LIETUVOS RESPUBLIKOS

VYRIAUSIOJI RINKIMŲ KOMISIJA

 

 

SPRENDIMAS

DĖL MOKYMŲ RINKIMŲ (REFERENDUMO) ORGANIZATORIAMS IR

DALYVIAMS ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO patvirtinimo

 

2022 m. spalio 20 d. Nr. Sp-94

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos vyriausioji rinkimų komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso 32 straipsnio 1 dalies 23 punktu, nusprendžia:

1. Patvirtinti Mokymų rinkimų (referendumo) organizatoriams ir dalyviams organizavimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos 2017 m. kovo 23 d. sprendimą Nr. Sp-79 „Dėl Mokymų rinkimų organizatoriams ir dalyviams organizavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

 

 

Komisijos pirmininkė                                                                                        Jolanta Petkevičienė

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos

vyriausiosios rinkimų komisijos

2022 m. spalio 20 d. sprendimu Nr. Sp-94

 

MOKYMŲ RINKIMŲ (REFERENDUMO) ORGANIZATORIAMS IR

DALYVIAMS ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Mokymų rinkimų (referendumo) organizatoriams ir dalyviams organizavimo tvarkos apraše (toliau – Aprašas) nustatoma rinkimų (referendumo) organizatorių (apygardų (savivaldybių), apylinkių rinkimų (referendumo) ir balsavimo komisijų narių bei darbuotojų (apygardų (savivaldybių) informatikų ir buhalterių) (toliau – organizatoriai) ir rinkimų (referendumo) dalyvių (toliau – dalyviai) mokymų tvarka, kuria siekiama įgyvendinti vieną iš prioritetinių Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos (toliau – Komisija) tikslų – siekti, kad rinkimus (referendumą) rengtų ir vykdytų bei rinkimų (referendumo) procesą kontroliuotų apmokyti profesionalūs ir kompetentingi asmenys.

2.   Organizatorių ir dalyvių mokymą pagal Komisijos nustatytus mokymo prioritetus ir prioritetines grupes organizuoja Komisijos sekretoriato Mokymų ir komunikacijos skyrius (toliau – Mokymų ir komunikacijos skyrius).

3. Siekiant užtikrinti veiksmingesnį mokymų organizavimą ir gerinti jų kokybę, mokymų poreikis nustatomas, mokymai organizuojami ir vertinami vadovaujantis Aprašu. Mokymų nauda turi būti vertinama ne tik pagal statistinius rodiklius, bet ir pagal atskirų sričių specialistų įgytų žinių grąžą ir jų pritaikymą rinkimų organizavimo ir vykdymo darbe.

 

II SKYRIUS

MOKYMŲ POREIKIO NUSTATYMAS IR MOKYMO PLANO SUDARYMAS

 

4.  Mokymų poreikis nustatomas atsižvelgiant į svarbiausius rinkimų (referendumo) rengimo ir vykdymo darbus, ir (ar) apklausiant organizatorius ir dalyvius.

5.  Mokymų ir komunikacijos skyrius parengia mokymų planą. Mokymai organizuojami pagal Komisijos pirmininko įsakymu patvirtintą mokymų planą.

6.  Mokymo lėšų poreikį, suderinęs su Komisijos sekretoriato Finansų skyriumi, planuoja ir tikslingą jų panaudojimą kontroliuoja Mokymų ir komunikacijos skyrius.

 

III SKYRIUS

MOKYMŲ RŪŠYS

 

7.     Mokymų ir komunikacijos skyrius organizuoja šiuos mokymus:

7.1. Įvadinę konferenciją. Komisija, sudariusi apygardų (savivaldybių) rinkimų (referendumo) komisijas, organizuoja konferenciją, į kurią kviečiami apygardų (savivaldybių) rinkimų (referendumo) komisijų pirmininkai ir nariai, taip pati Komisijos nariai. Konferencijos metu supažindinama su rinkimų (referendumo) naujovėmis, aptariami svarbiausi rinkimų (referendumo) rengimo ir vykdymo klausimai.

7.2. Organizatorių mokymus. Šiuose mokymuose dalyvauja apygardų (savivaldybių) rinkimų (referendumo) komisijų pirmininkai; apygardų (savivaldybių), apylinkių rinkimų (referendumo) komisijų ir balsavimo komisijų nariai; apygardų (savivaldybių) komisijų informatikai; apygardų (savivaldybių) komisijų buhalteriai. Šių mokymų tikslas – supažindinti minėtus subjektus su Lietuvos Respublikos teisės aktais, reglamentuojančiais rinkimų (referendumo) rengimą ir vykdymą, kaip tinkamai atlikti rinkimų (referendumo) procedūras, organizuoti rinkimų (referendumo) komisijų darbą, naudoti valstybės biudžeto lėšas, naudotis Komisijos informacine sistema. Organizatoriai privalo būti susipažinę su atitinkamiems rinkimams (referendumui) aktualiais juos reglamentuojančiais teisės aktais:

