Mherbas

MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2018 m. spalio 29 d. Nr. 1-298

Marijampolė

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 36 punktu, Lietuvos Respublikos želdynų įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 9 punktu, Kriterijais, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, patvirtintais Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. kovo 12 d. nutarimu Nr. 206 „ Dėl Kriterijų, pagal kuriuos medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, priskiriami saugotiniems, patvirtinimo ir medžių ir krūmų priskyrimo saugotiniems“, Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. D1-87 „Dėl Saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo atvejų, šių darbų vykdymo ir leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. kovo 15 d. įsakymu Nr. D1-193 „Dėl Želdinių apsaugos, vykdant statybos darbus, taisyklių patvirtinimo“, Marijampolės savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Marijampolės savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Marijampolės savivaldybės tarybos 2009 m. balandžio 27 d. sprendimo Nr.1-758 „Dėl Marijampolės savivaldybės želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo“ 1 punktą.

Šis sprendimas per vieną mėnesį nuo įsigaliojimo dienos gali būti skundžiamas pasirinktinai Lietuvos Respublikos administracinių ginčų komisijos Kauno apygardos skyriui (adresu: Laisvės al. 36, LT-44240 Kaunas) Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka arba Regionų apygardos administracinio teismo Kauno rūmams (adresu: A. Mickevičiaus g. 8A, LT-44312 Kaunas) Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Savivaldybės merė                                                                                                      Irena Lunskienė

 

PATVIRTINTA

Marijampolės savivaldybės tarybos

2018 m. spalio 29 d. sprendimu Nr. 1-298

 

 

MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖS ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGOS TAISYKLĖS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Marijampolės savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės (toliau – taisyklės) reglamentuoja Marijampolės savivaldybės ne miško paskirties žemėje augančių saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, šių darbų vykdymo, leidimų šiems darbams išdavimo, medžių ir krūmų vertės atlyginimo tvarką, naudojimo kultūrinei bei švietėjiškai veiklai reikalavimus, kurių turi laikytis žemės savininkai ir naudotojai, fiziniai ir juridiniai asmenys įstatymų nustatyta tvarka priskirtose ir bendrojo naudojimo teritorijose.

2. Taisyklės taikomos visiems Marijampolės savivaldybės teritorijoje esantiems želdynų ir želdinių savininkams ir valdytojams, želdynus ir želdinius prižiūrintiems fiziniams ir juridiniams asmenims.

 

II SKYRIUS

PAGRINDINĖS SĄVOKOS

 

3. Šiose taisyklėse vartojamos pagrindinės sąvokos:

3.1. Deklaruoti laukai – kaip tai apibrėžta kasmet Žemės ūkio ministerijos tvirtinamose Tiesioginių išmokų už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus administravimo bei kontrolės taisyklėse.

3.2. Kraštovaizdžio formavimo kirtimai – medžių ir krūmų kirtimas ar tvarkymas kraštovaizdžiui formuoti, sudarant sąlygas optimaliai apžvelgti estetiniu, gamtiniu, istoriniu ar kultūriniu požiūriu vertingą panoramą (vaizdą).

3.3. Leidimas – leidimas saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams.

3.4. Namų valda – privatus žemės plotas, kurį užima gyvenamasis pastatas (namas) ir jo priklausiniai (ūkiniai, buitiniai, verslo pastatai ir įrenginiai), sodas bei kiti želdiniai, kiemas ir daržui bei kitoms reikmėms naudojamas žemės sklypas, įregistruotas Nekilnojamojo turto registre.

3.5. Paviršinis vandens telkinys – identifikuota reikšminga vandens aplinkos dalis, esanti žemės paviršiuje, tai yra: upė ar jos dalis, kanalas, ežeras, tvenkinys, kūdra, rekultivuotas į vandens telkinį karjeras. Prie paviršinių vandens telkinių taip pat priskiriami tarpinių ir pakrantės vandenų plotai.

3.6. Prašymas – prašymas leisti kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus.

3.7. Žemės valda –nuosavybės teise valdomas žemės sklypas ar bendra ūkine veikla susiję keli žemės sklypai.

3.8. Vietiniai medžiai – Lietuvoje savaime paplitę neintrodukuoti medžiai.

3.9. Želdynas – ne mažesnis kaip 0,05 hektaro želdinių žemės sklypas, kuriame gali būti mažųjų kraštovaizdžio architektūros, inžinerinių ir laikinų statinių.

3.10. Želdiniai – žmogaus pasėti ar pasodinti medžiai (tarp jų ir pasodinti pavieniai ar natūraliai išaugę), krūmai, krūmokšniai, puskrūmiai, lianos ir žoliniai augalai.

3.11. Želdyno naikinimas – veikimas arba neveikimas, dėl kurių blogėja želdyno būklė, mažėja jo teigiamas poveikis aplinkai ir visuomenės galimybės naudotis juo viešųjų interesų reikmėms.

3.12. Želdinio atkuriamoji vertė – vertinimo metu apskaičiuota pinigų suma, kurios reikėtų tokių pat fizinių, estetinių ir funkcinių savybių želdiniui sukurti, įveisti.

