LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL DIENOS ESTETINĖS CHIRURGIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO REIKALAVIMŲ APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2020 m. sausio 6 d. Nr. V-12

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 10 straipsnio 6 punktu:

1. T v i r t i n u Dienos estetinės chirurgijos paslaugų teikimo reikalavimų aprašą (pridedama).

2. P a v e d u įsakymo vykdymo kontrolę viceministrui pagal veiklos sritį.

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2020 m. gegužės 1 d.

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                        Aurelijus Veryga

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos sveikatos

apsaugos ministro 2020 m. sausio 6 d.     

įsakymu Nr. V-12

 

 

DIENOS ESTETINĖS CHIRURGIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO REIKALAVIMŲ APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Dienos estetinės chirurgijos paslaugų teikimo reikalavimų aprašas (toliau – Aprašas) nustato reikalavimus asmens sveikatos priežiūros įstaigai (toliau – Įstaiga) ir specialistams, teikiantiems dienos estetinės chirurgijos paslaugas, reikalavimus patalpoms ir medicinos priemonėms (prietaisams), naudojamoms teikiant dienos estetinės chirurgijos paslaugas, ir dienos estetinės chirurgijos paslaugų teikimo tvarką, pooperacinės pacientų priežiūros reikalavimus.

2. Apraše vartojamos sąvokos ir jų apibrėžtys:

2.1. Dienos estetinės chirurgijos paslauga – planinė plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo ar kitos profesinės kvalifikacijos gydytojo pagal kompetenciją, nurodytą atitinkamoje Lietuvos medicinos normoje, teikiama sveikatos būklei pagerinti tiesiogiai neskirta asmens sveikatos priežiūros paslauga, kurią teikiant pacientui taikant vietinę, sritinę ar bendrąją nejautrą atliekama asmens išvaizdai estetiniais tikslais pakeisti ir pagerinti skirta operacija arba intervencinė procedūra, po kurios užtikrinama paciento pooperacinė (poprocedūrinė) priežiūra operacijos ar intervencinės procedūros dieną arba, esant indikacijų, iki 24 val.

2.2. Dienos estetinės chirurgijos pacientas – asmuo, kuriam Įstaigoje teikiamos dienos estetinės chirurgijos paslaugos.

3. Dienos estetinės chirurgijos paslaugos operacijų ir procedūrų sąrašas pateiktas Aprašo priede.

4. Dienos estetinės chirurgijos paslaugos nėra apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis. Įstaiga, teikianti dienos estetinės chirurgijos paslaugas, su pacientu sudaro sutartį dėl šių paslaugų teikimo. Sutartyje turi būti aptartos paslaugų teikimo ir apmokėjimo (įskaitant apmokėjimą įvykus komplikacijoms) sąlygos.

 

II SKYRIUS

REIKALAVIMAI ĮSTAIGAI, TEIKIANČIAI DIENOS ESTETINĖS CHIRURGIJOS PASLAUGAS, IR JOS SPECIALISTAMS

 

5. Dienos estetinės chirurgijos paslaugos teikiamos Įstaigoje:

5.1. turinčioje galiojančią įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją verstis asmens sveikatos priežiūros veikla ir teikti dienos estetinės chirurgijos paslaugas pagal šį Aprašą ir reanimacijos ir intensyviosios terapijos I-1 paslaugas pagal Reanimacijos ir intensyviosios terapijos paslaugų (reanimacijos I-1) teikimo vaikams ir suaugusiesiems sąlygų ir tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. spalio 27 d. įsakymu Nr. V-827 „Dėl Reanimacijos ir intensyviosios terapijos paslaugų teikimo vaikams ir suaugusiesiems sąlygų ir tvarkos aprašų patvirtinimo“, nurodytus reikalavimus bei su kita Įstaiga, teikiančia ne žemesnio kaip antrinio lygio stacionarines chirurgijos paslaugas, sudariusioje sutartį dėl pacientų perkėlimo, esant indikacijų, ne vėliau kaip per 40 minučių nuo indikacijų nustatymo momento;

5.2. arba teikiančioje ne žemesnio kaip antrinio lygio stacionarines chirurgijos paslaugas ir turinčioje galiojančią įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją verstis asmens sveikatos priežiūros veikla ir teikti dienos estetinės chirurgijos paslaugas pagal šį Aprašą.

