LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRO 2010 M. VASARIO 11 D. ĮSAKYMO NR. 1-38 „DĖL ELEKTROS ENERGIJOS TIEKIMO IR NAUDOJIMO TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“

PAKEITIMO

 

2021 m. liepos 26 d. Nr. 1-175

Vilnius

 

 

1. P a k e i č i u Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. vasario 11 d. įsakymą Nr. 1-38 „Dėl Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymo 7 straipsnio 11 punktu ir įgyvendindamas 2019 m. birželio 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos Direktyvos (ES) 2019/944 dėl elektros energijos vidaus rinkos bendrųjų taisyklių, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2012/27/ES, 4 straipsnį ir 1 priedą,.

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintas Elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisykles:

1.2.1. Pakeičiu 20 punktą ir jį išdėstau taip:

20. Taisyklių 17 punkte nurodytos sutartys gali būti sudaromos raštu ir (ar) elektroninių ryšių priemonėmis, jeigu jomis galima tinkamai identifikuoti sutartį sudarantį asmenį, ir (ar) nuotoliniu būdu telefonu. Nuotolinių sutarčių telefonu sudarymo tvarka ir kiti reikalavimai tokioms sutartims nustatyti Civilinio kodekso 6.2287, 6.2288, 6.22810 ir 6.22811 straipsniuose. Prašymą sudaryti sutartį tiekėjui ir (ar) operatoriui vartotojas pateikia žodžiu, raštu arba elektroninių ryšių priemonėmis, jei jomis galima tinkamai identifikuoti sutartį sudarantį asmenį. Vartotojas, pasirašydamas sutartį, patvirtina, kad objektas, į kurį pagal sutartį tiekiama elektros energija, priklauso jam nuosavybės ar kita teisėto valdymo teise ir jis turi teisę sudaryti sutartį. Tiekėjo ar operatoriaus prašymu, asmuo, pageidaujantis sudaryti sutartį, pateikia nuosavybės ar kitas teisėto valdymo teises į objektą patvirtinančius dokumentus. Tuo atveju kai asmuo, pageidaujantis sudaryti sutartį, nepateikia nuosavybės ar kitas teisėto valdymo teises į objektą patvirtinančius dokumentus, tiekėjas ar operatorius šią informaciją surenka iš valstybės registrų. Tuo atveju, kai šalių susitarimu sutartis sudaroma kartu su elektros įrenginių prijungimo paslaugos sutartimi, šalys turi teisę susitarti, jog sutartis įsigalioja nuo vartotojo elektros įrenginių prijungimo ir elektros energijos apskaitos prietaiso įrengimo momento.“

1.2.2. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:

24. Taisyklių 17 punkte nurodytas sutartis operatoriai ar tiekėjai gali sudaryti ne tik su savininkais, bet ir su nuomininkais (nebuitinių vartotojų atveju – esant rašytiniam trišaliam operatoriaus ar tiekėjo, savininko ir nuomininko susitarimui, nustatančiam, kad už tinkamą prievolių pagal sutartį vykdymą atsako nuomininkas ir savininkas). Prieš sudarant sutartis su nuomininku, operatoriui ar tiekėjui turi būti pateikti savininko nuosavybės teisę patvirtinantys dokumentai ir teisėtą pagrindą naudotis savininko turtu patvirtinantys dokumentai. Sutartys su nuomininkais sudaromos savininko ir (ar) nuomininko nurodytam terminui, kuriam suėjus, sutartis pasibaigia, išskyrus atvejus, kai esant raštiškam savininko sutikimui, operatorius ar tiekėjas ir nuomininkas susitaria pratęsti sutarties galiojimo terminą ar sudaryti naują terminuotą sutartį. Savininkas ir nuomininkas yra atsakingi už tiekėjo ir (ar) operatoriaus tinkamą informavimą apie nuomos santykių pasibaigimą, kai nuomos santykiai pasibaigia anksčiau nei su tiekėju ir (ar) operatoriumi sudaryta sutartis. Taisyklių 17.1 papunktyje nurodytą elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutartį nepriklausomi tiekėjai taip pat turi teisę sudaryti Elektros energetikos įstatymo 46 straipsnio 2 dalies nustatyta tvarka su buitinio vartotojo įgaliotais fiziniais asmenimis buitinio vartotojo vardu.

