LIETUVOS RESPUBLIKOS UŽSIENIO REIKALŲ MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DėL DIPLOMATO statuso atkūrimo TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2016 m. vasario 8 d. Nr. V-38

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymo 44 straipsnio 3, 4 ir 5 dalimis, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. birželio 1 d. nutarimo Nr. 518 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo 16 straipsnio 4 dalį“ 4 punktu ir atsižvelgdamas į Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymo 281 straipsnį:

1.Tvirtinu Diplomato statuso atkūrimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažįstu netekusiu galios Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministro 2006 m. liepos 3 d. įsakymą Nr. V-88 „Dėl diplomato statuso atkūrimo diplomatinėje tarnyboje taisyklių patvirtinimo“.

 

 

 

Užsienio reikalų ministras                                                                                 Linas Linkevičius

 


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų

ministro 2016 m. vasario 8 d.

įsakymu Nr. V-38

 

 

DIPLOMATO statuso atkūrimo TVARKOS APRAŠAS

 

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Šis tvarkos aprašas reglamentuoja diplomato statuso atkūrimą – naujos diplomato tarnybos sutarties sudarymą ir diplomatinio rango grąžinimą.

 

II SKYRIUS

TEISĖ ATKURTI DIPLOMATO STATUSĄ

 

2. Teisę atkurti diplomato statusą turi buvę diplomatai, savo noru nutraukę diplomato tarnybos sutartį pagal Lietuvos Respublikos diplomatinės tarnybos įstatymo ( toliau – Diplomatinės tarnybos įstatymo) 58 straipsnio 6 dalį dėl to, kad išvyko kartu su sutuoktiniu diplomatu, paskirtu dirbti į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą, arba pagal Lietuvos Respublikos asmenų delegavimo į tarptautines ir Europos Sąjungos institucijas ar užsienio valstybių institucijas įstatymo nuostatas perkeltu į pareigas tarptautinėje ir Europos Sąjungos institucijoje ar užsienio valstybės institucijoje.

3. Diplomato statusas gali būti atkurtas buvusiems diplomatams (išskyrus dirbusius pagal terminuotas diplomato tarnybos sutartis), jeigu jie per 5 metus nuo diplomato tarnybos sutarties nutraukimo pareiškia norą atkurti diplomato statusą ir diplomato tarnybos sutartis su jais nebuvo nutraukta Diplomatinės tarnybos įstatymo 58 straipsnio 1 dalyje ir 2 dalies 1, 5, 6, 7, 8 ir 9 punktuose nustatytais pagrindais.

4. Šio aprašo 3 punkte nustatytas 5 metų terminas netaikomas, kai, esant tarnybinei būtinybei:

4.1. diplomato statusas atkuriamas buvusiems diplomatams, savo noru nutraukusiems diplomato tarnybos sutartį ir priimtiems dirbti į tarptautinę ir Europos Sąjungos instituciją ar užsienio valstybės instituciją;

4.2. diplomato statusas atkuriamas buvusiems diplomatams savo noru nutraukusiems diplomato tarnybos sutartį ir išvykusiems kartu su sutuoktiniais, perkeltais, paskirtais arba išrinktais dirbti į tarptautinę ir Europos Sąjungos instituciją ar užsienio valstybės instituciją;

4.3. diplomato statusas atkuriamas buvusiems diplomatams, kurių diplomato tarnybos sutartis buvo nutraukta dėl to, kad tapo valstybės politiku arba pradėjo eiti politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigas, išskyrus atvejus, kai valstybės politiko įgaliojimai nutrūko Lietuvos Respublikos Konstitucijos 74 straipsnio nustatyta tvarka, o politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo įgaliojimai nutrūko dėl jam paskirtos tarnybinės nuobaudos – atleidimo iš pareigų, prarastos Lietuvos Respublikos pilietybės ar įsiteisėjusio teismo nuosprendžio, kuriuo jam paskirta bausmė už sunkų ar labai sunkų nusikaltimą, nusikalstamą veiką valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams ar korupcinio pobūdžio nusikalstamą veiką arba bausmė, dėl kurios jis negali eiti savo pareigų.

5. Asmenys, siekiantys atkurti diplomato statusą, turi atitikti Diplomatinės tarnybos įstatymo 18 straipsnio 2 ir 3 dalyse nustatytus reikalavimus.

