių žemės sklypų nuomininkams, šiuos plotus sujungus su jų nuomojamais besiribojančiais žemės sklypais pagal žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektus (toliau – projektai) ar žemės reformos žemėtvarkos projektus.

Jeigu įsiterpęs nuomotinas laisvos žemės plotas tiesiogiai ribojasi daugiau negu su vienu žemės sklypu, projekto organizatorius ne vėliau kaip prieš 20 darbo dienų prieš projekto rengimo pradžią raštu informuoja su šiuo įsiterpusiu nuomotinu laisvos žemės plotu besiribojančių žemės sklypų nuomininkus jų deklaruotos gyvenamosios vietos ar buveinės adresu apie planuojamą rengti projektą ir apie galimybę nuomoti įsiterpusio nuomotino laisvos žemės ploto dalį bei tapti projekto iniciatoriais. Besiribojančių žemės sklypų nuomininkai apie pageidavimą nuomoti įsiterpusio nuomotino laisvos žemės ploto dalį ir tapti projekto iniciatoriais projekto organizatorių turi informuoti raštu ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo pranešimo išsiuntimo.

Prieš pradedant rengti žemės reformos žemėtvarkos projektą, pagal kurį formuojamas įsiterpęs nuomotinas laisvos žemės plotas, šio projekto organizatorius su šiuo įsiterpusiu nuomotinu laisvos žemės plotu besiribojančių žemės sklypų nuomininkus jų deklaruotos gyvenamosios vietos ar buveinės adresais apie galimybę nuomoti įsiterpusio nuomotino laisvos žemės ploto dalį informuoja Žemės reformos žemėtvarkos projektų ir jiems prilyginamų žemės sklypų planų rengimo ir įgyvendinimo metodikos nustatyta tvarka.

Kai nustatyta tvarka ir terminais pageidavimą nuomoti įsiterpusį nuomotiną laisvos žemės plotą išreiškia keli besiribojančių žemės sklypų nuomininkai, įsiterpęs nuomotinas laisvos žemės plotas išnuomojamas dalimis pagal šių nuomininkų rašytinį susitarimą. Jeigu besiribojančių žemės sklypų nuomininkai nesusitaria dėl jiems tenkančių įsiterpusio nuomotino laisvos žemės ploto dalių, šios dalys nustatomos proporcingai žemės sklypo kraštinės, kuria ribojasi su įsiterpusiu nuomotinu laisvos žemės plotu, ilgiui.

Kiekvienam besiribojančio žemės sklypo nuomininkui nustatyta įsiterpusio nuomotino laisvos žemės ploto dalis išnuomojama sujungus ją su šio nuomininko nuomojamu besiribojančiu žemės sklypu pagal žemės reformos žemėtvarkos projektą ar žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektą.“

1.17.5. Pakeisti 10 punktą ir išdėstyti taip:

10. Kai pagal savivaldybės arba jos dalies bendrąjį planą ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentą išnuomojamame žemės sklype (teritorijoje) numatyta plėtoti veiklą, neatitinkančią išnuomoto žemės sklypo pagrindinės žemės naudojimo paskirties, naudojimo būdo, valstybinės žemės nuomos sutartyje gali būti numatyta galimybė keisti išnuomoto žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, naudojimo būdą į pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, naudojimo būdą, nurodytus savivaldybės arba jos dalies bendrajame plane ar specialiojo teritorijų planavimo dokumente.

Kai pagal savivaldybės bendrąjį planą ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentą išnuomotame žemės sklype (teritorijoje) numatyta plėtoti veiklą, neatitinkančią išnuomoto žemės sklypo pagrindinės žemės naudojimo paskirties, naudojimo būdo, tačiau sudarytoje valstybinės žemės nuomos sutartyje nenumatyta galimybė keisti išnuomoto žemės sklypo pagrindinės žemės naudojimo paskirties, naudojimo būdo, valstybinės žemės nuomos sutartis pakeičiama šalių susitarimu (nuomininko ar nuomotojo prašymu), numatant nuomininko ar nuomotojo teisę keisti išnuomoto žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, naudojimo būdą.

