LIETUVOS RESPUBLIKOS

RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS

TARYBOS PIRMININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS TEIKIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS VIDINIU KANALU, ŠIOS INFORMACIJOS TYRIMO, TVARKYMO IR KONFIDENCIALUMO UŽTIKRINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO IR KOMPETENTINGO SUBJEKTO PASKYRIMO

 

2024 m. sausio 23 d. Nr. (1.9E)1V-8

Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo 16 straipsnio 1 ir 3 dalimis ir atsižvelgdama į Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“:

1. Tvirtinu Informacijos apie pažeidimus teikimo Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos vidiniu kanalu, šios informacijos tyrimo, tvarkymo ir konfidencialumo užtikrinimo tvarkos aprašą (pridedamas).

2. Skiriu Ryšių reguliavimo tarnybos vyriausiąją patarėją Giedrę Jarmalytę ir Ryšių reguliavimo tarnybos vyriausiąją patarėją Gerdą Štaraitę-Barsulienę kompetentingu subjektu, atliekančiu Pranešėjų apsaugos įstatyme ir jį įgyvendinančiuose teisės aktuose, įskaitant šio įsakymo 1 punkte nurodytą aprašą, numatytas kompetentingo subjekto funkcijas.

 

 

 

Tarybos pirmininkė                                                                                                          Jūratė Šovienė

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos

tarybos pirmininko

2024 m. sausio 23 d. įsakymu Nr. (1.9E)1V-8

 

INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS TEIKIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBOS VIDINIU KANALU, ŠIOS INFORMACIJOS TYRIMO, TVARKYMO IR KONFIDENCIALUMO UŽTIKRINIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.       Informacijos apie pažeidimus teikimo Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybos vidiniu kanalu, šios informacijos tyrimo, tvarkymo ir konfidencialumo užtikrinimo tvarkos aprašo (toliau – Aprašas) tikslas – įgyvendinant Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo reikalavimus reglamentuoti informacijos apie Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyboje (toliau – Tarnyba) galbūt rengiamus, padarytus ar daromus pažeidimus teikimo vidiniu kanalu, šios informacijos tvarkymo, nagrinėjimo bei konfidencialumo užtikrinimo tvarką.

2.       Tarnyboje informacija apie pažeidimus teikiama, gauta informacija tvarkoma, nagrinėjama ir informaciją apie pažeidimus pateikusių asmenų ir su pažeidimu susijusių asmenų apsaugos priemonės užtikrinamos vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu, Vidinių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų įdiegimo ir jų funkcionavimo užtikrinimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. lapkričio 14 d. nutarimu Nr. 1133 „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“ (toliau – Vyriausybės patvirtintas aprašas), kitais pranešėjų apsaugą reglamentuojančiais teisės aktais ir šiuo Aprašu.

3.       Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

3.1.    Informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo – fizinis asmuo, pateikiantis informaciją apie pažeidimą Tarnyboje, apie kurį sužinojo iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo ar sutartinių (konsultavimo, rangos, subrangos, stažuotės, praktikos, savanoriškos veiklos ir pan.) santykių su Tarnyba arba įdarbinimo ar kitų ikisutartinių santykių metu, taip pat informaciją apie pažeidimą pateikiantis savarankiškai dirbančio asmens statusą turintis asmuo, akcininkas ar asmuo, priklausantis įmonės administraciniam, valdymo ar priežiūros organui (įskaitant vykdomųjų galių neturinčius narius, taip pat savanorius ir apmokamus ar neapmokamus stažuotojus), arba bet kuris fizinis asmuo, dirbantis prižiūrint ir vadovaujant rangovams, subrangovams ir (ar) tiekėjams.

3.2.    Kompetentingas subjektas – Tarnybos tarybos pirmininko paskirtas Tarnybos valstybės tarnautojas ar darbuotojas, dirbantis pagal darbo sutartį, kuris administruoja vidinį pranešimų kanalą, tvarko ir nagrinėja juo gautą informaciją apie pažeidimus, užtikrina informaciją apie pažeidimą pateikusių asmenų ir su pažeidimu susijusių asmenų konfidencialumą, vykdo kitas Vyriausybės patvirtintame apraše ir šiame Apraše nustatytas kompetentingo subjekto funkcijas. Kompetentingo subjekto funkcijas Tarnybos tarybos pirmininkas gali pavesti atlikti keliems Tarnybos valstybės tarnautojams ir (ar) darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį. Kompetentingam subjektui negali būti daromas poveikis ar kitaip trukdoma atlikti jam teisės aktais priskirtų funkcijų.

