LIETUVOS TRANSPORTO SAUGOS ADMINISTRACIJOS

DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL TECHNINIŲ MOTORINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ IR JŲ PRIEKABŲ REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO

 

2022 m. spalio 20 d. Nr. 2BE-260

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 1 punktu, Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2008 m. sausio 21 d. įsakymo Nr. 3-13 „Dėl Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo įgyvendinimo“ 2.2 papunkčiu, įgyvendindamas 2014 m. balandžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/45/ES dėl motorinių transporto priemonių ir jų priekabų periodinės techninės apžiūros, kuria panaikinama Direktyva 2009/40/EB, su visais pakeitimais, padarytais 2021 m. liepos 9 d. Komisijos deleguotąja direktyva (ES) 2021/1717, ir 2014 m. balandžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2014/47/ES dėl Sąjungoje važinėjančių komercinių transporto priemonių techninio patikrinimo kelyje, kuria panaikinama Direktyva 2000/30/EB:

1. T v i r t i n u pridedamus:

1.1. Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimų aprašą.

1.2. Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimų sąrašą.

1.3. Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų tikrinimo pozicijų ir trūkumų vertinimo kriterijų sąrašą.

2. P a k e i č i u:

2.1. šio įsakymo 1.2 papunkčiu patvirtintą Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimų sąrašą ir jį papildau 7.12 papunkčiu:

„7.12.

Pagalbos iškvietos sistemos „eCall“, įrengtos M1 ir N1 klasių transporto priemonėse laikantis ES tipo patvirtinimo reikalavimų, nustatytų 2015 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2015/758 dėl tipo patvirtinimo reikalavimų transporto priemonėse montuojamos numeriu 112 grindžiamos „eCall“ iškvietos sistemos įdiegimo atžvilgiu, kuriuo iš dalies keičiama Direktyva 2007/46/EB, su visais pakeitimais, būklė, įdiegimas ir konfigūracija turi užtikrinti sklandų šios sistemos veikimą transporto priemonėje.“;

 

2.2. šio įsakymo 1.3 papunkčiu patvirtintą Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų tikrinimo pozicijų ir trūkumų vertinimo kriterijų sąrašą:

2.2.1. papildau 7.13 papunkčiu:

„7.13. Pagalbos iškvietos sistema „eCall“ (jei įrengta laikantis ES tipo patvirtinimo teisės aktų)

Tikrinimo pozicija

 

Tikrinimo būdas

 

Trūkumai

Vertinimo kriterijai

 

NT

DT

PT

 

7.13.1. Įdiegimas ir konfigūracija

Vizuali apžiūra ir, jei tai įmanoma, atsižvelgiant į transporto priemonės technines charakteristikas, ir turima reikiamų duomenų, patikrinimas naudojant elektroninę sąsają

a) Trūksta sistemos arba kurio nors komponento

 

X

 

 

b) Netinkama programinės įrangos versija

X

 

 

 

c) Netinkamas sistemos kodavimas

X

 

 

 

7.13.2. Būklė

Vizuali apžiūra ir, jei tai įmanoma, atsižvelgiant į transporto priemonės technines charakteristikas, ir turima reikiamų duomenų, patikrinimas naudojant elektroninę sąsają

a) Sistema arba komponentai pažeisti 

 

 

 

b) Pagalbos iškvietos sistemos „eCall“ gedimų indikatoriaus lemputė rodo sistemos gedimą 

 

 

 

c) Pagalbos iškvietos sistemos „eCall“ elektroninio valdymo bloko gedimas 

 

 

 

d) Judriojo ryšio tinklo ryšio prietaiso gedimas 

 

 

 

e) GPS signalo triktis 

 

 

 

f) Neprijungti garsiniai komponentai 

 

 

 

g) Neprijungtas arba nepakankamai įkrautas energijos šaltinis 

X

 

 

 

h) Sistema rodo gedimą per transporto priemonės elektroninę sąsają 

X

 

 

 