1.2.3. Pakeičiu 28 punktą ir jį išdėstau taip:

28. Buitinis vartotojas, labai maža įmonė ir maža įmonė, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme, turi teisę vienašališkai neatlygintinai, o nebuitinis vartotojas, išskyrus labai mažą įmonę ir mažą įmonę, vienašališkai nutraukti sutartį su operatoriumi ir (ar) tiekėju sutartyje ir (ar) kituose teisės aktuose nustatyta tvarka ir sąlygomis.“

1.2.4. Pakeičiu 33 punktą ir jį išdėstau taip:

33. Nepriklausomas tiekėjas, sudaręs elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį arba elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutartį su vartotoju arba prieš nutraukdamas elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį arba elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutartį su vartotoju, privalo prieš 2 savaites iki su vartotoju sudarytoje sutartyje numatytos sutarties įsigaliojimo datos arba iki sutartyje nurodytos elektros energijos tiekimo pradžios datos, jeigu jos nesutampa, arba iki sutarties nutraukimo apie tai raštu arba elektroninių ryšių priemonėmis pranešti operatoriui, prie kurio valdomų tinklų yra prijungti vartotojo elektros įrenginiai, ir šioje dalyje nustatytais terminais ir būdais informuoti vartotoją apie sutarties įsigaliojimo datą arba elektros energijos tiekimo pradžios datą, jeigu jos nesutampa, arba apie sutarties nutraukimą. Jeigu vartotojui keičiant tiekėją sutartis su ankstesniu tiekėju nebuvo nutraukta sutartyje numatytomis sąlygomis, sutartis su ankstesniu tiekėju dėl atitinkamo vartotojo objekto laikoma nutrūkusia nuo sutartyje su nauju tiekėju nurodytos elektros energijos tiekimo pradžios datos, jeigu sutartyje nebuvo susitarta kitaip. Operatorius, gavęs nepriklausomo tiekėjo pranešimą apie elektros energijos pirkimo–pardavimo sutarties arba elektros energijos pirkimo–pardavimo ir persiuntimo paslaugos teikimo sutarties su vartotoju sudarymą, ne vėliau kaip per 3 dienas nuo tokio pranešimo gavimo informuoja apie tai ankstesnį tiekėją, vartotoją ir naują tiekėją. Vartotojas, prieš sudarydamas arba nutraukdamas atsinaujinančių išteklių elektros energijos pirkimo–pardavimo sutartį su elektros energijos iš atsinaujinančių išteklių gamintoju privalo prieš 2 savaites apie tai raštu arba elektroninių ryšių priemonėmis, jei jomis galima tinkamai identifikuoti asmenį, pranešti operatoriui, prie kurio elektros tinklų yra prijungti vartotojo elektros įrenginiai, o buitinis vartotojas – ir visuomeniniam tiekėjui, kurio licencijoje nurodytoje teritorijoje yra buitinio vartotojo įrenginiai.“

1.2.5. Pakeičiu 36 punktą ir jį išdėstau taip:

36. Jei tiekėjo pranešime nurodyta tiekėjo pakeitimo ir vartotojo bei tiekėjo sudarytos sutarties įsigaliojimo data yra ankstesnė nei 2 savaitės nuo pranešimo pateikimo, operatorius perskaičiuoja pranešime nurodytą terminą ir apie tai raštu arba elektroninių ryšių priemonėmis informuoja vartotoją ir tiekėją.“

1.2.6. Papildau 46.5 papunkčiu:

46.5. tuo atveju, kai sudaroma kintamosios elektros energijos kainos sutartis arba kita sutartis, kurioje numatomi elektros energijos kainos pokyčiai, susiję su biržos elektros energijos kainos pokyčiais, privalo informuoti vartotojus, su kuriais ketinama sudaryti tokią sutartį, apie tokių sutarčių teikiamas galimybes, su tokiomis sutartimis susijusias išlaidas ir jų keliamą riziką, veiksnius, kurie turi įtakos kainos sandarai ir kainos kitimui, nurodo kainos dedamąsias dalis, taip pat kintamosios elektros energijos kainos sutarties atveju informuoja apie reikalingumą įrengti išmaniąsias apskaitos sistemas.

