herbas

 

KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

 

SPRENDIMAS

DĖL KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS 2020 METŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANO TVIRTINIMO

 

2020 m. balandžio 30 d. Nr. T-82

Kalvarija

 

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 6 straipsnio 12 ir 22 punktais, 16 straipsnio 2 dalies 40 punktu ir 4 dalimi, Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 13 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2006 m. lapkričio 15 d. nutarimu Nr. 1132 „Dėl Socialinių paslaugų planavimo metodikos patvirtinimo“ patvirtintos Socialinių paslaugų planavimo metodikos 11 ir 33 punktais, Kalvarijos savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

Patvirtinti Kalvarijos savivaldybės 2020 metų socialinių paslaugų planą (pridedama).

Šis sprendimas per vieną mėnesį nuo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Lietuvos administracinių ginčų komisijos Kauno apygardos skyriui (adresu: Laisvės al. 36, Kaunas) Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

 

Meras                                                                                                                          Vincas Plikaitis


PATVIRTINTA

Kalvarijos savivaldybės tarybos

2020 m. balandžio 30 d. sprendimu Nr. T-82

 

KALVARIJOS SAVIVALDYBĖS 2020 METŲ SOCIALINIŲ PASLAUGŲ PLANAS

 

I. ĮVADAS

 

1.   Bendra informacija

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo (toliau - Įstatymas) 13 straipsnio 3 punktu, Kalvarijos savivaldybės administracija (toliau – Savivaldybės administracija) planuoja, organizuoja ir teikia savo teritorijos gyventojams socialines paslaugas, kurios yra finansuojamos iš Kalvarijos savivaldybės biudžeto lėšų, Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų ir kitų lėšų paslaugoms Socialinių paslaugų teikimo mastui ir rūšims pagal gyventojų poreikius nustatyti Administracija rengia 2020 m. socialinių paslaugų planą.

Siekdama efektyvesnio socialinių paslaugų organizavimo ir teikimo, vadovaudamasi Įstatymo 13 straipsnio 3 dalimi, savivaldybė turi kasmet sudaryti ir patvirtinti socialinių paslaugų planą. Socialinių paslaugų planavimas Kalvarijos savivaldybėje – tai būtinybė nuosekliai ir veiksmingai planuoti socialines paslaugas savivaldybėje, stengiantis padaryti jas kaip galima taiklesnes, labiausiai atitinkančias susiformavusios vietos bendruomenės lūkesčius ir efektyviai sprendžiančias savivaldybėje susiformavusias socialines problemas. Tai nuosekli ir būtina priemonė siekti strateginių savivaldybės plėtros tikslų.

Socialinių paslaugų samprata ir jų tikslas apibrėžiama kaip:

Paslaugos, kuriomis suteikiama pagalba asmeniui (šeimai) dėl amžiaus, neįgalumo, socialinių problemų iš dalies ar visiškai neturinčiam, neįgijusiam ar praradusiam gebėjimus ar galimybes savarankiškai rūpintis asmeniniu (šeimos) gyvenimu ir dalyvauti visuomenės gyvenime.

Socialinių paslaugų tikslas – sudaryti sąlygas asmeniui (šeimai) ugdyti ar stiprinti gebėjimus ir galimybes savarankiškai spręsti savo socialines problemas, palaikyti ryšius su visuomene, taip pat padėti įveikti socialinę atskirtį.

Identifikuojant Kalvarijos savivaldybės pagrindines socialines problemas, rengiant Socialinių paslaugų planą, panaudoti Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės, Lietuvos gyventojų ir būstų surašymo, Užimtumo tarnybos, Savivaldybės administracijos struktūrinių padalinių, kitų socialines paslaugas Kalvarijos savivaldybėje teikiančių įstaigų pateikti duomenys.

Socialinių paslaugų plane vartojamos sąvokos atitinka Įstatyme apibrėžtas sąvokas.

Kalvarijos savivaldybės 2020 metų socialinių paslaugų planas suderintas su Kalvarijos savivaldybės socialinių reikalų plėtros programa 2020 metams ir su Kalvarijos savivaldybės 2020 metų biudžetu.

 

2. Socialinių paslaugų teikimo ir plėtros prioritetai ir tikslai

 

Kalvarijos savivaldybės 2020 m. socialinių paslaugų plano tikslai atitinka:

1.  Lietuvos Respublikos Vyriausybės programos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. gruodžio 13 d. nutarimu Nr. XIII-82, numatytas priemones ir paskirtį siekiant kurti gyvenimui šeimoje palankią aplinką bei užtikrinant sėkmingą vaiko sveikatos ir lytiškumo ugdymą bei rengimą šeimai mokykloje, prisidedant prie vaiko dvasinės, fizinės, psichinės, socialinės gerovės bei sėkmingo funkcionavimo darbo, tarpasmeninių santykių ir šeimos srityje.

2. Valstybės ilgalaikės raidos strategijos, patvirtintos Lietuvos Respublikos Seimo 2002 m. lapkričio 12 d. nutarimu Nr. IX-1187, pagrindinį tikslą – sukurti aplinką plėtoti šalies materialinei ir dvasinei gerovei, kurią apibendrintai nusako žinių visuomenė, saugi visuomenė ir konkurencinga ekonomika, kryptį – socialinės paramos plėtra ir skurdo bei socialinės atskirties įveikimas, jos pagrindinius veiksmus – įvykdyti socialinių paslaugų reformą, kuri apibrėžtų veiksmingesnius socialinių paslaugų organizavimo būdus, skatintų pačius paslaugų gavėjus ieškoti pagalbos sau būdų, pertvarkytų paslaugų finansavimą, sukurtų bendrą socialinių paslaugų standartų, kokybės vertinimo ir kontrolės mechanizmą, bei teikti prevencines ir reabilitacines socialines paslaugas socialinės atskirties grupėms, prievartą ir išnaudojimą patyrusiems, sergantiems priklausomybės ligomis, grįžusiems iš įkalinimo vietų ir kitiems asmenims geriau panaudoti nevyriausybinių organizacijų išteklius ir gebėjimus socialinei paramai tobulinti bei kitus veiksmus.

3. Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos 2020-2022 m. strateginio veiklos plano strateginį tikslą – užtikrinti socialinės atskirties mažėjimą.

4. Marijampolės regiono 2014-2020 m. plėtros plano 1 prioriteto Žmogus ir visuomenė 1.05 tikslą – didinti gyventojų gerovę ir socialinę aprėptį bei ugdyti sveiką gyvenseną.

 

5. Kalvarijos savivaldybės 2018–2024 m. strateginio plėtros plano 1 prioriteto „Bendruomenės gerovės kūrimas ir efektyvus viešasis valdymas“ 1.2 tikslą – socialiai saugios ir sveikos bendruomenės formavimas, 1.4. tikslą – pilietiškumo ugdymas, savarankiškos veiklos skatinimas ir saugumo didinimas savivaldybės teritorijoje.

6. Socialinių reikalų plėtros programos 2020–2022 m. strateginį tikslą – socialiai saugios ir sveikos bendruomenės formavimas.

 

3. Socialinių paslaugų plano rengėjai

 

Planą rengė: Irma Zubavičienė, Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus vyriausioji specialistė; Vilija Remeikienė, Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus vyriausioji specialistė; Nijolė Silickienė, Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyriaus vedėja.

Plano rengime dalyvavo: Kalvarijos globos ir užimtumo centras; Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai; Kalvarijos socialinių paslaugų centras.

 

II. BŪKLĖS ANALIZĖ

 

4. Savivaldybės socialinės-ekonominės ir demografinės situacijos įvertinimas

 

4.1. Teritorijos ypatumai

 

Vykdant šalies teritorijos administracinę teritorinę reformą 2000 m. gegužės 1 d. buvo įsteigta Kalvarijos savivaldybė. Kalvarijos savivaldybė yra pietinėje Lietuvos dalyje, Lietuvos ir Lenkijos pasienyje. Pietuose ji ribojasi su Lenkijos Respublika, vakaruose – su Vilkaviškio rajono savivaldybe, šiaurėje – su Marijampolės savivaldybe, rytuose – su Lazdijų rajono savivaldybe.

Nuo Kalvarijos iki valstybės sienos su Lenkijos Respublika – 12 km, iki Marijampolės – 19 km. Per teritoriją eina automagistralė „Via Baltica“ (Helsinkis–Varšuva) bei geležinkelių transporto magistralė Varšuva–Marijampolė–Sankt Peterburgas. Gerai išvystytas regioninių ir vietinių kelių tinklas (Kalvarija–Vištytis, Kalvarija–Alytus, Kalvarija–Lazdijai), plečiama turizmo infrastruktūra.

Savivaldybės plotas 441 kv. km. Ją sudaro keturios seniūnijos. Gyventojų pasiskirstymas:

 

Eil. Nr.

Seniūnija

Gyventojų skaičius

Struktūra

Plotas (ha)

1.

Akmenynų seniūnija

635

17 kaimų

4 650

2.

Kalvarijos seniūnija

8415

87 kaimai

21 611

3.

Liubavo seniūnija

677

30 kaimų

5 857

4.

Sangrūdos seniūnija

1376

32 kaimai

9 265

5.

Gyvenamosios vietos neturintys asmenys (deklaruoja Kalvarijos sav.)

118

 

 

Šaltinis – Gyvenamosios vietos deklaravimo sistema.

 

Pagal plotą ir gyventojų skaičių savivaldybė yra mažiausia Marijampolės regione. Kalvarijos savivaldybei būdinga reljefo ir kraštovaizdžio įvairovė. Šiaurinėje dalyje – lygumos, pietinėje – aukštumos. Savivaldybės teritorijoje yra daug gražių ežerų: Orijos (85,3 ha), Jurgežerių, Šarkio, Reketijos ir kt. Per ją teka Šešupės, Kirsnos, Gazdos, Sūduonios, Vaiponės ir kitos upės bei upeliai. Savivaldybės teritorijoje yra Aguonio valstybinis ir trys vietinės reikšmės draustiniai. Orijos ir Jurgežerių ežerai bei Šešupės užtvanka netoli Kalvarijos tampa poilsinio turizmo traukos centru.

 

4.2.Vidutinis metinis gyventojų skaičius ir sudėtis

 

Eil. Nr.

Rodiklis

Gyventojų (šeimų) skaičius

1.

Gyventojų skaičius

11221

 

iš jų:

 

1.1.

mieste

4151

1.2.

kaime

7070

2.

Iš bendro gyventojų skaičiaus:

 

2.1.

vyrai

5463

2.2.

moterys

57

3.

