KAUNO MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

 

DĖL TRIUKŠMO PREVENCIJOS KAUNO MIESTO VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2016 m. gruodžio 27 d.   Nr. T-660

 

Kaunas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio
35 punktu, 16 straipsnio 2 dalies 35 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymo 13 straipsnio 1 dalies 2 punktu, Kauno miesto savivaldybės taryba
n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti Triukšmo prevencijos Kauno miesto viešosiose vietose taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Kauno miesto savivaldybės tarybos 2013 m. vasario 28 d. sprendimą Nr. T-95 „Dėl Triukšmo prevencijos Kauno miesto viešosiose vietose taisyklių patvirtinimo“.

 

 

Savivaldybės meras                                                                             Visvaldas Matijošaitis

 


 

PATVIRTINTA

Kauno miesto savivaldybės tarybos

2016 m. gruodžio 27 d.

sprendimu Nr. T-660      

 

 

TRIUKŠMO PREVENCIJOS KAUNO MIESTO VIEŠOSIOSE VIETOSE TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Triukšmo prevencijos Kauno miesto viešosiose vietose taisyklės (toliau – Taisyklės) parengtos vadovaujantis Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatymu, Lietuvos Respublikos civilinių pirotechnikos priemonių apyvartos kontrolės įstatymu,  Lietuvos higienos norma HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro   2011 m. birželio 13 d. įsakymu Nr. V-604 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ patvirtinimo“, ir kitais teisės aktais.

2. Taisyklės nustato triukšmo Kauno miesto viešosiose vietose prevencijos ir triukšmo mažinimo priemones, triukšmo valdytojų teises, pareigas, atsakomybę ir triukšmo kontrolę vykdančias institucijas.

3. Taisyklių tikslas – reglamentuoti veiklos, kurią vykdant Kauno miesto viešosiose vietose skleidžiamas triukšmas, valdymą siekiant apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką nuo neigiamo triukšmo poveikio.

 

II SKYRIUS

SĄVOKOS

 

4. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

4.1. Viešosios rimties trikdymas – šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais ir kitokiais garsiniais aparatais, pastatų durų, transporto priemonių durelių trankymas, šunų lodymas, netvarkingos signalizacijos veikimas, transporto priemonių triukšmingas  veikimas gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose ir kitose viešosiose vietose, o vakaro ir nakties metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, jeigu tai trikdo viešąją rimtį.

4.2. Viešoji vieta – vieša miesto erdvė (aikštės, skverai, parkai, pėsčiųjų takai, paplūdimiai ir kitos žmonių susibūrimams skirtos vietos), į kurią turi teisę patekti visi asmenys ir kurioje būnant asmeniui keliami tam tikri elgesio reikalavimai: gerbti kitų žmonių teises, jų nepažeisti, laikytis rimties, netrukdyti aplinkiniams.

5. Kitos Taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos triukšmo valdymo įstatyme ir kituose triukšmą reglamentuojančiuose teisės aktuose vartojamas sąvokas.

 

III SKYRIUS

TRIUKŠMO PREVENCIJA IR JO MAŽINIMO PRIEMONĖS

 

6. Triukšmo prevencija įgyvendinama valdant triukšmą ir jo poveikį žmonių sveikatai.

7. Siekiant apsaugoti gyventojų sveikatą Kauno miesto savivaldybės (toliau – Savivaldybė) taryba  tvirtina triukšmo prevencijos zonas ir  prižiūri, kaip Savivaldybės vykdomosios institucijos, kiti pavaldūs viešojo administravimo subjektai įgyvendina funkcijas  triukšmo valdymo srityje.

8. Siekdama apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, kai viršijami triukšmo ribiniai dydžiai, Savivaldybės vykdomoji institucija kartu su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija ar jos įgaliota institucija – Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentu  turi teisę laikinai:

8.1.   apriboti stacionarių triukšmo šaltinių veiklą;

8.2.   taikyti kitas  triukšmo mažinimo priemones;

8.3. suderinusi su Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, nustatytoje teritorijoje apriboti arba uždrausti transporto priemonių eismą.

