valstybinės augalininkystės TarnybOS

PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS

direktorius

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS AUGALININKYSTĖS TARNYBOS PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS DIREKTORIAUS 2011 M. SPALIO 24 D. ĮSAKYMO NR. A1-325 „DĖL MĖGINIŲ ĖMIMO LABORATORINIAMS GENETINĖS MODIFIKACIJOS TYRIMAMS METODIKOS PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

2020 m. rugsėjo 17 d. Nr. A1-455

Vilnius

 

 

1. Pakeičiu Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2011 m. spalio 24 d. įsakymą Nr. A1-325 „Dėl Mėginių ėmimo laboratoriniams genetinės modifikacijos tyrimams metodikos patvirtinimo“:

1.1. Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Vadovaudamasis Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. 3D-490 „Dėl Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos nuostatų ir administracijos struktūros patvirtinimo“, 21.1 papunkčiu:“.

1.2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintą Mėginių ėmimo laboratoriniams genetinės modifikacijos tyrimams metodiką:

1.2.1. Pakeičiu 1 punktą ir jį išdėstau taip:

1. Mėginių ėmimo laboratoriniams genetinės modifikacijos tyrimams metodika (toliau – metodika) parengta atsižvelgiant į Tarptautinės sėklų tyrimo asociacijos (ISTA) taisykles ir 2004 m. spalio 4 d. Europos Komisijos rekomendaciją 2004/787/EB dėl genetiškai modifikuotų organizmų ir iš jų pagamintų produktų bei juose esančių medžiagų mėginių ėmimo ir aptikimo techninių gairių, remiantis reglamentu (EB) Nr. 1830/2003.“

1.2.2. Pakeičiu 3 punktą ir jį išdėstau taip:

3. Metodikoje vartojamos sąvokos ir sutrumpinimai:

3.1. Fitosanitarijos postasValstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Kauno oro uosto, Klaipėdos jūrų uosto, Kybartų, Medininkų ir Šalčininkų pasienio kontrolės punkto fitosanitarijos postas (skyrius).

3.2. GMO – genetiškai modifikuotas organizmas.

3.3. Kartotinis mėginys – iš to paties sudėtinio mėginio kaip ir laboratorinis mėginys paruoštas papildomas mėginys, saugomas tam tikrą laiką arbitražo tikslais.

3.4. Laboratorinis mėginys – iš sudėtinio mėginio paruoštas mėginys, skirtas tirti laboratorijoje.

3.5. Mėginių plombavimas – tekstilinių, popierinių ar polietileninių maišelių, kuriuose laikomi mėginiai, uždarymas tokiu būdu, kad jų nebūtų galima atidaryti nepažeidžiant plombos.

3.6. Pareigūnas – Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos struktūrinio padalinio vadovas, patarėjas, vyriausiasis specialistas, vyresnysis specialistas ar specialistas, kuris atlieka priežiūrą ir / ar paima mėginius.

3.7. Pirminis mėginys – nedidelis vienalytis produkcijos kiekis, paimtas iš sodo ar dekoratyvinių augalų medelyno, verslinio sodo, sėklinio pasėlio ar kito pasėlio, dauginamosios medžiagos, neskirtų žmonių maistui ir gyvūnų pašarams augalų, augalinių produktų siuntų, esančių sandėlyje ar pakrautų į vagoną, laivą, sunkvežimį ar kitą transporto priemonę.

3.8. Regioninis skyrius – Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Alytaus, Kauno, Klaipėdos, Tauragės, Telšių, Šiaulių, Panevėžio, Utenos, Marijampolės ar Vilniaus regioninis skyrius.

3.9. Sėklinis pasėlis (toliau – pasėlis) – teisės aktų nustatytus reikalavimus atitinkantis dirbamosios žemės sklype auginamas pasėlis, skirtas sėklai gauti.

3.10. Sudėtinis mėginys – mėginys, sudarytas sumaišius pirminius mėginius.

3.11. VATIS – Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos informacinė sistema.

3.12. Verslinis sodas – sodas, kurio augalų subrandinti vaisiai ir uogos realizuojami kaip žaliava ar galutinis produktas.

