LIETUVOS RESPUBLIKOS EKONOMIKOS IR INOVACIJŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS 

DĖL EKONOMIKOS IR INOVACIJŲ MINISTRO

2014 M. LAPKRIČIO 10 D. ĮSAKYMO NR. 4-797DĖL INVESTICIJŲ, FINANSAVIMO IR ADMINISTRAVIMO SUTARČIŲ SUDARYMO, ĮGYVENDINIMO, ADMINISTRAVIMO IR VALSTYBĖS PAGALBOS TEIKIMO PAGAL SCHEMĄ

„TUI INVEST LT+“ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. kovo 18 d. Nr. 4-438

Vilnius

 

1. P a k e i č i u  Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro 2014 m. lapkričio 10 d. įsakymą Nr. 4-797 „Dėl Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo, įgyvendinimo, administravimo ir valstybės pagalbos teikimo pagal schemą „TUI Invest LT+“ tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

LIETUVOS RESPUBLIKOS EKONOMIKOS IR INOVACIJŲ ministras

 

ĮSAKYMAS

DĖL INVESTICIJŲ, FINANSAVIMO IR ADMINISTRAVIMO SUTARČIŲ SUDARYMO, ĮGYVENDINIMO ir ADMINISTRAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo 13 straipsnio 1 dalies 6 punktu ir įgyvendindamas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. lapkričio 4 d. nutarimo Nr. 1367 „Dėl Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo įgyvendinimo“ pakeitimo“ 1.1.1 papunktį, 

t v i r t i n u  Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo, įgyvendinimo ir administravimo tvarkos aprašą (pridedama).“

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. iki šio įsakymo įsigaliojimo pasirašytos investicijų, finansavimo ir administravimo sutartys administruojamos pagal iki šio įsakymo įsigaliojimo galiojusį teisinį reguliavimą, tačiau joms taikomas Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo, įgyvendinimo ir administravimo tvarkos aprašo 4 punktas;

2.2.    pagal investicijų projektus, kurių paraiškos Administruojančiajai institucijai pateiktos nuo 2022 m. sausio 1 d. ir kurie pradėti įgyvendinti iki šio įsakymo įsigaliojimo, atliktos privačios investicijos į materialųjį ir nematerialųjį turtą ir sukurtos naujos darbo vietos, pasirašius investicijų sutartį, yra įskaičiuojamos į Investicijų įstatymo 12 straipsnio 2 dalies 7 punkte nustatytus minimalius ir investicijų sutartyje nustatytus investicijų projekto rodiklius.

 

Ekonomikos ir inovacijų ministrė                                                                         Aušrinė Armonaitė

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro

2014 m. lapkričio 10 d. įsakymu Nr. 4-797

(Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro

2022 m. kovo 18 d. įsakymo Nr. 4-438

redakcija)

 

INVESTICIJŲ, FINANSAVIMO IR ADMINISTRAVIMO SUTARČIŲ SUDARYMO, ĮGYVENDINIMO IR ADMINISTRAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.       Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo, įgyvendinimo ir administravimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) parengtas vadovaujantis 2014 m. birželio 17 d. Komisijos reglamentu (ES) Nr. 651/2014, kuriuo tam tikrų kategorijų pagalba skelbiama suderinama su vidaus rinka taikant Sutarties 107 ir 108 straipsnius, su  paskutiniais pakeitimais, padarytais 2021 m. liepos 23 d. Komisijos reglamentu (ES) 2021/1237, Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo 13 straipsnio 1 dalies 6 punktu.

2.       Aprašas nustato investicijų ir finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo, įgyvendinimo, administravimo bei valstybės pagalbos teikimo tvarką, kuri atitinka Reglamento Nr. 651/2014 I skyriuje numatytus bendruosius ir III skyriaus 13 ir 14 straipsniuose nustatytus specialiuosius reikalavimus, taikomus regioninei investicinei pagalbai,  ir yra suderinama su vidaus rinka. Teikiama valstybės pagalba turi turėti skatinamąjį poveikį, kaip tai numatyta Reglamento Nr. 651/2014 6 straipsnyje.

3.       Pagal Aprašą skiriama valstybės pagalba teikiama iš Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerijos administruojamos Ekonomikos plėtros ir konkurencingumo didinimo programos dalies lėšų, skirtų priemonei „Skatinti užsienio investuotojus investuoti į gamybos ir paslaugų sektorius ir kurti naujas darbo vietas Lietuvoje“.

4.       Investuotoją arba investuotojus dėl pagalbos teikimo ir paraiškos projekto pildymo konsultuoja viešoji įstaiga „Investuok Lietuvoje“ (toliau – Administruojančioji institucija). Bet kokie pagal Aprašą rengiami ir pateikiami dokumentai teikiami raštu, elektroninėmis priemonėmis, pasirašant kvalifikuotu elektroniniu parašu arba suformuojant elektroninėmis priemonėmis, kurios leidžia užtikrinti teksto vientisumą ir nepakeičiamumą.

5.       Apraše vartojamos sąvokos:

5.1.    Darniosios investicijos – tai užsienio investuotojo ar užsienio investuotojų vykdoma veikla, gerinanti socialines ir ekonomines bendruomenės, kurioje veikia užsienio investuotojas ar užsienio investuotojai, sąlygas.

5.2.    Finansavimo ir administravimo sutartis – investicijų projekto vykdytojo, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ir Administruojančiosios institucijos pasirašyta sutartis, kurioje nustatyta investicijų projekto įgyvendinimo, Valstybės pagalbos išmokėjimo bei investicijų projekto įgyvendinimo kontrolės sąlygos ir tvarka, taip pat kiti Finansavimo ir administravimo sutarties šalių įsipareigojimai.

5.3.    Investicijų projektas – atitinka Reglamento Nr. 651/2014 2 straipsnyje nurodytą apibrėžtis „Pradinė investicija“ arba „Pradinė naujos ekonominės veiklos investicija“.

5.4.    Investicijų projekto pabaiga – užsienio investuotojo arba užsienio investuotojų Administruojančiajai institucijai pateiktoje paraiškoje arba investicijų sutartyje nurodytas terminas.

5.5.    Investicijų projekto pradžia – užsienio investuotojo arba užsienio investuotojų Administruojančiajai institucijai pateiktoje paraiškoje arba investicijų sutartyje nurodytas terminas.

5.6.    Investicijų sutartis – Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyta tvarka su investuotoju (-ais) sudaryta sutartis, kurioje nustatytos specialios investavimo ir verslo sąlygos, įskaitant įsipareigojimus suteikti valstybės pagalbą.

5.7.    Investicijų projekto vykdytojas (toliau – projekto vykdytojas) – Lietuvos Respublikos juridinių asmenų registre įregistruotas  užsienio investuotojo arba  užsienio investuotojų ne vėliau kaip iki pagalbos mokėjimo momento įsteigtas ir (arba) valdomas (tiesiogiai ar per susijusias įmones) privatus juridinis asmuo ir (arba) jo struktūrinis padalinys, su kuriuo pasirašyta Finansavimo ir administravimo sutartis.

5.8.    Partneris – bet kurio iš užsienio investuotojų įsteigtas ir valdomas arba valdomas (tiesiogiai ar per susijusias įmones) privatus juridinis asmuo ir (arba) jo struktūrinis padalinys, įregistruotas Lietuvos Respublikos juridinių asmenų registre.

5.9.    Strateginis investicijų projektas Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo, įgyvendinimo ir administravimo tvarkos aprašo 11 punkto reikalavimus atitinkantis projektas, kurį gali įgyvendinti vienas užsienio investuotojas arba užsienio investuotojai ir kuriam taikomos Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo, įgyvendinimo ir administravimo tvarkos aprašo nuostatos, reguliuojančios investicijų projektus, išskyrus Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo, įgyvendinimo ir administravimo tvarkos aprašo 36, 37 ir 38 punktų nuostatas, ir kuris yra įgyvendinamas strateginiame technologinės plėtros objekte, o investicijų sutarties įgyvendinimo laikotarpiu planuojamos investicijos yra ne mažesnės nei 30 000 000 Eur (trisdešimt milijonų eurų), arba  gamybos srityje jo įgyvendinimo laikotarpiu sukuriama ne mažiau kaip 200 naujų ne trumpiau kaip trejus metus išlaikomų darbo vietų, o planuojamos investicijos yra ne mažesnės nei 30 000 000 Eur (trisdešimt milijonų eurų), arba paslaugų srityje jo įgyvendinimo laikotarpiu sukuriama ne mažiau kaip 500 (penkis šimtus) naujų ne trumpiau kaip trejus metus išlaikomų darbo vietų ir kurių vidutinis darbo užmokestis (neįtraukiant aukščiausio lygio vadovų – (įmonės direktoriaus, generalinio direktoriaus, vykdomojo direktoriaus) ne mažiau kaip pusantro karto viršija savivaldybės, kurioje įgyvendinamas projektas, darbo užmokesčio vidurkį.

5.10.  Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Reglamento Nr. 651/2014 2 straipsnyje, I priede,  2014 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 910/2014 dėl elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų vidaus rinkoje, kuriuo panaikinama Direktyva 1999/93/EB ir Lietuvos Respublikos investicijų įstatyme.

6.    Pagal Aprašą teikiamo finansavimo forma – subsidija.

 

II SKYRIUS

PAGALBOS TIKSLAI IR REMIAMA VEIKLA

 

7.   Pagal Aprašą teikiamos valstybės pagalbos tikslas nustatyti tinkamų finansuoti išlaidų taikymą tik tiems investicijų projektams, kurie atitinka Reglamento Nr. 651/2014 I skyriuje nustatytus bendruosius ir III skyriaus 13 ir 14 straipsniuose nustatytus specialiuosius reikalavimus, taikomus regioninei investicinei pagalbai. Investicijų projektams įgyvendinti suteikiama valstybės pagalba turi tenkinti Reglamento Nr. 651/2014 4–7 straipsniuose, 9 straipsnyje ir 14 straipsnio 4–9 ir 11–14 dalyse nustatytus reikalavimus.

8.   Valstybės pagalba teikiama pradinės investicijos arba pradinės naujos ekonominės veiklos investicijos, kaip jos apibrėžtos Reglamento 651/2014 2 straipsnio 49 ir 51 punktuose, investicijų projektams.

9.    Valstybės pagalba neteikiama:

9.1. Reglamento Nr. 651/2014 1 straipsnio 4 dalyje nustatytoms įmonėms, kurioms išduotas vykdomasis raštas sumoms išieškoti pagal ankstesnį Europos Komisijos sprendimą, kuriame tos pačios valstybės narės suteikta valstybės pagalba skelbiama neteisėta ir nesuderinama su vidaus rinka, taip pat sunkumų patiriančioms įmonėms, kurios susiduria su bent viena iš aplinkybių, nurodytų Reglamento Nr. 651/2014 2 straipsnio 18 punkte, išskyrus pagalbos schemas, skirtas tam tikrų gaivalinių nelaimių padarytai žalai atitaisyti, verslo pradžios pagalbos schemas ir regioninės veiklos pagalbos schemas su sąlyga, kad tokiomis schemomis sunkumų patiriančioms įmonėms nesudaromos palankesnės sąlygos nei kitoms įmonėms. Pagal nukrypti leidžiančią nuostatą Reglamentas Nr. 651/2014 taikomas įmonėms, kurios 2019 m. gruodžio 31 d. nepatyrė sunkumų, o 2020 m. sausio 1 d. – 2021 m. gruodžio 31 d. tapo sunkumų patiriančiomis įmonėmis.