4. Kitos šiose taisyklėse vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos želdynų įstatyme vartojamas sąvokas.

 

III SKYRIUS

KRITERIJAI, PAGAL KURIUOS MEDŽIAI IR KRŪMAI, AUGANTYS NE MIŠKŲ ŪKIO PASKIRTIES ŽEMĖJE, PRISKIRIAMI SAUGOTINIEMS

 

5. Saugotiniems priskiriami medžiai ir krūmai, augantys ne miškų ūkio paskirties žemėje, (toliau – medžiai ir krūmai), augantys šių kriterijų priede nurodytose teritorijose ir atitinkantys 3 priede nurodytus dydžius.

6. Saugotiniems priskiriami medžiai ir krūmai, kurie įrašyti į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, Augalų nacionalinių genetinių išteklių sąrašą arba medžiai ir krūmai, kurie yra kultūros paveldo objektų ar vietovių vertingosios savybės.

7. Medžiai ir krūmai neatitinka šių kriterijų 5 punkte nurodyto kriterijaus, jeigu jie yra:

7.1. nudžiūvę, stichinių nelaimių, gaisrų ar avarijų metu išversti, nulaužti, apdegę, žvėrių sužaloti medžiai ir krūmai;

7.2. invazinių rūšių medžiai ir krūmai;

7.3. medžiai ir krūmai, augantys:

7.3.1. ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių, inžinerinių statinių;

7.3.2. geležinkelio želdinių apsaugos zonoje aukštesni už nuotolį nuo medžio iki pirmojo bėgio;

7.3.3. energetikos objektų (išskyrus elektros oro kabelius) apsaugos zonose;

7.3.4. pylimo (polderio) priežiūros juostoje, melioracijos griovio (išskyrus sureguliuotas upių vagas) šlaituose ir priežiūros juostoje, drenažo rinktuvo apsaugos juostoje, ant melioracijos statinių ir 15 m atstumu nuo melioracijos statinių ašinės linijos ir žemės užtvankos žemutinio šlaito, kai melioracijos statiniai įtraukti į melioruotos žemės ir melioracijos statinių apskaitą, taip pat 15 m atstumu į abi puses nuo drenažo žiočių ir (ar) vandens nuleistuvų įtekėjimo į sureguliuotas upės;

7.4. medžiai ir krūmai, kuriuos numatyta iškirsti pagal parengtus saugomų teritorijų gamtotvarkos planus, kultūros paveldo objektų apsaugos reglamentus ar kompleksinių kultūros paveldo objektų ir kultūros paveldo vietovių tvarkymo planus ir saugomų rūšių apsaugos planus.

 

IV SKYRIUS

ŽELDYNŲ IR ŽELDINIŲ APSAUGA, TVARKYMAS BEI KŪRIMAS MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖJE

 

8. Nesaugotinus medžius, jų grupes, krūmus, vijoklinius augalus, taip pat vaismedžius ir vaiskrūmius žemės savininkai tvarko savo nuožiūra.

9. Žemės valdoje želdinius saugo, prižiūri, pertvarko žemės, želdynų ir želdinių savininkai, valdytojai ir naudotojai savo nuožiūra, nepažeisdami kaimyninių žemės valdų ir kitų žemės valdų savininkų, valdytojų ar naudotojų interesų.

10. Želdinių, augančių žemės valdose, šakos negali išsikišti iš už sklypo ribos, jeigu jos trukdo kaimynams, kelia pavojų statiniams, pastatams, saugiam eismui gatvėse.

11. Jei išsikišusias šakas reikia nukirsti, tai atlieka žemės, želdynų ir želdinių savininkai, valdytojai ir naudotojai, kurių valdose auga želdiniai.

12. Saugotinus želdinius (toliau – želdiniai), augančius ne miško paskirties žemėje, saugo, prižiūri ir pertvarko tos žemės, želdyno ar želdinių savininkai, valdytojai ir naudotojai.

13. Marijampolės miesto bendrojo naudojimo želdynų planavimo, kūrimo, apsaugos, tvarkymo ir priežiūros darbus organizuoja, nurodo sklypus perkeliamiems ar naujai sodinamiems medžiams Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyrius, kuris su ūkio subjektais sudaro sutartis želdynams projektuoti, rekonstruoti bei prižiūrėti, kontroliuoja atliekamų darbų kokybę ir kiekį.

14. Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius sudaro želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisiją, į kurios sudėtį įeina Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyriaus atstovai; Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Marijampolės valdybos Marijampolės aplinkos apsaugos inspekcijos atstovas, saugomoje teritorijoje, turinčioje direkciją – tos saugomos teritorijos direkcijos atstovas; nekilnojamosios kultūros vertybės teritorijoje ir jos apsaugos zonoje – Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus atstovas; kelio juostoje ir kelių apsaugos zonoje – VĮ „Kelių priežiūra“ Marijampolės padalinio atstovas, objektuose, kuriems yra parengti želdinių tvarkymo ir kūrimo projektai – autorinės priežiūros atstovas.

15. Saugotini želdiniai kertami, genimi ar kitaip pertvarkomi tik gavus Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus ar jo įgalioto asmens leidimą (1 priedas).

