LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS PAREIGŪNŲ PATIRTŲ TEISINĖS PAGALBOS IŠLAIDŲ ATLYGINIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2016 m. vasario 18 d. Nr. 2-79

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos statuto 40 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos įstatymo 22 straipsnio 3 dalimi:

1.     T v i r t i n u pridedamą Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų patirtų teisinės pagalbos išlaidų atlyginimo tvarkos aprašą.

2.    P a v e d u:

2.1. Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos Administravimo valdybos Bendrajam skyriui paskelbti šį įsakymą Teisės aktų registre.

2.2. Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos Viešųjų ryšių skyriui paskelbti šį įsakymą Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos interneto svetainėje.

 

 

 

Direktorius                                                                                                      Saulius Urbanavičius

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos specialiųjų

tyrimų tarnybos direktoriaus

2016 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. 2-79

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SPECIALIŲJŲ TYRIMŲ TARNYBOS PAREIGŪNŲ PATIRTŲ TEISINĖS PAGALBOS IŠLAIDŲ ATLYGINIMO

TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.     Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnų patirtų teisinės pagalbos išlaidų atlyginimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos (toliau – STT) pareigūnų patirtų teisinės pagalbos išlaidų kompensavimo sąlygas ir tvarką.

2.     STT pareigūnų patirtos teisinės pagalbos išlaidos (visos išlaidos ar jų dalis) gali būti atlyginamos, jei pareigūnas, vykdydamas jam pavestas funkcijas viršijo tarnybinės rizikos ribas ir padarė nusikalstamą veiką ar kitokį teisės pažeidimą (nusižengimą) arba nukentėjo, atlikdamas tarnybines funkcijas ar dėl tarnybos, ir dėl to patyrė teisinės pagalbos išlaidų.

3.     Pareigūnų patirtos teisinės pagalbos išlaidos atlyginamos laikantis teisingumo, protingumo, sąžiningumo, teisėtų lūkesčių ir neleistinumo piktnaudžiauti teise principų. Sprendimą dėl patirtų teisinės pagalbos išlaidų kompensavimo priima STT direktorius, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos statutu, šiuo Aprašu ir kitais teisės aktais, ir kiekvienu atveju nurodoma, kodėl yra priimamas atitinkamas sprendimas: nutariama kompensuoti visas teisinės pagalbos išlaidas, jų dalį ar atsisakoma jas kompensuoti.

4.     STT pareigūnams gali būti kompensuojamos teisinės pagalbos išlaidos, patirtos baudžiamosiose, civilinėse, administracinėse ir administracinių teisės pažeidimų (nusižengimų) bylose.

5.     Prie teisinės pagalbos išlaidų priskiriamos išlaidos advokato ar advokato padėjėjo pagalbai apmokėti.

 

II SKYRIUS

PRAŠYMŲ PATEIKIMAS

 

6.     Teisinės pagalbos išlaidos pareigūnui atlyginamos pateikus rašytinį motyvuotą prašymą dėl patirtų teisinės pagalbos išlaidų, kurias pareigūnas patyrė, kai vykdydamas jam pavestas funkcijas viršijo tarnybinės rizikos ribas ir padarė nusikalstamą veiką ar kitokį teisės pažeidimą (nusižengimą) arba nukentėjo atlikdamas tarnybines funkcijas ar dėl tarnybos, atlyginimo (toliau – prašymas) ir pridedami dokumentai, pagrindžiantys patirtų teisinės pagalbos išlaidų dydį ir kitas reikšmingas aplinkybes. Prašymą pareigūnas gali pateikti, kai yra pripažintas įtariamuoju, kaltinamuoju ar nukentėjusiuoju arba kai pareigūnas yra viena iš bylos šalių civiliniame, administraciniame ir (ar) administracinių teisės pažeidimų (nusižengimų) procese arba per 1 (vienerius) metus nuo teisminio proceso, kurio metu pareigūnas, kaip proceso šalis ir (ar) proceso dalyvis, patyrė teisinės pagalbos išlaidų, pabaigos.

7.    Prašymą gali pateikti:

7.1. pareigūnas, kuris vykdydamas jam pavestas funkcijas viršijo tarnybinės rizikos ribas ir padarė nusikalstamą veiką ar kitokį teisės pažeidimą (nusižengimą) ir dėl to patyrė teisinės pagalbos išlaidų;

7.2. pareigūnas, kuris nukentėjo atlikdamas tarnybines funkcijas ar dėl tarnybos ir dėl to patyrė teisinės pagalbos išlaidų.

8.     Pareigūnui Aprašo nustatyta tvarka:

8.1.    Teisinės pagalbos išlaidų dalis, viršijanti Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2015 m. kovo 19 d. įsakymu Nr. 1R-77 „Dėl Rekomendacijų dėl civilinėse bylose priteistino užmokesčio už advokato ar advokato padėjėjo teikiamą teisinę pagalbą (paslaugas) maksimalaus dydžio patvirtinimo“ patvirtintose Rekomendacijose dėl civilinėse bylose priteistino užmokesčio už advokato ar advokato padėjėjo teikiamą pagalbą maksimalaus dydžio (toliau – Rekomendacijos) nustatytus maksimalius teisinių išlaidų dydžius, neatlyginama.

