LOGOnespalv-maz2

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

 

ĮSAKYMAS

Dėl Žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų labai sunkios finansinės padėties nustatymo tvarkos aprašo PATVIRTINIMO

 

2021 m. gruodžio 27 d. Nr. 3D-865

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2021 m. rugsėjo 8 d. nutarimo Nr. 721 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymą“ 3 punktu,

t v i r t i n u Žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų labai sunkios finansinės padėties nustatymo tvarkos aprašą (pridedama).

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                          Kęstutis Navickas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2021 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. 3D-865

 

 

ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ PIRKĖJŲ LABAI SUNKIOS FINANSINĖS PADĖTIES NUSTATYMO TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų labai sunkios finansinės padėties nustatymo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) reglamentuoja žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų labai sunkios finansinės būklės nustatymo tvarką: žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų suskirstymą į grupes, įtvirtina kriterijus, jų apskaičiavimo formules ir reikšmes, kuriomis vadovaudamasi viešoji įstaiga Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra (toliau – Agentūra) priima sprendimą pripažinti ar nepripažinti žemės ūkio ir maisto produktų pirkėją atsidūrusį labai sunkioje finansinėje padėtyje.

2. Apraše vartojamos sąvokos:

2.1. Pirmoji žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų grupė – žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjai – juridiniai asmenys, kurie rengia finansines ataskaitas pagal Lietuvos Respublikos įmonių finansinės atskaitomybės įstatymo nuostatas, ir fiziniai asmenys – ūkininkai ar gyventojai, tvarkantys apskaitą pagal Ūkininko ūkio ir gyventojų, kurie neįregistravę ūkininko ūkio verčiasi individualia žemės ūkio veikla, veiklos buhalterinės apskaitos tvarkymo taikant dvejybinio įrašo būdą rekomendacijas;

2.2. Antroji žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų grupė – žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjai – fiziniai asmenys, kurie nerengia finansinių ataskaitų.

3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatyme, Lietuvos Respublikos įmonių finansinės atskaitomybės įstatyme, Ūkininko ūkio ir gyventojų, kurie neįregistravę ūkininko ūkio verčiasi individualia žemės ūkio veikla, veiklos buhalterinės apskaitos tvarkymo taikant dvejybinio įrašo būdą rekomendacijose.

4. Agentūra, siekdama nustatyti, ar žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų finansinė padėtis yra labai sunki, reikalingus duomenis gauna iš valstybės registrų, valstybės informacinių sistemų, duomenų bazių ir kitų šaltinių.

5. Agentūra turi teisę gauti ekspertų paslaugas ir tiesiogiai kreiptis į žemės ūkio ir maisto produktų pirkėją dėl reikalingų dokumentų ir (ar) duomenų pateikimo.

6. Tais atvejais, kai Agentūra, siekdama nustatyti, ar žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjo finansinė padėtis yra labai sunki, negavusi duomenų iš Aprašo 4 punkte nurodytų šaltinių, kreipiasi į žemės ūkio ir maisto produktų pirkėją su prašymu pateikti Agentūrai reikiamus dokumentus ir (ar) duomenis per 5 (penkias) darbo dienas, ir kai jis per šį terminą nepateikia Agentūrai tų dokumentų ir (ar) duomenų, Agentūra nebevertina žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjo finansinės padėties.

 

II SKYRIUS

PIRMOSIOS ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ PIRKĖJŲ GRUPĖS PIRKĖJŲ LABAI SUNKIOS FINANSINĖS PADĖTIES NUSTATYMAS

 

7. Agentūra, siekdama įvertinti, ar žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjo, priskirtino prie pirmosios žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų grupės, finansinė padėtis yra labai sunki, apskaičiuoja kriterijų reikšmes pagal Aprašo priede nurodytas kriterijų formules.

8. Agentūra pripažįsta žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjo finansinę padėtį labai sunkia, kai bent dvi kriterijų reikšmės atitinka Aprašo priede nurodytas kriterijų reikšmes.

9. Aprašo priede nurodytų kriterijų reikšmėms apskaičiuoti Agentūra naudoja:

9.1. duomenis iš žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų patvirtintų praėjusių metų metinių ir (ar) einamųjų metų ketvirčių finansinių ataskaitų rinkinių;

9.2. informaciją apie einamųjų metų mokėtinas sumas ir kitus įsipareigojimus (finansų institucijoms ir kitiems kreditoriams), atskirai nurodant mokėtinas sumas ir įsipareigojimus, kurių mokėjimo terminai yra suėję.

 

III SKYRIUS

ANTROSIOS ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ PIRKĖJŲ GRUPĖS PIRKĖJŲ LABAI SUNKIOS FINANSINĖS PADĖTIES NUSTATYMAS

 

10. Agentūra pripažįsta žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjo, priskirtino prie antrosios žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų grupės, finansinę padėtį labai sunkia, kai žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjo įsipareigojimų, kurių mokėjimo terminai yra suėję, likučio sumos ir gautų pajamų (įplaukų) sumos santykis bus didesnis už 1 (vienetą).

Įsipareigojimų, kurių terminai yra suėję, likučio suma nustatoma žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjo finansinės būklės vertinimo metu – einamojo kalendorinio mėnesio pirmosios dienos duomenimis.

Gautų pajamų (įplaukų) suma apskaičiuojama už praėjusius 12 kalendorinių mėnesių, skaičiuojant nuo to einamojo mėnesio, kurio metu vertinama žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjo finansinė būklė, pirmosios dienos.

11. Agentūra, siekdama nustatyti, ar antrajai žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų grupei priskirtino pirkėjo finansinė padėtis yra labai sunki, naudoja informaciją ir (ar) duomenis apie:

11.1. mokėtinas sumas ir kitus įsipareigojimus (finansų institucijoms ir kitiems kreditoriams), atskirai nurodant mokėtinas sumas ir  įsipareigojimus, kurių mokėjimo terminai yra suėję;

11.2. gautų pajamų (įplaukų) sumas.

________________________

 

Žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjų labai

sunkios finansinės padėties nustatymo

tvarkos aprašo

priedas

 

 

PIRMOSIOS ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ PIRKĖJŲ GRUPĖS LABAI SUNKIOS FINANSINĖS PADĖTIES VERTINIMO KRITERIJAI, JŲ APSKAIČIAVIMAS IR REIKŠMĖS

 

 

Eil. Nr.

 

Kriterijaus pavadinimas

 

Kriterijaus formulė

 

Kriterijaus reikšmė labai sunkiai finansinei padėčiai nustatyti

1.

Įsipareigojimai, kurių mokėjimo terminai yra suėję

Mokėtinos sumos ir kiti įsipareigojimai, kurių mokėjimo terminai yra suėję / per vienus metus mokėtinos sumos ir kiti trumpalaikiai įsipareigojimai

Didesnė nei 0,30

2.

Kritinio likvidumo

(trumpalaikis turtas – atsargos) / per vienus metus mokėtinos sumos ir kiti trumpalaikiai įsipareigojimai

Mažesnė nei 0,45

3.

Įsiskolinimo

Mokėtinos sumos ir kiti įsipareigojimai / turtas iš viso

Didesnė nei 0,70

_______________________