VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL PREKYBOS ŪKINIAIS GYVŪNAIS TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2015 m. gruodžio 11 d. Nr. B1-1093

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalimi, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 3 straipsnio 9 dalies 8 punktu ir siekdamas užtikrinti vietinėje rinkoje parduodamų ūkinių gyvūnų sveikatą ir gerovę:

1. T v i r t i n u pridedamą Prekybos ūkiniais gyvūnais tvarkos aprašą.

2. N u s t a t a u, kad:

2.1. šis įsakymas įsigalioja 2016 m. gegužės 1 d.;

2.2. atsakingi turgaviečių, kuriose prekiaujama ūkiniais gyvūnais, asmenys ne vėliau kaip per 1 mėnesį po šio įsakymo įsigaliojimo turi pateikti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniams padaliniams prašymus dėl veterinarinio patvirtinimo.

3. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Valstybinės veterinarijos tarnybos direktoriaus 1999 m. birželio 18 d. įsakymą Nr. 4-162 „Dėl Prekybos naminiais gyvūnais taisyklių patvirtinimo“.

4. P a v e d u:

4.1. įsakymo vykdymą Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniams padaliniams;

4.2. įsakymo vykdymo kontrolę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojui pagal administruojamą sritį ir Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriui.

 

 

 

Direktorius                                                                                                         Jonas Milius

 


 

PATVIRTINTA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus  2015  m. gruodžio  11  d. 

įsakymu Nr. B1-1093

 

PREKYBOS ŪKINIAIS GYVŪNAIS TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.    Prekybos ūkiniais gyvūnais tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) nustato veterinarijos reikalavimus vietinėje rinkoje parduodamiems ūkiniams gyvūnams, turgavietėms, prekybai ūkiniais gyvūnais turgavietėse. 

2.    Parduoti ūkinius gyvūnus vietinėje rinkoje galima:

2.1. Tvarkos aprašo reikalavimus atitinkančiose turgavietėse, kurios yra įrengtos savivaldybių administracijos direktorių sprendimais nustatytose vietose;

2.2. ūkinių gyvūnų laikymo vietose. Jeigu privalomai registruojami ūkiniai gyvūnai parduodami ūkinių gyvūnų laikymo vietose, jos turi būti registruotos Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2003 m. birželio 16 d. įsakymu Nr. 3D-234 „Dėl Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašas), nustatyta tvarka;

2.3. veterinarinį patvirtinimą turinčiuose ir specialiųjų teisės aktų reikalavimus atitinkančiuose ūkinių gyvūnų surinkimo centruose, prekiautojo ūkiniais gyvūnais patalpose;

2.4. prekybos naminiais paukščiais ir vienadieniais paukščiukais vietose, nustatytose savivaldybių administracijos direktorių sprendimais, vadovaujantis Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2015 m. balandžio 14 d. įsakymu Nr. B1-336 „Dėl naminių paukščių prekybos vietinėje rinkoje“.

3.    Tvarkos aprašas taikomas ūkio subjektams (įskaitant turgavietes, kuriose prekiaujama ūkiniais gyvūnais), parduodantiems ūkinius gyvūnus vietinėje rinkoje.

4.    Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

4.1. Atsakingas turgavietės asmuo turgavietės savininkas ar kitais pagrindais turgavietę valdantis asmuo arba jų įgaliotas asmuo, atsakingas už turgavietės veiklą.

4.2. Turgavietė – teritorijų planavimo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka prekybos veiklai suformuota lauko teritorija, pritaikyta prekybai nuo laikinųjų prekybos įrenginių (prekystalių, vežimėlių), iš automobilių, stoginėse, paviljonuose ir kituose joje pastatytuose statiniuose (įskaitant laikinus), kurioje nuolat arba tam tikromis savaitės dienomis fiziniai ir juridiniai asmenys, sumokėję prekyvietę administruojančio asmens nustatytą mokestį, parduoda žemės ūkio ir maisto produktus, gyvus gyvūnus, miško gėrybes, augalus ir kitas ne maisto, taip pat naudotas prekes.