16. Žemės valdų savininkai ar valdytojai, daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkai, daugiabučių gyvenamųjų namų administratoriai ir kiti fiziniai bei juridiniai asmenys norintys kirsti, genėti ar kitaip pertvarkyti saugotinus želdinius, pateikia Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriui argumentuotą nustatytos formos prašymą (2 priedas).

17. Daugiabučių gyvenamųjų namų savininkų bendrijų pirmininkų, daugiabučių gyvenamųjų namų administratorių prašymai kirsti geros būklės, nekeliančius pavojaus želdinius nagrinėjami tada, kai kartu su prašymu pateikiama daugiabučių namų gyventojų susirinkimo protokolo kopija arba jo išrašas, patvirtinantis, kad daugiau kaip 51% namo gyventojų savininkų pritaria šiam prašymui. (Išimtis gali būti padaryta atsižvelgus į vasaros metu kambariuose atliktus apšvietimo tyrimus, kurie neatitinka galiojančių normų).

18. Leidimus kirsti ar pertvarkyti medžius bei krūmus išduoda Marijampolės savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo per 30 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos.

19. Leidimas derinamas su:

19.1. Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Marijampolės valdybos Marijampolės Aplinkos apsaugos inspekcija, išskyrus 45 punkte nurodytus atvejus ir atvejus, kai saugotini medžiai ir krūmai auga saugomoje teritorijoje, turinčioje direkciją;

19.2. saugomos teritorijos direkcija, jei saugotini medžiai ir krūmai auga saugomoje teritorijoje, turinčioje direkciją;

19.3. Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriumi, kai želdiniai kertami, genimi ar pertvarkomi nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje ir jos apsaugos zonoje;

19.4. želdynų ir želdinių savininku ar valdytoju, kai prašymą pateikė ne jis (išskyrus savivaldybę).

20. Leidimas nederinamas, jei nustatytąja tvarka parengtuose ir patvirtintuose detaliuosiuose ir specialiuosiuose planuose, želdynų tvarkymo ir kūrimo projektuose, saugomų teritorijų planavimo dokumentuose yra pateikti duomenys apie kertamų ar pertvarkomų medžių ir krūmų rūšinę sudėtį, skaičių ir jų augimo vietas ir šie dokumentai yra nustatyta tvarka suderinti su Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Marijampolės valdybos Marijampolės Aplinkos apsaugos inspekcija arba saugomos teritorijos direkcija, jei želdiniai kertami ar pertvarkomi saugomoje teritorijoje, turinčioje direkciją.

21. Leidimas kirsti ar pertvarkyti želdynus ir želdinius galioja vienerius metus nuo jo išdavimo dienos.

22. Medžių ir krūmų kirtimo ar želdyno pertvarkymo darbai vykdomi ne vegetacijos periodu, išskyrus avarinius atvejus.

23. Turėdami leidimą iškirsti saugotinus medžius ar krūmus, augančius bendro naudojimo teritorijose, juos nukerta, išrauna kelmus, išveža medieną į nurodytą savivaldybės vietą, užlygina duobes fiziniai ar juridiniai asmenys, kuriems išduotas leidimas, arba pagal sutartį kitos organizacijos ar asmenys.

24. Marijampolės savivaldybės teritorijoje (išskyrus privačiose žemės valdose ir mėgėjiškų sodų teritorijų individualiuose sodo sklypuose) sodinti želdinius galima tik suderinus su Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriumi ar jo įgaliotu asmeniu.

25. Sodinti medžius ir krūmus galima vadovaujantis Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. rugpjūčio 24 d. įsakymu Nr. D1-565 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-717 „Dėl Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklių patvirtinimo“ pakeitimo“.

26. Želdynai ir želdiniai laikomi atkurtais, jei pirmaisiais metais po nustatyto želdinių atkūrimo termino išlieka toks pat gyvybingų atkurtų želdinių kiekis.

27. Leidimo medžių ir krūmų kirtimui ar kitokiam šalinimui nereikia, kai jie auga:

27.1. pylimų (polderių) šlaituose, melioracijų griovių (išskyrus sureguliuotas upes ir upelius) šlaituose ir jų apsaugos zonose;

27.2. ant pastatų stogų, pamatų ar kitokių jo dalių.

27.3. kapavietėse (suderinus su kapinių priežiūrą vykdančia organizacija ar atsakingu asmeniu), išskyrus kultūros paveldo objektų teritorijas;

27.4. invazinėms medžių rūšims, įrašytoms į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugpjūčio 16 d. įsakymu Nr. D1-433 „Dėl Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašo patvirtinimo“;

27.5. formuojant gyvatvores ir karpant medžių šakas kelio ženklų veikimo zonose.

28. Neturint leidimo (jis išduodamas per 5 darbo dienas, įvykdžius darbus) galima šalinti (kirsti) vėjo, sniego, žaibo ar dėl kitų priežasčių išverstus, nulaužtus medžius, genėti medžius, kai kelia pavojų žmonėms, pastatams ir statiniams ar eismui. Su prašymu gauti leidimą būtina pateikti fiksuotą (vaizdinę) medžiagą, įrodančią, kad medžiai tikrai kėlė pavojų žmonėms, pastatams ir statiniams ar eismui.

