Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2015 M. VASARIO 11 D. NUTARIMO NR. 128 „DĖL PAREIGŪNŲ IR KARIŲ VALSTYBINIŲ PENSIJŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO NUOSTATŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

 

2018 m. spalio 3 d. Nr. 993

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

1. Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. vasario 11 d. nutarimo Nr. 128 „Dėl Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatų patvirtinimo“ preambulę ir ją išdėstyti taip:

„Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo 12 straipsnio 2 dalimi ir įgyvendindama Lietuvos Respublikos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo I-693 16 straipsnio pakeitimo įstatymą Nr. XIII-1264, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

2. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintus Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatus:

2.1. Pakeisti 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1. Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatai (toliau – Nuostatai) reglamentuoja Lietuvos Respublikos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo (toliau – įstatymas) nustatytų pareigūnų ir karių valstybinių pensijų (toliau – pensijos) ir socialinio draudimo bazinės pensijos dydžio priedo už tarnybą (toliau – priedas) skyrimą ir mokėjimą, taip pat Lietuvos Respublikos pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo I-693 16 straipsnio pakeitimo įstatyme Nr. XIII-1264 nustatytą pensijų perskaičiavimą dėl asmens faktinio tarnybos laiko po 1990 m. kovo 11 d. SSRS vidaus reikalų ministerijos vidaus kariuomenės padaliniuose, vykdžiusiuose Lietuvos Respublikos teritorijoje veikusių pataisos reikalų sistemos įstaigų apsaugą ir kontrolę (toliau – tarnybos laikas po 1990 m. kovo 11 d.), įtraukimo į tarnybos laiką pensijai skirti (toliau – pensijų perskaičiavimas).“

2.2. Pakeisti 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2. Pensijos ir priedas skiriami ir mokami, taip pat pensijos perskaičiuojamos vadovaujantis įstatymu ir Nuostatais.“

2.3. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3. Pareigūnams ir kariams, atleistiems dėl sveikatos (įstatymo 3 straipsnio 1 dalies 4 punktas) ir ištarnavusiems nuo 5 iki 10 metų, mokama 2 (1,8 A + B), ištarnavusiems nuo 10 iki 20 metų – 20 (1,8 A + B) / (A + B), ištarnavusiems daugiau kaip 20 metų – 1,8 A + B + 0,5 C procentų darbo užmokesčio vidurkio, nurodyto įstatymo 7 straipsnio 1 dalyje, dydžio pensija (A – tarnybos laikas metais iki 1995 metų; B – tarnybos laikas metais nuo 1995 metų įskaitytinai; C – tarnybos laikas metais, įskaitytas į tarnybos laiką pensijai skirti už dvidešimt pirmus–dvidešimt penktus tarnybos metus, kai pensija apskaičiuojama asmenims, nurodytiems įstatymo 3 straipsnio 3 dalyje, – tarnybos laikas metais, viršijantis 20 tarnybos metų, tačiau neviršijantis įstatymo 3 straipsnio 3 dalyje šiems asmenims nustatyto tarnybos metų skaičiaus, reikalingo pensijai skirti).“

2.4. Pakeisti 5 punktą ir jį išdėstyti taip:

5. Prašymą skirti pensiją ir priedą asmuo pateikia Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba) įgaliotai Valstybinio socialinio draudimo fondo administravimo įstaigai (toliau – Fondo administravimo įstaiga), Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybai, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentui, Lietuvos Respublikos krašto apsaugos ministerijai (toliau kartu – pensijas skiriančios institucijos ir įstaigos) per atitinkamą tarnybą, įstaigą, karinį dalinį, kuriuose jis tarnauja arba tarnavo paskiausiai. Prašymai skirti pareigūnų ir karių valstybinę našlių ir našlaičių pensiją (toliau – našlių ir našlaičių pensija) pateikiami atitinkamai pensijas skiriančiai institucijai ar įstaigai. Asmuo prašymą dėl duomenų pateikimo apie asmens faktinį tarnybos laiką po 1990 m. kovo 11 d. pateikia tarnybai, įstaigai, kariniam daliniui, kuriame jis tarnavo paskiausiai.“