7.13.3. Veikimas

Vizuali apžiūra ir, jei tai įmanoma, atsižvelgiant į transporto priemonės technines charakteristikas, ir turima reikiamų duomenų, patikrinimas naudojant elektroninę sąsają

a) Netinkamas būtinųjų duomenų rinkinys (MSD) 

X

 

 

 

b) Netinkamas garsinių komponentų veikimas 

X“;

 

 

 

 

2.2.2. pakeičiu 7.13 papunktį ir jį išdėstau taip:

„0.1. Transporto priemonės valstybinio numerio ženklas

Tikrinimo pozicija

 

Tikrinimo būdas

 

Trūkumai

Vertinimo kriterijai

 

NT

DT

PT

 

Transporto priemonės valstybinio numerio ženklas

Vizuali apžiūra

a) Nėra valstybinio numerio ženklo (-ų), valstybinio numerio ženklas (-ai) ir (ar) tvirtinimas transporto priemonėje neatitinka nustatytų reikalavimų(a) arba valstybinio numerio ženklas (-ai)  netvirtai pritvirtintas (-i) ir gali nukristi

 

X

 

 

b) Valstybinio numerio ženklo žymenys išblukę, nėra arba trūksta žymenų, jie neįskaitomi arba gali būti perskaityti neteisingai

 

X

 

 

c) Valstybinio numerio ženklo žymenys neatitinka įrašų transporto priemonės dokumentuose ir (ar) registre

 

X

 

 

 

 

d) Tvirtinimo elementai ir (ar) su jais susijusios kiaurymės yra valstybinio numerio ženklo žymenų zonoje

 

X“.

 

 

 

3. I n f o r m u o j u, kad šis įsakymas teisės aktų nustatyta tvarka skelbiamas Teisės aktų registre ir Lietuvos transporto saugos administracijos interneto svetainėje.

4. P r i p a ž į s t u netekusiu galios Valstybinės kelių transporto inspekcijos prie Susisiekimo ministerijos viršininko 2008 m. liepos 29 d. įsakymą Nr. 2B-290 „Dėl Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimų patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais.

5. N u s t a t a u, kad:

5.1. šis įsakymas, išskyrus jo 2 punktą, įsigalioja 2023 m. vasario 1 d.;

5.2. šio įsakymo 2.1 ir 2.2.1 papunkčiai įsigalioja 2023 m. gegužės 20 d.;

5.3. šio įsakymo 2.2.2. papunktis įsigalioja 2025 m. vasario 1 d.

 

 

 

Administracijos direktorius                                                                                      Genius Lukošius


 

PATVIRTINTA

Lietuvos transporto saugos administracijos

direktoriaus 2022 m. spalio 20 d. įsakymu

Nr. 2BE-260

 

TECHNINIŲ MOTORINIŲ TRANSPORTO PRIEMONIŲ IR JŲ PRIEKABŲ REIKALAVIMŲ APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimų aprašas (toliau – Reikalavimų aprašas) nustato reikalavimus, kuriuos turi atitikti Lietuvos Respublikos kelių eisme dalyvaujančios ir privalomajai transporto priemonių techninei apžiūrai (toliau – techninė apžiūra) teikiamos motorinės transporto priemonės ir jų priekabos (toliau – transporto priemonės). Reikalavimų aprašas taip pat nustato techninės apžiūros ir techninio patikrinimo kelyje (toliau – techninis patikrinimas) metu tikrinamas pozicijas, tikrinimo būdus, trūkumų vertinimo kriterijus.

2. Transporto priemonės konstrukcija ir eksploatacijos savybės turi atitikti transporto priemonės pirmosios registracijos ar eksploatacijos pradžios, jei pirmosios registracijos data nežinoma, metu galiojusiuose transporto priemonės patvirtinimo (tipo patvirtinimo) teisės aktuose ir (ar) atitinkamose Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos taisyklėse nustatytus reikalavimus. Jei minėti reikalavimai negali būti taikomi, transporto priemonė turi atitikti gamintojo numatytą konstrukciją. Jei transporto priemonei yra nustatyti modifikavimo reikalavimai, transporto priemonė taip pat turi atitikti modifikavimo reikalavimus. Nepažeidžiant šio punkto nuostatų, transporto priemonė turi atitikti Lietuvos transporto saugos administracijos (toliau – Administracija) direktoriaus įsakymu patvirtintame Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų reikalavimų sąraše (toliau – Reikalavimų sąrašas) nustatytus reikalavimus.