7.2.1. Lietuvos Respublikos Konstitucija;

7.2.2. Lietuvos Respublikos rinkimų kodeksu;

7.2.3. Lietuvos Respublikos referendumo konstituciniu įstatymu;

7.2.4. Lietuvos Respublikos vyriausiosios rinkimų komisijos sprendimais.

7.3. Dalyvių mokymus. Šiuose mokymuose dalyvauja rinkimuose (referendume) dirbantys Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos, Lietuvos Respublikos ambasadų ir konsulinių įstaigų darbuotojai; kitų įstaigų darbuotojai; socialiniai partneriai, planuojantys stebėti rinkimus (referendumą); politinių organizacijų atstovai (iždininkai, auditoriai ir kt.) ir kt.

7.4. Generalinę repeticiją. Šiuose mokymuose privalo dalyvauti organizatoriai. Generalinę repeticiją organizuoja Mokymų ir komunikacijos skyrius likus ne mažiau kaip 7 kalendorinėms dienoms iki rinkimų (referendumo) dienos. Prireikus, Mokymų ir komunikacijos skyriui kiti Komisijos sekretoriato skyriai ir darbuotojai teikia prašomą informaciją ir tarnybinę pagalbą.

8. Mokymai gali būti organizuojami šiais būdais:

8.1. Nuotoliniai mokymai. Šie mokymai gali būti organizuojami pasitelkus:

8.1.1. Komisijos informacinės sistemos mokymų aplinką;

8.1.2. vaizdo konferencijas;

8.1.3. kitas komunikacijos (technines) priemones.

8.2. Išvažiuojamieji mokymai. Jie organizuojami Komisijos atstovams nuvykus į apygardų (savivaldybių) rinkimų (referendumo) komisijas ar kitas mokymams parengtas vietas.

8.3. Dalijimasis gerąja praktika. Kiekvienas mokymuose dalyvavęs asmuo pasidalija įgytomis žiniomis su kolegomis.

8.4. Saviugda. Kiekvienas organizatorius turi pats domėtis rinkimų srities naujovėmis, skaityti naujausius teisės aktus ir kitą aktualią informaciją, reikalingą darbui rinkimuose.

 

IV SKYRIUS

MOKYMŲ ORGANIZAVIMAS

 

9.  Mokymuose gali būti naudojama įvairaus pobūdžio mokomoji medžiaga: mokomieji filmukai, mokomieji plakatai, lankstinukai, atmintinės, naudotojų vadovai, rinkimų (referendumo) organizatoriaus knyga (svarbiausių teisės aktų rinkinys), pratybos ir t. t. Dėl mokymų medžiagos, mokymo metodų ir pan. sprendimus priima Mokymų ir komunikacijos skyrius.

10. Komisija, rengdamasi kiekvieniems rinkimams, išleidžia svarbiausių rinkimų dokumentų, rekomendacijų, aprašų rinkinį – rinkimų (referendumo) organizatoriaus knygą. Leidinio parengimą organizuoja Mokymų ir komunikacijos skyrius.

11. Mokomąją medžiagą parengia ir ją išplatina organizatoriams Mokymų ir komunikacijos skyrius. Prireikus, kiti Komisijos sekretoriato skyriai ir darbuotojai teikia Mokymų ir komunikacijos skyriui reikiamą tarnybinę pagalbą ir ekspertines žinias.

12. Komisijos sekretoriato Kompiuterinių technologijų skyrius atsako už:

12.1. tinkamą ir laiku Komisijos informacinės sistemos, mokymosi aplinkų bei prisijungimo prie informacinės sistemos duomenų parengimą mokymams;

12.2. už mokymų organizatoriams visos tuo metu reikalingos tarnybinės ir techninės pagalbos suteikimą, technikos ir programinių priemonių, reikalingų mokymams, parengimą.

13. Dalyvauti mokymuose turi Komisijos sekretoriato atitinkamo skyriaus, kurio kompetencijos klausimais yra organizuojami mokymai, bent vienas valstybės tarnautojas ar darbuotojas.

14. Mokymuose organizatoriai ir dalyviai supažindinami su Komisijos patvirtintomis tvarkų aprašais, skirtais rinkimams (referendumui) rengti ir vykdyti, mokomi, kaip naudotis Komisijos informacine sistema, aptariami kiti rinkimams (referendumui) rengti ir vykdyti aktualūs klausimai.

15. Apygardų (savivaldybių) rinkimų (referendumo) komisijos mokymus organizuoja jų teritorijoje esančioms apylinkių rinkimų (referendumo) ir balsavimo komisijoms. Šių mokymų vykdymą koordinuoja Mokymų ir komunikacijos skyrius.

______________________________

 

part_7c5376866bcf48e784634edd9d491c3e_end