RIETAVO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL RIETAVO SAVIVALDYBĖS KORUPCIJOS PREVENCIJOS 2018-2020 METŲ PROGRAMOS PATVIRTINIMO

 

2018 m. liepos 12 d. Nr. T1-128

Rietavas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalimi, Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 5 straipsnio 2 punktu, 7 straipsnio 4 dalimi, 16 straipsnio 2 dalies 3 punktu, Lietuvos Respublikos nacionaline kovos su korupcija 2015–2025 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Seimo 2015 m. kovo 10 d. nutarimu Nr. XII-1537 „Dėl Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 20152025 metų programos patvirtinimo“, ir atsižvelgdama į Savivaldybės korupcijos prevencijos programos rengimo rekomendacijų, patvirtintų Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus 2014 m. birželio 5 d. įsakymo Nr. 2-185 „Dėl Savivaldybės korupcijos prevencijos programos rengimo rekomendacijų patirtinimo“, 1 punktu, Rietavo savivaldybės taryba nusprendžia:

Patvirtinti Rietavo savivaldybės korupcijos prevencijos 2018–2020 metų programą (pridedama).

Sprendimas gali būti skundžiamas ikiteismine tvarka Lietuvos administracinių ginčų komisijos Klaipėdos apygardos skyriui (H. Manto g. 37, Klaipėda) arba Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka Regionų apygardos administracinio teismo Klaipėdos rūmams (Galinio Pylimo g. 9, Klaipėda) per vieną mėnesį nuo šio sprendimo paskelbimo ar įteikimo suinteresuotai šaliai dienos.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                             Antanas Černeckis

 

PATVIRTINTA

Rietavo savivaldybės tarybos

2018 m. liepos 12 d.

sprendimu Nr. T1-128

 

RIETAVO SAVIVALDYBĖS 2018-2020 METŲ KORUPCIJOS PREVENCIJOS PROGRAMA

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS PROGRAMOS NUOSTATOS

 

1. Rietavo savivaldybės (toliau – Savivaldybė) 2018-2020 m. korupcijos prevencijos programa (toliau – Programa) parengta vadovaujantis Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymu, Lietuvos Respublikos nacionaline kovos su korupcija 2015-2025 metų programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos Seimo 2015 m. kovo 10 d. nutarimu Nr. XII-1537 ir jos 2015-2019 metų priemonių ir veiksmų plano projektu, Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus 2014 m. birželio 5 d. įsakymu Nr. 2-185 patvirtintomis Savivaldybės korupcijos prevencijos programos rengimo rekomendacijomis ir kitais teisės aktais, reglamentuojančiais korupcijos prevencijos veiklą.

2. Rengiant Programą atsižvelgta į Savivaldybės 2015-2017 m. korupcijos prevencijos programos įgyvendinimo ataskaitą, jos įgyvendinimo metu iškilusius trūkumus, gyventojų apklausų rezultatus, Savivaldybės įstaigų ir gyventojų pateiktus pasiūlymus.

3. Programos tikslas – užtikrinti veiksmingą ir kryptingą korupcijos prevencijos priemonių vykdymo, koordinavimo ir korupcijos kontrolės tęstinumą Rietavo savivaldybės institucijose (Savivaldybės taryboje, Savivaldybės administracijoje), biudžetinėse ir viešosiose įstaigose, kontroliuojamose įmonėse 2018-2020 metais, šalinti sąlygas, skatinančias korupcijos atsiradimą, skatinti visuomenę reikšti nepakantumą korupcijai.

4. Programos strateginės kryptys:

4.1. korupcijos prevencija, t. y. veiksminga ir kryptinga korupcijos prevencijos priemonių sistema, orientuota į korupcijos atsiradimo ir plėtojimo prielaidų šalinimą;

4.2. antikorupcinis švietimas, t. y. antikorupcinės kultūros plėtojimas, į antikorupcinę veiklą įtraukiant visuomenę, skatinat nepakantumą korupcijai ir didinant visuomenės pasitikėjimą Savivaldybės institucijomis, biudžetinėmis ir viešosiomis įstaigomis ir kontroliuojamomis įmonėmis.

5. Programa skirta korupcijos prevencijai Rietavo savivaldybės institucijose, biudžetinėse ir viešosiose įstaigose ir kontroliuojamose įmonėse, kurių steigėja yra Rietavo savivaldybės taryba.

6. Korupcijos prevencija įgyvendinama vadovaujantis šiais principais:

6.1. Teisėtumo – korupcijos prevencijos priemonės įgyvendinamos laikantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų ir užtikrinant pagrindinių asmens teisių ir laisvių apsaugą;

6.2. Visuotinio privalomumo – korupcijos prevencijos subjektais gali būti visi asmenys;

6.3. Sąveikos – korupcijos prevencijos priemonių veiksmingumas užtikrinamas derinant visų korupcijos prevencijos subjektų veiksmus, keičiantis subjektams reikalinga informacija ir teikiant vienas kitam kitokią pagalbą;

6.4. Pastovumo – korupcijos prevencijos priemonių veiksmingumo užtikrinimas nuolat tikrinant ir peržiūrint korupcijos prevencijos priemonių įgyvendinimo rezultatus, teikiant pasiūlymus dėl atitinkamų priemonių veiksmingumo didinimo institucijai, kuri pagal savo kompetenciją įgaliota įgyvendinti tokius pasiūlymus.

7Programa parengta 3 (trejų) metų laikotarpiui, ją tvirtina Savivaldybės taryba.