9.2.  Reglamento Nr. 651/2014 1 straipsnio 2–4 dalyse, 13 straipsnyje nustatytais atvejais.

10.   Pagal Aprašą investicijų projektų įgyvendinimui teikiamos pagalbos rezultatams įvertinti taikomi šie rodikliai:

10.1. produkto rodiklis – įgyvendintų investicijų projektų skaičius;

10.2. rezultato rodikliai:

10.2.1. pritraukta privačių investicijų (užsienio investuotojo arba užsienio investuotojų investuotos nuosavos lėšos, palyginti su visomis investicijų projekto investicijomis);

10.2.2. sukurta su investicijomis susijusių ilgalaikių darbo vietų per visą investicijų projekto įgyvendinimo laikotarpį ir kiekvienais investicijų projekto įgyvendinimo metais.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI UŽSIENIO INVESTUOTOJAMS IR INVESTICIJŲ PROJEKTAMS

 

11. Dėl valstybės pagalbos turi teisę kreiptis užsienio fizinis arba privatus juridinis asmuo ir (arba) jo filialas (toliau – užsienio investuotojas) arba keli susitarimo pagrindu veikiantys užsienio investuotojai, iš kurių nė vienas neturi investicijų projekto vykdytojo lemiamos kontrolės ir kurių atsakomybė už investicijų sutartimi prisiimtų įsipareigojimų pažeidimus yra solidari (toliau – užsienio investuotojai), kai kiekvienas iš užsienio investuotojų atitinka šiuos reikalavimus:

11.1. užsienio investuotojas yra fizinis asmuo:

11.1.1. yra ne Lietuvos Respublikos pilietis;

11.1.2. tiesiogiai ar per įmones, kurioms užsienio investuotojas daro lemiamą įtaką, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatymo 3 straipsnio 11 punkte, ne mažiau nei 5 (penkerius) metus vykdo gamybos arba 3 (trejus) metus paslaugų veiklą, kurių metinės pajamos (įskaitant įmones, kurioms užsienio investuotojas daro lemiamą įtaką) bent vienais finansiniais metais per pastaruosius 3 finansinius metus buvo ne mažesnės kaip 10 000 000 Eur (dešimt milijonų eurų);

11.2. jeigu užsienio investuotojas yra užsienio privatus juridinis asmuo ir atitinka vieną iš šių reikalavimų:

11.2.1. užsienio investuotojo metinės pajamos (įskaitant įmonių grupės, kaip ji apibrėžiama Lietuvos Respublikos įmonių grupių konsoliduotosios finansinės atskaitomybės įstatyme, kuriai priklauso užsienio investuotojas,  ar (ir) įmonių, kurių kontroliuojantis asmuo, kaip jis apibrėžiamas Lietuvos Respublikos konkurencijos įstatyme, yra užsienio investuotojas, pajamas) bent vienais finansiniais metais per pastaruosius 3 (tris) finansinius metus buvo ne mažesnės kaip 10 000 000 Eur (dešimt milijonų eurų) ir užsienio investuotojas ar užsienio investuotojo (tiesiogiai ar per susijusias įmones) valdoma užsienio investuotojo įmonių grupės įmonė ne mažiau nei 5 (penkerius) metus vykdo gamybos arba 3 (trejus) metus paslaugų veiklą;

11.2.2. užsienio investuotojas turi patentuotą, naują ir novatorišką technologiją (produktą ir (arba) paslaugą) platesniu nei įmonės mastu arba pateikęs tokios technologijos patento paraišką už pramoninės nuosavybės objektų registravimą atsakingai institucijai;

11.2.3. užsienio investuotojo metinės pajamos (įskaitant užsienio investuotojo įmonių grupės pajamas) bent vienais finansiniais metais per pastaruosius 3 (tris) finansinius metus buvo ne mažesnės kaip 2 500 000 Eur (du milijonai penki šimtai tūkstančių eurų), vadovaudamasis Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo 13 straipsnio 1 dalies 6 punktu užsienio investuotojas ar užsienio investuotojo (tiesiogiai ar per susijusias įmones) valdoma užsienio investuotojo įmonių grupės įmonė ne mažiau nei 3 (tris) metus vykdo paslaugų veiklą,  įgyvendinant investicijų sutartį projekto įgyvendinimo laikotarpiu užsienio investuotojo sukuriamų naujų  ne trumpiau kaip penkerius metus arba mažų ar vidutinių įmonių atveju – ne trumpiau kaip trejus išlaikomų darbo vietų vidutinis darbo užmokestis (neįtraukiant juridinio asmens valdymo organo (-ų) ne mažiau kaip du kartus viršija savivaldybės, kurioje įgyvendinamas projektas, darbo užmokesčio vidurkį.

12. Visi to paties užsienio investuotojo kontroliuojami subjektai laikomi viena įmone pagal Reglamento Nr. 651/2014 I priedo 3 straipsnio 3 dalyje nustatytus atvejus.

13. Valstybės pagalba teikiama pagalbos gavėjams, veikiantiems visuose ūkio sektoriuose, išskyrus Reglamento Nr. 651/2014 1 straipsnio 2–5 dalyse, 13 straipsnyje nustatytus atvejus.

14.  Užsienio investuotojas arba užsienio investuotojai investicijų projektą įgyvendina per Investicijų projekto vykdytoją arba projekto vykdytoją kartu su Partneriu.

15.  Valstybės pagalba teikiama užsienio investuotojui ar užsienio investuotojams, atitinkančiam (-tiems) Aprašo 11 punkto reikalavimus, kai:

15.1. investicijų projektas yra įgyvendinamas Lietuvos Respublikos teritorijoje;

15.2. investicijų projektas bus įgyvendintas ne ilgiau kaip per 36 (trisdešimt šešis) mėnesius nuo Investicijų projekto pradžios arba strateginis investicijų projektas – per 60 (šešiasdešimt) mėnesių nuo strateginio investicijų projekto pradžios, bet ne anksčiau nei Administruojančioji institucija gauna paraišką; šis terminas pagrįstais atvejais gali būti pratęstas Finansavimo ir administravimo sutartyje nustatyta tvarka;

15.3. privačių investicijų vertė į investicijų projektą sudaro ne mažiau kaip 1 448 100 Eur (vienas milijonas keturi šimtai keturiasdešimt aštuoni tūkstančiai vienas šimtas eurų);

15.4. investicijų projektu kuriamose naujose ne trumpiau kaip trejus metus išlaikomose darbo vietose įdarbinta ne mažiau kaip 20 (dvidešimt) asmenų, o jų atitinkamų metų vidutinis bruto darbo užmokestis (taikoma kiekvienam asmeniui atskirai) ne mažesnis kaip Lietuvos statistikos departamento skelbiamas savivaldybės, kurioje investuojama, vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis, įskaitant individualias įmones;

15.5. atitinka kitus Aprašo 11 punkte nustatytus reikalavimus.

 

IV SKYRIUS

INVESTICIJŲ PROJEKTŲ VERTINIMAS, ATRANKA IR SPRENDIMO PRIĖMIMAS

 

16.  Užsienio investuotojas, planuojantis įgyvendinti investicijų projektą, kreipiasi į Administruojančiąją instituciją ir pateikia (Aprašo 1 priedas) lietuvių ar anglų kalba. Jei investicinį projektą planuoja įgyvendinti užsienio investuotojai, į Administruojančiąją instituciją kreipiasi ir paraiškos projektą pateikia visi užsienio investuotojai. Jei paraišką pildo keli užsienio investuotojai, ji turi būti užpildyta ir pasirašyta visų užsienio investuotojų ar jų įgaliotų asmenų.  Administruojančioji institucija prireikus turi teisę prašyti investuotoją pateikti papildomus dokumentus, informaciją arba duomenis apie investicijų projektą, užsienio investuotojo finansinę padėtį ar pan. Dokumentų, informacijos arba duomenų pateikimo terminas neturi būti trumpesnis nei 3 (trys) darbo dienos.

17.       Administruojančioji institucija, per 20 (dvidešimt) darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo įvertinusi, ar užsienio investuotojas arba užsienio investuotojai ir pateiktas paraiškos projektas atitinka Aprašo III skyriuje nustatytus reikalavimus ir ar nėra aplinkybių, nurodytų Reglamento Nr. 651/2014 1 straipsnio 4 dalies a ir c punktuose, ir pagal kiekybinį ir kokybinį vertinimą (Aprašo 4 ir 5 priedai) nustačiusi investicijų projektui didžiausią galimą pagalbos dydį, informuoja investuotoją arba investuotojus apie galimą preliminarų pagalbos dydį.

18. Jeigu užsienio investuotojas pageidauja, Administruojančioji institucija ir užsienio investuotojas per 20 (dvidešimt) darbo dienų nuo užsienio investuotojo prašymo dėl ketinimų protokolo pasirašymo pateikimo pasirašo ketinimų protokolą, kuriame aptariamos ir suderinamos planuojamo investicijų projekto įgyvendinimo Lietuvos Respublikoje sąlygos.

19. Užsienio investuotojas arba užsienio investuotojai, gavęs iš Administruojančiosios institucijos Aprašo 17 punkte nurodytą informaciją, Administruojančiajai institucijai elektroniniu paštu ne vėliau, kaip per 20 (dvidešimt) darbo dienų pateikia paraišką, pasirašytą parašu (šiuo atveju Administruojančiai institucijai turi būti pateiktas ir paraiškos originalas) arba kvalifikuotu elektroniniu parašu ir šiuos dokumentus:

19.1. smulkiojo ar vidutinio verslo subjekto statuso deklaraciją, kurios forma patvirtinta Lietuvos Respublikos ūkio ministro 2008 m. kovo 26 d. įsakymu Nr. 4-119 „Dėl Smulkiojo ar vidutinio verslo subjekto statuso deklaravimo tvarkos aprašo ir Smulkiojo ar vidutinio verslo subjekto statuso deklaracijos formos patvirtinimo“; jei užsienio investuotojas ir (arba) projekto vykdytojas yra didelė įmonė arba nepriklausomai nuo savo statuso investicijų projektą įgyvendina kaip didelė įmonė, reikalavimas pateikti smulkiojo ir vidutinio verslo subjekto statuso deklaraciją netaikomas;

19.2. deklaraciją, kurios forma pateikta paraiškoje, pagal Reglamento Nr. 651/2014 14 straipsnio 14 ir 16 dalį;

19.3. deklaraciją, kurios forma yra pateikta paraiškoje, kad investicijų projektas atitinka Reglamento Nr. 651/2014 1 straipsnio 2–4 dalyse, ir 13 straipsnyje nurodytus reikalavimus;

19.4. užsienio investuotojo finansinės atskaitomybės dokumentus ar kitus dokumentus, įrodančius, kad užsienio investuotojo metinės pajamos (įskaitant užsienio investuotojo įmonių grupės pajamas) bent vienais finansiniais metais per pastaruosius 3 (trejus) finansinius metus buvo ne mažesnės kaip 10 000 000 Eur  (dešimt milijonų eurų);

19.5. dokumentą, įrodantį, kad užsienio investuotojas ar užsienio investuotojo (tiesiogiai ar per susijusias įmones) valdoma užsienio investuotojo įmonių grupės įmonė ne mažiau nei 5 (penkerius) metus vykdo gamybos arba 3 (trejus) metus paslaugų veiklą;

19.6. kitus susijusius dokumentus.

20. Jeigu užsienio investuotojo pateikiami dokumentai yra surašyti ne lietuvių kalba, Administruojančioji institucija prašo ne vėliau kaip per 10 (dešimt) darbo dienų nuo atitinkamų dokumentų pateikimo pateikti notaro patvirtintą dokumentų vertimą į lietuvių kalbą.

21. Jeigu Administruojančioji institucija nustato, kad užsienio investuotojas arba užsienio investuotojai ir (arba) investicijų projektas ir (arba) paraiška neatitinka Aprašo III skyriuje nustatytų reikalavimų, Administruojančioji institucija per 30 (trisdešimt) darbo dienų nuo paraiškos ir visų galutinių dokumentų gavimo dienos, investuotojui arba investuotojams oficialiu raštu su kopija Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pateikia motyvuotą atsakymą dėl atsisakymo teikti rekomendaciją Ekonomikos ir inovacijų ministerijai skirti valstybės pagalbą.