Pakeitus išnuomoto valstybinės žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, naudojimo būdą, nuomotojas perskaičiuoja išnuomoto žemės sklypo vertę ir patikslina išnuomoto žemės sklypo kadastro duomenis Nekilnojamojo turto kadastre, o įrašus – Nekilnojamojo turto registre. Patikslinus išnuomoto žemės sklypo kadastro duomenis, šalių susitarimu keičiama valstybinės žemės nuomos sutartis.“

1.17.6. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11. Pasibaigus valstybinės žemės nuomos sutarties terminui, jeigu pagal teritorijų planavimo dokumentą ar žemės valdos projektą žemės sklypo nenumatoma naudoti kitoms reikmėms, nuomininkas, tvarkingai vykdęs pagal šią sutartį prisiimtus įsipareigojimus ir pageidaujantis ją atnaujinti, prieš 3 mėnesius iki sutarties termino pabaigos pateikęs prašymą atnaujinti sutartį, turi pirmenybės teisę ją atnaujinti nesilaikydamas šių Taisyklių 6 punkte nustatytos pirmumo teisės išsinuomoti žemės sklypą. Valstybinės žemės nuomotojui per mėnesį nuo prašymo atnaujinti žemės nuomos sutartį gavimo dienos priėmus sprendimą ją atnaujinti, pagal šias Taisykles sudaroma nauja valstybinės žemės nuomos sutartis.“

1.17.7. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12. Nepasibaigus valstybinės žemės nuomos sutarties terminui, bet ne vėliau kaip prieš 3 mėnesius iki šios sutarties termino pabaigos, nuomininkas, tvarkingai vykdantis pagal šią sutartį prisiimtus įsipareigojimus, gali prašyti vieną kartą pratęsti ją ne ilgesniam negu sutartyje nustatytam terminui, jeigu pagal teritorijų planavimo dokumentus ar žemės valdos projektus nuomojamo žemės sklypo nenumatyta panaudoti kitoms reikmėms. Valstybinės žemės nuomotojui per mėnesį nuo prašymo pratęsti žemės nuomos terminą gavimo dienos priėmus sprendimą jį pratęsti, šalių susitarimu keičiama valstybinės žemės nuomos sutartis.“

1.17.8. Pakeisti 13 punkto penktąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„Sprendimas išnuomoti žemės sklypą turi būti priimtas ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo žemės valdos projekto ar teritorijų planavimo dokumento patvirtinimo dienos.“

1.17.9. Pakeisti 14.1 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„14.1. žemės valdos projektą ar teritorijų planavimo dokumentą, kurio priede nurodytas tame projekte suformuoto nuomoti žemės sklypo numeris, plotas, jį pageidavusio išsinuomoti fizinio asmens vardas ir pavardė, asmens kodas, adresas; Lietuvos ar užsienio juridinio asmens ar kitos užsienio organizacijos pavadinimas, kodas ir buveinė;“.

1.17.10. Papildyti 141 punktu:

141. Žemės sklypų nuomos organizatorius įsiterpusių nuomotinų laisvos žemės plotų (jų dalių) nuomą vykdo turėdamas prašymą išnuomoti įsiterpusį laisvos žemės plotą (jo dalį) ir Taisyklių 14.1, 14.3 ir 14.12 papunkčiuose nurodytus dokumentus, kuriuos pateikia asmuo, pageidaujantis ir turintis teisę nuomoti įsiterpusį laisvos žemės plotą (jo dalį).

