VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL NEGYVŪNINIO MAISTO NAUDOJIMO GYVŪNAMS ŠERTI TVARKOS APRAŠO patvirtinimo

 

2014 m. balandžio 22 d. Nr. B1-369

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos maisto įstatymu, Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu, Lietuvos Respublikos pašarų įstatymu ir siekdamas užtikrinti tinkamą maisto tvarkymo subjektuose surenkamo netinkamo prekybai negyvūninio maisto naudojimą gyvūnams šerti:

1Tvirtinu pridedamą Negyvūninio maisto naudojimo gyvūnams šerti tvarkos aprašą.

2.  P a v e d u:

2.1. įsakymo vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinėms valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms;

2.2. įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojams pagal administruojamą sritį.

3. N u r o d a u Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės ir Informacinių sistemų skyriams tvarkyti Ūkio subjektų, šeriančių gyvūnus negyvūniniu maistu, sąrašą.

4Pripažįstu netekusiu galios Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. rugpjūčio 4 d. įsakymą Nr. B1-459 „Dėl negyvūninių maisto produktų surinkimo, vežimo ir naudojimo gyvūnų šėrimui“ su visais pakeitimais ir papildymais.

 

 

 

Direktorius                                                                                                                          Jonas Milius


 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

direktoriaus 2014 m. balandžio 22 d. įsakymu Nr. B1-369

 

NEGYVŪNINIO MAISTO NAUDOJIMO GYVŪNAMS ŠERTI TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Negyvūninio maisto naudojimo gyvūnams šerti tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato ūkio subjektų (laukinius gyvūnus šeriančių ir laukinius gyvūnus, ūkinius gyvūnus ar gyvūnus augintinius laikančių asmenų), šeriančių gyvūnus negyvūniniu maistu (toliau – ūkio subjektai), registravimo ir negyvūninio maisto surinkimo, rūšiavimo, laikymo, vežimo, naudojimo ir apskaitos tvarką.

2. Maisto tvarkymo subjektai, išskyrus viešojo maitinimo įmones, gali negyvūninį maistą, nurodytą Negyvūninio maisto, kuriuo gali būti šeriami gyvūnai, sąraše (Aprašo 1 priedas), rinkti ir atiduoti (parduoti ar kitaip perleisti) ūkio subjektams, jeigu šis maistas:

2.1. netinka prekybai, pvz.: dėl mechaniškai pažeistų pakuočių, deformacijos ir kt., tačiau nekelia pavojaus žmonių ir gyvūnų sveikatai (be gedimo, puvimo, pelėjimo požymių, neužterštas pakuotės liekanomis ir kitomis medžiagomis, kenkėjais); ir

2.2. į šį maistą nepateko (nebuvo įmaišyta) gyvūniniai produktai.

3. Viešojo maitinimo įmonių ir kitas, nei Aprašo 2 punkte nurodytas, negyvūninis maistas turi būti tvarkomas vadovaujantis atliekų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų nuostatomis.

4. Aprašo 2 punkte nurodytu negyvūniniu maistu gali būti šeriami tik tie gyvūnai, kurių mitybos poreikius atitinka šis maistas, tačiau jis negali būti pagrindinė gyvūnų raciono dalis ir pakeisti pagrindinio gyvūnų pašaro.

5. Ūkio subjektai Aprašo 2 punkte nurodytą negyvūninį maistą gali gauti tik tiesiogiai iš Aprašo 2 punkte nurodytų maisto tvarkymo subjektų ir jį naudoti gyvūnams šerti nepažeisdami Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 258 „Dėl Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių patvirtinimo“ ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių gyvūnų šėrimą, nuostatų.

6. Vartojamos sąvokos:

6.1. Negyvūninis maistas – produktas ar žaliava, gauti iš augalų ar jų dalių, mikroorganizmų, mineralų, cheminių medžiagų ir skirti žmonių mitybai.

6.2. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinė valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – teritorinė VMVT) – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritorinis padalinys.

 

II SKYRIUS

ŪKIO SUBJEKTŲ REGISTRAVIMO TVARKA

 

7. Ūkio subjektas, norintis gyvūnus šerti Aprašo 2 punkte nurodytu negyvūniniu maistu, turi būti įtrauktas į Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – VMVT) tvarkomą ir viešai skelbiamą VMVT interneto svetainėje Ūkio subjektų, šeriančių gyvūnus negyvūniniu maistu, sąrašą (toliau – Sąrašas).