22. Jeigu užsienio investuotojas arba užsienio investuotojai ir paraiška ir investicijų projektas  atitinka Aprašo 15 punkte nustatytus reikalavimus, Administruojančioji institucija per 30 (trisdešimt) darbo dienų nuo paraiškos ir visų galutinių dokumentų gavimo dienos teikia Ekonomikos ir inovacijų ministerijai rekomendaciją (toliau – rekomendacija), kurioje pateikiami šie investicijų projekto duomenys: planuojamų sukurti naujų ilgalaikių darbo vietų skaičius, įdarbintų darbuotojų su aukšta profesine kvalifikacija, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ 2 straipsnio 3 punkte, skaičius, vidutinis darbo užmokestis, investicijų projekto vertė ir investicijų dydis, darniųjų investicijų suma, kaip tai numatyta Aprašo VIII skyriuje, investicijų projekto įgyvendinimo vieta, investicijų projekto įgyvendinimo trukmė ir pasiūlymas dėl investicinio projekto finansavimui skiriamų lėšų iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijai skirtų asignavimų sumos (toliau – investavimo ir pagalbos teikimo sąlygos). Rekomendacijos pateikimo terminas gali būti pratęstas motyvuotu Administruojančiosios institucijos sprendimu iki 15 (penkiolikos) darbo dienų. Kartu su rekomendacija Ekonomikos ir inovacijų ministerijai teikiami investicijų sutarties ir Finansavimo ir administravimo sutarties projektai.

23. Administruojančioji institucija yra atsakinga už Ekonomikos ir inovacijų ministerijai pateikiamų dokumentų, informacijos ir duomenų tikrumą, jų atitiktį užsienio investuotojo arba užsienio investuotojų pateiktiems dokumentams ir patikrina, ar investicijų projekte numatytos tinkamos finansuoti išlaidos atitinka Aprašo 32-34 punktuose nustatytus reikalavimus.

24. Ekonomikos ir inovacijų ministerija ne vėliau kaip per 5 (penkias) darbo dienas nuo rekomendacijos pateikimo įvertina rekomendaciją: patikrina, ar pagalbos suma atitinka kiekybinius ir kokybinius investicijų projekto kriterijus, nustatytus Aprašo 4 ir 5 prieduose, ar pateiktas jų vertinimo pagrindimas. Esant neaiškumų ar netikslumų, Ekonomikos ir inovacijų ministerija turi teisę kreiptis į Administruojančiąją instituciją dėl rekomendacijos patikslinimo. Administruojančioji institucija patikslina rekomendaciją per ne ilgesnį kaip 5 (penkių) darbo dienų terminą nuo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos prašymo patikslinti rekomendaciją gavimo. Sprendimą dėl valstybės pagalbos skyrimo ar neskyrimo investicijų projektui ne vėliau kaip per 30 (trisdešimt) darbo dienų nuo rekomendacijos gavimo dienos priima ekonomikos ir inovacijų ministras įsakymu, kuris priimamas, vykdant investicijų sutartyje nustatytus įsipareigojimus. Prieš ekonomikos ir inovacijų ministrui priimant įsakymą dėl valstybės pagalbos skyrimo Administruojanti institucija suderina investicijų sutartį su investuotoju.

25. Ekonomikos ir inovacijų ministrui priėmus sprendimą dėl valstybės pagalbos skyrimo, ne vėliau kaip per 30 (trisdešimt) darbo dienų nuo šio sprendimo priėmimo tarp Ekonomikos ir inovacijų ministerijos ir užsienio investuotojo pasirašoma investicijų sutartis.

26. Prieš Finansavimo ir administravimo sutarties projekto derinimo pradžią, projekto vykdytojas Administruojančiajai institucijai pateikia:

26.1. dokumentą, įrodantį projekto vykdytojo registraciją Lietuvos Respublikos juridinių asmenų registre;

26.2. Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos pažymą apie projekto vykdytojo įsiskolinimą biudžetui arba jo nebuvimą ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos teritorinio skyriaus pažymą apie projekto vykdytojo įsiskolinimą Valstybinio socialinio draudimo fondui arba šio įsiskolinimo nebuvimą;

26.3. kitus susijusius dokumentus.

27. Administruojančioji institucija patikrina, ar Finansavimo ir administravimo sutarties projekte yra nustatyti investicijų projekto vykdytojo  įsipareigojimai, investicijų projekto duomenys, šalių teisės ir pareigos bei atsakomybė, ar nuostatos neprieštarauja Aprašo reikalavimams. Esant neaiškumų ar netikslumų, Ekonomikos ir inovacijų ministerija turi teisę kreiptis į Administruojančiąją instituciją dėl Finansavimo ir administravimo sutarties projekto patikslinimo. Administruojančiosios institucijos patikslinimai pateikiami per ne ilgesnį nei 30 (trisdešimt) kalendorinių dienų terminą nuo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos kreipimosi gavimo dienos.

28. Finansavimo ir administravimo sutartis sudaroma per 60 (šešiasdešimt) kalendorinių dienų nuo Investicijų sutarties sudarymo, remiantis Administruojančiosios institucijos rekomendacijoje nurodyta informacija apie investicijų projektą ir Investicijų sutartimi. Jeigu Finansavimo ir administravimo sutartis nepasirašoma per nustatytą terminą, investicijų projektas nėra finansuojamas, išskyrus tuos atvejus, kai pasirašymo terminas praleidžiamas dėl objektyvių priežasčių (pavyzdžiui, dėl įgaliotų atstovų pasirašyti Finansavimo ir administravimo sutartį komandiruotės, ligos ir pan.). Jeigu iki Finansavimo ir administravimo sutarties pasirašymo momento paaiškėja, kad paraiškoje ir (arba) kartu su paraiška pateiktuose dokumentuose ar kituose su paraiškos vertinimu susijusiuose dokumentuose pateikta klaidinga informacija, kuri lėmė valstybės pagalbos suteikimą, Administruojančioji institucija teikia Ekonomikos ir inovacijų ministerijai motyvuotą pasiūlymą panaikinti sprendimą dėl valstybės pagalbos skyrimo. Ekonomikos ir inovacijų ministerija, įvertinusi motyvuotą pasiūlymą, ne vėliau kaip per 5 (penkias) darbo dienas nuo Administruojančiosios institucijos motyvuoto pasiūlymo gavimo dienos priima sprendimą dėl valstybės pagalbos skyrimo panaikinimo. Sprendimas dėl valstybės pagalbos skyrimo panaikinimo įforminamas ekonomikos ir inovacijų ministro įsakymu.

 

V SKYRIUS

INVESTICIJŲ PROJEKTO ĮGYVENDINIMAS KARTU SU PARTNERIU

 

29. Jeigu užsienio investuotojas arba užsienio investuotojai investicijų projektą ketina įgyvendinti per projekto vykdytoją kartu su partneriu, prieš suderinant Finansavimo ir administravimo sutarties projektą ar jos pakeitimo projektą (jei partneris pasitelkiamas investicinio projekto įgyvendinimo laikotarpiu), užsienio investuotojas arba užsienio investuotojai Administruojančiajai institucijai turi pateikti jungtinės veiklos (partnerystės) sutarties tarp projekto vykdytojo ir partnerio projektą.

30. Jungtinės veiklos (partnerystės) sutartyje turi būti išdėstyti šios sutarties šalių įsipareigojimai ir teisės įgyvendinant investicijų projektą ir šalių atsakomybė, taip pat įsipareigojimai laikytis geros partnerystės praktikos taisyklių:

30.1. įgyvendindami investicijų projektą, visi partneriai turi būti susipažinę su paraiška ir savo teisėmis ir pareigomis, nustatytomis jungtinės veiklos (partnerystės) sutartyje;

30.2. įgyvendindamas investicijų projektą, projekto vykdytojas privalo konsultuotis su partneriais ir juos informuoti apie investicijų projekto eigą;

30.3. projekto vykdytojas visiems partneriams privalo išsiųsti visų Administruojančiajai institucijai teikiamų ataskaitų kopijas;

30.4. visi investicijų projekto pakeitimai, turintys įtakos partnerių įsipareigojimams ir teisėms, prieš kreipiantis į Administruojančiąją instituciją turi būti raštu suderinti su partneriais.

31. Administruojančioji institucija jungtinės veiklos (partnerystės) sutartį, jeigu jungtinės veiklos (partnerystės) sutartis  sudaroma pagal Aprašo 29 punktą, ją pateikia Ekonomikos ir inovacijų ministerijai kartu su Finansavimo ir administravimo sutarties projektu.

 

VI SKYRIUS

INVESTICIJŲ PROJEKTO TINKAMOS FINANSUOTI IŠLAIDOS

 

32. Tinkamos finansuoti išlaidos turi būti tiesiogiai susijusios su investicijų projektu ir patvirtintos dokumentais (galimų sąnaudas pateisinančių dokumentų pavyzdžiai pateikiami Aprašo 2 priede). Tinkamos finansuoti išlaidos yra išlaidos, nurodytos Reglamento Nr. 651/2014 14 straipsnio 4 dalyje.

33. Prie investicijų projekto tinkamų finansuoti išlaidų priskiriamos per investicijų projekto įgyvendinimo laikotarpį patirtos, investicijų projektui vykdyti skirtos tinkamos finansuoti išlaidos (tinkamų finansuoti išlaidų kategorijos ir reikalavimai nurodyti Aprašo 32 punkte ir Aprašo 2 priede), patirtos ne anksčiau nei nuo Investicijų projekto pradžios, bet ne anksčiau nei nuo dienos, kai Administruojančioji institucija gauna paraišką. Išlaidos iki Finansavimo ir administravimo sutarties sudarymo yra patiriamos užsienio investuotojo arba užsienio investuotojų rizika ir nelaikomos tinkamomis finansuoti išlaidomis.

34. Patiriant tinkamas finansuoti išlaidas sumokamas pridėtinės vertės mokestis nelaikomas tinkamomis finansuoti išlaidomis.

 

VII SKYRIUS

PAGALBOS DYDŽIO NUSTATYMAS IR INTENSYVUMAS

 

35. Užsienio investuotojo arba užsienio investuotojų finansinis įnašas iš nuosavų lėšų ir (arba) kitų gautų lėšų, teikiamų be jokios viešosios paramos, turi atitikti Reglamento Nr. 651/2014 14 straipsnio 14 dalies nuostatas.

36. Investicijų projekto tinkamų finansuoti išlaidų dydis nustatomas atsižvelgiant į tinkamų finansuoti išlaidų reikalavimus, nustatytus Aprašo VI skyriuje.

37. Didžiausias galimas pagalbos dydis apskaičiuojamas pagal formulę:

KIPD + KOPD = GPD, bet ne daugiau kaip NDV * vDU * 60, kur:

GPD – galimas pagalbos dydis;

KIPD – kiekybinio vertinimo pagalbos dydis;

KOPD – kokybinio vertinimo pagalbos dydis;

NDV – sukurtų ilgalaikių darbo vietų skaičius;

vDU – vidutinis darbo užmokestis (neįtraukiant aukščiausio lygio vadovų (įmonės generalinis, vykdomasis direktorius)).

38. Investicijų projektams gamybos ar paslaugų srityje, kur daugiau nei 50 procentų investicijų projekto vertės sudaro investicijos į ilgalaikį turtą, kiekybinio vertinimo pagalbos dydis nustatomas pagal formulę:

KIPD = ID × (K1 + K2 + K3 + K4 + K5): 100, kur:

KIPD – kiekybinio vertinimo pagalbos dydis;

K1 – sukurtų ilgalaikių darbo vietų skaičius;

K2 – aukštos profesinės kvalifikacijos darbuotojų procentas nuo visų naujų ilgalaikių darbo vietų skaičiaus;

K3 – darbo vietų darbo užmokesčio vidurkis, viršijantis savivaldybės, kurioje vykdomas investicijų projektas, vidurkį (proc.);

K4 – bendra eksporto dalis (proc.);

K5 – investicijų projekto įgyvendinimo vieta;

ID – investicijų dydis.