3.3.    Pažeidimas – Tarnyboje galbūt rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veika, administracinis nusižengimas, darbo pareigų pažeidimas, taip pat šiurkštus privalomų profesinės etikos normų pažeidimas, mėginimas nuslėpti minėtą pažeidimą ar kitas grėsmę viešajam interesui keliantis arba jį pažeidžiantis teisės pažeidimas, apie kuriuos informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo sužino iš savo turimų ar turėtų tarnybos, darbo santykių arba sutartinių santykių (konsultavimo, rangos, subrangos, stažuotės, praktikos, savanoriškos veiklos ir pan.) su Tarnyba arba įdarbinimo ar kitų ikisutartinių santykių metu.

3.4.    Vidinis kanalas – Tarnybos vidinis informacijos apie pažeidimus teikimo kanalas, apimantis šiame Apraše reglamentuotus informacijos apie pažeidimus Tarnyboje teikimo būdus, šios informacijos tyrimo, tvarkymo, asmens informavimo procedūras.

3.5.    Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Pranešėjų apsaugos įstatyme ir kituose pranešėjų apsaugą reglamentuojančiuose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS PATEIKIMAS

 

4.       Informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo informaciją apie pažeidimą Tarnybai gali pateikti raštu vienu iš šių būdų:

4.1.    atsiųsti elektroninio pašto adresu pranesk@rrt.lt;

4.2.    atsiųsti paštu ar kitu būdu pristatyti adresu: Mortos g. 14, LT-03219 Vilnius. Tokiu atveju ant voko turi būti aiškiai nurodyta žyma „Kompetentingam subjektui asmeniškai“;

4.3.    perduoti asmeniškai kompetentingam subjektui Tarnybos patalpose adresu: Mortos g. 14, LT-03219 Vilnius. Tokiu atveju informaciją apie pažeidimą pateikiančiam asmeniui rekomenduojama iš anksto suderinti atvykimo laiką su kompetentingu subjektu Tarnybos interneto svetainėje nurodytais kompetentingo subjekto kontaktais.

5.       Informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo informaciją apie pažeidimą pateikia, užpildydamas Vyriausybės patvirtintu aprašu nustatytos formos pranešimą apie pažeidimą, kuri skelbiama ir Tarnybos interneto svetainėje.

6.       Informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo turi teisę informaciją apie pažeidimą pateikti, parengdamas laisvos formos pranešimą apie pažeidimą, kuriame turi būti nurodyta:

6.1.    kad pranešimas teikiamas vadovaujantis Pranešėjų apsaugos įstatymu;

6.2.    kas, kada, kokiu būdu ir kokį pažeidimą Tarnyboje rengiasi daryti, daro ar padarė;

6.3.    sužinojimo apie pažeidimą datą ir aplinkybes;

6.4.    savo vardą, pavardę, asmens kodą arba gimimo datą, jeigu asmens kodo neturi, darbovietę, kitus kontaktinius duomenis;

6.5.    bet kokius turimus dokumentus, duomenis ar informaciją, atskleidžiančią galimo pažeidimo požymius;

6.6.    duomenis apie pažeidimo liudytojus, jei jie yra žinomi.

7.       Jei informacija apie pažeidimą, atitinkanti Pranešėjų apsaugos įstatymo ir šio Aprašo 5 ir (ar) 6 punktuose nurodytus reikalavimus, Tarnyboje buvo gauta kitais būdais ar kitais elektroninio pašto adresais, nei nurodyta šio Aprašo 4 punkte, ji neregistruojama, nedaromos jos kopijos, ji neatskleidžiamas tretiesiems asmenims ir nedelsiant perduodama kompetentingam subjektui, o jei gauta kitu elektroninio pašto adresu – persiunčiama šio Aprašo 4.1 papunktyje nurodytu elektroninio pašto adresu. Kitu elektroninio pašto adresu gauta ir (ar) persiųsta informacija apie pažeidimą turi būti nedelsiant ištrinta. Tarnybos darbuotojai, gavę tokią informaciją, privalo nedelsdami apie tai pranešti kompetentingam subjektui ir pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimą (šio Aprašo priedas).