 

II SKYRIUS

VEIKLOS SITUACIJOS ANALIZĖ

ANTIKORUPCINIU POŽIŪRIU

 

8. Savivaldybėje pastaraisiais metais nebuvo užfiksuota Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje nurodytų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų.

9. Tarptautinė organizacija „Transparency International“ (toliau – TI) atlieka sociologinį tyrimą „Korupcijos suvokimo indeksas“ (toliau – KSI), kuris parodo, kiek šalyje suvokiama valstybės ir savivaldybių tarnautojų ir politikų korupcija (matuojama 100 balų skalėje: 100 balų žymi labai skaidrią valstybę, 0 – labai korumpuotą). 2016 metais atlikto tyrimo duomenys parodė, kad 59 balus surinkusi Lietuva tarp Europos Sąjungos valstybių narių yra 16-oji, o pasaulio valstybių žemėlapyje užima 38 vietą. Lyginant Baltijos šalių KSI, Lietuva užima vidurinę poziciją, pirmąją vietą užleisdama Estijai (70 balų), bet aplenkdama Latviją (57 balai). Lietuvos KSI nuo 2012 metų keičiasi didėjančia tvarka, tačiau 2016 metais indekso rodiklis nebuvo didžiausias: 2012 m. – 54 balai, 2013 m. – 57 balai, 2014 m. – 58 balai, 2015 m. – 61 balas, 2016 m. – 59 balai.

10. Kitas „Transparency International“ atliekamas tyrimas „Pasaulinis korupcijos barometras“  – tai tyrimas apie požiūrį į korupciją ir korupcijos patirtį. Pasaulinio korupcijos barometro 2016 metų duomenimis, kas ketvirtas Lietuvos gyventojas per pastaruosius metus yra davęs kyšį, t. y. į klausimą „Ar jūs / jūsų šeimos narys davėte kyšį naudodamiesi tokiomis paslaugomis (sveikatos apsaugos, teismų, policijos, nedarbingumo lengvatos, kitos socialinės lengvatos, valstybės apmokamo išsilavinimo, oficialių dokumentų gavimas) per pastaruosius 12 mėnesių“ teigiamai atsakė 24 proc. apklaustų Lietuvos respondentų.

11. Lietuvos gyventojų, verslininkų ir valstybės tarnautojų požiūris į korupciją įvertinamas pasitelkiant sociologinį tyrimą „Lietuvos korupcijos žemėlapis“. 2016 metais atliekamo sociologinio tyrimo metu išnagrinėta apklaustųjų asmeninė patirtis susiduriant su korupciniais atvejais ir įvertintas Lietuvos visuomenės antikorupcinis potencialas. Tyrimo tikslas – įvertinti korupcinę situaciją Lietuvoje, uždaviniai – įvertinti tikslinių grupių požiūrį į korupciją, nustatyti respondentų korupcinę patirtį ir įvertinti antikorupcinį potencialą. 56 proc. apklaustų gyventojų ir 35 proc. verslo atstovų korupciją įvardijo aktualiausia problema Lietuvoje. Apklausos duomenys taip pat padėjo nustatyti:

11.1. 22 proc. apklaustų gyventojų ir 20 proc. apklaustų verslo atstovų mano, kad labiausiai korumpuotos institucijos Lietuvoje yra savivaldybės (daugiausiai korumpuotos – sveikatos apsaugos institucijos), o mažiausiai korumpuotos institucijos – mokymo;

11.2. net 68 proc. apklaustų gyventojų ir 48 proc. apklaustų verslo atstovų mano, kad kyšis padėtų išspręsti problemą, o 40 proc. gyventojų ir 20 proc. verslo atstovų yra pasirengę duoti kyšį;

11.3. 33 proc. apklaustų gyventojų ir 15 proc. apklaustų verslo atstovų teigia, kad teko duoti kyšį per pastaruosius 5 metus, per pastaruosius 12 mėnesių tai padaryti teko 16 proc. apklaustų gyventojų ir 5 proc. apklaustų verslo atstovų;

11.4. 23 proc. sociologiniame tyrime dalyvavusių verslo atstovų mano, kad savivaldybės gali prisidėti prie realaus korupcijos sumažinimo, tačiau gyventojai nepriskyrė savivaldybių prie institucijų ir socialinių grupių, galinčių prisidėti prie realaus korupcijos sumažinimo;

11.5. apie dalyvavimą antikorupcinėje veikloje 39 proc. sociologiniame tyrime dalyvavusių gyventojų ir 61 proc. verslo atstovų pažymėjo, kad žino, kur kreiptis, tik 23 proc. gyventojų ir 35 proc. verslo atstovų praneštų apie korupciją, o 12 proc. gyventojų ir 18 proc. verslo atstovų norėtų dalyvauti antikorupcinėje veikloje.

 

 

12. Akivaizdu, kad korupcija yra neigiamas socialinis reiškinys, keliantis grėsmę teisinei valstybei, demokratijai ir žmogaus teisėms, iškreipiantis socialinį teisingumą, keliantis pavojų valstybės valdymui, valstybės ar savivaldybių įstaigų stabilumui ir visuomenės moralei. Savivaldybės privalo prisidėti prie Lietuvos Respublikos nacionalinės kovos su korupcija 2015–2025 metų programos įgyvendinimo, korupcijos atsiradimo ir plėtojimo prielaidų šalinimo, korupcijos apraiškų naikinimo.

