Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

Dėl MOKYMOSI PAGAL NEFORMALIOJO SUAUGUSIŲJŲ ŠVIETIMO IR TĘSTINIO MOKYMOSI PROGRAMAS FINANSAVIMO METODIKOS PATVIRTINIMO

 

2016 m. sausio 14 d. Nr. 22
Vilnius

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymo 17 straipsnio 2 dalies 2 punktu, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Patvirtinti Mokymosi pagal neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programas finansavimo metodiką (pridedama).

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Algirdas Butkevičius

 

 

 

Švietimo ir mokslo ministrė                                                            Audronė Pitrėnienė

 


 

PATVIRTINTA
Lietuvos Respublikos Vyriausybės
2016 m. sausio 14 d. nutarimu Nr. 22

 

 

 

MOKYMOSI PAGAL NEFORMALIOJO SUAUGUSIŲJŲ ŠVIETIMO IR TĘSTINIO MOKYMOSI PROGRAMAS FINANSAVIMO METODIKA

 

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokymosi pagal neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programas finansavimo metodika (toliau – Metodika) nustato Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto (toliau – valstybės biudžetas) ir savivaldybių biudžetų lėšų skyrimo mokymuisi pagal neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi programas (toliau – programos) finansuoti tikslą, programų turinio ir siekiamų rezultatų sąlygas, programų vertinimo kriterijus, reikalavimus programoms ir jų vykdytojams, reglamentuoja programoms vykdyti skirtų lėšų naudojimą ir atsiskaitymą už jų naudojimą.

2. Suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi finansavimo tikslas – plėtoti neformaliojo suaugusiųjų švietimo paslaugas, pritaikyti jas prie visuomenės ir darbo rinkos poreikių.

3. Neformalusis suaugusiųjų švietimas ir tęstinis mokymasis finansuojamas skiriant atrinktoms programoms valstybės biudžeto arba savivaldybių biudžetų lėšas, siekiant suteikti teisines garantijas asmeniui įgyvendinti įgimtą teisę visą gyvenimą ugdyti savo asmenybę, laiduoti jam galimybę įgyti žinių ir gebėjimų, gerinti profesinius įgūdžius, sudaryti sąlygas tenkinti įvairius pažinimo poreikius, didinti asmenų, ugdomų pagal programas, skaičių.

4. Programų, finansuojamų Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijai (toliau – Ministerija) skirtomis valstybės biudžeto lėšomis, finansavimo ir atrankos tvarką nustato ir šios tvarkos aprašą tvirtina švietimo ir mokslo ministras (toliau – Ministras), o programų, finansuojamų savivaldybės biudžeto lėšomis, finansavimo ir atrankos tvarką nustato ir šios tvarkos aprašą tvirtina savivaldybės taryba (toliau – Taryba).

5. Programos apimtis ir minimalus mokinių skaičius nustatomi programų atrankos sąlygų aprašuose, kuriuos tvirtina Ministras arba Taryba. Programos finansuojamos ir atrenkamos pagal Ministro arba Tarybos patvirtintus programų atrankos tvarkos aprašus, Metodikos 11 punkte nustatytas programos turinio ir siekiamų rezultatų atitikties sąlygas, Metodikos 13 punkte nustatytus programos vykdytojo reikalavimus ir Metodikos 12 punkte nustatytus programos atrankos vertinimo kriterijus.

6. Dalyvauti programų atrankoje gali neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjai (toliau – programos vykdytojai).

7. Per atranką atrinktų įgyvendinti programų, finansuojamų valstybės biudžeto lėšomis, sąrašus tvirtina Ministras, o programoms vykdyti skirtas valstybės biudžeto lėšas administruoja Ministro įgaliota institucija.

8. Per atranką atrinktų įgyvendinti programų, finansuojamų savivaldybių biudžetų lėšomis, sąrašus tvirtina savivaldybės administracijos direktorius, o programoms vykdyti skirtas savivaldybės biudžeto lėšas administruoja savivaldybės administracija.

9. Programoms vykdyti skiriama maksimali lėšų suma nustatoma programų atrankos sąlygų apraše. Jeigu programai vykdyti reikalinga lėšų suma viršija maksimalią galimą skirti lėšų sumą, programos vykdytojas privalo užtikrinti, kad likusi programos vykdymo išlaidų dalis būtų finansuojama iš kitų finansavimo šaltinių.

10. Metodikoje vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos švietimo įstatyme, Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatyme, Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme ir Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatyme vartojamas sąvokas.

 

 

iI SKYRIUS

REIKALAVIMAI PROGRAMOMS IR PROGRAMŲ VYKDYTOJAMS

 

11. Programos turinys ir siekiami rezultatai turi atitikti vieną iš šių sąlygų:

11.1. mokymosi visą gyvenimą paslaugų regionuose plėtra;

11.2. darbo rinkai aktualių suaugusiųjų bendrųjų kompetencijų ugdymas;

11.3. asmenų mokymasis trečiojo amžiaus universitete;

11.4. andragogų kompetencijų tobulinimas;

11.5. profesinei veiklai reikalingų žinių ir gebėjimų įgijimas ar tobulinimas;

11.6. asmens bendrosios kultūros ugdymas.

