LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

Dėl VALSTYBINĖJE ŽEMĖJE TEISĖTAI PASTATYTŲ STATINIŲ IR ĮRENGINIŲ, KURIE NENAUDOJAMI PAGAL NEKILNOJAMOJO TURTO REGISTRE ĮREGISTRUOTĄ JŲ TIESIOGINĘ PASKIRTĮ, IŠPIRKIMO VALSTYBĖS NUOSAVYBĖN TVARKOS APRAŠO

PATVIRTINIMO

 

2022 m. liepos 21 d. Nr. 3D-462

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Žemės įstatymo 9 straipsnio 15 dalimi ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. kovo 9 d. nutarimo Nr. 260 „Dėl naudojamų kitos paskirties valstybinės žemės sklypų pardavimo ir nuomos“ 2.16 papunkčiu,

tvirtinu Valstybinėje žemėje teisėtai pastatytų statinių ir įrenginių, kurie nenaudojami pagal Nekilnojamojo turto registre įregistruotą jų tiesioginę paskirtį,  išpirkimo valstybės nuosavybėn tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                        Kęstutis Navickas


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2022 m. liepos 21 d. įsakymu Nr. 3D-462

 

 

VALSTYBINĖJE ŽEMĖJE TEISĖTAI PASTATYTŲ STATINIŲ IR ĮRENGINIŲ, KURIE NENAUDOJAMI PAGAL NEKILNOJAMOJO TURTO REGISTRE ĮREGISTRUOTĄ JŲ TIESIOGINĘ PASKIRTĮ,  IŠPIRKIMO VALSTYBĖS NUOSAVYBĖN TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Valstybinėje žemėje teisėtai pastatytų statinių ir įrenginių, kurie nenaudojami pagal Nekilnojamojo turto registre įregistruotą jų tiesioginę paskirtį,  išpirkimo valstybės nuosavybėn tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja valstybinėje žemėje teisėtai pastatytų statinių ir įrenginių, kurie nenaudojami pagal Nekilnojamojo turto registre nurodytą jų tiesioginę paskirtį, išpirkimo valstybės nuosavybėn procedūrą, sprendimų dėl išpirkimo valstybės nuosavybėn priėmimą, atlyginimo už išperkamus statinius ir įrenginius apskaičiavimo tvarką bei ginčų sprendimo tvarką.

2. Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos žemės įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatyme.

 

II SKYRIUS

IŠPIRKIMO PROCEDŪROS INICIJAVIMAS

 

3. Išpirkimo valstybės nuosavybėn procedūra inicijuojama:

3.1. priėmus sprendimą nesudaryti valstybinės žemės nuomos sutarties, kai teisėtai pastatytų statinių, įrenginių  eksploatavimui teisės aktų nustatyta tvarka negali būti suteikiama teisė naudotis valstybine žeme dėl statinių ar įrenginių nenaudojimo pagal Nekilnojamojo turto registre įregistruotą jų tiesioginę paskirtį, kai tai neatitinka valstybinės žemės nuomos sutarties sudarymo sąlygų;

3.2. priėmus sprendimą nutraukti valstybinės žemės nuomos sutartį, kai teisėtai pastatytų statinių, įrenginių savininkas praranda teisę naudotis valstybine žeme dėl statinių ar įrenginių nenaudojimo pagal Nekilnojamojo turto registre įregistruotą jų tiesioginę paskirtį, kai tai neatitinka valstybinės žemės nuomos sutarties sudarymo sąlygų;

3.3. kai  teismas priėmęs sprendimą nutraukti valstybinės žemės, kurioje yra teisėtai pastatyti statiniai ar įrenginiai,  nuomos sutartį, sprendimu  neišsprendžia šiame žemės sklype esančių statinių, įrenginių  klausimo.