13. Išskirtini šie veiksniai ir Savivaldybės veiklos sritys, kuriose gali egzistuoti korupcijos pasireiškimo prielaidos:

13.1. struktūrinių padalinių veiklos nuostatų ir pareigybių aprašymų netobulumas;

13.2. viešųjų pirkimų organizavimo ir vykdymo sritis;

13.3. Savivaldybės turto (žemės sklypų, pastatų ir statinių) ir Savivaldybei priskirtos valstybinės žemės ir kito valstybės turto valdymo, naudojimo ir disponavimo sritis;

13.4. paramos viešiems ir privatiems juridiniams asmenims teikimo sritis;

13.5. kitos viešųjų ar administracinių paslaugų teikimo sritys.

14. Savivaldybėje veikia teisės aktus atitinkanti korupcijos prevencijos sistema: veiklą vykdo 5-ojo šaukimo Tarybos kadencijos laikui sudaryta Rietavo savivaldybės antikorupcijos komisija, vykdoma korupcijos prevencijos programa ir jos įgyvendinimo priemonių planas, kasmet atliekamas korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas pasirinktoje srityje, rengiamų norminių teisės aktų projektai vertinami antikorupciniu požiūriu, nuolat vykdomas antikorupcinis švietimas ir informavimas, Savivaldybės interneto svetainėje skelbiama ir nuolat atnaujinama informacija apie Savivaldybės veiklą. Vykdant korupcijos prevencijos veiklą Savivaldybėje:

14.1. veiklą vykdo 5-ojo šaukimo Tarybos kadencijos laikui sudaryta Rietavo savivaldybės antikorupcijos komisija (sudaryta Rietavo savivaldybės tarybos 2015 m. liepos 9 d. sprendimu Nr. T1-89 „Dėl Rietavo savivaldybės antikorupcijos komisijos sudarymo“), kurios tikslas – pagal kompetenciją koordinuoti Savivaldybės politikos įgyvendinimą korupcijos prevencijos srityje, išskirti prioritetines prevencijos ir kontrolės kryptis, nuosekliai įgyvendinant priemones, didinančias korupcijos prevencijos veiksmingumą. Komisija veiklą vykdo pagal Rietavo savivaldybės tarybos 2015 m. liepos 9 d. sprendimu Nr. T1-90 „Dėl Rietavo savivaldybės antikorupcijos komisijos nuostatų tvirtinimo“ patvirtintus nuostatus;

14.2. 2015–2017 metų laikotarpiu galiojo Rietavo savivaldybės kovos su korupcija 2015–2017 metų programa ir jos įgyvendinimo priemonių planas, patvirtinti Rietavo savivaldybės tarybos 2015 m. liepos 9 d. sprendimu Nr. T1-91 „Dėl Rietavo savivaldybės korupcijos prevencijos 2015-2017 metų programos patvirtinimo“. Pagal nustatytus vertinimo kriterijus įgyvendintos visos Rietavo savivaldybės kovos su korupcija 2015–2017 metų programos priemonės;

14.3. kasmet atliekamas korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas pasirinktoje srityje:

14.3.1. 2017 m. III ketvirtyje korupcijos pasireiškimo tikimybė buvo atlikta Rietavo savivaldybėje esančių pastatų ir statinių, kurie yra neprižiūrimi, apleisti ir nenaudojami arba naudojami ne pagal paskirtį, sąrašo sudarymo ir sąrašo keitimo procedūrų vykdymo srityje. Motyvuota išvada su pagrindžiančiais dokumentais pateikta Savivaldybės merui ir 2017 m. spalio 24 d. raštu Nr. R4-1435 išsiųsta STT;

14.3.2. 2016 m. III ketvirtyje korupcijos pasireiškimo tikimybė buvo atlikta Savivaldybės administracijos statybą leidžiančių dokumentų išdavimo, įmokų už savavališkos statybos įteisinimą nustatymo procedūrų organizavimo ir kontrolės ir statinių naudojimo priežiūros procedūrų organizavimo ir vykdymo kontrolės veiklos srityse. Motyvuota išvada su pagrindžiančiais dokumentais pateikta Savivaldybės merui ir 2016 m. spalio 10 d. raštu Nr. R4-1185 išsiųsta STT;

14.3.3. 2015 m. III ketvirtyje korupcijos pasireiškimo tikimybė buvo atlikta Savivaldybės turto valdymo, naudojimo, disponavimo juo ir žemės paskirties keitimo srityse. Šios veiklos sritys buvo pasirinktos įvertinus atliktų Savivaldybėje anoniminių apklausų rezultatus, kitą informaciją apie Savivaldybės vykdomą veiklą. Motyvuota išvada su pagrindžiančiais dokumentais pateikta Savivaldybės merui ir 2015 m. spalio 7 d. raštu Nr. R4-1179 išsiųsta STT;

14.4. Savivaldybėje kreiptasi į STT dėl informacijos apie asmenis, siekiančius eiti pareigas Savivaldybėje ar Savivaldybės įstaigose. 2015 m. buvo kreiptasi į Specialiųjų tyrimų tarnybą ir iš jos gauta informacija apie 3 asmenis, siekiančius eiti Savivaldybės mero pavaduotojo, Savivaldybės administracijos direktoriaus ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas, 2016 m. kreiptasi ir gauta informacija apie 1 asmenį, siekiantį eiti Rietavo sav. Tverų gimnazijos direktoriaus pareigas, 2017 m. buvo kreiptasi į Specialiųjų tyrimų tarnybą ir iš jos gauta informacija apie 2 asmenis, siekiančius eiti Rietavo sav. Rietavo miesto seniūnijos seniūno ir Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktoriaus pareigas;;

