LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KIETOJO BIOKURO KOKYBĖS REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2017 m. gruodžio 6 d. Nr. 1-310

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo 6 straipsnio 9 punktu,17 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos energijos išteklių rinkos įstatymo 18 straipsnio 2 dalimi:

1.   Tvirtinu Kietojo biokuro kokybės reikalavimus (pridedama).

2.   Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2018 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Energetikos ministras                                                                         Žygimantas Vaičiūnas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos energetikos ministro
2017 m. gruodžio 6 d. įsakymu Nr. 1-310

 

KIETOJO BIOKURO KOKYBĖS REIKALAVIMAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.  Kietojo biokuro kokybės reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato Lietuvos Respublikos teritorijoje gaminamo, importuojamo, parduodamo ar naudojamo šilumos ir (ar) elektros energijai gaminti kietojo biokuro kokybės ir sudėties reikalavimus.

2.  Reikalavimų tikslas – nustatyti minimalius kietojo biokuro kokybės reikalavimus. Reikalavimai nedraudžia kitais teisės aktais, institucijų, įstaigų, organizacijų ar atskirų subjektų reglamentais, standartais, sąlygomis ar sutartimis nustatyti griežtesnius kietojo biokuro kokybės reikalavimus.

3.  Reikalavimai parengti vadovaujantis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymu, Lietuvos Respublikos šilumos ūkio įstatymu, Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymu, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu ir kitais teisės aktais.

4.  Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

4.1.    Cheminis apdorojimas – apdorojimas cheminėmis medžiagomis, išskyrus apdorojimą oru ar vandeniu. Prie cheminio apdorojimo taip pat nepriskiriamas šiluminis apdorojimas.

4.2.    Kietojo biokuro gamintojas – fizinis ar juridinis asmuo, gaminantis kietąjį biokurą parduoti ar savo reikmėms.

4.3.    Mechaninis apdirbimas – apdirbimas malimo, spaudimo, šlifavimo, obliavimo, gręžimo, kalimo, kirtimo ir pjovimo būdais.

5.  Kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Reikalavimų 3 punkte nurodytuose teisės aktuose apibrėžtas sąvokas.

6.  Esant ekstremaliai energetikos padėčiai, gali būti leista naudoti produktus, neatitinkančius Reikalavimuose įtvirtintų verčių. Tokiais atvejais Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos (toliau – Energetikos ministerija) teikimu sprendimą dėl produktų, neatitinkančių Reikalavimuose įtvirtintų kokybės reikalavimų, gaminimo, importavimo, pardavimo ar naudojimo, priima Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ekstremalių situacijų komisija.

 

II SKYRIUS

KIETOJO BIOKURO KILMĖS IR ŠALTINIŲ, PREKINIŲ PAVIDALŲ IR SAVYBIŲ KLASIFIKAVIMAS

 

7.  Kietasis biokuras apibrėžiamas pagal medžiagų kilmę ir šaltinius (Reikalavimų 1 priedas), prekinius pavidalus (Reikalavimų 2 priedas) bei pagrindines savybes (Reikalavimų 3 priedas). Kietasis biokuras turi atitikti minimalius Reikalavimų 3 priede numatytus kokybės reikalavimus ir neviršyti Reikalavimų 4 priede nustatytų leistinų maksimalių koncentracijos verčių.

8.  Kietojo biokuro gamintojas (išskyrus, kai kietąjį biokurą jis gamina savo reikmėms), importuotojas ar pardavėjas kietojo biokuro pakuotės etiketėje, kai kietasis biokuras parduodamas mažmeninėje prekyboje, pažymėjime (sertifikate) ir (ar) apskaitos, pirkimo–pardavimo, gabenimo dokumentuose privalo nurodyti:

8.1.    kietojo biokuro gamyboje naudojamos biomasės kilmę ir šaltinius (naudojamą gamtinę medžiagą ir (ar) šalutinius produktus);

8.2.    kietojo biokuro prekinį pavidalą;

8.3.    kietojo biokuro darinio arba mišinio sudėtį (biomasės dalį, chemiškai apdorotų medžiagų kiekį ir kt.);

8.4.    Reikalavimų 3 priede išvardytas normines savybes. Reikalavimų 3 priede išvardytų informacinių savybių kietojo biokuro gamintojas, importuotojas ar pardavėjas neprivalo nurodyti.

9.  Reikalavimų 8 punktas netaikomas, kai kietojo biokuro kokybė nustatoma vadovaujantis Kietojo biokuro apskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2013 m. rugsėjo 20 d. įsakymu Nr. 1-185 „Dėl Kietojo biokuro apskaitos taisyklių patvirtinimo“.

10.     Kietojo biokuro gamintojas kiekvienai kietojo biokuro gamybos partijai, kuri skirta parduoti mažmeninėje prekyboje, užpildo atitiktį patvirtinantį dokumentą:

10.1.  Atitiktį patvirtinančiame dokumente kietojo biokuro gamintojas nurodo, kokius minimalius Reikalavimų 3 priede numatytus kokybės reikalavimus atitinka kietasis biokuras ir patvirtina, kad kietasis biokuras neviršija Reikalavimų 4 priede nustatytų leistinų maksimalių koncentracijos verčių;

10.2buitiniams energijos vartotojams, kietąjį biokurą naudojantiems savo reikmėms, pareikalavus, gamintojas, importuotojas ar pardavėjas pateikia atitiktį patvirtinantis dokumentą;

10.3.  Atitiktį patvirtinančius dokumentus biokuro gamintojas saugo trejus metus nuo paskutinės gamybos partijos pardavimo datos.