3.13. Kitos šioje metodikoje vartojamos sąvokos apibrėžtos Lietuvos Respublikos genetiškai modifikuotų organizmų įstatyme, Lietuvos Respublikos augalų sėklininkystės įstatyme, Įvežamų į Lietuvos Respubliką, vežamų per ją į kitas Europos Sąjungos šalis, taip pat vežamų tranzitu žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų genetiškai modifikuotų augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos krovinių bei tokių augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos krovinių, kuriuose galėtų būti genetiškai modifikuotų organizmų, kontrolės ir stebėsenos taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. kovo 24 d. įsakymu Nr. 3D-210 „Dėl Įvežamų į Lietuvos Respubliką, vežamų per ją į kitas Europos Sąjungos šalis, taip pat vežamų tranzitu žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų genetiškai modifikuotų augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos bei tokių augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos krovinių, kuriuose galėtų būti genetiškai modifikuotų organizmų, kontrolės ir stebėsenos taisyklių patvirtinimo ir kai kurių žemės ūkio ministro įsakymų pripažinimo netekusiais galios“, (toliau – patikros taisyklės), Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių sambūvio su tradicinių ir ekologiškų augalų pasėliais taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. lapkričio 16 d. įsakymu Nr. 3D-504/D1-608 „Dėl Genetiškai modifikuotų augalų pasėlių sambūvio su tradicinių ir ekologiškų augalų pasėliais taisyklių patvirtinimo“.“

1.2.3. Pakeičiu 5 punktą ir jį išdėstau taip:

5. Mėginių ėmimą iš žmonių maistui ir gyvūnų pašarams neskirtų augalų, augalinių produktų ir dauginamosios medžiagos siuntų (toliau – siuntos), esančių prekybos vietose, sandėliuose ar pakrautų į vagonus, laivus, sunkvežimius ar kitas transporto priemones, atlieka regioninio skyriaus ir fitosanitarijos posto apmokyti pareigūnai pagal šią metodiką.“

1.2.4. Pakeičiu 30 punktą ir jį išdėstau taip:

30. Jei tikrinami medelynai, mėginiai turi būti imami vadovaujantis Sodo augalų dauginamosios medžiagos mėginių ėmimo kenksmingiesiems organizmams nustatyti metodika, pavirtinta Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2009 m. gegužės 25 d. įsakymu Nr. 1A-117 „Dėl Sodo augalų dauginamosios medžiagos mėginių ėmimo kenksmingiesiems organizmams nustatyti metodikos patvirtinimo“.“

1.2.5. Pakeičiu 39 punktą ir jį išdėstau taip:

39. Paėmus mėginį, VATIS (adresu https://vatis.vatzum.lt/) užpildomas Mėginio paėmimo genetinei modifikacijai nustatyti aktas (toliau – aktas), kurio formos pavyzdys pateiktas metodikos 1 priede. Automatizuotu būdu VATIS formuojamos akto formos ir metodikos 1 priede pateikto akto formos pavyzdžio vaizdinė išraiška gali skirtis. Savininkas ar jo įgaliotas asmuo aktą VATIS pasirašo elektroninėmis priemonėmis (planšetinio kompiuterio ekrane ar naudojant kitas priemones, leidžiančias identifikuoti pasirašantį asmenį) ar pasirašo ant atspausdinto akto. Jei savininkas ar jo įgaliotas asmuo neturi galimybės akto atsispausdinti iš VATIS, regioninio skyriaus ar fitosanitarijos posto pareigūnas iš VATIS atspausdina pasirašyto akto elektroninį nuorašą. Vienas kartotinis mėginys (jei savininkas ar jo įgaliotas asmuo kartotinio mėginio neatsisako) perduodamas savininkui ar jo įgaliotam asmeniui, o kitas kartotinis mėginys lieka regioninio skyriaus pareigūnui ar fitosanitarijos posto pareigūnui, kuris paėmė mėginį.“

1.2.6. Pakeičiu 40 punkto pirmąją pastraipą ir ją išdėstau taip:

40. Regioniniame skyriuje arba fitosanitarijos poste kartotiniai mėginiai turi būti saugomi ne trumpiau kaip vieną mėnesį:“.

1.2.7. Pakeičiu 41 punktą ir jį išdėstau taip:

41. Jei kartotinis mėginys nepanaudojamas pakartotiniams laboratoriniams tyrimams, pasibaigus saugojimo laikotarpiui jis sunaikinamas vadovaujantis Atliekų tvarkymo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 „Dėl Atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“.“

1.2.8. Pripažįstu netekusiu galios 42 punktą.

1.2.9. Pakeičiu 43 punktą ir jį išdėstau taip:

43. Laboratorinis mėginys per 3 d. d., o jei paimtas iš rizikos grupės krovinio – per 24 valandas, o mėginys, paimtas švenčių ar poilsio dieną, – ne vėliau kaip kitą darbo dieną, siunčiamas atitinkamai Augalų dauginamosios medžiagos skyriui arba Fitosanitarijos skyriui.