4. Valstybinės žemės sklypo nuomotojui, nurodytam Žemės įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 1 ir 3 punktuose, priėmus sprendimą vienašališkai nutraukti valstybinės žemės nuomos sutartį dėl statinių ir įrenginių nenaudojimo pagal Nekilnojamojo turto registre įregistruotą jų tiesioginę paskirtį ar priėmus sprendimą neišnuomoti valstybinės žemės (taip pat ir tais atvejais, kai statinių, įrenginių eksploatavimui nėra suformuotas atskiras žemės sklypas), inicijuojama šių statinių, įrenginių išpirkimo valstybės nuosavybėn procedūra. Išperkamų statinių, įrenginių išpirkimo valstybės nuosavybėn procedūra inicijuojama ir tais atvejais, kai įsiteisėja teismo sprendimas nutraukti valstybinės žemės, kurioje yra teisėtai pastatyti statiniai ar įrenginiai,  nuomos sutartį, sprendimu  neišsprendus šiame žemės sklype esančių statinių, įrenginių  klausimo.

5. Statinių, įrenginių išpirkimo valstybės nuosavybėn procedūrą inicijuoja Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Nacionalinė žemės tarnyba) teritorinis padalinys pagal išperkamų statinių, įrenginių buvimo vietą. Statinių, įrenginių išpirkimo procedūros inicijavimas įforminamas Nacionalinės žemės tarnybos teritorinio padalinio vadovo sprendimu pradėti statinių išpirkimo procedūrą ( 1 priedas). Nacionalinės žemės tarnybos teritorinio padalinio vadovo sprendime nurodoma: statinių išpirkimo procedūros inicijavimo pagrindas, išperkamų statinių duomenys: pavadinimas, adresas, unikalus numeris (jeigu išperkami statiniai yra įregistruoti Nekilnojamojo turto registre), statinio savininkas; jeigu statiniams yra suformuotas žemės sklypas, nurodomi žemės sklypo duomenys.

6. Sprendimas dėl statinių, įrenginių išpirkimo procedūros pradėjimo išsiunčiamas statinių, įrenginių savininkui. Kai išperkami statiniai, įrenginiai yra įkeisti ar dėl jų yra sudarytos nuomos, panaudos ar kitos sutartys, pranešimas apie inicijuotą išpirkimo procedūrą išsiunčiamas kreditoriams, kurių naudai  statiniai ar įrenginiai yra įkeisti, statinių, įrenginių nuomininkams ar kitiems statinių, įrenginių naudotojams. Pranešime kreditoriams, kurių naudai statiniai ar įrenginiai yra įkeisti, statinių, įrenginių nuomininkams ar kitiems statinių, įrenginių naudotojams pateikiama informacija dėl šių sutarčių nutraukimo.

7. Kai valstybinės žemės nuomos sutartį, sudarytą statinių, įrenginių eksploatavimui, nutraukia kiti Žemės įstatymo 9 straipsnio 1 dalies 1 ir 3 punktuose nurodyti valstybinės žemės nuomotojai, Nacionalinės žemės tarnybos teritoriniam padaliniui ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo sprendimo dėl valstybinės žemės nuomos sutarties nutraukimo ar sprendimo nesudaryti valstybinės žemės nuomos sutarties įsigaliojimo pateikiami: prašymas inicijuoti statinių, įrenginių išpirkimo procedūrą, sprendimas dėl valstybinės žemės nuomos sutarties nutraukimo ar sprendimas dėl atsisakymo sudaryti valstybinės žemės nuomos sutartį.

8. Priimto sprendimo pradėti statinių, įrenginių išpirkimo valstybės nuosavybėn procedūrą pagrindu Nacionalinės žemės tarnybos teritorinis padalinys kreipiasi į išperkamo įrenginio, statinio naudojimo priežiūrą atliekančią instituciją dėl duomenų apie išperkamo statinio (įrenginio) esamą būklę nustatymo, atliekant patikrinimą vietoje ir užpildant patikrinimo aktą, išskyrus atvejus, kai vykdomas Aprašo 3.3 papunktyje nurodytas teismo sprendimas. Patikrinimas vietoje atliekamas vadovaujantis Kitos paskirties valstybinės žemės sklypų, parduodamų ar išnuomojamų ne aukciono būdu, administravimo metodikos, patvirtintos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2020 m. sausio 24 d. įsakymu Nr. 3D‑40 „Dėl Kitos paskirties valstybinės žemės sklypų, parduodamų ar išnuomojamų ne aukciono būdu, administravimo metodikos patvirtinimo“, 3 ir 4 punktais. Patikrinimo metu surenkama informacija apie išperkamų statinių, įrenginių esamą būklę ir užpildomas patikrinimo aktas.

