Logo  Description automatically generated with medium confidence

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL ENERGETIKOS MINISTRO 2010 M. VASARIO 11 D. ĮSAKYMO NR. 1-38 „DĖL ELEKTROS ENERGIJOS TIEKIMO IR NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“

PAKEITIMO

 

2023 m. birželio 30 d. Nr. 1-196

Vilnius

 

P a k e i č i u Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisykles, patvirtintas Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. vasario 11 d. įsakymu Nr. 1-38 „Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“:

1. Pakeičiu 8.13 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.13. Subabonentas – asmuo, kurio elektros įrenginiai yra prijungti prie elektros energijos vartotojo lokaliojo elektros tinklo ir kuriam elektros energijos vartotojas, neviršydamas savo leistinos naudoti galios, perduoda elektros energiją vartojimo tikslais.“

2. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. Sutartyse, atsižvelgiant į atskirų sutarčių dalyko ypatumus, be kitų teisės aktais nustatytų sutarties sąlygų, privalo būti nurodyta sutarties šalių įsipareigojimai, jų pobūdis ir mastas, siūlomas paslaugų kokybės lygis, pradinio prijungimo terminas ir atitinkamos sutarties įsigaliojimo terminas bei atitinkamų paslaugų teikimo pradžios terminas, siūlomų techninės priežiūros paslaugų rūšys, priemonės, kuriomis vartotojas gali gauti naujausią informaciją apie visas taikomas kainas, tarifus ir mokesčius, informacija apie vartotojų teises, bei ginčų, kylančių iš sutartinių santykių, sprendimo tvarka, sutarties galiojimo laikotarpis, sutarties vykdymo atnaujinimo ir nutraukimo, sutarties pratęsimo ir nutraukimo sąlygos bei informacija, ar numatyta teisė nutraukti sutartį neatlygintinai, nuostolių kompensavimas tuo atveju, kai paslaugų kokybė neatitinka sutartyje nurodyto lygio ir (ar) tiekėjas ar operatorius nevykdo prisiimtų įsipareigojimų ar juos vykdo netinkamai, įskaitant netikslius ir vėluojančius mokėjimo dokumentus.“

3. Pakeičiu 50.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

50.3. pats arba per įgaliotus trečiuosius asmenis organizuoti, diegti, naudoti ir prižiūrėti jam priklausančiais elektros tinklais persiunčiamos elektros energijos apskaitą bei eksploatuoti ir prižiūrėti jos įrenginius. Įgyvendindamas šias prievoles, operatorius, vadovaudamasis elektros įrenginių įrengimą reglamentuojančiais teisės aktais, įdiegia (esant neatitikimams – keičia) galios ribojimo priemones, kurios vartotojui ar gaminančiam vartotojui neleistų viršyti suteiktos sutartyje nurodytos leistinos naudoti ir (ar) generuoti galios;“.

4. Pakeičiu 50.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

50.4. sudaryti sutartis ir teikti vartotojams elektros energijos persiuntimo paslaugos teikimo vietoje kokybišką elektros energijos persiuntimo paslaugą, persiųsti kokybišką elektros energiją. Elektros energijos persiuntimo paslaugos ir elektros energijos kokybė turi atitikti sutarties, Lietuvos standarto LST EN 50160 „Viešųjų elektros tinklų įtampos charakteristikos“ (toliau – Lietuvos standartas LST EN 50160) ir kitų kokybę reglamentuojančių norminių teisės aktų nustatytus reikalavimus;“.

5. Pakeičiu 50.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

50.9. Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatyta tvarka pranešti vartotojams apie numatomus elektros energijos galios apribojimus ir nurodyti jų laiką, trukmę ir (ar) dydį, taip pat ir apie planuojamus elektros energijos persiuntimo nutraukimus, jų laiką ir trukmę;“.

6. Pakeičiu 50.11 papunktį ir jį išdėstau taip:

50.11. Taisyklių ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka atjungti nuo elektros tinklų vartotojo, nesilaikančio Taisyklių, kitų teisės aktų ir (ar) sutartyje nurodytų reikalavimų, elektros įrenginius;“.

