Lietuvos Respublikos Vyriausybė

 

nutarimas

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VYRIAUSYBĖS 2020 M. LAPKRIČIO 25 D. NUTARIMO NR. 1322 „DĖL PASIRENGIMO ADMINISTRUOTI EUROPOS SĄJUNGOS LĖŠAS IR JŲ ADMINISTRAVIMO“ PAKEITIMO

 

2022 m. spalio 5 d. Nr. 992

Vilnius

 

 

Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:

Pakeisti Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. lapkričio 25 d. nutarimą Nr. 1322 „Dėl pasirengimo administruoti Europos Sąjungos lėšas ir jų administravimo“:

1.    Pakeisti preambulę ir ją išdėstyti taip:

Vadovaudamasi 2021 m. vasario 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/241, kuriuo nustatoma ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė, 2021 m. gegužės 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/887, kuriuo įsteigiamas Europos kibernetinio saugumo pramonės, technologijų ir mokslinių tyrimų kompetencijos centras ir Nacionalinių koordinavimo centrų tinklas, 2021 m. birželio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/1060, kuriuo nustatomos bendros Europos regioninės plėtros fondo, „Europos socialinio fondo +“, Sanglaudos fondo, Teisingos pertvarkos fondo ir Europos jūrų reikalų, žvejybos ir akvakultūros fondo nuostatos ir šių fondų bei Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondo, Vidaus saugumo fondo ir Sienų valdymo ir vizų politikos finansinės paramos priemonės taisyklės, 2021 m. gruodžio 2 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/2115, kuriuo nustatomos valstybių narių pagal bendrą žemės ūkio politiką rengtinų strateginių planų (BŽŪP strateginių planų), finansuotinų iš Europos žemės ūkio garantijų fondo (EŽŪGF) ir iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP), rėmimo taisyklės ir panaikinami reglamentai (ES) Nr. 1305/2013 ir (ES) Nr. 1307/2013, su paskutiniais pakeitimais, padarytais 2022 m. vasario 15 d. Komisijos deleguotuoju reglamentu (ES) 2022/648, 2021 m. gruodžio 2 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) 2021/2116 dėl bendros žemės ūkio politikos finansavimo, valdymo ir stebėsenos, kuriuo panaikinamas Reglamentas (ES) Nr. 1306/2013, atsižvelgdama į  Lietuvos Respublikos strateginio valdymo įstatymo 3 straipsnio 17 dalies 8 punktą ir siekdama, kad būtų veiksmingai planuojamos ir administruojamos lėšos veiksmams pagal 2021 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2021/694, kuriuo nustatoma Skaitmeninės Europos programa ir panaikinamas Sprendimas (ES) 2015/2240, 6 straipsnio nuostatas, Lietuvos Respublikos Vyriausybė nutaria:“.

2. Pakeisti 1.1.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

1.1.4. viešoji įstaiga Inovacijų agentūra – Investicijų programos tarpinė institucija.“

3. Pakeisti 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3. Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (toliau – Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginis planas) ir kitų pagal pasidalijamąjį valdymą Europos žemės ūkio garantijų fondo lėšomis finansuojamų priemonių įgyvendinimui pasirengti ir įgyvendinti:

3.1. Nustatyti, kad:

3.1.1. Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija – kompetentinga institucija, kaip nurodyta Reglamento (ES) 2021/2116 8 straipsnyje, ir Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano vadovaujančioji institucija;

3.1.2. Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos – mokėjimo agentūra, kaip nurodyta Reglamento (ES) 2021/2116 9 straipsnyje, ir Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano tarpinė institucija.

3.2. Pavesti Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano vadovaujančiajai institucijai ne vėliau kaip per 30 dienų nuo Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano patvirtinimo dienos žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinti šio nutarimo 3.1.2 papunktyje nurodytos Žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano tarpinės institucijos funkcijų sąrašą.“

4. Pakeisti 5.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

5.4. Įgalioti Lietuvos Respublikos finansų ministrą pasirašyti:

5.4.1. Reglamento (ES) 2021/241 20 straipsnio 6 dalyje nurodytą veiklos susitarimą ir 23 straipsnio 1 dalyje nurodytą susitarimą tarp Europos Komisijos ir Lietuvos Respublikos;

5.4.2. Reglamento (ES) 2021/241 15 straipsnyje nurodytą paskolos susitarimą tarp Europos Komisijos ir Lietuvos Respublikos.“

