VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS

INSPEKCIJOS VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS ATOMINĖS ENERGETIKOS SAUGOS INSPEKCIJOS VIRŠININKO 2021 M. LIEPOS 27 D. ĮSAKYMO NR. 22.3-124 „DĖL BRANDUOLINĖS SAUGOS REIKALAVIMŲ BSR-1.8.10-2021 „GALIMŲ BRANDUOLINIŲ IR RADIOLOGINIŲ AVARIJŲ BRANDUOLINĖS ENERGETIKOS OBJEKTE PADARINIŲ ANALIZĖ“ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. sausio 27 d. Nr. 22.3-16

Vilnius

 

 

1.    Pakeičiu Branduolinės saugos reikalavimus BSR-1.8.10-2021 „Galimų branduolinių ir radiologinių avarijų branduolinės energetikos objekte padarinių analizė“, patvirtintus Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos viršininko 2021 m. liepos 27 d. įsakymu Nr. 22.3-124 „Dėl branduolinės saugos reikalavimų BSR-1.8.10-2021 „Galimų branduolinių ir radiologinių avarijų branduolinės energetikos objekte padarinių analizė“ patvirtinimo“:

1.1.    Pakeičiu 4.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.1. Avarinio reagavimo aikštelė (angl. site area) – teritorija, apimanti branduolinės energetikos objekto aikštelę ir jo sanitarinės apsaugos zoną.“

1.2.    Pakeičiu 4.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.2. Avarinės parengties kategorija (angl. emergency preparedness category) – branduolinės energetikos objektų klasifikacinė grupė, kuriai priskiriamiems branduolinės energetikos objektams yra nustatyti tie patys avarinės parengties kategorijos nustatymo kriterijai ir yra taikomi vienodi pasirengimo ir reagavimo į branduolines ir radiologines avarijas reikalavimai.“

1.3.    Pakeičiu 4.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.3. Į aplinką išmetamų radionuklidų charakteristika (angl. source term) – faktinis ar galimas iš branduolinės energetikos objekto į aplinką, įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, išmetamų radionuklidų aktyvumas ir sudėtis.“

1.4.    Pakeičiu 4.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.4. Radionuklidų išmetimo į aplinką ribojimo ir radiologinių padarinių švelninimo veiksmai (angl. mitigatory action, toliau – ribojimo ir švelninimo veiksmai) – branduolinės energetikos objekte įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai licencijos turėtojo ar kitų asmenų nedelsiant vykdomi veiksmai, kurių tikslas yra apriboti galimybę patekti radionuklidams į aplinką, o jiems patekus į aplinką – švelninti galimą poveikį žmonių gyvybei, sveikatai, turtui ir aplinkai, taip sumažinant avarinio reagavimo poreikį avarinio reagavimo aikštelėje ar teritorijoje už avarinio reagavimo aikštelės.“

1.5.    Pakeičiu 4.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

4.5. Teritorija už avarinio reagavimo aikštelės (angl. off-site area) – teritorija aplink avarinio reagavimo aikštelę, kuri nėra valdoma ar kontroliuojama licencijos turėtojo ir kurioje visoje ar jos dalyje, branduolinės energetikos objekte įvykus branduolinei ar radiologinei avarijai, gali būti inicijuotas avarinis reagavimas.“

1.6.    Pakeičiu 12.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

12.1. nustatyti ir atrinkti įvykius, kurie BEO galėtų sukelti tokias branduolines ar radiologines avarijas (toliau – avarijos), kurios nulemtų radiologinius padarinius teritorijoje už avarinio reagavimo aikštelės;“

1.7.    Pakeičiu V skyriaus pirmojo skirsnio pavadinimą ir jį išdėstau taip:

PIRMASIS SKIRSNIS

ĮVYKIŲ, GALINČIŲ NULEMTI RADIOLOGINIUS PADARINIUS TERITORIJOJE UŽ AVARINIO REAGAVIMO AIKŠTELĖS, NUSTATYMAS IR ATRANKA

1.8.    Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Licencijos turėtojas ar pareiškėjas turi nustatyti ir atrinkti įvykius, kurie, neatsižvelgiant į jų mažą pasikartojimo dažnį (dažnis, kuris yra mažesnis nei BEO saugos analizės ataskaitoje pasirinktas dažnis, naudojamas kaip pradinių įvykių atrankos kriterijus), vertinamame BEO sukelia avarijas (toliau – postuluoti įvykiai), kurios gali nulemti radiologinius padarinius teritorijoje už avarinio reagavimo aikštelės.“

1.9.    Pakeičiu 18.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

18.5. avarijos vystymosi galimą eigą, kuri gali turėti įtakos į aplinką išmetamų radionuklidų charakteristikai ir kitiems radionuklidų išmetimo iš vertinamo BEO į aplinką aspektams (pavyzdžiui, į aplinką išmetamų radionuklidų aktyvumo padidėjimas dėl avarijos metu kilusio gaisro).“

