PRIEŠGAISRINĖS APSAUGOS IR GELBĖJIMO DEPARTAMENTO

PRIE VIDAUS REIKALŲ MINISTERIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PRIEŠGAISRINIŲ GELBĖJIMO PAJĖGŲ KVĖPAVIMO ORGANŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2021 m. vasario 26 d. Nr. 1-116

Vilnius

 

 

1. Tvirtinu Priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų kvėpavimo organų apsaugos priemonių naudojimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pavedu Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Pajėgų valdymo valdybos viršininkui kontroliuoti šio įsakymo vykdymą.

3. Pripažįstu netekusiu galios Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2015 m. vasario 27 d. įsakymą Nr. 1-72 „Dėl Priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų kvėpavimo organų apsaugos aparatų ir jų papildomos įrangos naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo.

4. Šis įsakymas įsigalioja 2021 m. kovo 1 d.

 

 

 

Direktorius

vidaus tarnybos generolas                                                                                         Saulius Greičius

 

 

Patvirtinta

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo

departamento prie Vidaus reikalų

ministerijos direktoriaus

2021 m. vasario 26 d.

įsakymu Nr. 1-116

 

PRIEŠGAISRINIŲ GELBĖJIMO PAJĖGŲ KVĖPAVIMO ORGANŲ APSAUGOS PRIEMONIŲ NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų kvėpavimo organų apsaugos priemonių naudojimo tvarkos aprašo (toliau – Aprašas) tikslas – užtikrinti saugų ir kvalifikuotą priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų vidaus tarnybos sistemos pareigūnų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis (toliau – pareigūnai (darbuotojai), darbą, kai jie naudoja kvėpavimo organų apsaugos priemones.

2. Aprašas nustato pareigūnus (darbuotojus), atsakingus už kvėpavimo organų apsaugos priemonių naudojimą, darbo su kvėpavimo organų apsaugos priemonėmis organizavimą, pareigūnų (darbuotojų), dirbančių su kvėpavimo organų apsaugos priemonėmis, pasirengimą dirbti, jų veiksmus, atliekant gaisrų gesinimo ir kitus gelbėjimo darbus (toliau – gelbėjimo darbai) ir taktinių pratybų metu, kvėpavimo organų apsaugos priemonių laikymą ir dokumentų tvarkymą.

3. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Kvėpavimo organų apsaugos aparatas atliekant gelbėjimo darbus raudonojoje zonoje ir per taktines pratybas naudojamas autonominis suslėgtojo oro atsargą turintis aparatas, kuriuo kvėpavimo organai apsaugomi nuo įvairios koncentracijos kenksmingųjų medžiagų. Aparatą sudaro kaukė, suslėgtojo oro balionas ir tvirtinimo plokštė, prie kurios pritaisytas slėgio reduktorius, vidutinio slėgio jungiamoji žarnelė, manometras, manometro vamzdelis, įkvepiamo oro dozavimo vožtuvas, įspėjamasis įtaisas, įrangos jungtis, kūną juosiantys diržai.

3.2. Pareigūnų (darbuotojų) grandis – grupė pareigūnų (darbuotojų), kurie gelbėjimo darbų metu ir per taktines pratybas dėvėdami kvėpavimo organų apsaugos aparatus atlieka jiems skirtą užduotį raudonojoje zonoje.                     

3.3. Saugumo postas – už raudonosios zonos ribų numatyta saugi vieta, iš kurios saugumo posto budėtojas palaiko nuolatinį ryšį su pareigūnų (darbuotojų) grandimi, koordinuoja jos darbą ir kontroliuoja kvėpavimo organų apsaugos aparatų naudojimo laiką.

Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos civilinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos priešgaisrinės saugos įstatyme ir kituose teisės aktuose.

4. Kvėpavimo organų apsaugos priemones sudaro kvėpavimo organų apsaugos aparatai (toliau – kvėpavimo aparatas) ir kiti aparatai (respiratoriai ir filtruojamosios dujokaukės), valantys per filtrą įkvepiamą aplinkos orą (toliau – filtravimo aparatas).

5. Kvėpavimo aparatai skiriami visai budinčiai pamainai, o ne kiekvienam pareigūnui (darbuotojui) atskirai. Kvėpavimo aparatų ištisinės kaukės (toliau – kaukė) skiriamos kiekvienam budinčios pamainos pareigūnui (darbuotojui), turinčiam teisę dirbti su kvėpavimo aparatu, asmeniškai. Filtravimo aparatai skiriami kiekvienam budinčios pamainos pareigūnui (darbuotojui) asmeniškai.

6. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – departamentas) teritorinėse priešgaisrinėse gelbėjimo valdybose (toliau – TPGV) ir objektuose, kuriuose įsteigti valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos struktūriniai padaliniai priešgaisrinei saugai užtikrinti (toliau – struktūrinis padalinys objekte), rekomenduojama naudoti tik vieno gamintojo ir vienos sistemos kvėpavimo aparatus.