4.3. Ūkinis gyvūnas – gyvūnas, laikomas ar veisiamas maistui, kailiams, vaistams ir kitai produkcijai gauti, darbo ir kitais ūkininkavimo tikslais.

4.4. Vietinė rinka – Lietuvos Respublikos teritoriją apimanti rinka.

4.5. Kitos Tvarkos apraše vartojamos sąvokos atitinka sąvokas, vartojamas Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatyme, Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme, Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimuose, patvirtintuose Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. balandžio 20 d. įsakymu Nr. B1-349 „Dėl Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimų patvirtinimo“ (toliau – Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimai), Prekybos avimis ir ožkomis veterinarijos reikalavimuose, patvirtintuose Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. kovo 16 d. įsakymu Nr. B1-208 „Dėl Prekybos avimis ir ožkomis veterinarijos reikalavimų patvirtinimo“, ir kituose teisės aktuose.

 

II SKYRIUS

VETERINARIJOS REIKALAVIMAI PARDUODAMIEMS ŪKINIAMS GYVŪNAMS

 

5.    Vietinėje rinkoje parduodami ūkiniai gyvūnai neturi turėti gyvūnų užkrečiamųjų ligų klinikinių požymių ir turi būti iš gyvūnų laikymo vietų arba teritorijų, kurioms netaikomi apribojimai dėl gyvūnų užkrečiamųjų ligų, kurioms imlūs parduodami ūkiniai gyvūnai, pasireiškimo.

6.    Vietinėje rinkoje parduodami ūkiniai gyvūnai turi būti užregistruoti ir suženklinti, kaip nustatyta Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos apraše.

7.    Vietinėje rinkoje parduodami galvijai turi būti iš oficialiai neužkrėstos tuberkulioze ir enzootine galvijų leukoze bandos, o jeigu tai nekastruoti buliai, jie turi būti iš oficialiai neužkrėstos brucelioze bandos, kaip nustatyta Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimuose.

8.    Vietinėje rinkoje parduodamos kiaulės turi atitikti Prekybos galvijais ir kiaulėmis veterinarijos reikalavimus, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2015 m. spalio 15 d. įsakymą Nr. B1-952 „Dėl afrikinio kiaulių maro stebėsenos ir kontrolės priemonių“ ir kitus teisės aktus.

9.    Šio skyriaus reikalavimus taip pat turi atitikti tiesiogiai iš ūkinių gyvūnų laikymo vietų parduodami ūkiniai gyvūnai.

 

III SKYRIUS

VETERINARIJOS REIKALAVIMAI TURGAVIETĖMS

 

10.  Turgavietės, kuriose prekiaujama ūkiniais gyvūnais, turi turėti veterinarinį patvirtinimą, suteiktą vadovaujantis Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašu, patvirtintu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2005 m. kovo 1 d. įsakymu Nr. B1-146 „Dėl Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ (toliau – Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašas). Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau – VMVT) informaciją apie turgavietes, kurioms suteiktas veterinarinis patvirtinimas, skelbia Licencijų informacinėje sistemoje.