9. Savivaldybės taryba, gavusi pagrįstus fizinių ar juridinių asmenų prašymus, sprendimu gali nustatyti 50 m atstumu aplink tyliųjų aglomeracijos ar gamtos zonų triukšmo šaltinį žemesnį negu yra nustatytas leidžiamą triukšmo lygį, jeigu ji pripažįsta, kad tyliųjų aglomeracijos ar gamtos zonų atskiros vietos dėl jose esančių triukšmo šaltinių kelia pavojų žmonių sveikatai.

10. Triukšmo matavimai atliekami standartizacijos norminių dokumentų nustatyta tvarka.

11.  Gyvūnų savininkai arba už juos atsakingi asmenys privalo užtikrinti, kad jų gyvūnai netrikdytų viešosios rimties.

12.  Garsinės informacijos ir signalizacijos savininkai arba atsakingi asmenys privalo užtikrinti, kad jų įranga būtų tvarkinga, netrikdytų viešosios rimties.

13. Mokyklose, neatsižvelgiant į jų steigėją, turi būti įrengtos poilsio nuo triukšmo patalpos.

 

 

 

IV SKYRIUS

TRIUKŠMO PREVENCIJA RIBOJANT VEIKLĄ

 

14. Atvirose viešosiose vietose renginiai gali  vykti dieną ir vakare, išskyrus Joninių, kalėdinius, naujametinius ar kitus miesto ir valstybinius renginius, kuriuos rengti nustatyta tvarka yra išduotas leidimas. Uždarose patalpose organizuojamų renginių laikas yra neribojamas, jeigu garsas nesklinda į išorinę aplinką ir neviršija teisės aktuose nustatytų ribinių dydžių.

15. Teikiant paslaugas ar vykdant prekybą atvirose viešosiose vietose draudžiama groti muziką ar jos instrumentais, skleisti garsinę informaciją ar reklamą, išskyrus renginius, kuriuos rengti nustatyta tvarka yra išduotas leidimas, lauko kavines, kuriose leidžiama groti muziką iki 22 val., ir atviras prekiavimo garso įrašais vietas, kuriose leidžiama groti muziką nuo 10 val. iki 20 val., neviršijant teisės aktuose nustatytų triukšmo ribinių dydžių.

16. Taisyklių 15 punkte nurodyti reikalavimai netaikomi uždarose patalpose grojamai muzikai, skleidžiamai garsinei informacijai ar reklamai, jei garsas nesklinda į išorinę aplinką ir neviršija teisės aktuose nustatytų triukšmo ribinių dydžių.   

17. Gyvenamojoje teritorijoje valyti ir tvarkyti teritorijas, naudoti tam skirtą techniką, išvežti atliekas, krauti prekes, produkciją ir kitas medžiagas vakare ir naktį, savaitgaliais ir švenčių dienomis nuo 22 val. iki 8 val. galima tik neviršijant triukšmo ribinių dydžių.

18.  Atvirose teritorijose įrengti žaidimų, cirko ir kiti atrakcionai gali veikti dieną ir vakare.

19. Draudžiama:

19.1. tyliosiose zonose, taip pat gyvenamųjų namų teritorijose darbo dienomis nuo 22 val. iki 7 val., poilsio ir švenčių dienomis – nuo 22 val. iki 9 val. vykdyti gamybinę, ūkinę, statybų, remonto, rekonstrukcijos ar kitokią veiklą, kuri trikdytų gyventojų darbą, poilsį arba miegą;

19.2. naudoti civilines pirotechnikos priemones (išskyrus F1 kategorijos fejerverkus) nustatytose tyliosiose aglomeracijos ar gamtos zonose ir arčiau kaip 30 m nuo mokyklų ir kitų ugdymo įstaigų, gydymo ir reabilitacijos įstaigų, kulto, šarvojimo patalpų, daugiabučių gyvenamųjų namų, jeigu tai nesuderinta su pastatų (statinių) ar patalpų valdytojais (išskyrus švenčių dienas, taip pat renginius, kuriuos rengti išduotame leidime numatytas civilinių pirotechnikos priemonių naudojimas);

19.3. naudoti civilines pirotechnikos priemones nuo 22 val. iki 8 val. (išskyrus švenčių dienas, taip pat miesto ir valstybinės reikšmės renginius, kuriuos rengti nustatyta tvarka yra išduotas leidimas).

