TEISĖJŲ TARYBA

 

NUTARIMAS

DĖL PavyzdiniO Kompensavimo teisėjams už viršvalandinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimą tvarkos aprašO PATVIRTINIMO

 

2014 m. gruodžio 19 d. Nr. 13P-167-(7.1.2)

Vilnius

 

Atsižvelgdama į tai, kad Konstitucinis Teismas 2011 m. vasario 14 d. nutarimu pripažino Teisėjų atlyginimų įstatymo 6 straipsnio 1 dalį tiek, kiek ribojama teisėjų teisė gauti teisingą atlyginimą už viršvalandinį darbą, už darbą švenčių ir poilsio dienomis, prieštaraujančia Lietuvos Respublikos Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalies nuostatai „Kiekvienas žmogus <...> turi teisę <...> gauti teisingą apmokėjimą už darbą <...>“ ir konstituciniam teisinės valstybės principui, bei pabrėžė būtinybę tinkamai atlyginti už atliktą darbą, bei konstatuodama, jog po minėto Konstitucinio Teismo nutarimo paskelbimo Teisėjų atlyginimo įstatymo 6 straipsnio 1 dalies nuostatos nebuvo pakeistos, taip pat nebuvo priimtas kitas teisės aktas, kuriuo būtų nustatytas kompensavimas teisėjams už viršvalandinį darbą, už darbą švenčių ir poilsio dienomis, Teisėjų taryba, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos teismų įstatymo 120 straipsnio 17 punktu, n u t a r i a:

1. Patvirtinti Pavyzdinį kompensavimo teisėjams už viršvalandinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimą tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Teisėjų tarybos 2013 m. birželio 28 d. nutarimą Nr. 13P-80-(7.1.2) „Dėl pavyzdinio atlyginimo bei kompensavimo teisėjams už viršvalandinį darbą bei darbą poilsio ir švenčių dienomis tvarkos aprašo patvirtinimo“.

3. Rekomenduoti teismams kompensuojant teisėjams už viršvalandinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimą vadovautis atsižvelgiant į šio nutarimo 1 punktu patvirtinto aprašo nuostatas parengta ir teismo pirmininko patvirtinta tvarka.

 

Pirmininkas                                                                                                     Egidijus Laužikas

 

 

 

Sekretorius                                                                                                      Ramūnas Gadliauskas

 

 

 

PATVIRTINTA

Teisėjų tarybos 2014 m. gruodžio 19 d.

nutarimu Nr. 13P-167-(7.1.2)

 

 

Pavyzdinis Kompensavimo teisėjams už viršvalandinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimą tvarkos aprašas

 

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Pavyzdinis kompensavimo teisėjams už viršvalandinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimą tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato pavyzdinę bendrosios kompetencijos ir specializuotų teismų teisėjų viršvalandinio darbo, darbo poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimo apskaitos, taip pat kompensavimo už šį darbą tvarką.

2. Pagal šį Aprašą nėra kompensuojama už Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekse, Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekse bei kituose įstatymuose nurodytų teisėjo funkcijų, kurias buvo galima atlikti teismo vidaus tvarkos taisyklėse nustatytu darbo laiku, tačiau jos nebuvo atliktos pasibaigus darbo dienai, atlikimą. Šis Aprašas netaikomas darbo organizavimo teismuose, nepakankamo teisėjų skaičiaus ar kitoms teisėjų darbo krūvio problemoms spręsti.

3. Siekdami efektyvaus darbo užmokesčiui skirtų lėšų naudojimo, teismų pirmininkai bendradarbiaudami su kitomis institucijomis (policija, prokuratūra) turi imtis organizacinių priemonių užtikrinančių, jog budėjimas būtų vykdomas kuo trumpesnį laiką (paprastai namuose) ir tik išimtiniais atvejais būtų dirbamas viršvalandinis darbas ar darbas poilsio ir švenčių dienomis.