Iš bendro gyventojų skaičiaus:

 

3.1.

vaikai

2075

3.2.

darbingo amžiaus asmenys

7013

3.3.

pensinio amžiaus gyventojai

2133

4.

Iš bendro gyventojų skaičiaus:

 

4.1.

suaugę asmenys su negalia

-

4.2.

vaikai su negalia

68

5.

Šeimos, kurioms teikiamos socialinės priežiūros paslaugos

54

6.

Vaikų skaičius šeimose, kurioms teikiamos socialinės priežiūros paslaugos

143

Šaltinis Statistikos departamentas, Gyvenamosios vietos deklaravimo sistema.

 

 

 

 

4.3. Gyventojų socialinių paslaugų poreikius lemiantys veiksniai

 

Socialinės paslaugos yra teikiamos socialinių paslaugų įstaigose, asmens namuose, viešosiose įstaigose.

Kalvarijos savivaldybės gyventojų socialinių paslaugų poreikius lemiantys veiksniai:

Nedarbas. Nedarbas siejasi su asmens ir jo šeimos negebėjimu apsirūpinti pirmo būtinumo (maistu, drabužiais ir t. t.) ir kitomis prekėmis, apmokėti būsto, komunalines paslaugas, vaikų ir savo mokslą, pramogas. Finansinis nepajėgumas siejasi ir su negalėjimu apmokėti gydymo paslaugų, sveikatos draudimo nebuvimu, negalėjimu apsidrausti nuo nelaimių. Šiais atvejais gali padėti tarpininkavimo ir atstovavimo, maitinimo, aprūpinimo drabužiais ir kitos socialinės paslaugos.

Visuomenės senėjimas. Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos valstybėse narėse, kasmet vis didesnę dalį gyventojų sudaro pagyvenę, tai yra 60 metų ir vyresni, žmonės. Statistikos departamento duomenimis, kas penktas Lietuvos gyventojas, o Europos Sąjungos valstybėse narėse – kas ketvirtas gyventojas yra pagyvenęs. Kalvarijos savivaldybėje senyvo amžiaus asmenys sudaro 19,8 proc. visų savivaldybės gyventojų. Visi šie asmenys yra pensinio amžiaus, dalis jų – potencialūs socialinių paslaugų gavėjai. Dažniausiai senyvo amžiaus asmenims reikia pagalbos namuose, socialinės globos, transporto paslaugų ir techninės pagalbos priemonių (vežimėlių, lazdelių, vaikštynių ir kita).

Negalia. Kalvarijos savivaldybėje gyvena nemažai suaugusių asmenų ir 68 vaikai su negalia. Savivaldybėje jie sudaro apie 0,6 proc. gyventojų. Suaugę asmenys pripažįstami neįgaliaisiais dažniausiai dėl kraujotakos sistemos ligų bei piktybinių navikų ligų, vaikai – dėl kvėpavimo sistemos, elgesio sutrikimų. Neįgaliesiems reikalingos panašios socialinės paslaugos kaip ir senyvo amžiaus asmenims: pagalbos namuose, socialinės globos, transporto, aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis, būsto pritaikymo neįgaliųjų poreikiams ir kitos paslaugos pagal poreikį.

Lietuvos Respublikos Seimo 2014 m. birželio 26 d. nutarimo Nr. XII-964 „Lietuvos sveikatos 2014–2025 metų programa“ strateginis tikslas – pasiekti, kad 2025 m. šalies gyventojai būtų sveikesni ir gyventų ilgiau, pagerėtų gyventojų sveikata ir sumažėtų sveikatos netolygumai.

Lietuvos gyventojų vidutinės būsimo gyvenimo trukmės ilgėjimas visų pirma yra siejamas su nuosekliu ankstyvųjų (iki 65 m. amžiaus) mirčių skaičiaus mažėjimu, taip pat su sveiko gyvenimo trukmės ilgėjimu, atitolinus ligų atsiradimą ir jų lemiamas mirtis.

Kalvarijos savivaldybės 2019 m. vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė siekė 73,3 metus, Lietuvos vidurkis – 75,7 metai. Lyginant Kalvarijos savivaldybės gyventojų vidutinę tikėtiną gyvenimo trukmę su Lietuvos vidurkiu, Kalvarijos savivaldybėje ji trumpesnė.

 

4.4. Natūrali gyventojų kaita ir migracija

 

Natūrali gyventojų kaita (arba prieaugis) ir migracija yra du pagrindiniai demografiniai rodikliai, nurodantys gyventojų skaičiaus pokytį (t. y. jų dviejų suma ir apsprendžia populiacijos augimą/traukimąsi). Gimstamumas, mirtingumas ir natūralusis gyventojų prieaugis skaičiuojamas tūkstančiui gyventojų. Kai žmonių daugiau gimsta, nei miršta tada natūralusis prieaugis yra teigiamas, o kai gimstamumas mažesnis už mirtingumą – prieaugis neigiamas.

Kalvarijos savivaldybėje 2019 m. 7,9 karto teko mažesnis gimimų skaičius mirčių skaičiui, tai reiškia, kad prieaugis buvo neigiamas.

 

 

 

Šaltinis – Lietuvos statistikos departamentas.

 

Migracija yra svarbus demografinis rodiklis, nurodantis gyventojų skaičiaus pokytį. Migracijai labai svarbus emigravimo ir imigravimo santykis. Nuo 1990 m. iki 2020 m. sausio 1 d. iš Lietuvos emigravo beveik milijonas gyventojų.

Migracija į užsienį buvo svarbiausia Lietuvos gyventojų skaičiaus mažėjimo priežastis 1990-2020 m. Pastaraisiais metais smarkiai išaugo imigrantų skaičius – daugiausia tai sugrįžtantys Lietuvos Respublikos piliečiai, tačiau nemažai ir darbo imigrantų iš Rytų.

2019 m. emigracijos ir imigracijos santykis ėmė mažėti, kai kuriose savivaldybėse imigracija netgi viršijo emigraciją. Kalvarijos savivaldybėje 2019 m. emigravo 10,9 asmenų tūkstančiui gyventojų, o imigravo 10,5 asmenų tūkstančiui gyventojų.

 

 

Šaltinis – Lietuvos statistikos departamentas.

 

Nepalankios demografinės tendencijos – gimstamumo mažėjimas, bendruomenės senėjimas, didėjanti jaunų žmonių emigracija, šalyje susiklosčiusi sunki materialinė padėtis, nedarbas – turi įtakos socialinių problemų gausėjimui, didesniam trumpalaikės ar ilgalaikės socialinės globos poreikiui, dėl to didėja socialinių paslaugų poreikis ir išlaidos socialinei apsaugai.

Socialinių paslaugų poreikiui ir tinklo plėtrai įtakos turi politiniai veiksniai ir jų pokyčiai, veikiantys socialinės apsaugos politiką Lietuvoje: įstatymai, Vyriausybės nutarimai ir kiti teisės aktai, reglamentuojantys socialinių paslaugų teikimą.

 

4.4.2. Nedarbo lygis 2020 metais Lietuvoje ir Kalvarijos savivaldybėje

 

Užimtumo tarnybos duomenimis, 2020 m. kovo 1 d. šalyje buvo registruota 161,6 tūkst. darbo neturinčių asmenų. Registruotas nedarbas siekė 9,4 proc.

Vasarį mažėjo darbo jėgos pasiūla ir augo paklausa. Į klientų aptarnavimo skyrius kreipėsi 29 proc. mažiau darbo ieškančių asmenų, palyginanti su sausio mėnesiu. Užimtumo tarnybos informacinėje sistemoje 11 proc. daugiau įregistruota laisvų darbo vietų – darbo ieškantys asmenys galėjo rinktis iš 23,8 tūkst. darbo pasiūlymų. Bedarbiai aktyviai naudojasi savarankiškos veiklos galimybėmis. 5,5 tūkst. padidėjo skaičius bedarbių, isigijusių verslo liudijimus ilgiau nei pusei metų, palyginanti su praeitų metų tuo pačiu laikotarpiu.

Labiausiai didėjo statybininkų, statybininkų montuotojų, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovinių transporto priemonių vairuotojų, padavėjų, judamųjų žemės ir miškų ūkio įrenginių operatorių, betonuotojų ir betono apdailininkų poreikis.

Užimtumo tarnybos duomenimis, 2020 m. balandžio 1 d. įregistruota darbo ieškančių asmenų 1250, bedarbių 1039, registruotas nedarbas 14,82 proc.

 

 

Šaltinis – Užimtumo tarnyba.

 

4.4.3. Bedarbių skaičiaus kaita 2010-2020 metais

 

 

 

Šaltinis – Užimtumo tarnyba.

 

4.5. Šeimos, kurioms teikiamos socialinės priežiūros paslaugos

 

Šeimos, kurioms yra teikiamos socialinės priežiūros paslaugos, yra priskiriamos šeimoms, kurios augina vaikus iki 18 m., kuriose piktnaudžiaujama svaiginamosiomis medžiagomis, azartiniais lošimais ar susiduriama su kitomis problemomis, dėl kurių netinkamai rūpinamasi vaikais.

Kalvarijos savivaldybėje 2020 m. balandžio 1 d. buvo 54 šeimos, kurioms buvo teikiamos socialinės priežiūros paslaugos, jose auga 143 vaikai. Skaičius siekė 2,82/1000 gyv., o šalies vidurkis atitinkamu laikotarpiu buvo 3,5/1000 gyv. Pagal šį rodiklį Kalvarijos savivaldybėje situacija yra patenkinama.

 

4.5.1. Socialinė parama

 

Didesnę savivaldybės gyventojų pajamų dalį sudaro pensijos, pašalpos, įvairios kitos piniginės socialinės paramos išmokos. Šios pajamų rūšys yra svarbios Kalvarijos savivaldybės gyventojams. Dėl išaugusio nedarbo 2010-2011 m. didėjo besikreipiančių socialinės paramos (socialinė pašalpa, šildymo ir kietojo kuro, šalto valdens kompensacija, pagalba maisto produktais iš intervencinių atsargų, parama mokiniams) asmenų skaičius. Nuo 2012 m. besikreipiančių socialinės paramos asmenų skaičius pradėjo mažėti, tačiau dėl didelio registruojamo nedarbo Kalvarijos savivaldybėje keleri metai paramos gavėjų skaičius keičiasi mažai.