7. Pakeičiu 50.15 papunktį ir jį išdėstau taip:

50.15. atlyginti vartotojui ar tiekėjui tiesioginius nuostolius, kai operatorius nevykdo sutartyje, Taisyklėse ir kituose teisės aktuose nustatytų įsipareigojimų, išskyrus Elektros energetikos įstatymo nustatytus atvejus;“.

8. Pakeičiu 58.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

58.7. neviršyti suteiktos leistinos naudoti galios;“.

9. Pakeičiu 58.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

58.8. įrengiant elektros įrenginius ir vidaus tinklą, atsižvelgiant į elektros įrenginių įrengimo, eksploatavimo, naudojimo ir techninės saugos reikalavimus, elektros energijos kokybę ir efektyvumo bei ekonomiškumo kriterijus, užtikrinti optimalią vartotojo elektros įrenginių schemą, numatyti ir įgyvendinti priemones galimiems nuostoliams dėl elektros energijos persiuntimo nutraukimo sumažinimo ar jų išvengimo, įskaitant ir priemones dėl Lietuvos standarte LST EN 50160 nurodytų staigiųjų trumpųjų, ilgųjų įtampos kryčių ir pertrūkių;“.

10. Pakeičiu 58.19 papunktį ir jį išdėstau taip:

58.19. vadovaujantis Elektros energijos įrenginių prijungimo prie elektros tinklų įkainių nustatymo metodika ir Tarybos patvirtintais prijungimo prie tinklų įkainiais, apmokėti už leistinos naudoti galios sumažinimą, kai vartotojas mažina elektros įrenginių leistiną naudoti galią praėjus mažiau kaip 3 metams nuo šios leistinos naudoti galios suteikimo;“.

11. Pakeičiu 59.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

59.8. vadovaujantis Elektros energijos įrenginių prijungimo prie elektros tinklų įkainių nustatymo metodika, apmokėti už leistinos naudoti galios sumažinimą, kai vartotojas yra įsipareigojęs 10 metų nuo sutarties įsigaliojimo momento nemažinti leistinos naudoti galios, mažina elektros įrenginių leistiną naudoti galią ir (ar) keičia elektros energijos tiekimo patikimumo kategoriją į žemesnę praėjus mažiau kaip 10 metų nuo šios leistinos naudoti galios ir (ar) elektros energijos tiekimo patikimumo kategorijos suteikimo;“.

12. Pakeičiu 60.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

60.3. vadovaujantis Civilinio kodekso ir Elektros energetikos įstatymo nuostatomis sudaryti elektros energijos persiuntimo paslaugos sutartis ir teikti subabonentams elektros energijos persiuntimo paslaugos teikimo vietoje kokybišką elektros energijos persiuntimo paslaugą, persiųsti kokybišką elektros energiją. Elektros energijos persiuntimo paslaugos ir elektros energijos kokybė turi atitikti sutarties, Lietuvos standarto LST EN 50160 ir kitų kokybę reglamentuojančių norminių teisės aktų nustatytus reikalavimus;“.

13. Pakeičiu VIII skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

VIII SKYRIUS

VARTOTOJŲ APRŪPINIMO ELEKTROS ENERGIJA PATIKIMUMAS IR KOMPENSACIJŲ UŽ ELEKTROS ENERGIJOS PERSIUNTIMO NUTRAUKIMĄ APSKAIČIAVIMO IR IŠMOKĖJIMO TVARKA“.

14. Pakeičiu 84 punktą ir išdėstau jį taip:

84. Nutrūkus elektros energijos persiuntimui vartotojams, jis turi būti atnaujinamas Elektros energetikos įstatymo 721 straipsnio 1 ir 3 dalyse nustatytais terminais. Elektros energijos persiuntimo atnaujinimo trukmė iki operatoriaus ir vartotojo elektros tinklų nuosavybės ribos nurodoma operatoriaus sudarytame elektros tinklų nuosavybės ribų akte ir (ar) kituose Prijungimo tvarkos apraše nurodytuose dokumentuose.“

15. Pakeičiu 85 punktą ir išdėstau jį taip:

85. Tuo atveju, kai elektros tinklų nuosavybės ribų akte elektros energijos  persiuntimo atnaujinimo trukmė nenustatyta, tai laikoma, kad vartotojui yra taikomi Elektros energetikos įstatymo 721 straipsnio 1 ir 3 dalyse nustatyti terminai.“