11.     Reikalavimų 1 priedo 1 punkte nurodytos biomasės, skirtos kietojo biokuro gamybai, ar kietojo biokuro, įvežamo iš trečiųjų valstybių ir (ar) tiekiamo į Lietuvos Respublikos rinką, užterštumo, naudojimo ir tvarkymo radiacinės saugos reikalavimai nustatyti Medienos ir durpių, importuojamų iš trečiųjų valstybių į Lietuvos Respublikos rinką, užterštumo 137Cs radionuklidu bei medienos ir durpių kuro pelenų, užterštų 137Cs radionuklidu, naudojimo ir tvarkymo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2013 m. kovo 12 d. įsakymu Nr. V-250 „Dėl Medienos ir durpių, importuojamų iš trečiųjų valstybių į Lietuvos Respublikos rinką, užterštumo 137Cs radionuklidu bei medienos ir durpių kuro pelenų, užterštų 137Cs radionuklidu, naudojimo ir tvarkymo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

III SKYRIUS

KIETOJO BIOKURO PARDAVIMAS IR NAUDOJIMAS

 

12.     Buitiniams energijos vartotojams, kietąjį biokurą naudojantiems savo reikmėms, gali būti parduodamas, taip pat ne gamybos ir pramonės paskirties pastate įrengtame deginimo įrenginyje arba gamybos ir pramonės paskirties pastate, bet mažesnės kaip 120 kW vardinės (nominalios) galios įrengtame deginimo įrenginyje, arba deginimo įrenginyje, kuriame nėra įrengtos temperatūros kontrolės priemonės, galima naudoti ne žemesnės kokybės kietąjį biokurą negu nurodyta Reikalavimų 3 ir 4 prieduose, pagamintą iš Reikalavimų 1 priedo 1.1, 1.2.1, 1.3.1, 2.1, 2.2.1, 3.1, 3.2.1 papunkčiuose ir 4 punkte nurodytos biomasės arba šios biomasės darinių ar mišinių. Visais atvejais maksimalus šiame kietajame biokure esančių priedų kiekis negali viršyti 2 % kietojo biokuro masės.

13.     Naudoti iš Reikalavimų 1 priedo 1.2.2, 1.3.2, 2.2.2 ir 3.2.2 papunkčiuose nurodytos biomasės ir ne žemesnės kokybės negu nurodyta Reikalavimų 3 ir 4 prieduose pagamintą kietąjį biokurą galima tik gamybos ir pramonės paskirties pastate įrengtame 120 kW ir didesnės, bet mažesnės kaip 1 MW vardinės (nominalios) galios deginimo įrenginyje, kuriame užtikrinama ne mažesnė kaip 600 0C degimo temperatūra, arba 1 MW ir didesnės vardinės (nominalios) galios deginimo įrenginyje, kuriame užtikrinama ne mažesnė kaip 850 0C degimo temperatūra. Šiuose įrenginiuose turi būti įrengtos temperatūros kontrolės priemonės.

 

IV SKYRIUS

KOKYBĖS KONTROLĖ

 

14.     Vykdant kietojo biokuro kokybės ir sudėties tyrimus ir (ar) atliekant kietojo biokuro kokybės kontrolę, taikomi Reikalavimų 5 priede nurodyti Lietuvos standartizacijos departamento priimti standartai ir kiti leidiniai.

15.     Jeigu, vadovaujantis Reikalavimų 14 punktu, yra atlikti biomasės ir priedų, iš kurių pagamintas kietasis biokuras, kokybės kontrolės tyrimai, papildomas kietojo biokuro tyrimas nėra būtinas.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16.     Kietojo biokuro gamintojas, importuotojas, pardavėjas ar naudotojas, pažeidęs Reikalavimus, atsako įstatymų nustatyta tvarka.

____________________________

 

Kietojo biokuro kokybės reikalavimų

1 priedas

 

KIETOJO BIOKURO GAMYBOJE NAUDOJAMŲ MEDŽIAGŲ KILMĖ IR ŠALTINIAI

 

Kilmė

Šaltiniai

1.  Medienos biomasė

1.1.  Miško ir želdynų mediena

Sudaro miškų, brūzgynų, medelynų, želdynų, parkų ir trumpos rotacijos želdinių, ištraukta iš paviršinio vandens telkinio ar eksploatuojamų durpynų durpių klodo mediena, kuri gali būti tik smulkinama, nuskutama jos žievė, džiovinama arba drėkinama (negenėti medžiai, stiebų mediena, kirtimo atliekos, kelmai, žievė).

1.2.                Medienos ir kitų pramonės šakų šalutiniai produktai

1.2.1.   Chemiškai neapdoroti (pvz. dėl žievės skutimo, pjovimo arba matmenų mažinimo, drožimo, presavimo, apdorojimo oru, vandeniu ar karščiu).

1.2.2.             Chemiškai apdoroti, tačiau dėl apdorojimo konservantais, klijavimo arba dengimo neturinčios sunkiųjų metalų arba halogenintų organinių junginių, gamybos liekanos, susidariusios apdirbant ar apdorojant medieną, baldų pramonėje ar gaminant medžio plokštes.

1.3.                Naudota mediena

Vartotojų (visuomenės) naudota mediena, kuri vadovaujantis Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymu tampa nebe atliekomis ją panaudojus, įskaitant, kai ji perdirbama, ir ši naudota mediena yra:

1.3.1.             tik mechaniškai apdirbta;

1.3.2.             mechaniškai apdirbta ar chemiškai apdorota medžiagomis, kurios paprastai nerandamos natūralioje medienoje. Dėl šio apdorojimo mediena privalo neturėti sunkiųjų metalų arba halogenintų organinių junginių.

2.  Žolinių augalų biomasė

2.1. Žemės ūkio ir sodininkystės augalai

Žoliniai augalai (javai, žolės, šiaudai, lapai, aliejingosios sėklos, šakniavaisiai, daržovės, gėlės), gaunami tiesiogiai iš žemės ūkio ir sodininkystės laukų, sodų ir parkų, kurie gali būti po tam tikro laikymo laikotarpio, taip pat gali būti tik smulkinami ir (ar) džiovinami.