 

Socialinės paramos rūšis/metai/

teikta parama

2016 metai

2017 metai

2018 metais

2019 metai

gavėjai

lėšos

(tūkst. Eur)

gavėjai

lėšos

(tūkst. Eur)

gavėjai

lėšos

(tūkst. Eur)

gavėjai

lėšos

(tūkst. Eur)

Socialinė pašalpa

1 118

703,3

1 073

696,6

1 061

855,3

983

761,6

Būsto šildymo išlaidų ir išlaidų vandeniui kompensacijos

540

178,8

647

178,8

800

208,4

1239

254,8

Parama mokinio reikmenims

497

28,3

454

25,9

525

29,9

495

37,6

Mokinių nemokamas maitinimas

532

113,6

484

104,9

489

98,7

490

120,1

Parama maisto produktais iš ES

1 799

*

1 990

*

1 996

*

1 949

*

Iš viso:

4 486

1 024,0

4 648

1 006,2

4 871

1 192,3

5156

1 174,1

* – nevertinama.  Šaltinis Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius.

 

Kalvarijos savivaldybė 2019 m. 261 asmenį (darbingi, nedirbantys socialinės paramos gavėjai) pasitelkė visuomenei naudingiems darbams.

 

4.5.2. Slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinių kompensacijų gavėjai

 

Slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinių kompensacijų gavėjų skaičiaus pokytis

2010-2019 m.

 

Šaltinis – Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius. 

 

 

5. Esamos socialinių paslaugų infrastruktūros savivaldybėje analizė

 

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų įstaigos tipas pagal žmonių socialines grupes

Socialinių paslaugų įstaigos pavadinimas

Pavaldumas

Vietų (gavėjų) skaičius

iš viso

iš jų finansuojamų savivaldybės

1.

Socialinės

globos namai

Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai

(3 šeimynos)

Savivaldybė

 

25

25

Kalvarijos globos ir užimtumo centras Socialinės globos namai

Savivaldybė

 

25

 

10

Kalvarijos socialinės globos namai

Valstybė

120

 

-

2.

Šeimynos

-

-

-

-

3.

Laikino gyvenimo namai

Kalvarijos savivaldybės tarybos nustatyta tvarka laikino apgyvendinimo paslauga teikiama

VšĮ Kalvarijos ligoninėje

 

Savivaldybė

-

Savivaldybės biudžetas

4.

Dienos socialinės globos centrai

Kalvarijos globos ir užimtumo centras Dienos globos namai

 

Savivaldybė

 

110

110

5.

Savarankiško gyvenimo namai

 

-

 

-

-

-

6.

Socialinės priežiūros centrai

Kalvarijos socialinių paslaugų centras - socialinės priežiūros paslaugos šeimoms, kuriose auga vaikai

 

 

 

Savivaldybė

 

79

-

Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai – socialinės priežiūros paslaugos asmenims (šeimoms) ir jų vaikams, patekusiems į krizinę situaciją.

Savivaldybė

 

5

5

Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai – globos centas (budintys/socialiniai globėjai).

Savivaldybė

 

30

30

7.

Bendruomeninės įstaigos

-

-

-

-

8.

Kitos socialinių paslaugų įstaigos (pagalbos į namus tarnyba, socialinių paslaugų centras ir kt.)

Kalvarijos globos ir užimtumo centras:

 

pagalba į namus

 

 

 

dienos socialinė globa asmens namuose

 

Savivaldybė

86

 

 

 

 

 

 

23

86

 

 

 

 

 

 

 

Kalvarijos socialinių paslaugų centras:

1. integralios pagalbos paslaugos

 

 

2. Kompleksinės paslaugos šeimoms „Bendruomeniniai šeimos namai“

 

 

3. Aprūpinimas judėjimo techninės pagalbos priemonėmis

 

 

 

Savivaldybė

 

 

20

-

 

 

Savivaldybė

 

 

 

257

-

Savivaldybė

224

-

Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai – paslaugos vaikus globojančioms šeimoms (šeimynoms), globėjams (rūpintojams), įtėviams ir šeimynų dalyviams, planuojantiems jais tapti pagal įtėvių ir globėjų (rūpintojų) rengimo programą (GIMK)

Savivaldybė

4

4

Vilkaviškio vyskupijos „Carito“ Kalvarijos vaikų dienos centras „Žiniukas“:

 

1.  asmeninio asistento paslaugos

 

2. vaikų dienos centras

NVO

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

30

-

VšĮ „Galimybių laukas“ Jungėnų vaikų dienos centras „Žiburys“

NVO

30

-

VšĮ „Galimybių laukas“ Sangrūdos vaikų dienos centras „Kartu – smagu“

NVO

30

-

Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugija

NVO

 

370

-

VšĮ LASS pietvakarių centras

NVO

 

13

-

Vilkaviškio vyskupijos „Carito“ Kalvarijos vaikų dienos centras „Žiniukas“ -  kompleksinės paslaugos šeimoms (psichosocialinė pagalba, šeimos įgūdžių ugdymas ir sociokultūrinės paslaugos, pozityvios tėvystės mokymai, vaikų priežiūros paslaugos, pavėžėjimo paslaugos)

NVO

833

-

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Kalvarijos viltis“

NVO

20

-

Šaltinis – Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius.

 

Pastaba. Lentelė parengta pagal Socialinių paslaugų kataloge numatytus socialinių paslaugų įstaigų tipus.

 

 

Siekiant geriau išanalizuoti socialinių paslaugų sektoriaus plėtrą, reikia atlikti SSGG (stiprybės, silpnybės, galimybės, grėsmės) analizę. Analizė padeda lengviau numatyti plėtros prioritetus, parinkti ateinančių metų darbo kryptį, ieškoti būdų, kaip sušvelninti ar išvengti grėsmių, kurią sektoriaus vietą labiau pastiprinti ir kokiais būdais.

 

Socialinių paslaugų analizė Kalvarijos savivaldybėje (SSGG)

 

Stiprybės

Silpnybės

1.    nuolat keliama darbuotojų kvalifikacija;

2.    teikiama piniginė socialinė parama;

3.    plečiamas socialinių paslaugų tinklas vaikams, suaugusiems asmenims, šeimoms;

4.    siekiama teikiamų socialinių paslaugų kokybės;

5.    pritaikoma aplinka žmonių su negalia poreikiams;

6.    asmenų su judėjimo negalia aprūpinimas techninėmis pagalbos priemonėmis;

7.    teikiama integrali pagalba, dienos socialinė globa ir pagalba namuose neįgaliems vaikams, neįgaliems darbingo amžiaus ir senyvo amžiaus asmenims;

8.    veikia neįgaliuosius globojančios nevyriausybinės organizacijos;

9.    teikiamos specialiojo transporto paslaugos asmenims su negalia, vienišiems asmenims, gyvenantiems savo namuose;

10.  mažėjantis socialinės paramos gavėjų skaičius;

11.  vykdomas prevencinis darbas su šeimomis ir jose augančiais vaikais;

12.  sumažėjęs gyventojų poreikis stacionarioms socialinėms paslaugoms;

13.  teikiamos kompleksinės paslaugos šeimoms;

14.  teikiamos asmeninio asistento paslaugos neįgaliems darbingo amžiaus asmenims;

15.  apgyvendinimas krizių centre.

1.  didelis nedarbas savivaldybėje;

2.  pasyvus bendruomenių dalyvavimas viešųjų paslaugų teikimo srityje;

3.  informacijos ir konsultacijų įvairiais socialiniais klausimais trūkumas;

4.  nėra savanorių;

5.  dalis visuomeninės paskirties objektų nepritaikyti neįgaliųjų poreikiams;

6.  beveik visos socialinių paslaugų įstaigos yra susitelkusios Kalvarijos mieste;

7.  kintantis socialines paslaugas gaunančių šeimų ir jose augančių vaikų skaičius;

8.  darbuotojų patiriamas psichologinis smurtas, tarpusavio įtampa;

9.  nepakankamas tarpinstitucinis bendradarbiavimas;

10.  nedideli darbo užmokesčiai.

Galimybės

Grėsmės

1. pritraukti lėšų iš ES struktūrinių fondų socialinėje atskirtyje esantiems neįgaliesiems, skurdą patiriančioms šeimoms, asmenims remti;

2. pritraukti ES struktūrinių fondų lėšų bendruomeninių paslaugų struktūrai plėtoti;

3. parengti projektus lėšoms gauti iš ES struktūrinių fondų socialinių paslaugų plėtrai;

4. didinti organizacijų bendradarbiavimą;

5. skatinti NVO veiklą;

6. didinti privačių organizacijų ir asmenų pagalbą;

7. dalyvauti valstybės ir savivaldybės programose.

1. socialinės politikos nepastovumas;

2. didelės socialinių paslaugų sąnaudos;

3. gyventojų nesupratimas, kad už socialines paslaugas reikia mokėti;

4. neskiriamas pakankamas dėmesys tvarkingai tradicinei šeimai;

5. didelis socialines paslaugas gaunančių asmenų skaičius;

6. aukštas nedarbo lygis, jaunimo migracija;

7. demografinės situacijos blogėjimas;

8. senstantys gyventojai;

9. didėjantis medicininių paslaugų, socialinių paslaugų poreikis;

10. nedideli darbo užmokesčiai;

11. Darbuotojų „perdegimas“ ir emocinis išsekimas;

12. įvairių ligų grėsmė (TBC, pedikuliozė);

13. psichologinio, fizinio smurto grėsmė.

 

5.1. Socialinių paslaugų infrastruktūros išsidėstymas ir socialinių paslaugų teikimo savivaldybėje (seniūnijose) pakankamumo lygis

 

Kalvarijos savivaldybės teritorijoje 2019 m. socialines paslaugas įvairioms klientų grupėms teikė 9 socialinių paslaugų įstaigos, iš jų: trys savivaldybės biudžetinės socialinių paslaugų įstaigos, viena valstybinė stacionarių socialinių paslaugų įstaiga ir penkios nevyriausybinės organizacijos.

 

Socialinių paslaugų teikėjai

Socialinių paslaugų įstaigų

skaičius

1. Valstybės įstaigos

1

2. Savivaldybės įstaigos

3

3. NVO įstaigos

5

4. Privačios įstaigos

0

Šaltinis – Socialinių paslaugų įstaigos.

