LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ŽEMĖS ŪKIO MINISTRO 2010 M. KOVO 25 D. ĮSAKYMO NR. 3D-270

„DĖL TAUTINIO PAVELDO OBJEKTŲ ATITIKTIES TRADICIJAI IR TRADICINIŲ AMATŲ MEISTRŲ PATIKROS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. spalio 15 d. Nr. 3D-703

Vilnius

 

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. kovo 25 d. įsakymą Nr. 3D-270 „Dėl Tautinio paveldo objektų atitikties tradicijai ir tradicinių amatų meistrų patikros tvarkos aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstau nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ŽEMĖS ŪKIO MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TAUTINIO PAVELDO PRODUKTŲ ATITIKTIES TRADICIJAI IR TRADICINIŲ AMATŲ MEISTRŲ VEIKLOS PATIKRINIMŲ TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

 

 

Vadovaudamasis Tautinio paveldo produktų įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 1 punktu ir Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. rugsėjo 15 d. nutarimu Nr. 1120 „Dėl Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos nuostatų patvirtinimo“, 12.35 papunkčiu:

1. T v i r t i n u Tautinio paveldo produktų atitikties tradicijai ir tradicinių amatų meistrų veiklos patikrinimų tvarkos aprašą (pridedama).

2. P a v e d u Mokslo ir inovacijų skyriui kasmet, iki kovo 1 d., parengti metinį tautinio paveldo produktų ir tradicinių amatų meistrų veiklos patikrinimų planą ir jį patvirtinus, koordinuoti jo vykdymą.

 

 

 

Žemės ūkio ministras                                                                                                    Andrius Palionis


 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2010 m. kovo 25 d. įsakymu Nr. 3D-270

(Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro

2020 m. spalio 15 d. įsakymo Nr. 3D-703

redakcija)

 

TAUTINIO PAVELDO PRODUKTŲ ATITIKTIES TRADICIJAI

IR TRADICINIŲ AMATŲ MEISTRŲ VEIKLOS PATIKRINIMŲ TVARKOS APRAŠAS

 

I skyrius

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Tautinio paveldo produktų atitikties tradicijai ir tradicinių amatų meistrų veiklos patikrinimų tvarkos aprašas (toliau – aprašas) nustato tautinio paveldo produktų atitikties tradicijai ir tradicinių amatų meistrų (toliau – TP produktai ir meistrai) veiklos tikrinimo, kurį atlieka  Tautinio paveldo produktų, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sertifikavimo ir tradicinių amatų meistrų atestavimo ekspertų komisija, patvirtinta Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. rugsėjo 11 d. įsakymu Nr. 3D-499 „Dėl Tautinio paveldo produktų, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sertifikavimo ir tradicinių amatų meistrų atestavimo ekspertų komisijos sudarymo ir jos darbo tvarkos  aprašo patvirtinimo“ (toliau – ekspertų komisija), tvarką. TP produktų ir meistrų patikrinimus koordinuoja Žemės ūkio ministerija (toliau – ministerija). Žemės ūkio ministro įsakymu ar ekspertų komisijos posėdžio nutarimu sudarytos patikrinimų komisijos (toliau – komisija) nariai atlieka TP produktų ir meistrų planinius ar neplaninius patikrinimus. Apraše nurodytais atvejais TP produktų ir meistrų  veiklos patikrinimai gali būti atliekami be žemės ūkio ministro įsakymo ar ekspertų komisijos posėdžio nutarimo. TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimas apima sertifikuotų tradicinių gaminių, tradicinių veislių augalų, gyvūnų ar jų produktų, gamtos gėrybių produktų, tradicinių paslaugų, tradicinių mugių, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų ir atestuotų tradicinių amatų meistrų veiklos patikrinimus.