Prašyme turi būti nurodyta prašomo išnuomoti įsiterpusio laisvos žemės ploto buvimo vieta, pageidaujamas nuomos terminas, taip pat nuomojamo besiribojančio žemės sklypo kadastro numeris.“

1.17.11. Papildyti 161 punktu:

161. Nuomininkams savo lėšomis sujungus įsiterpusius nuomotinus laisvos žemės plotus (jų dalis) su jų nuomojamais besiribojančiais žemės sklypais ir šių žemės sklypų kadastro duomenis patikslinus Nekilnojamojo turto registre, žemės sklypų nuomos organizatorius parengia valstybinės žemės dalies nuomos sutarties projektą.“

1.17.12. Pakeisti 17.5 papunktį ir išdėstyti taip:

17.5. pagrindinė žemės naudojimo paskirtis, naudojimo būdas ir šių Taisyklių 10 punkto antrojoje pastraipoje nustatytu atveju numatyta galimybė keisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, žemės sklypo naudojimo būdą;“.

1.17.13. Pakeisti 17.13 papunkčio antrąją pastraipą ir išdėstyti taip:

„Valstybinės žemės nuomos sutartyje turi būti įrašoma, kad sutartis prieš terminą nutraukiama nuomotojo reikalavimu, jeigu žemės nuomininkas naudoja žemę ne pagal sutartyje numatytą pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, naudojimo būdą, arba keičiama pagrindinė žemės naudojimo paskirtis, naudojimo būdas, išskyrus atvejus, kai sąlyga dėl pagrindinės žemės naudojimo paskirties, naudojimo būdo keitimo numatyta valstybinės žemės nuomos sutartyje. Jeigu šioje sutartyje numatyta galimybė keisti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, naudojimo būdą, kartu turi būti nustatoma nuomotojo pareiga patikslinti išnuomoto žemės sklypo kadastro duomenis Nekilnojamojo turto kadastre, nurodant, kad kadastro duomenys keičiami šalies, inicijavusios pagrindinės žemės naudojimo paskirties, naudojimo būdo keitimą, lėšomis, taip pat sutarties šalių pareiga pagal pakeistus išnuomoto žemės sklypo kadastro duomenis pakeisti valstybinės žemės nuomos sutartį.“

1.17.14. Papildyti 191 punktu:

191. Kai žemės sklypas išnuomojamas aukcione, žemės valdos projektų bei žemės sklypų planų pagal patvirtintus teritorijų planavimo dokumentus ar žemės valdos projektus ir žemės sklypų kadastro duomenų bylų rengimą (jeigu tokie dokumentai neparengti) organizuoja žemės sklypų nuomos organizatorius. Nacionalinė žemės tarnyba, turėdama patvirtintą teritorijų planavimo dokumentą ar žemės valdos projektą, kuriame suprojektuotas išnuomojamas žemės sklypas, žemės sklypo planą ir žemės sklypo kadastro duomenų bylą:

191.1. priima sprendimą nustatyti žemės sklypo kadastro duomenis (suformuoti žemės sklypą), jeigu žemės sklypas nesuformuotas;

191.2. pagal parengtą žemės sklypo kadastro duomenų bylą nustato žemės servitutus, jeigu reikiami servitutai nenustatyti;

191.3. įregistruoja žemės sklypą Nekilnojamojo turto registre, jeigu žemės sklypas neįregistruotas;

191.4. patvirtina pagal savivaldybės tarybos nustatytą žemės nuomos mokesčio tarifą apskaičiuotą pradinį metinio žemės nuomos mokesčio dydį;

191.5. priima sprendimą išnuomoti aukcione žemės sklypą. Šiame sprendime turi būti nurodytas numatomas žemės nuomos terminas, kuris nustatomas atsižvelgiant į valstybės interesus.

Sprendimo išnuomoti aukcione žemės sklypą kopija per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo kartu su išnuomojamo žemės sklypo kadastro duomenų bylos kopija perduodama valstybės įmonei Valstybės žemės fondui (toliau – Valstybės žemės fondas).“