 

Kalvarijos savivaldybės socialinių paslaugų įstaigų išsidėstymas

 

Kalvarijos socialinių paslaugų centras
Kalvarijos socialinės globos namai
 

 


VšĮ „Galimybių laukas“ Jungėnų vaikų dienos centras „Žiburys“Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Kalvarijos viltis“


Kalvarijos sav. neįgaliųjų draugijos Akmenynų sen. Aistiškių asmens higienos paslaugų teikimo centras2zKalvarijos sav. neįgaliųjų draugijos Sangrūdos seniūnijos asmens higienos paslaugų teikimo centras

VšĮ „Galimybių laukas“ Sangrūdos vaikų dienos centras „Kartu – smagu“
Kalvarijos globos ir užimtumo centras Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugija Vilkaviškio vyskupijos „Carito“ Kalvarijos vaikų dienos centras „Žiniukas“ Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai Kalvarijos sav. neįgaliųjų draugijos Liubavo seniūnijos asmens higienos paslaugų teikimo centras

 

 

 

 


Savivaldybės socialinių įstaigų išsidėstymo schemoje matyti socialinių paslaugų įstaigų išsidėstymas Kalvarijos savivaldybėje. Socialinių paslaugų įstaigų netolygus išsidėstymas lemia paslaugų neprieinamumo problemą tose Kalvarijos savivaldybės vietovėse, kurios yra labiau nutolusios nuo savivaldybės centro. Tačiau 2016 m. pradėjus teikti integralios pagalbos paslaugas savivaldybėje, plečiamas socialinių paslaugų teikimas atokesnėse savivaldybės vietovėse.

Kalvarijos socialinės globos namai – valstybinė ilgalaikės/trumpalaikės stacionarios socialinės globos įstaiga suaugusiems asmenims su proto ir psichikos negalia, kuriems reikia nuolatinės globos ir slaugos ir kurie dėl negalios negali gyventi savarankiškai. Įstaigoje teikiamos šios socialinės paslaugos: apgyvendinimas, maitinimas, sveikatos priežiūra, bendravimas, informavimas, konsultavimas, darbinių įgūdžių ugdymas, laisvalaikio organizavimo paslaugos, kitos paslaugos, reikalingos pagal asmens savarankiškumo lygį.

1. Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai savivaldybės biudžetinė socialinių paslaugų įstaiga, teikianti šias paslaugas:

1. Trumpalaikės (ilgalaikės) socialinės globos paslaugos – globos (rūpybos), ugdymo ir socialinės globos paslaugų teikimas vaikams, našlaičiams, likusiems be tėvų globos, kuriems nustatyta laikinoji ar nuolatinė globa (rūpyba), vaikams, laikinai liekantiems be tėvų globos, kol bus išspręstas jų grąžinimo tėvams arba globos (rūpybos) nustatymo klausimas. Šeimos globos namuose apgyvendinami vaikai nuo gimimo iki 18 metų amžiaus. Teikiamos informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo, apgyvendinimo, kasdienio gyvenimo įgūdžių ugdymo ir palaikymo, darbinių įgūdžių ugdymo, laisvalaikio organizavimo, asmens higienos, maitinimo, sveikatos priežiūros paslaugos, kitos paslaugos, reikalingos pagal asmens savarankiškumo lygį. Šios paslaugos teikiamos šeimai artimoje aplinkoje, įgyvendinant institucinės globos pertvarką.

2. Socialinės priežiūros paslaugos – visuma paslaugų, kuriomis asmeniui (šeimai) teikiama kompleksinė pagalba, kuriai nereikia nuolatinės specialistų priežiūros. Teikiamos socialinės priežiūros paslaugos asmenims (šeimoms) ir jų vaikams, negalintiems gyventi savo namuose dėl artimųjų smurto, nukentėjusiems nuo stichinių nelaimių (gaisro, liūčių ir pan.), kitų socialinių problemų.

3. Vaikus globojančioms šeimoms (šeimynoms), globėjams (rūpintojams), įtėviams ir šeimynų dalyviams, planuojantiems jais tapti pagal įtėvių ir globėjų (rūpintojų) rengimo programos (GIMK) paslaugos. GIMK programos esmė - aktyvus suaugusiųjų mokymas, kurio tikslas - suteikti jiems naujos emocinės patirties, kuri padėtų suprasti, kaip jaučiasi be tėvų likęs vaikas, bei įvertinti mokymų dalyvių gebėjimus, stebimus mokymų metu, atliekant užduotis, taip pat individualių pokalbių metu.

4. Globos centras – nustatyta tvarka įgyvendina vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, teikia ir organizuoja socialines paslaugas ir kitą pagalbą pagal poreikį vaikui bei socialiniam globėjui, taip pat teikia pagalbą vaiko tėvams, siekdamas grąžinti vaiką į šeimą, organizuoja apgyvendinimą globotojų/globėjų šeimose.

5. Bendruomeniniai vaikų globos namai – trumpalaikę/ilgalaikę socialinę globą teikianti socialinės globos įstaiga. Bendruomenėje atskirose patalpose (name, bute) pagal šeimai artimos aplinkos modelį gyvena iki 8 vaikų. Bendruomeninių vaikų globos namų gyventojams sudaromos sąlygos gauti reikiamas paslaugas bendruomenėje. Bendruomeniniuose vaikų globos namuose teikiamos paslaugos vaikams, likusiems be tėvų globos, socialinę riziką patiriantiems vaikams ir vaikams su negalia.

2. Kalvarijos globos ir užimtumo centras – savivaldybės biudžetinė socialinių paslaugų įstaiga, teikianti šias paslaugas:

1. Socialinės globos namai – stacionari socialinės globos įstaiga, kurioje teikiama ilgalaikės/trumpalaikės socialinės globos paslaugos. Tai visuma paslaugų, kuriomis asmeniui teikiama kompleksinė pagalba, kuriai reikia nuolatinės specialistų priežiūros. Gavėjai – suaugę asmenys su negalia, senyvo amžiaus asmenys.

2. Pagalbos namuose tarnyba teikia bendrosios bei specialiosios socialinės priežiūros paslaugas. Bendrosios socialinės paslaugos: informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas, maitinimo organizavimas, aprūpinimas būtiniausiais drabužiais ir avalyne, transporto ir specialiojo transporto organizavimas, techninės pagalbos priemonių nuoma, sociokultūrinės paslaugos, asmens higienos ir priežiūros paslaugų organizavimas. Šių socialinių paslaugų gavėjai – vaikai su negalia ir jų šeimos, suaugę asmenys su negalia ir jų šeimos, senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos, kiti asmenys ir šeimos. Socialinės priežiūros paslaugos: pagalba į namus, socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas, psichosocialinė pagalba. Paslaugos teikiamos suaugusiems asmenims su negalia ir jų šeimoms, senyvo amžiaus asmenims ir jų šeimoms.

3. Dienos globos namait teikia dienos socialinės globos paslaugas institucijoje ir asmens namuose. Tai visuma paslaugų, kuriomis asmeniui teikiama kompleksinė, nuolatinės specialistų priežiūros reikalaujanti pagalba dienos metu. Gavėjai – suaugę asmenys su negalia, senyvo amžiaus asmenys. Įstaigoje teikiamos bendrosios ir specialiosios socialinės paslaugos.

3. Kalvarijos socialinių paslaugų centras – savivaldybės biudžetinė socialinių paslaugų įstaiga, teikianti šias paslaugas:

1. Integralios pagalbos paslaugos tai visuma slaugos ir dienos socialinės globos paslaugų, kurias teikiant asmeniui tenkinami slaugos ir socialinių paslaugų poreikiai, teikiama nuolatinė kompleksinė specialistų pagalba ir priežiūra. Integralios pagalbos paslaugų teikimo tikslas - suteikti integralios (dienos socialinės globos ir slaugos paslaugos) pagalbos paslaugas namuose neįgaliems vaikams, neįgaliems darbingo amžiaus ir senyvo amžiaus asmenims su sunkia negalia bei teikti konsultacinę pagalbą šeimos nariams, siekiant padėti jiems derinti šeimos ir darbo įsipareigojimus. Integralios pagalbos paslaugų gavėjai - neįgalūs vaikai, neįgalūs darbingo amžiaus ir senyvo amžiaus asmenys su sunkia negalia, kuriems teisės aktų nustatyta tvarka nustatytas dalinis ar visiškas nesavarankiškumo lygis bei nuolatinės slaugos poreikis.

2. Socialinės priežiūros paslaugos tai socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslauga šeimoms, kuriose auga vaikai. Socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslauga teikiama šeimoms, kuriose auga vaikai, šių šeimų namuose dienos metu, siekiant palaikyti ir atstatyti savarankiškumą atliekant įvairias visuomeniniame ar asmeniniame (šeimos) gyvenime reikalingas funkcijas.

3. Kompleksinių paslaugų šeimai organizavimas ir koordinavimas „Bendruomeniniai šeimos namai“ – potencialios tikslinės grupės informavimas, konsultavimas apie kompleksiškai teikiamas paslaugas šeimai, įtraukimo į paslaugas priemonių vykdymas, tikslinių grupių informavimas apie kitas aktualias savivaldybėje teikiamas paslaugas, vykdomas programas.

4. Techninės pagalbos priemonių išdavimo paslaugos – tai neįgalių asmenų aprūpinimas techninės pagalbos priemonėmis, kurių pagalba asmuo gali išvengti, kompensuoti, sumažinti arba pašalinti sutrikusių funkcijų įtaką sveikatos būklei, asmens savarankiškumui, ugdymuisi bei darbinei veiklai.

Kalvarijos ligoninė – viešoji įstaiga, kurioje teikiamos trumpalaikės kompleksinės (medicininės, socialinės atskirties ir kt.) pagalbos, slaugos, apnakvindinimo paslaugos. Gavėjai – suaugę asmenys su negalia, vieniši asmenys.

Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugija (NVO) vienija apie 370 narių, turinčių negalią. Čia teikiamos socialinės reabilitacijos paslaugos neįgaliesiems bendruomenėje, informavimo, konsultavimo, sociokultūrinės, asmens higienos ir priežiūros, specialiojo transporto paslaugos. 

VšĮ LASS pietvakarių centras (NVO) teikia socialinės reabilitacijos paslaugas neįgaliesiems bendruomenėje regėjimo negalią turintiems Kalvarijos savivaldybės gyventojams.

Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Kalvarijos viltis“ (NVO) teikia paslaugas šeimoms, globojančioms vaikus ir jaunuolius su įvairiais raidos sutrikimais ir suaugusius su intelekto sutrikimais. Pagrindinės teikiamos socialinės paslaugos: neįgaliųjų ir jų šeimos narių informavimas, konsultavimas ir tarpininkavimas. Veikla organizuojama programų pagrindu. Pagrindiniai tikslai – neįgalių asmenų integracija į visuomenę, laisvalaikio užimtumas bei pagalba ir parama šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus.

Vilkaviškio vyskupijos „Carito“ Kalvarijos vaikų dienos centras „Žiniukas“ (NVO) teikia:

1. vaikų dienos centro paslaugas, informavimo, konsultavimo, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugas vaikams, organizuoja vaikų užimtumą ir ugdymą;

2. kompleksines paslaugas šeimoms (psichosocialinė pagalba, šeimos įgūdžių ugdymas ir sociokultūrinės paslaugos, pozityvios tėvystės mokymai, vaikų priežiūros paslaugos, pavėžėjimo paslaugos);

3. asmeninio asistento paslaugas teikia, organizuoja asmenims su fizine ir (ar) kompleksine negalia.