 

III SKYRIUS

PRAŠYMŲ ATKURTI DIPLOMATO STATUSĄ PATEIKIMAS

 

6. Asmenys, nurodyti šio tvarkos aprašo 2 punkte, dėl diplomato statuso atkūrimo gali  kreiptis sutuoktinio darbo Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje, tarptautinėje ir Europos Sąjungos institucijoje ar užsienio valstybės institucijoje laikotarpiu ar jam pasibaigus, bet ne vėliau nei per 6 mėnesius po sutuoktinio paskyrimo į Lietuvos Respublikos diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą ar perkėlimo į pareigas tarptautinėje ir Europos Sąjungos institucijoje ar užsienio valstybės institucijoje laikotarpio pabaigos. 

7. Asmenys, nurodyti šio tvarkos aprašo 4.1 papunktyje, dėl diplomato statuso atkūrimo gali kreiptis ne vėliau nei per 6 mėnesius nuo darbo tarptautinėje ir Europos Sąjungos institucijoje ar užsienio valstybės institucijoje pabaigos.

8. Asmenys, nurodyti šio tvarkos aprašo 4.2 papunktyje, dėl diplomato statuso atkūrimo gali kreiptis ne vėliau nei per 6 mėnesius nuo sutuoktinio darbo tarptautinėje ir Europos Sąjungos institucijoje ar užsienio valstybės institucijoje pabaigos.

9. Asmenys, nurodyti šio tvarkos aprašo 4.3 papunktyje, dėl diplomato statuso atkūrimo gali kreiptis ne vėliau nei per 3 mėnesius, kai baigia eiti valstybės politiko ar politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigas.

10. Asmuo dėl diplomato statuso atkūrimo teikia rašytinį prašymą Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrui (toliau – ministras). Prie prašymo pridedama:

10.1. užpildyta asmens, siekiančio atkurti diplomato statusą, anketa (1 priedas);

10.2. asmens tapatybę ir Lietuvos Respublikos pilietybę patvirtinančio dokumento kopija;

10.3. gyvenimo aprašymas pagal 2004 m. gruodžio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 2241/2004/EB dėl bendros Bendrijos sistemos siekiant užtikrinti kvalifikacijų ir gebėjimų skaidrumą (Europass) (OL 2004 L 390, p. 6);

10.4. užpildytas klausimynas, skirtas asmenims, kurie pretenduoja gauti leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, jeigu asmuo, siekiantis atkurti diplomato statusą, tokio leidimo neturi, arba iki turimo leidimo galiojimo termino pabaigos likę mažiau kaip 7 mėnesiai, arba leidimo galiojimas pasibaigęs.

11. Jei Užsienio reikalų ministerijoje saugomoje asmens, siekiančio atkurti diplomato statusą, byloje nėra dokumentų, pagrindžiančių asmens, siekiančio atkurti diplomato statusą, anketoje pateiktą informaciją, prie prašymo taip pat pridedama:

11.1. išsilavinimą ar kvalifikaciją patvirtinančio(-ių) dokumento(-ų) kopija(-os);

11.2. užsienio kalbų mokėjimo lygį patvirtinančio(-ių) dokumento(-ų) kopija(-os);

11.3. privalomojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos forma (F Nr. 047/a) arba galiojanti Asmens medicininė knygelė (sveikatos pasas) (F Nr. 048/a), patvirtinti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakymu Nr. 515 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų veiklos apskaitos ir atskaitomybės tvarkos“;

11.4. dokumentų, patvirtinančių Diplomatinės tarnybos įstatymo 24 straipsnio 4 dalyje, 281 straipsnio 1 dalyje, 44 straipsnio 4 ir 5 dalyse nurodytas aplinkybes, suteikiančias teisę atkurti diplomato statusą, kopijos.

 

IV SKYRIUS

PRAŠYMŲ ATKURTI DIPLOMATO STATUSĄ SVARSTYMAS

 

12. Gavus asmens, nurodyto šio tvarkos aprašo 2 punkte, prašymą, ne vėliau nei per 3 mėnesius Diplomatų atestacijos komisija (toliau – Komisija) apsvarsto pateiktą prašymą ir priima rekomendaciją dėl diplomato statuso atkūrimo, diplomatinio rango grąžinimo ir skyrimo į prieš nutraukiant diplomato tarnybos sutartį eitas arba, jeigu nėra galimybės, kitas tos pačios kategorijos pareigas Užsienio reikalų ministerijoje.

13. Gavus asmens, nurodyto šio tvarkos aprašo 3 punkte ir 4.1–4.3 papunkčiuose, prašymą, ne vėliau nei per 3 mėnesius Komisija, susipažinusi su pateikta informacija ir įvertinusi tarnybinės būtinybės aplinkybes, priima rekomendaciją dėl diplomato statuso atkūrimo, diplomatinio rango grąžinimo ir skyrimo į tos pačios kategorijos pareigas Užsienio reikalų ministerijoje, kurias asmuo ėjo prieš nutraukdamas diplomato tarnybos sutartį, arba, jeigu nėra tokios galimybės, - žemesnės kategorijos pareigas Užsienio reikalų ministerijoje.