2. Patikrinimo objektas – TP produktų ir meistrų veiklos atitiktis Lietuvos Respublikos tautinio paveldo produktų įstatymo, Tautinio paveldo produktų, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sertifikavimo, tradicinių amatų meistrų atestavimo ir prašymų sertifikuoti tautinio paveldo produktus, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programas ir atestuoti tradicinių amatų meistrus nagrinėjimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. gegužės 21 d. nutarimu Nr. 529  „Dėl Tautinio paveldo produktų, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programų sertifikavimo, tradicinių amatų meistrų atestavimo ir prašymų sertifikuoti tautinio paveldo produktus, tradicinių amatų neformaliojo mokymo programas ir atestuoti tradicinių amatų meistrus nagrinėjimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Tautinio paveldo produktų atitikties tradicijai kriterijų aprašo ir Tautinio paveldo produktų atitikties lietuvių etninei kultūrai vertinimo rodiklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. rugsėjo 11 d. įsakymu Nr. 3D-498 „Dėl Tautinio paveldo produktų atitikties tradicijai kriterijų aprašo ir Tautinio paveldo produktų atitikties lietuvių etninei kultūrai vertinimo rodiklių patvirtinimo“, Tautinio paveldo produktų, būdingų konkrečiai vietovei ar etnografiniam regionui, atitikties specifikacijos, patvirtintos Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2012 m. rugsėjo 19 d. įsakymu Nr. 3D-739 „Dėl Tautinio paveldo produktų, būdingų konkrečiai vietovei ar etnografiniam regionui, atitikties specifikacijos patvirtinimo“, Tautinio paveldo produktų ženklų naudojimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2008 m. gruodžio 17 d. įsakymu Nr. 3D-691 „Dėl Tautinio paveldo produktų ženklų naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, kitų teisės aktų reikalavimams, reglamentuojantiems tautinio paveldo veiklą.

3. Šiame apraše vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos tautinio paveldo produktų įstatyme ir kituose teisės aktuose.

4. Planinis TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimas atliekamas pagal patvirtintą metinį TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimų planą. Metinį TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimų planą tvirtina žemės ūkio ministras.

5. Neplaninis TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimas atliekamas gavus skundą, pareiškimą, prašymą ar kitą informaciją, kur nurodomi faktai ar aplinkybės, kad TP produktai ir (ar) meistrų veikla neatitinka teisės aktuose, nurodytuose šio aprašo 2 punkte, nustatytų reikalavimų. Gavus informaciją, kad TP produktų gamintojai mugėse, kituose renginiuose ar prekybos vietose prekiauja produktais ar gaminiais, paženklintais tautinio paveldo produktų ženklu, tačiau produktai ar gaminiai nėra sertifikuoti ir pripažinti tautinio paveldo produktu teisės aktų nustatyta tvarka ir (arba) jei tai gali tiesiogiai ar netiesiogiai suklaidinti vartotoją, taip pat kitais atvejais, kai informaciją būtina patikrinti nedelsiant, TP produktų ir meistrų patikrinimas gali būti atliekamas atskiru žemės ūkio ministro įsakymu arba šio aprašo nustatyta tvarka. Neplaninis TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimas taip pat gali būti atliekamas siekiant įvertinti, ar pašalinti anksčiau TP produktų ir meistrų atlikto patikrinimo metu nustatyti trūkumai.

6. Žemės ūkio ministro įsakyme ar ekspertų komisijos posėdžio dėl TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimo protokolo nutarime nurodoma:

6.1. sprendimo priėmimo data;

6.2. TP produktų gamintojo ir (ar) meistro, kurie bus tikrinami, pavadinimai, vardai, pavardės, sertifikuoto produkto pavadinimas (produktų pavadinimai), veiklos vieta (teritorija);

6.3. patikrą atliekantys asmenys;

6.4. patikros pagrindas.

 

II skyrius

PASIRUOŠIMAS PATIKRinimui

 

7. Komisija TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimų apimtį ir atlikimo eigą planuoja atsižvelgdama į patikrinimų rūšį, priežastį ir tikslą.

8. Prieš patikrinimą komisija išanalizuoja ir įvertina su numatytu patikrinimu susijusius dokumentus ir informaciją.

9. Pranešimą apie numatomą patikrinimą, jos apimtį, datą, trukmę ir tikslus, išskyrus neplaninį patikrinimą, komisija išsiunčia TP produkto gamintojui, kūrėjui, augintojui ar meistrui elektroniniu paštu, praneša telefonu arba kitomis ryšio priemonėmis ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas iki numatomo patikrinimo datos. Jei TP produktų ar meistrų patikrinimas atliekamas be žemės ūkio ministro įsakymo ar ekspertų komisijos posėdžio nutarimo, apie patikrinimą informuojami ministerija ar ekspertų komisija.

