LIETUVOS RESPUBLIKOS ENERGETIKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL KIETOJO IR SKYSTOJO KURO APSKAITOS ENERGIJOS GAMYBOS ŠALTINIUOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2019 m. rugpjūčio 27 d. Nr. 1-239

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo 6 straipsnio 2 punktu,

tvirtinu Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos gamybos šaltiniuose taisykles (pridedama).

 

 

 

Energetikos ministras                                                                                           Žygimantas Vaičiūnas

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos energetikos ministro

2019 m. rugpjūčio 27 d. įsakymu Nr. 1-239

 

KIETOJO IR SKYSTOJO KURO APSKAITOS ENERGIJOS GAMYBOS ŠALTINIUOSE TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos gamybos šaltiniuose taisyklės (toliau – Taisyklės) nustato kietojo, išskyrus kietąjį biokurą, ir skystojo kuro apskaitos reikalavimus energetikos įmonėms ir ūkio subjektams, turintiems daugiau kaip 5 MW galios elektros ir (ar) šilumos energijos gamybos objektus, taip pat ūkio subjektams (toliau – Įmonėms), laikantiems ar privalantiems laikyti naftos produktų valstybės atsargoms priklausantį kurą.

2. Taisyklės reglamentuoja kuro kiekio ir kokybės nustatymą bei šiam nustatymui reikalaujamą tikslumą, kuro periodinį inventorizavimą ir su kuru atliekamų operacijų registravimą dokumentuose.

3. Kuro apskaita, laikantis šiose Taisyklėse nustatytų reikalavimų, turi būti tvarkoma Įmonėse, įsigyjant kurą, jį naudojant energijai gaminti ir saugant.

4. Taisyklės netaikomos Įmonėms, turinčioms mažesnius kaip 5 MW galios elektros ir (ar) šilumos energijos gamybos objektus. Mažesnės galios objektuose kuras apskaitomas vadovaujantis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI prie FM) įsakymais nustatyta tvarka (Taisyklių 1 priedo 1.7 ir 1.8 papunkčiai).

5. Įmonėse, kuriose energija gaminama iš kietojo biokuro, kuro apskaita tvarkoma Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos nustatyta tvarka (Taisyklių 1 priedo 1.9 papunktis). Gamtinių dujų apskaita vykdoma vadovaujantis Lietuvos Respublikos energetikos ministerijos nustatyta tvarka (1 priedo 1.10 papunktis).

6. Taisyklėse vartojamos sąvokos:

Jungtinis ėminys – sumaišyti atitinkamų proporcijų skystojo kuro ėminiai.

Kuras – degi kieta medžiaga ar degus skystis, skirtas naudoti elektros ir (ar) šilumos energijai gaminti (akmens anglys, durpės, skystasis kuras – mazutas, dyzelinas, gazoliai, skalūnų alyva ir kiti produktai).

Kuro talpykla – stacionarus požeminis arba antžeminis bet kokio tipo ir bet kokio tūrio rezervuaras arba cisterna (konteinerinė cisterna), sumontuota atskirai, kolektoriumi sujungtoje grupėje, degalų terminale arba degalinėje (įskaitant degalinės cisterną konteineryje), skirta naftos produktams ir bioproduktams laikyti. Kuro talpykla taip pat laikoma ir autocisterna, naudojama naftos produktams ir bioproduktams laikyti. Priklausomai nuo talpykloje laikomo produkto talpykla gali būti vadinama mazuto talpykla, biodegalų talpykla, biokuro talpykla.

Nepaimamas likutis – kuro likutis talpykloje, kurio negalima panaudoti talpyklos eksploatacijos metu.

Pardavėjas – asmuo, teisės aktų nustatyta tvarka parduodantis kurą.

Skystojo kuro darbinis likutis – faktinis skystojo kuro likutis talpykloje, išskyrus nepaimamą likutį.

