Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2004 M. LAPKRIČIO 25 D. NUTARIMO NR. 1492 „DĖL SKAITMENINĖS TELEVIZIJOS DIEGIMO LIETUVOJE MODELIO APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2018 m. rugsėjo 4 d. Nr. 873

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. lapkričio 25 d. nutarimą Nr. 1492 „Dėl Skaitmeninės televizijos diegimo Lietuvoje modelio aprašo patvirtinimo“ ir jį išdėstyti nauja redakcija:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖ

 

NUTARIMAS

DĖL SKAITMENINĖS ANTŽEMINĖS TELEVIZIJOS DIEGIMO IR PLĖTROS LIETUVOJE MODELIO APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatymo 4 straipsnio 1 dalimi ir įgyvendindama 2017 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo (ES) 2017/899 dėl 470–790 MHz dažnių juostos naudojimo Sąjungoje (OL 2017 L 138, p. 131) 5 straipsnio 1 dalį, Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

1. Patvirtinti Skaitmeninės antžeminės televizijos diegimo ir plėtros Lietuvoje modelio aprašą (pridedama).

2. Pavesti Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerijai pagal kompetenciją kontroliuoti, kaip įgyvendinamas šiuo nutarimu patvirtintas Skaitmeninės antžeminės televizijos diegimo ir plėtros Lietuvoje modelio aprašas.

3. Pasiūlyti Lietuvos radijo ir televizijos komisijai ir Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnybai įgyvendinti Skaitmeninės antžeminės televizijos diegimo ir plėtros Lietuvoje modelio aprašo nuostatas.“

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Aplinkos ministras,

pavaduojantis susisiekimo ministrą                                                 Kęstutis Navickas

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. lapkričio 25 d. nutarimu Nr. 1492

(Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. rugsėjo 4 d. nutarimo Nr. 873  redakcija)

 

 

SKAITMENINĖS ANTŽEMINĖS TELEVIZIJOS DIEGIMO IR PLĖTROS LIETUVOJE MODELIO APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

1. Skaitmeninės antžeminės televizijos diegimo ir plėtros Lietuvoje modelio aprašas (toliau – Aprašas) nustato bendruosius skaitmeninės antžeminės televizijos diegimo ir plėtros Lietuvoje tikslus ir skaitmeninės antžeminės televizijos pertvarkos Lietuvoje eigą ir terminus.

2. Aprašas parengtas atsižvelgiant į ankstesniuose skaitmeninės antžeminės televizijos diegimo etapuose pasiektus rezultatus ir skaitmeninės antžeminės televizijos transliavimo technologijų pažangą, pasikeitusį teisinį reglamentavimą.

3. Apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Raiškioji televizija – televizija, kurios vaizdą sudaro ne mažiau kaip 25 kadrai per sekundę, kiekvieną kadrą – ne mažiau kaip 720 eilučių, o kiekvieną eilutę – ne mažiau kaip 1280 vaizdo elementų.

3.2. Skaitmeninė antžeminė televizija – televizijos programų transliavimas ir (ar) retransliavimas per antžeminę skaitmeninę televizijos stotį ar tokių stočių tinklą.

3.3. Kitos Apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos yra apibrėžtos Lietuvos Respublikos elektroninių ryšių įstatyme ir Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatyme.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI SKAITMENINĖS ANTŽEMINĖS TELEVIZIJOS DIEGIMO IR PLĖTROS TIKSLAI

4. Siekiant užtikrinti tvarią skaitmeninės antžeminės televizijos Lietuvoje plėtrą, palankią investicinę aplinką ir technologinę pažangą, skaitmeninė antžeminė televizija Lietuvoje diegiama ir plėtojama:

4.1. 174–230 MHz radijo dažnių juostoje;

4.2. 470–694 MHz radijo dažnių juostoje – bent iki 2030 m.;

4.3. 694–790 MHz radijo dažnių juostoje (toliau – 700 MHz radijo dažnių juosta) – iki 2020 m. birželio 30 d., išskyrus Aprašo 12 punkte numatytą atvejį.