7. Aprašo nuostatos, reglamentuojančios darbo su kvėpavimo organų apsaugos priemonėmis organizavimą, pareigūnų (darbuotojų) veiksmus atliekant gelbėjimo darbus ir taktinių pratybų metu, yra taikomos visoms priešgaisrinėms gelbėjimo pajėgoms. Kvėpavimo organų apsaugos priemonių techninį ir materialinį aprūpinimą, eksploatavimą ir priežiūrą departamentui nepavaldžiose įstaigose organizuoja įstaigos vadovas ar jo įgaliotas asmuo.

8. Su kvėpavimo aparatais gali dirbti valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai, vidaus tarnybos sistemos pareigūnai, valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis, nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą ir baigę mokymo kursą Ugniagesių gelbėtojų mokykloje.

9. Kvėpavimo organų apsaugos priemonės naudojamos vadovaujantis šiuo Aprašu ir gamintojo instrukcijomis.

 

 

II SKYRIUS

PAREIGŪNAI (Darbuotojai), atsakingi už Kvėpavimo organų apsaugos PRIEMONIŲ naudojimą IR PRIEŽIŪRĄ

 

 

 

10. Kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos, kurią sudaro aukštojo slėgio kompresoriai, kvėpavimo aparatų ir kaukių testavimo prietaisai, įrankiai, bandymo įrenginiai ir kita, kontrolę ir naudojimo analizę valstybinėje priešgaisrinėje gelbėjimo tarnyboje (toliau – VPGT) atlieka departamento Materialinių išteklių valdymo valdyba (toliau – MIVV).

11. Kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos techninį ir materialinį aprūpinimą, eksploatavimą ir priežiūrą departamentui pavaldžiose įstaigose, departamento struktūriniuose padaliniuose, TPGV ir struktūriniuose padaliniuose objektuose organizuoja šių įstaigų ir padalinių vadovai.

12. Pareigūnai (darbuotojai), atsakingais už kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos eksploatavimą ir priežiūrą skiriami įsakymu. Paskirti pareigūnai (darbuotojai) privalo turėti kvalifikacijos pažymėjimą, suteikiantį teisę atlikti kompresorių priežiūros darbus ir dirbti su kvėpavimo aparatais ir jų papildomos įrangos priežiūros patalpoje (-ose) esančiais įrenginiais.

13. Pareigūnas (darbuotojas), atsakingas už kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos eksploatavimą ir priežiūrą:

13.1. užtikrina kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos priežiūrą ir laikymą kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos priežiūros patalpose;

13.2. tvarko kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos, atsarginių detalių dokumentus ir jų apskaitą;

13.3. nustatytu laiku organizuoja kvėpavimo aparatų, jų papildomos įrangos ir suslėgtojo oro balionuose esančio oro kokybės bandymus;

13.4. atsako už sugedusių ir (ar) sulūžusių kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos, kurių negali savo jėgomis suremontuoti (neleidžia gamintojo kvėpavimo aparatų naudojimo dokumentai), pateikimą laiku taisyti;

13.5. kiekvienais metais peržiūri ir įvertina kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos techninę būklę ir teikia pasiūlymus tiesioginiam vadovui ir MIVV Logistinio aprūpinimo skyriui (toliau – MIVV LAS) dėl darbo su kvėpavimo aparatais gerinimo;

13.6. nedelsdamas praneša tiesioginiam vadovui apie kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos gedimus, netinkamus kvėpavimo aparatų naudojimo atvejus ar kvėpavimo aparatų praradimą;

13.7. sudaro naudojamų kvėpavimo aparatų sąrašą, numeraciją;

13.8. organizuoja teorinius ir praktinius užsiėmimus, tikrina pareigūnų (darbuotojų) įgūdžius dirbti su kvėpavimo aparatais;

13.9. tikrina, ar budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai) tinkamai naudoja kvėpavimo aparatus ir jų papildomą įrangą.

14. TPGV, MIVV, Ugniagesių gelbėtojų mokyklos (toliau – UGM), struktūrinio padalinio objekte vadovas privalo užtikrinti, kad TPGV komandose, TPGV priešgaisrinėse gelbėjimo tarnybose (toliau – TPGV PGT), MIVV, UGM, struktūriniame padalinyje objekte, būtų įrengtos kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos priežiūros patalpos, kuriose būtų laikomi rezerviniai, remontuojami ar sugedę kvėpavimo aparatai, suslėgtojo oro balionai ir jų papildoma įranga, atliekamas jų remontas ir priežiūra.  

15. Budėjimo metu už kvėpavimo aparatus atsako pareigūnai (darbuotojai), kurie keičiantis pamainoms tuos kvėpavimo aparatus perima ir pasirašo Tarnybos knygoje.

16. Filtravimo aparatų kontrolę ir naudojimo analizę VPGT atlieka MIVV.

17. Filtravimo aparatų techninį ir materialinį aprūpinimą, naudojimą ir priežiūrą departamentui pavaldžiose įstaigose, departamento struktūriniuose padaliniuose, TPGV ir struktūriniuose padaliniuose objektuose organizuoja šių įstaigų ir padalinių vadovai.