9. Kai valstybinės žemės sklype yra statinių, įrenginių, kurie neregistruoti Nekilnojamojo turto registre, arba nustatoma, kad statinių, įrenginių duomenys užfiksuoti patikrinimo akte ir Nekilnojamojo turto registre ir Nekilnojamojo turto kadastre nesutampa, turi būti patikrinta, ar šie statiniai, įrenginiai pastatyti (rekonstruoti, remontuoti) teisėtai. Statinių, įrenginių pastatymo (rekonstravimo, remontavimo) teisėtumas nustatomas pagal Statybos įstatymo ir Statybos įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų nuostatas vertinant statinių, įrenginių savininko (valstybinės žemės naudotojo) pateiktus dokumentus. Tais atvejais, kai Nekilnojamojo turto registro duomenys, statinių, įrenginių savininko, valstybinės žemės naudotojo pateikti dokumentai nepatvirtina, kad statiniai, įrenginiai pastatyti teisėtai, Nacionalinės žemės tarnybos teritorinis skyrius kreipiasi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija teikdama tarnybinę pagalbą suteikia  informaciją, ar konkrečiu atveju nustatyta savavališka statyba, taip pat atlieka statinių statybos teisėtumo patikrinimą Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo nustatyta tvarka. Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos atsakymą dėl išperkamų statinių, įrenginių statybos teisėtumo pateikia per 20 darbo dienų nuo kreipimosi dienos. Jeigu nustatoma, kad statiniai, įrenginiai pastatyti neteisėtai, sprendimas pradėti statinių, įrenginių išpirkimo valstybės nuosavybėn procedūrą panaikinamas, o neteisėtai pastatyti statiniai, įrenginiai likviduojami teisės aktų nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

STATINIŲ, ĮRENGINIŲ VERTĖS NUSTATYMAS

 

10. Išperkant statinius, įrenginius valstybės nuosavybėn atlyginama jų rinkos vertė, apskaičiuota taikant Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatyme nustatytą individualų turto vertinimą, atsižvelgiant į esamą statinių ir įrenginių būklę ir nutraukiamos dėl išperkamų statinių, įrenginių sudarytos nuomos, panaudos sutartys bei atsiskaičius su kreditoriais išregistruojama išperkamiems statiniams, įrenginiams nustatyta hipoteka.

11. Nacionalinės žemės tarnybos teritoriniam padaliniui nustačius ir surinkus išperkamų statinių ir įrenginių duomenis bei Aprašo 8 punkte nustatyta tvarka atlikus išperkamų statinių, įrenginių duomenų ir būklės patikrinimą vietoje, nustatoma išperkamų statinių vertė. Vertinimą atlieka Nacionalinės žemės tarnybos Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo nustatyta   tvarka atrinktas nepriklausomas turto vertintojas.

12. Išperkamų statinių, įrenginių rinkos vertę nustato nepriklausomi turto vertintojai,  atlikdami Lietuvos Respublikos turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatyme nustatytą individualų turto vertinimą atsižvelgiant į statinio, įrenginio paskirtį ir esamą statinių, įrenginių būklę, kuri nustatyta pagal Aprašo 8 punktą. Išperkamų statinių, įrenginių vertė apskaičiuojama atliekant individualų turto vertinimą bent dviem turto vertinimo metodais, parinktais pagal turto ir verslo vertinimą reglamentuojančius teisės aktus, o savininkui ir (ar) kitam naudotojui atlyginama ta verte, kuri yra didesnė. Išperkamų statinių ir įrenginių vertinimas įforminamas parengiant išperkamų statinių, įrenginių vertinimo ataskaitą.