 

VšĮ Galimybių laukas (NVO) teikia:

1. Jungėnų vaikų dienos centre „Žiburys“ vaikų dienos centro paslaugas;

2. Sangrūdos vaikų dienos centre „Kartu – smagu“ vaikų dienos centro paslaugas.

 

6. Savivaldybės galimybių teikti socialines paslaugas ir socialinių paslaugų poreikio įvertinimas

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes

Asmenų (šeimų) skaičius, kuriems socialinių paslaugų poreikis 2019 m.

1 000 gyventojų tenka vietų

 

iš jų finansuoja savivaldybė

įvertintas

nepatenkintas

1.

Ilgalaikė socialinė globa

31

1

2,9

20

2.

Trumpalaikė socialinė globa

4

0

0,5

2

3.

Dienos socialinė globa institucijoje

0

0

0,1

1

4.

Dienos socialinė globa asmens namuose

18

0

2,3

-

5.

Apgyvendinimas savarankiško gyvenimo namuose

-

-

-

-

6.

Pagalba namuose

39

3

3,1

36

7.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas institucijoje (vaikų dienos centre)

90

0

7,9

90

8.

Socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas asmens (šeimos) namuose

15

0

1,6

-

9.

Laikinas apnakvindinimas

161

0

14,3

161

10.

Kitos socialinės priežiūros paslaugos (krizių įveikimo pagalba)

5

0

-

-

11.

Asmeninio asistento paslaugos

9

0

 

-

12.

Bendrosios socialinės paslaugos

~ 1323

0

74,6

ir NVO

 

Duomenys pateikti Socialinių reikalų skyriaus.

 

6.1. Savivaldybės organizuojamų socialinių paslaugų analizė

 

Kalvarijos savivaldybėje socialinių paslaugų gavėjai yra įvairaus amžiaus, skirtingų socialinių grupių asmenys:

- likę be tėvų globos vaikai ir jų šeimos;

- socialinę atskirtį patiriantys vaikai ir jų šeimos;

- vaikai su negalia ir jų šeimos;

- senyvo amžiaus asmenys ir jų šeimos;

- suaugę asmenys su negalia ir jų šeimos;

- socialinę atskirtį patiriantys suaugę asmenys ir jų šeimos;

- socialinės priežiūros paslaugas gaunančios šeimos ir jose augantys vaikai;

- kiti asmenys.

 

Kalvarijos savivaldybėje teikiamos socialinės paslaugos

 

Bendrosios socialinės paslaugos:

 

1. informavimas;

2. konsultavimas;

3. tarpininkavimas ir atstovavimas;

4. specialiojo transporto paslaugų organizavimas;

5. aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis organizavimas;

6. aprūpinimas būtiniausiais daiktais (drabužiai, avalynė ir kt.);

7. asmeninės higienos ir priežiūros paslaugų organizavimas (skalbimas, maudymasis);

8. sociokultūrinių paslaugų organizavimas;

9. kitos bendrosios socialinės paslaugos.

 

Specialiosios socialinės paslaugos:

 

1. Socialinė priežiūra:

1.1. pagalba į namus;

1.2. socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas;

1.3. intensyvi krizių įveikimo pagalba;

1.4. psichosocialinė pagalba;

1.5. laikinas apnakvindinimas (apgyvendinimas);

1.6. asmeninio asistento paslauga.

2. Socialinė globa:

2.1. dienos sociali globa (institucijoje ir asmens namuose, integrali pagalba);

2.2. trumpalaikė sociali globa;

2.3. ilgalaikė socialinė globa.

 

7. Socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius savivaldybėje

 

Eil. Nr.

Įstaigos

Socialinių darbuotojų skaičius

Socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius

iš viso

iš jų finansuojamų iš valstybės biudžeto

1.

Savivaldybės socialinių paslaugų įstaigose:

31

12

46

1.1.

biudžetinėse

22

12

46

1.2.

viešosiose

1

-

-

1.3.

NVO

8

-

-

2.

Savivaldybės administracijoje

-

-

-

 

Iš viso

31

12

46

Šaltinis – socialinių paslaugų įstaigos.

 

8. Ankstesnių metų socialinių paslaugų plano įgyvendinimo rezultatų trumpa apžvalga

 

Kalvarijos savivaldybės 2019 metų socialinių paslaugų plano priemonės buvo įgyvendinamos sėkmingai. Buvo teikiamos numatytos socialinės paslaugos savivaldybės gyventojams. Užtikrinama teikiamų socialinių paslaugų kokybė ir plėtra – pagalbos į namus paslaugos, transporto organizavimo paslaugos, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo, dienos, ilgalaikės ir trumpalaikės socialinės globos, teikiamos integralios socialinės pagalbos paslaugos, kompleksinės, asmeninio asistento paslaugos, kitos socialinės paslaugos.

Įgyvendinus projektą „Kalvarijos dienos globos namų plėtra“ (projekto Nr. VP3-2.4-SADM-01-R-42-004) pagal 2007-2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programos II prioritetą „Viešųjų paslaugų kokybė ir prieinamumas: sveikatos, švietimo ir socialinė infrastruktūra“, kurio tikslas buvo padėti išplėsti nestacionarių paslaugų infrastruktūrą Kalvarijos savivaldybėje ir sudaryti sąlygas teikti nestacionarias paslaugas pagyvenusiems ir suaugusiems asmenims su negali Kalvarijos globos ir užimtumo centro Dienos globos namuose teikiamos senyvo amžiaus asmenims ir suaugusiems asmenims su negalia bei asmenims su sunkia negalia dienos socialinės globos institucijoje, socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo bei sociokultūrinės paslaugos.

Kalvarijos globos ir užimtumo centras ir Kalvarijos socialinių paslaugų centras dalyvauja projekte „Socialinių paslaugų kokybės gerinimas, taikant EQUASS kokybės sistemą“ Nr. 08.4.1-ESFA-V-421-01-0001, finansuojamame Europos socialinio fondo lėšomis. Šio projekto tikslas yra didinti Lietuvos socialinių paslaugų kokybę, taikant Savanoriškos Europos socialinių paslaugų kokybės sistemos (Voluntary European Quality Framework for Social Services) reikalavimus.

Nuo 2016 m. Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namuose teikiamos paslaugos vaikus globojančioms šeimoms (šeimynoms), globėjams (rūpintojams), įtėviams ir šeimynų dalyviams, planuojantiems jais tapti pagal įtėvių ir globėjų (rūpintojų) rengimo programą (GIMK), įgyvendinamos Globos centro funkcijos.

Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai dalyvavo projekte „Socialinių paslaugų kokybės gerinimas, taikant EQUASS kokybės sistemą“ Nr. 08.4.1-ESFA-V-421-01-0001, kuris buvo finansuojamas Europos socialinio fondo lėšomis. Projektas buvo vertinimas 2019 m. balandžio 29 d. ir gavo sertifikatą „Socialinių paslaugų kokybės gerinimas, taikant EQUASS kokybės sistemą“ socialinė globa tėvų globos netekusiems vaikams iki 2022 m. balandžio 29 d. Šio projekto tikslas yra didinti Lietuvos socialinių paslaugų kokybę, taikant Savanoriškos Europos socialinių paslaugų kokybės sistemos (Voluntary European Quality Framework for Social Services) reikalavimus.

Kalvarijos socialinių paslaugų centras, nuo 2016 m. įgyvendinant Kalvarijos savivaldybėje nestacionarių socialinių paslaugų plėtrą, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2015 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. A1-435 „Dėl Integralios pagalbos plėtros veiksmų plano patvirtinimo“, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2015 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. A1-774 „Dėl 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonės Nr. 08.4.1.-ESFA-V-418 „Integrali pagalba į namus“ patvirtintu projekto finansavimo sąlygų aprašu, pradėjo teikti integralios pagalbos paslaugas Kalvarijos savivaldybėje.

Nuo 2017 m. Kalvarijos socialinių paslaugų centras įgyvendina Kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai 2016–2020 m. veiksmų plano, patvirtinto Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2016 m. kovo 10 d. įsakymu Nr. A1-133 „Dėl Kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai 2016–2020 m. veiksmų plano patvirtinimo“, projektą, „Padidinti bendruomenėje teikiamų paslaugų prieinamumą ir kokybę, plėtoti paslaugas šeimai“ (toliau – 8.4.1 uždavinys), kurio tikslai ir uždaviniai atitinka VP 8 prioriteto 8.4.1 konkretų uždavinį ir tiesiogiai prisideda prie šio uždavinio aprašyme numatytų veiklų įgyvendinimo bei rezultatų pasiekimo. 

Kaip numatyta VP 8.4.1 uždavinio aprašyme, įgyvendinant projekto veiklas, Kalvarijos savivaldybėje teikiamos kompleksinės paslaugos šeimoms ir jų vaikams: pozityvios tėvystės mokymai, psichosocialinė pagalba, šeimos įgūdžių ugdymas ir sociokultūrinės paslaugos, vaikų priežiūros paslaugos, pavėžėjimo paslaugos, potencialios tikslinės grupės informavimas, konsultavimas apie kompleksiškai teikiamas paslaugas šeimai, įtraukimo į paslaugas priemonių vykdymas, tikslinių grupių informavimas apie kitas aktualias savivaldybėje teikiamas paslaugas, vykdomas programas.

Nuo 2019 m. Vilkaviškio vyskupijos „Caritas“, pagal priemonę Nr. 08.4.1.-ESFA –V-416 „Kompleksinės paslaugos šeimai“, teikia asmeninio asistento paslaugas asmenims su fizine ir (ar) kompleksine negalia.

Skatinamas tarpinstitucinis bendradarbiavimas teikiant socialines paslaugas su Kalvarijos savivaldybės socialines paslaugas teikiančiomis įstaigomis, Marijampolės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Kalvarijos savivaldybės specialistais, Marijampolės visuomenės sveikatos biuro specialistais, Kalvarijos policijos komisariato, Marijampolės apskrities policijos vyriausiojo komisariato pareigūnais, kitais atsakingais specialistais.