 

III SKYRIUS

Darbo su Kvėpavimo organų apsaugos PRIEMONĖMIS organizavimAS

 

18. Budinčios pamainos vadas ar jo funkcijas atliekantis pareigūnas (darbuotojas):

18.1. vadovauja budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) treniruotėms esant nepalankioms sąlygoms (aukšta temperatūra, blogas matomumas, padidėjęs santykinis oro drėgnis ir pan.) ir gryname ore, kontroliuoja, kaip jie apskaičiuoja darbo su kvėpavimo aparatu laiką (1 priedas) ir eina saugumo posto budėtojo pareigas;

18.2. užtikrina, kad netinkami darbui kvėpavimo aparatai nebūtų naudojami ir apie gedimą nedelsdamas informuoja už kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos eksploatavimą ir priežiūrą atsakingą pareigūną (darbuotoją);

18.3. budėjimo priėmimo metu žodiniu nurodymu paskiria pareigūnų (darbuotojų) grandies (toliau – grandis) vadą, saugumo posto budėtoją ir numato grandies sudėtį;

18.4. budėjimo metu ar atliekant gelbėjimo darbus, gali priimti sprendimą paskirti kitą grandies vadą ar saugumo posto budėtoją, pakeisti grandies sudėtį;

18.5. užtikrina tinkamą kvėpavimo aparatų, rezervinių suslėgtojo oro balionų naudojimą budėjimo metu;

18.6. bent kartą per metus organizuoja taktines pratybas, treniruotes ar praktinius užsiėmimus, kurių metu naudojami rezerviniai suslėgtojo oro balionai.

19. Budinčios pamainos pareigūnas (darbuotojas):

19.1. priimdamas budėjimą ir kiekvieną kartą pakeitus suslėgtojo oro balioną patikrina jam priskirtą kvėpavimo aparatą (2 priedas), įrašo į Tarnybos knygą kvėpavimo aparato numerį, faktinį slėgį ir pasirašo;

19.2. budėjimo metu užtikrina, kad jam priskirtas kvėpavimo aparatas būtų tvarkingas;

19.3. budėjimo metu pastebėjęs kvėpavimo aparato gedimą ar nustatęs kitą priežastį, dėl kurios kvėpavimo aparatas toliau negali būti naudojamas, apie tai nedelsdamas informuoja budinčios pamainos vadą;

19.4. remdamasis budinčios pamainos vado žodiniu nurodymu vykdo grandies vado, saugumo posto budėtojo ar kitas pareigas.

20. Filtravimo aparatai naudojami atliekant gelbėjimo darbus geltonojoje ir žaliojoje zonose, taip pat treniruočių, taktinių pratybų ir profesinio tobulinimosi metu.

21. Darbą su filtravimo aparatais treniruočių, taktinių pratybų ir profesinio tobulinimosi metu organizuoja budinčios pamainos vadas ar jo funkcijas atliekantis pareigūnas (darbuotojas).

 


 

IV SKYRIUS

Pareigūnų (darbuotojų), DIRBANČIŲ SU Kvėpavimo organų apsaugos PRIEMONĖMIS, PASIRENGIMAS DIRBTI

 

22. Budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai):

22.1. ne rečiau kaip vieną kartą per ketvirtį gerina darbo su aparatu įgūdžius treniruodamiesi nepalankiomis sąlygomis (aukšta temperatūra, blogas matomumas, padidėjęs santykinis oro drėgnis ir pan.).

22.2. gerina darbo su kvėpavimo aparatu įgūdžius treniruodamiesi per taktines pratybas ir profesinio tobulinimosi metu;

22.3. mokosi tinkamai dirbti su kvėpavimo aparatu ir apskaičiuoti darbo su kvėpavimo aparatu laiką;

22.4. dirbdami su kvėpavimo aparatu laikosi darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų;

22.5. turi asmeninės apsaugos priemones (toliau – AAP), asmens žetonus (3 priedas) ir, jei yra, asmeninį šviečiantį signalą.

23.     TPGV, UGM, struktūrinio padalinio objekte pareigūnai (darbuotojai), turintys teisę dirbti su kvėpavimo aparatu, bet neįtraukti į budinčių pamainų sudėtį, turi asmens žetonus ir ne rečiau kaip vieną kartą per ketvirtį gerina darbo su kvėpavimo aparatu įgūdžius treniruodamiesi gryname ore, ne rečiau kaip 2 kartus per metus – treniruodamiesi esant nepalankioms sąlygoms (aukšta temperatūra, blogas matomumas, padidėjęs santykinis oro drėgnis ir pan.).

24. Budinčios pamainos pareigūnai (darbuotojai) ne rečiau kaip vieną kartą per ketvirtį gerina darbo su filtravimo aparatu įgūdžius treniruodamiesi gryname ore, per taktines pratybas ir profesinio tobulinimosi metu.