3. Perdirbtos transporto priemonės turi atitikti galiojančiuose arba perdirbimo metu galiojusiuose teisės aktuose nustatytus reikalavimus. Perdirbtoms transporto priemonėms teisės aktuose nustatytais atvejais turi būti atlikta techninė ekspertizė ir įregistruoti pasikeitę transporto priemonės duomenys.

4. Eismo saugumo atžvilgiu svarbūs elementai (stabdžių sistemos, vairavimo sistemos, pakabos, sukabintuvų ir grąžulų apkrovas laikančios detalės) neturi būti suremontuoti mechaniškai tiesinant, suvirinant ar kitais būdais, jei dėl to gali būti pažeista metalo struktūra, elementų atsparumas, standumas, gali pasikeisti tvirtinimo ir kitos gamintojo numatytos savybės.

5. Techninei apžiūrai teikiama transporto priemonė turi būti tinkamai parengta, kad techninė būklė, sistemų, agregatų ir mazgų veikimas bei efektyvumas atitiktų gamintojo ir (ar) teisės aktų nustatytus reikalavimus. Visa atsakomybė dėl transporto priemonės gedimų ir jų pasekmių, jei pastarieji kyla techninės apžiūros ar kontrolinio tikrinimo metu dėl netinkamo transporto priemonės parengimo, susidėvėjimo ir (ar) paslėptų techninių trūkumų, tenka transporto priemonės valdytojui.

6. Reikalavimų apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip apibrėžtos Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatyme (toliau – Įstatymas) ir Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros atlikimo tvarkos apraše, patvirtintame Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2008 m. spalio 24 d. įsakymu Nr. 3-406 „Dėl Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros atlikimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

 

II SKYRIUS

TRANSPORTO PRIEMONIŲ TECHNINĖS APŽIŪROS IR TECHNINIO PATIKRINIMO ATLIKIMAS

 

7. Atliekant techninę apžiūrą ar techninį patikrinimą patikrinama, ar transporto priemonės įranga, mechanizmai, sistemos ir atskiros dalys atitinka reikalaujamas saugos ir aplinkos apsaugos charakteristikas, kurios galiojo tipo patvirtinimo metu, arba atitinkamais atvejais modifikavimo reikalavimus.

8. Techninės apžiūros ar techninio patikrinimo metu atliekamas patikrinimas turi apimti šias sritis:

8.1. transporto priemonės identifikavimo duomenis;

8.2. transporto priemonės stabdymo įrangą;

8.3. transporto priemonės vairavimo įrangą;

8.4. matomumą;

8.5. transporto priemonės apšvietimo įrangą ir elektros sistemos sudedamąsias dalis;

8.6. transporto priemonės ašis, ratus, padangas, pakabą;

8.7. transporto priemonės važiuoklę ir prie važiuoklės tvirtinamus mazgus;

8.8. kitą transporto priemonės įrangą;

8.9. neigiamus veiksnius;

8.10. papildomus M2 ir M3 klasių transporto priemonių reikalavimus;

8.11. papildomus transporto priemonių, turinčių vairavimo įrangą dešinėje pusėje, reikalavimus;

8.12. papildomus transporto priemonių, kuriose įrengta maitinimo dujomis (SND, SGD) sistema, reikalavimus;

8.13. papildomus transporto priemonių, vežančių pavojinguosius krovinius, reikalavimus;

8.14. papildomus saugių transporto priemonių reikalavimus;

8.15. papildomus istorinių motorinių transporto priemonių reikalavimus.

9. Techninės apžiūros ar techninio patikrinimo metu patikrinamos Administracijos direktoriaus įsakymu patvirtintame Techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų tikrinimo pozicijų ir trūkumų vertinimo kriterijų sąraše (toliau – Vertinimo kriterijų sąrašas) nurodytos tikrinimo pozicijos, atsižvelgiant į transporto priemonės paskirtį ir konstrukciją, ir taikomi nurodyti tikrinimo būdai.