Terminalas (sandėlis) – specialiai įrengtų pakrovimo ir iškrovimo įrenginių, kuro talpyklų, kitų įrenginių bei statinių kompleksas, naudojamas skystajam ar kietajam kurui priimti, laikyti ir perkrauti.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI KURO APSKAITOS REIKALAVIMAI

 

7. Įmonėse kuro apskaita turi būti tvarkoma pagal šiuos reikalavimus:

7.1. Įmonėse turi būti įranga ir matavimo priemonės, kurių reikia kuro kiekiui nustatyti;

7.2. gaunamas, vartojamas ir sandėliuojamas kuras bei jo inventorizavimo likučiai turi būti fiksuojami dokumentuose, pildant Taisyklių 2–11 prieduose pateiktas rekomenduojamas dokumentų formas, į kurias gali būti įtraukiami reikalingi pakeitimai;

7.3. duomenys apie kuro gavimą ir vartojimą bei sandėliavimą (toliau – kuro judėjimą) ir jo likučius teisės aktų nustatyta tvarka turi būti pateikiami VMI prie FM (Taisyklių 1 priedo 1.8 papunktis ir kiti VMI prie FM įsakymai) ir Statistikos departamentui (Taisyklių 1 priedo 1.19 papunktis).

8. Kuro apskaita skirstoma į:

8.1. operatyvinę apskaitą, kuri fiksuoja kuro judėjimą natūriniais vienetais (tonomis, kubiniais metrais). Į ją įeina: kuro priėmimas iš tiekėjų pagal kiekį ir kokybę, jo suvartojimo gaminant energiją kiekio nustatymas, kuro judėjimo kontrolė sandėliuojant terminalo talpyklose ir periodinis kuro inventorizavimas. Operatyvinę kuro apskaitą tvarko Įmonės vadovo paskirtas padalinys. Kuro kokybės rodiklius nustato Įmonės, vartojančios kurą, laboratorija arba nepriklausoma laboratorija, akredituota tokiems tyrimams atlikti (toliau – laboratorija);

8.2. techninę apskaitą, kuri atspindi kuro panaudojimą energijai gaminti natūriniais ir sutartiniais vienetais, nustatant pagrindinį rodiklį, apibūdinantį kuro suvartojimo efektyvumą: sutartinio kuro lyginamąsias sąnaudas elektros ir (ar) šilumos energijai gaminti bei kuro ekonomiją (pereikvojimą) elektros energijai ir šilumai gaminti. Techninę kuro apskaitą tvarko Įmonės vadovo įsakymu paskirti darbuotojai;

8.3. buhalterinę apskaitą, kurią tvarkant kuras yra registruojamas dokumentuose pinigine ir natūrine išraiška bei vykdoma visų ūkinių operacijų, susijusių su kuro judėjimu ir atsiskaitymu su pardavėjais, kontrolė. Buhalterinę apskaitą tvarko Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatyme (Taisyklių 1 priedo 1.4 papunktis) nurodyti asmenys.

9. Kuro apskaitos tvarkymas Įmonėje gali būti perduotas samdomai įmonei. Tuomet kuro apskaitos tvarkymo sutartyje turi būti nustatyti visi šių Taisyklių reikalavimai.

10. Įmonėje kuro apskaitai vykdyti turi būti nustatytos atsakingos tarnybos, skyriai ir asmenys arba sudaryta sutartis su samdoma įmone, kuri:

10.1. tvarko operatyvinę kuro apskaitą;

10.2. nustato kuro kokybės rodiklius;

10.3. tvarko techninę kuro apskaitą;

10.4. tvarko buhalterinę kuro apskaitą.

11. Kuro tiekimo sutartyse, kurias Įmonė sudaro su pardavėjais, būtina nustatyti konkrečią kuro kiekio ir kokybės kontrolės tvarką, atitinkančią šių Taisyklių reikalavimus.

12. Įmonėje būtina viso gaunamo, sunaudojamo energijai gaminti ir sandėliuojamo kuro kiekio bei kokybės kontrolė. Kuro kokybės kontrolė atliekama kurą gaunant, prieš pradedant jį vartoti ir sandėliuojant kas 6 mėnesiai, taip pat jei kyla abejonių dėl kuro kokybės atitikties techninėms sąlygoms, standartams ir tiekimo sąlygoms.

13. Įmonėje naudojamų matavimo priemonių, skirtų operatyvinei ir techninei kuro apskaitai (geležinkelių vagonų svarstyklės, skysčių lygio matavimo priemonės, skysčių, kitų nei vanduo, kiekio matavimo priemonės ir sistemos, kalorimetrai, metrolazdės ir kt.), teisinis metrologinis patvirtinimas atliekamas Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymo (Taisyklių 1 priedo 1.2 papunktis) ir šio įstatymo įgyvendinamųjų teisės aktų nustatyta tvarka. Įmonėje turi būti sudarytas ir patvirtintas matavimo priemonių, įtrauktų į Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministro tvirtinamą Teisinio metrologinio reglamentavimo sritims priskirtų matavimo priemonių grupių ir laiko intervalų tarp periodinių matavimo priemonių patikrų sąrašą, sąrašas bei šių matavimo priemonių pateikimo metrologinei patikrai grafikas.