8. Ūkio subjektas dėl įtraukimo į Sąrašą turi kreiptis į teritorinę VMVT, kurios kontroliuojamojoje teritorijoje yra gyvūnų, kuriuos planuojama šerti negyvūniniu maistu, laikymo ar šėrimo vieta, ir jai pateikti ūkio subjekto vadovo arba jo įgalioto asmens pasirašytą laisvos formos prašymą, kuriame turi būti nurodyti šie duomenys:

8.1. pavadinimas ir juridinio asmens kodas ar vardas ir pavardė (fizinis asmuo), adresas, kontaktiniai duomenys;

8.2. veterinarinio patvirtinimo ar registracijos numeris, ūkinių gyvūnų bandos kodas ar kitos kompetentingos institucijos išduoto dokumento, kuriuo patvirtinama jo teisė vykdyti su gyvūnais susijusią veiklą, pvz.: laikyti aptvaruose, medžioti ar pan., pavadinimas, data ir numeris (jeigu turi);

8.3. gyvūnų laikymo ar šėrimo vietos (-ų) adresas (-ai);

8.4. negyvūninio maisto pavadinimas (-ai) pagal šio Aprašo 1 priedą;

8.5. gyvūnų, kurie bus šeriami negyvūniniu maistu, ir laikymo vietoje laikomų gyvūnų rūšis (jeigu tinka);

8.6. maisto tvarkymo subjektų, iš kurių bus imamas negyvūninis maistas, duomenys (pavadinimas, juridinio asmens kodas arba vardas ir pavardė (fizinis asmuo), adresas, maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo numeris ir jo išdavimo data);

8.7. informacija, kokiu būdu bus vežamas negyvūninis maistas iš maisto tvarkymo subjekto (jeigu negyvūniniam maistui vežti bus naudojamas ūkio subjekto transportas, turi būti nurodyti transporto priemonės (-ių) valstybinis (-iai) numeris (-iai), kitu atveju turi būti nurodyta informacija, kad bus naudojamasi vežėjų, turinčių teisę vežti maistą ar pašarus, paslaugomis).

9. Ūkio subjektas kartu su Aprašo 8 punkte nurodytu prašymu turi pateikti asmens tapatybės kortelės ar paso kopiją (taikoma tik fiziniams asmenims), žemėlapį, kuriame būtų pažymėtos laukinių gyvūnų šėryklų vietos (taikoma laukinius gyvūnus negyvūniniu maistu šeriantiems asmenims), ir negyvūninio maisto naudojimo gyvūnams šerti aprašą, nurodant negyvūninio maisto priėmimo ūkio subjekte tvarką, laikymo sąlygas, naudojimo būdą, netinkamo gyvūnams šerti negyvūninio maisto ir negyvūninio maisto pakuočių tolesnio naudojimo ar perdavimo atliekų tvarkytojui apskaitos tvarką. Ūkio subjektai, kuriems vadovaujantis teisės aktais neturi būti suteikiamas Aprašo 8.2 papunktyje nurodytas numeris, kodas ar išduodamas dokumentas, turi pateikti dokumento, kuriuo patvirtinama jų teisė ar pareiga vykdyti su gyvūnais susijusią veiklą, kopiją (pvz.: įstatų, nuostatų ir kt.). 

10. Teritorinės VMVT, gavusios ūkio subjekto Aprašo 8 ir 9 punktuose nurodytus dokumentus, įvertina jų atitiktį Aprašo reikalavimams, patikrina Ūkinių gyvūnų registro centrinėje duomenų bazėje esančią informaciją apie ūkio subjektą ir jo laikomus gyvūnus ir prireikus atlieka ūkio subjekto patikrinimą dėl jo atitikties Aprašo 26 punkto reikalavimams.

11. Jeigu teritorinė VMVT, atlikusi Aprašo 10 punkte nurodytą vertinimą (patikrinimą), nustato, kad ūkio subjektas atitinka Aprašo nuostatas ir gali gyvūnams šerti naudoti prašyme nurodytą negyvūninį maistą, ne vėliau kaip per 30 dienų nuo dokumentų gavimo dienos priima sprendimą (įsakymą) įtraukti ūkio subjektą į Sąrašą.

12. Jeigu teritorinė VMVT, atlikusi Aprašo 10 punkte nurodytą vertinimą (patikrinimą), nustato, kad ūkio subjektas neatitinka Aprašo nuostatų ir negali gyvūnams šerti naudoti prašyme nurodyto negyvūninio maisto, ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo dokumentų gavimo dienos informuoja ūkio subjektą apie nustatytus trūkumus. Ūkio subjektas, pašalinęs nustatytus trūkumus, apie tai raštu informuoja teritorinę VMVT, kuri Aprašo 11 punkte nustatytą 30 dienų terminą skaičiuoja nuo ūkio subjekto rašto, kuriuo pateikiama informacija apie trūkumų pašalinimą, gavimo dienos.