5. Papildyti 6 punktu:

6. Reglamento (ES) 2021/887 7 straipsnio 1 dalies f punkto įgyvendinimui pasirengti ir jam įgyvendinti:

6.1. Nustatyti, kad:

6.1.1. Krašto apsaugos ministerija – finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis Reglamento (ES) 2021/887 7 straipsnio 1 dalies f punktu, vadovaujančioji institucija;

6.1.2. CPVA – finansinės paramos trečiosioms šalims, teikiamos vadovaujantis Reglamento (ES) 2021/887 7 straipsnio 1 dalies f punktu, administruojančioji institucija.

6. Pakeisti nurodytu nutarimu patvirtintas Vadovaujančiosios, administruojančiosios ir audito institucijų funkcijų, įgyvendinant Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą „Naujos kartos Lietuva“, paskirstymo taisykles:

6.1. Pakeisti 2.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.4. Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ projekto sutartis (toliau – projekto sutartis) – administruojančiosios institucijos su Plano pareiškėju pasirašomas dokumentas dėl projektui skirtų ES ar ES ir valstybės biudžeto lėšų ir (arba) Plano projekto vykdytojo ir (ar) partnerio (-ių), ir (ar) jungtinio projekto projekto vykdytojo nuosavo įnašo naudojimo sąlygų, o kai įgyvendinamos finansinės priemonės, vadovaujančiosios institucijos su ministerija (-omis) ir kontroliuojančiojo fondo arba specialiojo fondo, kai kontroliuojantysis fondas nesteigiamas, valdytoju sudaroma sutartis dėl projekto įgyvendinimo ir finansavimo tvarkos.

6.2. Pakeisti 2.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.5. Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ projekto vykdytojas (toliau – projekto vykdytojas) – viešasis ar privatus juridinis asmuo, juridinio asmens filialas ar atstovybė, kita organizacija ar jos padalinys, atsakingi už pavienio ir (ar) jungtinio projekto įgyvendinimą. Įgyvendinant finansines priemones projekto vykdytoju laikomas kontroliuojančiojo fondo arba specialiojo fondo, kai kontroliuojantysis fondas nesteigiamas, valdytojas.

6.3. Pakeisti 2.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:

2.7.    Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ projekto pareiškėjas (toliau – pareiškėjas) – viešasis ar privatus juridinis asmuo, juridinio asmens filialas ar atstovybė, kita organizacija ar jos padalinys, teikiantys projekto įgyvendinimo planą.“

6.4. Pakeisti 4.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

4.4.    koordinuoja komunikacijos apie Plano įgyvendinimą ir administravimą veiklas:

4.4.1. rengia ir tvirtina komunikacijos apie ES investicijas strategines gaires;

4.4.2. sudaro darbo grupę komunikacijai apie ES investicijas planuoti, koordinuoti, prižiūrėti (toliau – Investicijų komunikacijos grupė) ir skiria jos pirmininką;

4.4.3. tvirtina metinius komunikacijos apie ES investicijas planus;

4.4.4. vertina komunikacijos apie ES investicijas efektyvumą;“.

6.5. Papildyti 4.51 papunkčiu:

4.51. gavusi Europos Komisijos prašymą išnagrinėti Europos Komisijai pateiktą skundą, organizuoja šio skundo nagrinėjimą ir teikia Europos Komisijai informaciją apie jo nagrinėjimo rezultatus;“.

6.6. Pakeisti 4.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:

4.7.    pasiekus Plane nustatytus tikslus ar jų dalį, rengia valdymo deklaraciją ir teikia ją administruojančiajai institucijai;“.

6.7. Papildyti 4.71 papunkčiu:

4.71. vadovaudamasi Reglamento (ES) 2021/241 14 straipsniu, rengia ir teikia Europos Komisijai prašymą dėl paskolos paramos;“.

6.8. Pakeisti 6.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:

6.3. kuria ir plėtoja interneto svetainę, skirtą informacijai apie Planą, jo įgyvendinimą ir administravimą skelbti, užtikrina šiai svetainei reikalingos techninės ir programinės įrangos suteikimą ir jos priežiūrą, nuolat atnaujina informaciją svetainėje, konsultuoja šios svetainės naudotojus ir organizuoja mokymus šios svetainės funkcinių galimybių klausimais;“.

