ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS 2013 M. GEGUŽĖS 16 D. SPRENDIMO NR. T-118 ,,DĖL VIETOS BENDRUOMENIŲ SAVIVALDOS 2013-2015 METŲ PROGRAMOS LĖŠŲ VIETOS BENDRUOMENIŲ SPRENDIMAMS ĮGYVENDINTI ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE SKYRIMO IR NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2014 m. balandžio 3 d. Nr. T-67

Šiauliai

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinės ir darbo apsaugos ministro 2013 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. AI-71 ,,Dėl Vietos bendruomenių savivaldos 2013–2015 metų programos patvirtinimo“ ir 2013 m. kovo 7 d. įsakymu Nr. A1-102 ,,Dėl Vietos bendruomenių savivaldos 2013-2015 metų programos įgyvendinimo aprašo patvirtinimo“ (Lietuvos Respublikos socialinės ir darbo apsaugos ministro 2014 m. kovo 5 d. įsakymo Nr. A1-125 redakcija), Šiaulių rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a pakeisti Šiaulių rajono savivaldybės tarybos 2013 m. gegužės 16 d. sprendimu Nr. T-118 patvirtintą Vietos bendruomenių savivaldos 2013–2015 metų programos lėšų vietos bendruomenių sprendimams įgyvendinti Šiaulių rajono savivaldybėje skyrimo ir naudojimo tvarkos aprašą ir išdėstyti jo naują redakciją (pridedama).

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                                Algimantas Gaubas

 

 

 

PATVIRTINTA

Šiaulių rajono savivaldybės tarybos

2013 m. gegužės 16 d. sprendimu Nr. T-118

(Šiaulių rajono savivaldybės tarybos 2014 m.

balandžio 3 d. sprendimo Nr. T-67

redakcija)

 

VIETOS BENDRUOMENIŲ SAVIVALDOS 2013–2015 METŲ PROGRAMOS LĖŠŲ VIETOS BENDRUOMENIŲ SPRENDIMAMS ĮGYVENDINTI ŠIAULIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖJE SKYRIMO IR NAUDOJIMO

TVARKOS APRAŠAS

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1. Vietos bendruomenių savivaldos 2013–2015 metų programos lėšų vietos bendruomenių sprendimams įgyvendinti Šiaulių rajono savivaldybėje skyrimo ir naudojimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) apibrėžia Vietos bendruomenių tarybų (toliau – VBT) sudarymo ir veiklos principus bei nustato, kaip turi būti organizuojamas ir finansuojamas Vietos bendruomenių savivaldos 2013–2015 metų programos įgyvendinimas, vykdoma kontrolė.

2. Aprašas parengtas vadovaujantis Vietos bendruomenių savivaldos 2013–2015 metų programa (toliau – Programa), patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2013 m. vasario 25 d. įsakymu Nr. A1-71, ir Vietos bendruomenių savivaldos 2013–2015 metų programos įgyvendinimo aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2013 m. kovo 7 d. įsakymu Nr. A1-102 (Lietuvos Respublikos socialinės ir darbo apsaugos ministro 2014 m. kovo 5 d. įsakymo Nr. A1-125 redakcija).

3. Vietos bendruomenių savivaldos 2013–2015 metų programos (toliau – Programa) paskirtis – skatinti vietos bendruomenių savivaldą ir savarankiškumą sudarant galimybes vietos bendruomenėms spręsti joms aktualius klausimus ir tenkinti bendruomenių viešuosius poreikius.

4. Vietos bendruomenė – seniūnijos aptarnaujamos teritorijos gyventojai, jų atstovai (seniūnaičiai), šioje teritorijoje veikiančios bendruomeninės organizacijos, religinės bendruomenės ir bendrijos, kitos nevyriausybinės organizacijos.

5. Kitos Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatyme vartojamas sąvokas.

 

II. VIETOS BENDRUOMENIŲ TARYBŲ SUDARYMAS IR JŲ VEIKLA

 

6. Vietos bendruomenių tarybos sudaromos po vieną kiekvienoje iš vienuolikos (Kuršėnų miesto, Kuršėnų kaimiškosios, Šiaulių kaimiškosios, Bubių, Gruzdžių, Meškuičių, Šakynos, Raudėnų, Kairių, Ginkūnų, Kužių) Šiaulių rajono savivaldybės seniūnijų.