11.  Turgavietės, kurioje numatoma prekiauti ūkiniais gyvūnais, atsakingas asmuo turi kreiptis Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo nustatyta tvarka į VMVT teritorinį padalinį, kurio kontroliuojamojoje teritorijoje yra turgavietė, ir jam pateikti Prašymą dėl veterinarinio patvirtinimo (Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo 4 priedas). Prie Prašymo dėl veterinarinio patvirtinimo turi būti pridedami Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašo 9.2.1 ir 9.2.2 papunkčiuose nurodyti dokumentai ir savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimo, kuriuo nustatoma turgavietės vieta, kopija. Turgavietės teritorijos schemoje turi būti pažymėta prekybai ūkiniais gyvūnais skirta teritorijos dalis (toliau – ūkinių gyvūnų prekybos vieta). Technologinio proceso aprašyme turi būti nurodyta, kokiais ūkiniais gyvūnais turgavietėje bus prekiaujama, kokiu būdu bus prekiaujama ūkiniais gyvūnais (ar bus prekiaujama iš transporto priemonių, ar į turgavietę atvežti ūkiniai gyvūnai bus iškraunami iš transporto priemonių ir pan.), kokiomis dienomis ir valandomis bus prekiaujama ūkiniais gyvūnais, kaip bus užtikrinamas Tvarkos aprašo 30–31 punktų vykdymas, kaip bus tvarkomas po prekybos ūkiniais gyvūnais susidaręs mėšlas (kai leidžiama ūkiniais gyvūnais prekiauti ne patalpose ir ne iš kelių transporto priemonių), ūkinių gyvūnų prekybos vietos ir kaip bus užtikrinamas ūkiniams gyvūnams girdyti reikalingo vandens tiekimas.

12.     Turgavietėms veterinarinis patvirtinimas suteikiamas atlikus ūkinių gyvūnų prekybos vietos patikrinimą ir nustačius, kad jos atitinka Tvarkos aprašo reikalavimus. Veterinarinis patvirtinimas sustabdomas bei panaikinamas, veterinarinio patvirtinimo sustabdymas panaikinamas, turgavietės veiklos ar duomenų pakeitimai įforminami vadovaujantis Valstybinės veterinarinės kontrolės subjektų, išskyrus maisto tvarkymo subjektus, veterinarinio patvirtinimo ir įregistravimo tvarkos aprašu.

13.  Ūkinių gyvūnų prekybos vieta turi:

13.1.    būti aptverta tvora (medine, tinkline ir kt.) ar atitverta statiniais taip, kad į ją nekontroliuojamai negalėtų patekti ūkiniai gyvūnai, gyvūnai augintiniai, bešeimininkiai, bepriežiūriai ar laukiniai gyvūnai;

13.2.    turėti atskirą įvažiavimą / išvažiavimą, siekiant užtikrinti, kad į ją nekontroliuojamai negalėtų įvažiuoti / išvažiuoti transporto priemonės. Įvažiavimas į ūkinių gyvūnų prekybos vietą turi būti įrengtas taip, kad prireikus būtų galima atlikti visų į ją įvažiuojančių transporto priemonių ar jų ratų dezinfekciją;

13.3.    turėti atskirą įėjimą, siekiant užtikrinti, kad prireikus į ūkinių gyvūnų prekybos vietą asmenys galėtų įeiti tik perėję dezinfekcinį barjerą;

13.4.    būti ne mažesniu kaip 50 metrų atstumu nuo vietos (-ų), kurioje (-iose) prekiaujama maistu;

13.5.    būti įrengta taip, kad parduodami ūkiniai gyvūnai būtų apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių ir kitų jų gerovei ir sveikatai kenksmingų nepalankų oro sąlygų (pvz.: įrengtos stoginės, patalpos ar pan.), jeigu ūkinių gyvūnų prekybos vietoje leidžiama prekiauti ūkiniais gyvūnais ne iš transporto priemonių;

13.6.    būti įrengta taip, kad iš skirtingų gyvūnų laikymo vietų atvežti ūkiniai gyvūnai neturėtų sąlyčio vieni su kitais, jeigu ūkinių gyvūnų prekybos vietoje leidžiama prekiauti ūkiniais gyvūnais ne iš transporto priemonių.

14.  Ūkinių gyvūnų prekybos vietoje turi būti pažymėtos (sunumeruotos) atskiros prekybos vietos pagal atsakingo turgavietės asmens nustatytą schemą, kurioje turi būti nurodyti prekybos vietų numeriai.