1.10.  Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:

23. Licencijos turėtojas ar pareiškėjas turi atlikti postuluotų įvykių, kurių sąrašas yra sudaromas vadovaujantis Reikalavimų 19 ir 20 punktais, sukeltų avarijų analizę (toliau – postuluotų įvykių analizė). Atliekant postuluotų įvykių analizę, turi būti nustatyti postuluotų įvykių sąraše nurodytų postuluotų įvykių sukeltų avarijų vystymosi scenarijai (toliau – avarijų vystymosi scenarijai), BEO pažeidimo mastas bei į aplinką išmetamų radionuklidų charakteristikos.“

1.11.  Pakeičiu 29.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

29.1. nustatytas konkretaus postuluoto įvykio nulemtos avarijos vystymosi scenarijus. Atliekant šią analizę, turi būti įvertinti tiesioginiai ir netiesioginiai mechaniniai postuluoto įvykio nulemti poveikiai (pavyzdžiui, PBK išlaikymo baseinuose kritinės būsenos susidarymas dėl sunkių daiktų ar įrangos kritimo ant PBK išlaikymo baseinų; papildomas radionuklidų išmetimas iš PBK išlaikymo baseinų salės dėl salėje galimai esančių konteinerių su PBK nuvirtimo ir iš jo iškritusio PBK pažeidimo) bei Reikalavimų 29.3 ir 29.4 papunkčiuose nurodyti atvejai. Jei analizuojamas postuluotas įvykis gali nulemti skirtingus avarijos vystymosi scenarijus ir į aplinką išmetamų radionuklidų charakteristikas, turi būti vertinami visi galimi avarijos vystymosi scenarijų variantai;“

1.12.  Pakeičiu 29.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

29.5. nustatytos avarijos vystymosi scenarijaus charakteristikos. Atliekant šį vertinimą, taip pat turi būti įvertinti radionuklidų sklaidai aplinkos ore įtakos turintys parametrai (pavyzdžiui, išmetimo trukmė ir (ar) sparta). Jei vadovaujantis Reikalavimų 29.1 papunkčiu buvo vertinami keli galimi avarijos vystymosi scenarijaus variantai, į aplinką išmetamų radionuklidų charakteristika turi būti įvertinta kiekvienam avarijos vystymosi scenarijaus variantui;“

1.13.  Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Licencijos turėtojas ar pareiškėjas turi atlikti postuluotų įvykių sukeltų avarijų metu į aplinkos orą patekusių radionuklidų sklaidos ir gyventojų apšvitos vertinimą bei sudaryti radioaktyvaus užterštumo ir gyventojų apšvitos teritorijoje už avarinio reagavimo aikštelės žemėlapius.“

1.14.  Pakeičiu 34 punktą ir jį išdėstau taip:

34. Jei vadovaujantis Reikalavimų 29.1 papunkčiu buvo vertinami keli galimi avarijos vystymosi scenarijaus variantai, radionuklidų sklaidos aplinkos ore vertinimui atlikti gali būti pasirinktas tas avarijos vystymosi scenarijaus variantas, kuris gali nulemti didžiausią galimą apšvitą gyventojams esantiems teritorijoje už avarinio reagavimo aikštelės.“

1.15.  Pakeičiu 35 punktą ir jį išdėstau taip:

35. Atliekant konservatyviojo radionuklidų sklaidos scenarijaus vertinimą, turi būti naudojami tokie meteorologinės sąlygos ir kiti sklaidos modelį apibūdinantys duomenys (pavyzdžiui, reljefas, modeliuojamas nuotolis, laiko žingsnis, statinių įtaka), kuriems esant, įvykus avarijai, reprezentantai, esantys teritorijoje už avarinio reagavimo aikštelės, patirtų didžiausią galimą apšvitą.“

1.16.  Pakeičiu 36 punktą ir jį išdėstau taip:

36. Atliekant realistinio radionuklidų sklaidos scenarijaus vertinimą, turi būti naudojamos tokios vidutinės klimatinės sąlygos ir kiti sklaidos modelį apibūdinantys duomenys (pavyzdžiui, reljefas, modeliuojamas nuotolis, laiko žingsnis, statinių įtaka), kuriems esant, įvykus avarijai, reprezentantai, esantys teritorijoje už avarinio reagavimo aikštelės, patirtų labiausiai tikėtiną apšvitą. Vidutinės klimatinės sąlygos turi būti nustatytos įvertinus nagrinėjamai BEO aikštelei būdingas vidutines meteorologinius reiškinius apibūdinančių parametrų vertes ne trumpesniam nei paskutinių penkių kalendorinių metų laikotarpiui.“