Vykdant 2019 metų socialinių paslaugų plano priemones, socialinių paslaugų suteikta Kalvarijos savivaldybės gyventojams:

 

Bendrosios socialinės paslaugos:

1. informavimas ir konsultavimas (1051);

2. tarpininkavimas ir atstovavimas (190);

3. maitinimo organizavimas

4. specialiojo transporto paslaugų organizavimas (410);

5. aprūpinimo techninės pagalbos priemonėmis organizavimas (152);

6. aprūpinimas būtiniausiais daiktais (drabužiai, avalynė ir kt.) (211);

7. asmeninės higienos ir priežiūros paslaugų organizavimas (skalbimas, maudymasis) (380);

8. sociokultūrinių paslaugų organizavimas (191);

9. kitos bendrosios socialinės paslaugos (680).

 

Specialiosios socialinės paslaugos:

1. Socialinė priežiūra:

1.1. pagalba į namus (96);

1.2. socialinių įgūdžių ugdymas ir palaikymas (73);

1.3. intensyvi krizių įveikimo pagalba (5);

1.4. psichosocialinė pagalba (4);

1.5. laikinas apnakvindinimas(162);

1.6. pagalba globėjams (rūpintojams), budintiems globotojams, įtėviams ir šeimynų dalyviams ar besirengiantiems jais tapti (GIMK);

1.7. asmeninio asistento paslauga (9).

2. Socialinė globa:

2.1. dienos sociali globa (institucijoje ir asmens namuose, integrali pagalba) (58);

2.2. trumpalaikė sociali globa (15);

2.3. ilgalaikė socialinė globa (82);

2.4.. apgyvendinimas krizių centre (7).

 

III. UŽDAVINIAI IR PRIEMONIŲ PLANAS

 

9. Prioritetinės socialinių paslaugų plėtros kryptys

 

1. Nestacionarių socialinių paslaugų plėtra:

1.1. Socialinių paslaugų šeimoje ir bendruomenėje teikimas (vaikų dienos centrų veikla, budinčių/socialinių globėjų, bendruomeninės paslaugos – vaikams, netekusiems tėvų globos, ir kt.).

1.2. Kompleksinių paslaugų asmenims/šeimai teikimas.

1.3. Integralios pagalbos paslaugų teikimas.

1.4. Intensyvi krizių įveikimo pagalba.

2. Stacionarių socialinių paslaugų poreikio vertinimas ir kokybės gerinimas.

3. Socialinių paslaugų plėtra socialinės rizikos asmenims.

 

 

 

10. Priemonių planas

 

 

 

 

 

 

1 tikslas – nestacionarių socialinių paslaugų plėtra.

Uždaviniai

Priemonės

Lėšos

(tūkst. Eur),

finansavimo šaltiniai

Atsakingi vykdytojai

Planuojamas rezultatas

 

1.1. Užtikrinti kokybiškų nestacionarių socialinių paslaugų teikimą įvairioms savivaldybės gyventojų grupėms

 

 

 

1.1.1. pagalbos namuose neįgaliems ir senyvo amžiaus asmenims teikimas

 

99,3 SB*

 

 

 

 

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos globos ir užimtumo centras

Pagalbą namuose gaus 95 asmenys

 

 

1.1.2. dienos socialinės globos paslaugų teikimas:

 

1.1.2.1. asmens namuose,

 

1.1.2.2. institucijoje

 

 

 

 

91,8 VB**

72,8 SB*

 

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos globos ir užimtumo centras,

Kalvarijos socialinių paslaugų centras

Dienos socialinės globos paslaugas asmens namuose ir institucijoje gaus 85 asmenys

 

1.1.3. integralios pagalbos paslaugų tekimas

 

68,4VB**

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos socialinių paslaugų centras

Integralios pagalbos paslaugas gaus 20 asmenų

 

1.1.4. bendrųjų socialinių paslaugų teikimas:

 

1.1.4.1. informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas

-

 

 

 

-

 

Savivaldybės administracija, Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos globos ir užimtumo centras,

Kalvarijos socialinių paslaugų centras, Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai, NVO

Informavimo, konsultavimo, tarpininkavimo ir atstovavimo paslaugas asmenys gaus pagal poreikį

 

 

1.1.4.2. asmeninės higienos ir priežiūros paslaugų organizavimas

-

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos globos ir užimtumo centras, Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugija

Pagal poreikį teikiamos asmeninės higienos ir priežiūros paslaugos

 

1.1.4.3. specialiojo transporto paslaugų organizavimas

 

4,9 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugija, Kalvarijos globos ir užimtumo centras

Pagal poreikį teikiamos specialiojo transporto paslaugos neįgaliems asmenims

 

1.1.4.4. aprūpinimas būtiniausiais daiktais (drabužiai, avalynė ir kt.) 

-

Kalvarijos globos ir užimtumo centras,

NVO

Gyventojai pagal poreikį aprūpinami būtiniausiais daiktais (drabužiai, avalynė ir kt.)  

 

1.1.4.5. aprūpinimas neįgaliuosius techninės pagalbos priemonėmis

-

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius,

Kalvarijos socialinių paslaugų centras, NVO

Gyventojai pagal poreikį aprūpinami techninės pagalbos priemonėmis

 

1.1.4.6. sociokultūrinių paslaugų teikimas

 

2,5 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius,

Kalvarijos globos ir užimtumo centras, NVO

Pagal poreikį teikiamos sociokultūrinės paslaugos

 

1.1.5. neįgaliesiems asmenims, turintiems labai ryškių, ryškių ir vidutinių judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimų aplinkos pritaikymas

 

17,2 VB**

11,4 SB*

 

 

 

 

 

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugija

Alpinkos pritaikymas neįgaliems asmenims

 

 

 

1.1.6. pritaikymas viešąsias paslaugas teikiančių įstaigų asmenims, turintiems labai ryškių, ryškių ir vidutinių judėjimo ir apsitarnavimo funkcijų sutrikimų

 

 

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Ūkio ir urbanistikos skyrius, Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugija

Aplinkos pritaikymas neįgaliems asmenims

 

 

1.1.7. paramos maisto produktais teikimas

 

 

 

2,0 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, LPF „Maisto bankas“

Paramą maisto produktais gaus 2 000 nepasiturinčių asmenų

 

 

1.1.8. pagalbos asmenims nustatant globą (rūpybą) teikimas

 

 

-

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius

Pagal poreikį asmenims, kuriems nustatyti specialieji poreikiai, suteikiama pagalba nustatant globą (rūpybą)

 

 

1.1.9. Asmens gebėjimo pasirūpinti savimi ir priimti kasdieninius sprendimus nustatymo išvadų pateikimas

-

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos globos ir užimtumo centras

Pateikiamos pagal poreikį asmenims gebėjimo pasirūpinti savimi ir priimti kasdieninius sprendimus išvados

 

 

1.1.10. Asmens veiklos ir gebėjimų dalyvauti įvertinimo klausimynų pateikimas

-

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos socialinių paslaugų centras

Pagal poreikį pateikiamas klausimynas

 

1.1.11. asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio nustatymas

-

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos socialinių paslaugų centras, Kalvarijos globos ir užimtumo centras, Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai

Pagal poreikį nustatomas asmens (šeimos) poreikis socialinėms paslaugoms gauti

 

1.1.12. Globos centro: paslaugų teikimas vaikus globojančioms šeimoms (šeimynoms), globėjams (rūpintojams), įtėviams ir šeimynų dalyviams, planuojantiems jais tapti pagal įtėvių ir globėjų (rūpintojų) rengimo programą (GIMK)

32,6 SB*

 

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai

Vaikų globos (rūpybos) šeimose skatinimas, globėjų (rūpintojų) bendravimo tarpusavyje, gerosios patirties sklaida

 

1.1.13. pagalbos pinigų mokėjimas vaikus globojančiam asmeniui (šeimai) ir socialiniam (budinčiam) globotojui tėvų globos netekusiems vaikams iki 18 metų ir vyresniems, jeigu jie mokosi pagal bendrojo ugdymo programą

30,0 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai

Pagalbos pinigų mokėjimas vaikus globojančiam asmeniui (šeimai) ir socialiniam (budinčiam) globotojui

 

1.1.14. mirusių ne sveikatos priežiūros įstaigose ir neatpažintų asmenų transportavimo paslaugos

 

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius

Transportavimo paslaugų teikimas pagal poreikį

 

 

1.1.15. keleivių ir socialiai išskirtinų gyventojų grupių pavėžėjimo ir kelių transporto vežėjų važiavimo išlaidų kompensavimas

60,0 SB*

Savivaldybės administracijos Ekonominės plėtros ir investicijų skyrius, kelių transporto vežėjai

Transportavimo paslaugų teikimas pagal poreikį

 

 

1.1.16. kūdikio kraitelio skyrimas šeimoms, sulaukusioms kūdikio

 

3,0 SB

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Tarpinstiucinio bendradarbiavimo koordinatorius, Teisės ir civilinės metrikacijos skyrius

Kraitelį gaus šeimos, sulaukusios kūdikio

1.2. Skatinti nevyriausybinių organizacijų veiklą, iniciatyvą, atsakomybę ir partnerystę teikiant socialines paslaugas savivaldybės gyventojams

1.2.1. finansuoti Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje projektus

 

 

 

 

4,2 SB*

20,5 VB**

 

 

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės neįgaliųjų draugija,

VšĮ LASS pietvakarių centras

Įvairių socialinių grupių gyventojai gaus nestacionarias socialines paslaugas, didės jų užimtumas, bus patenkintas bendravimo poreikis, pagerės jų gyvenimo kokybė

 

1.2.2. Bendradarbiauti su nevyriausybinėmis organizacijomis teikiant socialines paslaugas

6,4 SB*

 

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Vilkaviškio vyskupijos „Carito“ Kalvarijos vaikų dienos centras „Žiniukas“,VšĮ „Galimybių laukas“,:

Jungėnų vaikų dienos centras „Žiburys“ , Sangrūdos vaikų dienos centras „Kartu – smagu“

Vaikų dienos centrų veiklos užtikrinimas, vaikų užimtumo didinimas

 

1.3. Plėsti nestacionarias socialines ir kompleksines paslaugas šeimai bendruomenėje efektyviai naudojant ES struktūrinių fondų lėšas

1.3.1. Priemonė Nr. 08.4.1-ESFA-V-418 „Integrali pagalba į namus“

 

Projekto vertė 218,4

ES***

 

Savivaldybės administracijos Ekonominės plėtros ir investicijų skyrius, Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos socialinių paslaugų centras

 

Didinimas bendruomenėje teikiamų paslaugų prieinamumą ir kokybę, plėtoti paslaugas šeimai, projekto įgyvendinimo metu integrali pagalba (socialinė globa ir slauga) namuose bus teikiama neįgaliems vaikams, neįgaliems darbingo amžiaus ir senyvo amžiaus asmenims

 

1.3.2. Priemonė Nr. 08.4.1-ESFA-V-416 „Kompleksinės paslaugos šeimai“

 

Projekto vertė 206,8

ES***

 

Savivaldybės administracijos Ekonominės plėtros ir investicijų skyrius, Socialinių reikalų skyrius,

Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, Kalvarijos socialinių paslaugų centras,

Vilkaviškio vyskupijos „Caritas“

Didinimas bendruomenėje teikiamų paslaugų prieinamumą ir kokybę, plėtojimas paslaugų šeimai teikiant kompleksines paslaugas šeimoms ir jų vaikams.