2.2.                Maisto ir augalų perdirbimo pramonės šalutiniai produktai

Žolinių augalų biomasės medžiaga, kuri lieka po pramoninio ruošimo ir apdorojimo:

2.2.1.             chemiškai neapdorota;

2.2.2.             chemiškai apdorota.

3.  Vaisių biomasė

3.1. Vaismedžių ir sodininkystės vaisiai

Medžių, krūmų ar žolinių augalų vaisiai (uogos, vaisiai su kauliukais, riešutai ir gilės).

3.2.                Maisto ir vaisių perdirbimo pramonės šalutiniai produktai

Vaisių biomasės medžiaga, kuri lieka po pramoninio ruošimo ir apdorojimo:

 

3.2.1.             chemiškai neapdorota;

3.2.2.             chemiškai apdorota.

4.  Vandens augalų biomasė

 

4.1. Dumbliai

 

4.2.                Vandens hiacintas

 

4.3.                Ežerų ir jūros piktžolės

 

4.4.                Nendrės

 

5.  Dariniai ir mišiniai

5.1. Dariniai

Specialiai sumaišyti skirtingi biomasės šaltiniai.

5.2.                Mišiniai

Ne specialiai sumaišyti skirtingi biomasės šaltiniai.

 

____________________________

 

Kietojo biokuro kokybės reikalavimų

2 priedas

 

KIETOJO BIOKURO PAGRINDINIAI PREKINIAI PAVIDALAI

 

Kuro pavadinimas

Tipinis dalelių dydis

Įprastas ruošimo būdas

1.   Negenėtas medis

> 500 mm

Nėra paruoštas ar nugenėtas

2.   Medžio skiedros

5 – 100 mm

Pjovimas aštriais įrankiais

3.   Traiškyta mediena

Kintamas

Traiškyta bukais įrankiais

4.   Rąstai

> 100 cm

Pjovimas aštriais įrankiais

5.   Rąsteliai

50 – 100 cm

Pjovimas aštriais įrankiais

6.   Malkos

5 – 100 cm

Pjovimas aštriais įrankiais

7.   Plokštės ir atraižos

Kintamas

Pjovimas aštriais įrankiais

8.   Žievė

Kintamas

Medžių žievės šalinimo šalutiniai produktai (smulkintos ar nesmulkintos)

9.   Rietuvė

Kintamas

Išilgai sudėti ir surišti

10. Kuro milteliai

< 1 mm

Malimas, šlifavimas, pjovimas, gręžimas ar obliavimas aštriais įrankiais

11. Pjuvenos

1 – 5 mm

Pjovimas, gręžimas ar obliavimas aštriais įrankiais

12. Drožlės

1 – 30 mm

Obliavimas aštriais įrankiais

13. Briketai

D > 25 mm

Mechaninis presavimas

14. Granulės

D ≤ 25 mm

Mechaninis presavimas

Ryšuliai:

15. Maži kvadratiniai ryšuliai

16. Dideli kvadratiniai ryšuliai

17. Apvalūs ryšuliai

 

0,1 m3

3,7 m3

2,1 m3

 

Supresuoti ir surišti į kvadratus

Supresuoti ir surišti į kvadratus

Supresuoti ir surišti į ritinius

18. Susmulkinti šiaudai arba žolė

10 – 200 mm

Susmulkinti nuėmimo metu ar prieš deginimą

19. Grūdai arba sėklos

Kintamas

Jokio ruošimo arba džiovinimo

20. Vaisių kauliukai ir kevalai

5 – 15 mm

Jokio ruošimo ar presavimo ir išgavimo panaudojant chemikalus

21. Pluoštiniai briketai

Kintamas

Paruošti iš pluoštinių šalutinių produktų pašalinus vandenį

22. Medžio anglis

Kintamas

Biomasės sausos distiliacijos ir pirolizės būdu

23. Termiškai apdorota biomasė

Kintamas

Trumpas biomasės apdorojimas 200 – 300 0C temperatūroje

 

____________________________

 

Kietojo biokuro kokybės reikalavimų

3 priedas

 

KIETOJO BIOKURO SAVYBIŲ SPECIFIKACIJOS

 

Simboliai ir santrumpos

 

d

sausa medžiaga (sausoji būsena);

ar

kaip gauta;

A

pelenų kiekio žymuo (masės, sausoji būsena);

BD

piltinio tankio žymuo (kg/m3);

C

surištosios anglies, sausosios būsenos, žymuo (% masės);

DE

dalelių tankio, kaip gauta, žymuo (g/cm3);

D

skersmens žymuo;

DU

mechaninio patvarumo žymuo;

E

energijos tankio, kaip gauta, žymuo (kWh/m3 arba MJ/m3);

F

smulkelių kiekio žymuo;

L

ilgio žymuo;

M

drėgmės kiekio, kaip gauta (drėgnoji būsena), žymuo (% masės);

P

dalelių matmenų pasiskirstymo žymuo;

St

Stambios frakcijos kiekio žymuo;

Q

apatinės šilumingumo vertės, kaip gauta, žymuo (MJ/kg ar kWh/kg);

U

drėgmės kiekio, kaip gauta (sausoji būsena), žymuo (% masės);

VM

lakiųjų medžiagų, sausosios būsenos, žymuo (% masės).

 

Savybės

Bendrieji reikalavimai

Specialieji reikalavimai

Briketai

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Medienos biomasė;

Žolinių augalų biomasė;

Vaisių biomasė;

Vandens augalų biomasė;

Dariniai ir mišiniai.

Matmenys (mm)

Skersmuo, aukštis, plotis, ilgis (mm).

