LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VARTOJIMO GINČŲ NETEISMINIO SPRENDIMO SUBJEKTŲ SĄRAŠO SUDARYMO IR TVARKYMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2015 m. gruodžio 30 d. Nr. 1R-384

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo 292 straipsnio 1 dalimi:

1. Tvirtinu Vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektų sąrašo sudarymo ir tvarkymo taisykles (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2016 m. sausio 1 d.

 

 

Teisingumo ministras                                                                                              Juozas Bernatonis


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos teisingumo ministro

2015 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 1R-384

 

VARTOJIMO GINČŲ NETEISMINIO SPRENDIMO SUBJEKTŲ SĄRAŠO SUDARYMO IR TVARKYMO TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektų sąrašo sudarymo ir tvarkymo taisyklės (toliau – taisyklės) nustato vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektų sąrašo (toliau – sąrašas) sudarymą ir tvarkymą, vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektų įrašymą į sąrašą ir išbraukimą iš jo, taip pat sąrašo duomenis.

2. Taisyklėse vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatyme.

3. Taisyklės užtikrina Europos Parlamento ir Tarybos 2013 m. gegužės 21 d. direktyvos 2013/11/ES dėl alternatyvaus vartotojų ginčų sprendimo, kuria iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 2006/2004 ir Direktyva 2009/22/EB (OL 2013 L 165, p. 63), įgyvendinimą.

 

II SKYRIUS

SĄRAŠO SUDARYMAS IR TVARKYMAS

 

4. Sąrašą sudaro ir tvarko Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija (toliau – Teisingumo ministerija). Nuolat atnaujinamas sąrašas yra viešas ir skelbiamas Teisingumo ministerijos interneto svetainėje (www.tm.lt). Sąrašas tvirtinamas, vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektai į sąrašą įrašomi ir išbraukiami iš jo Lietuvos Respublikos teisingumo ministro (toliau – teisingumo ministras) įsakymu.

 

III SKYRIUS

VARTOJIMO GINČŲ NETEISMINIO SPRENDIMO SUBJEKTŲ ĮRAŠYMAS Į SĄRAŠĄ

 

5. Vartojimo ginčus nagrinėjančios institucijos įrašomos į sąrašą, kai raštu pateikia Teisingumo ministerijai šią informaciją:

5.1. savo pavadinimą, kontaktinius duomenis (pašto adresą, telefono numerį, elektroninio pašto adresą) ir interneto svetainės adresą;

5.2. informaciją apie savo struktūrą ir finansavimą;

5.3. informaciją apie už vartojimo ginčų sprendimą atsakingus fizinius asmenis, atlyginimą jiems už vartojimo ginčų neteisminį sprendimą ir jų įgaliojimų trukmę;

5.4. taikomas vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūros taisykles;

5.5. vidutinę vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūros trukmę;

5.6. kalbą arba kalbas, kuria (-iomis) vartotojas gali pateikti prašymą nagrinėti vartojimo ginčą ir kuria (-iomis) vykdoma vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūra;

5.7. ginčų, kuriems gali būti taikoma vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūra, rūšis;

5.8. atsisakymo nagrinėti vartotojo prašymą teisinius pagrindus;

5.9. teisinius motyvus, kad vartojimo ginčus nagrinėjanti institucija atitinka Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo 22, 223, 224, 225, 291 straipsniuose ir 293 straipsnio 1–4 dalyse nustatytus reikalavimus.

6. Kitas vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektas, siekiantis būti įrašytas į sąrašą, Teisingumo ministerijai raštu pateikia:

6.1. prašymą įrašyti į sąrašą;

6.2. taisyklių 5.1–5.8 papunkčiuose nurodytą informaciją;

6.3. teisinius motyvus, kad vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektas atitinka Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo 22 straipsnio 3 dalyje, 222, 223, 224 ir 225 straipsniuose nustatytus reikalavimus;

6.4. informaciją, patvirtinančią, kad sprendimą dėl vartojimo ginčo esmės priima toks pat vartotojų asociacijų ir verslininkus vienijančių asociacijų paskirtų (pasiūlytų) asmenų skaičius, jeigu vartojimo ginčas nagrinėjamas ir sprendimas dėl jo priimamas kolegialiai.