14.5. buvo atliekamas Savivaldybės tarybos ir Savivaldybės administracijos direktoriaus rengiamų norminių teisės aktų projektų vertinimas antikorupciniu požiūriu vadovaujantis Lietuvos Respublikos korupcijos prevencijos įstatymo 8 straipsnio 1 dalimi ir Teisės aktų projektų antikorupcinio vertinimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. kovo 12 d. nutarimo Nr. 243 „Dėl Teisės aktų projektų antikorupcinio vertinimo taisyklių patvirtinimo“ 1 punktu. Teisės aktų projektų vertinimą atliko Administracijos direktoriaus įsakymu paskirtas specialistas. Buvo vertinami tik norminiai teisės aktų projektai;

14.6. vykdyta Savivaldybės korupcijos prevencijos programos priemonių įgyvendinimo kontrolė. Programos įgyvendinimo priemonių vykdytojai iki kitų metų sausio 25 d. raštu pateikė specialistui, atsakingam už Programos įgyvendinimo organizavimą (koordinavimą), ataskaitas apie Programos priemonių įgyvendinimo eigą, jų veiksmingumą, nurodant, kas įvykdyta, ir priežastis, trukdančias įgyvendinti numatytas priemones. Pagal Programą įgyvendinančių vykdytojų pateiktas ataskaitas parengta Programos priemonių įgyvendinimo ataskaita. Programos priemonių įgyvendinimo analizė atliekama Antikorupcijos komisijos posėdžių metu, informacija apie Programos vykdymą skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje;

14.7. Savivaldybės  teisės aktai ir jų projektai 2015 m., 2016 m. ir 2017 m. skelbti Savivaldybės interneto svetainės www.rietavas.lt skyriuje „Teisinė informacija“, Seimo interneto sistemoje – www.tais.lrs.lt, norminiai teisės aktai – www.tar.e-tar.lt. 2015 metais paskelbti 192, 2016 m. – 192, 2017 m. – 226 Tarybos sprendimai ir jų projektai;

14.8. Savivaldybės interneto svetainėje skelbta informacija apie Savivaldybės teikiamas paslaugas, veiklą ir procedūrų aprašymai, paskelbti sąrašai įmonių, kurioms išduotos licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais ir tabako gaminiais, informacija apie vykdomus viešuosius pirkimus, Savivaldybės teritorijos planavimo procedūras, taip pat skelbta informacija apie Rietavo savivaldybės korupcijos prevencijos programos priemonių plano įgyvendinimą ir kt.;

14.9. 2015 m. iš gyventojų gauti 279, 2016 m. – 205, 2017 m. – 209 raštai. Už pavedimų įvykdymą nustatytu laiku Administracijos padaliniuose atsakingi tų padalinių vadovai, atsakymų kontrolę vykdo sekretorius-referentas. Prašymai išnagrinėjami laiku, užduočių vykdymo vilkinimo faktų neužfiksuota. Skundų dėl aplaidaus darbuotojų pareigų vykdymo negauta;

14.10. organizuoti ir vykdyti Savivaldybės administracijos tarnautojų (darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis), biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių darbuotojų mokymai, seminarai antikorupcine tema;

14.11. Savivaldybės interneto svetainėje www.rietavas.lt viešinamos galimybės ir būdai (telefonu ar el. paštu) pranešti apie Savivaldybės institucijose, įstaigose ar įmonėse pastebėtus galimus korupcijos atvejus;

14.12. Savivaldybės interneto svetainėje www.rietavas.lt skelbiama ir nuolat atnaujinama visa būtina su Savivaldybės veikla susijusi informacija (struktūra ir kontaktai, korupcijos prevencija, biudžeto vykdymo ataskaitų rinkiniai, darbo užmokestis, viešieji pirkimai, teritorijų planavimas ir statyba, licencijos, leidimai ir kt.), vadovaujantis Bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 18 d. nutarimo Nr. 480 „Dėl Bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms aprašo patvirtinimo“ 1 punktu (su vėlesniais pakeitimais).

 

III SKYRIUS

PROGRAMOS TIKSLAI, UŽDAVINIAI IR VERTINIMO KRITERIJAI

 

15. Programos tikslai ir uždaviniai kiekvienam nurodytam tikslui pasiekti:

15.1. pirmasis tikslas – gerinti administracinių ir viešųjų paslaugų kokybę: siekti didesnio sprendimų ir procedūrų skaidrumo, viešumo ir atskaitingumo visuomenei, stiprinti įgyvendinamų korupcijos prevencijos priemonių veiksmingumą.

Šiam tikslui pasiekti nustatomi šie uždaviniai:

15.1.1. gerinti administracinių ir viešųjų paslaugų kokybę: siekti didesnio sprendimų ir procedūrų skaidrumo ir viešumo;

15.1.2. didinti visuomenės įtraukimą priimant sprendimus;

15.1.3. stiprinti Savivaldybėje įgyvendinamų korupcijos prevencijos priemonių vykdymą;     

15.2. antrasis tikslas – skatinti korupcijos, kaip neigiamo socialinio reiškinio, netoleravimą ir nepakantumą.

Uždaviniai šiam tikslui pasiekti:

15.2.1. vykdyti visuomenės ir Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų (darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis), biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių vadovų ir/ar asmenų, atsakingų už korupcijos prevenciją, antikorupcinį švietimą;

15.2.2. skelbti viešai informaciją apie Programą, jos įgyvendinimo priemonių planą ir kitą su korupcijos prevencija susijusią informaciją;

15.3. trečiasis tikslas – atlikti antikorupcinės situacijos vertinimą Rietavo savivaldybėje.

