VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2012 M. SPALIO 31 D. ĮSAKYMO NR. B1-866 „DĖL MOKSLO IR MOKYMO TIKSLAIS NAUDOJAMŲ GYVŪNŲ LAIKYMO, PRIEŽIŪROS IR NAUDOJIMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2017 m. kovo 3 d. Nr. B1-108

Vilnius

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 3 straipsnio 9 dalies 4 punktu ir įgyvendindamas 2010 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2010/63/ES dėl mokslo tikslais naudojamų gyvūnų apsaugos (OL 2010 L 276, p. 33),

p a k e i č i u Mokslo ir mokymo tikslais naudojamų gyvūnų laikymo, priežiūros ir naudojimo reikalavimus, patvirtintus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. spalio 31 d. įsakymu Nr. B1-866 „Dėl Mokslo ir mokymo tikslais naudojamų gyvūnų laikymo, priežiūros ir naudojimo reikalavimų patvirtinimo“:

1.    Pakeičiu 2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

2.3. kai bandymų su gyvūnais procedūroms naudojami gyvi nežmoginiai stuburiniai bandomieji gyvūnai, įskaitant savarankiškai besimaitinančias lervas ir žinduolių vaisius nuo jų paskutinio vystymosi laikotarpio trečdalio, ir gyvi galvakojai moliuskai. Jeigu bandymų su gyvūnais procedūroms naudojami bandomieji gyvūnai, įskaitant gyvus galvakojus moliuskus, kurių vystymosi laikotarpis yra ankstesnis nei nurodytas šiame punkte, Reikalavimai taikomi tik tuo atveju, jei bandomieji gyvūnai paliekami gyvi pasibaigus tam vystymosi laikotarpiui ir tikimasi, kad pasiekę tą vystymosi laikotarpį dėl atliekamų bandymų su gyvūnais procedūrų bandomieji gyvūnai patirs skausmą, kančią, baimę ar ilgalaikį sužalojimą.“

2.    Pakeičiu 5.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.5. Bandomųjų gyvūnų įmonė – pelno siekiantis ar nesiekiantis fizinis ar juridinis asmuo, kita organizacija ar jos filialas, kurie veisia, tiekia gyvūnus ar juos naudoja bandymų su gyvūnais procedūroms.“

3.    Pakeičiu 5.8 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.8. Bandomųjų gyvūnų tiekimo įmonė – bandomųjų gyvūnų įmonė, išskyrus bandomųjų gyvūnų veisimo įmonę, kuri tiekia gyvūnus kitoms bandomųjų gyvūnų įmonėms bandymų su gyvūnais procedūroms arba kad jų organai ir (ar) audiniai būtų panaudoti mokslo tikslais.“

4.    Pakeičiu 5.9 papunktį ir jį išdėstau taip:

5.9. Bandomųjų gyvūnų veisimo įmonė – bandomųjų gyvūnų įmonė, kuri veisia namines peles (Mus musculus), pilkąsias žiurkes (Rattus norvegicus), jūrų kiaulytes (Cavia porcellus), sirinius žiurkėnus (Mesocricetus auratus), kininius žiurkėnukus (Cricetulus griseus), mongolines smiltpeles (Meriones unguiculatus), laukinius triušius (Oryctolagus cuniculus), šunis (Canis familiaris), kates (Felis catus), visus nežmoginius primatus, balines ir pievines varles (Xenopus laevis, Xenopus tropicalis ir Rana temporaria, Rana pipiens), zebrines danijas (Danio rerio) ir kitus gyvūnus bandymų su gyvūnais procedūroms arba kad jų organai ir (ar) audiniai būtų panaudoti mokslo tikslais.“

5.    Pakeičiu 8.2.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.2.3. siekiant gyvūnų gerovės ir gerinti ūkinių gyvūnų auginimo sąlygas;“.