12. Programos atrenkamos pagal šiuos programos vertinimo kriterijus:

12.1. programos tinkamumas ir aktualumas programos tikslams pasiekti;

12.2. programos rezultatyvumas, tikslų ir uždavinių formuluočių aiškumas, konkretumas, dermė su programos turiniu;

12.3. programos efektyvumas, turinio išsamumas, temų pateikimo nuoseklumas, mokymo (mokymosi) metodų, būdų ir laiko tinkamumas ir dermė su kitomis programos sudedamosiomis dalimis;

12.4. programos poveikio tikimybė ir planuojamų įgyti ar patobulinti kompetencijų loginis ryšys su programos tikslu, uždaviniais ir turiniu;

12.5. programos naudingumas ir tęstinumo užtikrinimas;

12.6. kiti programos finansavimo šaltiniai.

13. Programos vykdytojas turi atitikti šiuos reikalavimus:

13.1. turėti teisę vykdyti švietimo veiklą ir būti registruotas Švietimo ir mokslo institucijų registre;

13.2. atitikti Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymo 2 straipsnio 4 dalyje apibrėžtą neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi teikėjo sąvoką;

13.3. turėti žmogiškųjų išteklių personalą, įgijusį ne mažesnę nei vienų metų suaugusiųjų neformaliojo švietimo ir tęstinio mokymosi veiklos patirtį.

14. Informacija apie vykdomą programą turi būti skelbiama visuomenės informavimo priemonėse.

Įgyvendinant programas sukurti produktai (pavyzdžiui, mokymo metodikos, mokymosi priemonės: vadovėliai, konspektai, užduočių rinkiniai, skaidrės, testai) turi būti viešai skelbiami programos vykdytojo ar programas atrenkančios institucijos interneto svetainėse, siekiant didinti informacijos mokymuisi visą gyvenimą prieinamumą ir skatinti teigiamus šios srities pokyčius.

15. Programų kokybė privalo būti užtikrinama pagal Lietuvos Respublikos neformaliojo suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi įstatymo 10 straipsnį.

 

III SKYRIUS

PROGRAMų FINANSAVIMAS, LĖŠŲ NAUDOJIMAS IR ATSISKAITYMAS UŽ JŲ NAUDOJIMĄ

 

16. Programas atrenka Ministro įgaliota institucija arba savivaldybės administracija, kurios savo interneto svetainėse skelbia visą su programų atranka susijusią informaciją.

17. Lėšas programoms, finansuojamoms iš valstybės biudžeto, vykdyti, atsižvelgdama į valstybės finansines galimybes ir Ministro įgaliotos institucijos pateiktus siūlymus, skiria Ministerija.

18. Lėšas programoms, finansuojamoms iš savivaldybių biudžetų, vykdyti, atsižvelgdama į savivaldybės finansines galimybes ir savivaldybės administracijos pateiktus siūlymus, skiria Taryba.

19. Ministro įgaliota institucija siūlymus dėl lėšų skyrimo programoms vykdyti Ministerijai teikia programų atrankos tvarkos aprašo, patvirtinto Ministro, nustatyta tvarka.

20. Savivaldybės administracija siūlymus dėl lėšų skyrimo programoms vykdyti Tarybai teikia programų atrankos tvarkos aprašo, patvirtinto Tarybos, nustatyta tvarka.

21. Programoms vykdyti skirtos lėšos programų vykdytojams pervedamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2001 m. gegužės 14 d. nutarimu Nr. 543 „Dėl Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų sudarymo ir vykdymo taisyklių patvirtinimo“.

22. Programoms įgyvendinti skirtos valstybės biudžeto lėšos naudojamos ir už jų naudojimą Ministerijai atsiskaitoma laikantis Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos lėšų planavimo ir naudojimo tvarkos, patvirtintos Ministro. Programoms įgyvendinti skirtos savivaldybių biudžetų lėšos naudojamos ir už jų naudojimą atsiskaitoma laikantis valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų ir kitų subjektų žemesniojo lygio biudžeto vykdymo ataskaitų sudarymo tvarkos, patvirtintos Ministro.

23. Tinkamomis programos vykdymo išlaidomis pripažįstamos tik tokios lėšos, kurios atitinka Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo nustatytas mokymo lėšas – tiesiogiai švietimo procesui organizuoti būtinas lėšas.

24. Nustačius, kad programos vykdytojas netinkamai atsiskaitė už programoms vykdyti panaudotas lėšas arba skirtos lėšos pripažintos netinkamomis programai vykdyti, jos turi būti grąžinamos Ministerijai arba savivaldybės administracijai, o lėšos programai finansuoti toliau programos vykdytojui negali būti skiriamos 3 metus nuo tokio pažeidimo nustatymo momento.

25. Programų įgyvendinimo finansinę priežiūrą ir kontrolę vykdo Ministerija, savivaldybės administracija ir Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė.

 

 

 

––––––––––––––––––––