16. Pakeičiu 86 punktą ir išdėstau jį taip:

86. Jei elektros energijos persiuntimas neatnaujinamas ilgiau nei 10 minučių (imtinai) nei numatyta Elektros energetikos įstatymo 721 straipsnio 1 ar 3 dalyse, operatorius vartotojui pagal Tarybos patvirtintą Elektros energijos persiuntimo patikimumo ir paslaugų kokybės rodiklių aprašą apskaičiuoja kompensaciją (toliau – Kompensacija) ir ją išmoka vartotojui, vadovaudamasis žemiau nurodytomis taisyklėmis:

86.1. operatorius apskaičiuoja Kompensacijos dydį remdamasis elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar nutrūkimo metu operatoriaus informacinėse sistemose užfiksuotais duomenimis apie konkretų objektą (vartotoją, elektros energijos nutraukimo ar nutrūkimo trukmę, elektros energijos suvartojimą, per praėjusius kalendorinius metus priskaičiuotas elektros energijos persiuntimo paslaugos mokesčių sumas ir kt.). Kai elektros energija buvo vartojama ne visus kalendorinius metus ir vartotojui nėra priskaičiuota elektros energijos persiuntimo paslaugos mokesčių suma už visus praėjusius kalendorinius metus, tokiu atveju elektros energijos persiuntimo paslaugos mokesčių suma skaičiuojama už ne ilgesnį nei 12 kalendorinių mėnesių laikotarpį, kuris pradedamas skaičiuoti atgal nuo prieš įvykusį elektros energijos persiuntimo nutraukimą ar nutrūkimą buvusio mėnesio datos;

86.2. tais atvejais, kai operatorius, vadovaudamasis turimais duomenimis, Kompensaciją išmoka vartotojui, kuris elektros energijos persiuntimo nutraukimo ar nutrūkimo metu buvo perleidęs objektą kito asmens nuosavybėn, bet neinformavęs operatoriaus apie tai Taisyklių 49 punkte nustatyta tvarka, operatorius laikomas tinkamai įvykdęs kompensavimo pareigą ir visi nesutarimai tarp objekto savininkų sprendžiami tarpusavio sutarimu arba teismine tvarka;

86.3 tais atvejais, kai Taisyklėse nustatyta tvarka užfiksuojami faktiniai elektros energijos apskaitos prietaiso rodmenys ir nustatoma, kad faktinis vartotojo elektros energijos suvartojimas objekte elektros energijos persiuntimo nutrūkimo metu buvo didesnis nei deklaruotas, taip pat tais atvejais, kai Taisyklėse nustatyta tvarka elektros energijos apskaitos prietaisų rodmenys buvo operatoriaus apskaičiuoti pagal vidutinį vartotojo objekto elektros energijos suvartojimą, išmokėta Kompensacija neperskaičiuojama;

86.4. skaičiuojant Kompensacijos dydį į priskaičiuotą elektros energijos persiuntimo paslaugos mokesčių sumą nėra įtraukiamos konkretaus vartotojo objektui priskaičiuotos elektros energijos persiuntimo paslaugos mokesčių sumos už patikimumo kategorijas.“

17. Pakeičiu 87 punktą ir išdėstau jį taip:

87. Kompensacija vartotojui išmokama, jei Kompensacijos suma yra lygi arba didesnė nei 2 (du) eurai.“

18. Pakeičiu 88 punktą ir išdėstau jį taip:

88. Tais atvejais, kai elektros energijos persiuntimas nutrūko dėl gamtos reiškinių (potvynio, perkūnijos, apšalo, šlapdribos, audros, škvalo, ižo ar panašiai) sukeltos energetikos objektų ir įrenginių avarijos (toliau – Avarija), 45 kalendorinių dienų, per kurias operatorius turi pareigą informuoti vartotoją apie teisę kreiptis dėl Elektros energetikos įstatymo 721 straipsnio 3 dalyje nurodytos kompensacijos, termino eiga sustabdoma iki Energetikos įrenginių avarijų ir sutrikimų tyrimo ir apskaitos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. kovo 5 d. įsakymu Nr. 1-80 „Dėl Energetikos įrenginių avarijų ir sutrikimų tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“ (toliau - Nuostatai), nustatyta tvarka sudarytos komisijos surašyto ir patvirtinto Energetikos įrenginių avarijos ar darbo sutrikimo tyrimo akto, kuriame būtų patvirtintas įvykusios Avarijos faktas bei nurodyta Avarijos teritorija, įteikimo operatoriui dienos.“