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 15 % (nurodoma faktinė vertė)

 

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 6 %

A > 6 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamo arba jų naudojamo kietojo biokuro pelenų kiekis
A ≤ 6 %

Dalelių tankis (g/cm3, kaip gauta)

DE ≥ 0,6 g/cm3 (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamo arba jų naudojamo kietojo biokuro dalelių tankis DE ≥ 0,9 g/cm3.

Priedai (tankinamoji masė, % masės)

Turi būti nurodyta presavimo priedų, šlako susidarymo inhibitorių ir visų kitų priedų tipai ir kiekis. Maksimalus priedų kiekis yra 5 % briketų masės, jeigu priedų kiekis yra didesnis, būtina nurodyti, kad briketai yra darinys.

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta)

Q ≥ 14,5 MJ/kg

Q ≥ 4,0 kWh/kg

Nurodyta minimali vertė.

Norminės /informacinės

Mechaninis patvarumas (% masės briketų po bandymo)

Norminė, jeigu kuras parduodamas buitiniams energijos vartotojams savo reikmėms.

Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2; 2.2.2; 3.2.2 papunkčiai).

Siera, S (% masės, sausosios būsenos)

 

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė ( Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2; 2.2.2; 3.2.2 papunkčiai).

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė ( Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2; 2.2.2; 3.2.2 papunkčiai).

Lakiosios medžiagos (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota termiškai apdorota biomasė.

Surištoji anglis, C (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota termiškai apdorota biomasė. Surištoji anglis apskaičiuojama: 100 – (Drėgmė % + Pelenų kiekis % + Lakiosios medžiagos %).

Informacinės

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

Rekomenduojama nurodyti. Ypatingą dėmesį atkreipti į biomasę, sudarytą iš eukaliptų, tuopų, trumpos rotacijos želdinių, šiaudų, miskantų ir alyvmedžio kauliukų.

Briketų paviršiaus plotas (cm2/kg)

 

Granulės

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Medienos biomasė;

Žolinių augalų biomasė;

Vaisių biomasė;

Vandens augalų biomasė;

Dariniai ir mišiniai.

Matmenys (mm)

D ≤ 25 mm ± 1 mm (nurodoma faktinė vertė)

3,15 mm < L ≤ 50 mm

 

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 15 % (nurodoma faktinė vertė)

 

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 6 %

A > 6 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų biomasės granulių pelenų kiekis
A ≤ 6 %.

 

Mechaninis patvarumas (% masės granulių po bandymo)

DU ≥ 96 % (nurodoma faktinė vertė)

 

Smulkelių kiekis (% masės, po gamybos pakrovus ar supakavus)

F ≤ 3,0 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų biomasės granulių smulkelių kiekis
F ≤ 2 %.

Priedai (tankinamoji masė, % masės)

Turi būti nurodyta presavimo priedų, šlako susidarymo inhibitorių ir visų kitų priedų tipai ir kiekis. Maksimalus priedų kiekis yra 20 % granulių masės, jeigu priedų kiekis yra didesnis, būtina nurodyti, kad granulės yra darinys.

Maksimalus medienos biomasės granulių priedų kiekis yra 3 % granulių masės.

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

BD ≥ 550 kg/m3 (nurodoma faktinė vertė)

 

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta)

Nurodyta minimali vertė.

Medienos biomasės granulių apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta)

Q ≥ 16,5 MJ/kg

Q ≥ 4,6 kWh/kg

Norminės/informacinės

Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2; 2.2.2; 3.2.2 papunkčiai).

Siera, S (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2; 2.2.2; 3.2.2 papunkčiai).

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2; 2.2.2; 3.2.2 papunkčiai).

Lakiosios medžiagos (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota termiškai apdorota biomasė.

Surištoji anglis, C (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota termiškai apdorota biomasė. Surištoji anglis apskaičiuojama: 100 – (Drėgmė % + Pelenų kiekis % + Lakiosios medžiagos %).

Informacinės

Suirusių granulių dalelių matmenų pasiskirstymas (% masės, sausosios būsenos)

Rekomenduojama nurodyti, jeigu granulės skirtos pramoniniam naudojimui.

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

Rekomenduojama nurodyti. Ypatingą dėmesį atkreipti į biomasę sudarytą iš eukaliptų, tuopų, trumpos rotacijos želdinių, šiaudų, miskantų ir alyvmedžio kauliukų.

Skiedros ir traiškyta mediena

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Medienos biomasė;

Matmenys (mm)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų skiedrų ar traiškytos medienos pagrindinės frakcijos (≥ 60 % masės) dalelių matmenys 3,15 mm < P ≤ 45 mm, o stambių dalelių frakcijos (≤ 10 % masės) didžiausias dalelių ilgis
 ≤ 400 mm.

110 (dešimtyje) litrų mėginio gali būti 2 vienetai medienos skiedros dalelių, kurių kiekvienos ilgis didesni nei didžiausias leidžiamas ilgis, jei tokios dalelės skerspjūvio plotas yra mažesnis nei
0,5 cm2.

Pagrindinė frakcija ≥ 60 % masės

 

Stambių dalelių frakcija % masės, didžiausias dalelių ilgis1

3,15 mm < P ≤ 200 mm

 

P ≤ 10 %

L ≤ 400 mm

 

3,15 mm < P ≤ 300 mm

Nurodyta atskiru sutarimu

Smulkelių kiekis (≤ 3,15 mm % masės)

F ≤ 30 % (nurodoma faktinė vertė)

 

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 25 %

M > 25 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų skiedrų ar traiškytos medienos drėgmė M ≤ 25 %.

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 10 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų skiedrų ar traiškytos medienos pelenų kiekis A ≤ 3 %.

Norminės/informacinės

Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2 papunkčiai).