8.       Informacija apie pažeidimą Tarnyboje gali būti gauta iš kitos institucijos, kuri šią informaciją gavo iš informaciją pateikiančio asmens ir persiuntė ją Tarnybai nagrinėti pagal kompetenciją. Tokia informacija Tarnyboje nagrinėjama, tvarkoma, šią informaciją pateikusio asmens konfidencialumas užtikrinamas vadovaujantis šio Aprašo reikalavimais.

9.       Informacija apie pažeidimą teikiama siekiant apsaugoti viešąjį interesą. Informacijos pateikimas siekiant apginti išskirtinai asmeninius interesus nelaikomas pranešimu ir informacijos apie pažeidimą pateikimu Pranešėjų apsaugos įstatymo ir šio Aprašo prasme.

 

III SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS NAGRINĖJIMAS IR SPRENDIMŲ PRIĖMIMAS

 

10.     Kompetentingas subjektas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo informacijos apie pažeidimą gavimo dienos informuoja informaciją apie pažeidimą pateikiantį asmenį apie informacijos gavimo faktą.

11.     Jei šio Aprašo 4 punkte nurodytais būdais Tarnyboje gauta informacija yra nepakankama įvertinti informaciją pateikusio asmens nurodytą pažeidimą, su juo susijusias aplinkybes ir (ar) informaciją pateikiančio asmens prašymą, kompetentingas subjektas turi teisę prašyti informaciją pateikiančio asmens papildyti ir (ar) patikslinti pranešimą ir informaciją apie pažeidimą

12.     Jei gauta informacija apie pažeidimą leidžia pagrįstai manyti, kad yra rengiama, daroma ar padaryta nusikalstama veika, administracinis nusižengimas arba kitas pažeidimas, kompetentingas subjektas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo informacijos apie pažeidimą gavimo dienos persiunčia gautą informaciją apie galimą pažeidimą tokią informaciją įgaliotai tirti institucijai ir apie tai raštu praneša informaciją apie pažeidimą pateikusiam asmeniui.

13.     Jei informacija nepersiunčiama kitai institucijai, kaip tai numatyta šio Aprašo 12 punkte, kompetentingas subjektas priima vieną iš šių sprendimų:

13.1.  nagrinėti informaciją apie pažeidimą;

13.2.  atsisakyti nagrinėti informaciją apie pažeidimą, jei:

13.2.1.        pateikta informacija neatitinka Pranešėjų apsaugos įstatymo ir šio Aprašo reikalavimų;

13.2.2.        pranešimas grindžiamas akivaizdžiai tikrovės neatitinkančia informacija;

13.2.3.        asmuo kreipiasi pakartotinai dėl tų pačių aplinkybių, kurios Tarnyboje jau buvo išnagrinėtos ir dėl jų priimtas sprendimas.

14.     Sprendimas nagrinėti informaciją apie pažeidimą arba atsisakyti nagrinėti informaciją apie pažeidimą turi būti priimtas ir informaciją pateikiantis asmuo apie sprendimą turi būti informuotas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo informacijos apie pažeidimą gavimo fakto patvirtinimo. Sprendimas atsisakyti nagrinėti informaciją apie pažeidimą turi būti motyvuotas ir apie jį asmuo turi būti informuotas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo šio sprendimo priėmimo dienos.

15.     Nagrinėdamas gautą informaciją apie pažeidimą, kompetentingas subjektas:

15.1.  gauti reikalingą informaciją ir duomenis iš kitų Tarnybos pareigūnų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojai) ir struktūrinių padalinių;

15.2.  esant pagrindui kreiptis į Tarnybos tarybos pirmininką dėl tarnybinio nusižengimo ar darbo pareigų pažeidimo tyrimo inicijavimo;

15.3.  esant poreikiui kreiptis į Tarnybos tarybos pirmininką dėl kitų darbuotojų pasitelkimo nagrinėjant informaciją apie pažeidimą;

15.4.  priimti Tarnybos darbuotojams ir struktūriniams padaliniams privalomus su nagrinėjama informacija apie pažeidimą susijusius sprendimus;

15.5.  pagal poreikį bendradarbiauti su kompetentingos institucijos funkcijas pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą įgyvendinančia institucija – Lietuvos Respublikos prokuratūra, taip pat kitomis institucijomis.