6.9. Pakeisti 6.4 papunktį ir jį išdėstyti taip:

6.4.    įgyvendina komunikacijos apie Plano įgyvendinimą ir administravimą veiklas:

6.4.1. atlieka Investicijų komunikacijos grupės sekretoriato funkcijas;

6.4.2. rengia metinių komunikacijos apie ES investicijas planų projektus ir teikia juos vadovaujančiajai institucijai;

6.4.3. įgyvendina komunikaciją pagal metinius komunikacijos apie ES investicijas planus;

6.4.4. rengia komunikacijos apie ES investicijas gaires projektų vykdytojams;

6.4.5. esant poreikiui, rengia techninės paramos paraišką Europos Komisijai;“.

6.10. Pakeisti 6.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:

6.5. organizuoja ir atlieka projektų atranką, priima sprendimus dėl projektų įgyvendinimo planų atmetimo ar siūlymo ministerijai finansuoti projektą, sudaro projektų sutartis su pareiškėjais, kuriems skirtas finansavimas, konsultuoja pareiškėjus projektų įgyvendinimo planų rengimo ir teikimo administruojančiajai institucijai klausimais (netaikoma įgyvendinant finansines priemones). Administruojančioji institucija, atlikdama projektų atranką ir vertindama atitinkamos srities projektų įgyvendinimo planus, teisės aktų, reglamentuojančių projektų administravimo ir finansavimo tvarką, nustatyta tvarka pasitelkia atsakingas įstaigas ir (ar) specialiųjų žinių turinčius specialistus projektų įgyvendinimo planų ar jų dalių vertinimui atlikti, kai atliekant tokį vertinimą reikia ekspertinių žinių;“.

6.11. Pakeisti 6.7 papunktį ir jį išdėstyti taip:

6.7. atlieka įtariamų pažeidimų, įgyvendinant projektus, tyrimus, priima sprendimus dėl pažeidimų, taip pat sprendimus nepripažinti tinkamomis finansuoti išlaidų ar jų dalies, kai nustato, kad šios išlaidos ar jų dalis neatitinka ES ir (ar) Lietuvos Respublikos teisės aktuose, reglamentuojančiuose Plano įgyvendinimą, keliamų reikalavimų arba įgyvendinant projektus nebuvo pasiekti nustatyti projektų rodikliai ar jų dalis, arba priima sprendimus susigrąžinti projektų vykdytojams išmokėtas lėšas, kurios neatitinka reikalavimų, nustatytų tinkamoms finansuoti išlaidoms, jeigu šios lėšos jau buvo išmokėtos, ir (ar) sprendimus dėl kitų privalomų grąžinti lėšų susigrąžinimo;“.

6.12. Pakeisti 6.13 papunktį ir jį išdėstyti taip:

6.13. pasiekus Plane nustatytus tikslus ar jų dalį, rengia prašymą Europos Komisijai sumokėti finansinį įnašą ir teikia jį Europos Komisijai;“.

6.13. Papildyti 6.131 papunkčiu:

6.131. vadovaudamasi Reglamento (ES) 2021/241 27 straipsniu ir 2021 m. rugsėjo 28 d. Komisijos deleguotojo reglamento (ES) 2021/2106, kuriuo nustatomi ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo rezultatų suvestinės bendri rodikliai, išsamiai apibrėžiami jos elementai ir taip papildomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2021/241, kuriuo nustatoma ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė, 2 straipsniu, rengia ir teikia per Europos Komisijos valdomą Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės informacinę sistemą FENIX Europos Komisijai informaciją apie pažangą, pasiektą įgyvendinant Planą;“.

6.14. Pakeisti 6.15 papunktį ir jį išdėstyti taip:

6.15. dalyvauja atliekant Plano įgyvendinimo stebėseną, vertina Plano rodiklių rizikas, teikia vadovaujančiajai institucijai vertinimo išvadą dėl Plano rodiklių rizikos ir siūlo rizikos valdymo priemones;“.

6.15. Papildyti 8.4 ir 8.5 papunkčiais:

8.4. rengia atliktų auditų santrauką ir teikia ją administruojančiajai institucijai;

8.5. atlieka supaprastintai apmokamų išlaidų vertinimą.“

 

 

 

Ministrė Pirmininkė                                                                              Ingrida Šimonytė

 

 

 

Finansų ministrė                                                                                     Gintarė Skaistė