6. Dienos estetinės chirurgijos paslaugas teikia Aprašo 2.1 papunktyje nurodytos profesinės kvalifikacijos gydytojas, turintis galiojančią licenciją, kuri suteikia teisę jos turėtojui verstis medicinos praktika pagal atitinkamą profesinę kvalifikaciją ir atlikti Aprašo priede nurodytas operacijas ar diagnostines procedūras. Teikiant dienos estetinės chirurgijos paslaugas, atsižvelgiant į operacijos ar intervencinės procedūros sudėtingumą, dalyvauja:

6.1. gydytojas anesteziologas-reanimatologas ir anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojas (kai pacientui taikoma bendroji ir (ar) sritinė nejautra);

6.2. operacinės slaugytojas;

6.3. bendrosios praktikos slaugytojas;

6.4. slaugytojo padėjėjas.

 

III SKYRIUS

REIKALAVIMAI PATALPOMS IR MEDICINOS PRIEMONĖMS (PRIETAISAMS)

 

7. Įstaigoje, teikiančioje dienos estetinės chirurgijos paslaugas, turi būti šios patalpos:

7.1. pacientų priėmimo patalpa;

7.2. rankų plovimo patalpa;

7.3. operacinė;

7.4. priešoperacinė pacientų patalpa (palata);

7.5. pooperacinė pacientų patalpa (palata);

7.6. personalo patalpa;

7.7. pagalbinės patalpos (dezinfekcijai, sterilizacijai).

8. Vienoje iš Aprašo 7 punkte nurodytų patalpų turi būti pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlė ir anafilaksinio šoko vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių rinkinys, atitinkantys Įstaigos, įmonės medicinos punkto (sveikatos tarnybos), sveikatos priežiūros įstaigos pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlės aprašyme ir Anafilaksinio šoko vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių rinkinio aprašyme, patvirtintuose Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2003 m. liepos 11 d. įsakymu Nr. V-450 „Dėl sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijos teikiant pirmąją medicinos pagalbą, pirmosios medicinos pagalbos vaistinėlių ir pirmosios pagalbos rinkinių“, nustatytus reikalavimus, taip pat vaistų vietinių anestetikų toksiškumui gydyti.

9. Įstaigoje, teikiančioje dienos estetinės chirurgijos paslaugas, turi būti šios medicinos priemonės (prietaisai):

9.1. operacinė lempa, operacinis stalas ir (arba) kita operacijoms ar procedūroms atlikti reikalinga įranga;

9.2. operacijoms ar procedūroms atlikti reikalingas instrumentų rinkinys;

9.3. dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatas;

9.4. rankinis plaučių ventiliacijos aparatas;

9.5. defibriliatorius;

9.6. elektrokardiografas;

9.7. automatiniai švirkštai;

9.8. elektrinis vakuuminis siurblys skysčiams siurbti;

9.9. pacientų šildymo ir šaldymo priemonės;

9.10. infuzinių tirpalų šildymo priemonės;

9.11. deguonies tiekimo sistema;

9.12. paciento gyvybinių funkcijų stebėjimo monitorius, kuriuo galima stebėti pulso oksimetriją, elektrokardiogramą, kvėpavimo dažnį, anglies dvideginio koncentraciją kvėpuojamajame mišinyje (kapnogramą), neinvazinį arterinį kraujo spaudimą, temperatūrą;

9.13. priemonės kvėpavimo takų praeinamumui užtikrinti:

9.13.1. laringoskopas;

9.13.2. intubacinis vamzdelis;

9.13.3. laringinės kaukės;

9.13.4. lankstus trachėjos vamzdelio vedlys (bužas);

9.13.5. priemonės krikotirotomijai atlikti (vienkartinis sterilus krikotirotomijos rinkinys arba įstaigoje sukomplektuotas priemonių rinkinys (sterilūs skalpelis Nr. 20, trachėjos vamzdeliai Nr. 5 ir Nr. 6 su mova, kietas lankstus trachėjos vamzdelio stiletas, tinkantis vamzdeliams Nr. 5 ir Nr. 6);

9.14. priemonės venoms kateterizuoti;

9.15. priemonės šlapimo pūslei kateterizuoti;

9.16. speciali medicinos priemonė (prietaisas) Aprašo 14 punkte nurodytiems tyrimams atlikti.

 

IV SKYRIUS

DIENOS ESTETINĖS CHIRURGIJOS PASLAUGŲ TEIKIMO TVARKA

 

10. Dėl dienos estetinės chirurgijos paslaugos pacientas kreipiasi pats arba atvyksta gydytojo, nustačiusio Dienos estetinės chirurgijos paslaugų sąraše nurodytos paslaugos poreikį, siuntimu. 