10. Jeigu nurodyta, kad tikrinimo būdas yra vizuali apžiūra, techninės apžiūros kontrolierius ar techninį patikrinimą atliekantis pareigūnas privalo vizualiai apžiūrėti transporto priemonės dalis, jas pačiupinėti, paklausyti, kaip jos veikia, įvertinti kvapą, patikrinti tikrinamų dalių funkcionalumą (pamėginti valdyti). Taikant vizualią apžiūrą patikrinimo rezultatas priklauso nuo techninės apžiūros kontrolieriaus ar techninį patikrinimą atliekančio pareigūno objektyvaus vertinimo. Jeigu tikrinimo būdas numato arba tikrinimo pozicijai tinkamai įvertinti ir (ar) trūkumui nustatyti nepakanka vizualios apžiūros, turi būti naudojama įranga ir prietaisai, reikalingi techninei apžiūrai atlikti, arba turi būti atlikti skaičiavimai pasitelkiant pagalbines matavimo priemones. Šiuo atveju patikrinimo rezultatas priklauso nuo naudotos įrangos ar prietaisų, reikalingų techninei apžiūrai atlikti, ar matavimo priemonių užfiksuotų rezultatų.

11. Techninė apžiūra ar techninis patikrinimas turi būti atliekami nenaudojant įrankių transporto priemonės dalims nuimti ar išardyti (tai netaikoma, kai reikia patikrinti diagnostines jungtis, lizdus ar tikrintinus žymenis, kai reikia nuimti dangtelį ar gaubtą).

12. Jeigu transporto priemonė neatitinka Reikalavimų apraše ar Reikalavimų sąraše nustatytų reikalavimų ir šis neatitikimas yra susijęs su reikalavimais, kurie nebuvo nustatyti atitinkamuose transporto priemonės patvirtinimo teisės aktuose, galiojusiuose pirmą kartą ją registruojant arba pradedant eksploatuoti, arba su modifikavimo reikalavimais, priimant sprendimą dėl techninės apžiūros rezultato į tą neatitikimą neatsižvelgiama.

Jei pirmosios registracijos datos nustatyti neįmanoma, laikoma, kad eksploatavimo pradžia yra transporto priemonės pagaminimo arba modelio metų sausio 1 d.

 

 

III SKYRIUS

TRŪKUMŲ VERTINIMAS

 

13. Kiekvienos tikrinamos pozicijos galimų trūkumų sąrašas ir, atsižvelgiant į trūkumo svarbą, pavojų eismo saugumui ir aplinkai, nurodytas trūkumo vertinimo kriterijus nustatyti Vertinimo kriterijų sąraše.

14. Techninės apžiūros ar techninio patikrinimo metu nustatyti transporto priemonės trūkumai vertinami pagal šiuos Įstatyme apibrėžtus vertinimo kriterijus:

14.1. nedidelis trūkumas (NT);

14.2. didelis trūkumas (DT);

14.3. pavojingas trūkumas (PT).                    

15. Kai transporto priemonėje nustatomi du ir daugiau nedideli tos pačios srities trūkumai ir dėl bendro tų trūkumų poveikio kyla didesnis pavojus eismo saugumui, transporto priemonė laikoma turinti didelį trūkumą ir dėl to yra techniškai netvarkinga. Kai transporto priemonėje nustatomi du ir daugiau dideli tos pačios srities trūkumai ir dėl bendro tų trūkumų poveikio kyla didesnis pavojus eismo saugumui, transporto priemonė laikoma turinti pavojingą trūkumą ir dėl to yra techniškai netvarkinga.

 

IV SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

16. Techninę apžiūrą ir išsamesnį techninį patikrinimą atliekantys techninės apžiūros kontrolieriai ir pradinį techninį patikrinimą atliekantys pareigūnai atsako už tinkamą Reikalavimų aprašo nuostatų taikymą.

 

__________________

part_6bad85a2c4654939baf06fc54687532c_end