29. Želdynų ir želdinių kirtimas ar pertvarkymas be leidimo, išskyrus 27 punkte išvardytus atvejus, laikomas neteisėtu.

30. Kai būtina papildoma informacija ar kyla ginčai dėl želdinių, numatytų pertvarkyti, naikinti ar įveisti būklės, atliekama želdinių būklės ekspertizė – želdinių ekologinės ir estetinės būklės tyrimas ir vertinimas.

31. Želdinių būklės ekspertizę vykdo Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija, kuri turi pasitelkti atitinkamos srities specialistą (-us).

32. Komisija, atlikusi ekspertizę, per 30 kalendorinių dienų surašo ekspertizės išvadas ir pateikia suinteresuotiems asmenims.

33. Želdynai ir želdiniai nuo ligų ir kenkėjų saugomi vadovaujantis Želdynų ir želdinių sanitarinėmis apsaugos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-675 „Dėl Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 14 d. įsakymu Nr. D1-675 „Dėl Želdynų ir želdinių sanitarinės apsaugos taisyklių patvirtinimo“.

34. Želdynus ir želdinius tvarkančios įmonės privalo turėti specialistų, kuriems būtų suteikta teisė vykdyti želdinių veisimo, augančių medžių ir krūmų genėjimo, želdinių apsaugos nuo ligų ir kenkėjų, vejų ir gėlynų įrengimo darbus.

35. Atliekant statybos darbus, kad būtų išsaugoti statybvietėje paliekami ir gretimuose žemės sklypuose augantys želdiniai, privaloma:

35.1. išpurenti ir patręšti žemę po statybvietėje augančių medžių ir krūmų lajomis prieš statybos pradžią, kad pagerėtų jų augimo sąlygos statybos laikotarpiu;

35.2 iki darbų pradžios aptverti medžius ir krūmus, augančius statybvietėje ir arčiau kaip 5 m nuo įvažiavimo ar išvažiavimo iš statybvietės važiuojamosios dalies krašto:

35.2.1. medžių grupes ir krūmus ištisiniu, ne žemesniu kaip 2 m aptvaru ir ne arčiau kaip 1,5 m nuo medžių kamienų ir 1 m nuo krūmų;

35.2.2. pavienius medžius – trikampiu aptvaru, kurio apatinės kraštinės turi būti ne arčiau kaip 0,5 m nuo medžio kamieno, arba lentomis. Aptvarą tvirtinti kuolais, įkaltais 0,5 m ir giliau;

35.3. aptveriant visą statybvietę, neaptverti į ją nepatenkančių gatvės ir kitų želdinių;

35.4. įrengti takus, pakeltus virš žemės paviršiaus, ne arčiau kaip 1,5 m nuo medžio kamieno, kai darbo metu reikia vaikščioti arti želdinių (po medžių lajomis);

35.5. saugoti vejas, gėlynus, jeigu statinio projekte nenumatyta juos pertvarkyti;

35.6. saugoti nuimtą nuo žemės sklypo užstatomos dalies dirvožemį tam tikslui skirtose vietose, apsaugant jį nuo užteršimo, išplovimo, išpustymo (vėjo), kad būtų galima jį panaudoti sklypo sutvarkymo ir želdinimo darbams;

35.7. laistyti želdinius Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklių, patvirtintų aplinkos ministro 2008 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. D1-45, nustatyta tvarka;

35.8. nesandėliuoti medžiagų ir įrenginių, nevažinėti, nestatyti transporto priemonių, laikinų statinių ir įrenginių prie medžių arčiau kaip 1 m nuo medžių lajų projekcijų, bet ne arčiau kaip 3 m nuo kamieno ir 2 m nuo krūmų. Nesandėliuoti degių medžiagų arčiau kaip 10 metrų nuo medžių kamienų ir krūmų;

35.9. nekasti tranšėjų (kabelio, vandentiekio ir kanalizacijos vamzdžių ir kt. įrenginių tiesimui) arčiau kaip 3 m nuo medžio kamieno, kurio diametras didesnis kaip 15 cm, arčiau kaip 2 m, kai kamieno diametras iki 15 cm ir arčiau kaip 1,5 m – nuo krūmų, skaičiuojant atstumą nuo kraštinio stiebo;

35.10. tvirtinti tranšėjų, kasamų biriame ir šlapiame grunte, leidžiamu atstumu (nurodytu 35.9. punkte) prie medžių ir krūmų, sienutes statramsčiais;

35.11. užpilti žemėmis pagal projektą padarytas tranšėjas per trumpiausią laiką, bet ne ilgiau kaip per mėnesį;

35.12. medžių pomedyje (lajos projekcijos zonoje) darbus vykdyti žemiau pagrindinių skeletinių šaknų (ne mažiau kaip 1,5 m nuo dirvožemio paviršiaus), nepažeidžiant šaknų sistemos;

35.13. nepakeisti daugiau kaip 5 cm (virš ar žemiau) natūralaus grunto lygio prie medžio šaknų kaklelio ir iki 2 m atstumu nuo medžio kamieno.