Tikslui pasiekti pasitelkiamas uždavinys:

15.3.1.   nustatyti tikslinių grupių (Savivaldybės gyventojų ir Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų (darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis) požiūrį į korupciją, įvertinti jų korupcinę patirtį kreipiantis į Savivaldybės institucijas, įstaigas ir kontroliuojamas įmones, nustatyti labiausiai korupcijos paveiktas Savivaldybės institucijų, įstaigų ir kontroliuojamų įmonių veiklos sritis, bendrą korupcijos paplitimo lygį Savivaldybėje.

16. Programos efektyvumas, rezultatyvumas ir tikslingumas yra nustatomi vadovaujantis šiais kokybės ir kiekybės rodikliais:

16.1. Programos ir jos įgyvendinimo priemonių plano nustatyta tvarka ir terminais įgyvendintų priemonių skaičius;

16.2.  oficialių ir anoniminių pranešimų (skundų) apie galimai padarytas korupcinio pobūdžio veikas Savivaldybės institucijose (Savivaldybės taryboje ir Savivaldybės administracijoje), biudžetinėse ir viešosiose įstaigose, kontroliuojamose įmonėse skaičius;

16.3.  antikorupciniu požiūriu ištirtų Savivaldybės veiklos sričių skaičius;

16.4.  Savivaldybės, Savivaldybės biudžetinių, viešųjų įstaigų ir kitų Savivaldybei pavaldžių ar Savivaldybės kontroliuojamų juridinių asmenų darbuotojų antikorupcinio švietimo rezultatai (mokymų, seminarų ar kitų organizuotų renginių ir jų dalyvių skaičius).

17Konkrečių Programoje nustatytų tikslų pasiekimas vertinamas pagal priemonių plane nustatytus tikslo rezultato kriterijus.

18. Už duomenų, reikalingų nustatyti, ar šie kriterijai pasiekti, surinkimą pagal kompetenciją atsako Programos priemonių plane nurodyti vykdytojai.

19. Pagrindiniu Programos įgyvendinimo rodikliu laikytinas išaugęs pasitikėjimas Savivaldybės institucijomis.

 

 

IV SKYRIUS

PROGRAMOS ĮGYVENDINIMAS, STEBĖSENA,

VERTINIMAS, ATSAKAITOMYBĖ IR KONTROLĖ

 

20. Programai įgyvendinti sudaromas Programos įgyvendinimo priemonių planas, kuris nustato korupcijos prevencijos priemones, jų įgyvendinimo terminus ir atsakingus vykdytojus. Tuo atveju, kai nurodomi keli numatomos priemonės vykdytojai, atsakingu vykdytoju laikomas tas, kuris vykdytojų sąraše nurodytas pirmas.

21. Už konkrečios Programos priemonės įgyvendinimą pagal kompetenciją atsako priemonių plane nurodyti vykdytojai.

22.  Už korupcijos prevencijos politikos įgyvendinimą Savivaldybėje, Programos įgyvendinimo organizavimą ir kontrolę, metodinės pagalbos teikimą korupcijos prevencijos srityje atsako Savivaldybės tarybos sudaryta Antikorupcijos komisija.

23.  Programoje ir jos įgyvendinimo priemonių plane nurodytų priemonių vykdymą koordinuoja ir kontroliuoja Antikorupcijos komisija, o įgyvendina Savivaldybės administracija, Savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kontroliuojamų įmonių vadovai ar jų įgalioti asmenys.

24Programos įgyvendinimo priemonių vykdytojai kasmet iki kitų metų sausio 25 d. raštu pateikia Savivaldybės administracijos direktoriaus paskirtam asmeniui, atsakingam už Programos įgyvendinimo organizavimą (koordinavimą), ataskaitą apie Programos priemonių įgyvendinimo eigą, jų veiksmingumą, nurodant, kas įvykdyta, ir priežastis, trukdančias įgyvendinti numatytas priemones.

25.  Savivaldybės antikorupcijos komisija kiekvienais metais iki kovo 30 d. parengia Programos įgyvendinimo priemonių plano vykdymo ataskaitą ir atsiskaito Savivaldybės tarybai už Programos įgyvendinimą.  Apibendrinta praėjusių metų Programos ir jos įgyvendinimo priemonių plano vykdymo ataskaita skelbiama viešai Savivaldybės interneto svetainėje www.rietavas.lt, skyriuje „Korupcijos prevencija“.

26.  Programos veiksmingumo stebėseną, korupcijos rizikos valdymo vertinimą Savivaldybėje atlieka Savivaldybės Centralizuota vidaus audito tarnyba.

27. Savivaldybės įstaigos, nevyriausybinės organizacijos ir kiti suinteresuoti subjektai per visą Programos įgyvendinimo laikotarpį Savivaldybės merui ir Antikorupcijos komisijai gali teikti pasiūlymus dėl Programos nuostatų, tikslų ir uždavinių atnaujinimo, priemonių plano keitimo ar/ir pildymo. Pasiūlymai dėl Programos nuostatų atnaujinimo nagrinėjami ir apie pasiūlymo nagrinėjimo rezultatus suinteresuoti subjektai informuojami raštu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimu Nr. 875 patvirtintų Asmenų prašymų nagrinėjimo ir jų aptarnavimo viešojo administravimo institucijose, įstaigose ir kituose viešojo administravimo subjektuose taisyklių nustatyta tvarka ir terminais.

28. Atsižvelgus į antikorupcinių teisės aktų pakeitimus, kompetentingų institucijų išvadas ir rekomendacijas, Antikorupcijos komisijos veiklos ir Programos įgyvendinimo ataskaitą ar sociologų tyrimų rezultatus, kitą reikšmingą informaciją, Programą ir jos įgyvendinimo priemonių planą prireikus koreguoja ir atnaujina Savivaldybės taryba.