2.5. Pakeisti 10 punktą ir jį išdėstyti taip:

10. Pensijas skiriančioms institucijoms ir įstaigoms pateikiami dokumentų, kurių reikia atitinkamos rūšies pensijai ir priedui skirti ir (ar) mokėti, originalai arba kopijos, patvirtinti dokumentą išdavusios Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės institucijos, notaro ar kito asmens, įgalioto atlikti notarinius veiksmus, arba konsulinio pareigūno ar kito kompetentingo užsienio valstybės pareigūno. Jeigu asmenys pateikia originalus, Nuostatų 5 punkte nurodytos institucijos ir įstaigos privalo pavirtinti dokumentų, kurių reikia pensijai skirti, kopijas. Asmens pensijai ir priedui skirti ir (ar) mokėti pateikti dokumentai, išduoti užsienio valstybių institucijų, turi būti legalizuoti arba patvirtinti pažyma (Apostille), vadovaujantis Dokumentų legalizavimo ir tvirtinimo pažyma (Apostille) tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. spalio 30 d. nutarimu Nr. 1079 „Dėl Dokumentų legalizavimo ir tvirtinimo pažyma (Apostille) tvarkos aprašo patvirtinimo“, išskyrus tuos atvejus, kai pagal Lietuvos Respublikos tarptautinius įsipareigojimus nustatyta kitaip, ir išversti į lietuvių kalbą.

Dokumentai, kurių reikia pensijai ir priedui skirti ir mokėti, pensijas skiriančioms institucijoms ir įstaigoms pateikiami tik tuomet, jeigu šiuose dokumentuose nurodytų duomenų nėra valstybės ar žinybiniuose registruose arba valstybės, savivaldybių informacinėse sistemose arba šiuose dokumentuose nurodyti duomenys nėra gaunami pagal duomenų teikimo sutartis iš valstybės ir savivaldybių institucijų, įstaigų, įmonių ir organizacijų.

Asmenys prašymus skirti pensiją ir priedą, taip pat prašymus dėl duomenų pateikimo apie tarnybos laiką po 1990 m. kovo 11 d. pateikia atvykę į atitinkamą tarnybą, įstaigą, karinį dalinį, kuriuose jie tarnauja arba tarnavo paskiausiai, atsiunčia registruotu laišku arba elektroniniais ryšiais.

Prašymas skirti našlių ir našlaičių pensiją, įstatymo 15-1 straipsnio 2 dalyje nurodytu atveju dokumentai, patvirtinantys aplinkybes, turinčias įtakos pensijai ar priedui mokėti, ar jų patvirtintos kopijos, asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas ar jo patvirtinta kopija, taip pat įstatymo 15-1 straipsnio 4 dalyje nurodytu atveju rašytinis laisvos formos paties pensijos gavėjo pasirašytas pareiškimas, patvirtinantis, kad jis gyvena užsienio valstybėje, ir asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas ar jo patvirtinta kopija pateikiami Fondo administravimo įstaigai šio punkto 3 pastraipoje nurodytais būdais. Pareiškimas, Fondo administravimo įstaigai siunčiamas elektroniniais ryšiais, turi būti pasirašytas saugiu elektroniniu parašu, sukurtu saugia parašo formavimo įranga ir patvirtintu galiojančiu kvalifikuotu sertifikatu.“