VBT sudaroma iš pavienių vietos bendruomenės narių, vietos bendruomenės gyventojų atstovų (seniūnaičių), šioje teritorijoje veikiančių bendruomeninių organizacijų, religinių bendruomenių ir bendrijų atstovų, vietos bendruomenės gyventojų poreikius tenkinančių nevyriausybinių organizacijų, valstybės ir savivaldybės institucijų bei įstaigų atstovų. VBT gali sudaryti nuo 5 iki 7 narių.

Seniūnai organizuoja vietos bendruomenės gyventojų atstovų (seniūnaičių), bendruomeninių organizacijų, religinių bendruomenių ir bendrijų atstovų susirinkimus, kuriuose renkami ir deleguojami kandidatai į VBT. Kvietimas į susirinkimą publikuojamas seniūnijos informacinėse lentose ir kitais gyventojams prieinamais informavimo būdais.

Seniūnas, pasitaręs su Aprašo 8 punkte įvardintais vietos bendruomenės gyventojų ir organizacijų atstovais, kviečia aktyviausius pavienius vietos bendruomenės narius, vietos bendruomenės gyventojų poreikius tenkinančių nevyriausybinių organizacijų, savivaldybės įstaigų atstovus į susirinkimą, kuriame renkama VBT.

Sudarant VBT privaloma vadovautis principu, kad pavieniai vietos bendruomenės nariai, vietos bendruomenės gyventojų poreikius tenkinančių nevyriausybinių organizacijų, valstybės ir savivaldybės institucijų bei įstaigų atstovai sudaro ne daugiau kaip 1/3 VBT narių skaičiaus.

11. Pradedant antraisiais Programos įgyvendinimo metais (nuo 2014 metų), kasmet vykdoma ne mažiau kaip ketvirtadalio VBT narių rotacija.

12. VBT veiklos tikslas – bendradarbiaujant su vietos bendruomene, priimti sprendimus dėl Programai įgyvendinti skirtų valstybės biudžeto lėšų panaudojimo tenkinant viešuosius vietos bendruomenės poreikius.

13. VBT darbo forma yra posėdžiai, kurių organizavimu rūpinasi vietos seniūnija. VBT posėdžiai yra atviri.

14. VBT nariai į posėdžius kviečiami telefonu ar elektroniniu laišku ne vėliau kaip prieš 3 kalendorines dienas.

15. VBT posėdis laikomas teisėtu, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 2/3 jos narių.

16. VBT pirmininką ir pavaduotoją vietos bendruomenės tarybos nariai išrenka pirmojo posėdžio metu. VBT pirmininku negali būti vietos valdžios ar kitos įgyvendinti Programą savivaldybėje paskirtos įstaigos atstovas.

17. Sprendimai priimami balsuojant atvirai. Susitarimas dėl slapto balsavimo priimamas tik dalyvaujančių VBT narių dauguma.

18. VBT sprendimus priima posėdyje dalyvaujančių narių balsų dauguma. Jeigu balsai pasiskirsto po lygiai, lemia VBT pirmininko (jo nesant – pirmininko pavaduotojo) balsas.

19. VBT sprendimai įforminami vietos bendruomenės tarybos posėdžio protokolu. Protokole turi būti nurodyta: posėdžio vieta ir laikas, dalyvių skaičius, kvorumo buvimas, balsavimo rezultatai, sprendimai, kurių vykdymui skiriamos lėšos, trumpas veiklų aprašymas ir lėšų suma. Protokolą pasirašo VBT posėdžio pirmininkas ir sekretorius. Prie protokolo turi būti pridedamas dalyvių sąrašas ir informacija apie posėdžio sušaukimą. Protokolo kopija kartu su siūlomų finansuoti veiklų aprašymais ir sąmatomis pateikiami vietos seniūnijos seniūnui.

20. VBT sprendimai yra vieši, skelbiami seniūnijos informacinėse lentose ir rajono savivaldybės tinklalapyje www.siauliuraj.lt.