6.    Pakeičiu 13 punktą ir jį išdėstau taip:

13. Procedūros gali būti atliekamos tik naudotojo patalpose, kai VMVT Reikalavimų IX skyriuje nustatyta tvarka yra išdavusi leidimą atlikti bandymo su gyvūnais projektą (toliau – Leidimas). VMVT gali išduoti Leidimą vykdyti projektą ne naudotojo patalpose, jei projekto vykdymas kitose patalpose yra moksliškai pagrįstas. Projekto vykdymo ne naudotojo patalpose pagrįstumą vertina Lietuvos bandomųjų gyvūnų etikos vertinimo komisija prie Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (toliau – Komisija). Procedūros gali būti atliekamos tik Leidime nurodytu laikotarpiu.“

7.    Pakeičiu 22 punktą ir jį išdėstau taip:

22. Procedūra laikoma baigta, kai nėra atliekami tolesni tai procedūrai vykdyti numatyti stebėjimai. Tuo atveju, kai procedūroms naudojami naujų genetiškai modifikuotų gyvūnų linijų bandomieji gyvūnai, procedūra laikoma baigta, kai nėra atliekami jokie šių bandomųjų gyvūnų palikuonių stebėjimai arba nesitikima, kad šie bandomieji gyvūnai patirs ilgalaikį sužalojimą, kančią, baimę ar skausmą, prilygstantį adatos dūriui arba didesnį nei šis dūris.“

8.    Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

 

25. Tais atvejais, kai naujoms procedūroms gali būti naudojami ir bandomieji gyvūnai, anksčiau nenaudoti vienai ar kelioms procedūroms, ir bandomieji gyvūnai, anksčiau naudoti vienai ar kelioms procedūroms, pastarieji gyvūnai tokioms procedūroms gali būti pakartotinai naudojami, jei:

25.1. jie buvo naudoti lengvoms arba vidutinio sunkumo procedūroms;

25.2. jų sveikatos būklė ir gerovė po atliktų procedūrų buvo visiškai atkurta;

25.3. jie bus naudojami procedūroms, kurios priskiriamos vienai iš šių kategorijų: lengvai, vidutinio sunkumo ar be galimybės atgaivinti;

25.4. veterinarijos gydytojas, atsižvelgdamas į tokių bandomųjų gyvūnų viso gyvenimo patirtį, neprieštarauja, kad bandomieji gyvūnai būtų pakartotinai naudojami procedūroms.“

9.    Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:

30. Bandomieji gyvūnai turi būti nugaišinami ar nužudomi bandomųjų gyvūnų įmonės gamybinėse patalpose, išskyrus atvejus, kai procedūros atliekamos lauko sąlygomis.“

10.  Pakeičiu 39 punktą ir jį išdėstau taip:

39. VMVT, įvertinusi Komisijos išvadą, gali leisti procedūroms naudoti Reikalavimų 37 punkte nurodytų rūšių bandomuosius gyvūnus, kurie nėra išveisti veisėjo, taip pat veisėjo išveistus kitų, nei Reikalavimų 37 punkte nurodytų, rūšių bandomuosius gyvūnus, kitus, nei Reikalavimų 38 punkte nurodytus, nežmoginius primatus ir kitus gyvūnus, jei naudotojas pateikia įrodymų, kad tokių gyvūnų naudojimas procedūroms yra moksliškai pagrįstas.“

11.  Pakeičiu 40.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

40.2. laisvėje gyvenančius laukinius gyvūnus. VMVT, remdamasi Komisijos išvada, gali leisti atlikti procedūras su laisvėje gyvenančiais laukiniais gyvūnais, jei projekto tikslų negalima pasiekti procedūroms naudojant iš veisėjo ar tiekėjo pristatytus laukinius gyvūnus;“.

12. Pakeičiu 40.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

40.4. žmogines beždžiones, išskyrus Reikalavimų 164 punkte nustatytais išimtiniais atvejais.“

13. Pakeičiu 45 punktą ir jį išdėstau taip:

45. Veisti, tiekti ir naudoti bandomuosius gyvūnus gali Reikalavimus atitinkančios ir pagal Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašą, patvirtintą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. B1-146 „Dėl Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Tvarkos aprašas), patvirtintos bandomųjų gyvūnų įmonės. Teritorinė VMVT, vadovaudamasi Tvarkos aprašo 16 punktu, gali suteikti bandomųjų gyvūnų įmonei laikiną veterinarinį patvirtinimą veisti, tiekti ar naudoti bandomuosius gyvūnus.“