2.6. Pakeisti 11 punktą ir jį išdėstyti taip:

11. Jeigu asmens prašymui skirti pensiją ir priedą išnagrinėti būtini papildomi dokumentai, kuriuos privalo pateikti prašymą skirti pensiją ir priedą pateikęs asmuo, ir pensijas skiriančios institucijos ir įstaigos tokių dokumentų negali gauti iš atitinkamos tarnybos, įstaigos, karinio dalinio, kuriuose asmuo tarnavo paskiausiai, ar Centro, jeigu tai tarnyba, įstaiga ar karinis dalinys, kuriuose personalo funkcijos atliekamos centralizuotai, per 5 darbo dienas nuo šio prašymo gavimo dienos kreipiasi į asmenį raštu, prašydamos pateikti papildomus dokumentus. Asmeniui pranešama, kad jo prašymo nagrinėjimas stabdomas, iki bus pateikti papildomi dokumentai. Jei per pensijas skiriančios institucijos ar įstaigos nustatytą terminą, kuris negali būti trumpesnis kaip 5 darbo dienos, papildomi dokumentai negaunami, šis prašymas nenagrinėjamas, dokumentų originalai grąžinami asmeniui ir nurodoma grąžinimo priežastis. Pensijas skiriančios institucijos ir įstaigos pasilieka prašymo skirti pensiją ir priedą ir gautų dokumentų patvirtintas kopijas.“

2.7. Pakeisti 12 punktą ir jį išdėstyti taip:

12. Sprendimas dėl pensijos ir (ar) priedo skyrimo arba atsisakymo skirti pensiją (toliau – sprendimas) turi būti priimtas ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo prašymo skirti

pensiją ir priedą su visais reikiamais dokumentais arba papildomų dokumentų gavimo pensijas skiriančiose institucijose ir įstaigose dienos.

Pensija ir (ar) priedas skiriami arba atsisakoma skirti pensiją Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus (arba jo pavaduotojų), Valstybės saugumo departamento direktoriaus (arba jo pavaduotojų), krašto apsaugos ministro (arba jo įgalioto Krašto apsaugos ministerijos kanclerio), Fondo administravimo įstaigos direktoriaus ar jo įgalioto šios įstaigos valstybės tarnautojo sprendimu.

Sprendimą dėl pensijos perskaičiavimo priima pensijas skiriančios institucijos ar įstaigos, gavusios iš tarnybos, įstaigos, karinio dalinio, kuriame pensijos gavėjas tarnavo paskiausiai, duomenis apie asmens tarnybos laiką po 1990 m. kovo 11 d., ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo visų reikiamų dokumentų gavimo dienos.

Priėmusios sprendimą, sprendimą dėl pensijos perskaičiavimo, pensijas skiriančios institucijos ir įstaigos ne vėliau kaip per 5 darbo dienas asmeniui turi išsiųsti registruotu laišku (įteikti) šio sprendimo patvirtintą kopiją.“

2.8. Pakeisti 17 punktą ir jį išdėstyti taip:

17. Pensija ir priedas mokami už praėjusį mėnesį. Pensijų ir priedo pristatymo tvarką, terminus ir sąlygas, taip pat pensijų skirtumo, susidariusio nuo 2016 m. birželio 20 d., jeigu pensija buvo paskirta po šios datos, – nuo pensijos paskyrimo dienos, dėl pensijos perskaičiavimo apskaičiavimo terminus ir išmokėjimo tvarką nustato Fondo valdyba.“

2.9. Pakeisti 18 punktą ir jį išdėstyti taip:

18. Specialiųjų tyrimų tarnybos, Valstybės saugumo departamento, Krašto apsaugos ministerijos paskirtoms pensijoms ir priedui mokėti reikalingi dokumentai ir duomenys, taip pat sprendimai dėl pensijos perskaičiavimo Fondo administravimo įstaigai perduodami per 5 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos Fondo valdybos, suderinus su nurodytomis pensijas skiriančiomis institucijomis ir įstaigomis, nustatyta tvarka.“

2.10. Pakeisti 21 punktą ir jį išdėstyti taip:

21. Kiti pensijų skyrimo, mokėjimo, ginčų sprendimo klausimai, nenustatyti Nuostatuose, reguliuojami Lietuvos Respublikos socialinio draudimo pensijų įstatyme ir Socialinio draudimo pensijų skyrimo ir mokėjimo nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro.“

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                            Linas Kukuraitis