7. Jeigu vartojimo ginčus nagrinėjanti institucija ar kitas vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektas pateikia neišsamią ar netikslią taisyklių 5 ar 6 punkte nurodytą informaciją, Teisingumo ministerija per 15 dienų nuo informacijos gavimo dienos informuoja vartojimo ginčus nagrinėjančią instituciją ar kitą vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektą apie nustatytus trūkumus ir paprašo pateikti trūkstamą ar patikslintą informaciją per nustatytą terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 15 dienų. Jeigu per nustatytą terminą vartojimo ginčus nagrinėjanti institucija ar kitas vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektas nepateikia trūkstamos informacijos ar jos nepatikslina, atsisakoma įrašyti jį į sąrašą.

8. Teisingumo ministerija, gavusi taisyklių 5 punkte nurodytą vartojimo ginčus nagrinėjančios institucijos pateiktą informaciją, ne vėliau kaip per 10 dienų priima sprendimą dėl vartojimo ginčus nagrinėjančios institucijos įrašymo į sąrašą.

9. Teisingumo ministerija, gavusi kito vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjekto prašymą įrašyti jį į sąrašą ir taisyklių 6 punkte nurodytą informaciją, įvertina, ar vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektas atitinka Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo 22 straipsnio 3 dalyje, 222, 223, 224 ir 225 straipsniuose nustatytus reikalavimus. Teisingumo ministerija sprendimą dėl kito vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjekto įrašymo į sąrašą ar atsisakymo į jį įrašyti turi priimti ne vėliau kaip per 30 dienų nuo taisyklių 6 punkte nurodytos informacijos gavimo dienos. Teisingumo ministerijos sprendimas dėl atsisakymo įrašyti vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektą į sąrašą turi būti motyvuotas.

10. Teisingumo ministerijos sprendimas dėl vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjekto įrašymo į sąrašą ar atsisakymo į jį įrašyti siunčiamas tam vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektui ne vėliau kaip per 5 dienas nuo sprendimo priėmimo.

11. Pasikeitus taisyklių 5 ar 6 punkte nurodytai informacijai, vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektas apie informacijos pasikeitimą privalo pranešti Teisingumo ministerijai raštu ne vėliau kaip per 30 dienų nuo informacijos pasikeitimo.

 

IV SKYRIUS

VARTOJIMO GINČŲ NETEISMINIO SPRENDIMO SUBJEKTŲ IŠBRAUKIMAS IŠ SĄRAŠO

 

12. Vartojimo ginčus nagrinėjanti institucija gali būti išbraukta iš sąrašo pakeitus Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo 22 straipsnį.

13. Jeigu vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektas, įrašytas į sąrašą, neatitinka Lietuvos Respublikos vartotojų teisių apsaugos įstatymo reikalavimų, Teisingumo ministerija apie tai praneša šiam subjektui ir nurodo reikalavimus, kurių jis neatitinka. Jeigu kitas vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektas nurodytų trūkumų nepašalina per 3 mėnesius nuo pranešimo gavimo, Teisingumo ministerija priima sprendimą išbraukti šį subjektą iš sąrašo.

 

V SKYRIUS

SĄRAŠO DUOMENYS

 

14. Sąraše nurodomi šie duomenys:

14.1. vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjekto pavadinimas;

14.2. vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjekto kontaktiniai duomenys (pašto adresas, telefono ir fakso numeriai (jeigu turi), elektroninio pašto adresas) ir interneto svetainės adresas;

14.3. kalba arba kalbos, kuria (-iomis) vartotojas gali pateikti prašymą nagrinėti vartojimo ginčą ir kuria (-iomis) vykdoma vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūra;

14.4. ginčų, kuriems gali būti taikoma vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūra, rūšys;

14.5. sritys ir vartojimo ginčų kategorijos, kurių sprendimas yra vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjekto kompetencija;

14.6. informacija dėl šalių arba jų atstovų atvykimo į posėdį privalomumo, taip pat dėl vartojimo ginčų neteisminio sprendimo procedūros pobūdžio (žodinė ar rašytinė);

14.7. sprendimo, priimto išnagrinėjus vartojimo ginčą, privalomumas;

14.8. atsisakymo nagrinėti vartotojo prašymą teisiniai pagrindai.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Teisingumo ministerijos sprendimas atsisakyti įrašyti vartojimo ginčų neteisminio sprendimo subjektą į sąrašą ar išbraukti jį iš sąrašo gali būti skundžiamas administraciniam teismui Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

_________________________