15.  Ūkinių gyvūnų prekybos vietoje gali būti teisės aktų nustatyta tvarka prekiaujama ir gyvūnais augintiniais, taip pat pašaru ir kitomis specialiomis gyvūnų laikymui ar priežiūrai skirtomis prekėmis.

16.  Asmenys prekybai skirtus ūkinius gyvūnus į turgavietę ir ūkinių gyvūnų prekybos vietą turi atvežti transporto priemonėmis arba atnešti laikymo įrangose (pvz.: konteineriuose, narvuose).

17.  Jeigu į ūkinių gyvūnų prekybos vietą atvežtus ūkinius gyvūnus leidžiama iškrauti iš transporto priemonių (išskyrus ūkinius gyvūnus, kurie iškraunami su laikymo įranga), ir šios transporto priemonės neturi pakrovimo (iškrovimo) rampų, ūkinių gyvūnų prekybos vietoje turi būti įrengta rampa, atitinkanti 2004 m. gruodžio 22 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 1/2005 dėl gyvūnų apsaugos juos vežant ir atliekant susijusias operacijas, ir iš dalies keičiančio direktyvas 64/432/EEB ir 93/119/EB ir reglamentą (EB) Nr. 1255/97 (OL 2005 L 3, p. 1), I priedo III skyriaus 1.3 ir 1.4 papunkčių reikalavimus.

18.  Ūkinių gyvūnų prekybos vietoje arba turgavietės teritorijoje turi būti įrengtas vandentiekis.

19.  Ūkinių gyvūnų prekybos vietoje turi būti pažymėta sandari talpykla šalutiniams gyvūniniams produktams surinkti.

20.  Jeigu ūkinių gyvūnų prekybos vietoje yra įrengiamos prekybos ūkiniais gyvūnais patalpos, jos turi atitikti šiuos reikalavimus:

20.1.    jos turi būti įrengtos taip, kad skirtingų laikytojų atvežti ūkiniai gyvūnai būtų laikomi atskiruose garduose;

20.2.    joms ir gardams įrengti naudojamos medžiagos turi būti atsparios veterinariniams biocidiniams produktams (toliau – dezinfekcinės medžiagos), nekenksmingos ūkiniams gyvūnams ir žmonėms, konstrukcijų ir įrenginių paviršiai, prie kurių gali prisiliesti ūkiniai gyvūnai, turi būti lengvai plaunami ir dezinfekuojami;

20.3.    jose turi būti tinkama ventiliacija ir apšvietimas. Šiose patalpose ūkiniai gyvūnai gali būti laikomi tik prekybos dieną;

20.4.    jose turi būti vieta (patalpos) pakratams ir mėšlui laikyti;

20.5.    jose turi būti nuotekų sistema.

 

IV SKYRIUS

VETERINARIJOS REIKALAVIMAI PREKYBAI ŪKINIAIS GYVŪNAIS TURGAVIETĖSE

 

21.     Šalia parduodamų ūkinių gyvūnų turi būti jų laikytojas ar jo įgaliotas asmuo (toliau – ūkinių gyvūnų pardavėjas), kuris turi užtikrinti ūkinių gyvūnų apsaugą nuo nereikalingo streso ir tai, kad ūkiniai gyvūnai nekeltų pavojaus turgavietės lankytojams ar kitiems ūkiniams gyvūnams. Ūkinių gyvūnų pardavėjas taip pat atsako už parduodamų ūkinių gyvūnų gerovę.

22.     Prekiauti ūkiniais gyvūnais turgavietėje galima ne ilgiau kaip 6 val.

23.     Draudžiama prekiauti ūkiniais gyvūnais nešildomose turgavietės patalpose ar lauke esant žemesnei kaip –20 oC aplinkos temperatūrai, jei ūkiniai gyvūnai nėra apsaugoti nuo šalčio ir (ar) skersvėjo, ir esant aukštesnei kaip +30 oC aplinkos temperatūrai, jei ūkiniai gyvūnai nėra apsaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Prekiaujant ūkiniais gyvūnais turi būti užtikrinama jų apsauga nuo kitų sveikatai kenkiančių nepalankių oro sąlygų.