Siera, S (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė ( Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2 papunkčiai).

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė ( Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2 papunkčiai).

Informacinės

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta) arba energijos tankis (MJ/m3 ar kWh/m3, piltinis)

Nurodyta minimali vertė.

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

BD ≥ 150 kg/m3 (nurodoma faktinė vertė)

Rekomenduojama nurodyti, jeigu parduodama pagal tūrį.

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

Rekomenduojama nurodyti. Ypatingą dėmesį atkreipti į biomasę sudarytą iš eukaliptų, tuopų, trumpos rotacijos želdinių.

 

Rąstinė mediena

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Medienos biomasė ( Reikalavimų 1 priedo 1.1 ir 1.2.1 papunkčiai)

Matmenys (mm)

Skersmuo, ilgis (mm).

Daugiau negu 85 % medienos kiekio turi būti nurodytos specifikacijos skersmens. Leistina iki
15 % trumpesnio ilgio negu nurodyta medienos kiekio.

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 25 %

M > 25 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamos arba jų naudojamos rąstinės medienos drėgmė
M ≤ 25 %.

Tūris (kietmetriais, erdmetriais/piltiniu tūriu) arba masė (kg) (kaip gauta)

Reikia nurodyti naudojamą mažmeninį tūrį (kietmetriais, erdmetriais/piltiniu tūriu) arba supakuotos rąstinės medienos masę (kg).

Informacinės

Drėgmė (% masės, sausosios būsenos )

U ≤ 33,3 %

U > 33,3 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamos arba jų naudojamos rąstinės medienos drėgmė
U ≤ 33,3 %

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta) arba energijos tankis (MJ/m3 ar kWh/m3, piltinis)

Nurodyta minimali vertė.

Suskaldytos medienos tūrio dalis (% kiekio)

Nesuskaldyta:

(iš esmės apvalioji mediena)

Suskaldyta:

P ≥ 50 % (nurodoma faktinė vertė)

 

Pjūvio paviršius

Nurodyti ar rąstinės medienos pjūvio paviršius yra lygus ir glotnus (grandininiu arba diskiniu pjūklu nupjautas paviršius laikomas glotniu ir lygiu), ar rastinės medienos galai yra nelygūs.

Puvinys ir grybelis (% kiekio)

 

Buitiniams energijos vartotojams parduodamo arba jų naudojamo rąstinės medienos iki 5% kiekio gali turėti puvinio ar grybelio.

Privaloma nurodyti, jeigu grybelio pažeistos ar supuvusios medienos kiekis yra didesnis nei 10 %

Džiovinimas

Rekomenduojama nurodyti ar mediena džiovinta natūraliai, naudojant aplinkos orą ar karštą orą.

Pjuvenos

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Medienos biomasė

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 25 %

M > 25 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų pjuvenų drėgmė M ≤ 25 %.

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 10 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų biomasės granulių pelenų kiekis
A ≤ 6 %.

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta) arba energijos tankis (MJ/m3 ar kWh/m3, piltinis)

Nurodyta minimali vertė.

Norminės/informacinės

Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2 papunkčiai).

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2 papunkčiai).

Informacinės

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

BD ≥ 100 kg/m3 (nurodoma faktinė vertė)

Rekomenduojama nurodyti, jeigu parduodama pagal tūrį.

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

Rekomenduojama nurodyti.

 

Sijojimas

Rekomenduojama nurodyti, jeigu pjuvenos buvo sijotos (nurodant sieto akučių dydį).

Drožlės

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Medienos biomasė

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 25 %

M > 25 % (nurodoma faktinė vertė))

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų drožlių drėgmė M ≤ 25 %.

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 10 % (nurodoma faktinė vertė)

 

 

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų biomasės granulių pelenų kiekis
A ≤ 6 %.

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta) arba energijos tankis (MJ/m3 ar kWh/m3, piltinis)

 

 

Nurodyta minimali vertė.

Norminės/informacinės

Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2 papunkčiai).

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

 

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2 papunkčiai).

Informacinės

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

BD ≥ 100 kg/m3 (nurodoma faktinė vertė)

Rekomenduojama nurodyti, jeigu parduodama pagal tūrį.

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

Rekomenduojama nurodyti.

 

Sijojimas

Rekomenduojama nurodyti, jeigu drožlės buvo sijotos (nurodant sieto akučių dydį).

Žievės

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Medienos biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.1; 1.2.1; 1.2.2; 1.3.1; 1.3.2 papunkčiai)

Matmenys (mm)

 

 

Pagrindinė frakcija ≥ 95 % masės, ≤ 200 mm

Stambių dalelių frakcija % masės, didžiausias dalelių ilgis

P ≤ 200 mm

≤ 5 %,

L ≤ 350 mm

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 25 %

M > 25 % (nurodoma faktinė vertė))

Buitiniams energijos vartotojams parduodamos arba jų naudojamos žievės drėgmė M ≤ 25 %.

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 10 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų biomasės granulių pelenų kiekis
A ≤ 6 %.

Smulkinimas

Turi būti nurodyta, jeigu žievė susmulkinta į gabalus arba nesusmulkinta.

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta) arba energijos tankis (MJ/m3 ar kWh/m3, piltinis)

 

 

 

 

Nurodyta minimali vertė.

Norminės/informacinės

Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2 papunkčiai).

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2 papunkčiai).

 

Informacinės

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

BD ≥ 250 kg/m3 (nurodoma faktinė vertė)

Rekomenduojama nurodyti, jeigu parduodama pagal tūrį.

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

Rekomenduojama nurodyti.