19. Pakeičiu 89 punktą ir išdėstau jį taip:

89. Kompensacija nemokama tais atvejais, kai elektros energijos persiuntimas konkrečiam vartotojo objektui buvo nutrauktas Taisyklių 140, 1431, 1432 punktuose nurodytais pagrindais arba yra Taisyklių 43 punkte numatytos aplinkybės arba elektros energijos persiuntimo nėra galimybės atnaujinti dėl vartotojo veiksmų ar neveikimo.“

20. Pakeičiu 90 punktą ir išdėstau jį taip:

90. Vartotojui apskaičiuota Kompensacijos suma gali būti operatoriaus vienašališkai įskaitoma vartotojo pradelstoms mokėtinoms sumoms padengti. Apie atliktą įskaitymą operatorius turi informuoti vartotoją raštu, elektroninių ryšių priemonėmis ar kitu sutartyje nustatytu informacijos teikimo būdu per 5 darbo dienas nuo atlikto įskaitymo.“

21. Pakeičiu 91 punktą ir išdėstau jį taip:

91. Kai vartotojas pateikia prašymą dėl tiesioginių nuostolių, patirtų dėl laiku neatnaujintos elektros energijos persiuntimo paslaugos, atlyginimo, apskaičiuotos Kompensacijos sumos įskaitomos į vartotojo patirtus tiesioginius nuostolius.“

22. Pakeičiu 92 punktą ir išdėstau jį taip:

92. Kompensacijų išmokėjimui taikomi bendrieji netesyboms taikomi ieškinio senaties terminai, numatyti Civiliniame kodekse.“

23. Pakeičiu 116 punktą ir išdėstau jį taip:

116. Vartotojai, viršiję leistiną naudoti galią, už viršytą galios dalį privalo sumokėti operatoriui suderintą su Taryba papildomą galios dedamosios kainą.“

24. Pakeičiu 117 punktą ir išdėstau jį taip:

117. Viršijus leistiną naudoti galią, viršyta galia nustatoma ir mokestis apskaičiuojamas pasibaigus ataskaitiniam laikotarpiui ir įtraukiamas į mokėjimo dokumentus.“

25. Pakeičiu 130.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

130.1. už reaktyviąją elektros energiją atsiskaito vartotojai, kurių leistina naudoti galia sudaro 30 kW ir daugiau. Operatorius, įvertindamas vartotojo įrenginių įtaką savo elektros tinklams, turi teisę nustatyti kitokią (ne mažesnę kaip 30 kW) leistinos naudoti galios ribą, nuo kurios privaloma atsiskaityti už reaktyviąją elektros energiją;“.

26. Pakeičiu 130.14 papunktį ir jį išdėstau taip:

130.14. perskaičiuojant elektros energijos kiekius, elektros energijos persiuntimo ir kitų su tuo susijusių paslaugų vertes atsiskaitoma vartotojui perskaičiuojamu laikotarpiu nustatytomis kainomis ir tarifais;“.

27. Pakeičiu 131.12 papunktį ir jį išdėstau taip:

131.12. perskaičiuojama tokia tvarka: jei buitinis vartotojas suteikia galimybę operatoriaus darbuotojui ir (ar) operatoriaus įgaliotam trečiajam asmeniui patikrinti elektros energijos vartojimo vietą ir nustatyti tuo metu esančių elektros imtuvų galią, tai patiekta elektros energija ar elektros energijos persiuntimo paslaugos vertė perskaičiuojama pagal faktinę elektros energijos imtuvų galią taikant Buitinių vartotojų dažniausiai naudojamų elektros energijos imtuvų veikimo valandų skaičiaus per parą lentelę (Taisyklių 1 priedas); jei buitinis vartotojas operatoriaus darbuotojui ir (ar) operatoriaus įgaliotiems tretiesiems asmenims nesuteikia galimybės nustatyti veikiančių elektros energijos imtuvų galią, tai persiųsta elektros energija perskaičiuojama pagal buitiniam vartotojui sutartyje nustatytą leistiną naudoti galią, o jei sutartis nesudaryta – pagal leistiną naudoti galią ribojančių įrenginių duomenis apskaičiuotą leistiną naudoti galią ir 24 valandų per parą trukmę;“.