 

III. LĖŠŲ SKYRIMAS, NAUDOJIMAS, STEBĖSENA IR KONTROLĖ

 

21 VBT priimtiems sprendimams įgyvendinti skirtos Programos lėšos (toliau – Lėšos) savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu paskirstomos pagal šiuos kriterijus: viena dedamoji (bazinė) dalis paskirstoma seniūnijoms po lygiai po 3000 Lt kiekvienai; kita dedamoji dalis paskirstoma seniūnijoms proporcingai pagal kiekvienos seniūnijos gyventojų skaičių.

22. Tinkamomis finansuoti laikomos VBT sprendimu patvirtintos veiklos, tenkinančios vietos bendruomenių viešuosius poreikius, t.y.:

22.1. socialinė veikla, skirta socialiai pažeidžiamiems bendruomenės nariams ir / ar grupėms (labdaros akcijų organizavimas, senyvo amžiaus ir kitų vienišų pagalbos reikalingų asmenų lankymas, savipagalbos grupių organizavimas nuo priklausomybių ar kitų socialinių problemų kenčiantiems asmenims bei jų artimiesiems, renginių ir kitų priemonių, skatinančių socialinėje atskirtyje esančių asmenų ir grupių įsitraukimą į bendruomenės gyvenimą, organizavimas);

22.2. vaikų ir jaunimo užimtumas (renginių, stovyklų ir kitų prasmingo vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumo veiklų organizavimas, skatinantis asmeninių ir socialinių gebėjimų ugdymą);

22.3. kultūrinė ir švietėjiška veikla (mokymo(si) priemonių, skatinančių kūrybiškumą, saviraišką ir vietos gyventojų išprusimą, organizavimas, vietos bendruomenės tapatybei ir telkimui reikšmingų leidinių leidyba);

22.4. sporto ir sveikatinimo veikla (sportuojančių gyventojų telkimas, sporto varžybų ir treniruočių organizavimas, sveikos gyvensenos propagavimui skirtų renginių, teminių užsiėmimų ir mokymų organizavimas);

22.5. bendruomenės akcijos ir iniciatyvos, skirtos gerinti viešųjų erdvių ir aplinkos kokybę (tvarkant ir atnaujinant parkus, sporto ir poilsio aikšteles, vaikų žaidimų aikšteles, kitas vietos bendruomenės teritorijoje esančias poilsio ir rekreacijos vietas, pritaikant viešo naudojimo patalpas bendruomenės poreikiams);

22.6. bendruomeninės veiklos organizavimas ir kitos vietos bendruomenės sutelktumą ir gyvenimo kokybę gerinančios veiklos (pilietinių iniciatyvų (bendruomenės forumų), skatinančių vietos gyventojus kelti ir spręsti vietos bendruomenei svarbius klausimus, bendruomeninių organizacijų ir vietos valdžios institucijų bendradarbiavimą, organizavimas, ir savanoriškos veiklos organizavimas;

23.Programos įgyvendinimo veiklų kriterijus – VBT sprendimais įgyvendintų veiklų procentinė dalis nuo VBT priimtų sprendimų.

24. Lėšos negali būti naudojamos:

24.1. įsiskolinimams dengti;

24.2. investiciniams projektams rengti ir įgyvendinti;

24.2.1. apmokėti Programos įgyvendinimo išlaidoms, kurios yra finansuojamos iš kitų šaltinių; 

24.3. veikloms, kurios:

24.3.1. kelia grėsmę žmonių sveikatai, garbei ir orumui, viešajai tvarkai;

24.3.2. bet kokiomis formomis, metodais ir būdais išreiškia nepagarbą Lietuvos valstybės tautiniams ir religiniams simboliams;

24.3.3. bet kokiomis formomis, metodais ir būdais populiarina smurtą, prievartą, neapykantą;

24.3.4. bet kokiomis formomis, metodais ir būdais pažeidžia Lietuvos Respublikos Konstituciją, įstatymus ir kitus teisės aktus.

25. Ilgalaikio materialiojo turto, įsigyto už Programos lėšas, savininkė yra Savivaldybė, o valdytoja – Šiaulių rajono savivaldybės administracija ir jos filialai – seniūnijos. Šis turtas naudojamas tik viešiesiems vietos bendruomenių poreikiams tenkinti.