36. Kai vykdant statybos darbus (įskaitant įvažiavimų, gatvių, kelių įrengimą ar remontą) pažeidžiama medžio šaknų sistema, kad neišdžiūtų šaknys, jas būtina pridengti ar užpilti žemės sluoksniu, jį palaistyti, kad neiššaltų šaknys, jas būtina apšiltinti. Pažeidus medžio šaknis, medžio lają galima išretinti vadovaujantis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis.

37. Baigus statybos darbus, privaloma:

37.1. apželdinti sklypą pagal statinio projektą, nepažeidžiant Medžių ir krūmų veisimo, vejų ir gėlynų įrengimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. gruodžio 29 d. įsakymu Nr. D1-717 ;

37.2. sutvarkyti želdinius teritorijoje už statinio sklypo ribų, jei ji buvo naudojama vykdant statybos darbus.

38. Fiziniai ir juridiniai asmenys, nesilaikantys šių taisyklių reikalavimų, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

 

V SKYRIUS

APRIBOJIMAI BENDROJO NAUDOJIMO ŽELDYNUOSE

 

39. Atskiruose želdynuose (parkuose, skveruose, miesto sode, kituose poilsiui skirtuose memorialinės, apsauginės ir ekologinės paskirties želdynuose, kurie žymimi miesto bendrajame ir specialiuosiuose planuose) bei priklausomuosiuose (gyvenamųjų, visuomeninės paskirties, komercinės paskirties, inžinerinės infrastruktūros, rekreacinių ir kitų teritorijų) želdynuose draudžiama:

39.1. genėti medžius ir krūmus, nesilaikant Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklių, patvirtintų aplinkos ministro 2008 m. sausio 18 d. įsakymu Nr. D1-45.

39.2. laužyti ir kirsti medžius, krūmus, jų šakas, skinti vaisius, lapus bei žiedus, mindžioti veją ir gėlynus;

39.3. gaudyti ir naikinti laukinius paukščius ir gyvūnus;

39.4. ganyti gyvulius bei paukščius, paleisti šunis;

39.5. kabinti ant medžių sūpuokles ir džiauti skalbinius;

39.6. važinėti ir statyti visų rūšių transportą ne tam skirtose vietose;

39.7. statyti palapines, rengti įvairius žaidimus ir šokius ne tam tikslui skirtose vietose, organizuoti sportinius renginius, nesuderinus su Marijampolės savivaldybės administracija;

39.8. kūrenti laužus tam nenumatytose vietose, deginti medžių, krūmų šakas, nukritusius lapus ir žolę;

39.9. laužyti ir gadinti inventorių, įrengimus ir pastatus;

39.10. ardyti skruzdėlynus ir paukščių lizdus;

39.11. klijuoti skelbimus ir kitokią informacinę medžiagą šiam tikslui nenumatytose vietose;

39.12. fiziniams ir juridiniams asmenims savavališkai sodinti, persodinti, genėti, kirsti ar kitaip pašalinti želdinius.

40. Atskirieji želdynai, esantys valstybinėje ir savivaldybei priskirtoje žemėje, turi būti atviri lankymui, jeigu juose nevyksta uždaro pobūdžio renginiai, nevykdomi priežiūros ir kiti darbai.

41. Nerekomenduojama sodinti teršiančius aplinką žiedadulkėmis, žiedynais ir vaisiais medžius ir krūmus, intensyviai plintančius šaknų atžalomis augalus.

 

VI SKYRIUS

MEDŽIŲ IR KRŪMŲ ATKURIAMOSIOS VERTĖS NUSTATYMAS BEI NUOSTOLIŲ JUOS IŠKIRTUS ATLYGINIMAS

 

42. Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui priėmus sprendimą dėl saugotinų želdinių iškirtimo, Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyrius, vadovaudamasis želdinių atkuriamosios vertės įkainiais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008 m. birželio 26 d. įsakymu Nr. D1-343, apskaičiuoja jų vertę.

43. Medžių ir krūmų atkuriamoji vertė nustatoma, atsižvelgiant į:

43.1. medžio ar krūmo rūšį ir amžių (medžių);

43.2. kamieno skersmenį;

43.3. medžio ar krūmo fizinę ir estetinę būklę;

43.4. ekologinę, istorinę, kultūrinę ir socialinę funkcijas;

43.5. augimo vietą;

43.6. rinkos vertę;

43.7. medžio ar krūmo auginimo ir priežiūros išlaidas.