28. Pakeičiu 132 punktą ir jį išdėstau taip:

132. Elektros energijos persiuntimą ir (ar) tiekimą vartotojui nutraukti ar apriboti leidžiama tik Elektros energetikos įstatyme, Taisyklėse, Papildomų garantijų pažeidžiamiems elektros energijos vartotojams įgyvendinimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2015 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 527 „Dėl Papildomų garantijų pažeidžiamiems elektros energijos vartotojams įgyvendinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“, Laikino elektros energijos persiuntimo nutraukimo ir ribojimo, siekiant užtikrinti visuomenės interesus, sąlygų ir su tuo susijusių nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 1-121 „Dėl Laikino elektros energijos persiuntimo nutraukimo ir ribojimo, siekiant užtikrinti visuomenės interesus, sąlygų ir su tuo susijusių nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Laikino elektros energijos persiuntimo nutraukimo ir ribojimo, siekiant užtikrinti visuomenės interesus, sąlygų ir su tuo tiesiogiai susijusių pagrįstų nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarkos aprašas), ir sutartyje nustatytais atvejais ir tvarka, išskyrus atvejus, kai tai atliekama siekiant užtikrinti svarbius visuomenės interesus:

132.1. kai Taryba ir (ar) operatorius nustatė tokius vartotojo elektros įrenginių ir (ar) jų eksploatacijos trūkumus, dėl kurių gresia avarija, gedimai, sutrikimai ar kyla pavojus žmonių gyvybei ir saugumui. Šiuos įrenginius vartotojas privalo nedelsdamas išjungti. Jei vartotojas šių reikalavimų nevykdo, operatorius turi teisę savo sprendimu arba Tarybos raštišku reikalavimu nutraukti elektros energijos persiuntimą be išankstinio įspėjimo, o vartotojas privalo operatoriui atlyginti visus dėl šių reikalavimų nevykdymo atsiradusius tiesioginius nuostolius;

132.2. kai tai būtina siekiant išvengti ar susiklosčius ekstremaliajai energetikos padėčiai ar operatoriaus elektros tinkle ekstremaliai padėčiai, kuri kelia grėsmę sistemos ar elektros tinklo funkcionavimui ir stabilumui (avarinis elektros energijos tiekimo nutraukimas ar apribojimas). Šiais atvejais vartotojams elektros energijos persiuntimas, tiekimas nutraukiamas ar apribojamas pagal iš anksto parengtus ir vartotojams praneštus elektros energijos ir galios apribojimų, avarinių atjungimų grafikus bei jų įvedimo tvarką, o gaminantiems vartotojams, kuriems numatytas galios valdymas iš operatoriaus tinklo valdymo sistemos, pagamintos elektros energijos persiuntimas gali būti nutraukiamas ar apribojamas be išankstinio įspėjimo. Minėti vartotojų elektros energijos ir galios apribojimo bei avarinio atjungimo grafikai sudaromi pagal atliktus apkrovų, galios srautų ir įtampų kontrolinius matavimus, kurie atliekami du kartus per metus – vasaros minimumo ir žiemos maksimumo periodais, kaip tai numatyta teisės aktuose;

132.3. kai tai būtina atliekant elektros tinklų priežiūros darbus, taip pat vykdant naujų elektros energijos vartotojų ar gamintojų elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų darbus;

