VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS

VIRŠININKAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MOKESČIŲ INSPEKCIJOS PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS FINANSŲ MINISTERIJOS VIRŠININKO 2021 M. SAUSIO 29 D. ĮSAKYMO VA-6 „DĖL MOKESČIŲ MOKĖTOJŲ, PRIPAŽINTŲ NUKENTĖJUSIAIS NUO EKSTREMALIOSIOS SITUACIJOS IR KARANTINO, KURIO METU LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ NUSTATO ŪKINĖS VEIKLOS APRIBOJIMUS IR KURIEMS TAIKOMOS MOKESTINĖS PAGALBOS PRIEMONĖS, SĄRAŠŲ SUDARYMO KRITERIJŲ IR ADMINISTRAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2021 m. gegužės 3 d. Nr. VA-31

Vilnius

 

Pakeičiu Mokesčių mokėtojų, pripažintų nukentėjusiais nuo ekstremaliosios situacijos ir karantino, kurio metu Lietuvos Respublikos Vyriausybė nustato ūkinės veiklos apribojimus ir kuriems taikomos mokestinės pagalbos priemonės, sąrašų sudarymo kriterijų ir administravimo tvarkos aprašą, patvirtintą Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2021 m. sausio 29 d. įsakymu VA-6 „Dėl mokesčių mokėtojų, pripažintų nukentėjusiais nuo ekstremaliosios situacijos ir karantino, kurio metu Lietuvos Respublikos Vyriausybė nustato ūkinės veiklos apribojimus ir kuriems taikomos mokestinės pagalbos priemonės, sąrašų sudarymo kriterijų ir administravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. FA sąrašas pagal prašymą sudaromas išnagrinėjus FA, patyrusių finansinių sunkumų dėl koronaviruso (COVID-19), prašymus dėl mokestinės pagalbos priemonių taikymo. Prašymas dėl mokestinės pagalbos priemonių taikymo, patyrus finansinių sunkumų dėl koronaviruso (COVID-19), užpildomas per Mano VMI. Į sąrašą neįtraukiami bankrutuojantys FA, taip pat FA, kurie neatitinka minimalių patikimo mokesčių mokėtojo kriterijų (pagal MAĮ 40-1 straipsnį), taip pat FA, kurie įtraukti į FA sąrašą be prašymo, ar kuriems pagal VMI gautą informaciją yra taikomos Europos Sąjungos ribojamosios priemonės.“

2. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. FA sąrašas be prašymo atnaujinamas vieną kartą per savaitę, įtraukiant naujus FA, kurie įregistravo individualią veiklą ar įgijo verslo liudijimą veiklai, kuri įtraukta į ribojamų ir netiesiogiai ribojamų ūkinių veiklų sąrašą, patvirtintą ŪV įsakymu (Aprašo 14 punktas), ir kurie atitinka kitus Aprašo 6 punkte numatytus kriterijus, bet ne vėliau kaip iki 2021 m. balandžio 30 d.“

3. Pakeičiu 10 punktą ir jį išdėstau taip:

10. JA sąrašas pagal prašymą ir FA sąrašas pagal prašymą atnaujinami ne rečiau kaip vieną kartą per savaitę, bet ne vėliau kaip iki 2021 m. rugpjūčio 31 d.“

4. Pakeičiu 17 punktą ir jį išdėstau taip:

17. Į JA sąrašą pagal prašymą gali būti įtraukiami JA, turintys realių finansinių sunkumų dėl koronaviruso (COVID-19). Tai nustatoma, apskaičiavus finansinės rizikos ir likvidumo koeficientus pagal JA pateiktus duomenis, kurie palyginami su teorinėmis reikšmėmis. Apskaičiuojami šie pagrindiniai finansinės rizikos ir likvidumo koeficientai: bendrojo likvidumo, kritinio likvidumo, bendrojo mokumo, įsiskolinimo, manevringumo. Reikšmių vertinimas atliekamas pagal Mokesčių mokėtojo, turinčio mokestinę nepriemoką, arba asmens, kuriam paskirta bauda už administracinį nusižengimą, finansinės būklės vertinimo rekomendacijų, patvirtintų Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2019 m. gegužės 6 d. įsakymu Nr. VA-38 „Dėl Mokesčių mokėtojo, turinčio mokestinę nepriemoką, arba asmens, kuriam paskirta bauda už administracinį nusižengimą, finansinės būklės vertinimo rekomendacijų patvirtinimo“ (toliau – Vertinimo rekomendacijos), 1 priede „Finansinės rizikos ir likvidumo koeficientai“ pateiktą vertinimą. Taip pat vertinama kita VMI pateikta ar turima informacija ir duomenys.“

5. Papildau 171 papunkčiu:

171. JA, kurių deklaruota vykdoma veikla nėra įtraukta į ŪV įsakymu patvirtintą Karantino metu ribojamų ir netiesiogiai ribojamų ūkinių veiklų sąrašą, su prašymu dėl mokestinės pagalbos priemonių taikymo turi pateikti papildomą informaciją ir dokumentus, kurie pagrįstų patiriamus realius finansinius sunkumus dėl koronaviruso (COVID-19) (naujausio laikotarpio finansinės atskaitomybės dokumentus, banko sąskaitų likučius ir išrašus, kasos knygas, avansinių apyskaitų kopijas už laikotarpį nuo to mėnesio, kurį susidaro mokestinė nepriemoka 1 dienos iki prašymo teikimo dienos, bet ne ilgesnį, nei 3 praėjusių mėnesių laikotarpį, duomenis apie atskaitingų asmenų įsiskolinimą prašymo pateikimo dieną, informaciją apie suteiktas paskolas JA ir / ar FA ir šių paskolų sutarčių kopijas, turimų sutarčių (tarp jų trišalių) su bankais, kredito unijomis, lizingo bendrovėmis, kitomis kredito įstaigomis, JA bei FA dėl gautų kreditų kopijas, informaciją apie grąžintas paskolas anksčiau numatyto termino, kreditorinius (debitorinius) atsiskaitymus, sutartis, užsakymus, duomenis (informaciją), dokumentus apie gautas pajamas, veiklos vykdymo vietų apribojimus, klientų srautų pasikeitimus, darbuotojų prastovas, atleidimus ir pan.).“