44. Saugotini medžiai ir krūmai neatlyginamai gali būti kertami (šalinami) šiais atvejais:

44.1. nudžiūvę, išskyrus uoksinius (drevėtus);

44.2. vėjo, sniego, žaibo ar dėl kitų priežasčių išversti, nulaužti, apdegę gaisro metu;

44.3. išpuvę (išskyrus atvejus, kai nėra pavojingi žmonėms, pastatams, eismui ir labai svarbūs biologinės įvairovės požiūriu);

44.4. pasvirę didesniu negu 45˚ kampu ir pasvirimas kasmet didėja (nustatoma stebėsenos metu);

44.5. pažeisti stiebo ir šaknų puviniu;

44.6. apipulti vabzdžių kenkėjų ir grybinių ligų;

44.7. pažeistos medžių ir krūmų gyvybinės funkcijos, funkcijų pažeidimo parametrai reglamentuojami Žalos aplinkai, sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus ir/ar objektus, skaičiavimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. D1-269;

44.8. vykdomi kraštovaizdžio formavimo ar kiti medžių ir krūmų kokybę gerinantys kirtimai;

44.9. auga ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių;

44.10. auga pylimo (polderių) šlaituose, melioracijos griovių (išskyrus sureguliuotas upes ir upelius) šlaituose ir jų apsaugos juostose;

44.11. auga kapinėse ir gadina paminklus, antkapius, kapinių tvorą;

44.12. auga ant piliakalnių, pilkapių;

44.13. auga parkuose, skveruose ir kitose urbanizuotose teritorijose kaip nepageidaujamos rūšys;

44.14. auga arti pastatų ir tamsina langus (vasaros metu kambariuose apšvietimas neatitinka galiojančių normų), gadina pamatus, kelia grėsmę pastatui;

44.15. auga apsaugos zonose, kuriose pagal Specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 343, neturi augti;

44.16. auga teritorijoje, kuri numatoma naudoti valstybiniams geležinkeliams, magistraliniams vamzdynams, aukštos įtampos elektros linijoms, valstybinės reikšmės keliams, gatvėms tiesti, rekonstruoti, svarbioms valstybinės reikšmės statyboms;

44.17. numatyti kirsti, atlikus želdynų ir želdinių inventorizavimą;

44.18. yra nustatyta tvarka parengti saugomų teritorijų planavimo dokumentai, kuriuose nurodyti kertami ar kitaip pertvarkomi medžiai ir krūmai;

44.19. šalinamos saugotinų medžių, pasvirusių didesniu kaip 45˚ kampu, storosios šakos.

45. Saugotinų medžių ir krūmų vertė neatlyginama, kai:

45.1. želdiniai auga naudingųjų iškasenų telkiniuose;

45.2. pareiškėjas įsipareigoja ne vėliau kaip per metus pasodinti savivaldybės nurodytoje vietoje kertamų ar kitokiu būdu pašalinamų medžių ir krūmų atkuriamąją vertę atitinkantį nurodytų rūšių ir matmenų medžių ir krūmų kiekį ir juos prižiūrėti 3 metus;

45.3. 44 punkte nurodytais atvejais darbus vykdo žemės ar želdynų ir želdinių savininkas ir valdytojas ar jo įgaliotas asmuo.

46. Marijampolės savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija, atsižvelgusi į želdinių ekologinę, estetinę, kultūrinę ir kraštovaizdžio formavimui įtakos turinčią reikšmę, gali siūlyti administracijos direktoriui priimti sprendimus dėl didesnių ar mažesnių želdinių vertės įkainių nustatymo.

47. Želdinio atkuriamąją vertę atlygina projekto užsakovas, taip pat fiziniai ir juridiniai asmenys, kurių iniciatyva saugotini medžiai ir krūmai šalinami.

48. Želdinio atkuriamoji vertė neskaičiuojama, kai medžiai ir krūmai yra avarinės būklės arba vykdomi želdinių rekonstrukcijos projektai.

49. Sužalojus ar neteisėtai sunaikinus želdynus ar želdinius, nuostoliai apskaičiuojami pagal Žalos aplinkai, sunaikinus ar sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus ir/ar objektus, skaičiavimo metodika, patvirtinta Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2014 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. D1-269 ir išieškomi teisės aktų nustatyta tvarka.

50. Saugotini medžiai ir krūmai 44 punkte išvardintais atvejais gali būti kertami tik įvertinus jų būklę natūroje, išskyrus 44.15-44.18 punktus.

51. Saugotinų medžių ir krūmų persodinimas vykdomas išimtiniais atvejais: platinant gatves, vykdant statybos ir kitus darbus.

52. Saugotinų medžių ir krūmų persodinimo darbai vykdomi pagal nustatytąja tvarka parengtą ir patvirtintą želdynų tvarkymo ir kūrimo projektą.

53. Persodinami sveiki, gerai išsivystę, be mechaninių pažeidimų, šalčio plyšių ir persodinimą pakeliantys medžiai, ne storesni kaip 25 cm diametro (1 m aukštyje).

54. Draudžiama persodinti medžius sausa viršūne, vidaus puviniu, vienašone, nesusiformavusia laja.

55. Medžių ir krūmų persodinti negalima šiais atvejais:

55.1. po medžiais yra inžinerinės komunikacijos;

55.2. aplink medžius yra laikini statiniai ar pastatai;

55.3. nėra galimybės prie medžių privažiuoti su technika;

55.4. nėra galimybės suformuoti reikalaujamo dydžio žemės gumulą, nes trukdo tankus medžių masyvas (medynas) ar statybos darbų atliekos apie medžius;

55.5. medžių vegetacijos metu;

55.6. medžiai auga arti statinių ar pastatų pamatų, tvorų ar kt.;

55.7. trukdo elektros laidai.

