LIETUVOS RESPUBLIKOS ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRAS

 

 

 

ĮSAKYMAS

 

DĖL ŠVIETIMO IR MOKSLO MINISTRO 2011 M. LIEPOS 1 D. ĮSAKYMO NR. V-1197 „DĖL BRANDOS EGZAMINŲ IR ĮSKAITŲ PROGRAMŲ PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

 

 

 

2017 m. lapkričio 15 d. Nr. V-879

Vilnius

 

 

 

P a k e i č i u Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzamino programą, patvirtintą Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2011 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. V-1197 „Dėl brandos egzaminų ir įskaitų programų patvirtinimo“:

1. Pakeičiu I skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS“.

2. Pakeičiu 3.1 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

3.1. Lietuvių kalbos ugdymo bendrojo lavinimo programas vykdančiose mokyklose 2010–2014 metų strategija, patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2010 m. gruodžio 30 d. įsakymu Nr. V-2455 „Dėl Lietuvių kalbos ugdymo bendrojo lavinimo programas vykdančiose mokyklose 2010–2014 metų strategijos patvirtinimo“, kuria siekiama:“.

3. Pakeičiu 3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.2. Bendrojo lavinimo ugdymo turinio formavimo, vertinimo, atnaujinimo ir diegimo strategija, patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2007 m. gegužės 23 d. įsakymu ISAK-970 „Dėl Bendrojo lavinimo ugdymo turinio formavimo, vertinimo, atnaujinimo ir diegimo strategijos patvirtinimo“, kurioje numatyta užtikrinti, kad išorinis vertinimas atitiktų ugdymo programoje iškeltus tikslus ir numatytus mokinių pasiekimus (žr. 12.3).“

4. Pakeičiu 3.3 papunkčio pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

3.3. Vidurinio ugdymo lietuvių kalbos ir literatūros bendrąja programa, patvirtinta Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro 2011 m. vasario 21 d. įsakymu Nr. V-269 „Dėl Vidurinio ugdymo bendrųjų programų patvirtinimo“ (toliau – Bendroji  programa), kuri nurodo:“.

5. Pakeičiu II skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

II SKYRIUS

EGZAMINO TIKSLAI“.

6. Pakeičiu III skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

III SKYRIUS

MOKINIŲ GEBĖJIMŲ GRUPĖS“.

7. Pakeičiu 8.1.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.1.1. aptaria pagal Bendrąją programą privalomų autorių (toliau – privalomų autorių) kūrinius, kultūrinį istorinį, biografinį ar meninį kontekstą;“

8. Pakeičiu 8.1.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

8.1.4. aptaria, kuo (ar) aktualūs pasirinktų autorių kūriniai;“

9. Pakeičiu IV skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

IV SKYRIUS

EGZAMINO UŽDUOTIES POBŪDIS“.

10. Pakeičiu 13.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

13.3. prie kiekvienos temos pateikiami du jai atskleisti tinkamiausi autoriai, vieną kurių rekomenduojama pasirinkti; egzamino užduoties sąsiuvinyje nurodomi visi privalomi autoriai, kuriais kandidatas atlikdamas egzamino užduotį taip pat gali remtis.

11. Pakeičiu 15.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

15.2. analizę privalu susieti su vieno privalomų autorių kūryba ir literatūriniais (kultūriniais) kontekstais; be to, galima remtis ir asmenine (kultūrine, visuomenine, emocine) patirtimi.“

12. Pakeičiu 16.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

16.2. privalu rašyti apie dviejų autorių kūrybą: pagrindinį autorių pasirinkti privalomų autorių, kitą programinį autorių pasirinkti savo nuožiūra.“

13. Pakeičiu 17.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

17.3. privalu remtis vieno iš privalomų autorių kūryba ir literatūriniais (kultūriniais) kontekstais; be to, galima remtis ir asmenine (kultūrine, visuomenine, emocine) patirtimi.“

14. Pakeičiu 18.3 papunktį ir jį išdėstau taip:

18.3. privalu rašyti apie vieno privalomų autorių kūrybą; galima ją sieti ir su kitais savo nuožiūra pasirinktais programiniais kūriniais.“

15. Pakeičiu V skyriaus pavadinimą ir jį išdėstau taip:

V SKYRIUS

EGZAMINO VERTININMAS“.

16. Pakeičiu 25 punktą ir jį išdėstau taip:

25. Samprotavimo rašinio ir literatūrinio rašinio turinio vertinimas:

25.1. samprotavimo rašinio temos, problemos supratimo ir argumentavimo, pagrindimo bei literatūrinio rašinio temos supratimo ir kūrinių analizės, interpretavimo kriterijai nuliu vertinami tada, kai mokiniui nepavyko atlikti užduoties, nors akivaizdu, kad jis stengėsi tai padaryti; tokiu atveju rašinys vertinamas toliau pagal kitus kriterijus;

25.2. nuliu visas rašinys vertinamas tada, kai mokinys parašė rašinį savo sugalvota tema; tokiu atveju rašinys toliau pagal kitus kriterijus nevertinamas.“

17. Pakeičiu 29 punktą ir jį išdėstau taip:

 

29. Kriteriniam vertinimui taikoma skalė, kurioje numatyti trys lygiai – minimalusis (I), pagrindinis (II) ir aukščiausiasis (III). Kiekviena egzamino užduoties vertinimo sritis (rašinio turinys, kalbos taisyklingumas ir teksto raiška) yra apibrėžiama pagal šiuos lygius (žr. 3 priedą). Jie apima septynias vertinimo pakopas: minimalusis ir pagrindinis lygiai turi po tris pakopas, aukščiausiasis lygis – vieną pakopą. Detalios kiekvienos  pakopos vertinimo normos skelbiamos iki einamųjų mokslo metų lapkričio 25 d.“

18. Pakeičiu 1 priedo 2 skyrių ir jį išdėstau taip:

 

 

„II. GEBĖJIMAI REMTIS LITERATŪRA, INTERPRETUOTI KŪRINĮ

2.1. Apibūdinti vieną iš privalomų bendrajam kursui autorių kūrinių.

2.1. Apibūdinti ir vertinti vieną iš privalomų išplėstiniam kursui autorių kūrinių. 

2.2. Interpretuoti  kūrinio turinį.

 

 

2.2. Interpretuoti ir argumentuotai vertinti kūrinį turinio ir raiškos požiūriu.

 

2.3. Atskleisti kūrinio reikšmes siejant jas su pasirinktu kontekstu.

2.4. Nurodyti literatūros rūšį.

2.4. Tinkamai vartoti pagrindines epinio, lyrikos ir dramos kūrinio raiškos sąvokas.“

 

 

 

 

Švietimo ir mokslo ministrė                                                     Jurgita Petrauskienė