5. Skaitmeninės antžeminės televizijos tinklų teikėjų ir vartotojų įrenginių techniniai sprendimai turi būti nukreipti į perspektyvinį raiškiosios televizijos diegimą ir inovatyvius technologinius sprendimus, gerinančius skaitmeninės antžeminės televizijos tinklų kokybę ir radijo dažnių (kanalų) naudojimo efektyvumą. Šiuo tikslu:

5.1. Rekomenduojama, kad nuo 2019 m. sausio 1 d. į Lietuvos rinką tiekiami skaitmeninės antžeminės televizijos vartotojų įrenginiai turėtų galimybę atkurti Lietuvos standarte LST EN 300 744 „Skaitmeninis vaizdo transliavimas (SVT). Skaitmeninės antžeminės televizijos ciklų sinchronizavimo sandara, kanalų kodavimas ir moduliavimas“ (toliau – DVB-T standartas) ir Lietuvos standarte LST EN 302 755 „Skaitmeninis vaizdo transliavimas (SVT). Antrosios kartos skaitmeninės antžeminės televizijos perdavimo sistemų ciklų sinchronizavimo sandara, kanalų kodavimas ir moduliavimas“ (toliau – DVB-T2 standartas) numatytus skaitmeninės antžeminės televizijos signalus, kuriais perduodama Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos ITU-T H.264 rekomendacijose nustatytu vaizdo glaudinimo standartu (toliau – H.264 standartas) ir Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos ITU-T H.265 rekomendacijose nustatytu vaizdo glaudinimo standartu (toliau – H.265 standartas) suglaudinta vaizdo informacija.

5.2. Skaitmeninės antžeminės televizijos tinkluose ir (ar) stotyse skatinama raiškiosios televizijos plėtra. Lietuvos radijo ir televizijos komisijai skelbiant konkursus transliavimo ir (ar) retransliavimo licencijoms gauti, pirmenybė teikiama transliuotojams, įsipareigojantiems transliuoti raiškiosios televizijos programas.

5.3. Siekiama, kad visų skaitmeninės antžeminės televizijos transliuotojų ir (ar) retransliuotojų naudojama sąlyginės prieigos sąsaja būtų vienodo standarto.

 

III SKYRIUS

SKAITMENINĖS ANTŽEMINĖS TELEVIZIJOS RADIJO DAŽNIŲ (KANALŲ) PERTVARKA

 

6. Radijo dažniai (kanalai), naudojami skaitmeninės antžeminės televizijos tinkluose ir stotyse, turi būti pertvarkyti taip, kad iki 2020 m. birželio 30 d. būtų atlaisvinta 700 MHz radijo dažnių juosta ir paskirta antžeminėms sistemoms, kuriomis būtų galima teikti belaidžio plačiajuosčio elektroninio ryšio paslaugas (toliau – pertvarka). Pertvarką vykdo Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba.

7. Ryšių reguliavimo tarnyba privalo siekti, kad su Europos Sąjungai nepriklausančiomis gretimomis valstybėmis būtų kuo greičiau susitarta dėl tarpvalstybinio radijo dažnių (kanalų) koordinavimo ir sudaryti susitarimai dėl naujų skaitmeninės antžeminės televizijos radijo dažnių (kanalų) iš 470–694 MHz radijo dažnių juostos, kurie reikalingi pertvarkai atlikti, naudojimo ir dėl elektromagnetinio suderinamumo tarp antžeminės televizijos ir belaidžio plačiajuosčio ryšio sistemų užtikrinimo 700 MHz radijo dažnių juostoje (toliau – koordinavimo susitarimai).

8. 700 MHz radijo dažnių juosta atlaisvinama ir nebenaudojama skaitmeninei antžeminei televizijai tik sudarius koordinavimo susitarimus.

9. Atsižvelgdama į sudarytus koordinavimo susitarimus Ryšių reguliavimo tarnyba formuoja 6 nacionalinės aprėpties skaitmeninės antžeminės televizijos tinklus, iš kurių ne mažiau kaip 3 turi būti pritaikyti skaitmeninės antžeminės televizijos siuntimo, transliavimo ir (ar) retransliavimo DVB-T ir DVB‑T2 standarto paslaugoms teikti, o likę – pritaikyti skaitmeninės antžeminės televizijos siuntimo, transliavimo ir (ar) retransliavimo DVB-T2 standarto paslaugoms teikti.

