Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

dėl Lietuvos respublikos vyriausybės 2018 m. gruodžio 5 d. nutarimo nr. 1216 „DĖL DEMOGRAFIJOS, MIGRACIJOS IR INTEGRACIJOS POLITIKOS 2018–2030 METŲ STRATEGIJOS įgyvendinimo 2020–2022 METŲ tarpinstitucinio veiklos plano patvirtinimo“ pakeitimo

 

2020 m. birželio 22 d. Nr. 704

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė n u t a r i a:

Pakeisti Demografijos, migracijos ir integracijos politikos 2018–2030 metų strategijos įgyvendinimo 2020–2022 metų tarpinstitucinį veiklos planą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2018 m. gruodžio 5 d. nutarimu Nr. 1216 „Dėl Demografijos, migracijos ir integracijos politikos 2018–2030 metų strategijos įgyvendinimo 2020–2022 metų tarpinstitucinio veiklos plano patvirtinimo“:

1. Papildyti 10.1.5 papunkčiu:

„10.1.5.

Priemonė – teikti emocinės psichologinės pagalbos telefonu paslaugas vyresnio amžiaus žmonėms

Aprašymas. Vyresnio amžiaus žmonėms dėl ribotų bendravimo ir dalyvavimo visuomenės socialiniame kultūriniame gyvenime galimybių didėja emocinės psichologinės pagalbos poreikis. Tokios pagalbos poreikis ypač padidėjo karantino, paskelbto Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimu Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ (toliau – karantinas), laikotarpiu dėl vyresnio amžiaus žmonių izoliacijos, uždarumo, neužtikrintumo dėl ateities. Siekiant teikti kokybiškas emocinės psichologinės pagalbos vyresnio amžiaus žmonėms paslaugas, konkurso būdu bus atrenkamas ir remiamas nevyriausybinės organizacijos projektas, kurį įgyvendinant numatoma teikti emocinę psichologinę ir informacinę pagalbą vyresnio amžiaus žmonėms telefonu.

Priemonės įgyvendinimo laikotarpis. 2020–2021 m.

SADM“.

 

2. Papildyti 10.1.6 papunkčiu:

„10.1.6.

Priemonė – inicijuoti laidų ciklą per nacionalinį radiją ir televiziją, skirtą vyresnio amžiaus žmonių švietėjiškoms, kultūrinėms bei kasdienėms praktinėms kompetencijoms plėtoti

Aprašymas. Lietuvoje nuolat didėja televizijos žiūrimumas, ypač karantino laikotarpiu. Atsižvelgiant į tai ir į poreikį stiprinti šalies gyventojų, ypač vyresnio amžiaus, gebėjimus geriau išnaudoti žiniasklaidos siūlomas galimybes įsitraukti į pramogų, kultūros pasaulį, galimybes mokytis ir įgytas žinias pritaikyti kasdieniame gyvenime, svarbu, kad žiūrimiausiu paros metu būtų tokių televizijos laidų, kurios galėtų didinti vyresnio amžiaus žmonių kompetencijas ir įgūdžius.

Veiklos:

1.   Inicijuoti laidų ciklą per nacionalinį radiją ir televiziją, skirtą vyresnio amžiaus žmonių švietėjiškoms, kultūrinėms kompetencijoms plėtoti.

2.   inicijuoti skaitmeninio raštingumo pamokų, kurių turinys atitiktų vyresnio amžiaus žmonių poreikius, transliacijas per Lietuvos televiziją.

Priemonės įgyvendinimo laikotarpis. 2020 m.

SADM, ŠMSM, KM“.

 

3. Papildyti 10.1.7 papunkčiu:

„10.1.7.