13. Teritorinė VMVT, priėmusi sprendimą (įsakymą) įtraukti ūkio subjektą į Sąrašą, teritorinės VMVT vadovo sprendimo (įsakymo) kopiją nedelsiant pateikia ūkio subjektui ir VMVT, kuri ne vėliau kaip kitą darbo dieną ūkio subjektą įtraukia į Sąrašą.

14. Ūkio subjektas informaciją apie duomenų, nurodytų Aprašo 8 ir 9 punktuose, pasikeitimą ar veiklos nutraukimą ne vėliau kaip per 10 dienų raštu turi pateikti teritorinei VMVT.

15. Ūkio subjektas išbraukiamas iš Sąrašo teritorinės VMVT sprendimu (įsakymu):

15.1. pateikus ūkio subjektui prašymą dėl jo išbraukimo iš Sąrašo;

15.2.  teritorinei VMVT nustačius, kad ūkio subjektas, pažeidęs Aprašo reikalavimus, per nustatytą terminą nepašalino trūkumų;

15.3. teritorinei VMVT nustačius, kad ūkio subjektas nutraukė veiklą, nelaiko ar nešeria gyvūnų Apraše nurodytu negyvūniniu maistu, ar gavus iš maisto tvarkymo subjekto pranešimą, kad ūkio subjektui netiekiamas negyvūninis maistas.

16. Teritorinės VMVT, priėmusios sprendimą (įsakymą) išbraukti ūkio subjektą iš Sąrašo, teritorinės VMVT vadovo sprendimo (įsakymo) kopiją nedelsiant pateikia ūkio subjektui ir VMVT, kuri ne vėliau kaip kitą darbo dieną ūkio subjektą išbraukia iš Sąrašo.

 

III SKYRIUS

NEGYVŪNINIO MAISTO SURINKIMO, RŪŠIAVIMO IR LAIKYMO TVARKA

 

17. Maisto tvarkymo subjektai, norintys ūkio subjektams atiduoti šio Aprašo 2 punkte nurodytą negyvūninį maistą, turi užtikrinti tinkamą negyvūninio maisto surinkimą, rūšiavimą ir laikymą iki jo atidavimo.

18. Maisto tvarkymo subjektai, laikydamiesi bendrųjų maisto laikymui keliamų higienos reikalavimų, surinktą negyvūninį maistą turi laikyti atitinkamai paženklintoje atskiroje (-ose) patalpoje (-ose) ar tam skirtoje (-ose) vietoje (-ose). Šios patalpos ar vietos turi būti švarios, periodiškai valomos ir dezinfekuojamos, negyvūninis maistas turi būti laikomas taip, kad į jį negalėtų patekti ir jame veistis kenkėjai, prie jo negalėtų prieiti graužikai, ir vienos grupės negyvūninis maistas negalėtų susimaišyti su kitos grupės negyvūniniu maistu.

19. Aprašo 18 punkte nurodytose patalpose ar vietose negyvūninis maistas turi būti surūšiuojamas pagal grupes, nustatytas Aprašo 1 priede, ir sudedamas į atskiras aiškiai paženklintas talpyklas. Supakuotas negyvūninis maistas gali būti laikomas vienoje talpykloje, užtikrinant, kad vienos grupės negyvūninis maistas nesusimaišys su kitos grupės negyvūniniu maistu. Maisto tvarkymo subjektai gali rūšiuoti 1, 2 ir 4 grupėms, nustatytoms Aprašo 1 priede, priskirtą negyvūninį maistą į daugiau grupių, tačiau turi užtikrinti, kad į tą pačią talpyklą nebūtų dedamas 1, 2 ir 4 grupėms priskirtas negyvūninis maistas.

20. Maisto tvarkymo subjekto įgaliotas asmuo prieš negyvūninio maisto atidavimą ūkio subjektui turi surašyti 3 Negyvūninio maisto važtaraščio (Aprašo 2 priedas) egzempliorius. Ant kiekvieno Negyvūninio maisto važtaraščio egzemplioriaus turi būti atsakingų asmenų originalūs parašai, kurių spalva turi skirtis nuo spausdinto teksto spalvos. Pirmąjį Negyvūninio maisto važtaraščio egzempliorių (jame turi būti siuntėjo ir vežėjo parašai) saugo maisto tvarkymo subjektas, antrąjį (jame turi būti siuntėjo, vežėjo ir gavėjo parašai) – vežėjas, trečiąjį (jame turi būti siuntėjo, vežėjo ir gavėjo parašai) – ūkio subjektas. Jeigu negyvūninis maistas vežamas ūkio subjekto transporto priemone, Negyvūninio maisto važtaraštis surašomas 2 egzemplioriais (maisto tvarkymo subjektui ir ūkio subjektui), kuriuose turi būti originalūs siuntėjo, vėžėjo ir gavėjo parašai.