20. Statant naujus objektus, kurie gali tapti triukšmo šaltiniu, juos remontuojant, rekonstruojant,  turi būti parinkti geriausi statybos (remonto, rekonstrukcijos) būdai, taip pat turi būti  numatomos priemonės triukšmo lygiui mažinti.

V SKYRIUS

TRIUKŠMO ŠALTINIO VALDYTOJO TEISĖS, PAREIGOS IR ATSAKOMYBĖ

 

21. Triukšmo šaltinių valdytojai turi teisę gauti iš Savivaldybės administracijos teisingą informaciją apie triukšmo lygį, jo prevencijos ir mažinimo priemonių įgyvendinimą, leidžiamus triukšmo normatyvus ir planuojamų naudoti triukšmo šaltinių pavojingumą sveikatai.

22. Triukšmo šaltinių valdytojai privalo laikytis teisės aktuose nustatytų triukšmo ribinių dydžių ir užtikrinti, kad naudojami triukšmo šaltiniai jų neviršytų.

23. Triukšmo šaltinių valdytojai, planuojantys statybos, rekonstrukcijos, remonto, montavimo darbus gyvenamosiose vietovėse, privalo ne vėliau kaip prieš 7 kalendorines dienas iki šių darbų pradžios pateikti Savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriui (toliau – Sveikatos apsaugos skyrius) informaciją raštu apie:

23.1. triukšmo šaltinių naudojimo vietą;

23.2. planuojamą triukšmo lygį ir jo trukmę per parą;

23.3. triukšmo mažinimo priemones.

24. Taisyklių 23 punkte nurodytą informaciją kaupia, sistemina ir analizuoja Sveikatos apsaugos skyrius.

25. Nepateikus Taisyklių 23 punkte nurodytos informacijos, darbai negali būti pradėti, o jau pradėti darbai turi būti nedelsiant nutraukti.

26. Savivaldybės administracijos direktoriaus raštišku reikalavimu triukšmo šaltinio valdytojai privalo tikslinti ir keisti triukšmo prevencijos veiksmų planus ir juos įgyvendinti, tikslinti ir keisti triukšmo šaltinių naudojimo trukmę ir konkretų šių šaltinių veiklos pradžios ir pabaigos laiką.

27. Taisyklių 26 punkte nurodytus reikalavimus triukšmo šaltinių valdytojai privalo įvykdyti:

27.1. juridiniai asmenys, užsiimantys gamyba, – ne vėliau kaip per 90 kalendorinių dienų;

27.2. juridiniai asmenys, užsiimantys prekyba, – ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų;

27.3. juridiniai asmenys, atliekantys statybos, rekonstrukcijos, remonto, montavimo darbus Kauno miesto viešosiose vietose, – ne vėliau kaip per 4 kalendorines dienas;

27.4. fiziniai asmenys – ne vėliau kaip per 3 kalendorines dienas.

28. Triukšmo šaltinių valdytojai, laiku neįvykdę Taisyklių 26 punkte nurodytų reikalavimų, atsako  teisės aktų nustatyta tvarka.

29. Triukšmo šaltinio valdytojas, savo veikla padaręs žalos žmonių sveikatai, turtui ir aplinkai, privalo ją atlyginti įstatymų teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VI SKYRIUS

TRIUKŠMO KONTROLĖ

 

30. Taisyklių vykdymą kontroliuoja įgaliotos valstybės institucijos ir Savivaldybės administracijos direktoriaus įgalioti asmenys.

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

31. Taisyklės tvirtinamos, keičiamos ir papildomos Savivaldybės tarybos sprendimu.

 

 

______________________________