Priemonė – formuoti teigiamą vyresnio amžiaus žmonių įvaizdį visuomenėje, rengiant ir skleidžiant informaciją, padedančią keisti visuomenės požiūrį į vyresnio amžiaus žmones, jų teisių užtikrinimą

Aprašymas. Dėl mažesnių nei kitų amžiaus grupių galimybių dalyvauti visuomeninėje ir darbinėje veikloje menkėja vyresnio amžiaus žmonių įvaizdis visuomenėje, daugėja diskriminacijos dėl amžiaus apraiškų. Įgyvendinant šią priemonę, bus rengiama ir visuomenės informavimo priemonėmis skleidžiama informacija (vaizdo klipai, informaciniai pranešimai ir kt.), padedanti keisti visuomenės požiūrį į vyresnio amžiaus žmones, pristatant juos kaip vertingą visuomenės dalį, įvertinant jų vaidmenį visuomenėje bei prasmingo vyresnio amžiaus žmonių įtraukimo į veiklas ir jų dalyvavimo visuomenėje svarbą. Taip pat bus rengiama ir platinama informacija apie vyresnio amžiaus žmonių teisių užtikrinimą.

Priemonės įgyvendinimo laikotarpis. 2020 m.

SADM“.

 

4. Papildyti 10.1.8 papunkčiu:

„10.1.8.

Priemonė – rekomenduoti savivaldybėms peržiūrėti ir įvertinti senyvo amžiaus asmenų pagalbos į namus poreikius ir esant poreikiui užtikrinti tokios pagalbos teikimą

Aprašymas. Siekiant užtikrinti pagalbos į namus poreikį senyvo amžiaus asmenims, bus kreipiamasi į savivaldybes – prašoma peržiūrėti ir įvertinti senyvo amžiaus asmenų (ypač vienišų) pagalbos į namus poreikius, prireikus sukurti mechanizmus, padedančius senyvo amžiaus asmenims apsirūpinti būtiniausiais reikmenimis, taip pat suteikti reikalingą pagalbą, konsultacijas ar informaciją apie tokios pagalbos galimybes.

Priemonės įgyvendinimo laikotarpis. 2020–2022 m.

SADM“.

 

5. Papildyti 10.1.9 papunkčiu:

„10.1.9.

Priemonė – rengti ir platinti informaciją vyresnio amžiaus žmonėms apie jų dalyvavimo visuomenės socialiniame, kultūriniame gyvenime ir valstybės teikiamos pagalbos jiems galimybes

Aprašymas. Vyresnio amžiaus žmonės stokoja informacijos apie dalyvavimo visuomenės socialiniame, kultūriniame gyvenime galimybes ir galimybes gauti valstybės teikiamą pagalbą, paramą bei tokios pagalbos prieinamumą. Atsižvelgiant į tai, bus rengiama ir skelbiama (ministerijų interneto svetainėse, taip pat rekomenduojama skelbti savivaldybių interneto svetainėse bei žiniasklaidos priemonėse) informacija apie vyresnio amžiaus žmonių dalyvavimo visuomenės socialiniame, kultūriniame gyvenime galimybes, valstybės teikiamą pagalbą ir jos prieinamumą.

Priemonės įgyvendinimo laikotarpis. 2020–2022 m.

SADM, KM, ŠMSM, ŽŪM“.

 

6. Papildyti 10.2.4 papunkčiu:

„10.2.4.

Priemonė – rengti ir platinti informaciją dirbantiems vyresnio amžiaus žmonėms apie jų kaip darbuotojų teises bei galimybes

Aprašymas. SADM, VDI interneto svetainėse bus rengiama ir skelbiama informacija apie vyresnio amžiaus darbuotojų teises, galimybes rinktis lanksčias darbo formas, teisę kreiptis į atitinkamas institucijas (pvz., į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą arba į darbo ginčų komisiją), apie tai, kaip atpažinti diskriminacijos dėl amžiaus apraiškas darbe. Tokią informaciją bus siūloma skelbti ir Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos interneto svetainėje.

Priemonės įgyvendinimo laikotarpis. 2020–2022 m.