24.     Jeigu į ūkinių gyvūnų prekybos vietą atvežti ūkiniai gyvūnai laikomi narvuose, narvai turi būti tokio dydžio, kad visi juose esantys ūkiniai gyvūnai galėtų laisvai netrukdomai atsigulti.

25.     Parduodamus ūkinius gyvūnus draudžiama rišti už ragų, nosies žiedų ar supančioti kojas. Jeigu parduodami ūkiniai gyvūnai yra pririšti, jie turi būti rišami taip, kad galėtų atsigulti.

26.     Ūkinių gyvūnų pardavėjas turi užtikrinti, kad parduodami ūkiniai gyvūnai patirtų kuo mažiau streso, būtų laiku pagirdyti ir, jei reikia, pašerti (palesinti).

27.     Draudžiama prekiauti:

27.1.  neatjunkytais ir nesugebančiais savarankiškai maitintis ūkiniais gyvūnais, išskyrus kartu su motinomis parduodamus ūkinius gyvūnus;

27.2.  kliniškai nesveikais, susižeidusiais, nevisaverčiais, su akivaizdžiai matomomis genetinėmis ligomis, apsigimimais ar patologijomis ūkiniais gyvūnais.

28.     Draudžiama vežti ir laikyti ūkinius gyvūnus tokiomis sąlygomis, kurios ypač riboja jų judėjimo laisvę (pvz.: maišuose, uždarose nevėdinamose dėžėse ir pan.), ūkinius gyvūnus laikyti nevėdinamoje įrangoje, visiškoje tamsoje, parduoti ūkinius gyvūnus jaunesniems negu 16 metų asmenims be jų tėvų (globėjų) sutikimo.

29.     Į turgavietę vežamus ūkinius gyvūnus turi lydėti Lietuvos Respublikoje vežamų gyvūnų važtaraštis, kurio forma patvirtinta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2006 m. kovo 16 d. įsakymu Nr. B1-207 „Dėl Lietuvos Respublikoje vežamų gyvūnų važtaraščio ir Leidimo paskersti gyvūną skerdykloje formų patvirtinimo“ (toliau – važtaraštis), o arklinių šeimos gyvūnus ir iki 2011 m. liepos 1 d. atvestus galvijus, – ir pasai. Ūkinių gyvūnų pardavėjas pirkėjui turi išrašyti važtaraštį, kuris lydi ūkinius gyvūnus iki paskirties vietos.

30.     Turgavietės atsakingas asmuo ar kitas įgaliotas asmuo turi užtikrinti, kad:

30.1.  į ūkinių gyvūnų prekybos vietą ūkiniai gyvūnai būtų įvežami tik su važtaraščiais, o arklinių šeimos gyvūnai ir iki 2011 m. liepos 1 d. atvesti galvijai – ir su pasais;

30.2.  būtų vykdomos Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašo nuostatos;

30.3.  prekybos metu nebūtų pažeidžiami Tvarkos aprašo 21–28 punktai;

30.4.  pasibaigus prekybai ūkinių gyvūnų prekybos vieta būtų išvalyta, o patalpos – išvalytos ir išdezinfekuotos.

31.     Turgavietės, kurioje parduodami arklinių šeimos gyvūnai, kiaulės, avys, ožkos ir (ar) galvijai, atsakingas asmuo arba kitas įgaliotas asmuo:

31.1.  kontroliuoja, kad įvežami arklinių šeimos gyvūnai, kiaulės, avys, ožkos ir (ar) galvijai būtų suženklinti Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos aprašo nustatyta tvarka;

31.2.  popieriniame ar elektroniniame žurnale registruoja duomenis apie ūkinių gyvūnų prekybos vietos valymą ir dezinfekavimą (data, naudotos dezinfekcinės medžiagos pavadinimas ir kiekis, darbus atlikusio asmens vardas, pavardė ar pavadinimas);