Asmeninio asistento paslaugų teikimas neįgaliesiems įgalinant jų savarankiškumą ir užtikrinant jų gyvybines veiklos funkcijas

2 tikslas – stacionarių socialinių paslaugų plėtra ir kokybės gerinimas

 

Uždaviniai

 

Priemonės

Lėšos

(tūkst. Eur),

finansavimo šaltiniai

 

Atsakingi vykdytojai

 

Planuojamas rezultatas

2.1. Užtikrinti kokybiškų stacionarių socialinių paslaugų teikimą savivaldybės gyventojams

2.1.1. ilgalaikės / trumpalaikės socialinės globos paslaugų teikimas

be tėvų globos likusiems vaikams

110,0 VB**

230,5 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai,

Vilijampolės vaikų ir jaunimo socialinės globos namai, vaikų globa šeimose.

Ilgalaikių / trumpalaikių socialinės globos paslaugų teikimas vaikams

 

2.1.2. Socialinio globėjo, budinčio globotojo paslaugų teikimas likusiems be tėvų globos vaikams, kurių amžius nuo gimimo iki 18 metų

12,0 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai

Ilgalaikių / trumpalaikių socialinės globos paslaugų teikimas vaikams

 

2.1.3. ilgalaikės / trumpalaikės socialinės globos paslaugų teikimas suaugusiems neįgaliems ir senyvo amžiaus asmenims, vaikams su negalia

131,2 VB**

128,7 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos globos ir užimtumo centras, Kalvarijos socialinės globos namai, Suvalkijos socialinės globos namai, Didvyžių socialinės globos namai, Prūdiškių socialinės globos namai, Marijampolės specialieji globos namai, Linkuvos socialinės globos namai, Vilijampolės socialinės globos namai, VšĮ Tautos blaivybės fondas,VšĮ „Senevita“,VĮ švč. Marijos globos namai, VšĮ Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo globos namai, Aknystos socialinės globos namai, VšĮ Lietuvos reabilitacijos ir slaugos centras,

VšĮ Kalvarijos ligoninė

Ilgalaikių / trumpalaikių socialinės globos paslaugų teikimas suaugusiems neįgaliems ir senyvo amžiaus asmenims

 

2.1.4. slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų, apnakvindinimo, išblaivinimo ir kitų socialinių paslaugų teikimas

60,0 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, VšĮ Kalvarijos ligoninė

Slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų teikimas savivaldybės gyventojams, apnakvindinimo, išblaivinimo ir kitų socialinės atskirties paslaugų teikimas Kalvarijos ligoninėje

 

2.1.5. socialinės priežiūros paslaugas asmenims (šeimoms) ir jų vaikams, patekusiems į krizinę situaciją, suteikiant socialines paslaugas ir pagalbą, konsultacijas bei skatinant atkurti ryšius su supančia aplinka užtikinimas

33,2 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai

Asmenys (šeimos) ir jų vaikai, patekę į krizinę situaciją, gaus socialines paslaugas ir pagalbą, konsultacijas, bus skatinami atkurti ryšius su supančia aplinka

 

2.1.6. Priemonė Nr. 08.4.1.1.-CPVA-V-427 „Institucinės globos pertvarka: investicijos į infrastuktūrą“

Projekto vertė 124,4

ES***

Savivaldybės administracijos Ekonominės plėtros ir investicijų skyrius, Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai,VšĮ „Galimybių laukas“ -Sangrūdos vaikų dienos centras „Kartu – smagu“.

Bendruomeninių vaikų globos namų ir vaikų dienos centrų tinklo plėtra

 

2.1.7. Priemonė Nr. 08.4.1-ESFA-V-405 „Institucinės globos pertvarka“

Projekto vertė 98,1 ES***

 

Savivaldybės administracijos Ekonominės plėtros ir investicijų skyrius, Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namai

Pagalbos vaikui ir šeimai, globėjams (rūpintojams) sistemą, kuri užtikrintų ir sudarytų galimybes kiekvienam vaikui augti saugioje ir jo raidai palankioje biologinėje, jos nesant – įtėvių, globėjų šeimoje

3 tikslas – socialinių paslaugų plėtra socialinės rizikos asmenims

Uždaviniai

Priemonės

Lėšos

(tūkst. Eur),

finansavimo šaltiniai

Atsakingi vykdytojai

Laukiamas rezultatas

3.1. Suteikti socialinę pagalbą socialinę atskirtį išgyvenantiems asmenims

3.1.1. atvejo vadybos/socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugų teikimas socialinės rizikos šeimoms ir jose augantiems vaikams

138,4 VB**

60,2 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, seniūnijos, Kalvarijos socialinių paslaugų centras

Atvejo vadybos/socialinių įgūdžių ugdymo ir palaikymo paslaugos planuojamos teikti 70 šeimų

 

 

3.1.2. programų, teikiančių socialinę pagalbą socialinę atskirtį išgyvenantiems asmenims, finansavimas

 

dalis vienkartinėms pašalpoms skirtų lėšų

 

 

 

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius

 

 

 

Pagalba asmenims, patyrusiems socialinę atskirtį

 

 

 

3.1.3.užimtumo skatinimo ir motyvavimo paslaugų nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims teikimas

83,3 VB

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Kalvarijos savivaldybės seniūnai, Marijampolės užimtumo tarnyba

Užimtumo skatinimo ir motyvavimo nedirbantiems ir socialinę paramą gaunantiems asmenims paslaugų teikimas Kalvarijos savivaldybės gyventojams

3.1.4. priklausomybių mažinimo motyvacijos didinimas ir kompleksinių paslaugų teikimas

3,0 SB*

Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, Marijampolės visuomenės sveikatos biuras

Gydymo, prevencinių kompleksinių paslaugų teikimas Kalvarijos savivaldybės gyventojams

 

Šaltinis – Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius.

* – savivaldybės biudžeto lėšos;

** – valstybės biudžeto lėšos;

*** Europos Sąjungos lėšos.

 

 

 

 

 

11. Valstybinių socialinių paslaugų poreikis 2020 m.

 

Eil. Nr.

Socialinių paslaugų rūšys pagal žmonių socialines grupes

Socialinės globos įstaiga

Mastas

(vietų sk.)

1.

Ilgalaikė socialinė globa

 

 

1.1.

Ilgalaikė socialinė globa neįgaliems asmenims

Asmenų su proto negalia socialinės globos įstaigos

2

2.

Trumpalaikė socialinė globa

Asmenų su proto negalia socialinės globos įstaigos

-

3.

Kitos socialinės paslaugos

-

-

Šaltinis – Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius.

 

IV. FINANSAVIMO PLANAS

 

 

12. Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai

 

Eil. Nr.

 

Socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai

Pagal faktines išlaidas

(tūkst. Eur)

Pagal planines išlaidas (tūkst. Eur)

2017 m.

2018 m.

2019 m.

2020 m.

1.

Savivaldybės biudžeto išlaidos socialinėms paslaugoms (tūkst. Eur)

544,8

599,0

691,8

757,6

1.1.

palyginti su bendru savivaldybės biudžetu (proc.)

6,3

6,3

6,5

6,2

2.

LR valstybės biudžeto specialiosios tikslinės dotacijos (tūkst. Eur)

281,89

418,1

335,1

491,6

 

iš jų:

 

 

 

 

2.1.

socialinės rizikos šeimų socialinei priežiūrai organizuoti

61,3

92,5

120,4

138,4

2.2.

asmenų su sunkia negalia socialinei globai organizuoti

101,75

215,3

111,5

243,2

2.3.

vaikų globos (rūpybos) išmokoms

118,84

110,3

103,2

110,0

3.

ES struktūrinių fondų lėšos (tūkst. Eur)

292,8

533,72

631,12

647,4

4.

Asmenų mokėjimai už socialines paslaugas (tūkst. Eur)

108,7

113,3

111,5

151,8

5.

Kitos lėšos (tūkst. Eur)

-

-

-

-

 

Iš viso (tūkst. Eur)

1 228,19

1 664,12

1 769,52

2 048,4

Šaltinis – Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius.

 

12.1. Socialinių paslaugų finansavimo šaltinių įvertinimas

 

Pagrindiniai socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai – savivaldybės bei valstybės biudžetų lėšos ir parama iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Finansavimo šaltinių paskirstymas analizuojamas 12 p. Nevyriausybinės organizacijos savo veiklą vykdo naudodamos ir kitus finansavimo šaltinius – organizacijos narių mokestį, 2 proc. gyventojų pajamų mokesčio paramą, rėmėjų lėšas ir kt.

2020 m. socialinių paslaugų teikimui įgyvendinimui planuojama panaudoti numatytus asignavimus.

 

13. Socialinių paslaugų finansavimo iš savivaldybės biudžeto būdai

 

 

 

Eil. Nr.

Finansavimo būdai

Lėšos

(tūkst. Eur)

2019 m.

(faktas tūkst. Eur)

2020 m.

(planas tūkst. Eur)

1.

Socialinių paslaugų pirkimas

-

-

2.

Tiesioginis socialinių paslaugų įstaigų finansavimas

663,8

723,2

 

iš jo:

 

 

2.1.

savivaldybės pavaldumo įstaigoms

563,8

623,2

2.2.

valstybinių socialinių paslaugų įstaigoms pagal lėšų kompensavimo sutartis

100,0

100,0

2.3.

nevyriausybinių organizacijų įstaigoms pagal lėšų kompensavimo sutartis

-

-

3.

Savivaldybės biudžeto lėšos, skirtos nevyriausybinėms organizacijoms

29,0

20,0

4.

Finansavimas socialinių paslaugų programoms vykdyti

26,0

63,0

 

Iš viso:

718,8

806,2

Šaltinis – Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius.

 

14. Lėšos, reikalingos žmogiškųjų išteklių plėtrai

 

Siekiant užtikrinti kokybišką socialinių paslaugų administravimą ir teikimą, socialinių paslaugų plėtrą kaimiškose savivaldybės teritorijose, jų organizavimo ir teikimo kokybę, būtina stiprinti ir didinti žmogiškuosius išteklius.