SADM, VDI“.

 

7. Pakeisti 10.5.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:

„10.5.2.

Priemonė – remti bendrus jaunimo ir vyresnio amžiaus žmonių NVO projektus, ugdant vyresnio amžiaus žmonių gebėjimus informacinių technologijų srityje

Aprašymas. Bus organizuojami ir remiami jaunimo ir vyresnio amžiaus žmonių veiklos projektai, skatinantys kartų solidarumą, gebėjimų, žinių ir įgūdžių perdavimą iš kartos į kartą, stiprinant vyresnio amžiaus žmonių gebėjimus informacinių technologijų srityje.

Priemonės įgyvendinimo laikotarpis. 2020–2022 m.

SADM“.

 

8. Papildyti 10.5.4 papunkčiu:

„10.5.4.

Priemonė – plėtoti savanorišką veiklą, teikiant pagalbą vyresnio amžiaus žmonėms

Aprašymas. Įgyvendinant šią priemonę, konkurso būdu bus atrenkami ir remiami NVO projektai, kuriuos įgyvendinant numatoma organizuoti veiklas, skatinančias kartų solidarumą ir padedančias plėtoti savanorišką veiklą teikiant pagalbą vyresnio amžiaus žmonėms.

Veiklos:

1.   Jaunimo savanoriškos veiklos mokymai, kurių metu jaunimas bus parengiamas dirbti su vyresnio amžiaus žmonėmis, siekiant kartų solidarumo.

2.   Savanorių, lankančių vyresnio amžiaus žmones, ir lankomų vyresnio amžiaus žmonių aprūpinimas asmeninėmis apsaugos priemonėmis.

Priemonės įgyvendinimo laikotarpis. 2020 m.

SADM“.

 

9. Pakeisti 1 priedą ir jį išdėstyti nauja redakcija (pridedama).

10. Papildyti 2 priedą eilute „P-03-01-03“:

„P-03-01-03

Vyresnio amžiaus asmenų, kuriems suteikta emocinė psichologinė pagalba,  skaičius

1 300

3 000

SADM“.

 

11. Papildyti 2 priedą eilute „P-03-05-04“:

„P-03-05-04

Paremtų NVO savanoriškos veiklos projektų, kuriuos įgyvendinanat numatoma teikti pagalbą vyresnio amžiaus žmonėms, skaičius

3

SADM“.

 

 

 

 

Ministras Pirmininkas                                                                      Saulius Skvernelis

 

 

 

Socialinės apsaugos ir darbo ministras                                            Linas Kukuraitis

 

 

Demografijos, migracijos ir integracijos politikos

2018–2030 metų strategijos įgyvendinimo

2020–2022 metų tarpinstitucinio veiklos plano

1 priedas

 

 

 

PLANO TIKSLAI, UŽDAVINIAI, PRIEMONĖS IR ASIGNAVIMAI

 

 

 

(tūkst. eurų)

 

 

Eil. Nr.

 

Tikslo, uždavinio, priemonės pavadinimas

Numatomi 2020 metų asignavimai

Numatomi 2021 metų asignavimai

Numatomi 2022 metų asignavimai

 

Dalyvaujanti institucija

 

iš viso

iš jų

 

iš viso

iš jų

 

iš viso

iš jų

išlaidoms

 

turtui įsigyti

išlaidoms

 

turtui įsigyti

išlaidoms

 

turtui įsigyti

 

iš viso

iš jų darbo užmo-

kesčiui

 

iš viso

iš jų darbo užmo-kesčiui

 

iš viso

iš jų darbo užmo-kesčiui

1.

Tikslas – kurti šeimai palankią aplinką

1.1.

Uždavinys sudaryti sąlygas šeimos nariams derinti profesinę veiklą ir šeimos pareigas

1.1.1.