1.2.7. Papildau 471 punktu:

471. Nepriklausomas tiekėjas negali nurodyti vartotojui, kad su juo bus sudaroma kintamosios (dinaminės) elektros energijos kainos sutartis, jei elektros energija pagal tokią sutartį vartotojui bus tiekiama be įrengtų išmaniųjų apskaitos prietaisų ir kintamosios elektros energijos kainodara neatitinka kainos kitimo elektros energijos rinkoje, įskaitant kitos paros ir einamosios paros elektros energijos rinkas, tokiais intervalais, kurie yra ne retesni kaip atsiskaitymai rinkoje, t. y. jei kaina nustatoma kaip mėnesinė vidutinė svertinė kaina ir pan. Šiame punkte nurodytose sutartyse ir su jomis susijusioje nepriklausomo tiekėjo rinkodaros informacijoje nevartotini vien tik šių žodžių junginiai: „kintamosios kainos sutartis“, „dinaminės kainos sutartis“ ar „kintamosios (dinaminės) kainos sutartis“.

1.2.8. Papildau 472 punktu:

472. Nepriklausomas tiekėjas, vartotojui pareikalavus, be papildomo mokesčio arba už sąnaudomis pagrįstą užmokestį privalo pateikti vartotojui kintamosios elektros energijos kainos sąskaitos detalizavimą, kuriame matytųsi valandinis elektros energijos vartojimas, susietas su biržos elektros energijos kaina.“

1.2.9. Pakeičiu 50.18 papunktį ir jį išdėstau taip:

50.18. kai vartotojas pageidauja pakeisti tiekėją, operatorius imasi priemonių, kad būtų sudarytos sąlygos pakeitimui atlikti per ne ilgesnį kaip 2 savaičių laikotarpį;“.

1.2.10. Pakeičiu 53.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

53.2. sudaryti tinkamas ir pakankamas sąlygas vartotojų prieigai prie informacijos ir duomenų apie mokėjimus už jiems patiektą elektros energiją ir (ar) su elektros energijos tiekimu ir persiuntimu susijusias paslaugas. Tinkamomis ir pakankamomis prieigos priemonėmis laikoma popierinės ar elektroninės sąskaitos pateikimas vartotojui arba elektroninė prieiga prie vartotojo mokėjimo duomenų ar kitos pagrįstos priemonės. Jeigu vartotojas pageidauja gauti popierines sąskaitas, tiekėjai neturi teisės vartotojui taikyti tokios sąskaitos pateikimo mokesčio. Tiekėjai:

53.2.1. be papildomo mokesčio vartotojams pateikdami elektroninę ar popierinę sąskaitą:

53.2.1.1. nurodo savo pavadinimą, kodą ir kontaktinius duomenis (telefono ryšio numerį, elektroninio pašto adresą ir interneto svetainės adresą);

53.2.1.2. nurodo vartotojo ir jo objekto kodą;

53.2.1.3. nurodo datą, iki kada turi būti atliktas mokėjimas;

53.2.1.4. nurodo esamas faktines elektros energijos ir (ar) su elektros energijos tiekimu ir persiuntimu susijusių paslaugų kainas, jų išskaidymą pagal galutinės kainos dedamąsias, taip pat nurodo visas Tarybos patvirtintas reguliuojamas dedamąsias, nuolaidų dydį, jei taikomos nuolaidos, tarifus ir faktinį energijos suvartojimą už sąskaitoje ar per elektroninę prieigą pasiekiamuose vartotojo mokėjimo duomenyse nurodytą ataskaitinį laikotarpį;

53.2.2. be papildomo mokesčio vartotojams pateikdami elektroninę ar popierinę sąskaitą ar suteikdami elektroninę prieigą prie informacijos ir duomenų apie mokėjimus už jiems patiektą elektros energiją:

53.2.2.1. pateikia vartotojo einamuoju metu suvartojamo elektros energijos kiekio ir elektros energijos, suvartotos per tą patį praėjusių metų laikotarpį, palyginimą;

53.2.2.2. pateikia, kai tai įmanoma, vartotojo elektros energijos suvartojimo palyginimą su vidutinio tos pačios grupės vartotojo elektros energijos suvartojimu;“.