14.  Pakeičiu 46 punktą ir jį išdėstau taip:

46. Teritorinės VMVT vadovo įsakyme, kuriuo bandomųjų gyvūnų įmonei suteikiamas veterinarinis patvirtinimas, nurodomi Reikalavimų 52 ir 59 punktuose nurodytų asmenų ir asmens, atsakingo už Reikalavimų laikymąsi, vardai, pavardės ir pareigos.“

15.  Pakeičiu 48 punktą ir jį išdėstau taip:

48. Bandomųjų gyvūnų įmonės Tvarkos aprašo 8 punkte nustatyta tvarka turi pateikti informaciją apie įmonės struktūrinius ir veiklos pakeitimus veterinarinį patvirtinimą suteikusiai teritorinei VMVT. Jeigu bandomųjų gyvūnų įmonės struktūriniai ir veiklos pakeitimai gali turėti neigiamos įtakos bandomųjų gyvūnų gerovei, įmonė prašymą dėl veterinarinio patvirtinimo teritorinei VMVT turi pateikti ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo pakeitimų dienos.“

16.  Pakeičiu 57.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

„57.3. nustato ir peržiūri vidaus darbo tvarkos instrukcijas, kuriose nustatyta bandomųjų gyvūnų įmonės gamybinėse patalpose laikomų ar naudojamų bandomųjų gyvūnų gerovės stebėsenos, ataskaitų teikimo ir tolesnės veiklos tvarka;“.

 

17.  Pakeičiu 58 punktą ir jį išdėstau taip:

58. Gyvūnų gerovės taryba teikia asmenims konsultacijas raštu ir, VMVT ir teritorinių VMVT pareigūnams pareikalavus, turi pateikia duomenis apie asmenims suteiktas konsultacijas. Gyvūnų gerovės taryba saugo raštu asmenims pateiktų konsultacijų ir sprendimų, priimtų atsižvelgiant į tas konsultacijas, kopijas ne mažiau kaip trejus metus.

18.  Pakeičiu 63 punktą ir jį išdėstau taip:

63. Bandomųjų gyvūnų įmonės turi saugoti Reikalavimų 62 punkte nurodytas bylas ne mažiau kaip trejus metus nuo gyvūno nugaišinimo arba jo atidavimo privačiam laikytojui. Bandomųjų gyvūnų įmonės Reikalavimų 62 punkte nurodytą informaciją turi pateikti VMVT ar teritorinių VMVT pareigūnams pareikalavus.“

19.  Pakeičiu 75.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

75.4. turi būti įrengta laikomų gyvūnų rūšių poreikius atitinkanti vėdinimo ir šildymo sistema. Laikymo patalpos izoliacija, šildymo ir vėdinimo sistema turi būti suprojektuota ir įrengta taip, kad oro cirkuliacija, dulkių kiekis ir dujų koncentracija neviršytų leistinų normų ir nekenktų bandomiesiems gyvūnams;“

20.  Pakeičiu 75.7 papunktį ir jį išdėstau taip:

„75.7. turi būti užtikrinta gyvūnų rūšiai tinkama nuolatinė šviesos trukmė ir apšvietimo intensyvumas. Turi būti įrengtas reguliuojamas apšvietimas, kuris atitiktų biologinius gyvūnų poreikius ir sudarytų tinkamas darbo sąlygas, jeigu natūrali šviesa neužtikrina tinkamo šviesos ir tamsos ciklo. Apšvietimas turi būti tinkamas būtinajai gyvūnų priežiūrai ir apžiūrai atlikti. Laikant gyvūnus albinosus, apšvietimas turi būti sureguliuotas atsižvelgiant į jų jautrumą šviesai.“

 

21.  Pakeičiu 78.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

78.4. atvežtų bandomųjų gyvūnų laikymui iki bus įvertinta jų sveikatos būklė ir įvertinta bei kuo labiau sumažinta rizika sveikatai (toliau – laikino laikymo patalpa);“.