132.4. kai tai būtina įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus.“

29. Pakeičiu 133 punktą ir jį išdėstau taip:

133. Įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus, atliekant naujų vartotojų ar gamintojų elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų ar tinklų priežiūros darbus, įskaitant tuos atvejus, kai tinklų naudotojams elektros energijos persiuntimas laikinai nutraukiamas ar apribojamas dėl kito tinklų operatoriaus įgyvendinamų ypatingos valstybinės svarbos projektų, kito tinklų operatoriaus valdomuose elektros tinkluose vykdomo naujų vartotojų ar gamintojų elektros įrenginių prijungimo prie elektros tinklų, tinklų priežiūros darbų, elektros energijos persiuntimas gali būti laikinai nutrauktas ar apribotas ne ilgesniam kaip Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 4 ar 5 dalyje nurodytam laikotarpiui, išskyrus Elektros energetikos įstatymo numatytus atvejus.“

30. Pakeičiu 134 punktą ir išdėstau jį taip:

134. Apie elektros energijos ar galios apribojimus, kurie yra taikomi siekiant išvengti avarinės situacijos, kai Lietuvos energetikos sistemoje trūksta generuojančios galios ir nėra galimybių panaudoti galios rezervų iš kitų energetikos sistemų, perdavimo sistemos operatorius per visuomenės informavimo priemones privalo iš anksto, ne vėliau kaip prieš 24 valandas, pranešti tiekėjams ir vartotojams, išskyrus atvejus, kai perdavimo sistemos operatoriui prireikia nedelsiant įvesti elektros galios apribojimus ir tai gali būti pateisinama saugumo ar svarbiais visuomenės interesais.“

31. Pakeičiu 135 punktą ir išdėstau jį taip:

135. Elektros energijos persiuntimą nutraukti ar apriboti vartotojams be išankstinio įspėjimo galima tik tais atvejais, kai tuo siekiama išvengti avarijos, sutrikimo ar gedimų energetikos sistemoje ar operatoriaus elektros tinkle, likviduoti patirtą avariją, sutrikimus ar gedimus arba Elektros energetikos įstatyme nustatyta tvarka paskelbus ekstremaliąją energetikos padėtį, kai reikia vykdyti tinklų naudotojų avarinius atjungimus pagal avarinių atjungimų grafikus.“

32. Pakeičiu 136 punktą ir išdėstau jį taip:

136. Taisyklių 135 punkte nurodytu atveju apie elektros energijos persiuntimo ir tiekimo nutraukimą ar apribojimą, elektros galios apribojimo priežastis operatorius turi nedelsdamas raštu, elektroninių ryšių priemonėmis ar kitu sutartyje nustatytu informacijos teikimo būdu pranešti tiekėjams ir vartotojams. Jei vartotojas nesilaiko elektros energijos apribojimo ir išjungimo grafikų, savavališkai įjungia išjungtus elektros įrenginius ir imtuvus, trukdo operatoriui nutraukti elektros energijos persiuntimą ar tiekimą, tai šio vartotojo elektros įrenginiai gali būti nedelsiant priverstinai atjungti nuo elektros tinklo.“

33. Pakeičiu 137 punktą ir išdėstau jį taip:

137. Įgyvendindami ypatingos valstybinės svarbos projektus, atlikdami naujų vartotojų ar gamintojų elektros įrenginių prijungimo ar elektros tinklų priežiūros darbus, operatoriai apie numatomą elektros energijos persiuntimo, tiekimo nutraukimą ar apribojimą ne vėliau kaip prieš 5 kalendorines dienas turi pranešti vartotojams (nurodyti planuojamą elektros energijos persiuntimo, tiekimo nutraukimo ar apribojimo laiką ir trukmę), išskyrus atvejus, kai  tinklų naudotojas sutiko dėl trumpesnio įspėjimo termino.“

34. Pakeičiu 140.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

140.2. kai vartotojas savo veikla sukelia trikdžius, turinčius neigiamą įtaką elektros energijos kokybei, taip pat gaminančiam vartotojui viršijus leistiną generuoti galią ilgiau ir (ar) didesniu galios dydžiu, negu nustatyta tinklų operatoriaus Pasinaudojimo elektros tinklais tvarkos apraše, ir, gavęs operatoriaus rašytinį, elektroninių ryšių priemonėmis ar kitu sutartyje nustatytu informacijos teikimo būdu pateiktą įspėjimą, per 5 kalendorines dienas nenutraukia šios veikos;“.