14. Priimdama rekomendaciją dėl diplomato statuso atkūrimo šio tvarkos aprašo 3 punkte nurodytiems asmenis Komisija atsižvelgia į:

14.1. tai, ar Užsienio reikalų ministerijoje yra neužimtų tinkamos (t.y. tos pačios, kurios asmuo ėjo prieš prarasdamas diplomato statusą arba žemesnės) kategorijos pareigybių;

14.2. tai, ar asmuo, siekiantis atkurti diplomato statusą, atitinka pareigybės, kurią jam būtų siūloma užimti, aprašyme nustatytus specialiuosius reikalavimus;

14.3. diplomato tarnybinės veiklos vertinimo rezultatus.

15. Jei Komisijai nepakanka pateiktos informacijos ir ji negali priimti rekomendacijos dėl diplomato statuso atkūrimo, ministro įsakymu iš Personalo departamento ir padalinio, į kuriame esančias laisvas pareigas galėtų būti paskirtas asmuo, siekiantis atkurti diplomato statusą, atstovų sudaroma Pretendentų atkurti diplomato statusą vertinimo komisija (toliau – Vertinimo komisija), susidedanti iš ne mažiau kaip trijų narių. Vertinimo komisija organizuoja pokalbį su asmeniu, siekiančiu atkurti diplomato statusą, kad patikrintų gebėjimą atlikti pareigybės,  kurią jam būtų siūloma užimti , aprašyme nustatytas funkcijas. Pranešimas apie pokalbio datą, laiką ir vietą išsiunčiamas asmeniui, siekiančiam atkurti diplomato statusą, ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas iki pokalbio datos.

Pokalbio eigai fiksuoti daromas skaitmeninis garso įrašas. Skaitmeninis garso įrašas perkeliamas į kompiuterinę laikmeną, pridedamas prie protokolo ir saugomas teisės aktų nustatyta tvarka.

Pokalbį su asmeniu, siekiančiu atkurti diplomato tarnybos statusą, Vertinimo komisijos nariai vertina pagal pretendentų atkurti diplomato statusą pokalbio vertinimo lentelę (2 priedas). Per pokalbį, gebėjimai atlikti pareigybės,  kurią būtų siūloma užimti asmeniui, siekiančiam atkurti diplomato statusą, aprašyme numatytas funkcijas vertinami nuo 1 iki 10 balų.

Jeigu pokalbyje dalyvauja keli buvę diplomatai, pretenduojantys į tas pačias pareigas, jiems pateikiami lygiaverčiai klausimai.

Pokalbio metu buvusiam diplomatui gali būti pateikiama ir praktinė užduotis (raštu ir (ar) žodžiu pateikiama užduotis, kuri leidžia prognozuoti buvusio diplomato elgesį realiose darbo situacijose). Kai pateikiama praktinė užduotis, iki pokalbio pradžios Vertinimo komisija nusprendžia, kuris Vertinimo komisijos narys (-iai) vertins praktinę užduotį. Praktinė užduotis vertinama 0, 1 arba 2 balais. Vertinimo komisijos narys (-iai), vertinęs (-ę) praktinę užduotį, praktinės užduoties įvertinimo balą įrašo pretendentų atkurti diplomato statusą pokalbio vertinimo lentelėje.

Surinkti balai sumuojami ir dalijami iš Vertinimo komisijos narių skaičiaus. Jeigu pokalbis įvertinamas ne mažiau nei 6 balais, o jeigu pateikiama praktinė užduotis, – ne mažiau kaip 7 balais, laikoma, kad asmuo, siekiantis atkurti diplomato tarnybos statusą, turi gebėjimų atlikti pareigybės,  kurią jam būtų siūloma užimti, aprašyme nustatytas funkcijas.

Vertinimo komisija gebėjimų atlikti pareigybės,  kurią jam būtų siūloma užimti, aprašyme nustatytas funkcijas, vertinimus pateikia Komisijai, kuri priima rekomendaciją dėl diplomato statuso atkūrimo.

16. Sprendimą dėl diplomato statuso atkūrimo, atsižvelgdamas į Komisijos rekomendaciją, priima ministras. Jei diplomato statusas atkuriamas, priimamas ministro įsakymas dėl iki diplomato tarnybos sutarties nutraukimo turėto diplomatinio rango grąžinimo, sudaroma diplomato tarnybos sutartis ir diplomatas skiriamas į pareigas Užsienio reikalų ministerijoje. Ministrui nusprendus neatkurti diplomato statuso, apie tai informuojamas asmuo, siekęs atkurti diplomato statusą. Asmeniui, siekusiam atkurti diplomato statusą, atsisakius eiti pareigas, į kurias ministro įsakymu jis buvo paskirtas, pakartotinis prašymas dėl diplomato statuso atkūrimo negali būti teikiamas.