13. Sutartį su turto vertintojais sudaro ir už vertinimo paslaugas apmoka Nacionalinė žemės tarnyba.

 

IV SKYRIUS

IŠPIRKIMO PROCEDŪRA

 

14. Gavęs išperkamų statinių, įrenginių turto vertinimo ataskaitą, Nacionalinės žemės tarnybos teritorinis padalinys parengia sprendimo dėl statinių, įrenginių išpirkimo valstybės nuosavybėn projektą (2 priedas). Sprendimas išpirkti statinius, įrenginius įforminamas statinių, įrenginių išpirkimo aktu. Sprendimo išpirkti statinius, įrenginius  projektas per 5 darbo dienas nuo jo parengimo siunčiamas išperkamų statinių, įrenginių savininkui (savininkams), prašant  pateikti banko sąskaitos numerį, į kurią bus pervedamas atlyginimas už išperkamus statinius, įrenginius. Jeigu išperkamų statinių, įrenginių savininkas iki statinių, įrenginių išpirkimo akto priėmimo duomenų apie banko sąskaitą nepateikia, atlyginimas už išperkamus statinius, įrenginius pervedamas į notaro, banko ar kitos kredito įstaigos depozitinę sąskaitą ir apie tai pranešama išperkamų statinių, įrenginių savininkui.

15. Jeigu išperkami statiniai, įrenginiai yra įkeisti, iki statinių, įrenginių išpirkimo akto priėmimo sudaromas rašytinis Nacionalinės žemės tarnybos, statinių, įrenginių savininko ir kreditoriaus susitarimas, kuris yra sudėtinė statinių, įrenginių išpirkimo akto dalis. Jeigu pateikiamas rašytinis kreditoriaus sutikimas dėl įkeitimo (hipotekos) panaikinimo, susitarime turi būti aptarta, kokiomis sąlygomis statinių, įrenginių hipoteka yra panaikinama: kokiu būdu ir terminais padengiamas skolinis įsipareigojimas kreditoriui ir kokia tvarka ir terminais išregistruojama hipoteka. Jeigu kreditorius nesutinka su atlyginimo, numatyto jo reikalavimui patenkinti, dydžiu ir (ar) atsiskaitymo sąlygomis, statinių, įrenginių išpirkimo aktas nerengiamas. Tokiu atveju laikoma, kad tarp Nacionalinės žemės tarnybos ir kreditoriaus yra ginčas, kuris sprendžiamas Nacionalinei žemės tarnybai kreipiantis į teismą dėl atlyginimo už išperkamus statinius, įrenginius dydžio, mokėjimo terminų ir tvarkos nustatymo.

16. Statinių, įrenginių išpirkimo akte nurodoma:

16.1. išperkamų statinių Nekilnojamojo turto registro ir kadastro duomenys (adresas, registro numeris, bendras plotas (pagalbinio ūkio statinių – užstatytas plotas), unikalus numeris, pavadinimas, pagrindinė naudojimo paskirtis);

16.2. statinių, įrenginių savininko ir (ar) kito naudotojo, su kuriais prieš terminą bus nutraukiama statinių, įrenginių nuomos sutartis, vardas, pavardė arba juridinio asmens ar kitos užsienio organizacijos teisinė forma, pavadinimas, kodas;

16.3. kreditoriaus, kurio naudai statiniai ar įrenginiai yra įkeisti, vardas, pavardė arba juridinio asmens ar kitos užsienio organizacijos teisinė forma, pavadinimas, kodas;

16.4. atlyginimo už išperkamus statinius, įrenginius dydis, mokėjimo terminas ir tvarka;

16.5. protingas išsikėlimo iš išperkamų statinių, įrenginių terminas, kuris negali būti trumpesnis negu 1 mėnuo ir ilgesnis nei 3 mėnesiai, skaičiuojant nuo išpirkimo akto įsigaliojimo dienos. Konkretus terminas nustatomas pagal išperkamo statinio, įrenginio duomenis (plotą, paskirtį, statinyje vykdomą veiklą), atsižvelgiant į statinių, įrenginių savininko ir (ar) kito naudotojo pagrįstus argumentus dėl laiko, būtino išsikėlimui iš išperkamų statinių, įrenginių;

16.6. institucija – Nacionalinė žemės tarnyba, kuriai patikėjimo teise perduodami išpirkti statiniai, įrenginiai.