6. Papildau 172 papunkčiu:

172. Į FA sąrašą pagal prašymą gali būti įtraukiami FA, turintys realių finansinių sunkumų dėl koronaviruso (COVID-19). Vertinama FA prašyme pateikta ir / ar VMI turima informacija ir duomenys.“

7. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. VMI, spręsdama klausimą dėl įtraukimo į JA sąrašą pagal prašymą, taikydama pasirinktą prašymų pagrįstumo kontrolę, gali pareikalauti JA, kurie vykdo ŪV įsakyme nurodytą ekonominę veiklą, pateikti papildomą informaciją bei dokumentus, nurodytus Aprašo 171 papunktyje, kurie pagrįstų realius finansinius sunkumus dėl koronaviruso (COVID-19) paplitimo.“

8. Papildau 181 papunkčiu:

181. VMI, spręsdama klausimą dėl FA įtraukimo į FA sąrašą pagal prašymą, taikydama pasirinktą prašymų pagrįstumo kontrolę, gali pareikalauti FA pateikti papildomą informaciją bei dokumentus, kurie pagrįstų realius finansinius sunkumus dėl koronaviruso (COVID-19) paplitimo, nurodytus atitinkamai Aprašo 171 papunktyje.“

9. Pakeičiu 19 punktą ir jį išdėstau taip:

19. Siekdama nustatyti, ar JA ar FA patyrė realių finansinių sunkumų, VMI pagal nusimatytus kriterijus gali paprašyti JA ir FA, įtrauktų į Sąrašus, pateikti dokumentus, kurie pagrįstų realius finansinius sunkumus, patirtus dėl koronaviruso (COVID-19) paplitimo, nurodytus atitinkamai Aprašo 171 papunktyje.“

10. Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:

22. Atlikus vertinimą ir nustačius, kad JA ar FA neturi realių finansinių sunkumų, tačiau yra įtraukti į Sąrašus nuo 2021 m. sausio 1 d., JA ar FA informuojamas, kad per 5 darbo dienas po informavimo apie atlikto vertinimo rezultatus ir numatomą išbraukimą iš Sąrašų, JA ar FA gali pateikti prašymą sudaryti mokestinės paskolos sutartį (toliau – MPS) be palūkanų dėl mokestinės nepriemokos, kuri susidarė nuo 2020 m. kovo 16 d. arba nuo 2021 m. sausio 1 d. iki prašymo sudaryti MPS pateikimo dienos, bet ne vėliau nei iki 2021 m. rugpjūčio 31 d. (priklausomai nuo to, į kurių metų Sąrašus JA ar FA įtrauktas), tačiau ne ilgesniam kaip iki 2022 m. gruodžio 31 d. terminui arba per 20 darbo dienų sumokėti mokestinę nepriemoką. Po 20 darbo dienų po informavimo apie numatomą išbraukimą iš Sąrašų po atlikto vertinimo, JA ar FA išbraukiamas iš Sąrašų. Jei JA ar FA buvo jau sudaręs MPS be palūkanų, lieka galioti nulinės palūkanos, bet ne ilgiau nei iki 2022 m. gruodžio 31 d.

Jei nustatoma, kad JA ar FA disponuoja finansiniais resursais (pvz.: piniginėmis lėšomis banko sąskaitose / kasoje / pas atskaitingą asmenį), kurie viršija mokestinę nepriemoką, sprendimas dėl išbraukimo iš atitinkamo Sąrašo ir MPS sudarymo priimamas vertinant, ar pagrindinė ir įprasta JA ar FA veikla faktiškai buvo nutraukta, pardavimo pajamų pokytį, gaunamų pajamų pakankamumą būtinosioms išlaidoms padengti ir lėšų poreikį konkretiems ateities įsipareigojimams ir / ar tikslams vykdyti bei kitas aplinkybes. Pvz., nustačius, kad pagrindinė vykdoma ekonominė veikla, iš kurios gaunama didžioji dalis pajamų, nenutraukta, pardavimo pajamų kritimas mažiau kaip 50 proc., piniginių lėšų likutis viršija 3 mėnesių būtinąsias išlaidas ir / ar pagrįstą poreikį konkretiems ateities įsipareigojimams ir / ar tikslams vykdyti, JA ar FA išbraukiamas iš Sąrašų, MPS nesudaroma, mokestinės pagalbos priemonių taikymas nutraukiamas.“

11. Pakeičiu 23 punktą ir jį išdėstau taip:

23. JA ir FA išbraukus iš Sąrašo, nuo kitos dienos po išbraukimo nutraukiamas mokestinės pagalbos priemonių taikymas: pradedami skaičiuoti delspinigiai, vykdomas išieškojimas MAĮ nustatyta tvarka, jei buvo sudaryta MPS be palūkanų, ji nenutraukiama, lieka galioti nulinės palūkanos, bet ne ilgiau nei iki 2022 m. gruodžio 31 d.“

 

 

 

Viršininkė                                                                                                                 Edita Janušienė