1.2.10. Pakeičiu 44 punktą ir jį išdėstau taip:

44. Augalų dauginamosios medžiagos skyriaus arba Fitosanitarijos skyriaus pareigūnas, atsakingas už laboratorinių mėginių teikimą Nacionaliniam maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutui tirti, gautą mėginį užregistruoja ir suteikia jam kodą, iškerpa duomenis apie siuntos (sklypo) numerį, esančius ant etiketės, pritvirtintos prie mėginio. Užkoduotas mėginys siunčiamas į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą tirti.“

1.2.11. Papildau 441 punktu:

441. Augalų dauginamosios medžiagos skyriaus pareigūnas (jei mėginys paimtas iš dauginamosios medžiagos siuntos, sėklinio pasėlio ar iš medelyno) arba Fitosanitarijos skyriaus pareigūnas (jei mėginys paimtas iš augalų, augalinių produktų siuntų, pasėlio ar verslinio sodo), gavęs per  Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos dokumentų valdymo sistemą susipažinti iš Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto tyrimo rezultatus,  juos susipažinimui nukreipia į tą regioninį skyrių ar fitosanitarijos postą, kuriame buvo imtas mėginys, ir suveda į VATIS.“

1.2.12. Pakeičiu 45 punktą ir jį išdėstau taip:

45. Savininkui ar jo įgaliotam asmeniui gali būti grąžintas kitas kartotinis mėginys, saugomas regioniniame skyriuje ar fitosanitarijos poste tuo atveju, jei jis raštu patvirtina, kad sutinka su genetinės modifikacijos tyrimo rezultatais.“

1.2.13. Pakeičiu 46 punktą ir jį išdėstau taip:

46. Pareigūnai ir kiti asmenys, tretiesiems asmenims atskleidę konfidencialią informaciją, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.“

1.2.14. Pakeičiu 1 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2. Įpareigoju Bendrųjų reikalų skyriaus darbuotoją, atsakingą už šio įsakymo registravimą, supažindinti su šiuo įsakymu Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus pavaduotojus, Fitosanitarijos skyriaus, Augalų dauginamosios medžiagos skyriaus, Pasienio kontrolės koordinavimo skyriaus, regioninių skyrių ir pasienio kontrolės punktų fitosanitarijos postų (skyrių) vedėjus.

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,

atliekantis direktoriaus funkcijas                                                                             Arvydas Basiulis

 

Mėginių ėmimo laboratoriniams

genetinės modifikacijos

tyrimams metodikos

1 priedas

 

(Mėginio paėmimo genetinei modifikacijai nustatyti akto formos pavyzdys)

 

VALSTYBINĖS AUGALININKYSTĖS TARNYBOS
PRIE ŽEMĖS ŪKIO MINISTERIJOS

 

___________________________________________________________________________

(mėginį paėmusio regioninio skyriaus ar fitosanitarijos posto pavadinimas)

 

MĖGINIO PAĖMIMO GENETINEI MODIFIKACIJAI NUSTATYTI AKTAS

 

20 __ m. _____________ d. Nr. _______

___________________________

(sudarymo vieta)

 

1.       Informacija apie augalų, augalinių produktų ar dauginamosios medžiagos savininką ar jo įgaliotą asmenį:

1.1.    fizinio asmens vardas, pavardė / juridinio asmens pavadinimas ______________________;

1.2.    gyvenamosios vietos adresas / juridinio asmens buveinė____________________________;

1.3.    Telefono, fakso Nr. _________________________________________________________.

2.       Informacija apie augalus / augalinius produktus / dauginamąją medžiagą (kas nereikalinga, išbraukti):

2.1.    augalo rūšies pavadinimas lietuvių kalba ________________________________________;

2.2.    augalo rūšies pavadinimas lotynų kalba _________________________________________;

2.3.    veislės pavadinimas ________________________________________________________;

2.4.    kategorija ________________________________________________________________;

2.5.    kilmės šalis ______________________________________________________________;

2.6.    sklypo Nr. / eilutės Nr. / siuntos Nr. (kas nereikalinga, išbraukti) ____________________;

2.7.    kokybę patvirtinančio dokumento Nr. ir data ____________________________________;

2.8.    aprobavimo akto Nr. (aprobuotas plotas, ha)

2.9.    GMO unikalus atpažinties kodas ______________________________________________;

2.10.  kiekis ________________________ kg / vnt. / ha (kas nereikalinga, išbraukti).

3.       Informacija apie paimtą mėginį:

3.1.    mėginio paėmimo tikslas _____________________________________________________;

3.2.    mėginys paimtas pirmą kartą / pakartotinai (kas nereikalinga, išbraukti);

3.3.    kiekis ________________________ kg / vnt. (kas nereikalinga, išbraukti).

3.4.    mėginio paėmimo vietos geografinės koordinatės _________________________________ .

4.       Krovinio sulaikymo vieta ____________________________________________________.

5.       Kita informacija ___________________________________________________________.

 

 

____________________                         ___________                  _____________________

(pareigų pavadinimas)                                                    (parašas)                                         (vardas ir pavardė)

 

Kartotinį mėginį gavau / kartotinio mėginio atsisakiau (kas nereikalinga, išbraukti)

____________                ______________________

(parašas)                                         (vardas ir pavardė)

 

20___ m. ________ ___ d.