56. Numatyti kirsti medžiai pažymimi dažais: kirsti – raudonai, persodinti – geltonai.

 

VII SKYRIUS

ATSAKOMYBĖ UŽ TAISYKLIŲ PAŽEIDIMUS

 

57. Už įvykio metu sunaikintus želdinius, žaliąją veją ir už nuostolius gamtai atsako kaltininkas, teisės aktų nustatyta tvarka.

58. Fiziniai ir juridiniai asmenys, pažeidę šių taisyklių reikalavimus, atsako Administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka. Asmenys, pažeidę šias taisykles, taip pat privalo atlyginti žalą, padarytą gamtai, sunaikinus arba sužalojus gamtinius kraštovaizdžio kompleksus bei objektus.

 

 

VIII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

59. Šios taisyklės gali būti keičiamos, papildomos ir panaikintos Marijampolės savivaldybės tarybos sprendimu.

_____________

 

Marijampolės savivaldybės želdynų ir

želdinių apsaugos taisyklių

1 priedas

(Leidimo saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo darbams forma)

Mherbas

MARIJAMPOLĖS SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJA

 

LEIDIMAS

ATLIKTI SAUGOTINŲ MEDŽIŲ IR KRŪMŲ KIRTIMO, PERSODINIMO AR KITOKIO PAŠALINIMO, GENĖJIMO DARBUS

__________________ Nr. _________

(data)

Marijampolė

 

Leidžiama pagal pateiktą prašymą ______________________________________________

__________________________________________________________________________

(juridinio asmens pavadinimas, kodas ar fizinio asmens vardas, pavardė)

__________________________________________________________________________

(adresas, telefono numeris)

žemės sklype _______________________________________________________________

(sklypo, kuriame vykdomi saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar

__________________________________________________________________________

kitokio pašalinimo darbai, vieta)

__________________________________________________________________________

(vykdomi darbai)

______________________    ___________________          ________________________

(saugotinų medžių ir krūmų rūšys,       medžio diametras       medžių ir krūmų kiekis)

(1,3 m aukštyje),       

 

Medžių ir krūmų vertė _______________________________ (žodžiais) ___ EUR___ ct;

atlyginta, neatlyginta (kas reikalinga, pabraukti).

Vietoj kertamų medžių, krūmų pasodinti naujus ir prižiūrimi trejus metus:

__________________            _______________ __________________ ________________

(medžių ir krūmų rūšys,         matmenys        medžių ir krūmų kiekis           sodinimo vieta*

 

Leidimas galioja 1 metus nuo jo išdavimo datos.

________________________ ________________ __________________________

(Leidimą išdavusio pareigūno          (parašas) (vardas ir pavardė)

pareigų pavadinimas)

A.V.

SUDERINTA                       SUDERINTA                                  SUDERINTA

 

(Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento Marijampolės agentūros atstovas)

(Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Marijampolės teritorinio padalinio įgaliotas asmuo)

(Fizinio ar juridinio asmens, nurodyto 17.4 punkte, parašas)

 

PASTABA. Tvarkant medžius ir krūmus būtina vadovautis Medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2008-01-18 įsakymu Nr.D1-45 bei Lietuvos Respublikoje galiojančiais darbų saugos norminiais aktais. Apie želdinių pertvarkymo darbų pradžią informuoti Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkotvarkos ir infrastruktūros skyrių (Marijampolė, J.Basanavičiaus a. 1, 408 kab. arba telefonu 90 013).

 

______________

 

Marijampolės savivaldybės želdynų ir

želdinių apsaugos taisyklių

2 priedas

 

(Prašymo leisti kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus žemės sklype forma)

________________________________________________________________________________

(Prašymą pateikiančio fizinio asmens vardas, pavardė ar juridinio asmens pavadinimas ir kodas)

________________________________________________________________________________

(adresas)

________________________________________________________________________________

(telefono numeris)

 

Marijampolės savivaldybės

administracijos direktoriui1

 

PRAŠYMAS

DĖL _______________________________________________________________

 

_________________________________

(data)

Marijampolė

 

Prašau leisti kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti saugotinus medžius ir krūmus žemės

sklype __________________________________________________________________________

(adresas)

_______________________________________________________________________________

(numatomi atlikti darbai, medžių ir krūmų rūšys bei kiekis)

_______________________________________________________________________________  ,

________________________________________________________________________________

(saugotinų medžių ir krūmų kirtimo, persodinimo ar kitokio pašalinimo, genėjimo priežastis)

_______________________________________________________________________________  .

Įsipareigoju atlyginti numatomų kirsti želdinių vertę arba pasodinti savivaldybės nurodytoje vietoje kertamų ar kitokiu būdu pašalinamų medžių ir krūmų atkuriamąją vertę atitinkantį nurodytų rūšių ir matmenų medžių ir krūmų kiekį ir juos prižiūrėti 3 metus (kas reikalinga, pabraukti).

Darbus numatoma pradėti ____________________________________________________ .