10. Jeigu nėra rinkos poreikio teikti televizijos programų siuntimo, transliavimo ir (ar) retransliavimo DVB-T2 standarto paslaugas, tačiau yra rinkos poreikis teikti televizijos programų siuntimo, transliavimo ir (ar) retransliavimo DVB-T standarto paslaugas daugiau kaip 3 nacionalinės aprėpties skaitmeninės antžeminės televizijos tinklais, vietoj skaitmeninės antžeminės televizijos tinklų, pritaikytų skaitmeninės antžeminės televizijos siuntimo, transliavimo ir (ar) retransliavimo DVB‑T2 standarto paslaugoms teikti, gali būti suformuotas mažesnis kiekis nacionalinės aprėpties skaitmeninės antžeminės televizijos tinklų, pritaikytų skaitmeninės antžeminės televizijos siuntimo, transliavimo ir (ar) retransliavimo DVB‑T ir DVB-T2 standarto paslaugoms teikti.

11. Radijo dažniai (kanalai) skaitmeninės antžeminės televizijos tinkluose ir stotyse pertvarkomi vadovaujantis šiomis nuostatomis:

11.1. Siekiama, kad viešajai įstaigai „Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija“ (toliau – LRT) paskirti skaitmeninės antžeminės televizijos tinklo radijo dažniai (kanalai) nebūtų keičiami.

11.2. LRT paskirtų skaitmeninės antžeminės televizijos tinklo radijo dažnių (kanalų) techniniai parametrai turi užtikrinti galimybę priimti LRT programas teritorijoje, apimančioje ne mažiau kaip 95 proc. Lietuvos teritorijos.

11.3. Siekiama, kad kuo mažiau skaitmeninės antžeminės televizijos tinkluose ir stotyse efektyviai naudojamų radijo dažnių (kanalų) būtų keičiami kitais tos pačios paskirties radijo dažniais (kanalais).

11.4. Siekiama, kad televizijos transliacijoms ir (ar) retransliacijoms perduoti nekoduotu būdu naudojami skaitmeninės antžeminės televizijos tinklai išliktų pritaikyti skaitmeninės antžeminės televizijos siuntimo DVB‑T standarto paslaugoms teikti.

12. Jeigu tam tikrose Lietuvos geografinėse vietovėse vykdant pertvarką negalima atlaisvinti 700 MHz radijo dažnių juostos dėl neišspręstų Aprašo 7 punkte nurodytų tarpvalstybinio koordinavimo klausimų, tose geografinėse vietovėse 700 MHz radijo dažnių juosta atlaisvinama per trumpiausią įmanomą terminą, kuris negali būti ilgesnis kaip vieni metai nuo koordinavimo susitarimų nuostatų taikymo pradžios dienos.

13. Jeigu kurių nors radijo dažnių (kanalų) iš 700 MHz radijo dažnių juostos naudojimas antžeminei televizijai transliuoti Lietuvoje po 2020 m. birželio 30 d. yra nesuderinamas su jų naudojimu antžeminėms sistemoms, kuriomis galima teikti belaidžio plačiajuosčio elektroninio ryšio paslaugas gretimose Europos Sąjungos valstybėse, šie radijo dažniai (kanalai) pakeičiami kitais radijo dažniais iš 470–694 MHz radijo dažnių juostos prieš išsprendžiant Aprašo 7 punkte nurodytus tarpvalstybinio koordinavimo klausimus, atsižvelgiant į Aprašo 16.1 ir 16.2 papunkčių nuostatas.

