LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIS TEISMAS

 

 

SPRENDIMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS KONSTITUCINIO TEISMO REGLAMENTO

PAKEITIMO IR PAPILDYMO

 

2022 m. sausio 18 d. Nr. 17B-1

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas, susidedantis iš Konstitucinio Teismo teisėjų Gintaro Godos, Vytauto Greičiaus, Danutės Jočienės, Giedrės Lastauskienės, Vytauto Mizaro, Algio Norkūno, Daivos Petrylaitės, Janinos Stripeikienės,

sekretoriaujant Daivai Pitrėnaitei,

Konstitucinio Teismo organizaciniame posėdyje apsvarstė Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento (2015 m. rugpjūčio 31 d. redakcija su vėlesniais pakeitimais) pakeitimus ir papildymus.

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo įstatymo 3 straipsniu, Konstitucinis Teismas

 

nusprendžia:

 

1. Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamentą (TAR, 2015-08-31, Nr. 13255; 2018-10-31, Nr. 17528; 2019-09-06, Nr. 14273 ir 14274; 2020-07-31, Nr. 16756):

1.1.  Pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 34 punktą ir išdėstyti jį taip:

34. Teisėjas turi saugoti savo profesijos garbę ir prestižą, negali pažeisti žmogaus teisių ir orumo. Teisėjas turi elgtis taip, kad nežemintų teisėjo vardo. Teisėjas negali savo veiksmais ar viešai kalbėdamas žeminti Konstitucinio Teismo kaip institucijos autoriteto ir reputacijos.

Kadenciją baigęs teisėjas turi saugoti pasitarimo kambario paslaptį, gerbti Konstitucinio Teismo kaip institucijos autoritetą ir reputaciją.“

1.2. Papildyti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 41 punktą trečiąja pastraipa ir išdėstyti jį taip:

41. Teisėjas, manydamas, kad yra Konstitucinio Teismo įstatymo 48 straipsnio pirmojoje dalyje nurodytų aplinkybių, kurios gali sukelti pagrįstų abejonių dėl jo nešališkumo rengiant bylą teisminiam posėdžiui ar ją nagrinėjant, privalo raštu apie tai pareikšti ir prašyti Konstitucinio Teismo spręsti jo nusišalinimo klausimą.

Jeigu Konstitucinio Teismo įstatymo 48 straipsnio pirmojoje dalyje nurodytos aplinkybės paaiškėja atliekant gauto prašymo ar paklausimo išankstinį tyrimą, teisėjas privalo raštu apie tai pareikšti ir prašyti Konstitucinio Teismo pirmininko spręsti jo nusišalinimo klausimą. Teisėjo nusišalinimo nuo išankstinio prašymo ar paklausimo tyrimo klausimą Konstitucinio Teismo pirmininko teikimu gali spręsti Konstitucinis Teismas.

Teisėjas, nusišalinęs nuo gauto prašymo ar paklausimo išankstinio tyrimo ir (arba) sprendimo dėl tokio prašymo ar paklausimo priimtinumo priėmimo, laikomas nusišalinusiu ir nuo bylos, pradėtos pagal tokį prašymą ar paklausimą, rengimo teisminiam nagrinėjimui bei bylos nagrinėjimo.“

1.3. Pakeisti ir papildyti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 42 punktą ir išdėstyti jį taip:

42. Teisėjas negali eiti jokių kitų renkamųjų arba skiriamųjų pareigų, taip pat dirbti verslo, komercijos arba kitokiose privačiose įstaigose ar įmonėse, išskyrus pedagoginį ir kūrybinį darbą. Administracinės pareigos mokymo, mokslo arba kūrybinės veiklos įstaigose yra nesuderinamos su teisėjo pareigomis.

Teisėjas gali dalyvauti tik su teisėjo nešališkumu ir nepriklausomumu suderinamoje veikloje, ši veikla neturi trukdyti tinkamai ir efektyviai vykdyti teisingumo.

Teisėjas gali Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse numatytais atvejais eiti tarptautinio teismo teisėjo ar tarptautinės viešosios teisės arbitražo nario pareigas, būti tarptautinių konstitucinės teisės ir justicijos institucijų nariu, taip pat dalyvauti su teisingumo sistemos ir teismų veiklos tobulinimu susijusiuose Europos Sąjungos, kitų tarptautinių organizacijų, užsienio valstybių finansuojamuose paramos teikimo arba Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos projektuose, kuriais siekiama prisidėti prie kitų valstybių partnerystės su Europos Sąjunga ar NATO arba jų integracijos į šias organizacijas skatinant universalių, demokratinių valstybių vertybių ir Europos Sąjungos teisės principų sklaidą.