29. Rengiant naujo laikotarpio Programos projektą, atsižvelgiama į Programos įgyvendinimo vertinimo rezultatus. Naujo laikotarpio Programa ir jos įgyvendinimo priemonių planas teikiami Savivaldybės tarybai tvirtinti ne vėliau kaip praėjus 2 (du) mėnesiams po Programos galiojimo pabaigos.

 

V SKYRIUS

PROGRAMOS FINANSAVIMAS

 

30. Programa finansuojama iš patvirtintų bendrųjų Savivaldybės biudžeto asignavimų ir kitų finansavimo šaltinių.

31. Prireikus atskiroms korupcijos prevencijos priemonėms įgyvendinti gali būti numatytas

papildomas finansavimas.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

32. Su Programa ir priemonių planu pasirašytinai supažindinami visi Rietavo savivaldybės administracijos valstybės tarnautojai (darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis) per dokumentų valdymo sistemą DVS „LOBster“. Savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių vadovus apie patvirtintą Programą ir jos įgyvendinimo priemonių planą elektroniniu paštu informuoja Savivaldybės administracijos Kanceliarijos vedėjas, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę, o už šiose įstaigose (įmonėse) dirbančių (einančių pareigas) asmenų tinkamą informavimą atsakingi šių įstaigų (įmonių) vadovai.

33. Programa skelbiama Rietavo savivaldybės interneto svetainėje www.rietavas.lt.

_______________________

 

PATVIRTINTA

Rietavo savivaldybės tarybos

2018 m. liepos 12 d.

sprendimu Nr. T1-128

 

RIETAVO SAVIVALDYBĖS 2018-2020 METŲ KORUPCIJOS PREVENCIJOS PROGRAMOS

ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ PLANAS

 

1 tikslas – Gerinti administracinių ir viešųjų paslaugų kokybę: siekti didesnio sprendimų ir procedūrų skaidrumo, viešumo ir atskaitingumo visuomenei, STIPRINTI ĮGYVENDINAMŲ KORUPCIJOS PREVENCIJOS PRIEMONIŲ VEIKSMINGUMĄ

Tikslo rezultato kriterijai:

1. Gautų pasiūlymų (pastabų) rengiamiems teisės aktams skaičius.

2. Prie Savivaldybės įgyvendinamų korupcijos prevencijos priemonių vykdymo prisidėjo dauguma Savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių.

3. Padidėjęs gyventojų pasitikėjimas Savivaldybės institucijomis (Savivaldybės taryba ir Savivaldybės administracija), biudžetinėmis ir viešosiomis įstaigomis, kontroliuojamomis įmonėmis.

1 uždavinys. Gerinti administracinių ir viešųjų paslaugų kokybę: siekti didesnio sprendimų ir procedūrų skaidrumo ir viešumo

Eil. Nr.

1

Problema

Priemonė

Vykdytojas (-ai)

Įvykdymo terminas

Laukiamo rezultato
vertinimo kriterijai

1.

Dažnai visuomenei nežinoma aktuali informacija apie Savivaldybės veiklą. Ne visa aktuali informacija apie Savivaldybės veiklą (viešinama arba viešinama, tačiau neišsami) Savivaldybės interneto svetainėje www.rietavas.lt, o paskelbta informacija ne visuomet yra atnaujinama

Viešinti ir nuolat atnaujinti visą privalomą skelbti informaciją apie Savivaldybės veiklą (ypač – administracinių ir viešųjų paslaugų teikimą), vadovaujantis Bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2003 m. balandžio 18 d. nutarimo Nr. 480 „Dėl Bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms aprašo patvirtinimo“ 1 punktu (su vėlesniais pakeitimais), reikalavimais

Savivaldybės administracijos padalinių vadovai ir/ar kiti paskirti atsakingi asmenys – pagal kompetenciją

Kasmet

iki kiekvieno ketvirčio pabaigos

Teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais paskelbta ir nuolat atnaujinama informacija apie Savivaldybės veiklą interneto svetainėje www.rietavas.lt

2 uždavinys. Didinti visuomenės įtraukimą priimant sprendimus

Eil. Nr.

Problema

Priemonė

Vykdytojas (-ai)

Įvykdymo terminas

Laukiamo rezultato
vertinimo kriterijai

1.

Gyventojai, kurie kreipiasi į Savivaldybės institucijas, dažnai nustatytas procedūras, priimamus sprendimus, Savivaldybėje galiojančias tvarkas vadina biurokratinėmis

Rengiant norminius teisės aktų projektus, viešinti juos Savivaldybės interneto svetainėje www.rietavas.lt, pastabų ir pasiūlymų pateikimui nustatant ne trumpesnį kaip 5 (penkios) dienų terminą

Savivaldybės administracijos Kanceliarija

Nuolat

(2018–2020 m.)

Pateiktų pastabų ir pasiūlymų rengiamiems norminių teisės aktų projektams skaičius

3 uždavinys. Stiprinti Savivaldybėje įgyvendinamų korupcijos prevencijos priemonių vykdymą

Eil. Nr.

Problema

Priemonė

Vykdytojas (-ai)

Įvykdymo terminas

Laukiamo rezultato
vertinimo kriterijai

1.