39. Investicijų projektams gamybos ar paslaugų srityje, kur daugiau nei 50 procentų investicijų projekto vertės sudaro darbuotojų darbo užmokesčio išlaidos, kiekybinio vertinimo pagalbos dydis nustatomas pagal formulę:

KIPD = DS × 24 × DU × (K1 + K2 + K3 + K4 + K5) : 100, kur:

KIPD – kiekybinio vertinimo pagalbos dydis;

K1 – sukurtų ilgalaikių darbo vietų skaičius;

K2 – aukštos profesinės kvalifikacijos darbuotojų procentas nuo visų naujų ilgalaikių darbo vietų skaičiaus;

K3 – darbo vietų darbo užmokesčio vidurkis, viršijantis savivaldybės, kurioje vykdomas investicijų projektas, vidurkį (proc.);

K4 – bendra eksporto dalis (proc.);

K5 – investicijų projekto įgyvendinimo vieta;

DS – darbuotojų skaičius;

DU – vidutinis darbo užmokestis.

40. Strateginiam investicijų projektui skiriamas 15 proc. finansavimo intensyvumas nuo tinkamų finansuoti išlaidų. Papildomi 10 procentų, neviršijant Reglamento Nr. 651/2014 2 straipsnio 20 punkte nurodyto maksimalaus pagalbos dydžio, suteikiami atsižvelgiant į Aprašo 5 priedo 4 punkto kriterijų apskaičiuojami proporcingai surinktų balų skaičiui ir gali sudaryti iki 10 procentų.

41. Pagalbos intensyvumas tinkamoms finansuoti išlaidoms nustatomas pagal Komisijos Reglamento Nr. 651/2014 14 straipsnio 12 ir 13 dalis ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. gruodžio 22 d. nutarimą Nr. 1123 „Dėl Regioninės pagalbos teikimo pagal Lietuvos Respublikos regioninės pagalbos žemėlapį, taikytiną nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 2027 m. gruodžio 31 d., o pagalbos dydis negali viršyti pagalbos dydžių, apskaičiuotų pagal Aprašo 36, 37, 38, 39, 40 ir 41 punktus.

42. Atliekant kokybinį investicijų projekto vertinimą, pagalbos dydis investicijų projektams nustatomas vertinant ekonominę investicijų projekto naudą Lietuvos Respublikos ekonomikos ir socialinei plėtrai ir ekonomikos augimui (Aprašo 5 priedas), taip pat atsižvelgiama į darniąsias investicijas. Kokybinio vertinimo pagalbos dydis, atsižvelgiant į vertinimo metu surinktą balų sumą (didžiausia galima balų suma – 250), apskaičiuojamas proporcingai surinktų balų sumai ir gali sudaryti iki 15 procentų kokybinio vertinimo pagalbos dydžio.

 

 

VIII SKYRIUS

DARNIŲJŲ INVESTICIJŲ SRITYS IR VEIKLA

 

43. Siekiant prisidėti prie socialinės infrastruktūros gerinimo, darnios plėtros ar kūrybinės pažangos, investicijų projekte gali būti numatytas darniųjų investicijų vykdymas pagal Aprašo 3 priedą.

44. Paraiškoje užsienio investuotojas nurodo darniosioms investicijoms skiriamą pinigų sumą. Įsipareigojimas skirti paraiškoje nurodytą pinigų sumą darniosioms investicijoms yra įtraukiamas į Finansavimo ir administravimo sutartį.

45. Darniosios investicijos yra vykdomos ir prižiūrimos laikantis Finansavimo ir administravimo sutarties nuostatų, taip pat pagal projekto vykdytojo ir darniųjų investicijų naudos gavėjo bendradarbiavimo formas, nustatytas Aprašo 3 priede.

46. Darniosios investicijos negali būti vykdomos užsienio investuotojo arba užsienio investuotojų ir (ar) su bet kuriuo iš investuotoju susijusiose įmonėse, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo 3 straipsnio 16 dalyje ar įmonėse, kuriose bet kuris iš užsienio investuotojų yra akcininkas.

47. Darniųjų investicijų naudos gavėjai negali jokia forma ir būdais įsipareigoti projekto vykdytojui kompensuoti gautos naudos.

48. Darniųjų investicijų finansavimo laikotarpis yra nuo Investicijų projekto pradžios iki 5 metų po investicijų projekto pabaigos (investicijų projekto stebėsenos laikotarpis).

49. Finansavimo ir administravimo sutartyje numatytų darniųjų investicijų investavimo proporcijos per pirmuosius 3 metus nuo investicijų projekto pradžios yra ne mažiau kaip 50 procentų, kiti 50 procentų investicijų investuojami per likusį numatytą darniųjų investicijų įgyvendinimo laikotarpį.

50. Darniosios investicijos turi būti vykdomos užsienio investuotojo arba užsienio investuotojų lėšomis, kurios skiriamos investicijų projektui, ir joms negali būti skiriama valstybės pagalba.

 

IX SKYRIUS

INVESTICIJŲ PROJEKTO ĮGYVENDINIMAS

 

51. Užsienio investuotojo arba užsienio investuotojų ir (ar) projekto vykdytojo ir (ar) partnerio patirtos tinkamos finansuoti išlaidos turi atitikti šias sąlygas:

51.1. Aprašo 2 priede nustatytą finansuoti atitinkamą tokių išlaidų kategoriją ir konkrečias išlaidas arba jų dalį;

51.2. išlaidos buvo patirtos, kaip nustatyta Aprašo V skyriuje;

51.3. išlaidos yra faktiškai patirtos, identifikuojamos ir patikrinamos, pagrįstos atitinkamais dokumentais, kaip nustatyta Aprašo 2 priede;

51.4. tenkinamos visos valstybės pagalbos teikimo sąlygos, nustatytos Apraše, Finansavimo ir administravimo sutartyje ir valstybės pagalbos teikimą reguliuojančiuose teisės aktuose.

52. Jeigu investicijų projekte numatoma pagalbos lėšas ar jų dalį skirti turtui sukurti ar įsigyti ir (arba) darbo užmokesčio išlaidoms, Finansavimo ir administravimo sutartyje nustatoma, kad toks turtas turi atitikti Reglamento Nr. 651/2014 14 straipsnio 5, 7, 8 ir (arba) 9 dalies reikalavimus.

53. Jeigu investicijų projekte numatoma pagalbos lėšas ar jų dalį skirti turtui sukurti ar įsigyti, Finansavimo ir administravimo sutartyje projekto vykdytojas įsipareigoja, atsižvelgdamas į pagalbos intensyvumą, apskaičiuotą pagal Aprašo 39 punktą, apdrausti ilgalaikį materialųjį turtą, kuriam įsigyti ar sukurti vykdant investicijų projektą buvo skirtas finansavimas, maksimaliu turto atkuriamosios vertės draudimu nuo visų galimų rizikos atvejų investicijų projekto įgyvendinimo laikotarpiu (nuo to momento, kai atsiranda draustinas turtas) ir ne mažiau kaip penkerius metus didelių įmonių arba trejus metus labai mažų, mažų ir vidutinių įmonių atveju nuo investicijų projekto pabaigos.

54. Jeigu investicijų projekte numatoma pagalbos lėšas ar jų dalį skirti turtui sukurti ar įsigyti, tokio turto įkeitimas ar kitoks daiktinių teisių suvaržymas yra galimas projekto vykdytojui gavus išankstinį rašytinį Administruojančiosios institucijos sutikimą pagal Administruojančiosios institucijos patvirtintą sutikimų įkeisti ar kitaip suvaržyti daiktines teises į turtą, įsigytą ar sukurtą pagalbos lėšomis, nagrinėjimo ir išdavimo tvarką.

55. Projekto vykdytojas Finansavimo ir administravimo sutartyje nustatytais terminais pateikia Administruojančiajai institucijai Finansavimo ir administravimo sutartyje nurodytus su projekto vykdymu susijusius dokumentus.

56. Administruojančioji institucija ne ilgiau kaip per 60 (šešiasdešimt) darbo dienų nuo visų reikalingų dokumentų pateikimo dienos įvertina projekto vykdytojo pateiktų dokumentų atitiktį projekto vykdytojo ataskaitose nurodytoms faktinėms išlaidoms, dokumentų atitiktį Finansavimo ir administravimo sutartyje nustatytiems reikalavimams, išlaidas pagrindžiantiems dokumentams, patikrina, ar išlaidos yra patirtos vykdant investicijų projektą.

57. Administruojančioji institucija, tikrindama projekto vykdytojo pateiktus dokumentus, turi teisę kreiptis į projekto vykdytoją dėl dokumentuose pateiktos informacijos paaiškinimo, patikslinimo ar papildomų dokumentų pateikimo per ne ilgesnį kaip 14 (keturiolikos) kalendorinių dienų terminą nuo atitinkamo dokumento pateikimo.

58. Administruojančioji institucija Finansavimo ir administravimo sutartyje numatyta tvarka ir terminais informuoja Ekonomikos ir inovacijų ministeriją apie pripažintą tinkamomis finansuoti išlaidų sumą ir prideda Finansavimo ir administravimo sutartyje nurodytus projekto vykdytojo pateiktus dokumentus. Administruojančioji institucija yra atsakinga už pateikiamų duomenų atitiktį kitiems su investicijų projekto vykdymu susijusiems dokumentams ir privalo laikytis Reglamento Nr. 651/2014 12 straipsnyje nustatytų reikalavimų.

59. Jei kyla įtarimas, kad projekto vykdytojas nevykdo ar netinkamai vykdo Finansavimo ir administravimo sutartyje nustatytus įsipareigojimus, Administruojančioji institucija privalo investicijų projekto vykdymo vietoje atlikti patikrą ir (arba) gauti iš projekto vykdytojo reikalingą informaciją ir investicijų projekto vykdymą įrodančius dokumentus. Ekonomikos ir inovacijų ministerija, gavusi pranešimą iš Administruojančiosios institucijos dėl netinkamo projekto vykdymo, per 10 (dešimt) darbo dienų sustabdo investicijų projekto finansavimą, kol Administruojančioji institucija praneša apie projekto vykdytojo ištaisytus  Finansavimo ir administravimo sutartyje nustatytus įsipareigojimų vykdymo trūkumus.

60. Ekonomikos ir inovacijų ministerija, gavusi iš Administruojančiosios institucijos Aprašo 55 punkte nurodytus dokumentus, Finansavimo ir administravimo sutartyje nustatyta tvarka ir terminais perveda skirtą valstybės pagalbos finansavimo sumą  projekto vykdytojui, arba užsienio investuotojui arba užsienio investuotojams – investicijų sutartyje nustatyta tvarka. Jeigu valstybės pagalba mokama dalimis, turi būti laikomasi Reglamento Nr. 651/2014 7 straipsnio 3 dalies reikalavimų.

61. Pagalbos lėšos partneriui tiesiogiai nepervedamos. Partnerio patirtas tinkamas finansuoti išlaidas kompensuoja projekto vykdytojas jungtinės veiklos (partnerystės) sutartyje nustatyta tvarka ir terminais.

62. Jeigu Finansavimo ir administravimo sutarties galiojimo metu paaiškėja, kad paraiškoje ir (arba) kartu su paraiška pateiktuose dokumentuose ar kituose su paraiškos vertinimu susijusiuose dokumentuose pateikta klaidinga informacija, kuri lėmė valstybės pagalbos suteikimą, Administruojančioji institucija inicijuoja sutarties nutraukimą. Tokiu atveju Ekonomikos ir inovacijų ministerija raštu per 20 (dvidešimt) darbo dienų nuo Administruojančiosios institucijos pranešimo apie Finansavimo ir administravimo sutarties nutraukimo iniciavimą, informuoja projekto vykdytoją apie sutarties nutraukimą ir įpareigoja projekto vykdytoją grąžinti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai visas pagal Finansavimo ir administravimo sutartį išmokėtas lėšas bei sumokėti palūkanas, apskaičiuotas pagal Europos Komisijos nustatytą metinių palūkanų normą už kiekvieną naudojimosi grąžintinomis lėšomis dieną nuo atitinkamų lėšų gavimo dienos iki jų grąžinimo dienos.