(numatoma darbų atlikimo data)

PRIDEDAMA:

1. Žemės sklypo ____________________________________________________________

(dokumento pavadinimas, Nr., data, žemės sklypo planas)

_______________________________________________________________________________ .

2. Patvirtintas (suderintas) želdinių pertvarkymo projektas, schema, detalusis bei specialusis

planas (kas reikalinga, pabraukti) _____________________________________________________

(projekto pavadinimas, patvirtinimo (suderinimo) data)

________________________________________________________________________________

 

_________________________                                  ___________________________

(parašas)                                                                                                              (vardas ir pavardė)

 

[1]Jūsų asmens duomenų valdytojas: Marijampolės savivaldybės administracija (juridinio asmens kodas 188769113, adresas: Basanavičiaus a. 1, Marijampolė, 68307 Marijampolė, tel. 8 343 90011, el. p. administracija@marijampole.lt). Marijampolės savivaldybės administracijos asmens duomenų apsaugos pareigūno kontaktai:. duomenu.apsauga@marijampole.lt

Asmens duomenų tvarkymo tikslas: nustatyti Jūsų asmens tapatybę ir gauti papildomą informaciją, reikalingą paslaugų teikimui. Netvarkant Jūsų duomenų negalėsime gauti reikalingos informacijos, todėl neturėsime teisinio pagrindo Jums suteikti prašomų paslaugų. Jūsų asmens duomenys bus tvarkomi tik esant teisiniam pagrindui. Jūsų asmens duomenys bus saugomi Marijampolės savivaldybės administracijos nustatyta tvarka ir terminais.

Kreipiantis raštu turite teisę prašyti, kad duomenų valdytojas leistų susipažinti su Jūsų asmens duomenimis ir kad duomenų valdytojas juos ištaisytų arba ištrintų, arba apribotų duomenų tvarkymą, taip pat turite teisę nesutikti, kad duomenys būtų tvarkomi, teisę perkelti duomenis bei teisę pateikti skundą Valstybinei duomenų apsaugos inspekcijai (A. Juozapavičiaus g. 6, LT-09310 Vilnius, tel. (8 5) 271 2804, el. p. ada@ada.lt).

_____________

 

Marijampolės savivaldybės želdynų ir

želdinių apsaugos taisyklių

3 priedas

 

 

SAUGOTINŲ MEDŽIŲ IR KRŪMŲ KRITERIJAI

 

Teritorija

Medžių gentys ir (ar) rūšys, krūmai;

skersmens (1,3 m aukštyje) ir aukščio parametrai

1. Kurortuose ar kurortinėse teritorijose:

 

1.1. valstybinėje ir savivaldybių žemėje

didesnio kaip 12 cm skersmens medžiai*.

 

paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m.

1.2. privačioje žemėje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

2. Pakrantės apsaugos juostoje

 

ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos – didesnio kaip 12 cm skersmens.

pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, juodalksniai, liepos, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės – didesnio kaip 20 cm skersmens.

beržai, gluosniai– didesnio kaip 30 cm skersmens.

paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m.

3. Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose valstybinėje ir savivaldybių žemėje:

 

3.1. mieste

didesnio kaip 12 cm skersmens medžiai*.

 

3.2. ne mieste

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

4. Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose privačioje žemėje:

 

4.1. mieste

ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – didesnio kaip 20 cm skersmens.

4.2. ne mieste

ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – didesnio kaip 30 cm skersmens.

5. Kitos paskirties žemėje visuomeninės paskirties, rekreacinėse, bendrojo naudojimo, atskirųjų želdynų teritorijose

didesnio kaip 12 cm skersmens medžiai*.

 

paprastieji kadagiai – didesni kaip 3 m.

6. Kitos paskirties žemėje pramonės ir sandėliavimo, komercinės paskirties objektų teritorijose

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

7. Žemės ūkio paskirties žemėje kituose žemės ūkio paskirties žemės sklypuose ir rekreacinio naudojimo žemės sklypuose:

 

7.1. valstybinėje ir savivaldybių žemėje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

7.2. privačioje žemėje

ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai, pušys – didesnio kaip 30 cm skersmens.

8. Žemės ūkio paskirties žemėje sodininkų bendrijų bendrojo naudojimo žemėje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

9. Nekilnojamųjų kultūros vertybių teritorijoje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

10. Miestų, miestelių gatvėse

didesnio kaip 12 cm skersmens medžiai*.

11. Kaimų gatvėse

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

12. Geležinkelio želdinių apsaugos zonoje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

13. Valstybinės ir vietinės reikšmės kelio juostoje:

 

13.1. valstybinės reikšmės krašto ir rajoninio kelio juostoje

didesnio kaip 30 cm skersmens medžiai*.

13.2. vietinės reikšmės kelio juostoje

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

14. Kelio apsaugos zonoje už kelio juostos ribų

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

15.Gamybinių ir komunalinių objektų sanitarinės apsaugos ir taršos poveikio zonoje, kitose sanitarinės apsaugos zonose

didesnio kaip 20 cm skersmens medžiai*.

* – ąžuolai, uosiai, klevai, skroblai, skirpstai, guobos, bukai, vinkšnos, pušys, eglės, maumedžiai, pocūgės, kėniai, beržai, juodalksniai, liepos, gluosniai, šermukšniai, riešutmedžiai, kaštonai, miškinės obelys, miškinės kriaušės.

 

 

________________________