Automatinės konvejerinės svarstyklės eksploatuojamos pagal gamintojo instrukciją. Jei skystojo kuro kiekis priėmimo metu nustatomas tūrio-masės metodu, privaloma bendra visų skystojo kuro priėmimo ir saugojimo (sandėliavimo) terminalo talpyklų (rezervuarų) metrologijos priežiūros tvarka: pirminė patikra ir neeilinė patikra, kuri vykdoma atlikus talpyklų (rezervuarų) rekonstrukciją ar remontą, kai pasikeičia talpyklų (rezervuarų) matmenys ir (ar) tūris. Talpyklų gradavimas yra patikros proceso dalis. Sudarytos gradavimo lentelės turi būti patvirtintos šias lenteles sudariusių Įmonių vadovo parašu.

14. Įmonėje taikyti kuro kiekio matavimo metodus ir naudoti matavimo priemones, nenurodytas Taisyklėse, galima tik atlikus jų teisinį metrologinį patvirtinimą Taisyklių 13 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka. Kuro ėminių cheminius tyrimus atliekanti laboratorija turi būti akredituota teisės aktais nustatyta tvarka.

15. Gauto ir patiekto deginti kuro kokybės tyrimo rezultatai turi būti dokumentuojami.

16. Kuro apskaita tvarkoma pagal Įmonės kuro apskaitos instrukcijas, parengtas pagal šių Taisyklių reikalavimus. Mėnesio galutinis kuro judėjimo dokumentas yra Įmonės vadovo ar įgalioto asmens patvirtintas aktas (Taisyklių 10 priedas).

17. Kuro apskaitos dokumentai turi būti pildomi kompiuterinėmis arba techninėmis priemonėmis.

18. Kai Įmonės kuro talpykloje gaunamo, laikomo ir naudojamo kuro kiekis nustatomas automatizuotai ir kompiuterizuotai, apskaitos dokumentai pildomi kompiuteriuose (įrašomi ir laikomi kompiuterinėse laikmenose). Neturint galimybių užtikrinti ilgalaikį elektroninį duomenų saugojimą, apskaitos dokumentų duomenys spausdinami ir, pasirašius Įmonės vadovo įgaliotam asmeniui, susegami į bylas. Šios bylos saugomos Įmonėje Taisyklių 19 punkte nurodyta tvarka.

19. Įmonėse pildomi kuro apskaitos dokumentai, patvirtinantys kuro įsigijimą, gabenimą ir kokybę, turi būti saugomi ir pateikiami kontrolinio patikrinimo metu. Baigti pildyti minėti dokumentai, susiję su kuro apskaita, Įmonėje saugomi 5 metus.

20. Skystasis kuras turi būti gabenamas tik tam tikslui pritaikytose geležinkelio ar automobilių cisternose. Įmonės savo reikmėms naudojamą kurą gali gabenti joms nuosavybės teise priklausančiose (arba išnuomotose) techniškai tvarkingose mobiliosiose talpyklose, sumontuotose ant transporto priemonių, ir autocisternose, taip pat kilnojamosiose talpyklose.

 

III SKYRIUS

OPERATYVINĖ KURO APSKAITA

 

PIRMASIS SKIRSNIS

KURO PRIĖMIMAS PAGAL KIEKĮ

 

21. Įmonių kuro talpyklų, terminalų (sandėlių) eksploatuotojai gali priimti tik tokį kurą, kurio kokybės rodikliai yra nurodyti šio kuro kokybės pažymėjime (sertifikate, pase) arba jo kopijoje, patvirtintoje kuro pardavėjo (savininko) parašu, ir atitinka Lietuvoje vartojamam kurui nustatytus privalomuosius kokybės rodiklius (Taisyklių 1 priedo 1.16 papunktis). Kuro talpyklų, terminalų eksploatuotojai, laikantys kurą, privalo laikytis teisės aktuose (Taisyklių 1 priedo 1.15 papunktis ir 1.17 papunktis ir kt.) nustatytų reikalavimų.

22. Įmonėse turi būti pildomi kiekvienos skystojo kuro talpyklos ar technologiškai sujungtų skystojo kuro talpyklų grupės skystojo kuro apskaitos dokumentai.