Atsižvelgiant į tai, kad Savivaldybės veikla apima daug sričių, siekiant efektyviai valdyti korupcijos rizikos veiksnius Savivaldybėje, būtina kasmet nustatyti korupcijos pasireiškimo tikimybę tam tikroje (-ose) srityje (-yse)

Kasmet pasirinktoje (-ose) iš STT siūlomų arba savo iniciatyva nustatytoje (-ose) Savivaldybės veiklos srityje (-yse) teisės aktų nustatytais terminais atlikti korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymą, išvadą teikti STT ir vykdyti išvadose pateiktų rekomendacijų įgyvendinimo stebėseną

Asmuo, atsakingas už korupcijos prevenciją Savivaldybėje

Kasmet

iki III ketvirčio pabaigos

Kasmet tam tikroje (-ose) skirtingoje (-ose) Savivaldybės veiklos srityje (-yse) teisės aktų nustatytais terminais atliekamas korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas ir rekomendacijų įgyvendinimo stebėsena

2.

Siekiant didinti pasitikėjimą vietos savivalda į Savivaldybės vykdomą antikorupcijos politiką būtina įtraukti Savivaldybės biudžetines ir viešąsias įstaigas ir kontroliuojamas įmones

Kontroliuoti, kad Savivaldybės įstaigos (įmonės) kasmet teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais atliktų korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymą įstaigos (įmonės) veiklos srityje ir išvadą pateiktų Savivaldybės administracijos paskirtam asmeniui, atsakingam už korupcijos prevenciją;

Asmuo, atsakingas už korupcijos prevenciją ir kontrolę Savivaldybėje

Kasmet iki III ketvirčio pabaigos

Kasmet atliekamas Savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių veiklos sričių korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas

Apibendrinti Savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų, kontroliuojamų įmonių pateiktas korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymo išvadas ir šią informaciją skelbti Savivaldybės interneto svetainės www.rietavas.lt skyriuje „Korupcijos prevencija“

Kasmet

iki spalio mėnesio pabaigos

Kasmet apibendrinamos Savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymo išvados

3.

Būtina skatinti Savivaldybės valstybės tarnautojų (darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis) sąžiningumą ir veiklos skaidrumą, užtikrinti tinkamą viešųjų ir privačių interesų derinimą valstybės tarnyboje

Kontroliuoti, kad visi valstybės tarnautojai (darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis), Savivaldybės įstaigų ir kontroliuojamų įmonių vadovai būtų laiku ir tinkamai pateikę privačių interesų deklaracijas, o pasikeitus aplinkybėms per nustatytą terminą šiuos deklaracijos duomenis atnaujintų. Užtikrinti deklaracijų tvarkymą, pateiktų duomenų teisėtumą ir atsakomybės taikymą

Savivaldybės administracijos Kanceliarijos vedėjas

Kasmet

iki kiekvieno ketvirčio pabaigos

Visi valstybės tarnautojai ir jiems prilyginti asmenys laiku pateikę privačių interesų deklaracijas ir apie tai informavę administracijos direktoriaus įgaliotą valstybės tarnautoją

4.

Būtina viešinti paaiškėjusią informaciją apie korupcinio pobūdžio pažeidimus

Esant pranešimams (skundams) apie korupcinius pažeidimus Savivaldybės institucijose (Savivaldybės taryboje ar Savivaldybės administracijoje), biudžetinėse ir viešosiose įstaigose ar kontroliuojamose įmonėse, šiuos pranešimus (skundus) registruoti.

Viešinti Savivaldybės interneto svetainėje (skyriuje „Korupcijos prevencija“) praėjusiais ir einamaisiais metais užfiksuotų tokių pranešimų skaičių

Asmuo, atsakingas už korupcijos prevenciją Savivaldybėje

Kasmet

iki kiekvieno ketvirčio pabaigos

Gautų ir Savivaldybės interneto svetainėje paskelbtų pranešimų (skundų) skaičius

2 tikslas. Skatinti korupcijos, kaip neigiamo socialinio reiškinio, netoleravimą IR nepakantumą

Tikslo rezultato kriterijai:

1. Programos ir jos įgyvendinimo priemonių plano žinomumas Savivaldybės gyventojams ir Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojams (darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis), biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių vadovams ir darbuotojams.

2. Asmenų, teigiančių, kad žino kur pranešti apie korupcijos atvejį, skaičiaus padidėjimas.

3. Organizuotų seminarų korupcijos prevencijos, viešųjų ir privačiųjų interesų derinimo valstybės tarnyboje temomis skaičius.

4. Paskelbta ir nuolat atnaujinama informacija apie korupcijos prevenciją Savivaldybės bei Savivaldybės biudžetinių, viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų

įmonių interneto svetainėse.

1 uždavinys. Vykdyti visuomenės ir Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų (darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis), biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių vadovų ir/ar asmenų, atsakingų už korupcijos prevenciją, antikorupcinį švietimą

Eil. Nr.

Problema

Priemonė

Vykdytojas (-ai)

Įvykdymo terminas

Laukiamo rezultato
vertinimo kriterijai

1.

Atsižvelgiant į korupcijos prevenciją ir viešųjų ir privačių interesų derinimą valstybinėje tarnyboje reglamentuojančių teisės aktų pakeitimus, personalo kaitą, būtina nuolat organizuoti seminarus (mokymus) Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojams (darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis), biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių vadovams ir/ar asmenims, atsakingiems už korupcijos prevenciją

Organizuoti bent po 1 (vienas) renginį (mokymus, seminarą, Tarptautinės antikorupcijos dienos paminėjimą ir pan.) per metus, skirtą Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų (darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis), biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių vadovų ir/ar asmenų, atsakingų už korupcijos prevenciją antikorupciniam švietimui

Asmuo, atsakingas už korupcijos prevenciją Savivaldybėje,

Savivaldybės įstaigų ir kontroliuojamų įmonių vadovai ir/ar asmenys, atsakingi už korupcijos prevenciją

Kasmet

iki

gruodžio 31 d.