Priemonė – remti nevyriausybinių organizacijų (toliau – NVO) įgyvendinamų ikimokyklinio ir mokyklinio amžiaus vaikų ugdymo, turiningo laisvalaikio užimtumo atostogų metu projektus naudojant Europos Sąjungos (toliau – ES) investicinių fondų (toliau – ESF) lėšas, ir sukurti mechanizmą finansavimui tęsti, pasibaigus finansavimo iš ESF laikotarpiui

500 (Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (toliau – EŽŪFKP) lėšos

500 (EŽŪFKP)

 

 

 

 

500 (EŽŪFKP)

500 (EŽŪFKP)

 

 

 

 

500 (EŽŪFKP)

500 (EŽŪFKP)

 

 

 

 

Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija (toliau –ŽŪM), Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija (toliau –ŠMSM), Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija (toliau –SADM)

1.2.

Uždavinys – gerinti paslaugų šeimoms ir vaikams kokybę bei prieinamumą

1.2.1.

Priemonė – įgyvendinti Šeimos kortelės gausioms šeimoms ir šeimoms, prižiūrinčioms (slaugančioms) neįgalųjį, modelį

70

70

 

 

50

50

 

 

40

40

 

 

SADM

1.2.2.

Priemonė – užtikrinti nemokamą muziejų nuolatinių ekspozicijų lankymą

1 400

1 400

 

 

1 400

1 400

 

 

1 400

1 400

 

 

Lietuvos Respublikos kultūros ministerija (toliau – KM)

1.2.3.

Priemonė – įdiegti mokinio kultūros pasą

4 500

4 500

 

 

 

 

4 500

4 500

 

 

 

 

4 500

4 500

 

 

 

 

ŠMSM, KM

1.2.4.

Priemonė – teikti socialinę paramą mokiniams

24 555

24 555

 

 

 

 

35 048

35 048

 

 

 

 

35 048

35 048

 

 

 

 

SADM, ŠMSM, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (toliau –SAM)

1.2.5.

Priemonė – kiekvienam naujagimiui skirti 100 eurų vertės kūdikio kraitelį (būtiniausių prekių rinkinį vaiko auginimo pradžiai)

 

 

 

 

3 000

3 000

 

 

3 000

3 000

 

 

SAM, SADM

1.3.

Uždavinys – sudaryti sąlygas lygioms vyrų ir moterų teisėms, pareigoms ir galimybėms viešojo gyvenimo srityje bei šeimoje užtikrinti

1.3.1

Priemonė – remti iniciatyvas, kuriomis siekiama mažinti lyčių segregaciją ir šalinti jos priežastis bei pasekmes

60

60

 

 

60

60

 

 

60

60

 

 

SADM

1.3.2

Priemonė – atlikti tyrimą, siekiant įvertinti vyrų įsitraukimą į lyčių lygybės skatinimo priemones

30

30

 

 

30

30

 

 

30

30

 

 

SADM

1.4.

Uždavinys – plėtoti finansines paskatas šeimoms, auginančioms vaikus

1.4.1.

Priemonė – mokėti išmokas vaikams

497 794

497 794

 

 

 

 

 

515 100

 

515 100

 

 

 

 

 

515 100

 

515 100

 

 

 

 

 

SADM

1.5.

Uždavinys – plėsti būsto pasirinkimo galimybes šeimoms, auginančioms vaikus

1.5.1.

Priemonė – teikti paramą šeimoms ir asmenims būstui įsigyti

5 688

5 688

 

 

 

 

5 855

5 855

 

 

 

 

6 151     

6 151     

 

 

 

 

SADM

1.5.2.

Priemonė – teikti paramą šeimoms ir asmenims būstui išsinuomoti

1 770

1 770

 

 

 

 

1 712

1 712

 

 

 

 

1 950

1 950

 

 

 

 

 

SADM

1.5.3.