14. Skaitmeninei antžeminei televizijai naudojami radijo dažniai (kanalai) iš 700 MHz radijo dažnių juostos gali būti atlaisvinti iki Aprašo 6 punkte nustatyto termino, atsižvelgiant į Aprašo 16.1 ir 16.2 papunkčių nuostatas, jeigu ūkio subjektai yra suinteresuoti panaudoti skaitmeninei antžeminei televizijai transliuoti tam tikrose Lietuvos geografinėse vietovėse pagal Regioninį susitarimą dėl skaitmeninės antžeminės televizijos planavimo Tarptautinės telekomunikacijų sąjungos pirmajame regione (pirmojo regiono dalyje, esančioje į vakarus nuo 170° E dienovidinio ir į šiaurę nuo 40° S lygiagretės, išskyrus Mongolijos teritoriją) ir Irano Islamo Respublikoje 174–230 MHz ir 470–862 MHz radijo dažnių juostose, pasirašytą 2006 metais Ženevoje, sukoordinuotus radijo dažnius (kanalus) iš 703–733 MHz ir 758–788 MHz radijo dažnių juostų belaidžio plačiajuosčio ryšio paslaugoms teikti skaitmeninei antžeminei televizijai pritaikytomis sąlygomis ir jeigu dėl šių radijo dažnių (kanalų) atlaisvinimo ir su tuo susijusių pagrįstų išlaidų kompensavimo susitaria su skaitmeninės antžeminės televizijos radijo dažnių naudotojais.

15. 694–702 MHz ir 734–758 MHz radijo dažnių juostos gali būti naudojamos televizijos programų siuntimo, transliavimo ir (ar) retransliavimo tęstinumui užtikrinti po Aprašo 6 punkte nustatyto termino, jeigu toks naudojimas yra suderinamas su gretimose Europos Sąjungos valstybėse narėse veikiančiomis antžeminėmis radijo ryšio sistemomis, kuriomis galima teikti belaidžio plačiajuosčio ryšio paslaugas, ir radijo ryšio sistemomis, skirtomis civilinei apsaugai, pagalbai nukentėjusiesiems teikti ir nelaimių padariniams šalinti (angl. Public protection and disaster relief).

 

IV SKYRIUS

SKAITMENINEI ANTŽEMINEI TELEVIZIJAI NUMATYTŲ RADIJO DAŽNIŲ (KANALŲ) SKYRIMAS

 

16. 700 MHz radijo dažnių juostos atlaisvinimas ir laisvų (atlaisvintų) radijo dažnių (kanalų) iš 470–694 MHz radijo dažnių juostos, numatytų naudoti skaitmeninės antžeminės televizijos tinkluose ir stotyse, skyrimo procedūros vykdomos Elektroninių ryšių įstatymo ir Radijo dažnių (kanalų) skyrimo ir naudojimo taisyklių, kurias tvirtina Ryšių reguliavimo tarnybos direktorius, nustatyta tvarka, atsižvelgiant į šias nuostatas:

16.1. Skiriant radijo dažnius (kanalus) naudoti skaitmeninės antžeminės televizijos tinkluose ir (ar) stotyse siekiama kuo efektyviau juos panaudoti atsižvelgiant į Aprašo 6 punkte nurodytą pertvarkos tikslą. Jeigu Ryšių reguliavimo tarnyba, formuodama skaitmeninės antžeminės televizijos tinklus, nustato, kad tinkamiausi radijo dažniai (kanalai) yra paskirti, tačiau nenaudojami, paskirti radijo dažniai (kanalai) pakeičiami kitais tos pačios paskirties radijo dažniais (kanalais), jeigu yra tokia galimybė, arba panaikinamas leidimas juos naudoti Elektroninių ryšių įstatymo 58 straipsnio 7 dalyje nustatyta tvarka.

16.2. Jeigu nėra galimybės skirti skaitmeninės antžeminės televizijos tinkluose ir (ar) stotyse Aprašo 6 punkte nurodytą pertvarkos tikslą atitinkančių radijo dažnių (kanalų), gali būti skiriami kiti laisvi radijo dažniai (kanalai), tačiau nustatoma sąlyga, kad šie radijo dažniai (kanalai) radijo dažnių (kanalų) naudotojo lėšomis turės būti pakeisti kitais radijo dažniais (kanalais), kai pastarieji bus atlaisvinti arba kai bus sudaryti koordinavimo susitarimai.

 

V SKYRIUS

INFORMAVIMAS APIE SKAITMENINĖS ANTŽEMINĖS TELEVIZIJOS RADIJO DAŽNIŲ (KANALŲ) PERTVARKĄ

 

17. Skaitmeninės antžeminės televizijos vartotojų informavimą apie su pertvarka susijusius reikalingus atlikti veiksmus organizuoja Susisiekimo ministerija kartu su Ryšių reguliavimo tarnyba.

––––––––––––––––