Teisėjas negali būti jokių kitų valstybės, savivaldybių institucijų, jų patariamųjų organų narys, kitų įmonių, įstaigų, organizacijų arba asmenų gynėjas arba atstovas.

Teisėjas taip pat negali gauti jokio kito atlyginimo, išskyrus teisėjo atlyginimą ir užmokestį už pedagoginę ir kūrybinę veiklą. Atlyginimą už dalyvavimą šiame Reglamento punkte nurodytuose projektuose teisėjas gali gauti tik jeigu juose dalyvaudamas vykdo pedagoginę ar kūrybinę veiklą. Teisėjas taip pat gali gauti tarptautinio teismo teisėjo atlyginimą (kai yra derinamos Konstitucinio Teismo ir tarptautinio teismo teisėjo pareigos), tačiau tuo metu jis negali gauti Konstitucinio Teismo teisėjo atlyginimo.“

1.4. Pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 48 punktą ir išdėstyti jį taip:

48. Teismo kanceliarijos ir jos struktūrinių padalinių uždaviniai, funkcijos, veiklos organizavimas nustatomi Konstitucinio Teismo kanceliarijos nuostatuose.“

1.5. Pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 51 punktą ir išdėstyti jį taip:

51. Pagrindinius tarptautinių ryšių palaikymo principus ir kryptis nustato Konstitucinis Teismas Konstitucinio Teismo pirmininko siūlymu. Konstitucinio Teismo pirmininkas sprendžia Konstitucinio Teismo teisėjų, valstybės tarnautojų, darbuotojų siuntimo į užsienio komandiruotes klausimus.“

1.6. Pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 52 punktą ir išdėstyti jį taip:

52. Konstitucinio Teismo kancleris organizuoja tarptautinių ryšių palaikymą, užsienio valstybių delegacijų ir svečių priėmimą Konstituciniame Teisme.

1.7. Pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 111 punktą ir išdėstyti jį taip:

111. Šaukimai, pranešimai ir kvietimai pristatomi paštu. Suderinus su Konstitucinio Teismo pirmininku arba kancleriu, šaukimus gali pristatyti ir Teismo darbuotojas ar valstybės tarnautojas. Tokiu atveju šaukimo įteikimo adresatui laikas pažymimas įteikiamame šaukime ir Teismui grąžintinoje šaukimo dalyje, kurioje, patvirtinant šaukimo įteikimą, pasirašoma. Adresatui atsisakius pasirašyti, tai pažymima įteikiamame šaukime ir Teismui grąžintinoje jo dalyje, atsisakymas patvirtinamas šaukimą įteikusio asmens parašu.

Jeigu prašymas Konstituciniam Teismui buvo pateiktas elektroninių ryšių priemonėmis elektronine forma, šaukimai, pranešimai ir kvietimai pristatomi tuo pačiu būdu, kuriuo buvo pateiktas prašymas Konstituciniam Teismui. Šaukimas, panešimas ar kvietimas adresatui laikomas įteiktu kitą darbo dieną po procesinio dokumento išsiuntimo dienos.“

1.8. Pakeisti Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo reglamento 155 punktą ir išdėstyti jį taip:

155. Kadenciją baigę Konstitucinio Teismo teisėjai turi teisę Konstitucinio Teismo darbo valandomis nevaržomai lankytis Konstituciniame Teisme, naudotis Konstitucinio Teismo bibliotekos paslaugomis. Šiuo tikslu jiems išduodama vardinė elektroninė kortelė, leidžianti patekti į Konstitucinio Teismo pastatą ir judėti jame.

Kadenciją baigusiems Konstitucinio Teismo teisėjams Konstituciniame Teisme gali būti suteikiama darbo vieta, taip pat gali būti nustatomos ir kitos kadenciją baigusių Konstitucinio Teismo teisėjų teisės, apibrėžiančios buvusių teisėjų santykius su Konstituciniu Teismu.“

2. Šį Konstitucinio Teismo sprendimą paskelbti Teisės aktų registre ir Konstitucinio Teismo svetainėje.

 

Šis Konstitucinio Teismo sprendimas yra galutinis ir neskundžiamas.

 

 

 

Konstitucinio Teismo teisėjai                                                              Gintaras Goda

 

Vytautas Greičius

 

Danutė Jočienė

 

Giedrė Lastauskienė

 

Vytautas Mizaras

 

Algis Norkūnas

 

Daiva Petrylaitė

 

Janina Stripeikienė