23. Įmonės vadovas ar jo įgalioti darbuotojai, atsakingi už kuro priėmimą, vartojimą ir saugojimą, eksploatuojantys kuro talpyklas, sandėlį ar terminalą, privalo tikrinti, kad apskaitos dokumentai būtų pildomi tinkamai.

24. Kuro, tiekiamo geležinkeliu ar automobilių transportu, masė nustatoma sveriant. Jei nėra galimybės pasverti, kuro kiekis nustatomas tūrio-masės metodu.

25. Atlikti kontrolinį kuro svėrimą Įmonėje nebūtina, jeigu kuras, priimtas krovimo vietoje, buvo pasvertas ir pristatytas geležinkelio transportu arba jei kuras buvo pasvertas tiekėjo vagonų elektroninėmis svarstyklėmis su spausdinimo įrenginiu.

26. Kurui, tiekiamam geležinkeliu, sverti Įmonėse įrengtos vagonų (cisternų) elektroninės svarstyklės turi atitikti Taisyklių 13 punkte nurodytuose teisės aktuose nustatytus teisinio metrologinio patvirtinimo reikalavimus. Šių svarstyklių paklaida  turi būti ne didesnė kaip ±1,0 % svėrinio masės, o sveriant visą sąstatą – ne didesnė kaip ±0,5 % svėrinio masės.

27. Ėminiai kuro kokybei nustatyti imami vadovaujantis Lietuvos standartų (Taisyklių 1 priedo 1.20 ir 1.23 papunkčiai) reikalavimais.

28. Kuro tankis, tankio ir temperatūros santykis nustatomas vadovaujantis Lietuvos standartų (Taisyklių 1 priedo 1.21, 1.22 ir 1.24 papunkčiai) reikalavimais. Talpyklose laikomas skystojo kuro kiekis, temperatūra ir tankis nustatomi Taisyklių 13 punkte nurodytų teisės aktų reikalavimus atitinkančiais matavimo metodais ir matavimo priemonėmis. Naudojamos matavimo priemonės privalo turėti galiojančius patikros žymenis arba patikros sertifikatus.

29. Išpylus skystąjį kurą ir išgarinus cisternas, reikia nustatyti jų masę, jas pasveriant. Taip pat turi būti sveriami tušti vagonai iškrovus kietąjį kurą.

30. Kuras pagal kiekį gali būti priimamas vagonų (cisternų) grupėmis arba atskirai po vieną vagoną (cisterną). Tai turi būti nurodyta kuro tiekimo sutartyje.

31. Priimant skystąjį kurą, gautą geležinkelio cisternose ir autocisternose, tūrio–masės metodu, reikia nustatyti kuro lygius, temperatūras ir tankį esant jo faktinei temperatūrai. Duomenys įrašomi į apskaitos dokumentus, pateiktus Taisyklių 4 priede. Metrolazde išmatuojamas geležinkelio cisternoje ar autocisternoje esančio kuro lygis ir pagal jų gradavimo lenteles nustatomas tūris. Išmatavus skystojo kuro temperatūrą pagal sertifikate esančią tankio reikšmę (pagal 15 °C ar 20 °C), skaičiuojama faktinė kuro masė pagal Taisyklių 32 ir 33 punktuose pateiktas formules.

32. Jeigu ant vamzdyno, kuriuo kuras tiekiamas į talpyklą, įrengta skysčių, kitų nei vanduo, kiekio matavimo priemonė, tiekiamo kuro masė Bp nustatoma pagal formulę:

čia:

Bd1 – skysčių, kitų nei vanduo, kiekio matavimo priemonės rodmuo arba kuro masė talpykloje prieš perpumpavimą, t;

Bd2 – skysčių, kitų nei vanduo, kiekio matavimo priemonės rodmuo arba kuro masė talpykloje po perpumpavimo, t.

33. Kuro masė Bd talpykloje (rezervuare), esant faktinei kuro temperatūrai, nustatoma pagal formulę:

čia:

V – kuro tūris talpykloje, m³;

ρt – jungtinio mėginio tankis, t/m³; esant vidutinei faktinei temperatūrai, tankis nustatomas pagal formules:

 

arba

arba

arba

čia:

ρ15, ρ20 – skystojo kuro (mazuto) tankis nustatomas laboratorijoje arba randamas iš sertifikato, esant 15 °C ar 20 °C temperatūrai;

β' – temperatūrinė korekcija, t/(m3 × °C);

β15, β20 – išsiplėtimo koeficientai, 1/°C; šių koeficientų reikšmės mazutui nustatomos pagal Taisyklių 12 priedo 1 lentelę;

t – faktinė kuro (mazuto) temperatūra, °C.