31.3.    popieriniame ar elektroniniame žurnale registruoja duomenis apie arklinių šeimos gyvūnų, kiaulių, avių, ožkų ir (ar) galvijų įvežimą (laikytojo vardą, pavardę, bandos kodą, įvežimo datą, ūkinių gyvūnų skaičių ir individualius ženklinimo numerius) ir išvežimą (pažymi, ar ūkinių gyvūnų pardavėjas iš ūkinių gyvūnų prekybos vietos išveža tuos pačius gyvūnus, kuriuos įvežė). Jeigu iš ūkinių gyvūnų prekybos vietos ūkinius gyvūnus išsiveža pirkėjas, žurnale turi būti nurodomi jo vardas, pavardė, bandos kodas, gyvūnų skaičius ir individualūs numeriai. Tuo atveju, kai turgavietėje saugomos važtaraščių kopijos, žurnale gali būti nurodoma ūkinių gyvūnų įvežimo data ir važtaraščio registracijos numeris, kurį suteikia įvežimą kontroliuojantis turgavietės atsakingas asmuo ar kitas įgaliotas asmuo.

32.  Tvarkos aprašo 31 punkte nurodyti žurnalai ir važtaraščių kopijos (kai registruojami tik važtaraščiai) saugomi turgavietės atsakingo asmens ne mažiau kaip 3 metus ir pateikiami VMVT teritorinių padalinių pareigūnams paprašius.

 

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

33.  Turgavietės atsakingas asmuo, kitas įgaliotas asmuo, atsakingas už Tvarkos aprašo 31 punkto vykdymą (jeigu tai skirtingi asmenys), turi būti susipažinęs su ūkinių gyvūnų gerovę, prekybą, ženklinimą reglamentuojančiais teisės aktais ir šiuo Tvarkos aprašu.

 

34.  Ūkinių gyvūnų pardavėjai ir pirkėjai, pardavę ar nusipirkę ūkinius gyvūnus, turi registruoti duomenis apie ūkinių gyvūnų perkėlimą, kaip nustatyta Ūkinių gyvūnų laikymo vietų registravimo ir jose laikomų ūkinių gyvūnų ženklinimo ir apskaitos tvarkos apraše. Arklinių šeimos gyvūnų ir galvijų, atvestų iki 2011 m. liepos 1 d., pardavėjai, pardavę arklinių šeimos gyvūną ar galviją, turi perduoti pirkėjui ir arklio / galvijo pasą.

 

35.  Ūkinių gyvūnų pirkėjai gali prašyti ūkinių gyvūnų pardavėjų pateikti duomenis apie ūkinių gyvūnų sveikatos būklę.

 

36.  Naminiai paukščiai ir vienadieniai paukščiukai vietinėje rinkoje parduodami, kaip nustatyta Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2015 m. balandžio 14 d. įsakyme Nr. B1-336.

 

37.  VMVT teritoriniai padaliniai, vadovaudamiesi Veterinarijos įstatymu, 2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 882/2004 dėl oficialios kontrolės, kuri atliekama siekiant užtikrinti, kad būtų įvertinama, ar laikomasi pašarus ir maistą reglamentuojančių teisės aktų, gyvūnų sveikatos ir gerovės taisyklių (OL 2004 m. specialusis leidimas, 3 skyrius, 45 tomas, p. 200), su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 652/2014 (OL 2014 L 189, p. 1), ir kitais valstybinę veterinarinę kontrolę reglamentuojančiais teisės aktais, kontroliuoja, kaip laikomasi šio Tvarkos aprašo.

 

38.  Asmenys, pažeidę Tvarkos aprašo nuostatas, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

39.  VMVT teritorinių padalinių sprendimai, kontrolę vykdančių pareigūnų veiksmai gali būti skundžiami teisės aktų nustatyta tvarka.

_____________________________