LOŠIMŲ PRIEŽIŪROS TARNYBOS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL REIKALAVIMŲ LOTERIJOS ĮRENGINIŲ PROGRAMINEI ĮRANGAI PATVIRTINIMO

 

 

2020 m. balandžio 30 d. Nr. DIE-319

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos loterijų įstatymo (2019 m. gruodžio 3 d. įstatymo Nr. XIII-2598 redakcija) 24 straipsnio 2 dalimi:

1. T v i r t i n u Reikalavimus loterijos įrenginių programinei įrangai (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2020 m. gegužės 1 d.

 

 

 

 

Direktorius                                                                                          Virginijus Daukšys

 

PATVIRTINTA

Lošimų priežiūros tarnybos prie

Lietuvos Respublikos

finansų ministerijos direktoriaus

2020 m. balandžio 30 d. įsakymu

Nr. DIE-319

 

 

REIKALAVIMAI LOTERIJOS ĮRENGINIŲ PROGRAMINEI ĮRANGAI

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1. Reikalavimai loterijos įrenginių programinei įrangai (toliau – Reikalavimai) nustato bendruosius ir techninius reikalavimus loterijų įrenginių programinei įrangai, skirtai laimingiems loterijos skaičiams ir (arba) ženklams atsitiktinai išrinkti.

2. Reikalavimai parengti pagal 2015 m. rugsėjo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos (ES) 2015/1535, kuria nustatoma informacijos apie techninius reglamentus ir informacinės visuomenės paslaugų taisykles teikimo tvarka (kodifikuota redakcija), reikalavimus.

3. Reikalavimuose naudojamos sąvokos:

3.1. Atsitiktinių skaičių generatorius (RNG) – programa, generuojanti tariamai atsitiktinių skaičių seką pagal tam tikrą pasiskirstymo dėsnį.

3.2. Kitos Reikalavimuose naudojamos sąvokos atitinka sąvokas, naudojamas Lietuvos Respublikos loterijų įstatyme (toliau – LĮ).

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI LOTERIJOS ĮRENGINIŲ PROGRAMINEI ĮRENGAI

 

4. Loterijos įrenginio programinė įranga privalo automatiškai tikrinti ją sudarančių komponentų ir kitų komponentų, įtakojančių laimingų loterijos skaičių ir (arba) ženklų rezultatą, autentiškumą naudojant skaitmeninį parašą (pavyzdžiui SHA kontrolinės sumos) ar kitus lygiaverčius metodus, kai loterijos įrenginio programinė įranga yra įjungiama ir ne rečiau, kaip kas 24 valandas po įjungimo.

5. Loterijos įrenginio programinės įrangos atliktų autentiškumo tikrinimų rezultatai privalo būti saugomi loterijos įrenginio programinės įrangos duomenų bazėje ne trumpiau kaip 90 kalendorinių dienų.

6. Loterijos įrenginio programinė įranga, nustačiusi jį sudarančių komponentų autentiškumo neatitikimus (klaidą), privalo stabdyti savo veiklą.

7. Loterijos įrenginio programinė įranga privalo būti sukurta taip, kad lokaliu ir nuotoliniu būdu būtų galimybė ją saugiai patikrinti sisteminiu lygmeniu identifikuojant įdiegtas programines įrangas, įskaitant pačios loterijos įrenginio programinės įrangos komponentus, ir jų versijas naudojant išorinę, trečiosios šalies parengtą, patikimą patikrinimo priemonę (toliau – išorinė patikrinimo priemonė). Išorinės patikrinimo priemonės patikimumas turi būti įvertintas sertifikavimo įstaigos.

8. Loterijos įrenginio programinės įrangos architektūra privalo būti tokia, kad ją būtų galima patikrinti naudojant išorinę patikrinimo priemonę.

9. Loterijos įrenginio programinė įranga privalo turėti datą ir laiką fiksuojantį vidinį laikrodį ar jame įrengtą laiko žymos tarnybinę stotį , kuris naudojamas:

9.1. Sudaryti loterijos tiražų, kada loterijos įrenginio programinė įranga atsitiktiniu būdu atrenka laimingus loterijos skaičius ir (arba) ženklus, laiko žymas;

9.2. Ataskaitoms rengti.

10. Loterijos įrenginio programinėje įrangoje negali būti laimingų loterijos skaičių ir (arba) ženklų kuriančios logikos.

11. Kitos loterijos įrenginio programinėje įrangoje esančios funkcijos, įtakojančios laimingų loterijos skaičių ir (arba) ženklų parinkimą, turi būti vykdomos loterijos įrenginio programinės įrangos, o pats vykdymas privalo nepriklausyti nuo išorinių veiksnių ir įrenginių.

12. Loterijos įrenginio programinė įranga įvykus loterijos tiražui privalo parodyti parinktą kiekvieną laimingų loterijos skaičių ir (arba) ženklų rezultatą bei negali šio rezultato keisti.

13. Loterijos įrenginio programinėje įrangoje naudojamas atsitiktinių skaičių generatorius privalo būti statistiškai nepriklausomas ir tolygiai pasiskirstęs, o jo patikimumo lygis (pasikliovimo lygmuo) turi būti ne mažesnis kaip 99 %.

14. Bet koks loterijos įrenginio programinėje įrangoje naudojamas rūšiavimo ar paskirstymo metodas privalo užtikrinti, kad visi aprašyti loterijos skaičių ir (arba) ženklų atrinkimo rezultatai būtų įmanomi ir sukurti pagal vyraujančias tikimybes. Rūšiavimo ir tapatinimo algoritmai privalo būti netendencingi.

15. Atsitiktinių skaičių generatorius privalo nuolatos generuoti atsitiktinius skaičius nepriklausomai nuo to, ar jie yra panaudojami loterijos skaičių ir (arba) ženklų rezultatui parinkti.

 

 

III SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Draudžiama eksploatuoti loterijos įrenginio programinę įrangą, kuri neturi sertifikavimo įstaigos jai išduoto atitikties sertifikato, kuris patvirtina, kad loterijos įrenginio programinė įranga atitinka LĮ ir šiuos Reikalavimus.

 

_________________