34. Skystojo kuro apskaitos ir atsiskaitymo už skystąjį kurą operacijos vykdomos sausu kuru, t. y. išskaičiuojant balastą (vandenį). Ši nuostata būtinai turi būti aptarta kuro tiekimo sutartyje.

35. Skystojo kuro tūris nustatomas priimant:

35.1. geležinkelio cisternomis – pagal geležinkelio cisternų gradavimo lenteles, išmatavus jose lygį metrolazde;

35.2. autocisternomis – pagal autocisternų gradavimo lenteles (autocisternos turi būti teisės aktų nustatyta tvarka metrologiškai patikrintos), išmatavus jose lygį metrolazde.

Matuojant skystojo kuro masę geležinkelių ir automobilių cisternose tūrio–masės metodu, leidžiama ribinė santykinė paklaida ne didesnė kaip 0,8 %. Matuojant kuro masę talpyklose, leidžiama santykinė paklaida ne didesnė 1,3 %. Matuojant masę skysčių, kitų nei vanduo, kiekio matavimo priemonėmis ir sistemomis, leidžiama santykinė paklaida ne didesnė kaip 0,5 %.

36. Informacija apie transporto priemonių su kuru atvykimą registruojama apskaitos dokumentuose (Taisyklių 2 priedas), kurie yra Įmonės atsakingo už kuro priėmimą arba kito asmens, kuris tvarko transporto priemonių atvykimo apskaitą, operatyvinis dokumentas.

37. Vagonų (cisternų) atvykimo ir jų iškrovimo tvarka, prastovų apskaitos būdai, priėmimo vietos bei priėmimo ir išdavimo dokumentų formos nustatomos vagonų (cisternų) atvykimo ir išvykimo bei pakrovimo–iškrovimo darbų sutartimi, Įmonės sudaryta su geležinkelio įmone ar kita organizacija, teikiančia kuro transportavimo paslaugas.

38. Kuro priėmėjas ar kitas asmuo, atliekantis jo funkcijas, priima iš transporto įmonės (geležinkelio ir kt.) tiekiamo kuro dokumentus (važtaraščius ir kt.), kurie sutikrinami su faktiniais iškraunamų transporto priemonių duomenimis (transporto priemonių numeriai, jų tipas, kuro rūšis ir svoris). Atvykusių transporto priemonių duomenų ir kuro rūšies patikrinimas priėmimo vietoje gali būti atliekamas pagal vagonų (cisternų) atvykimo žiniaraščius. Tai turi būti nurodyta pagal Taisyklių 37 punkto reikalavimus sudaromoje sutartyje. Jeigu vagonų grupei buvo išrašytas vienas važtaraštis, o kelyje buvo atkabinti keli vagonai (cisternos), geležinkelio stotis privalo tai pažymėti važtaraštyje.

39. Kuro priėmėjas užrašo jo kiekio kontrolės duomenis (sveriant, matuojant ir kt.) į gaunamo kuro apskaitos dokumentus pagal Taisyklių 2 priede pateiktą formą. Šie dokumentai yra operatyvinis kuro, atvežamo transportu, apskaitos ir kontrolės dokumentas. Kuro gavimo dokumentai saugomi vienerius metus. Kuro priėmėjas, užpildęs dokumentus, pasirašo ir perduoda juos Įmonės darbuotojui, atsakingam už kuro ūkio eksploatavimą ir apskaitą, kuris surašo priėmimo aktą pagal Taisyklių 3 priede pateiktą formą.

40. Priimto skystojo kuro kiekio tūrio–masės matavimo metodu duomenys užrašomi kuro, priimto geležinkelio vagonuose (cisternose), apskaitos dokumentuose (Taisyklių 4 priedas), kuriuos pasirašo kuro priėmėjas ir prideda prie kuro gavimo akto (Taisyklių 3 priedas).

41. Pagal Taisyklių 2 ir 4 priede pateiktas formas parengti dokumentai, pasirašyti asmens, atsakingo už kuro priėmimą, perduodami asmeniui, atsakingam už kuro ūkio eksploatavimą ir apskaitą, o ėminiai, paimti priimant kurą, – į laboratoriją.