Šiaudai

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Žolinių augalų biomasė ( Reikalavimų 1 priedo
2.1 papunktis: javų šiaudai, žolės, žolių stiebai, aliejingųjų sėklų augalų lapkočiai ir lapai)

Matmenys (m)

 

Apvalių ryšulių

Skersmuo (D) 1,2 m ≤ D ≤ 1,8 m

Ilgis (L3) 1,2 m ≤ L3 ≤ 1,5 m

Keturkampių ryšulių

Aukštis (L1) 1,2 m ≤ L1 ≤ 1,3 m

L1 > 3 m (nurodoma faktinė vertė)

Plotis (L2) L2 ≤ 1,2 m

Ilgis (L3) L3 ≤ 3 m

Ryšulio tankis(kg/m3, kaip gauta)

BD ≥ 100 kg/m3 (nurodoma faktinė vertė)

 

 

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 20 %

M > 20 % (nurodoma faktinė vertė))

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų šiaudų drėgmė M ≤ 20 %.

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 10 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų biomasės granulių pelenų kiekis
A ≤ 6 %.

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

 

Biomasės rūšys

Turi būti nurodyta (kviečiai, miežiai, miskantai, kanapės ir kt.)

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta) arba energijos tankis (MJ/m3 ar kWh/m3, piltinis)

 

 

 

Nurodyta minimali vertė.

Informacinės

Gamybos būdas

Rekomenduojama nurodyti gamybos būdus, kurie turi įtakos šiaudų dalelių dydžiui ryšulyje.

Ryšulių surišimo būdas

Rekomenduojama nurodyti ryšulių surišimo medžiagą (surišimas tinkleliu, plastikiniu špagatu ir kt.)

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

 

 

Rekomenduojama nurodyti.

Grūdai

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Žolinių augalų biomasė ( Reikalavimų 1 priedo
2.1 papunktis: javų grūdai)

Matmenys (mm)

1 mm ≤ D ≤ 10 mm

 

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 15 %

M > 15 % (nurodoma faktinė vertė))

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų grūdų drėgmė M ≤ 15 %.

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 5 %

A > 5 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų grūdų pelenų kiekis A ≤ 5 %.

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta)

Nurodyta minimali vertė.

Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

 

Siera, S (% masės, sausosios būsenos)

 

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

 

Informacinės

Smulkelių kiekis (% masės)

F ≤ 1,0 %

F > 1,0 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų grūdų smulkelių kiekis F ≤ 1 %.

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

BD ≥ 350 kg/m3 (nurodoma faktinė vertė)

 

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

Rekomenduojama nurodyti.

Alyvuogių liekanos

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Vaisių biomasė (Reikalavimų 1 priedo 3.2.1 ir
3.2.2 papunkčiai: kauliukai, branduolio vaisiai, vaisių pluoštas, išspaudos)

Matmenys (mm)

1 mm ≤ D ≤ 10 mm

D > 10 mm (nurodoma faktinė vertė)

 

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 15 % (nurodoma faktinė vertė)

 

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 10 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų biomasės granulių pelenų kiekis
A ≤ 6 %.

Priedai (% masės)

Turi būti nurodyta priedų tipai ir kiekis.

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta)

Nurodyta minimali vertė.

 

Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

 

 

Informacinės

Smulkelių kiekis (% masės)

F ≤ 1,0 %

F > 1,0 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų alyvuogių liekanų smulkelių kiekis
F ≤ 1 %.

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

 

Rekomenduojama nurodyti, jeigu parduodama pagal tūrį.

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

 

Siera, S (% masės, sausosios būsenos)

 

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

Rekomenduojama nurodyti.

 

 

Vaisių sėklos

Norminės

 

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Vaisių biomasė (Reikalavimų 1 priedo 3.1; 3.2.1 ir 3.2.2 papunkčiai: sėklos, kauliukai, riešutai, kevalai, gilės ir kt.)

Matmenys (mm)

1 mm ≤ D ≤ 10 mm

D > 10 mm (nurodoma faktinė vertė)

 

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 15 % (nurodoma faktinė vertė)

 

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 10 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų biomasės granulių pelenų kiekis
A ≤ 6 %.

Priedai (% masės)

Turi būti nurodyta priedų tipai ir kiekis.

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta)

Nurodyta minimali vertė.

Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

 

Informacinės

Smulkelių  (P < 1 mm) kiekis (% masės)

F ≤ 1,0 %

F > 1,0 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų vaisių sėklų smulkelių kiekis
F ≤ 1 %.

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

Rekomenduojama nurodyti, jeigu parduodama pagal tūrį.

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

 

Siera, S (% masės, sausosios būsenos)

 

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

Rekomenduojama nurodyti.

 

 

Medžio anglis

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Medienos biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.1 ir 1.2.1 papunkčiai);

Vaisių biomasė

Matmenys (mm)

Pagrindinė frakcija, ≥ 75 % masės
16 mm < P ≤ 150 mm

 

 

Smulkelių (P < 10 mm) frakcija, iki 7 % masės

Stambi (100 mm < St ≤ 150 mm) frakcija, iki 10 % masės

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 10 % (nurodoma faktinė vertė)

 

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 8 %

A > 8 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamos arba jų naudojamos medžio anglies pelenų kiekis
 A ≤ 8 %.

Surištoji anglis (% masės, sausosios būsenos)

C ≥ 60 %

Surištoji anglis apskaičiuojama: 100 – (Drėgmė % + Pelenų kiekis % + Lakiosios medžiagos %).

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

BD ≥ 130 kg/m3

 

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta)

Nurodyta minimali vertė.

Termiškai apdorota biomasė

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Medienos biomasė;

Žolinių augalų biomasė;

Vaisių biomasė;

Vandens augalų biomasė;

Dariniai ir mišiniai.

Matmenys (mm)

Privaloma nurodyti

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

M ≤ 10 %

M > 10 % (nurodoma faktinė vertė))

Buitiniams energijos vartotojams parduodamo arba jų naudojamo termiškai apdorotos biomasės kietojo biokuro drėgmė M ≤ 10 %.