1.17.  Pakeičiu 46 punktą ir jį išdėstau taip:

46. I avarinės parengties kategorijai priskiriami šie BEO:“

1.18.  Pakeičiu 46.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

46.4. kitas nei Reikalavimų 46.1–46.3 papunkčiuose nurodytas BEO, jei šio BEO aikštelės savybės, šiame BEO esantis radioaktyviųjų medžiagų kiekis, fizinė ir cheminė būsena ir (ar) šio BEO įrenginiuose generuojama energija nulemia tai, kad avarijos metu, nesiėmus apsaugomųjų veiksmų ir ribojimo ir švelninimo veiksmų, gyventojams teritorijoje už avarinio reagavimo aikštelės avarijos nulemta apšvita gali viršyti Reikalavimų 3.8 papunktyje nurodytame teisės akte nustatytus bendruosius kriterijus, taikomus siekiant išvengti arba sumažinti sunkių nulemtųjų jonizuojančiosios spinduliuotės sukeltų reiškinių atsiradimą;“

1.19.  Pakeičiu 47 punktą ir jį išdėstau taip:

47. II avarinės parengties kategorijai priskiriami šie BEO:“

1.20.  Pakeičiu 47.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

47.3. BEO ar jo įrenginiai, išskyrus branduolinį reaktorių ir neenergetinį branduolinį reaktorių, kuriuose naudojamos ar tvarkomos branduolinės ar daliosios medžiagos, o avarijos atveju gali įvykti save palaikanti grandininė branduolių dalijimosi reakcija, ir atstumas nuo BEO iki jo avarinio reagavimo aikštelės ribos yra mažesnis nei 0,5 kilometro;“

1.21.  Pakeičiu 47.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

47.4. kitas nei Reikalavimų 47.1–47.3 papunkčiuose nurodytas BEO, jei šio BEO aikštelės savybės, šiame BEO esantis radioaktyviųjų medžiagų kiekis, fizinė ir cheminė būsena ir (ar) šio BEO įrenginiuose generuojama energija nulemia tai, kad avarijos atveju, nesiėmus apsaugomųjų veiksmų ir ribojimo ir švelninimo veiksmų, gyventojams teritorijoje už avarinio reagavimo aikštelės avarijos nulemta apšvita neviršys Reikalavimų 3.8 papunktyje nurodytame teisės akte nustatytų bendrųjų kriterijų, taikomų siekiant išvengti arba sumažinti sunkių nulemtųjų jonizuojančiosios spinduliuotės sukeltų reiškinių atsiradimą, tačiau ši apšvita gali viršyti Reikalavimų 3.7 papunktyje nurodytame teisės akte gyventojams nustatytus ribinės dozės dydžius;“

1.22.  Pakeičiu 48 punktą ir jį išdėstau taip:

48. III avarinės parengties kategorijai priskiriami šie BEO:“

1.23.  Pakeičiu 48.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

48.2. BEO ar jo įrenginiai, išskyrus branduolinį reaktorių ir neenergetinį branduolinį reaktorių, kuriuose naudojamos ar tvarkomos branduolinės ar daliosios medžiagos, o avarijos atveju gali įvykti save palaikanti grandininė branduolių dalijimosi reakcija, ir atstumas nuo BEO iki jo avarinio reagavimo aikštelės ribos yra didesnis nei 0,5 km;“

1.24.  Pakeičiu 48.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

48.4. kitas nei Reikalavimų 48.1–48.3 papunkčiuose nurodytas BEO, jei šio BEO aikštelės savybės, šiame BEO esantis radioaktyviųjų medžiagų kiekis, fizinė ir cheminė būsena ir (ar) šio BEO įrenginiuose generuojama energija nulemia tai, kad avarijos atveju, nesiėmus apsaugomųjų veiksmų ir ribojimo ir švelninimo veiksmų, gyventojai teritorijoje už avarinio reagavimo aikštelės nepatirs apšvitos, viršijančios Reikalavimų 3.7 papunktyje nurodytame teisės akte gyventojams nustatytų ribinės dozės dydžių, tačiau asmenims (darbuotojams, praktikantams, studentams ar gyventojams), esantiems avarinio reagavimo aikštelėje, avarijos nulemta apšvita gali viršyti šiame teisės akte šiems asmenims nustatytus ribinės dozės dydžius;“

1.25.  Pakeičiu 50.6 papunktį ir jį išdėstau taip:

50.6. avarijos vystymosi scenarijaus nulemtos į aplinką išmetamų radionuklidų charakteristika;“

1.26.  Pakeičiu 53.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

53.8. į aplinką išmetamų radionuklidų charakteristikos vertinimo metodikos aprašymas ir pagrindimas;“

1.27.  Pakeičiu 55.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

55.4. į aplinką išmetamų radionuklidų charakteristikų vertinimas ir jo rezultatai;“

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2022 m. gegužės 1 dieną.

 

 

 

Viršininkas                                                                                                          Michail Demčenko