35. Papildau 140.9 ir 140.10 papunkčiais:

140.9. nedelsdamas ir be išankstinio įspėjimo, jeigu dėl tinklų naudotojų veiksmų ar neveikimo kyla perdavimo ar skirstomųjų tinklų avarijos grėsmė arba kenkiama elektros energetikos sistemos saugumui ir patikimumui, taip pat, kai vartotojas savo veikla sukelia trikdžius, turinčius ar galinčius turėti neigiamą įtaką kitų tinklų naudotojų elektros įrenginiams;

140.10. jeigu tinklų naudotojas sutinka su kitokiomis elektros energijos persiuntimo sąlygomis, be kurių būtų neįmanomas jo elektros įrenginių prijungimas prie tinklų operatoriaus elektros tinklų, įskaitant atvejus, kai operatorius taiko leistinos generuoti galios ribojimus, susijusius su operatorių elektros tinklų techninio pralaidumo galimybėmis bei taikomus dėl elektros energetikos sistemos balanso.“

36. Pakeičiu 1433 punktą ir jį išdėstau taip:

1433. Siekdamas nutraukti ar apriboti elektros energijos tiekimą vartotojui, tiekėjas informuoja apie tai vartotoją Taisyklių 141 punkte nustatyta tvarka ir pateikia prašymą operatoriui. Operatorius įvykdo tiekėjo prašymą ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos. Tiekėjas apmoka operatoriui už elektros energijos tiekimo nutraukimą ar apribojimą pagal su Taryba suderintus įkainius.“

37. Pakeičiu 149 punktą ir jį išdėstau taip:

149. Kai vartotojui nutraukiamas arba apribojamas elektros energijos persiuntimas ir (ar) tiekimas arba tiekiamos elektros energijos kokybės parametrai elektros energijos persiuntimo paslaugos ir (ar) elektros energijos pirkimo–pardavimo vietoje neatitinka nustatytų norminių teisės aktų ir Lietuvos standarto LST EN 50160 nustatytų reikalavimų, tiekėjas ir (ar) operatorius vartotojo reikalavimu atlygina jam dėl tiekėjo ir (ar) operatoriaus kaltės patirtus tiesioginius nuostolius, išskyrus Elektros energetikos įstatyme ir Taisyklių 150 punkte nurodytus atvejus.“

38. Pakeičiu 150.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

150.8. Taisyklių 132 (išskyrus Elektros energetikos įstatymo nustatytus atvejus), 140 ir 145 punktuose nustatytais atvejais;“.

39. Papildau 1581 punktu:

1581. Taisyklių 154–158 punktai netaikomi tiesioginių nuostolių atlyginimo atvejais, nurodytais Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 13 dalyje. Prašymai dėl tiesioginių nuostolių atlyginimo Elektros energetikos įstatymo 71 straipsnio 13 dalyje nurodytais atvejais nagrinėjami Laikino elektros energijos persiuntimo nutraukimo ir ribojimo, siekiant užtikrinti visuomenės interesus, sąlygų ir su tuo susijusių nuostolių apskaičiavimo ir atlyginimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka.“

40. Pakeičiu 174 punktą ir jį išdėstau taip:

174. Gaminantys vartotojai už naudojimosi elektros tinklais paslaugas atsiskaito Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme nurodytais būdais. Buitiniam gaminančiam vartotojui nepasirinkus naudojimosi elektros tinklais paslaugų kainodaros, operatorius taiko šį atsiskaitymo už naudojimosi elektros tinklais būdą:

174.1. kai buitinis vartotojas tampa gaminančiu vartotoju įrengiant ir prijungiant elektrinę tame pačiame prijungimo prie elektros tinklų taške, – Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 201 straipsnio 5 dalies 1 punkte numatytą atsiskaitymo būdą;

174.2. kai buitinis vartotojas tampa gaminančiu vartotoju priskiriant elektrinę ar jos dalį iš elektrinės, kuri yra geografiškai nutolusi nuo šio gaminančio vartotojo elektros energijos vartojimo vietos, – Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo 201 straipsnio 5 dalies 2 punkte numatytą atsiskaitymo būdą.“

 

 

 

Energetikos ministras                                                                              Dainius Kreivys