11. Sprendimą dėl dienos estetinės chirurgijos paslaugos suteikimo pacientui priima Aprašo 2.1 papunktyje nurodytos profesinės kvalifikacijos gydytojas, įvertinęs:

11.1. paciento anamnezę;

11.2. objektyvius sveikatos duomenis;

11.3. šių ne vėliau kaip prieš dvi savaites iki kreipimosi dėl dienos estetinės chirurgijos paslaugos suteikimo atliktų tyrimų rezultatus:

11.3.1. bendrojo kraujo tyrimo;

11.3.2. kraujo krešėjimo tyrimo;

11.3.3. gliukozės kiekio kraujyje tyrimo;

11.3.4. elektrokardiogramos;

11.3.5. kitų pagal poreikį atliktų tyrimų.

12. Sprendimą dėl dienos estetinės chirurgijos paslaugų teikimo, kai numatoma taikyti vietinę nejautrą, priima Aprašo 2.1 papunktyje nurodytos profesinės kvalifikacijos gydytojas, o kai numatoma taikyti sritinę ar bendrąją nejautrą, – Aprašo 2.1 papunktyje nurodytos profesinės kvalifikacijos gydytojas kartu su gydytoju anesteziologu-reanimatologu.

13. Dienos estetinės chirurgijos paslaugos gali būti teikiamos pacientams, kurių anestezijos rizikos laipsnis (ASA) ne didesnis kaip II. Pacientams, kurių anestezijos rizikos laipsnis (ASA) yra III ir aukštesnis, dienos estetinės chirurgijos paslaugos gali būti teikiamos ne žemesnio kaip antrinio lygio stacionarines chirurgijos paslaugas teikiančioje Įstaigoje.

 

V SKYRIUS

POOPERACINĖS PACIENTŲ PRIEŽIŪROS REIKALAVIMAI

 

14. Suteikus dienos estetinės chirurgijos paslaugą, pacientą stebi bendrosios praktikos slaugytojas ir vienas iš Aprašo 6 punkte nurodytų gydytojų. Jeigu paciento sveikatos būklė stabili ir pooperacinis laikotarpis sklandus (be komplikacijų), pacientas išrašomas į namus.

15. Jeigu paciento dėl sveikatos būklės negalima išleisti į namus, Įstaiga, suteikusi dienos estetinės chirurgijos paslaugą, pacientą perkelia į reikiamas stacionarines paslaugas teikiančią Įstaigą.

16. Pacientas ir paciento sutikimu jo šeimos gydytojas apie pacientui suteiktą dienos estetinės chirurgijos paslaugą ir tolesnio gydymo rekomendacijas informuojami jiems pateikiant išrašą iš medicinos dokumentų (formos Nr. 003/a „Gydymo stacionare ligos istorija“, nurodytos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 1999 m. lapkričio 29 d. įsakyme Nr. 515 „Dėl sveikatos priežiūros įstaigų veiklos apskaitos ir atskaitomybės tvarkos“, dalis „epikrizė“).

 

–––––––––––––

 

Dienos estetinės chirurgijos paslaugų

teikimo reikalavimų aprašo

priedas

 

DIENOS ESTETINĖS CHIRURGIJOS PASLAUGOS OPERACIJŲ IR PROCEDŪRŲ SĄRAŠAS

 

1.   Bendrosios procedūros:

1.1. riebalų persodinimas į veidą;

1.2. riebalų persodinimas į krūtis / sėdmenis;

1.3. riebalų siurbimas.

2.  Procedūros galvos ir kaklo srityje:

2.1. akių vokų korekcija (taikant sedaciją arba bendrąją nejautrą);

2.2. didelės apimties antakių pakėlimas;

2.3. nosies deformacijos korekcija (taikant sedaciją arba bendrąją nejautrą);

2.4. veido ir kaklo patempimas;

2.5. veido korekcija implantais;

2.6. botulino toksino injekcijos (taikant sedaciją);

2.7. plaukų persodinimas ir skalpo plastika;

2.8. išorinės ausies plastika;

2.9. smakro plastika.

3.    Procedūros krūtinės ląstos ir krūtų srityse:

3.1. krūtų augmentacija;

3.2. krūtų pakėlimas / mastopeksija;

3.3. krūtų mažinimas;

3.4. ginekomastijos gydymas;

3.5. krūtų asimetrijos korekcija.

4.    Procedūros viršutinių galūnių srityse:

4.1. riebalų siurbimas;

4.2. žastų plastika.

5.    Procedūros liemens, pilvo ir genitalijų srityse:

5.1. abdominoplastika;

5.2. riebalų siurbimas;

5.3. odos patempimas;

5.4. moters genitalijų korekcijos (taikant sedaciją arba bendrąją nejautrą);

5.5. varpos padidinimas.

6.    Procedūros apatinių galūnių srityse:

6.1. riebalų siurbimas;

6.2. šlaunų patempimas;

6.3. sėdmenų patempimas;

6.4. augmentacija implantais.

______________