Efektyvinant socialinių paslaugų organizavimą, būtina skatinti socialinio darbuotojo kvalifikacijos kėlimą, plėtoti bendradarbiavimą su kitomis įstaigomis, intensyvinti Kalvarijos socialinių paslaugų centro, Kalvarijos globos ir užimtumo centro ir Kalvarijos savivaldybės šeimos globos namų vykdomos veiklos viešinimą (per masinės informacijos priemones, susitikimus, pasitarimus, seminarus ir kt.

 

15. Savivaldybės finansinių galimybių palyginimas su numatytų priemonių finansavimu

 

Kalvarijos savivaldybėje gyvena įvairių socialinių grupių asmenys, kuriems reikia nuolatinės ar vienkartinės socialinės paramos ir socialinės paslaugos. Daugeliui jų užtikrinamos kokybiškos socialinės paslaugos, tačiau, kaip ir kitos savivaldybės, Kalvarijos savivaldybė neturi tiek finansinių ir žmogiškųjų išteklių, kad visiems esamiems ir potencialiems socialinių paslaugų gavėjams galėtų užtikrinti aukštos kokybės socialinių paslaugų teikimą. Dėl šios priežasties išskiriamos prioritetinės socialinių paslaugų plėtros kryptys, finansinės galimybės atitinka 10 p. numatytų priemonių finansavimą.

 

15.1. Savivaldybės organizuojamų socialinių paslaugų įvertinimas

 

Vadovaujantis Socialinių paslaugų įstatymu, pagal esamą savivaldybėje socialinių paslaugų infrastuktūrą socialinės paslaugos organizuojamos savivaldybės gyventojams, atsižvelgiant į individualius jų interesus ir poreikius. Savivaldybėje organizuojamų socialinių paslaugų analizė pateikta 6.1 pp.

Kalvarijos savivaldybėje nėra įstaigos, kur būtų teikiamos laikino apnakvindinimo paslaugos suaugusiems rizikos asmenims, ar savarankiško gyvenimo namų. Tačiau šioms paslaugoms užtikrinti savivaldybėje VšĮ Kalvarijos ligoninė vykdo programą „Slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų teikimas savivaldybės gyventojams, apnakvindinimo, išblaivinimo ir kitų socialinės atskirties paslaugų teikimas Kalvarijos ligoninėje“, finansuojamą iš savivaldybės biudžeto lėšų.

Kalvarijos savivaldybėje tikslinga plėsti socialinių paslaugų šeimoje ir bendruomenėje teikimą (vaikų dienos centrų veikla, budinčių globotojų/socialinių globėjų paslaugos – vaikams, netekusiems tėvų globos, ir kt.).

 

V. PLĖTROS VIZIJA IR PROGNOZĖ

 

16. Socialinių paslaugų plėtros vizija

 

Išplėtotas socialinių paslaugų tinklas tenkins bendruomenės narių poreikius socialinėms paslaugoms, sumažės socialinės atskirties ir užimtumo problemos. Didėjanti socialinių darbuotojų darbo patirtis ir kompetencija pagerins teikiamų socialinių paslaugų kokybę.

 

17. Prognozuojamos socialinės paslaugos

 

Kalvarijos savivaldybėje planuojama kuo daugiau socialinių paslaugų teikti asmens namuose. Šiam poreikiui patenkinti Kalvarijos savivaldybė įgyvendina projektą pagal Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2015 m. gruodžio 21 d. įsakymu Nr. A1-774 „Dėl 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonės Nr. 08.4.1-ESFA-V-418 „Integrali pagalba į namus“ projektų finansavimo sąlygų aprašo patvirtinimo“ patvirtintą 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonės Nr. 08.4.1-ESFA-V-418 „Integrali pagalba į namus“ projektų finansavimo sąlygų aprašą. Įgyvendinant projektą pradėtos teikti integralios pagalbos paslaugos Kalvarijos savivaldybėje.

Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2016 m. kovo 10 d. įsakymu Nr. A1-133 „Dėl kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai 2016-2020 m. veiksmų plano patvirtinimo“ patvirtintą Kompleksiškai teikiamų paslaugų šeimai 2016-2020 m. veiksmų planą, į Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2016 m. liepos 15 d. įsakymu Nr. A1-364 patvirtintą 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonės Nr. 08.4.1.-ESFA-V-416 „Kompleksinės paslaugos šeimai“ projekto finansavimo sąlygų aprašą, Kalvarijos savivaldybėje teikiamos kompleksinės paslaugos šeimai, pradėtos teikti asmeninio asistento paslaugos.

Įgyvendinant  Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2018 m. rugpjūčio 31 d. įsakymu Nr. A1-457 patvirtinto 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonės Nr. 08.1.1-CPVA-V-427 „Institucinės globos pertvarka: investicijos į infrastruktūrą“ projektų finansavimo sąlygų aprašo Nr. 1 „Bendruomeninių vaikų globos namų ir vaikų dienos centrų tinklo plėtra“, Kalvarijos savivaldybėje įgyvendinamas projektas„Bendruomeninių vaikų globos namų ir vaikų dienos centrų tinklo plėtra Kalvarijos savivaldybėje“.

Plėtojant socialinių paslaugų sistemą Kalvarijos savivaldybėje tikimasi, jog prioritetinės socialinių paslaugų gavėjų grupės gaus jų poreikius tenkinančias socialines paslaugas.

 

18. Savivaldybės biudžeto augimo perspektyva ir numatomas pokytis

 

Plėtojant socialinių paslaugų infrastruktūrą lėšų poreikis socialinėms paslaugoms finansuoti augs atsižvelgiant į planuojamą paramą iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. Per 2014-2020 m. didėjant planuojamam socialinių paslaugų gavėjų skaičiui ir plečiantis socialinių paslaugų tinklui, socialinėms paslaugoms finansuoti skiriamos lėšos, prognozuojama, augs kasmet. Numatoma, kad pagrindiniai socialinių paslaugų finansavimo šaltiniai bus Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, savivaldybės biudžeto, Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir kitų šaltinių lėšos. Planuojama savivaldybės biudžeto lėšomis remti nevyriausybinių organizacijų, prisidedančių prie socialinių paslaugų teikimo plėtros, iniciatyvas. Atsižvelgiant į tai, kad Kalvarijos savivaldybėje gyvena vis daugiau pensinio amžiaus žmonių, būtina plėsti teikiamų nestacionarių socialinių paslaugų spektrą.

 

19. Išteklių prognozė ateinantiems trejiems metams

 

Siekiant geresnio socialinių paslaugų poreikio tenkinimo, numatoma plėsti socialinių paslaugų rūšis pagal Socialinių paslaugų katalogą toms grupėms, kurioms socialinių paslaugų poreikis nepatenkintas ar iš dalies tenkinamas, t. y. sudaryti šeimoms/asmeniui sąlygas gauti kompleksiškai teikiamas paslaugas, užtikrinant paslaugų prieinamumą kuo arčiau šeimos gyvenamosios vietos, bus teikiamos globėjų (rūpintojų) ir įtėvių paieškos, rengimo, atrankos, konsultavimo ir pagalbos jiems paslaugos.

Siekiant geresnio socialinių paslaugų poreikio nustatymo ir tenkinimo, numatomas socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimas, modernizuojant savivaldybės socialinių paslaugų įstaigas, didinant organizuojamų socialinių paslaugų finansavimą. 

 

20. Siūlomos plėsti regioninės socialinės paslaugos, jų rūšys ir prognozuojamas mastas

 

Socialinių paslaugų rūšys (nurodomos pagal žmonių socialines grupes)

Socialinių paslaugų mastas (vietų skaičius)

Socialinė globa proto ir psichikos negalią turintiems asmenims

2

Šaltinis – Kalvarijos savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius.

 

VI. PLANO ĮGYVENDINIMO PRIEŽIŪRA

 

21. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūros vykdytojai

 

Socialinių paslaugų planą įgyvendina Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrius, atsakingas už socialinių paslaugų organizavimo administravimą, kartu su kitais Savivaldybės administracijos padaliniais bei savivaldybės socialinių paslaugų įstaigomis.

 

22. Socialinių paslaugų plano įgyvendinimo priežiūros etapai ir įvertinimo rezultatai

 

Įgyvendinant Socialinių paslaugų planą, jo įgyvendinimo rezultatai aptariami pagal poreikį, kartu su socialinių paslaugų įstaigų vadovais ir nevyriausybinių organizacijų atstovais. Vertinant aptariamos susidariusios kliūtys planui įgyvendinti, pasiekti rezultatai, ieškoma būdų kliūtims šalinti.

 

23. Pasiektų rezultatų, tikslų ir uždavinių analizė, numatytų vykdyti priemonių efektyvumas

 

Pasiektų rezultatų, tikslų ir uždavinių analizė, numatytų vykdyti priemonių efektyvumas bus vertinamas analizuojant pasiektus rezultatus, tikslus ir uždavinius. Planuojama peržiūrėti:

 

1.         Savivaldybės biudžeto išlaidos per metus socialinėms paslaugoms, tenkančios vienam savivaldybės gyventojui (Eur).

2.         Valstybės skirtų dotacijų santykis su savivaldybės biudžeto lėšomis, skiriamomis socialinėms paslaugoms (proc.).

3.         Vietų skaičiaus stacionariose socialinių paslaugų įstaigose santykis su vietų skaičiumi (maksimaliu lankytojų skaičiumi per dieną) nestacionariose socialinių paslaugų įstaigose.

4.         Socialinių paslaugų (įskaitant bendrąsias socialines paslaugas) gavėjų skaičiaus santykis su bendru savivaldybės gyventojų skaičiumi (proc.).

5.         Socialinės globos ir socialinės priežiūros gavėjų skaičiaus santykis su bendru savivaldybės gyventojų skaičiumi (proc.).

6.         Regioninių socialinių paslaugų gavėjų skaičiaus santykis su kitų socialinių paslaugų (išskyrus bendrąsias socialines paslaugas) gavėjų skaičiumi.

7.         Socialinių darbuotojų ir socialinių darbuotojų padėjėjų skaičius savivaldybėje, tenkantis 10 tūkst. gyventojų.

8.         Socialinių paslaugų poreikio patenkinimo procentas asmenų (šeimų), kuriems patenkintas socialinių paslaugų poreikis, santykis su asmenų (šeimų) skaičiumi, kuriems įvertintas socialinių paslaugų poreikis.

Sėkmingam socialinių paslaugų teikimui numatoma bendradarbiauti su įvairiomis ir organizacijomis, siekiant gerinti socialines paslaugas gaunančių asmenų gyvenimo kokybę.

_______________________________