 

III skyrius

TP PRODUKTŲ IR MEISTRŲ VEIKLOS PATIKRINIMAS

 

10. Planinis TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimas atliekamas TP produktų gamintojų ar meistrų veiklos vietoje. Neplaninis TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimas atliekamas veiklos vietoje arba kitoje vietoje, kurioje būtina patikrinti faktus ar aplinkybes, kurie yra TP produktų ar meistrų neplaninio patikrinimo pagrindas. Atvykę į TP produktų gamybos ar meistro veiklos vietą, patikrinimą atliekantys asmenys pateikia žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintą metinį patikrinimų planą arba žemės ūkio ministro įsakymą, kuriame nurodyta atlikti TP produktų ar meistro veiklos vietoje patikrinimą. Valstybės tarnautojai turi parodyti valstybės tarnautojo pažymėjimus, o nepriklausomi ekspertai, kurie nėra valstybės tarnautojai, – asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą. TP produktų gamintojas ar meistras tikrinimo vietoje turi sudaryti reikiamas sąlygas numatytam patikrinimui atlikti: lankytis TP produktų gamybos dirbtuvėse ar kitose patalpose, siekiant įvertinti, ar TP produktai ir (ar) meistro veikla atitinka teisės aktuose, nurodytuose šio aprašo 2 punkte, nustatytų reikalavimų.

11. TP gamintojas, kurio produktai tikrinami, turi teisę dalyvauti atliekant patikrinimą. TP produktų gamintojas ar meistras, dalyvaudamas tikrinant, patikrinimą atliekantiems asmenims pareikalavus, privalo teikti paaiškinimus, patikrinimui reikalingus duomenis ir dokumentus, pagamintus ar gaminamus sertifikuotus TP produktus. Jeigu TP produktų gamintojas, kurio produktai yra tikrinami, nedalyvauja ar negali dalyvauti patikrinime, jis privalo įpareigoti kitą asmenį patikrinimą atliekantiems asmenims pareikalavus teikti paaiškinimus ir patikrinimui reikalingus dokumentus.

12. Asmenys, atlikę TP produktų ar meistro veiklos patikrinimą, surašo Tautinio paveldo produktų atitikties tradicijai ir tradicinių amatų meistrų veiklos patikrinimo aktą (toliau – TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimo aktas) (priedas), kuriame nurodo patikrinimo metu konstatuotus faktus, aplinkybes, įvardija nustatytus trūkumus su atitinkamomis nuorodomis į Lietuvos Respublikos teisės aktų, reglamentuojančių tautinio paveldo veiklą, straipsnių punktus, kitus nurodymus, pasiūlymus, rekomendacijas, priemones ir terminą nustatytiems pažeidimams ar trūkumams pašalinti.

13. TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimo aktas surašomas dviem egzemplioriais, iš kurių vienas akto egzempliorius pasirašytinai įteikiamas TP produkto gamintojui / meistrui ar įgaliotam asmeniui. Kitas egzempliorius pateikiamas ministerijai.

14. TP produktų gamintojas ar meistras, gavęs patikrinimo aktą, turi teisę per penkias darbo dienas nuo patikrinimo akto gavimo dienos pateikti raštu paaiškinimą dėl patikrinimo akto ir papildomus dokumentus.

15. Jei TP produktų gamintojo ar meistro paaiškinimas dėl patikrinimo akto per šio aprašo 14 punkte nustatytą terminą nepateikiamas, vadovaujantis TPP įstatymo 23–26 straipsnių nuostatomis, žemės ūkio ministro įsakymu priimamas sprendimas dėl sankcijos skyrimo.

16. Neplaninio patikrinimo metu tikrinimą gali inicijuoti šio aprašo pirmame punkte nurodyti asmenys. TP produktų ir meistrų veiklos neplaninio patikrinimo aktas surašomas laikantis šio aprašo 12–15 punktuose nurodytų reikalavimų.

 

IV skyrius

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

17. Sprendimas dėl sankcijos skyrimo gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

18. TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimo aktai, su patikrinimu susiję TP produktų ir meistrų pateikti dokumentai ir kiti duomenys, sudarantys komercines paslaptis, naudojami be savininko sutikimo ir tik tiems tikslams, dėl kurių jie buvo pateikti, išskyrus įstatymų ir kitų teisės aktų nustatytus atvejus.

19. Asmens duomenys tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo naikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas). Asmens duomenų tvarkymo tikslas – TP produktų ir meistrų veiklos patikrinimas. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos duomenų valdytojo, į kurį kreipiamasi dėl duomenų subjekto teisių įgyvendinimo, nustatyta tvarka.

 

___________________

 

part_ae01e54023c5466ca2f0781faa32aebb_end