 

V SKYRIUS

Pareigūnų (darbuotojų), DIRBANČIŲ SU Kvėpavimo organų apsaugos PRIEMONĖMIS, veiksmai atliekant gelbėjimo darbus IR TAKTINIŲ PRATYBŲ METU

 

25. Gelbėjimo darbų vadovas (toliau – GDV), siekdamas užtikrinti su kvėpavimo aparatais dirbančių pareigūnų (darbuotojų), atliekančių gelbėjimo darbus, saugumą, turi nustatyti apsaugos lygmenį. Atsižvelgiant į įvykio sudėtingumą ir raudonosios zonos išplitimo ribas, realią padėtį įvykio metu, galimus pavojus ir turimus resursus, gelbėjimo darbai raudonojoje zonoje gali būti vykdomi trimis apsaugos lygmenimis (toliau – lygmuo):

25.1. I lygmuo, kai raudonoji zona susidaro atviroje teritorijoje ar vieno aukšto patalpose,  kuriose atstumas iki geltonosios zonos yra ne didesnis kaip 10 m ir numatoma, kad gelbėjimo darbai užtruks ne ilgiau kaip 30 minučių. Raudonojoje zonoje gali dirbti vienas pareigūnas (darbuotojas), kuris, atlikdamas gelbėjimo darbus, privalo nenutolti toliau, nei jį gali matyti saugumo posto budėtojas. Šiuo atveju jam talkinti gali vienas pareigūnas (darbuotojas) be kvėpavimo aparato (jis atlieka ir saugumo posto budėtojo funkcijas);

25.2. II lygmuo, kai raudonoji zona susidaro atviroje teritorijoje arba patalpose, kuriose atstumas iki geltonosios zonos yra nuo 10 m iki 50 m ir numatoma, kad gelbėjimo darbai užtruks ilgiau kaip 30 minučių, bet ne ilgiau kaip 1 val. Dirbanti grandis susideda iš ne mažiau kaip 2 pareigūnų (darbuotojų). Saugumo posto budėtojas dirba ne daugiau kaip su 2 grandimis;

25.3. III lygmuo, kai raudonojoje zonoje atliekami gelbėjimo darbai, išskyrus nustatytus 25.1 ir 25.2 papunkčiuose. Numatoma, kad gelbėjimo darbai truks ilgiau kaip 1 val. GDV sprendimu sudaromos rezervinės grandys. Dirbančios grandys susideda iš ne mažiau kaip 2 pareigūnų (darbuotojų). Saugumo posto budėtojas dirba ne daugiau kaip su 2 grandimis.

26. Pareigūnų (darbuotojų), dirbančių su kvėpavimo aparatais, saugaus darbo organizavimo reikalavimai raudonojoje zonoje:

26.1. atlikdami įvykio žvalgybą ir gelbėjimo darbus raudonojoje zonoje, grandies pareigūnai (darbuotojai), atsižvelgdami į įvykio pobūdį, privalo turėti: AAP, gaisrų gesinimo ir gelbėjimo įrangą, ryšio ir apšvietimo priemones, cheminės apsaugos kostiumus, virvę, diržus su plunksnakabliais, jeigu einama į dviejų aukštų ar aukštesnius kaip 6 m statinius;

26.2. visi grandies pareigūnai (darbuotojai) iš raudonosios zonos privalo grįžti vienu metu;

26.3. išeiti iš raudonosios zonos privaloma nelaukiant, kol suveiks garsinis signalas arba bus panaudotos oro atsargos;

26.4. jeigu pablogėjo nors vieno iš grandies pareigūnų (darbuotojų) savijauta, sugedo kvėpavimo aparatas, suveikė jo garsinis signalas arba jis panaudojo oro atsargas, visi grandies pareigūnai (darbuotojai) privalo nedelsdami kartu palikti raudonąją zoną;

26.5. atsijungti kvėpavimo aparatą neišėjus iš raudonosios zonos griežtai draudžiama;

26.6. vėdinti uždaras patalpas galima tik gavus GDV sutikimą ir įspėjus patalpose dirbančią (-ias) grandį (-is).

27. GDV privalo:

27.1. paskirti pareigūnams (darbuotojams), dirbantiems su kvėpavimo aparatais, užduotis, informuoti grandies pareigūnus (darbuotojus) apie galimus padarinius ir pavojus;

27.2. imtis priemonių, kad būtų sumažintas pavojingų veiksnių poveikis įvykio vietoje, kur dirba grandys;

27.3. prireikus organizuoti grandies pareigūnų (darbuotojų), nukentėjusiųjų ir įrangos švarinimą;

27.4. prireikus organizuoti rezervinių kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos punktą, nurodyti žaliojoje zonoje vietą, kurioje bus telkiami rezerviniai suslėgtojo oro balionai, rezerviniai kvėpavimo aparatai ir jų papildoma įranga;

27.5. nustatyti pareigūnų (darbuotojų), dirbančių su kvėpavimo aparatais, keitimąsi, jų buvimo vietas ir rezervą;

27.6. nustatyti ryšio palaikymo įvykio vietoje tvarką.