Priemonė – kompensuoti  savivaldybėms rinkoje nuomojamo būsto nuomos mokesčio dalį, aprūpinant asmenis ir šeimas socialiniu būstu

1 000

1 000

 

 

1 000

1 000

 

 

1 810

1 810

 

 

SADM

1.5.4.

Priemonė – teikti finansinę paskatą jaunoms šeimoms, įsigyjančioms pirmąjį būstą

10 000

10 000

 

 

10 000

10 000

 

 

8 000

8 000

 

 

SADM

1.6.

Uždavinys – ugdyti šeimos narių gebėjimus spręsti psichologines ir socialines problemas

1.6.1.

Priemonė – užtikrinti, kad patyčių prevencijos programos būtų įdiegtos kiekvienoje šalies mokykloje

810

(ESF)

810

(ESF)

 

 

 

 

 

1 370

 

1 370

 

 

 

 

 

1 370

 

1 370

 

 

 

 

 

ŠMSM

1.6.2.

Priemonė – remti NVO projektus, skirtus tėvystės įgūdžiams ugdyti ir tėvams konsultuoti, kad tėvystės įgūdžių ugdymas būtų prieinamas visiems tėvams

 

110

 

110

 

 

 

 

110

110

 

 

 

 

110

110

 

 

 

 

 

SADM

2.

Tikslas – užtikrinti valstybės poreikius atitinkantį migracijos srautų valdymą

2.1.

Uždavinys – skatinti grįžtamąją migraciją ir proporcingą, valstybės interesus atitinkantį užsienio šalių piliečių atvykimą, įgyvendinant pritraukimo, priėmimo, integracijos ir ryšio palaikymo politiką

2.1.1.

Priemonė – suformuoti Lietuvos, kaip geros vietos dirbti ir kurti verslą, įvaizdį ir vykdyti kitas talentų pritraukimo į Lietuvą veiklas (stiprinti „Work in Lithuania“ funkcionalumą ir sklaidą)

178

178

 

 

 

 

178

178

178

178

Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija (toliau – EIM)

2.1.2.

Priemonė – sustiprinti Vyriausybės paskirtos už migrantų informavimą atsakingos organizacijos (šiuo metu Migracijos informacijos centro „Renkuosi Lietuvą“) funkcionavimą, pertvarkant ją į individualaus konsultavimo grįžimo į Lietuvą klausimais centrą, veikiantį vieno langelio principu, padidinant finansavimą

šio centro teikiamų paslaugų Lietuvos išeivijai sklaidai

248

248

 

 

 

 

350

350

 

 

 

 

469

469

 

 

 

 

Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerija (toliau –VRM)

2.1.3.

Priemonė – kiekvienoje švietimo įstaigoje, kurioje mokosi sugrįžęs ar atvykęs iš užsienio mokinys, nuo pirmos dienos užtikrinti pagalbos suteikimą

130

300 (ESF)

130

300 (ESF)

 

 

 

 

4 500

4 500

 

 

 

 

4 500

4 500

 

 

 

 

ŠMSM

2.1.4.

Priemonė – skatinti Lietuvos darbdavius ieškoti darbuotojų užsienyje, remiant darbdavių muges ir kitus darbo užsienyje paieškos projektus (skatinant grįžtamąją migraciją)

60

60

 

 

60

60

 

 

60

60

 

 

SADM, Užimtumo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – UT)

2.1.5.

Priemonė – numatyti papildomas UT veiklas grįžusių ir atvykusių į Lietuvą asmenų užimtumui skatinti ir užtikrinti informacijos apie įgyvendinamas priemones, pritaikytas grįžtančių į Lietuvą asmenų poreikiams, skatinant jų perkvalifikavimą ir prarastų įgūdžių atkūrimą, sklaidą

121

117

15

4

15

15

15

 

15

15

15

 

SADM, UT

3.

Tikslas – suteikti galimybių vyresnio amžiaus asmenims integruotis į visuomenę

3.1.