1.17.15. Pakeisti 21 punkto pirmąją pastraipą ir išdėstyti taip:

21. Žemės sklypų nuomos organizatorius, priėmęs sprendimą išnuomoti žemės sklypą (kai žemės sklypas nuomojamas be aukciono) arba gavęs iš Valstybės žemės fondo valstybinės žemės nuomos sutarties projektą (kai žemės sklypas išnuomotas aukcione), ne vėliau kaip per 5 darbo dienas įteikia nuomininkui pranešimą (pasirašytinai arba registruotu laišku su įteikimu), kur ir kada jis turi atvykti pasirašyti valstybinės žemės nuomos sutarties (toliau – pranešimas). Kai žemės sklypas išnuomotas aukcione, pranešime taip pat nurodomos visos šiame nutarime numatytos išlaidos, kurias nuomininkas privalo sumokėti iki valstybinės žemės nuomos sutarties pasirašymo. Jeigu valstybinės žemės nuomotojas nustato, kad vykdant žemės sklypo nuomos aukcioną arba rengiant aukcione išnuomotos valstybinės žemės nuomos sutarties projektą pažeisti įstatymų, kitų teisės aktų reikalavimai, jis valstybinės žemės nuomos sutarties projektą nedelsdamas grąžina Valstybės žemės fondui ir nurodo atsisakymo pasirašyti valstybinės žemės nuomos sutartį priežastis. Valstybės žemės fondas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo projekto gavimo dienos jį patikslina ir pakartotinai išsiunčia valstybinės žemės nuomotojui. Kai žemės sklypus išnuomoja Nacionalinė žemės tarnyba, valstybinės žemės nuomos sutartį pasirašo Nacionalinės žemės tarnybos vadovas arba jo įgaliotas teritorinio padalinio vadovas; kai žemės sklypus išnuomoja Valstybės turto fondas, valstybinės žemės nuomos sutartį pasirašo Valstybės turto fondo vadovas arba jo įgaliotas darbuotojas. Prie valstybinės žemės nuomos sutarties pridedamas žemės sklypo planas – neatskiriama sudedamoji šios sutarties dalis.“

1.17.16. Pripažinti netekusiu galios 23 ir 24 punktus.

1.18. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintų Valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų nuomos taisyklių priedą:

1.18.1. Pakeisti 3 punktą ir išdėstyti taip:

3. Išnuomojamo žemės sklypo pagrindinė žemės naudojimo paskirtis, naudojimo būdas _____________________________________________________________________.

Galimybė keisti žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, naudojimo būdą, numatytus pagal savivaldybės ar jos dalies bendrąjį planą, detalųjį planą ar specialiojo teritorijų planavimo dokumentą ________________________________________________.“

1.18.2. Pakeisti 16 punktą ir išdėstyti taip:

16. Ši sutartis prieš terminą nutraukiama, jeigu žemės nuomininkas naudoja žemę ne pagal sutartyje numatytą žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, naudojimo būdą arba keičiami pagrindinė žemės naudojimo paskirtis, naudojimo būdas, išskyrus atvejus, kai sutartyje yra numatyta galimybė keisti žemės sklypo naudojimo būdą, taip pat kitais Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir įstatymų nustatytais atvejais.“

1.18.3. Pakeisti 17 punktą ir išdėstyti taip:

17. Pagal šią sutartį pakeitus žemės sklypo pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, naudojimo būdą, nuomotojas turi patikslinti išnuomoto žemės sklypo kadastro duomenis Nekilnojamojo turto kadastre. Kadastro duomenys keičiami šalies, inicijavusios pagrindinės žemės naudojimo paskirties, naudojimo būdo keitimą, lėšomis.“

2. Nustatyti, kad:

2.1. valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypų pardavimo ir nuomos aukcionai, paskelbti iki šio nutarimo įsigaliojimo dienos, baigiami vadovaujantis iki šio nutarimo įsigaliojimo galiojusia tvarka;

2.2. iki 2014 m. sausio 1 d. patvirtinti teritorijų planavimo dokumentai taikomi, o pradėti rengti teritorijų planavimo dokumentai, dėl kurių rengimo kreiptasi su prašymu išduoti planavimo sąlygas, gali būti baigiami rengti, derinami, tikrinami ir tvirtinami Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo pakeitimo įstatymo (2013 m. birželio 27 d. įstatymo Nr. XII-407 redakcija) 3 straipsnyje nustatyta tvarka.

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                      Vigilijus Jukna