63. Administruojančioji institucija turi teisę inicijuoti, o Ekonomikos ir inovacijų ministerija turi teisę, pranešusi raštu užsienio investuotojui ir projekto vykdytojui, sumažinti, sustabdyti investicijų projekto finansavimą, nutraukti Finansavimo ir administravimo sutartį ir (arba) įpareigoti projekto vykdytoją grąžinti (gali būti taikomi ir keli veiksmai vienu metu) Ekonomikos ir inovacijų ministerijai visą arba proporcingai neįvykdytų įsipareigojimų daliai sumažintą pagal Finansavimo ir administravimo sutartį išmokėtų lėšų dalį ir sumokėti palūkanas, apskaičiuotas pagal Europos Komisijos nustatytą metinių palūkanų normą už kiekvieną naudojimosi grąžintinomis lėšomis dieną nuo atitinkamų lėšų gavimo dienos iki jų grąžinimo dienos, jeigu Finansavimo ir administravimo sutarties galiojimo metu paaiškėja, kad projekto vykdytojas netinkamai vykdo arba nevykdo investicijų projekto įsipareigojimų pagal Finansavimo ir administravimo sutartį ir (arba) pažeidžia Lietuvos Respublikos ir (arba) Europos Sąjungos teisės aktus dėl valstybės pagalbos teikimo ir neištaiso pažeidimo per protingą terminą (kuris visais atvejais yra ne trumpesnis nei 60 kalendorinių dienų). Finansavimo ir administravimo sutartis gali būti nutraukta tik jeigu projekto vykdytojas pažeidžia esminius įsipareigojimus, nurodytus Finansavimo ir administravimo sutartyje.

64. Projekto vykdytojas jam išmokėtas pagalbos lėšas privalo grąžinti Ekonomikos ir inovacijų ministerijai ne vėliau kaip per 60 (šešiasdešimt) kalendorinių dienų nuo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos sprendimo, kurį Ekonomikos ir inovacijų ministerija pateikia raštu, gavimo dienos. Už kiekvieną uždelstą grąžinti lėšas dieną projekto vykdytojas moka 6 (šešių) procentų metines palūkanas, skaičiuojamas nuo laiku negrąžintos lėšų sumos.

65. Tais atvejais, kai dėl trečiųjų asmenų veikimo ar neveikimo Administruojančioji institucija ir (arba) Ekonomikos ir inovacijų ministerija negali tinkamai vykdyti Apraše nurodytų savo funkcijų ar sutartinių įsipareigojimų, pagalbos teikimas nutraukiamas be jokių pasekmių Administruojančiajai institucijai ir (arba) Ekonomikos ir inovacijų ministerijai.

66. Ekonomikos ir inovacijų ministerija ne vėliau kaip per 10 (dešimt) darbo dienų nuo Finansavimo ir administravimo sutarties pasirašymo dienos apibendrintą informaciją (nurodžiusi investicijų projekto sektorių, bendrą investicijų projekto vertę ir investicijų projektui įgyvendinti skirto finansavimo sumą) apie pasirašytas Finansavimo ir administravimo sutartis paskelbia savo interneto svetainėje.

 

X SKYRIUS

PROJEKTO VYKDYTOJO ĮSIPAREIGOJIMAI

 

67. Projekto vykdytojas, įgyvendindamas investicijų projektą, įsipareigoja:

67.1. naudoti investicijų projektui skirtas lėšas tik su investicijų projekto įgyvendinimu susijusioms tinkamoms finansuoti išlaidoms sumokėti ir tinkamai už jas atsiskaityti;

67.2. bendradarbiauti su investicijų projektus Administruojančiosios institucijos prižiūrinčiais asmenimis, laiku teikti jiems visą prašomą su investicijų projektu susijusią informaciją, sudaryti jiems sąlygas apžiūrėti investicijų projekto įgyvendinimo ir (arba) administravimo vietą, susipažinti su dokumentais, susijusiais su investicijų projekto vykdymu;

67.3. šalinti atsiskaitymo dokumentų ir investicijų projektų įgyvendinimo trūkumus;

67.4. kuo greičiau, bet ne vėliau kaip per 14 (keturiolika) kalendorinių dienų nuo pasikeitimų atsiradimų momento informuoti Administruojančiąją instituciją apie visus pakeitimus, susijusius su investicijų projekto įgyvendinimu;

67.5. užtikrinti, kad būtų pasiekti investicijų projekto įgyvendinimo rodikliai;

67.6. gavęs Ekonomikos ir inovacijų ministerijos sprendimą dėl lėšų grąžinimo, vykdyti šį sprendimą Apraše nustatyta tvarka ir terminais;

67.7. laikytis Reglamento Nr. 651/2014 14 straipsnio 5 ir 9 dalyje nustatytų reikalavimų.

 

XI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

68. Valstybės pagalbos suteikimo kontrolė ir stebėsena vykdoma pagal Reglamento Nr. 651/2014 12 straipsnį.

69. Ekonomikos ir inovacijų ministerija arba Administruojančioji institucija teikdamos valstybės pagalbą turi įsitikinti, kad teikiama valstybės pagalba neviršija leistino valstybės pagalbos dydžio, intensyvumo ir kitų valstybės pagalbos teikimo sąlygų, nustatytų Apraše.

70. Administruojančioji institucija duomenis apie suteiktą valstybės pagalbą pateikia Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registrui (toliau – Registras), vadovaudamasi Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatais, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. sausio 19 d. nutarimu Nr. 35 „Dėl Suteiktos valstybės pagalbos ir nereikšmingos (de minimis) pagalbos registro nuostatų patvirtinimo“. Informaciją apie suteiktą valstybės pagalbą Registrui Ekonomikos ir inovacijų ministerija pateikia per 20 (dvidešimt) darbo dienų nuo priimto sprendimo suteikti valstybės pagalbą įsigaliojimo dienos.

71. Valstybės pagalba sumuojama pagal Reglamento Nr. 651/2014 8 straipsnio nuostatas.

72. Vadovaujantis Reglamento Nr. 651/2014 9 straipsnio nuostatomis, informacija apie suteiktą pagalbą ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo pagalbos suteikimo dienos privalo būti skelbiama Europos Komisijos valstybės pagalbos skaidrumo viešos paieškos svetainėje.

73. Informacija ir dokumentai, susiję su valstybės pagalbos teikimu, Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje saugomi  Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymo nustatyta tvarka ir terminais.

 

_________________

 

Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo,

įgyvendinimo ir administravimo tvarkos

aprašo

1 priedas

 

 

POTENCIALAUS INVESTUOTOJO IR JO INVESTICINIO PROJEKTO TINKAMUMUI FINANSINEI PARAMAI GAUTI PARAIŠKOS FORMA

 

 

Bendrosios paraiškos formos rengimo gairės

 

*     Ši paraiška skirta tik vertinimui.

 

*     Gavus teigiamą projekto įvertinimą, bendrų projekto sąnaudų sąmata gali būti naudojama būsimiems dokumentams rengti.

 

*     Siekdami teisingai ir greitai išnagrinėti paraišką, visuose nurodytuose laukeliuose (visi laukeliai privalomi) pateikite kuo daugiau informacijos, o papildomus dokumentus pateikite kartu su paraiškos forma.

 

*     Norėdami papildomų paaiškinimų apie informaciją, kurią reikia pateikti nurodytuose laukeliuose, užveskite pelės žymeklį ant šalia esančio klaustuko.

 

*     Visa pateikta informacija bus laikoma griežtai konfidencialia.

 

*     Suteikus valstybės pagalbą investiciniam projektui, investuotojo įmonė kartu su Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija pasirašys investicijų sutartį.

 

*     Suteikus valstybės pagalbą investiciniam projektui, investuotojo Lietuvoje įsteigta patronuojamoji įmonė kartu su Ekonomikos ir inovacijų ministerija pasirašys Finansavimo ir administravimo sutartį.

 

*     Prieš pasirašant ir oficialiai pateikiant paraiška turi būti suderinta su VšĮ „Investuok Lietuvoje“ atstovais.


 

 

 

 

 

___________________

Data

 

(metai/mėnuo/diena)

 

 

 

A dalis

 

Duomenys apie investuotojo įmonę

Pateikite informaciją apie paraišką teikiančio investuotojo įmonę

 

 

1.                   Bendra informacija apie investuotojo įmonę

 

Nr.

Būtina informacija

 

 

1.1.

Investuotojo įmonės registruotas pavadinimas

 

1.2.

Investuotojo įmonės registracijos numeris

 

1.3.

Investuotojo įmonės registracijos data

 

1.4.

Investuotojo įmonės buveinės adresas

 

1.5.

Investuotojo įmonės dydis

 

(dydis vertinamas pagal pagrindinio savininko lygį (visos įmonių grupės dydį))

?

Maža įmonė

Vidutinė įmonė

Stambi įmonė

1.6.

Investuotojo įmonės interneto svetainė

 

1.7.

Investuotojo įmonės akcininkų sąrašas

 

(akcininkų pavadinimai (vardai), pavardės ir turimų akcijų procentinė dalis)

?

1.8.

Investuotojo įmonės veiklos sritis

 

(4-skaitmenų kodas pagal NACE, 2 red. klasifikaciją ir jos pavadinimas)

?

1.9.

Pagrindinė investuotojo įmonės veikla

 

Paslaugos

Gamyba

1.10.                   

Investuotojo įmonės pagrindinės veiklos aprašymas

?

1.11.                   

Pagrindinio investuotojo įmonės savininko registruotas pavadinimas

(kai taikytina)

 

1.12.                   

Pagrindinio investuotojo įmonės savininko registracijos numeris

 

(kai taikytina)

 

1.13.                   

Pagrindinio investuotojo įmonės savininko akcininkų sąrašas

 

(akcininkų pavadinimai (vardai), pavardės ir turimų akcijų procentinė dalis)

?

1.14.                   

Paaiškinimas, kaip investuotojo įmonė atitinka reikalaujamus gamybos ar paslaugų teikimo patirties kriterijus

?

1.15.                   

Paaiškinimas, kaip investuotojo įmonė atitinka reikalaujamus metinių įplaukų kriterijus

?

1.16.                   

Investuotojo įmonės prekių ženklo ir (arba) prekių / paslaugų pripažinimas

?

1.17.                   

Ar nors viena investuotojo įmonė yra įsteigta Vilniaus apskrityje

 

1.18.                   

Kita svarbi informacija

?

 

 

2 Investuotojo įmonės statistika[1]

 

Nr.

Būtina informacija

n-5 m.

n-4 m.

n-3 m.

n-2 m.

n-1 m.

(n – einamieji metai)

2.1.

Darbuotojų skaičius

2.2.

Pajamos, €

 

(tūkstančiais)

2.3.

Grynasis pelnas, €

 

(tūkstančiais)

 

 

3.  Kontaktinė informacija[2]

 

Nr.

Būtina informacija

 

3.1.

Vardas, pavardė

3.2.

Pareigos

3.3.

Investuotojo įmonės pavadinimas

3.4.

Tel.

3.5.

El. pašto adresas

 


 

B dalis

 

Informacija apie investicinį projektą

Prašome pateikti informaciją apie investicinį projektą

 

 

4.  Investicinio projekto vietos pasirinkimas

 

Nr.

Būtina informacija

 

 

3. 

4. 

4.1.

Investiciniam projektui svarstomos vietovės

?

4.2.

Sužinojimo apie Lietuvą šaltinis

?

4.3.

Priežastys, kodėl pasirinkta Lietuva

?

 

 

5.  Bendra informacija apie dukterinę įmonę Lietuvoje[3]

 

Nr.

 

Būtina informacija

 

 

4. 

5. 

5.1.