4. Šiame Apraše vartojamos sąvokos:

Budėjimasteisėjo buvimas teisme arba namuose pagal teismo pirmininko ar jo įgalioto teisėjo patvirtintą teisėjų budėjimo grafiką poilsio ir švenčių dienomis, kad būtų užtikrintas neatidėliotinų veiksmų, kurių negalima atlikti teismo vidaus tvarkos taisyklėse nustatytu darbo laiku, atlikimas.

Darbas poilsio ir švenčių dienomis – teismo pirmininko nustatyta tvarka teisėjo dirbamas darbas, atliekamas poilsio ar šventės dieną ne pagal teismo pirmininko ar jo įgalioto teisėjo nustatytą budėjimo grafiką ir šio darbo iš anksto nebuvo galima suplanuoti ir numatyti bei dėl teisinių ir (ar) faktinių kliūčių negalima šių veiksmų atlikti kitu laiku ar atidėti kitai dienai.

Viršvalandinis darbas – teismo pirmininko nustatyta tvarka teisėjo dirbamas darbas, kuris viršija per vieną darbo dieną dirbamų valandų skaičių ir šio darbo iš anksto nebuvo galima suplanuoti ir numatyti bei dėl teisinių ir (ar) faktinių kliūčių negalima šių veiksmų atlikti kitu laiku ar atidėti kitai dienai.

 

II. VIRŠVALANDINIO DARBO, DARBO POILSIO IR ŠVENČIŲ DIENOMIS BEI BUDĖJIMO APSKAITA

 

5. Tikslus teisėjo pagal nustatytą tvarką dirbtų viršvalandžių, darbo poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimo laikas žymimas šio Aprašo priede nurodytos formos Teisėjų viršvalandžių, darbo poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimo apskaitos žurnale (toliau – Žurnalas).

6. Informaciją apie dirbtus viršvalandžius, darbą poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimus Žurnale įrašo pats teisėjas. Duomenų teisingumą ir tikslumą užtikrina teisėjas. Teismo pirmininkas arba jo įgaliotas skyriaus pirmininkas ar pirmininko pavaduotojas gali pareikalauti iš teisėjo pateikti papildomos informacijos apie Žurnale nurodytus procesinius veiksmus.

7. Teismo tarnautojas, atsakingas už bendrojo teismo darbuotojų darbo laiko apskaitos žiniaraščio pildymą, remdamasis Žurnalu kiekvieno mėnesio pabaigoje užpildo Teisėjų viršvalandinio darbo, darbo poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimų žiniaraštį (toliau – Papildomas žiniaraštis) ir prideda jį prie bendrojo teismo darbuotojų darbo laiko apskaitos žiniaraščio. Į Papildomą žiniaraštį neįtraukiamas Žurnalo įrašuose nurodytas laikas, jei jis nėra patvirtintas teismo pirmininko arba jo įgalioto skyriaus pirmininko ar pirmininko pavaduotojo rezoliucija, pripažinus, kad įraše nurodytas darbas nepriskirtinas darbui, už kurį kompensuojama šio Aprašo nustatyta tvarka.

 

III. KOMPENSAVIMAS UŽ VIRŠVALANDINĮ DARBĄ, DARBĄ POILSIO IR ŠVENČIŲ DIENOMIS BEI BUDĖJIMĄ

 

8. Teisėjams už viršvalandinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimą, jų pasirinkimu, kompensuojama šio Aprašo 9 punkte nustatyta tvarka apmokant už šį darbą arba šio Aprašo 10–14 punktuose nustatyta tvarka suteikiant poilsio dieną. Nurodytu būdu teisėjams kompensuojama ir tais atvejais, kai teisėjas poilsio ar švenčių dienomis išvyksta į tarnybinę komandiruotę, būna joje ir (ar) grįžta iš jos.

9. Teisėjams, jų prašymu, už darbą poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimą mokamos piniginės kompensacijos:

9.1. už darbą poilsio ir švenčių dieną bei budėjimą švenčių dieną mokamas ne mažesnis kaip dvigubas teisėjo atlyginimas;

9.2. už budėjimą poilsio dieną, kai viršijama Darbo kodekse nustatyta darbo laiko trukmė, ir viršvalandinį darbą mokama ne mažiau kaip pusantro teisėjo atlyginimo;

9.3. už budėjimą poilsio dieną, kai nėra viršijama Darbo kodekse nustatyta darbo laiko trukmė, mokamas vidutinis teisėjo atlyginimas.