Organizuotų renginių (mokymų, seminarų ir kt.) ir jų dalyvių skaičius

2 uždavinys. Skelbti viešai informaciją apie Programą ir jos įgyvendinimo priemonių planą bei kitą su korupcijos prevencija susijusią informaciją

Eil. Nr.

Problema

Priemonė

Vykdytojas (-ai)

Įvykdymo terminas

Laukiamo rezultato
vertinimo kriterijai

1.

Dar yra Savivaldybės gyventojų, kurie nepakankamai gerai žino apie galimus būdus pranešti apie jiems žinomą korupcijos atvejį

Skatinti gyventojus pranešti apie jiems žinomus korupcinio pobūdžio pažeidimus, apie galimus pranešimo būdus informuoti Savivaldybės interneto svetainės www.rietavas.lt skyriuje „Korupcijos prevencija“. Nuolat atnaujinti šią informaciją

Asmuo, atsakingas už korupcijos prevenciją Savivaldybėje,

Savivaldybės įstaigų ir kontroliuojamų įmonių vadovai ir/ar asmenys, atsakingi už korupcijos prevenciją

Kasmet

iki

liepos 1 d.

Sudarytos galimybės ir skelbiama informacija apie galimybę pranešti dėl žinomo korupcinio pobūdžio pažeidimo

Užtikrinti, kad Savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių interneto svetainėse būtų skelbiama informacija apie galimybes ir būdus pranešti dėl asmenims žinomų galimų korupcijos atvejų (Savivaldybės telefono numeris ir el. pašto adresas)

2.

Savivaldybės gyventojai mažai domisi ir/ar nepakankamai supažindinami su Savivaldybės įgyvendinamomis korupcijos prevencijos priemonėmis

Savivaldybės interneto svetainės www.rietavas.lt skyriuje „Korupcijos prevencija“ paskelbti Programą ir jos įgyvendinimo priemonių planą. Taip pat skelbti kitą būtiną su korupcijos prevencija susijusią informaciją (Antikorupcijos komisijos veikla, korupcijos pasireiškimo tikimybės nustatymas, teisės aktų projektų vertinimas antikorupciniu požiūriu, teisės aktai, aktualios nuorodos ir kt.). Nuolat šią informaciją atnaujinti

Asmuo, atsakingas už korupcijos Savivaldybėje

Kasmet

iki kiekvieno ketvirčio pabaigos

Užtikrintas Savivaldybėje įgyvendinamų korupcijos prevencijos priemonių viešumas

Kontroliuoti, kad Savivaldybės biudžetinių ir viešųjų įstaigų ir kontroliuojamų įmonių interneto svetainių skyriuje „Korupcijos prevencija“ būtų skelbiama ir nuolat atnaujinama informacija, susijusi su korupcijos prevencijos veikla įstaigoje, įmonėje

3 tikslas – Atlikti antikorupcinės situacijos vertinimą Rietavo savivaldybėje

Tikslo rezultato kriterijai:

1. Apibendrinta atliktos (-ų) apklausos (-ų) informacija, parodanti Rietavo savivaldybės antikorupcinės aplinkos analizę.

2. Esant poreikiui, pagal antikorupcinės aplinkos analizės rezultatus pakoreguota ir/ar papildyta Programa ir/ar jos įgyvendinimo priemonių planas.

1 uždavinys. Nustatyti tikslinių grupių (Savivaldybės gyventojų ir Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų (darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis) požiūrį į korupciją, įvertinti jų korupcinę patirtį kreipiantis į Savivaldybės institucijas, įstaigas ir kontroliuojamas įmones, nustatyti labiausiai korupcijos paveiktas Savivaldybės institucijų, įstaigų ir kontroliuojamų įmonių veiklos sritis ir bendrą korupcijos paplitimo lygį Savivaldybėje

Eil. Nr.

Problema

Priemonė

Vykdytojas (-ai)

Įvykdymo terminas

Laukiamo rezultato
vertinimo kriterijai

1.

Siekiant nustatyti korupcijos rizikos veiksnius ir veiksmingas korupcijos prevencijos priemones, trūksta informacijos apie Savivaldybės antikorupcinę aplinką

Atlikti Savivaldybės gyventojų apklausą, pateikiant klausimus apie jų požiūrį į korupciją ir korupcinę patirtį

Asmuo, atsakingas už korupcijos prevenciją Savivaldybėje

Iki kiekvienų metų gruodžio 31 d.

Apibendrinta informacija apie tyrimo (-ų) metu nustatytą Savivaldybės gyventojų ir Savivaldybės administracijos valstybės tarnautojų (darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis) požiūrį į korupciją, jų korupcinę patirtį Savivaldybės institucijose, įstaigose ir kontroliuojamose įmonėse, labiausiai korupcijos paveiktas veiklos sritis ir bendrą korupcijos paplitimo lygį Savivaldybėje

Atlikti korupcijos toleravimo indekso tyrimą Savivaldybės administracijoje, apklausiant valstybės tarnautojus ir darbuotojus, dirbančius pagal darbo sutartis, pateikiant klausimus apie požiūrį į korupciją, korupcinę patirtį, pasirengimą pranešti apie jiems žinomą korupcijos atvejį, apie jiems žinomas Savivaldybėje įgyvendinamas korupcijos prevencijos priemones ir kt.

Esant poreikiui, pagal antikorupcinės aplinkos analizės rezultatus, pakoreguoti ir/ar papildyti Programą ir/ar jos įgyvendinimo priemonių planą

 

 

________________________