21. Maisto tvarkymo subjektas Negyvūninio maisto važtaraščio 24 ir 7 skiltis užpildo remdamasis ūkio subjekto pateiktais duomenimis. Jeigu negyvūninį maistą iš maisto tvarkymo subjekto paima ne pats ūkio subjektas, maisto tvarkymo subjektas iš ūkio subjekto ar jo įgalioto asmens turi gauti informaciją, reikalingą Negyvūninio maisto važtaraščio 2 ir 7 skiltims užpildyti, ir įsitikinti, kad atiduoda negyvūninį maistą tinkamam asmeniui.

22. Maisto tvarkymo subjektai gali atiduoti Aprašo 2 punkte nurodytą negyvūninį maistą tik į Sąrašą įtrauktiems ūkio subjektams ar jų įgaliotiems asmenims.

23. Maisto tvarkymo subjektai turi užtikrinti negyvūninio maisto atsekamumą ir saugoti negyvūninio maisto važtaraščius ne mažiau kaip dvejus metus.

 

IV SKYRIUS
 NEGYVŪNINIO MAISTO VEŽIMO, NAUDOJIMO IR APSKAITOS TVARKA

 

24. Transporto priemonės, kuriomis vežamas negyvūninis maistas, turi būti švarios, periodiškai valomos ir dezinfekuojamos, tinkamos maistui ar pašarams vežti. Už transporto priemonės tinkamumą negyvūniniam maistui vežti atsako vežėjas. Vėžėjas turi užtikrinti, kad vežimo metu surūšiuotas negyvūninis maistas nesusimaišytų ir į jį nepatektų gyvūniniai produktai.

25. Negyvūninis maistas iš maisto tvarkymo subjekto (pakrovimo vietos) turi būti tiesiogiai vežamas į ūkio subjekto gyvūnų laikymo ar šėrimo vietą, kuri nurodoma Negyvūninio maisto važtaraščio skiltyje „Siuntos paskirties vieta“.

26. Ūkio subjekte negyvūninis maistas turi būti laikomas atskiroje pašarams laikyti skirtoje vietoje ar patalpoje, kurioje užtikrinamos pašarams laikyti keliamos sąlygos, išskyrus atvejus, kai visas atvežtas negyvūninis maistas atvežimo dieną atiduodamas gyvūnams ėsti. Ūkio subjektas iš maisto tvarkymo subjekto gautą surūšiuotą negyvūninį maistą gali jį sumaišyti tik ruošdamas pašarą ar šerdamas gyvūnus.

27. Ūkio subjektas negali šerti gyvūnų Aprašo nuostatų neatitinkančiu ar kitu, nei nurodytas prašyme, iš maisto tvarkymo subjekto gautu negyvūniniu maistu, taip pat negali šerti gyvūnų neišpakuotu negyvūniniu maistu ir tų gyvūnų rūšių, kurios nėra nurodytos prašyme. Ūkio subjektas gautą negyvūninį maistą gali naudoti tik savo laikomiems gyvūnams ar gyvūnams, kuriais rūpinasi, šerti ir negali jo perduoti kitam ūkio subjektui. Ūkio subjektas gyvūnams šerti nenaudojamą ar netinkamą negyvūninį maistą turi tvarkyti pagal atliekų tvarkymą reglamentuojančių teisės aktų nuostatas.

28. Ūkio subjektas ne mažiau kaip dvejus metus turi saugoti negyvūninio maisto važtaraščius, duomenis apie sunaudotą negyvūninį maistą turi surašyti į Negyvūninio maisto naudojimo apskaitos žurnalą (Aprašo 3 priedas) arba suvesti į kompiuterines laikmenas (duomenų bazes). Kiekvieno mėnesio paskutinę darbo dieną mėnesiniai duomenys apie sunaudotą negyvūninį maistą, suvedami į kompiuterines laikmenas, turi būti atspausdinami, pasirašomi atsakingo ūkio subjekto asmens, susegami į bylą ir saugomi ūkio subjekte ne mažiau kaip dvejus metus.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

29. Maisto tvarkymo subjektai ir ūkio subjektai visus dokumentus, susijusius su negyvūninio maisto atsekamumu, turi pateikti teritorinei VMVT paprašius.