22.  Pakeičiu 83 punktą ir jį išdėstau taip:

83. Nuo 2017 m. sausio 1 d. turi būti užtikrinti Reikalavimų 4 priede nustatyti bandomųjų gyvūnų priežiūros ir laikymo standartai.“

23.  Pakeičiu 95 punktą ir jį išdėstau taip:

95. Gyvūnų pašaras turi būti tinkamas ir neužterštas. Parenkant žaliavas, gaminant, ruošiant pašarus ir šeriant jais gyvūnus, turi būti imamasi atsargos priemonių, kad būtų išvengta cheminės, fizinės ir mikrobiologinės pašarų taršos.“

24.  Pakeičiu 100 punktą ir jį išdėstau taip:

100. Į akvariumus ir rezervuarus tiekiamas vanduo turi atitikti juose laikomų žuvų, amfibijų ir roplių rūšių poreikius ir tolerancijos ribas.“

25.  Pakeičiu 102 punktą ir jį išdėstau taip:

102. Laisvėje gyvenantys laukiniai gyvūnai, kuriuos numatoma naudoti mokslo ar mokymo tikslais, turi būti gaudomi humaniškais būdais patyrusių asmenų, kurie gerai pažįsta gaudomų gyvūnų įpročius ir gyvenimo aplinką, siekiant, kad gyvūnai išvengtų nereikalingo skausmo, kančios, baimės ar ilgalaikio sužalojimo. Laisvėje gyvenančių laukinių gyvūnų gaudymo vietoje turi būti atitinkamai gyvūnų rūšiai pritaikytų vežimo aptvarų ir transporto priemonių, kad prireikus gyvūnus būtų galima nuvežti apžiūrėti arba gydyti.“

26.  Pakeičiu 123 punktą ir jį išdėstau taip:

123. Naudotojas ne mažiau kaip trejus metus turi saugoti visus svarbius dokumentus, įskaitant Leidimą ar VMVT sprendimą dėl Leidimo išdavimo / neišdavimo, pasibaigus Leidimo galiojimo arba Reikalavimų 131 punkte nurodytam terminui. Šiame Reikalavimų punkte nurodyti dokumentai pateikiami VMVT paprašius.“

27.  Pakeičiu 124 punktą ir jį išdėstau taip:

124. Prieš pradedant vykdyti projektą naudotojas ar projekto vadovas turi kreiptis į VMVT dėl Leidimo išdavimo ir pateikti elektroniniu būdu užpildytus:“.

28.  Pakeičiu 136 punktą ir jį išdėstau taip:

136. Tuo atveju, kai paraišką pateikia ir projektą ketina vykdyti ne naudotojas, VMVT paraiškos  nenagrinėja ir apie tai elektroninėmis priemonėmis informuoja pareiškėją.“

29. Pakeičiu 144 punktą ir jį išdėstau taip:

144. Tuo atveju, jei naudotojas, gavęs Leidimą, nori atlikti kitas ir (ar) papildomas procedūras, nei buvo nurodytos pateiktoje paraiškoje, ir šios procedūros gali turėti neigiamos įtakos bandomųjų gyvūnų gerovei, naudotojas VMVT turi pateikti Reikalavimų 124.1 ir 124.2 papunkčiuose nurodytus dokumentus, kurie nagrinėjami Reikalavimų 131–140 punktuose nustatyta tvarka. Tuo atveju, kai projekto vykdymo metu keičiasi kiti duomenys, nesusiję su bandomųjų gyvūnų gerove, naudotojas apie  keičiamus projekto duomenis ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo duomenų pakeitimo datos turi informuoti VMVT ir pateikti tai įrodančius dokumentus. Tokiu atveju VMVT įvertina keičiamus duomenis ir prireikus, vadovaudamasi Reikalavimų 145 punktu, pakeičia ar atnaujina Leidimo duomenis.“

30. Pakeičiu 145 punktą ir jį išdėstau taip:

145. Tuo atveju, kai daromi Leidimo duomenų pakeitimai, kurie įforminami VMVT direktoriaus ar jo pavaduotojo įsakymu, kartu pakeičiamas ir Leidimas, paliekant seną Leidimo numerį ir pirminę jo išdavimo datą ir nurodant pakeitimo (atnaujinimo) datą.“