28. Grandies vadas privalo:

28.1. numatyti veiksmų planą ir paaiškinti jį grandies pareigūnams (darbuotojams);

28.2. patikrinti, ar grandis turi visas AAP ir įrangą, reikalingą žvalgybai ir gelbėjimo darbams atlikti;

28.3. prieš įeidamas į raudonąją zoną atlikti kvėpavimo aparato kontrolinį patikrinimą. Gesindamas gaisrą, prieš patekdamas į patalpą, paruošti švirkštą, atsargiai atidaryti duris ir saugotis galimų liepsnos ar karštų dujų pliūpsnio, užtikrinti, kad šalia įėjimo į raudonąją zoną būtų rezervinė gaisrų gesinimo ir gelbėjimo įranga;

28.4. keistis informacija su saugumo posto budėtoju;

28.5. prireikus kviesti pagalbą;

28.6. grandžiai išeinant iš raudonosios zonos įvertina situaciją ir sprendžia, ką daryti su gaisrų gesinimo ir gelbėjimo įranga – palikti ar išnešti.

29. Grandies pareigūnai (darbuotojai), atsižvelgdami į įvykio pobūdį, privalo:

29.1. prieš įeidami į raudonąją zoną: atlikti kvėpavimo aparato kontrolinį patikrinimą, pasiimti ryšio priemones, pripildytą vandens gaisrinę žarną (kurioje yra slėgio) su prijungtu švirkštu (gaisrinė žarna GDV sprendimu gali būti nenaudojama, jei grandis sudaryta tik žmonėms evakuoti ir pan.), įrankius durims atidaryti ir konstrukcijoms ardyti, apšvietimo priemones, gelbėjimo įrangą, patikrinti ryšį su saugumo posto budėtoju, patikrinti, ar paruošta gaisrų gesinimo ir gelbėjimo įranga;

29.2. judėdami laikytis vienas nuo kito per ištiestos rankos atstumą arba, kad vienas kitą galėtų matyti ar girdėti;

29.3. gelbėjimo darbus atlikti atsižvelgdami į gaisrų gesinimo ir gelbėjimo darbų saugos reikalavimus;

29.4. stebėti kvėpavimo aparato manometro rodmenis ir žinoti, kur yra saugumo postas;

29.5. radę nukentėjusįjį, pranešti saugumo posto budėtojui, nedelsdami visi kartu išeiti ir išnešti nukentėjusįjį iš raudonosios zonos;

29.6. kai yra žema oro temperatūra, baigę darbą raudonojoje zonoje ir nusiėmę kaukes, saugotis kvėpuoti šaltu oru, negerti daug šalto vandens;

29.7. gavę signalą išeiti iš raudonosios zonos, pereiti saugumo postą, nusimauti kaukes ir pasiimti asmens žetonus.

30. Saugumo posto budėtojas privalo:

30.1.  stebėti, kaip atliekamas kontrolinis kvėpavimo aparato patikrinimas (2 priedas);

30.2. surinkti iš grandies pareigūnų (darbuotojų), įeinančių į raudonąją zoną, asmens žetonus, užpildyti juos, o išeinantiems iš raudonosios zonos – grąžinti;

30.3. į raudonąją zoną įleisti tik pareigūnus (darbuotojus)  su kvėpavimo aparatais;

30.4. ne rečiau kaip kas 5 minutes palaikyti ryšį su raudonojoje zonoje dirbančia grandimi;

30.5. nutrūkus ryšiui su raudonojoje zonoje dirbančia grandimi, pranešti GDV, mėginti užmegzti su  grandimi ryšį ir, gavęs GDV nurodymą, išsiųsti rezervinę grandį;

30.6. palaikyti ryšį su GDV;

30.7. stebėti, kad grandis iš raudonosios zonos grįžtų nustatytu laiku (4 priedas) ir visos sudėties.

31. Rezervinė grandis privalo:

31.1. turėti kvėpavimo aparatus ir būti pasirengusi eiti į raudonąją zoną;

31.2. būti susipažinusi su situacija įvykio vietoje.

32. Atliekant gelbėjimo darbus, taktinių pratybų ir profesinio tobulinimosi metu filtravimo aparatai turi būti naudojami griežtai laikantis filtravimo aparatų gamintojų teikiamų rekomendacijų.

 

VI SKYRIUS

Kvėpavimo organų apsaugos PRIEMONIŲ LAIKYMAS

 

33. Pradedant budėjimą, budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų) kvėpavimo aparatų slėgis suslėgtojo oro balionuose „Dräger“, „Auer“ ir „Interspiro“ turi būti ne mažesnis kaip 250 bar. Kitų kvėpavimo aparatų slėgis suslėgtojo oro balionuose nustatomas įstaigos, kurioje naudojami tokie kvėpavimo aparatai, viršininko įsakymu.