 

Dukterinės įmonės registruotas pavadinimas

 

(faktinės ar planuojamos)

?

5.2.

 

Dukterinės įmonės registracijos data

 

(faktinės ar planuojamos)

?

5.3.

 

Dukterinės įmonės registracijos numeris

 

(faktinis; jeigu patronuojamoji įmonė dar neįsteigta, nurodykite šį faktą)

 

5.4.

 

Dukterinės įmonės akcininkų sąrašas

 

(akcininkų pavadinimai / vardai, pavardės ir turimų akcijų procentinė dalis)

?

5.5.

 

Dukterinės įmonės veiklos sritis

 

(4-skaitmenų kodas pagal  NACE, 2 red., klasifikaciją ir jos pavadinimas)

?

5.6.

 

Dukterinės įmonės pagrindinė veikla

 

Paslaugos

Gamyba

5.7.

 

Dukterinės įmonės pagrindinės veiklos aprašymas

?

 

 

 

6.  Bendra informacija apie investicinį projektą

 

Nr.

Būtina informacija

 

 

6.1.        

Investiciniam projektui priskirtas pavadinimas

?

6.2.        

Investicinio projekto įgyvendinimo vieta

?

6.3.        

Investicinio projekto rūšis

 

naujo subjekto steigimas

esamo subjekto pajėgumų plėtra

Vilniaus apskrityje įsteigto esamo subjekto veiklos įvairinimas[4]

6.4.        

Projekto veiklos sritis

(4-skaitmenų kodas pagal NACE, 2 red., klasifikaciją ir jos pavadinimas)

 

6.5.        

Jei planuojamas Vilniaus apskrityje įsteigto esamo subjekto veiklos įvairinimas, paaiškinkite kaip planuojama veikla skirsis nuo šiuo metu vykdomos veiklos

 

6.6.        

Numatoma investicinio projekto pradžios data[5]

 

(metai/mėnuo/diena)

?

 

6.7.        

Numatoma investicinio projekto baigimo data

 

(metai/mėnuo/diena)

?

6.8.        

Valstybės pagalbos poveikis investiciniam projektui

?

Papildomas darbuotojų skaičius

Trumpesnė investicinio projekto įgyvendinimo trukmė

Kita

6.9.        

Metinių pajamų, gautų iš eksportuojamų prekių (paslaugų), pagamintų Lietuvoje, dalis (%)

?

6.10.      

Ar teiksite paraišką dėl kitų regioninės investicinės pagalbos šaltinių šiam investiciniam projektui?

 

Laisvajai ekonominei zonai taikomos mokesčių lengvatos

Įmonių pelno mokesčio lengvata didelės apimties investiciniam projektui

Nė vienas iš išvardytų

6.11.      

Ar Investuotojo įmonės dukterinės įmonės ir (arba) įmonių grupės pagrindinis savininkas įgyvendino ar įgyvendina kitą investicinį projektą Lietuvos apskrityje, nurodytoje paraiškos 9.3 papunktyje, kuriam jau buvo suteikta regioninė investicinė pagalba?[6]

?

Taip

Ne

6.12.      

Ar naudositės laikinų leidimų gyventi, išduotų specialiai darbuotojams[7], dirbantiems pagal investicinį projektą sukurtose naujose etatinėse darbo vietose?

?

Taip

Ne

 

 

7.  Finansinė informacija apie investicinį projektą[8]

Nr.

Būtina informacija

 

n m.

(n – einamieji metai)

n+1 m.

n+2 m.

n+3 m.

Tik strateginiams projektams

Iš viso

n+4 m.

n+5 m.

7.1.

Naujų etatinių darbo vietų sąnaudos ir duomenys

 

 

 

 

 

 

 

 

7.1.1.     

Naujai sukurtų etatinių darbo vietų skaičius

 

(kiekvienais metais nurodyti nekaupiamąjį skaičių)

 

7.1.2.     

Naujai sukurtų aukštesnės kvalifikacijos etatinių darbo vietų skaičius

 

(iš visų naujai sukurtų etatinių darbo vietų)

?

7.1.3.     

Vidutinis mėnesinis darbo užmokestis, €

 

(vykdomojo direktoriaus (vadovo) darbo atlyginimo įtraukti negalima)

?

7.1.4.     

Visos išlaidos, susijusios su kiekvienais metais sukurtomis naujomis etatinėmis darbo vietomis, €

?

7.1.5.     

Susikaupusios išlaidos naujoms etatinėms darbo vietoms, €

?

7.2.

Kapitalo formavimo sąnaudos

 

 

 

 

 

 

 

 

7.2.1.     

Kompiuteriai, įranga, mechanizmai, baldai, prietaisai ir įrenginiai, €

?

7.2.2.     

Patentai ir licencijos, €

?

7.2.3.     

Inžinerinių tinklų įrengimas, €

 

7.2.4.     

Pastatų ir patalpų statyba, restauravimas ir (arba) kapitalinis remontas, €

 

7.2.5.     

Techninio projekto parengimas, €

?

7.2.6.     

Kapitalo formavimo bendros išlaidos, €

?

7.3.

Bendros investicinio projekto išlaidos, €

?

 


 

 

 

8.                   Investicinio projekto poveikis Lietuvos socialinei ir ekonominei plėtrai

 

Nr.

Būtina informacija

 

 

8.1.

Ar dukterinėje įmonėje Lietuvoje planuojate vykdyti mokslinių tyrimų ir plėtros veiklą?

?

Taip

Ne

8.2.

Jeigu dukterinėje įmonėje Lietuvoje planuojama kurti intelektinę nuosavybę, ar ji bus patentuojama?

?

8.3.

Ar planuojate sudaryti sutartis su Lietuvos mokslinių tyrimų institutais savo mokslinių tyrimų ir plėtros veiklai?

?

Taip

Ne

8.4.

Ar planuojate bendradarbiauti su universitetais ir kitomis švietimo įstaigomis bet kokiai kitai, ne mokslinių tyrimų ir plėtros, veiklai vykdyti?

?

Taip

Ne

8.5.

Ar dukterinėje įmonėje Lietuvoje planuojate gaminti inovatyvius produktus arba paslaugas?

?

Taip

Ne

8.6.

Ar dukterinėje įmonėje Lietuvoje planuojate diegti itin pažangias technologijas?

?

Taip

Ne

8.7.

Ar planuojate įgyvendinti priemones, skirtas neigiamam poveikiui aplinkai mažinti?

?

Taip

Ne

8.8.

Kokias funkcijas vykdys dukterinės įmonės Lietuvoje darbuotojai?

?

 

8.9.

Ar savo prekėms gaminti arba paslaugoms teikti dukterinėje įmonėje Lietuvoje planuojate bendradarbiauti su vietos tiekėjais?

?

Taip

Ne

8.10.                   

Koks planuojamas dukterinėje įmonėje Lietuvoje pagamintų prekių (paslaugų) panaudojimas?

?

galutinis išorės vartotojų naudojimas

galutinis vidaus vartotojų (įmonių grupės bendrovių) naudojimas

tarpinės paslaugos (prekės) išorės vartotojams

tarpinės paslaugos (prekės) vidaus vartotojams

8.11.                   

Į kokias rinkas planuojate eiti su prekėmis (paslaugomis), eksportuojamomis iš patronuojamosios įmonės Lietuvoje?

?

 

8.12.                   

Ar planuojate bendros vertės investicijas[9] į Lietuvos švietimo ir (arba) socialines sritis?

?

Taip

Ne

8.13.                   

! Kokios formos ir dydžio (€) bendros vertės investicija numatyta Lietuvoje?

?

Privatūs fondai

 

Darbuotojų darbo užmokesčio sąnaudos

 

 

9.  Paraiškos formos priedai

 

Nr.

Būtina informacija

 

 

9. 

9.1.

Grupės organizacinė struktūra, patvirtinta įmonės atstovo parašu

 

 

9.2.

Investuotojo įmonės patvirtintos metinės konsoliduotos ataskaitos, patvirtintos įmonės atstovo ir (arba) išorinio auditoriaus parašu

?

 

9.3.

Investuotojo įmonės pagrindinio savininko patvirtintos metinės finansinės ataskaitos, patvirtintos įmonės atstovo ir (arba) išorinio auditoriaus parašu

?

 

9.4.

Dokumentas, įrodantis investuotojo įmonės reikalaujamą gamybos ar paslaugų teikimo patirtį

?

 

9.5.

Dokumentas, įrodantis, kad investuotojo įmonė turi reikiamas minimalias metines pajamas

?

 

9.6.

Dokumentas, įrodantis investuotojo įmonės registraciją

 

 

9.7.

Leidimas pasirašyti paraiškos formą

 

 

9.8.

Su sunkumais susiduriančios bendrovės forma

 

9.9.

Kiti dokumentai

?

 


 

 

Investuotojo įmonės teisės aktų tvarka numatytas pareiškimas

 

 

 

Tam, kad būtumėte pripažintas tinkamu gauti finansinę paramą pagal valstybės pagalbos schemą TUI Invest LT+, pažymėkite žemiau esančius teiginius ir pasirašykite deklaraciją. Tuo atveju jei ne visi teiginiai, taikomi investuotojui, pažymimi, investuotojas ir investicijų projektas nepripažįstamas tinkamu gauti finansinę paramą.

 

 

 

Šia paraiškos forma (investuotojas) pareiškia, kad:

 

 

 

 

 

Šioje paraiškoje ir ją papildančiuose dokumentuose pateikta informacija yra teisinga.

 

 

 

Prieš pradėdama vykdyti investicinio projekto darbus, investuotojo įmonė pateikė raštu parengtą paraišką dėl valstybinės paramos agentūrai „Investuok Lietuvoje“.

 

 

 

Investuotojo įmonė pati padengs ne mažiau kaip 25 proc. bendro investicinio projekto sumos – savo nuosavais ištekliais arba pasitelkdama išorinį finansavimą tokiu būdu, kokiu nebus teikiama valstybinė parama.

 

 

 

Investuotojo įmonė per dvejus metus iki pagalbos paraiškos pateikimo nevykdė perkėlimo į ES įmonę, į kurią bus atliekamos pradinės investicijos, kurioms prašoma pagalbos, ir įsipareigoja to nedaryti dvejus metus po to, kai bus atliktos pradinės investicijos, kurioms prašoma pagalbos.

 

 

 

Investuotojo įmonių grupė ir Investuotojo įmonė (atskirai) nepatiria finansinių sunkumų.

 

 

 

Investuotojo įmonė negavo jokio kito valstybinio finansavimo tam pačiam investiciniam projektui.

 

 

 

Investuotojo įmonė negavo jokios tos pačios valstybės narės, kurią Europos Komisija yra paskelbusi neteisėta ar nesuderinama su bendrąja rinka, pagalbos, o jeigu tokia pagalba buvo suteikta, buvo tinkamai atliktas jos grąžinimo sandoris.

 

 

 

Investuotojo įmonių grupės bendrovės ir jų valdybų nariai nėra įtraukti į sąrašus asmenų, kuriems pagal tarptautinius ar Europos Sąjungos sprendimus taikomos ribojamosios priemonės (įskaitant 2006 m. gegužės 18 d. Tarybos reglamentą (EB) Nr. 765/2006 dėl ribojančių priemonių Baltarusijai ir 2014 m. kovo 17 d. Tarybos sprendimą 2014/145/CFSP dėl ES ribojamųjų priemonių, taikytinų atsižvelgiant į veiksmus, kuriais kenkiama Ukrainos teritoriniam vientisumui, suverenitetui ir nepriklausomybei, bet juo neapsiribojant).

 

 

 

Investicinis projektas suderinamas su 2014 m. birželio 17 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 651/2014 (2017 m. birželio 14 d. Komisijos reglamento Nr. 2017/1084 pakeitimai), kuriuo tam tikrų kategorijų pagalba skelbiama suderinama su vidaus rinka taikant Sutarties 107 ir 108 straipsnius, 1 straipsnio 2-4 punktų, 13-14 straipsnių reikalavimais.