16.     Kompetentingas subjektas, baigęs nagrinėti informaciją apie pažeidimą, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas raštu informuoja informaciją apie pažeidimą pateikusį asmenį apie priimtą sprendimą, nagrinėjimo rezultatus ir veiksmus, kurių buvo imtasi ar planuojama imtis, nurodo priimto sprendimo apskundimo tvarką. Nustačius pažeidimo padarymo faktą, kompetentingas subjektas informuoja informaciją apie pažeidimą pateikusį asmenį apie pažeidimą padariusiam asmeniui ar asmenims taikytą atsakomybę.

17.     Jei informaciją apie pažeidimą Tarnybai persiuntė kita institucija, kompetentingas subjektas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas informuoja šią instituciją apie informacijos nagrinėjimo rezultatus. 

18.     Jei kompetentingas subjektas atsisako nagrinėti informaciją apie pažeidimą šio Aprašo 13.2.1 punkto pagrindu, tačiau nustato, kad informacija turi kito tarnybinio nusižengimo ar darbo pareigų pažeidimo požymių, kompetentingas subjektas, gavęs informaciją pateikiančio asmens sutikimą, turi teisę perduoti informaciją pagal kompetenciją nagrinėti kitiems Tarnybos darbuotojams teisės aktų nustatyta tvarka.

 

IV SKYRIUS

INFORMACIJOS APIE PAŽEIDIMUS TVARKYMAS IR KONFIDENCIALUMO UŽTIKRINIMAS

 

19.     Nuo informacijos apie pažeidimą gavimo Tarnyboje momento informaciją apie pažeidimą pateikiančiam asmeniui užtikrinamas konfidencialumas. Konfidencialumas užtikrinamas nepaisant gautos informacijos apie pažeidimą nagrinėjimo rezultatų.

20.     Informaciją apie pažeidimą pateikiančio asmens konfidencialumas turi būti užtikrinamas tiek, kiek tai yra objektyviai įmanoma atsižvelgiant į pateiktus duomenis ir jų ryšį su informaciją apie pažeidimą pateikiančiu asmeniu.

21.     Informaciją apie pažeidimą pateikiančio asmens duomenų ir kitos informacijos pateikimas ikiteisminio tyrimo ar kitoms pažeidimus tiriančioms kompetentingoms institucijoms, neatskleidžiant šių duomenų Tarnyboje, nelaikomas konfidencialumo pažeidimu.

22.     Konfidencialumo užtikrinti nebūtina, kai to raštu prašo informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo arba jei jo pateikta informacija yra žinomai melaginga.

23.     Tarnybos darbuotojai, kuriems dėl jų funkcijų gali tapti ar atsitiktinai tapo žinoma informacija apie informaciją apie pažeidimą pateikiantį asmenį, turi pasirašyti konfidencialumo pasižadėjimą (šio Aprašo priedas). Konfidencialumo pasižadėjimą visais atvejais privalo pasirašyti kompetentingas subjektas, Tarnybos tarybos pirmininkas ir jo pavaduotojas, Tarnybos dokumentų valdymo informacinę sistemą ir kitas Tarnybos informacines sistemas, kuriose tvarkoma su informaciją apie pažeidimus pateikiančiais asmenimis susijusi informacija, administruojantys Tarnybos darbuotojai.

24.     Konfidencialumo pasižadėjimo pasirašymas nesuteikia teisės jį pasirašiusiems asmenims, išskyrus kompetentingą subjektą, savo nuožiūra sužinoti informaciją apie pažeidimą pateikiančio asmens tapatybę ir (ar) susipažinti su jo pateikta informacija apie pažeidimą ir su tuo susijusia kita informacija.

25.     Informaciją apie pažeidimą ir su šios informacijos nagrinėjimu susijusius dokumentus ir kitą medžiagą priima, siunčia, rengia, registruoja, saugo ir kitaip tvarko tik kompetentingas subjektas.

26.     Informacijos apie pažeidimą nagrinėjimo tikslais su šią informaciją pateikiančiu asmeniu, kitomis institucijomis kompetentingas subjektas susirašinėja, naudodamas šio Aprašo 4.1 punkte nurodytą elektroninio pašto adresą. Jei informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo informacijai gauti yra nurodęs ne elektroninio pašto adresą, kompetentingas subjektas šiam asmeniui informaciją siunčia jo nurodytu adresu.