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

A ≤ 10 %

A > 10 % (nurodoma faktinė vertė)

Buitiniams energijos vartotojams parduodamo arba jų naudojamo termiškai apdorotos biomasės kietojo biokuro pelenų kiekis A ≤ 10 %.

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

BD ≥ 200 kg/m3

 

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta)

Q ≥ 17 MJ/kg

Nurodyta minimali vertė.

Surištoji anglis (% masės, sausosios būsenos)

C ≥ 20 %

Surištoji anglis apskaičiuojama: 100 – (Drėgmė % + Pelenų kiekis % + Lakiosios medžiagos %).

Lakiosios medžiagos (% masės, sausosios būsenos)

 

 

 

Maksimali vertė privalo būti nurodyta.

Bendroji pagrindinė kitų tipų kietojo biokuro savybių specifikacijų lentelė

Norminės

Medžiagų kilmė ir šaltiniai (žiūrėti Reikalavimų 1 priedą)

Privaloma nurodyti pagal Reikalavimų 1 priedą, taip detaliai, kaip reikia.

Matmenys (mm)

D – didžiausias skersmuo

L – didžiausias ilgis

Jeigu matmenis netinka išreikšti kaip skersmenį ir ilgį, gali būti naudojami kiti formatai, bet jie turi būti aiškiai nurodyti

Drėgmė (% masės, kaip gauta)

 

Maksimali vertė privalo būti nurodyta.

Buitiniams energijos vartotojams parduodamų arba jų naudojamų drožlių drėgmė M ≤ 25 %.

Pelenų kiekis (% masės, sausosios būsenos)

 

Maksimali vertė privalo būti nurodyta.

Buitiniams energijos vartotojams parduodamo arba jų naudojamo kietojo biokuro pelenų kiekis
A ≤ 10 %.

Priedai (% masės, sausosios būsenos)

 

Jeigu į kurą dedami kokie priedai, turi būti nurodyta priedų tipai ir kiekis. Maksimalus priedų kiekis yra 20 % kietojo biokuro masės, jeigu priedų kiekis yra didesnis, kietasis biokuras yra darinys.

Norminės/informacinės

Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2; 2.2.2; 3.2.2 papunkčiai).

Siera, S (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2; 2.2.2; 3.2.2 papunkčiai) arba buvo naudojami sieros turintys priedai.

Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

Norminė, jeigu buvo naudota chemiškai apdorota biomasė (Reikalavimų 1 priedo 1.2.2; 1.3.2; 2.2.2; 3.2.2 papunkčiai).

Informacinės

Apatinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta) arba energijos tankis (MJ/m3 ar kWh/m3, piltinis)patinė šilumingumo vertė (MJ/kg ar kWh/kg, kaip gauta) arba energijos tankis (MJ/m3 ar kWh/m3, piltinis)

Nurodyta minimali vertė.

Piltinis tankis (kg/m3, kaip gauta)

Rekomenduojama nurodyti, jeigu parduodama pagal tūrį.

Papildoma matmenų specifikacija

Rekomenduojama, kad būtų nurodytas didžiausias leidžiamas kiekis smulkelių ir stambių kuro dalelių.

Kita, pvz., pagrindinių ir smulkiųjų elementų nustatymas

Savybės, kurios yra būdingos faktiniam kietajam biokurui ir turinčios naudingos informacijos.

Pelenų lydumas (0C):

(deformacijos temperatūra, pusrutulio lydymosi temperatūra, takumo temperatūra, susitraukimo pradžios temperatūra).

Rekomenduojama nurodyti.

 

____________________________

 

Kietojo biokuro kokybės reikalavimų

4 priedas

 

KIETAJAME BIOKURE LEISTINOS MAKSIMALIOS CHEMINIŲ ELEMENTŲ KONCENTRACIJOS VERTĖS

 

Cheminis elementas

Buitinių energijos vartotojų ir (ar) ne gamybos ir pramonės paskirties pastate įrengtame deginimo įrenginyje arba gamybos ir pramonės paskirties pastate, bet mažesnės kaip 120 kW vardinės (nominalios) galios įrengtame deginimo įrenginyje, arba deginimo įrenginyje, kuriame nėra įrengtos temperatūros kontrolės priemonės, naudojamas kietasis biokuras

Gamybos ir pramonės paskirties pastate įrengtame 120 kW ir didesnės, bet mažesnės kaip
1 MW vardinės (nominalios) galios deginimo įrenginyje, kuriame užtikrinama ne mažesnė kaip
600 0C degimo temperatūra ir kuriame įrengtos šios temperatūros kontrolės priemonės, naudojamas kietasis biokuras

Gamybos ir pramonės paskirties pastate įrengtame 1 MW ir didesnės vardinės (nominalios) galios deginimo įrenginyje, kuriame užtikrinama ne mažesnė kaip
850 0C degimo temperatūra ir kuriame įrengtos šios temperatūros kontrolės priemonės, naudojamas kietasis biokuras

1.   Azotas, N (% masės, sausosios būsenos)

N ≤ 1 %

N ≤ 2 %

N ≤ 2 % [1]

2.   Siera, S (% masės, sausosios būsenos)

S ≤ 0,2 %

S ≤ 0,3 %

S ≤ 0,6 %

3.   Chloras, Cl (% masės, sausosios būsenos)

Cl ≤ 0,1 %

Cl ≤ 0,3 %

Cl ≤ 0,3 %

4.   Arsenas, As (mg/kg, sausosios būsenos)

As ≤ 1 mg/kg

As ≤ 2 mg/kg

As ≤ 2 mg/kg [2]