17. Statinių, įrenginių išpirkimo aktas per 5 darbo dienas nuo jo priėmimo išsiunčiamas išperkamų statinių, įrenginių savininkams, naudotojams.

18. Atlyginimas už išperkamus statinius, įrenginius sumokamas į išperkamų statinių, įrenginių savininko nurodytą sąskaitą per 30–90 dienų nuo statinių, įrenginių išpirkimo akto įsigaliojimo, kai statinių, įrenginių savininkas perduoda išperkamus statinius, įrenginius ir pasirašo perdavimo–priėmimo aktą. Konkretūs mokėjimo terminai ir tvarka nustatomi bendru Nacionalinės žemės tarnybos ir išperkamų statinių, įrenginių savininko susitarimu. Jeigu išperkami statiniai ir įrenginiai yra įkeisti ir siekiant panaikinti įkeitimą (hipoteką) su kreditoriumi sudarytas susitarimas dėl įkeitimo (hipotekos) panaikinimo, su kreditoriumi atsiskaitoma susitarime nustatyta tvarka ir terminais. Kreditorius ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo įsipareigojimų pagal susitarimą įvykdymo privalo pateikti Nekilnojamojo turto registro tvarkytojui prašymą išregistruoti įkeitimą (hipoteką) Nekilnojamojo turto registro nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 metų balandžio 23 d. nutarimu Nr. 379 „Dėl Nekilnojamojo turto registro nuostatų patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

19. Išperkamų statinių savininkams ir naudotojams išsikėlus iš išperkamų statinių,  tarp išperkamų statinių savininko ir Nacionalinės žemės tarnybos sudaromas statinių, įrenginių perdavimo–priėmimo aktas, kurio pagrindu išperkami statiniai, įrenginiai perduodami Nacionalinei žemės tarnybai. Išperkamų statinių, įrenginių išpirkimo akto ir perdavimo–priėmimo akto pagrindu valstybės nuosavybėn išpirkti statiniai, įrenginiai registruojami Nekilnojamojo turto registre kaip valstybės nuosavybė, patikėjimo teise valdomi Nacionalinės žemės tarnybos. Nacionalinei žemės tarnybai perėmus išperkamus statinius, įrenginius Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m, sausio 5 dienos nutarimo Nr. 16 „Dėl valstybės turto perdavimo patikėjimo teise ir savivaldybių nuosavybėn“ nustatyta tvarka pradedama procedūra dėl statinių, įrenginių perdavimo Turto bankui valdyti patikėjimo teise. Turto bankas perėmęs išpirktus statinius, įrenginius teisės aktų nustatyta tvarka, įvertina statinių, įrenginių duomenis ir būklę ir priima sprendimus dėl valstybei nuosavybės teise priklausančių statinių, įrenginių valdymo, naudojimo ir disponavimo jais teisės aktų nustatyta tvarka. Nugriovus statinius, įrenginius, statiniai, įrenginiai išregistruojami iš Nekilnojamojo turto registro, o atlaisvintas valstybinės žemės sklypas teisės aktų nustatyta tvarka parduodamas ar išnuomojamas aukcione arba panaudojamas kitu teisės aktuose numatytu būdu ir tvarka. Tais atvejais, kai statiniai, įrenginiai nugriaunami valstybinėje žemėje, kurioje šių statinių, įrenginių eksploatavimui nebuvo suformuotas atskiras žemės sklypas, informaciją apie statinių nugriovimą Turto bankas pateikia Nacionalinės žemės tarnybos teritoriniam padaliniui. Sprendimus dėl šios žemės valdymo ir naudojimo priima Nacionalinės žemės tarnybos teritorinis padalinys teisės aktų nustatyta tvarka.

 

V SKYRIUS

GINČŲ SPRENDIMO TVARKA

 

20. Sprendimas pradėti statinių išpirkimo procedūrą ir Statinių, įrenginių išpirkimo aktas skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų įstatymo nustatyta tvarka.

21. Ginčai dėl išperkamų statinių, įrenginių vertės sprendžiami Turto ir verslo vertinimo pagrindų įstatymo nustatyta tvarka.

 

___________________________

part_2f9bccd3744b40b891cf9b65ce595f0f_end