26. Valstybės biudžeto lėšos laikomos banke specialiai šioms lėšoms atidarytoje sąskaitoje.

27. Už banke laikomas valstybės biudžeto lėšas gautas palūkanas pervesti ne vėliau kaip iki kitų metų sausio 5 d. į valstybės biudžeto sutartyje nurodytą sąskaitą.

 

V. SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS FUNKCIJOS

 

28. Šiaulių rajono savivaldybės administracija (toliau – Administracija):

28.1. pateikia Lietuvos Respublikos socialinės ir darbo apsaugos ministerijai Šiaulių rajono savivaldybės tarybos patvirtintą Aprašą ir jo pakeitimus;

28.2. vadovaudamasi Aprašo 21 punktu paskirsto lėšas savivaldybės seniūnijoms VBT sprendimams įgyvendinti ir apie tai informuoja raštu;

28.3. Buhalterinės apskaitos skyrius, vadovaudamasis Administracijos direktoriaus įsakymu ir pateiktomis seniūnijų paraiškomis, perveda seniūnijoms VBT priimtiems sprendimams įgyvendinti skirtas lėšas, teikia Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai veiklos ir finansines ataskaitas sutartyje nustatyta tvarka, atsako už informacijos ir pateiktų duomenų teisingumą, tikslumą, pateikimą laiku, gautų valstybės biudžeto lėšų buhalterinės apskaitos tvarkymą teisės aktų nustatyta tvarka;

28.4. konsultuoja ir padeda seniūnijoms įgyvendinti VBT sprendimais numatytas finansuoti veiklas, informuoja apie jas savivaldybės ir vietos bendruomenių gyventojus;

28.5. teisės aktų nustatyta tvarka valdo, naudoja už Programos lėšas įsigytą turtą ir juo disponuoja;

28.6. perkant prekes, paslaugas ar darbus, vadovaujasi Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu;

28.7. užtikrina ir kontroliuoja, kad VBT sprendimais patvirtintoms veikloms įgyvendinti skirtomis lėšomis nebūtų finansuojamos išlaidos, kurios yra finansuojamos iš kitų finansavimo šaltinių.

29. Administracijos direktorius įsakymu paskiria specialistą, atsakingą už Programos įgyvendinimą Šiaulių rajono savivaldybėje ir paveda rajono Savivaldybės administracijos seniūnijų seniūnams įgyvendinti VBT sprendimais numatytas finansuoti veiklas.

 

IV. SENIŪNIJŲ FUNKCIJOS

 

30. Seniūnijų seniūnai:

30.1. sudaro VBT ir tvirtina jos sudėtį, suderinę su Savivaldybės administracijos darbuotoju, atsakingu už Programos įgyvendinimą;

30.2. rūpinasi VBT posėdžių organizavimu: patalpomis, reikalingomis priemonėmis ir kitomis VBT veiklai reikalingomis sąlygomis;

30.3. pateikia Administracijai VBT sprendimus ir sąmatas dėl numatytų veiklų vykdymo;

30.4. organizuoja VBT sprendimų įgyvendinimą: organizuoja viešųjų pirkimų procedūras, vykdo lėšų panaudojimą pagal paskirtį ir informuoja apie tai seniūnijos gyventojus (gyventojams prieinamais informavimo būdais).

30.5. teikia Buhalterinės apskaitos skyriui paraiškas lėšoms gauti VBT sprendimais numatytoms veiklos įgyvendinti, pagal nustatytas formas teikia veiklos bei lėšų panaudojimo ataskaitas.

31. savivaldybės meras ar jo įgaliotas asmuo pasirašo sutartį su socialinės apsaugos ir darbo ministru ar jo įgaliotu asmeniu dėl VBT sprendimais numatytų veiklų finansavimo ir atsiskaitymo už gautas lėšas.

32. Bendruomeninės organizacijos, vietos bendruomenės gyventojų atstovai (seniūnaičiai) dalyvauja vykdant Vietos bendruomenių savivaldos programos įgyvendinimo rajono savivaldybės teritorijoje stebėseną.

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33. Aprašo papildymus, pakeitimus ir naują redakciją tvirtina Savivaldybės taryba.

34. Informacija apie finansuojamas ir įgyvendintas veiklas skelbiama rajono savivaldybės tinklalapyje (www.siauliuraj.lt), rajono savivaldybės visuomenės informavimo priemonėse, bendruomenių renginiuose ir pan.

___________________