 

 

 

Jei Investuotojo įmonė yra stambi įmonė (nepriklauso SVĮ[10]) ir investicijų projektas yra planuojamas Vilniaus apskrityje[11], jos vykdoma veikla nebus tokia pati ar panaši ar tokia pat į veiklą, vykdytą ankščiau, t.y. nepriskiriama prie tos pačios statistinio ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus NACE 2 red. klasės (skaitmeninis keturženklis kodas).

 

 

 

 

 

_____________________________

 

_____________

 

__________________________…

Investuotojo įmonės atstovo pareigos

 

Parašas

 

Investuotojo įmonės atstovo vardas, pavardė

 


 

Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo,

įgyvendinimo ir administravimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

TINKAMŲ FINANSUOTI IŠLAIDŲ KATEGORIJOS IR REIKALAVIMAI

 

Eil.

Nr.

Išlaidų kategorija

Tinkamos finansuoti išlaidos

Galimi sąnaudas pateisinantys dokumentai

1.

Tinkamos finansuoti išlaidos materialiam ir nematerialiam turtui įsigyti:

 

 

1.1.

Ilgalaikio materialiojo turto įsigijimo išlaidos: kompiuterių, įrangos, mašinų, baldų, įrenginių ir prietaisų įsigijimas

Tinkamos finansuoti išlaidos yra investicijų projektui vykdyti reikalingos įrangos, mašinų, baldų, įrenginių ir prietaisų įsigijimo išlaidos, jei tos išlaidos yra pagrįstos, tiesiogiai susijusios su investicijų projekto vykdymu. Įsigyjama įranga, mašinos, įrenginiai ir prietaisai turi būti nauji. Transporto priemonių ir jų įrangos pirkimo išlaidos yra netinkamos išlaidos.

Pirkimo–pardavimo sutartys, priėmimo–perdavimo aktai, sąskaitos faktūros, mokėjimo dokumentai ir kiti su investicijų projekto veikla susiję dokumentai (komerciniai pasiūlymai, projektinės sąmatos, nuorodos į rinkoje galiojančias kainas).

1.2.

Ilgalaikio nematerialiojo turto įsigijimo išlaidos: patentų, licencijų įsigijimo išlaidos

Tinkamos finansuoti išlaidos yra investicijų projektui vykdyti reikalingos patentų, licencijų išlaidos, jei pirkta rinkos sąlygomis iš trečiųjų šalių, nesusijusių su pirkėju, naudojamos tik įmonėje, gaunančioje valstybės pagalbą, yra nusidėvintis ir įtrauktas į valstybės pagalbą gaunančios įmonės turtą ir turi likti susietas su projektu, kuriam skirta valstybės pagalba, bent penkerius metus arba mažų ir vidutinių įmonių, kaip jos suprantamos pagal Reglamentą Nr. 651/2014, atveju – trejus metus. Patentų, licencijų įsigijimo išlaidos didelių įmonių atveju gali sudaryti ne daugiau kaip 50 procentų tinkamų finansuoti investicijų projekto išlaidų. Ilgalaikis nematerialusis turtas turi būti nusidėvintis.

Pirkimo–pardavimo sutartys, priėmimo–perdavimo aktai, sąskaitos faktūros, mokėjimo dokumentai ir kiti su investicijų projekto veikla susiję dokumentai (komerciniai pasiūlymai, projektinės sąmatos, nuorodos į rinkoje galiojančias kainas).

1.3.

Išlaidos kuriant ilgalaikį materialųjį turtą: inžinerinių tinklų įrengimo išlaidos

Tinkamos finansuoti išlaidos yra investicijų projektui vykdyti reikalingų inžinerinių tinklų įrengimo išlaidos, jei tos išlaidos yra pagrįstos, tiesiogiai susijusios su investicijų projekto vykdymu. Inžineriniai tinklai suprantami, kaip jie apibrėžti Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 2 straipsnio 17 dalyje ir kurie pagal statybos teisinius santykius reglamentuojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus gali būti investicijų projekto vykdytojo nuosavybė.

Pirkimo–pardavimo sutartys, priėmimo–perdavimo aktai, sąskaitos faktūros, mokėjimo dokumentai ir kiti su investicijų projekto veikla susiję dokumentai (komerciniai pasiūlymai, projektinės sąmatos, nuorodos į rinkoje galiojančias kainas).

1.4.

Išlaidos kuriant ilgalaikį materialųjį turtą: pastatų, patalpų statybos, rekonstrukcijos ir (arba) kapitalinio remonto pagal specialius poreikius, techninio projekto parengimo išlaidos

Tinkamos finansuoti išlaidos yra investicijų projektui vykdyti reikalingų pastatų, patalpų statybos, statinių rekonstravimo ir (arba) kapitalinio remonto, kaip šios sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos statybos įstatymo 2 straipsnio 53 ir 72 punktuose, išlaidos. Pastatų, patalpų ir statinio rekonstravimo bei kapitalinio remonto išlaidos taip pat apima vidinių inžinerinių tinklų įrengimą (pastato viduje). Tinkamos finansuoti išlaidos apima statybos medžiagų ir statybos darbų išlaidas. Pastatų ar patalpų einamasis remontas nėra tinkamos finansuoti išlaidos. Pastatyti ar pertvarkyti pastatai, patalpos yra investicijų projekto vykdytojo nuosavybė.

 

Tinkamos finansuoti išlaidos yra investicijų projektui vykdyti reikalingos techninio projekto (pastatų ar inžinerinių tinklų įrengimo) parengimo išlaidos, įskaitant techninio projekto ekspertizę, taip pat techniniam projektui parengti reikalingų topografinių nuotraukų darymą, geodezinių ir geologinių tyrinėjimų darbus. Parengti techniniai projektai yra investicijų projekto vykdytojo nuosavybė.

Pirkimo–pardavimo sutartys, priėmimo–perdavimo aktai, rangos sutartys, sąskaitos faktūros, mokėjimo dokumentai ir kiti su investicijų projekto veikla susiję dokumentai (komerciniai pasiūlymai, projektinės sąmatos, nuorodos į rinkoje galiojančias kainas).

2.

Kitos investicijų projekto veiklai tinkamos finansuoti išlaidos:

 

 

2.1.

Darbo užmokesčio išlaidos, susidariusios dėl pradine investicija sukurtų darbo vietų

Tinkamos finansuoti išlaidos (nuo įdarbinimo momento) apima pagal darbo sutartis dirbančių darbuotojų darbo užmokestį (taip pat su darbo santykiais susijusias išmokas), socialinio draudimo įmokas ir įmokas į Garantinį fondą. Turi būti pagrįsta, kad darbuotojų skaičiaus padidėjimas susijęs su atliktomis pradinėmis investicijomis.

Darbo užmokesčio sąnaudas sudaro apskaičiuotas darbuotojo darbo užmokestis. Darbo dienos (valandos) įkainis neturi viršyti darbo sutartyje nustatyto įkainio. Prie tinkamų finansuoti išlaidų priskiriami tik už faktiškai investicijų projekte išdirbtą laiką apskaičiuoti atostoginiai.

Darbo užmokesčio išlaidos pripažįstamos tinkamomis finansuoti išlaidomis, kai sukurtos darbo vietos atitinka Lietuvos Respublikos investicijų įstatymo 12 straipsnio 2 dalies 7 punkto reikalavimus. Darbo vietos turi būti išlaikytos ne trumpiau kaip 5 metus didelėse įmonėse ir ne trumpiau kaip 3 metus labai mažose, mažose ir vidutinėse įmonėse, kaip jos apibrėžtos Reglamente 651/2014, nuo pirmosios priėmimo į darbo vietą dienos. Dėl investicijų projekto sukurtų naujų darbo vietų skaičiumi turi padidėti bendras investicijų projekto vykdytojo darbuotojų skaičius, palyginti su vidutiniu darbuotojų skaičiumi per paskutinius dvylika mėnesių.

 

 

______________________

 

Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo,

Įgyvendinimo ir administravimo tvarkos aprašo

3 priedas

 

DARNIŲJŲ INVESTICIJŲ SRITYS IR VEIKLA

 

 

Eil.

 

Nr.

 

Darniųjų investicijų sritys

 

Darniųjų investicijų veikla

 

Darniųjų investicijų veiklos rezultatų matavimo rodiklis

 

Darniųjų investicijų naudos gavėjai

 

Galimos potencialaus užsienio investuotojo ir darniųjų investicijų naudos gavėjo (-ų) bendradarbiavimo formos

 

1.

 

Švietimas, mokslas ir studijos

 

1.1. Studijų ir mokymo programų įgyvendinimo finansavimas

 

Įgyvendintų programų skaičius

Mokslo ir studijų institucijos, švietimo įstaigos, mokslo ir technologijų parkai, asociacijos, vienijančios mažiausiai 2 savivaldybių narius

 

 

 

 

 

 

 

Bendradarbiavimo sutartis,

praktikos / stažuotės / stipendijų sutartis,

studijų rėmimo sutartis ir (arba) jai prilyginama sutartis,

paslaugų teikimo sutartis,

mokslinių tyrimų sutartis,

finansavimo sutartis

 

 

 

 

 

 

 

1.2. Stipendijos studentams

 

Gavusių stipendijas studentų skaičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.3. Studentų praktikos organizavimas Lietuvos ir užsienio įmonėse ir įstaigose

 

Atlikusių praktiką studentų skaičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.4. Studentų stažuočių organizavimas Lietuvos ir užsienio įmonėse ir įstaigose

 

Stažuotėse dalyvavusių (visą numatytą laikotarpį) studentų skaičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.5. Studentų mobilumo programų finansavimas

 

Įgyvendintų programų skaičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.6. Mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros finansavimas

 

Atliktų mokslinių tyrimų skaičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.7. Užsienio mokslo ir tyrimų bei švietimo vadybos specialistų ir (arba) tyrėjų studijų finansavimas

 

Atvykusių specialistų ar tyrėjų skaičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.8. Mokymai, konferencijos ir seminarai, orientuoti į darnios plėtros, kūrybinės pažangos, inovacijų kūrimą

 

Įvykusių mokymų, konferencijų ir seminarų bei jų dalyvių skaičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.9. Inovatyvios veiklos finansavimas

 

Pritraukta privačių investicijų suma inovatyviai veiklai

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.10. Technologijų perdavimas ar įdiegimas

 

Perduotų ar įdiegtų technologijų skaičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.11. Patentų finansavimas

 

Patentų skaičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.12. Technologijų vystymo ar kūrimo finansavimas

 

Sukurtų ar išvystytų technologijų skaičius

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.13. Profesinių rengimo centrų steigimas ir plėtra

 

Įsteigtų / išplėstų centrų ar įgyvendintų programų skaičius

 

 

 

 

 

2.

 

Socialinė integracija

2.1. Socialinės integracijos iniciatyvų skatinimas ir įgyvendinimas: mokymas, konsultavimas, žmogiškųjų išteklių mainai, bendros akcijos ir renginiai įmonių socialinės atsakomybės gerajai patirčiai skleisti

 

Įgyvendintų socialinės integracijos projektų ir jų naudos gavėjų skaičius

 

Lietuvos Respublikos labdaros ir paramos įstatymo 7 straipsnyje nurodyti juridiniai asmenys, gavę paramos gavėjo statusą ir vykdantys veiklą, susijusią su socialine integracija

Bendradarbiavimo sutartis,

labdaros / paramos sutartis

 

 

 

 

2.2. Socialinę integraciją skatinančių kampanijų, akcijų (radijo, televizijos laidų, kitų interaktyvių akcijų) rengimas

 

 

 

 

 

 

 

 

2.3. Socialinės integracijos ir įmonių socialinės atsakomybės diegimo pavieniuose sektoriuose ir skirtingo dydžio įmonėse praktinių gairių ir metodinės medžiagos, kuri padėtų įmonėms diegti atsakingos gamybos, atsakingo investavimo principus,

užtikrintų lyčių lygių galimybių veiksmingą įgyvendinimą privačiame sektoriuje, rengimas, taikymas ir kita

 

 

 

 

 

3.