31.  Pakeičiu 150 punktą ir jį išdėstau taip:

150. Asmenys, atliekantys procedūras, rengiantys procedūras ir projektus, prižiūrintys ir (ar) žudantys bandomuosius gyvūnus, turi turėti tinkamą išsilavinimą ir, prieš atliekant šias funkcijas, būti baigę mokymo kursą, kurio temos nurodytos Reikalavimų 154 punkte, ar kitą mokymo kursą pagal 2010 m. rugsėjo 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2010/63/ES dėl mokslo tikslais naudojamų gyvūnų apsaugos (OL 2010 L 276, p. 33) reikalavimus bei turėti tai patvirtinančius dokumentus.“

32. Pakeičiu 151 punktą ir jį išdėstau taip:

151. Reikalavimų 150 punkte nurodyti asmenys, kurie būtiną kompetenciją darbui su bandomaisiais gyvūnais įgijo iki šių Reikalavimų įsigaliojimo ir turi tai patvirtinantį dokumentą, privalo susipažinti su Reikalavimų nuostatomis arba baigti mokymo kursą, kurio temos nurodytos Reikalavimų 154 punkte, ir turėti tai patvirtinantį dokumentą.“

33.  Pakeičiu 152 punktą ir jį išdėstau taip:

152. Projekto vadovas turi būti baigęs su atliekamu darbu susijusios mokslo disciplinos kursą, turėti specialiųjų žinių darbui su atitinkamomis bandomųjų gyvūnų rūšimis bei dokumentą, nustatytą Reikalavimų 150 arba 151 punkte.“

34.  Pakeičiu 153 punktą ir jį išdėstau taip:

153. Asmenys, kurie atlieka procedūras, prižiūri ar žudo bandomuosius gyvūnus, tačiau neturi Reikalavimų 150 ar 151 punkte nurodyto dokumento, gali laikinai vykdyti funkcijas su bandomaisiais gyvūnais, jeigu yra kontroliuojami asmens, kuris turi jo kompetenciją patvirtinantį dokumentą, iki kol jie įgis Reikalavimų 150 punkte nurodytą kompetenciją. Tokiu atveju paraiškoje turi būti nurodyti kontroliuojančio asmens duomenys (vardas, pavardė, pareigos, kontaktiniai duomenys).“

35.  Pakeičiu 164 punktą ir jį išdėstau taip:

164. Žmoginės beždžionės procedūroms nenaudojamos, išskyrus atvejus, kai VMVT, remdamasi Komisijos išvada, laikinai leidžia naudoti procedūroms žmogines beždžiones. Tokiu atveju VMVT turi turėti mokslinį pagrindimą, kad būtina imtis veiksmų tam tikroms gyvūnų rūšims išsaugoti arba veiksmų, susijusių su netikėtu žmonių gyvybei keliamu pavojumi ar sekinančios klinikinės būklės protrūkiu, jeigu procedūromis siekiama vieno iš Reikalavimų 8.2.1, 8.3 ar 8.5 papunkčiuose nurodytų tikslų, kai procedūros tikslų negalima pasiekti naudojant kitas, nei žmoginės beždžionės, bandomųjų gyvūnų rūšis arba alternatyvius metodus. Šiame punkte nurodomas Reikalavimų 8.2.1 papunktyje įvardytas tikslas siejamas tik su žmonėmis.“

36.  Buvusią 4 priedo 22 lentelę atitinkamai laikau 23 lentele.

37. Buvusias 4 priedo 23−34 lenteles atitinkamai laikau 24−35 lentelėmis.

38.  Pakeičiu 4 priedo 25 lentelės „Antys ir žąsys“ preambulę ir ją išdėstau taip:

„Kai dėl mokslinių priežasčių neįmanoma laikytis šių mažiausių aptvarų dydžių, projektą vykdantis asmuo, pasitaręs su veterinarijos gydytojais, turi pagrįsti nustatytą paukščių laikymo trukmę mažesniuose aptvaruose. Tokiomis aplinkybėmis paukščius galima laikyti mažesniuose pagerintuose aptvaruose, kurių grindų plotas turėtų būti ne mažesnis kaip 0,75 m2. Tokiuose aptvaruose galima laikyti mažus paukščių būrius, vadovaujantis 25 lentelėje nurodytomis ploto normomis.“

 

 

 

L. e. p. direktoriaus pavaduotojas,

atliekantis direktoriaus funkcijas                                                                          Deividas Kliučinskas