17. Diplomato statusą atkūręs asmuo prisiekia Diplomatinės tarnybos įstatymo nustatyta tvarka.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

18. Jeigu pasikeičia asmens, siekiančio atkurti diplomato statusą, anketoje nurodyti duomenys, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo duomenų pasikeitimo asmuo turi pranešti tai Personalo departamentui.

19. Komisijai priėmus rekomendaciją buvusiam diplomatui atkurti diplomato statusą, pradedama tikrinimo procedūra, būtina išduodant leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija. Buvusiam diplomatui diplomato statusas atkuriamas gavus kompetentingos institucijos išvadą, kad jam gali būti išduodamas leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija. Gavus kompetentingos valstybės institucijos išvadą, kad asmeniui, siekiančiam atkurti diplomato statusą, negali būti išduodamas leidimas dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija, – diplomato statusas neatkuriamas.

20. Suteikiant diplomatinį rangą diplomatams, kuriems diplomato statusas buvo atkurtas, į laikotarpį, nustatytą Diplomatinės tarnybos įstatymo 43 straipsnio 1 dalyje, įskaitomas ir darbo Užsienio reikalų ministerijoje laikotarpis iki diplomato tarnybos sutarties nutraukimo.

21. Diplomatams, kuriems yra atkuriamas diplomato statusas, grąžinami iki diplomato tarnybos sutarties nutraukimo sukaupti karjeros balai.

22. Veiksmai, neveikimas ir sprendimai, kuriais pažeidžiami šio tvarkos aprašo reikalavimai, gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

_________________________________

part_a698d7cd70224f14a096021f45d26412_end

 

 


 

Diplomato statuso atkūrimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

ASMENS, SIEKIANČIO ATKURTI DIPLOMATO STATUSĄ, ANKETA

 

__________________

(data)

 

 

Vardas ir pavardė

 

 

Gimimo data

 

 

Adresas

 

 

Telefono numeris

 

 

Elektroninio pašto adresas

 

 

Diplomato pareigos iki atleidimo iš diplomatinės tarnybos (pavadinimas, lygis, kategorija)

 

 

Turėtasis diplomatinis rangas

 

 

Dėl kokių priežasčių buvo nutraukta diplomato tarnybos sutartis?

 

 

Ar atitinkate reikalavimus asmeniui, nustatytus Diplomatinės tarnybos įstatymo 18 straipsnio 2 ir 3 dalyse?

 

 

Dėl kokių priežasčių buvote atleistas iš darbo tarptautinėje institucijoje ar užsienio valstybės institucijoje (asmenys, nurodyti šio tvarkos aprašo 4.2 papunktyje)?

 

 

Dėl kokių priežasčių buvote atleistas iš valstybės politiko arba politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojo pareigų (asmenys, nurodyti šio tvarkos aprašo 4.3 papunktyje)?

 

 

Išsilavinimas

 

 

Kompiuterinis raštingumas

 

 

Privalumai, įgūdžiai, dalykinės savybės

 

 

 

 

 

 

 

 

Užsienio kalbų mokėjimas (pagal Europass)

 

 

Gimtoji kalba

 

 

 

 

Kitos kalbos

SUPRATIMAS

KALBĖJIMAS

RAŠYMAS

Klausymas

Skaitymas

Bendravimas žodžiu

Informacijos pateikimas žodžiu

 

 

Anglų

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rusų

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prancūzų

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vokiečių

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lygmenys: A1/2: pradedantis vartotojas - B1/2: pažengęs vartotojas - C1/2: įgudęs vartotojas

Bendrieji Europos kalbų metmenys

 

 

 

                                                             _________________________

                     (parašas)                                               (vardas ir pavardė)

part_3fbc9e3f35554a26a6617316165a85a2_end

 

 


 

Diplomato statuso atkūrimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

 

 

 

ASMENŲ, SIEKIANČIŲ ATKURTI DIPLOMATO STATUSĄ, POKALBIO VERTINIMO LENTELĖ

________________

(data)

 

 

 

Eil. Nr.

Asmens, siekiančio atkurti diplomato statusą, vardas ir pavardė

Pokalbio įvertinimas balais

Praktinės užduoties įvertinimas balais

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Asmens, siekiančio atkurti diplomato statusą, vertinimo komisijos pirmininkas/narys

 

                                                             _________________________

(parašas)                                              (vardas ir pavardė

 

 

part_22dabffed5f3439da5ae0866ed501e38_end