Uždavinys – užtikrinti vyresnio amžiaus asmenų dalyvavimą socialiniame ir politiniame gyvenime

3.1.1.

Priemonė – padidinti paramą vyresnio amžiaus žmonėms atstovaujančių NVO veiklai

123

 

 

123

 

 

 

 

123

 

 

123

 

 

 

 

123

123

 

 

 

 

SADM

3.1.2.

Priemonė – teikti emocinės psichologinės pagalbos telefonu paslaugas vyresnio amžiaus žmonėms

120

120

 

 

240

240

 

 

 

 

 

 

SADM

3.1.3.

Priemonė – formuoti teigiamą vyresnio amžiaus žmonių įvaizdį visuomenėje, rengiant ir skleidžiant informaciją, padedančią keisti visuomenės požiūrį į vyresnio amžiaus žmones, jų teisių užtikrinimą

100

100

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SADM

 

3.2.

 

Uždavinys – užtikrinti mokymosi visą gyvenimą galimybes

3.2.1.

Priemonė – plėsti paramą trečiojo amžiaus universitetų veiklai, ugdant bendruosius gebėjimus, reikalingus vyresnio amžiaus žmonių aktyviam pilietiškumui, socialinei integracijai, pasirengimui užimtumui, išlikimo darbo rinkoje galimybėms didinti, ieškant papildomo finansavimo šaltinių ir skatinant bendradarbiavimą su savivaldybėmis (patalpų suteikimas, pavėžėjimas ir kt.)

40

 

 

40

 

 

 

 

40

 

 

40

 

 

 

 

40

40

 

 

 

 

ŠMSM

3.3.

Uždavinys – pagerinti vyresnio amžiaus asmenų sveikatos priežiūros kokybę ir prieinamumą, siekiant mažinti jų sergamumą ir mirtingumą nuo pagrindinių neinfekcinių ligų bei dėl išorinių priežasčių

3.3.1.

Priemonė – remti projektus, kuriais kuriamos senyvo amžiaus žmonių priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos kaimo vietovėse

500 (EŽŪFKP)

500 (EŽŪFKP)

 

 

 

 

500 (EŽŪFKP)

500 (EŽŪFKP)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŽŪM, SADM, SAM

3.4.

Uždavinys – stiprinti kartų santykius ir plėtoti savanorišką vyresnio amžiaus asmenų veiklą

3.4.1.

Priemonė – remti bendrus jaunimo ir vyresnio amžiaus žmonių NVO projektus, ugdant vyresnio amžiaus žmonių gebėjimus informacinių technologijų srityje

100

100

 

 

300

300

 

 

300

300

 

 

SADM

3.4.2.

Priemonė – remti jaunimo, su jaunimu dirbančių organizacijų ir bendruomenių projektus, skirtus vyresnio amžiaus žmonėms kaimiškosiose vietovėse

300 (EŽŪFKP)

300 (EŽŪFKP)

 

 

 

 

300 (EŽŪFKP)

300 (EŽŪFKP)

 

 

 

 

300 (EŽŪFKP)

 

300 (EŽŪFKP)

 

 

 

ŽŪM, SADM

3.4.3.

Priemonė – plėtoti savanorišką veiklą, teikiant pagalbą vyresnio amžiaus žmonėms

80

80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Iš viso Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų:

548 277

548 277

15

4

585 041

585 041

15

 

584 254

584 254

15

 

 

 

 

 

1.1. bendrojo finansavimo lėšos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2. Europos Sąjungos ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšos

2 410

2 410

 

 

1 300

1 300

 

 

800

800

 

 

 

 

 

 

1.3. tikslinės paskirties lėšos ir pajamų įmokos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Kiti šaltiniai (Europos Sąjungos finansinė parama projektams įgyvendinti ir kitos teisėtai gautos lėšos)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso Planui finansuoti skirta lėšų (1 + 2):

550 687

550 683

15

4

586 341

586 341

15

 

585 054

585 054

15