34. TPGV komandoje, TPGV PGT, TPGV PGT komandoje, UGM ir struktūriniame padalinyje objekte kiekviena kaukė TPGV, UGM ar struktūrinio padalinio objekte turi būti asmeniškai priskiriama pareigūnui (darbuotojui).

35. TPGV komandoje, TPGV PGT, TPGV PGT komandoje, UGM ir struktūriniame padalinyje objekte esantys kvėpavimo aparatai turi būti sunumeruoti. Naudojamų kvėpavimo aparatų (su identifikaciniais numeriais) sąrašą tvirtina TPGV komandos, TPGV PGT, TPGV PGT komandos, UGM ir struktūrinio padalinio objekte viršininkas.

36. Kvėpavimo aparatų laikymo TPGV komandoje, TPGV PGT, TPGV PGT komandoje, UGM ir struktūriniame padalinyje objekte reikalavimai:

36.1. techniškai tvarkingi kvėpavimo aparatai turi būti laikomi paruošti naudoti gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonėse. Kvėpavimo aparatų tokioje transporto priemonėje turi būti ne mažiau, nei šia transporto priemone į įvykio vietą vykstančių pareigūnų (darbuotojų), turinčių teisę dirbti su kvėpavimo aparatais;

36.2. pareigūnų (darbuotojų) kaukės budėjimo metu gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonėse turi būti paruoštos naudoti, laikomos kaukėms laikyti skirtuose dėkluose arba medžiaginiuose ar polietileno krepšeliuose;

36.3. darbinės parengties gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonėje užpildytų rezervinių suslėgtojo oro balionų turi būti ne mažiau nei kvėpavimo aparatų, paruoštų naudoti;

36.4.  ne budėjimo metu pareigūnų (darbuotojų) kaukės laikomos spintelėse, o rezervinės –tokioje vietoje, į kurią gali patekti budinčios pamainos vadas. Kaukės turi būti laikomos kaukėms laikyti skirtuose dėkluose arba medžiaginiuose ar polietileno krepšeliuose;

34.5. tvarkingos kaukės, tinkami naudoti suslėgtojo oro balionai, reduktoriai ir kita kvėpavimo aparatų papildoma įranga turi būti laikomi atskirai nuo netinkamų naudoti;

36.6. pripildyti suslėgtojo oro balionai turi būti laikomi atskirai nuo balionų, turinčių mažesnį slėgį nei 250 bar.

37. Kai gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonėse kvėpavimo aparatų yra daugiau nei budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų), turinčių teisę dirbti su kvėpavimo aparatais, prieš budėjimą juos patikrina budinčios pamainos vado paskirtas pareigūnas (darbuotojas). Jis įrašo į Tarnybos knygą patikrinto kvėpavimo aparato numerį, faktinį slėgį ir pasirašo.

38. Rezervinėse gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonėse esančius kvėpavimo aparatus prieš budėjimą patikrina budinčios pamainos vado paskirtas pareigūnas (darbuotojas). Jis įrašo į Tarnybos knygą patikrinto kvėpavimo aparato numerį, faktinį slėgį ir pasirašo.

39TPGV komandoje, TPGV PGT, TPGV PGT komandoje, UGM ir struktūriniame padalinyje objekte tinkamų naudoti kvėpavimo aparatų turi būti ne mažiau nei budinčios pamainos pareigūnų (darbuotojų), turinčių teisę dirbti su kvėpavimo aparatais (jei yra pareigūnų (darbuotojų), neįtrauktų į budinčios pamainos sudėtį, bet turinčių teisę dirbti su kvėpavimo aparatais, jiems papildomai turi būti skiriama po vieną kvėpavimo aparatą).

40. Filtravimo aparatai turi būti laikomi ir saugomi pagal filtravimo aparatų gamintojų teikiamas rekomendacijas.

 

VII SKYRIUS

KVĖPAVIMO APARATŲ dokumentų tvarkymas

 

41. Departamentui pavaldžios įstaigos, departamento struktūriniai padaliniai, TPGV ir struktūriniai padaliniai objektuose privalo pildyti kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos naudojimo dokumentus (5 priedas).

 

__________________________________

 

Priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų

kvėpavimo organų apsaugos priemonių

naudojimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

 

Darbo su kvėpavimo ORGANŲ APSAUGOS aparatU Laiko apskaičiavimaS

 

1. Numatytas pareigūnų (darbuotojų) grandies grįžimo laikas raudonojoje zonoje nustatomas pagal kvėpavimo organų apsaugos aparato (toliau – kvėpavimo aparatas), su kuriuo dirbama raudonojoje zonoje, suslėgtojo oro balione esantį mažiausią oro slėgį.