27.     Kompetentingas subjektas, tvarkydamas informaciją apie pažeidimus ir užtikrindamas konfidencialumą, vykdo šias funkcijas:

27.1.  administruoja vidinį kanalą;

27.2.  užtikrina informaciją apie pažeidimą vidiniu kanalu pateikiančio asmens konfidencialumą, išskyrus įstatymuose nustatytus atvejus;

27.3.  užtikrina, kad Tarnybos vidiniu kanalu pateikta informacija apie pažeidimą ir su tuo susijusi kita informacija būtų kaupiama ir laikoma patvarioje ir prireikus atkuriamoje laikmenoje;

27.4.  šio Aprašo 4.1 papunktyje nurodytu elektroniniu paštu arba kitu su besikreipiančiu asmeniu suderintu būdu teikia konfidencialias konsultacijas asmenims, svarstantiems teikti ir pateikusiems informaciją apie pažeidimą;

27.5.  taiko kitas teisės aktuose numatytas informaciją pateikiančio asmens konfidencialumą užtikrinančias priemones.

28.     Informacija apie pažeidimus Tarnyboje saugoma 5 metus nuo paskutinio priimto sprendimo nagrinėjant šią informaciją. Informacijos apie pažeidimus saugojimo terminas gali būti pratęstas motyvuotu Lietuvos Respublikos prokuratūros nurodymu.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29.     Šio Aprašo privalo laikytis visi Tarnybos darbuotojai.

30.     Šio Aprašo laikymosi priežiūrą Tarnyboje vykdo kompetentingas subjektas.

31.     Kompetentingas subjektas vertina šio Aprašo įgyvendinimo praktiką ir esant poreikiui inicijuoja jo pakeitimus.

32.     Tarnybos intraneto ir interneto svetainėse skelbiama informacija apie Tarnybos vidinį kanalą, statistiniai duomenys apie jo veiksmingumą, kita aktuali ir pagal teisės aktų reikalavimus privaloma skelbti informacija, susijusi su informacijos apie pažeidimus teikimu ir nagrinėjimu Tarnyboje.

________

 

 

Informacijos apie pažeidimus teikimo

Lietuvos Respublikos ryšių

reguliavimo tarnybos vidiniu kanalu,

šios informacijos tyrimo, tvarkymo

ir konfidencialumo užtikrinimo

tvarkos aprašo priedas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS RYŠIŲ REGULIAVIMO TARNYBA

 

___________________________________________________________________________

(asmens vardas ir pavardė, pareigos)

 

KONFIDENCIALUMO PASIŽADĖJIMAS

 

20 m.       d. Nr.

Vilnius

 

1. Aš suprantu, kad, vykdydamas (-a) savo pareigas Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyboje (toliau – Tarnyba), galiu turėti prieigą ir (ar) turėjau prieigą prie informacijos apie asmenis, kuriems, vadovaujantis Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo nuostatomis, taikomas reikalavimas užtikrinti konfidencialumą. Ši informacija Lietuvos Respublikos įstatymų nustatytais atvejais gali būti atskleista ar perduota tik įgaliotiems asmenims ar institucijoms.

2. Aš žinau, kad konfidencialią informaciją sudaro asmens, Pranešėjų apsaugos įstatymo nustatyta tvarka pateikusio informaciją apie pažeidimą, duomenys ir kita jį tiesiogiai ar netiesiogiai identifikuoti leidžianti informacija.

3. Aš pasižadu užtikrinti konfidencialumą ir neatskleisti, neperduoti informacijos, kuriai pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą taikomas reikalavimas užtikrinti konfidencialumą, nė vienam asmeniui, kuris nėra įgaliotas žinoti šią informaciją, tiek Tarnybos viduje, tiek už jos ribų.

4. Aš pasižadu pranešti Tarnybos kompetentingam subjektui apie bet kokią pastebėtą ar sužinotą situaciją, kuri gali kelti grėsmę tokios informacijos saugumui ir konfidencialumui.

5. Aš žinau, kad šis pasižadėjimas galioja ir galios visą mano darbo Tarnyboje laiką, taip pat man perėjus dirbti į kitas pareigas ar pasibaigus įgaliojimams, valstybės tarnybos ar darbo santykiams su Tarnyba.

6. Aš esu susipažinęs (-usi) su Pranešėjų apsaugos įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytais pranešėjų apsaugos reikalavimais.

7. Aš esu įspėtas (-a), kad, pažeidus šį pasižadėjimą, man gali būti taikoma atsakomybė už Pranešėjų apsaugos įstatyme ir (ar) kituose teisės aktuose nustatytų pranešėjų apsaugos reikalavimų pažeidimą.

 

 

 

__________________                                                                            ____________________

(parašas)                                                                                             (vardas ir pavardė)

______________