1.2.11. Papildau 53.2.1.5 papunkčiu:

53.2.1.5. buitiniams vartotojams, labai mažoms įmonėms ir mažoms įmonėms, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme, pateikia nuorodą į Tarybos interneto svetainę, kurioje nurodytos veikiančios nepriklausomų tiekėjų pasiūlymų palyginimo priemonės, kuriomis gali pasinaudoti buitiniai vartotojai, labai mažos įmonės ir mažos įmonės, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatyme;“.

1.2.12. Pakeičiu 53.2.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

53.2.2. be papildomo mokesčio vartotojams pateikdami elektroninę ar popierinę sąskaitą ar suteikdami elektroninę prieigą prie informacijos ir duomenų apie mokėjimus už jiems patiektą elektros energiją:

53.2.2.1. pateikia vartotojo einamuoju metu suvartojamo elektros energijos kiekio ir elektros energijos, suvartotos per tą patį praėjusių metų laikotarpį, palyginimą;

53.2.2.2. pateikia, kai tai įmanoma, vartotojo elektros energijos suvartojimo palyginimą su vidutinio tos pačios grupės vartotojo elektros energijos suvartojimu;

53.2.2.3. jei sudaryta terminuota sutartis, nurodo, iki kada galioja sutartis;

53.2.2.4. nurodo informaciją, kad yra galimybė rinktis tiekėją, ir buitiniams vartotojams pateikia nuorodą į interneto svetainę https://pasirinkitetiekeja.lt, o nebuitiniams vartotojams pateikia nuorodą į Tarybos interneto svetainės dalį, kurioje pateiktas nepriklausomo elektros energijos tiekimo leidimus turinčių asmenų sąrašas;

53.2.2.5. pateikia informaciją, kad Taryba teikia vartotojams visą reikiamą informaciją apie jų teises, galiojančius teisės aktus ir jiems prieinamus ginčų sprendimo būdus;

53.2.2.6. pateikia informaciją apie Taisyklių 53.3 papunktyje nustatyta tvarka numatomus sutarties pakeitimus ir jų įsigaliojimo datą, atsižvelgdami į Taisyklių 53.3 papunktyje nurodytą vartotojų teisę nepritarti sutarties sąlygų pakeitimui ir (ar) nutraukti sutartį.“

1.2.13. Pakeičiu 53.5 papunktį ir jį išdėstau taip:

53.5. užtikrinti, kad vartotojui sutartyje nustatytu laiku ir būdu būtų pateikti mokėjimo dokumentai. Tiekėjas privalo užtikrinti, kad mokėjimo dokumentai būtų teisingi. Vartotojų prašymu, tiekėjas paaiškina vartotojams, kaip parengti jų mokėjimo dokumentai;“.

1.2.14. Pakeičiu 113 punktą ir jį išdėstau taip:

113. Mokėjimo dokumentai vartotojui gali būti pateikiami elektroninių ryšių priemonėmis arba paštu, siunčiant vartotojui popierinius mokėjimo dokumentus. Kita vartotojui aktuali informacija gali būti pateikiama ir kitais sutartyje nustatytais būdais. Vartotojas turi teisę pasirinkti mokėjimo dokumentų pateikimo (elektroninių ryšių priemonėmis ar paštu), atsiskaitymo bei mokėjimo) būdą. Operatoriai ir tiekėjai popierinius mokėjimo dokumentus vartotojui pateikia netaikydami papildomų mokesčių, vartotojui pasirinkus tokį mokėjimo dokumentų pateikimo būdą.“

2. Nustatau, kad:

2.1. šio įsakymo 1.2.8 papunktis įsigalioja 2022 m. sausio 1 d.;

2.2. šio įsakymo 1.2.11 ir 1.2.12 papunkčiai įsigalioja 2021 m. rugsėjo 1 d.;

2.3. šio įsakymo 1.2.14 papunkčio nuostatos taikomos tik po šio įsakymo įsigaliojimo naujai susiklostysiantiems ar pakeistiems sutartiniams santykiams tarp operatorių ir vartotojų bei tarp tiekėjų ir vartotojų.

 

 

 

Energetikos ministras                                                                                               Dainius Kreivys