2. Kai dirbama su kvėpavimo aparatu, kontrolinis slėgis, kurį pasiekus privaloma grįžti iš raudonosios zonos į tinkamą kvėpuoti aplinką (PK), apskaičiuojamas pagal šią formulę:

 

PK = PŽ+PR ,

 

čia:   

PŽ –  maksimalus slėgio sumažėjimas judant iki darbo vietos raudonojoje zonoje;

PR – oro atsargos suslėgtojo oro balione (slėgis, kai suveikia įspėjamasis įtaisas).

 

Pavyzdys. Prieš einant į raudonąją zoną, oro slėgis „Dräger“ suslėgtojo oro  balionuose buvo 250 bar. Einant į raudonąją zoną slėgis nukrito iki 220 bar, t. y. suvartota 30 bar. Koks turėtų būti kontrolinis slėgis, kurį pasiekus būtina išeiti iš raudonosios zonos?

 

Sprendimas: PŽ=30 bar, PR=50 bar. Rasti PK.

 

PK=30 bar+50 bar=80 bar.

Numatytą grandies sugrįžimo iš raudonosios zonos laiką (TG) (skaičiuojant nuo kvėpavimo aparato įsijungimo) saugumo posto budėtojas nustato pagal formulę:

PB-PR ,
PS
 


TG =

 

čia: 

PB – slėgis suslėgtojo oro balione, prieš įeinant į raudonąją zoną;

PR – oro atsargos suslėgtojo oro balione (slėgis, kai suveikia įspėjamasis įtaisas);

PS – suvartojamas oro kiekis per 1 min. (įsakymu nustato TPGV ar struktūrinio padalinio objekte viršininkas).

 

Pavyzdys. Prieš einant į raudonąją zoną, oro slėgis suslėgtojo oro balionuose „Dräger“ buvo 280 bar. Kada reikės grįžti iš raudonosios zonos?

 

Sprendimas: PB=280 bar, PR=50 bar, PS= 10 bar. Rasti TG.

280-50
10
                                 

TG =                =23 min.

 

3. Kontrolinio slėgio ir numatyto sugrįžimo laiko skaičiavimai taikomi ir kai dirbama su cheminės apsaugos kostiumais, kuriems papildomai naudojamos oro atsargos. Tuomet oro atsargų suslėgtojo oro balione turi būti ne mažiau, nei numatoma gamintojo rekomendacijose. Jei tokie duomenys nenurodomi, ne mažiau kaip 100 bar.

 

_________________________________

 

Priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų

kvėpavimo organų apsaugos priemonių

naudojimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

 

KVĖPAVIMO ORGANŲ APSAUGOS APARATŲ tikrinimO TVARKA

 

1. Pareigūnas (darbuotojas) privalo patikrinti, ar kvėpavimo organų apsaugos aparatas (toliau – kvėpavimo aparatas) tinka darbui. Patikrinimai yra:

1.1. budėjimo priėmimo metu;

1.2. kontroliniai;

1.3. profilaktiniai (departamento nustatyta tvarka atlieka MIVV LAS).

2. Patikrinimas budėjimo priėmimo metu atliekamas priimant budėjimą ir kiekvieną kartą pakeitus suslėgtojo oro balioną. Patikrinimas atliekamas tokia tvarka:

2.1. atliekama vizuali kaukės ir kvėpavimo aparato patikra (apžiūrimi kūną juosiantys diržai, sagtys, žarnelės, tvirtinimo elementai, reduktoriaus plomba);

2.2. pareigūnas (darbuotojas) užsimauna kaukę, prijungia ją prie kvėpavimo aparato ir patikrina kaukės sandarumą;

2.3. atsukus suslėgtojo oro balioną, patikrinami įkvėpimo ir iškvėpimo vožtuvai, reduktoriaus darbas ir manometro duomenys;

2.4. nusimovus kaukę ir užsukus suslėgtojo oro balioną, patikrinamas aukšto slėgio sistemos sandarumas;

2.5. patikrinamas garsinis signalas (oro atsargų);

2.6. patikrinimo metu nustačius, kad kvėpavimo aparatas yra sugedęs ir patys pareigūnai (darbuotojai) negali gedimo pašalinti, būtina organizuoti kvėpavimo aparato remontą.

3. Kontroliniai patikrinimai atliekami prieš einant į įvykio vietą tokia tvarka:

3.1. atliekama vizuali kaukės ir kvėpavimo aparato patikra;

3.2. užsidėjus kvėpavimo aparatą ir prie jo prijungtą kaukę, patikrinamas kaukės hermetiškumas;

3.3. atsukus suslėgtojo oro balioną patikrinami įkvėpimo ir iškvėpimo vožtuvai, reduktoriaus darbas ir manometro duomenys.