8.2.    Teisinės pagalbos išlaidos neatlyginamos, jei pareigūno patirtas teisinės pagalbos išlaidas teismas priteisė iš kitos proceso šalies ir (ar) kito proceso dalyvio.

8.3.    Teisinės pagalbos išlaidos neatlyginamos, jeigu teismas nusprendė nepriteisti bylinėjimosi išlaidų iš kitos proceso šalies ir (ar) proceso dalyvio, motyvuodamas tuo, jog teisinės pagalbos išlaidos viršija Rekomendacijose nustatytus maksimalius teisinės pagalbos išlaidų dydžius.

 

III SKYRIUS

PRAŠYMŲ NAGRINĖJIMAS

 

9.     STT direktoriaus įsakymu sudaryta komisija nagrinėja STT pareigūnų pateiktus prašymus ir įvertinusi šių prašymų ir informacijos pagrįstumą teikia motyvuotą išvadą dėl teisinės pagalbos išlaidų kompensavimo STT direktoriui. Komisija sudaroma iš 5 (penkių) komisijos narių, iš kurių paskiriamas komisijos pirmininkas, jo pavaduotojas, ir komisijos sekretoriaus.

Komisijos darbe turi dalyvauti visi jos nariai. Dėl svarbių priežasčių kai kuriems jos nariams neatvykus, komisija gali nagrinėti prašymus ir informaciją, jei jos darbe dalyvauja daugiau kaip pusė komisijos narių. Jei komisijos darbe dėl svarbių priežasčių negali dalyvauti komisijos pirmininkas, jo funkcijas atlieka komisijos pirmininko pavaduotojas. Komisijos sprendimai priimami dalyvaujančių posėdyje komisijos narių balsų dauguma.

10.   STT direktorius gautą prašymą perduoda nagrinėti komisijai per 3 (tris) darbo dienas nuo prašymo gavimo.

11.   Komisija, nagrinėdama prašymą, analizuoja pateiktus dokumentus ir atsižvelgia į Rekomendacijose įtvirtintus maksimalius teisinių išlaidų dydžius, kurie gali būti atlyginami.

12.                      Komisija įvertinusi pateikto prašymo pagrįstumą per 10 (dešimt) darbo dienų nuo prašymo gavimo teikia rekomendacinio pobūdžio motyvuotą išvadą STT direktoriui:

12.1.  atlyginti pareigūno patirtas teisinės pagalbos išlaidas;

12.2.  atlyginti iš dalies pareigūno patirtas teisinės pagalbos išlaidas;

12.3.  neatlyginti pareigūno patirtų teisinės pagalbos išlaidų.

 

IV SKYRIUS

SPRENDIMO PRIĖMIMAS

13.   Sprendimą dėl patirtų teisinės pagalbos išlaidų kompensavimo priima STT direktorius atsižvelgdamas į komisijos pateiktą išvadą ir Aprašo 6 punkte nurodytą prašymą, dokumentus ir kitą reikšmingą informaciją.

14.   STT direktorius, gavęs komisijos išvadą, per 5 (penkias) darbo dienas priima motyvuotą sprendimą ir įsakyme nustato:

14.1.    atlyginti pareigūno patirtas teisinės pagalbos išlaidas;

14.2.    atlyginti iš dalies pareigūno patirtas teisinės pagalbos išlaidas;

14.3.    neatlyginti pareigūno patirtų teisinės pagalbos išlaidų.

15.   Pareigūnas su priimtu sprendimu pasirašytinai supažindinamas ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas po sprendimo priėmimo. Jei šių Taisyklių 14 punkte nurodytas sprendimas buvo priimtas pareigūno laikinojo nedarbingumo, komandiruotės ar atostogų metu, su šiuo sprendimu pareigūnas pasirašytinai supažindinamas ne vėliau kaip per 3 (tris) darbo dienas, kai pasibaigia pareigūno laikinasis nedarbingumas, komandiruotė ar atostogos.

16.       STT direktoriui priėmus sprendimą atlyginti patirtas teisinės pagalbos išlaidas ar atlyginti iš dalies, pareigūnui kompensacija išmokama ne vėliau kaip per 30 (trisdešimt) kalendorinių dienų nuo sprendimo priėmimo dienos.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

17. Po to, kai teisinės pagalbos išlaidos pareigūnui atlyginamos šio Aprašo nustatyta tvarka, teismui priėmus sprendimą atlyginti pareigūno patirtas teisinės pagalbos išlaidas ar jų dalį, sprendžiamas klausimas dėl jų išieškojimo galimybių teisės aktų nustatyta tvarka.

18. Šio Aprašo 14 punkte nurodyti sprendimai gali būti skundžiami Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

________________________