10. Apskaičiuojant piniginės kompensacijos dydį budėjimas teisme prilyginamas darbo laikui, o budėjimas namuose – ne mažiau kaip pusei darbo laiko.

11. Teisėjams, jų prašymu, už viršvalandinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimą kompensuojama suteikiant per artimiausią kalendorinį mėnesį kitą poilsio dieną arba tą dieną pridedant prie kasmetinių atostogų ir mokant už tą dieną teisėjui jo vidutinį darbo užmokestį (toliau – papildoma mokama poilsio diena):

11.1. už aštuonių valandų trukmės viršvalandinį darbą suteikiama viena papildoma mokama poilsio diena;

11.2. už budėjimą teisme bei darbą švenčių ar poilsio dieną, nesvarbu, kiek valandų tą dieną faktiškai teisėjas dirbo ar budėjo, tačiau neviršijant teisės aktuose nustatytos maksimalios leistinos šių darbų bei budėjimų trukmės, suteikiama viena papildoma mokama poilsio diena;

11.3. už dviejų dienų budėjimą namuose, nesvarbu, kiek valandų tomis dienomis faktiškai teisėjas budėjo, tačiau neviršijant teisės aktuose nustatytos maksimalios leistinos šių budėjimų trukmės, suteikiama viena papildoma mokama poilsio diena.

12. Teisėjui suteikta papildoma mokama poilsio diena pažymima Papildomame žiniaraštyje. Toks žymėjimas nedaro įtakos bendrojo teismo darbuotojų darbo laiko apskaitos žiniaraščio pildymui.

13. Per kalendorinius metus nepanaudotos papildomos mokamos poilsio dienos už tais metais dirbtą viršvalandinį darbą, darbą poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimą yra perkeliamos į kitus kalendorinius metus.

14. Atleidžiant teisėją iš darbo už nepanaudotas papildomas mokamas poilsio dienas išmokama piniginė kompensacija. Jeigu teisėjui papildomos mokamos poilsio dienos nebuvo suteiktos daugiau kaip už vienus kalendorinius metus, kompensacija išmokama už visas nepanaudotas papildomas mokamas poilsio dienas. Ne vėliau kaip paskutinę teisėjo darbo dieną išmokamos piniginės kompensacijos už nepanaudotas papildomas mokamas poilsio dienas dydis nustatomas nepanaudotų papildomų mokamų poilsio dienų sumą padauginus iš teisėjo vidutinio darbo dienos užmokesčio.

 

 

 

 

IV. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

15. Už klaidingą duomenų apie dirbtų viršvalandžių, darbo poilsio ir švenčių dienomis bei budėjimo tikslaus laiko pateikimą atsako teisėjai, o klaidingą jų apskaitą – teismo pirmininkas.

___________________

 

 

Pavyzdinio atlyginimo bei kompensavimo teisėjams už viršvalandinį darbą bei darbą poilsio ir švenčių dienomis tvarkos aprašo priedas

 

(Žurnalo formos pavyzdys)

 

teisėjų viršvalandžių, darbo poilsio ir švenčių dienomis BEI budėjimo apskaitos žurnalas

 

 

 

Pildoma dirbant viršvalandinį darbą

Pildoma dirbant poilsio ir švenčių dienomis

 

Eil. Nr.

Veiksmų, atliktų dirbant viršvalandinį darbą, aprašymas

Viršvalandinio darbo pradžia ir pabaiga

Teisėjo vardas, pavardė

Parašas

Teismo pirmininko ar jo įgalioto asmens rezoliucija

Eil. Nr.

Veiksmų, atliktų dirbant poilsio ir švenčių dienomis, aprašymas / budėjimai

Data

Laikas

Teisėjo vardas, pavardė

Parašas

Teismo pirmininko ar jo įgalioto asmens rezoliucija

Data

Laikas

Pradžia

Pabaiga

Atvykimas

Išvykimas

1.

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

_____________