 

_____________________________________

 

Priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų

kvėpavimo organų apsaugos priemonių

naudojimo tvarkos aprašo

3 priedas

 

 

(Asmens žetono forma)

ASMENS ŽETONAS

 

____________________________________________

(Įstaigos pavadinimas)

 

 

 

 

____________________________________________

(pareigūno (darbuotojo) vardas ir pavardė)

 

 

 

__________________________________________

(kvėpavimo aparato tipas)

 

 

____________________________________________

(suslėgtojo oro slėgis balione prieš einant į

raudonąją zoną)

 

 

1. Asmens žetonas (toliau – žetonas) išduodamas kiekvienam pareigūnui (darbuotojui), turinčiam teisę dirbti su kvėpavimo aparatu. Žetonas gaminamas iš nelaidžios vandeniui medžiagos. Žetone turi būti nurodyta:

1.1. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos ar jam pavaldžios įstaigos pavadinimas;

1.2. pareigūno (darbuotojo) vardas ir pavardė;

1.3. kvėpavimo organų apsaugos aparato tipas;

1.4. suslėgtojo oro slėgis balione prieš einant į raudonąją zoną, t. y. kontrolinio patikrinimo metu.

2. Prieš darbą raudonojoje zonoje saugumo posto budėtojas, surinkęs pareigūnų (darbuotojų) asmens žetonus, užrašo suslėgėtojo oro slėgį balione kontrolinio patikrinimo metu ir pažymi saugumo posto lape numatytą grįžimo iš raudonosios zonos laiką.

3. Žetonas užpildomas prieš pareigūnui (darbuotojui) einant į raudonąją zoną.

 

_________________________________

 

 

Priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų

kvėpavimo organų apsaugos priemonių

naudojimo tvarkos aprašo

4 priedas

 

Saugumo posto lagaminėliO SUDĖTIS

 

1. Saugumo posto budėtojas privalo turėti saugumo posto lagaminėlį (toliau – lagaminėlis), kuriame laikomas saugumo posto lapas, žibintas, laikrodis arba chronometras ir žymeklis. Lagaminėlis nuolat saugomas gaisrų gesinimo ir gelbėjimo transporto priemonėje. Saugumo posto lapo pavyzdys pateikiamas lentelėje.

 

 

SAUGUMO POSTO LAPO PAVYZDYS

 

______________________________________________________

(Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos įstaigos pavadinimas)

 

Oro kiekis

(bar)

 

Numatytas pareigūno (darbuotojo) grįžimo laikas (min) pagal slėgį

suslėgtojo oro balionuose (bar), kai oro sąnaudos 10 bar/min

 

160

170

180

190

200

210

220

230

240

250

260

270

280

290

300

Laikas (min)

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

 

 

 

2. Saugumo posto lape pareigūnas (darbuotojas), atliekantis saugumo posto budėtojo pareigas, prieš grandžiai einant į raudonąją zoną, užrašo kiekvieno grandies nario naudojamo kvėpavimo organų apsaugos aparato suslėgtojo oro baliono slėgį.

3. Saugumo posto lape pareigūnas (darbuotojas), atliekantis saugumo posto budėtojo pareigas, suskaičiuoja ir žymekliu pasižymi numatytą grįžimo į geltonąją zoną laiką.

4. Saugumo posto lapas turi būti nelaidus vandeniui.

 

_______________________________

 

Priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų

kvėpavimo organų apsaugos priemonių

naudojimo tvarkos aprašo

5 priedas

 

KVĖPAVIMO ORGANŲ APSAUGOS APARATŲ ir jų papildomos įrangos

NAUDOJIMO Dokumentų sąrašas

 

Eil. Nr.

Dokumento pavadinimas

Saugojimo vieta

Atsakingas darbuotojas

Saugojimo laikotarpis

1.

Tarnybos knyga

budinčios pamainos vado patalpoje

budinčios pamainos vadas

3 metai

2.

Kvėpavimo organų apsaugos aparatų tikrinimo žurnalas

TPGV PGT, TPGV komandos, MIVV, UGM, struktūrinių padalinių objektuose kvėpavimo organų apsaugos aparatų (toliau – kvėpavimo aparatas) ir jų papildomos įrangos priežiūros patalpoje

pareigūnas (darbuotojas), atsakingas už kvėpavimo aparatus ir jų papildomą įrangą

2 metai

3.

Suslėgtojo oro balionų bandymo protokolai

MIVV

MIVV LAS atsakingas darbuotojas

5 metai

4.

Suslėgtojo oro balionų bandymų žurnalai

MIVV

MIVV LAS atsakingas darbuotojas

5 metai

5.

Suslėgtojo oro balionų bandymų protokolų kopijos

TPGV PGT, TPGV komandos, MIVV, UGM, struktūrinių padalinių objektuose kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos priežiūros patalpoje

pareigūnas (darbuotojas), atsakingas už kvėpavimo aparatus ir jų papildomą įrangą

5 metai

6.

Oro kokybės protokolai

TPGV PGT, TPGV komandos, MIVV, UGM, struktūrinių padalinių objektuose kvėpavimo aparatų ir jų papildomos įrangos priežiūros patalpoje

pareigūnas (darbuotojas), atsakingas už kvėpavimo aparatus ir jų papildomą įrangą

1 metai

 

 

___________________________