5.   Kadmis, Cd (mg/kg, sausosios būsenos)

Cd ≤ 0,5 mg/kg

Cd ≤ 2 mg/kg

Cd ≤ 2 mg/kg

6.   Chromas, Cr (mg/kg, sausosios būsenos)

Cr ≤ 50 mg/kg (Iš medienos biomasės Cr ≤ 10 mg/kg)

Cr ≤ 50 mg/kg (iš medienos biomasės Cr ≤ 15 mg/kg)

Cr ≤ 60 mg/kg (iš medienos biomasės Cr ≤ 30 mg/kg) 2

7.   Varis, Cu (mg/kg, sausosios būsenos)

Cu ≤ 20 mg/kg

Cu ≤ 20 mg/kg

Cu ≤ 100 mg/kg 2

8.   Švinas, Pb (mg/kg, sausosios būsenos)

Pb ≤ 10 mg/kg

Pb ≤ 20 mg/kg

Pb ≤ 20 mg/kg

9.   Gyvsidabris, Hg (mg/kg, sausosios būsenos)

Hg ≤ 0,1 mg/kg

Hg ≤ 0,1 mg/kg

Hg ≤ 0,1 mg/kg

10. Nikelis, Ni (mg/kg, sausosios būsenos)

Ni ≤ 10 mg/kg

Ni ≤ 10 mg/kg

Ni ≤ 10 mg/kg

11. Cinkas, Zn (mg/kg, sausosios būsenos)

Zn ≤ 100 mg/kg

Zn ≤ 200 mg/kg

Zn ≤ 200 mg/kg

 

 

Kietojo biokuro kokybės reikalavimų

5 priedas

 

TAIKOMI STANDARTAI IR KITI LEIDINIAI

 

1.    Lietuvos standartas LST EN ISO 18125 „Kietasis biokuras. Šilumingumo nustatymas“.

2.    Lietuvos standartas LST EN ISO 16559 „Kietasis biokuras. Terminija, apibrėžtys ir aprašymai“.

3.    Lietuvos standartas LST EN ISO 16948 „Kietasis biokuras. Visuminio anglies, vandenilio ir azoto kiekio nustatymas“.

4.    Lietuvos standartas LST EN ISO 16967 „Kietasis biokuras. Pagrindinių elementų nustatymas. Al, Ca, Fe, Mg, P, K, Si, Na ir Ti“.

5.    Lietuvos standartas LST EN ISO 16968 „Kietasis biokuras. Šalutinių elementų nustatymas“.

6.    Lietuvos standartas LST EN ISO 16993 „Kietasis biokuras. Analizės rezultatų keitimas iš vienos bazės į kitą bazę“.

7.    Lietuvos standartas LST EN ISO 16994 „Kietasis biokuras. Visuminio sieros ir chloro kiekio nustatymas“.

8.    Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-1 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 1 dalis. Bendrieji reikalavimai“.

9.    Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-2 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 2 dalis. Rūšiuotos medienos granulės“.

10.  Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-3 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 3 dalis. Rūšiuoti medienos briketai“.

11.  Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-4 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 4 dalis. Rūšiuotos medienos skiedros“.

12.  Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-5 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 5 dalis. Rūšiuotos malkos“.

13.  Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-6 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 6 dalis. Rūšiuotos kitokios nei medienos granulės“.

14.  Lietuvos standartas LST EN ISO 17225-7 „Kietasis biokuras. Kuro specifikacijos ir klasės. 7 dalis. Rūšiuoti kitokie nei medienos briketai“.

15.  Lietuvos standartas LST EN ISO 17828 „Kietasis biokuras. Piltinio tankio nustatymas“.

16.  Lietuvos standartas LST EN ISO 17829 „Kietasis biokuras. Granulių ilgio ir skersmens nustatymas“.

17.  Lietuvos standartas LST EN ISO 17831-1 „Kietasis biokuras. Granulių ir briketų mechaninio patvarumo nustatymas. 1 dalis. Granulės“.

18.  Lietuvos standartas LST EN ISO 17831-2 „Kietasis biokuras. Granulių ir briketų mechaninio patvarumo nustatymas. 2 dalis. Briketai“.

19.  Lietuvos standartas LST EN ISO 18122 „Kietasis biokuras. Pelenų kiekio nustatymas“.

20.  Lietuvos standartas LST EN ISO 18123 „Kietasis biokuras. Lakiųjų medžiagų kiekio nustatymas“.

21.  Lietuvos standartas LST EN ISO 18134-1 „Kietasis biokuras. Drėgmės kiekio nustatymas. Metodas naudojant džiovinimo spintą. 1 dalis. Visuminė drėgmė. Pamatinis metodas“.

22.  Lietuvos standartas LST EN ISO 18134-2 „Kietasis biokuras. Drėgmės kiekio nustatymas. Metodas naudojant džiovinimo spintą. 2 dalis. Visuminė drėgmė. Supaprastintas metodas“.

23.  Lietuvos standartas LST EN ISO 18134-3 „Kietasis biokuras. Drėgmės kiekio nustatymas. Metodas naudojant džiovinimo spintą. 3 dalis. Bendrajai analizei skirto ėminio drėgmė“.

24.  Lietuvos standartas LST EN ISO 18846 „Kietasis biokuras. Smulkelių kiekio nustatymas tam tikruose granulių kiekiuose“.



[1] Azoto koncentracija gali būti ir didesnis nei 2 %, tačiau kietąjį biokurą deginančiam įrenginiui galiojančiuose teisės aktuose privalo būti nustatyta į aplinkos orą išmetamų NOx didžiausia ribinė vertė ir užtikrinamas jos laikymasis, esant reikalui – įrengiamos NOx mažinimo priemonės.

[2] Jeigu yra kietųjų dalelių sugaudymo įrenginys, gali būti viršijama maksimali koncentracijos vertė, tačiau suma As + Cr + Cu 70 mg/kg.