30. Teritorinės VMVT, vadovaudamosi Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymu, 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 882/2004 dėl oficialios kontrolės, kuri atliekama siekiant užtikrinti, kad būtų įvertinama, ar laikomasi pašarus ir maistą reglamentuojančių teisės aktų, gyvūnų sveikatos ir gerovės taisyklių (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 45 tomas, p. 200), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2013 m. liepos 22 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentu (ES) Nr. 702/2013 (OL 2013 L 199, p. 3), ir kitais veterinarinę ir maisto kontrolę reglamentuojančiais teisės aktais, kontroliuoja maisto tvarkymo subjektus ir ūkio subjektus siekdamos nustatyti, kaip laikomasi Aprašo nuostatų.

31. Asmenys, pažeidę Aprašo nuostatas, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

32. Jeigu šiame Apraše nėra nustatyta kitaip, asmenų prašymai nagrinėjami ir atsakymai į juos pateikiami Asmenų prašymų nagrinėjimo ir jų aptarnavimo Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje taisyklių, patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2007 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. B1-790 „Dėl Asmenų prašymų nagrinėjimo ir jų aptarnavimo Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje taisyklių patvirtinimo“, nustatyta tvarka.

33. VMVT, teritorinių VMVT sprendimai, kontroliuojančių pareigūnų veiksmai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

______________


 

Negyvūninio maisto naudojimo gyvūnams šerti tvarkos aprašo

1 priedas

 

NEGYVŪNINIO MAISTO, KURIUO GALIMA ŠERTI GYVŪNUS, SĄRAŠAS

 

1 grupė – grūdai, sėmenys, saulėgrąžos, riešutai, pupelės, pupos, kitos ankštinės kultūros;

2 grupė – grūdų produktai (kruopos, miltai ir kt.), duonos ir pyrago gaminiai (be įdarų su gyvūniniais produktais), makaronai, bulvių gaminiai;

3 grupė – aliejus;

4 grupė – kopūstai ir valgomieji šakniavaisiai (burokėliai, morkos, bulvės ir kt.), vaisiai (obuoliai, kriaušės).

______________________


 

Negyvūninio maisto naudojimo gyvūnams šerti tvarkos aprašo

2 priedas

 

(Negyvūninio maisto važtaraščio formos pavyzdys)

 

NEGYVŪNINIO MAISTO VAŽTARAŠTIS

 

20__-_-_Nr. ______________

 

 

1. Siuntėjas: ___________________________

_____________________________________

_____________________________________

(pavadinimas / vardas, pavardė, adresas, maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo data ir numeris, telefonas, faksas, el. paštas)

2. Gavėjas: _____________________________

______________________________________

______________________________________

(pavadinimas / vardas, pavardė, adresas, veterinarinio patvirtinimo / registracijos numeris, ūkinių gyvūnų bandos kodas, telefonas, faksas, el. paštas)

3. Vežėjas: ____________________________

_____________________________________

_____________________________________

(pavadinimas / vardas, pavardė, adresas, faksas)

4. Transporto priemonės markė ir valstybinis numeris: ______________________________________

______________________________________

 

5. Siuntos pakrovimo data ir valanda:

 

______________________________________

______________________________________

 

6. Siuntos pakrovimo vieta (-os)

______________________________________

______________________________________

(adresas)

7. Siuntos paskirties vieta (-os)

____________________________________________________________________________

(adresas)

8. Siuntos atvežimo į paskirties vietą data ir valanda:

_________________________________________________________________________________________________________________

9. Negyvūninio maisto pavadinimas ir kiekis, kg:

1.________________________________________________________________________

2.________________________________________________________________________

3.________________________________________________________________________

 

10. Pastabos:

 

Siuntėjas                             __________________ _________________________________

(parašas)                                                                       (vardas, pavardė)   

Vežėjas __________________ _________________________________

(parašas)                                                                        (vardas, pavardė)   

Gavėjas __________________ _________________________________

(parašas)                                                                        (vardas, pavardė)   


 

Negyvūninio maisto naudojimo gyvūnams šerti tvarkos aprašo

3 priedas

 

(Apskaitos žurnalo formos pavyzdys)

 

______________________________________________________________________

(ūkio subjekto pavadinimas)

 

______________________________________________________________________

(ūkio subjekto adresas, telefonas, faksas, elektroninio pašto adresas)

 

 

 

 

Eil. Nr.

Gautas negyvūninis maistas

Sunaudotas negyvūninis maistas

negyvūninio maisto važtaraščio data, Nr.

pavadinimas

kiekis, kg

kiekis, kg

data

gyvūnams šerti (rūšis)

vieta

1.

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

6.

 

 

 

 

 

 

 

____________________________