 

Socialinė infrastruktūra

3.1. Darniųjų investicijų naudos gavėjų socialinės paslaugų infrastruktūros kūrimas arba modernizavimas (techninės dokumentacijos rengimas, statybos, rekonstravimo darbų vykdymas, įrangos įsigijimas) ir kita

 

 

 

Įgyvendintų socialinės infrastruktūros projektų ir jų naudos gavėjų skaičius

Biudžetinės įstaigos, asociacijos, visuomeninės organizacijos, viešosios įstaigos, kiti juridiniai asmenys

 

Mokslo ir studijų institucijos, švietimo įstaigos, mokslo ir technologijų parkai, asociacijos, vienijančios mažiausiai 2 savivaldybių narius

Bendradarbiavimo sutartis,

finansavimo sutartis

 

4.

 

Kultūros paveldas

 

4.1. Kultūros paveldo išsaugojimo, konservavimo ir švietimo projektų finansavimas

 

Įgyvendintų projektų skaičius

Biudžetinės įstaigos, asociacijos, visuomeninės organizacijos, viešosios įstaigos

 

 

Mokslo ir studijų institucijos, švietimo įstaigos

Bendradarbiavimo sutartis,

paslaugų teikimo sutartis,

finansavimo sutartis

 

 

 

________________

 

Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių

sudarymo, įgyvendinimo ir administravimo tvarkos aprašo

4 priedas

 

KIEKYBINIAI VALSTYBĖS PAGALBOS DYDŽIO NUSTATYMO KRITERIJAI 

 

Eil. Nr. 

Kriterijus 

Kriterijaus svoris, proc. 

 

Gamyba 

Paslaugos 

Kaupiamoji dalis, proc. 

Kaupiamoji dalis, proc. 

1. 

Sukurtų ilgalaikių, ne trumpiau kaip penkerius metus arba mažų ar vidutinių įmonių atveju – ne trumpiau kaip trejus išlaikomų darbo vietų skaičius 

0–2 

Mažiau nei 20 darbo vietų: 0;

Intervale nuo 20 iki 101 darbo vietų: 0,1-2,0 pagal žemiau pateiktą formulę

N= 0,1+ (2-0,1) / (101-20) *(X-20)

N – kaupiamoji dalis

X – sukurtų ilgalaikių darbo vietų skaičius

 

101 ir daugiau darbo vietų: 2 

 

Mažiau nei 20 darbo vietų: 0;

Intervale nuo 20 iki 151 darbo vietų: 0,067-2,0 pagal žemiau pateiktą formulę

N= 0,067+ (2-0,067) / (151-20) *(X-20)

N – kaupiamoji dalis

X – sukurtų ilgalaikių darbo vietų skaičius

 

151 ir daugiau darbo vietų: 2

2. 

Aukštos profesinės kvalifikacijos (kaip ji apibrėžta Lietuvos Respublikos įstatyme dėl užsieniečių teisinės padėties) darbuotojų procentas nuo visų naujų ilgalaikių darbo vietų skaičiaus 

0–2 

Mažiau 5 procentinių punktų: 0;

Intervale nuo 5 iki 60 procentinių punktų: 0,17 už kiekvienus penkis procentus;

nuo 61 procentinių punktų: 2

 

 

Mažiau 5 procentinių punktų: 0;

Intervale nuo 5 iki 80 procentinių punktų: 0,125 už kiekvienus penkis procentus;

nuo 81 procentinių punktų: 2

3. 

Darbo vietų atlyginimų vidurkis viršija savivaldybės, kurioje vykdomas investicijų projektas, darbo užmokesčio vidurkį 

0–2 

Mažiau 5 procentinių punktų: 0;

Intervale nuo 5 iki 50 : 0,2 už kiekvienus penkis procentus;

nuo 51: 2

 

Mažiau 5 procentinių punktų: 0;

Intervale nuo 5 iki 180 : 0,125 už kiekvienus penkis procentus viršijant atlyginimų vidurkį;

nuo 181: 2

4. 

Bendra eksporto dalis (proc.) 

0–2 

Mažiau 5 procentinių punktų: 0;

Intervale nuo 5 iki 70 : 0,145 už kiekvienus penkis procentus;

nuo 71 : 2

Mažiau 5 procentinių punktų: 0;

Intervale nuo 5 iki 90 : 0,111 už kiekvienus penkis procentus;

nuo 91 : 2

5. 

Investicijų projekto įgyvendinimo vieta: 

0–2 

5.1. 

Vilnius 

0

0

5.2. 

Kaunas, Klaipėda 

1,0

2,0

5.3. 

Kiti miestai ir rajonai, laisvųjų ekonominių zonų teritorijos 

2,0

2,0

_________________

 

Investicijų, finansavimo ir administravimo sutarčių sudarymo,

Įgyvendinimo ir administravimo tvarkos aprašo

5 priedas

 

 

KOKYBINIAI Valstybės Pagalbos DYDŽIO NUSTATYMO KRITERIJAI

 

Eil. Nr.

Kriterijus

Kriterijaus paaiškinimas

Kriterijaus svoris, proc./ balais

1.

Produkto inovatyvumas ir projektu diegiamų technologijų svarba Lietuvos Respublikos  inovacijų plėtrai

Kokia apyvartos dalis (proc.) per metus bus skiriama moksliniams tyrimams ir technologinei plėtrai (toliau – MTTP) ir (ar) inovacijoms diegti?

Ar planuojama kurti intelektinę nuosavybę ir ją patentuoti?

MTTP tyrimų ir užsakymų vykdymo Lietuvos Respublikoje mastas (Eur)?

Ar produktas arba paslauga yra inovatyvūs Europos ir platesniu nei Europos mastu (produkto arba paslaugos unikalumas)?

Diegiamų gamybos technologinių linijų inovatyvumo lygis? Ar bus diegiamos naujos technologijos?

0–3/0–50

2.

 

Poveikis klasterizacijai

Ar į su projektu susijusią tiekimo grandinę bus įtraukiami Lietuvos Respublikos tiekėjai? Jei taip, kokiam laikotarpiui ir kokiu mastu?

Kokia įmonės veiklos svarba kitų tos pačios šakos (sektoriaus) produktų ir (ar) paslaugų vystymui (sinergijai)?

Už kokią lėšų sumą bus įsigyjama Lietuvos Respublikoje pagaminta produkcija ir (ar) paslaugų produktui gaminti ar paslaugai teikti?

03/050

3.

 

 

Potencialaus užsienio investuotojo veikloje vykdomų technologinių procesų svarba Lietuvos Respublikos aukštajam mokslui

Ar į įmonės procesus bus įtraukiami Lietuvos Respublikos mokslininkai tyrėjai ir kokioms veikloms vykdyti?

Ar planuojama bendradarbiauti su Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų institucijomis ir kokiose srityse?

Kokiam Lietuvos Respublikos specialistų rengimo poreikiui gali turėti įtakos įmonės ar su projektu susijusi veikla?

Ar bus vykdomi technologinių procesų tyrimų užsakymai Lietuvos Respublikoje?

0–3/0–50

4.

 

 

Investicijų projekto įtaka ilgalaikei Lietuvos Respublikos ūkio plėtrai, konkurencingumui ir visuomenės gerovės didinimui

 

Ar įmonės veikla prisidės prie regioninių skirtumų ir jaunimo nedarbo Lietuvos Respublikoje mažinimo?

Ar bus įgyvendinami pažangūs vadybos metodai (pvz. ISO, LEAN, kt)?

Ar Lietuvos Respublikoje vykdoma socialinė įmonių politika darbuotojų atžvilgiu taps pavyzdžiu kitoms įmonėms?

Kokia skatinamoji projekto įtaka naujoms investicijoms į Lietuvos Respubliką?

Ar bus diegiamos ir naudojamos žaliosios technologijos (angl. cleantech)?

Koks įmonės vardo žinomumas ir prekės ženklo pozicijos pasaulyje?

Koks numatytų atlikti funkcijų sudėtingumas?

0–3/0–50

 

5.

 

Eksporto augimo potencialas

Į kurias valstybes bus vykdomas prekių ar paslaugų eksportas? Koks eksporto rinkų diversifikavimo laipsnis?

Koks užimamų eksporto rinkų mastas, proc.?

Į kurias kitas naujas rinkas bus ketinama skverbtis įgyvendinant projektą Lietuvos Respublikoje?

Ar užsienio investuotojas investuoja į tokią veiklą, kurios rezultatai bus parduodami tiesiogiai klientams ir (arba) užsakovams kitose valstybėse (naudojami ne užsienio investuotojo vidinėms reikmėms)?

0–3/0–50

 

_________________



[1] Jeigu investuotojo įmonė yra įmonių grupės narė, prašome pateikti visos įmonių grupės duomenis.

[2] Su paraiškos forma susijusioms užklausoms.

[3] Investicinį projektą įgyvendinanti patronuojamoji įmonė turi būti privatus juridinis asmuo, įsteigtas ir (arba) valdomas investuotojo įmonės.

[4] Pagal Regioninės pagalbos žemėlapį nuo 2022 m. sausio 1 d. iki 20207 m. gruodžio 31 d. Vilnius remiamas kaip „c“ vietovė ir dėl to atsiranda kai kurių papildomų ribojimų investiciniams projektams šioje vietovėje.

[5] Investicinio projekto veikla negali prasidėti anksčiau nei agentūrai „Investuok Lietuvoje“ pateikiama pasirašyta paraiška. Investiciniam projektui prasidėjus anksčiau, nei pateikiama pasirašyta paraiška, atšaukiamas valstybinės pagalbos teikimas ir visas investicinis projektas nebegali dalyvauti finansavimo schemoje.

[6] Pagal Europos Komisijos reglamentą, bet kokia pradinė investicija, pradėta to paties pagalbos gavėjo (grupės lygiu) per trejus metus nuo kitos remiamos investicijos tame pačiame Statistikos teritorinių vienetų nomenklatūros 3 lygio regione pradžios, laikoma vieno investicinio projekto dalimi ir regioninė investicinė pagalba visoms šioms investicijoms sumuojama.

[7] Darbuotojas negali būti Europos Sąjungos ar Europos laisvosios prekybos asociacijos valstybės narės pilietis, jo šeimos narys ar kitas asmuo, besinaudojantis asmenų laisvo judėjimo teise pagal Europos Sąjungos teisės aktus.

[8] Visi finansiniai duomenys nurodomi be pridėtinės vertės mokesčio (PVM).

[9] Į bendros vertės investicijas, kurias įmonė įsipareigoja vykdyti Lietuvoje, bus atsižvelgta skaičiuojant, kokios sumos valstybės pagalbą skirti investiciniam projektui. Bendros vertės investicijos – tai įmonės politika ir praktika, didinanti įmonės konkurencingumą ir tuo pačiu gerinanti bendruomenių, kurioje įmonė prekiauja ir vykdo veiklą, socialines ir ekonomines sąlygas. Tokios praktikos gali būti įgyvendinamos naujai pateikiant produktus ir kitaip suvokiant rinkas, naujai apibrėžiant produktyvumą vertės kūrimo grandinėje arba sudarant sąlygas vietos klasterių plėtrai. Tokios investicijos turi vykti per švietimo institucijas, viešąsias ir trečiojo sektoriaus organizacijas, kaip galutinius gavėjus, todėl žvelgiant iš įmonės perspektyvos turi atrodyti kaip parama.

[10] SVĮ apibrėžimas (europa.eu)

[11] Vilniaus miesto savivaldybė, Vilniaus rajono savivaldybė, Elektrėnų savivaldybė, Širvintų rajono savivaldybė, Trakų rajono savivaldybė, Ukmergės rajono savivaldybė, Švenčionių rajono savivaldybė, Šalčininkų rajono savivaldybė.