42. Pagal Taisyklių 2 ir 4 priede pateiktus ir transporto dokumentų duomenis bei laboratorijoje atliktų tyrimų rezultatus kuro apskaitininkas ar kitas asmuo, įpareigotas atlikti jo funkcijas, užpajamuoja kuro kiekį pagal Taisyklių 3 priede pateiktą formą.

43. Kuro gavimo aktas (Taisyklių 3 priedas) pildomas atskirai kiekvienai kuro rūšiai ir kiekvienam tiekėjui, o gavimo apskaitos dokumentai (Taisyklių 4 priedas) – atskirai kiekvienam tiekėjui. Abu šie dokumentai, surašyti dviem egzemplioriais, pasirašius Įmonės darbuotojui, atsakingam už kuro ūkio eksploatavimą ir apskaitą, tampa kuro užpajamavimo pagrindu. Kurui, atvežtam poilsio dienomis, aktai pildomi pirmąją darbo dieną po poilsio dienų. Pirmasis formų egzempliorius kartu su transporto ir kitais dokumentais perduodamas į buhalteriją, antrasis – darbuotojui, atsakingam už kuro ūkio eksploatavimą ir apskaitą.

44. Užpajamuoto kuro kiekis nustatomas atsižvelgiant į faktinį nesutapimą tarp kuro kiekio, nustatyto priimant, ir kuro masės, nurodytos geležinkelio važtaraštyje.

45. Esant teigiamam ar neigiamam faktiniam nukrypimui nuo absoliučios reikšmės, neviršijančiam leistinų normų (sveriant paklaida ne didesnė kaip 0,5 %, matuojant ne didesnė kaip 0,8 %), pajamuojamas važtaraštyje nurodytas kuro kiekis.

46. Jeigu važtaraštyje nurodytos ir pasverto kuro masės skirtumas viršija svėrimo paklaidas, nurodytas Taisyklių 45 punkte, pajamuojamas pasverto kuro kiekis.

47. Jeigu gauto skystojo kuro drėgnis lygus ar mažesnis negu 0,1 %, iš faktinės kuro masės jis neišskaičiuojamas, o jeigu didesnis – išskaičiuojamas iš bendros masės. Pajamuojamas tik sauso kuro masės kiekis. Tai turi būti nurodyta kuro tiekimo sutartyje.

48. Užpajamuoto ir suvartoto skystojo kuro masė visose formose nurodoma trupmena: skaitiklyje – masė esant faktiniam drėgniui, vardiklyje – sauso kuro masė, nustatyta skaičiavimais. Visose statistinėse ataskaitose skystojo kuro gavimas, sunaudojimas ir jo likučiai taip pat nurodomi trupmena: skaitiklyje – esant faktiniam drėgniui, o vardiklyje – sauso kuro masei.

49. Priėmimo operacijų metu pastebėjus vagonų (cisternų) techninių gedimų, trūkumo ar kuro grobstymo požymių ir kt. surašomi aktai.

50. Šildymui skirto žymėto kuro priėmimas turi būti vykdomas vadovaujantis VMI prie FM patvirtintomis taisyklėmis (Taisyklių 1 priedo 1.11 papunktis). Įmonė, turinti šilumos gamybos šaltinį ir norinti įsigyti lengvatiniu akcizų tarifu apmokestinamą šildymui skirtą žymėtą kurą, privalo gauti VMI prie FM leidimą šiam kurui įsigyti.

 

ANTRasis skirsnis

KURO PRIĖMIMAS PAGAL KOKYBĘ

 

51. Priimant kurą pagal kokybę, nustatoma gauto kuro atitiktis sutartyje nustatytiems kuro kokybės rodikliams ir Lietuvos Respublikoje vartojamų naftos produktų ir kito kuro teisės aktais patvirtintiems privalomiesiems kokybės rodikliams (Taisyklių 1 priedo 1.16 papunktis). Normos ir privalomieji kokybės rodikliai turi būti nurodyti sutartyje. Faktiniai gauto kuro kokybės rodikliai turi būti nurodyti kuro kokybės pažymėjime (sertifikate, pase) arba jo kopijoje, patvirtintoje kuro pardavėjo parašu.

52. Priimant  kurą prieš kuro iškrovimo pradžią turi būti imami ėminiai kuro kokybei nustatyti. Ėminiai imami iš dviejų ar trijų vagonų (cisternų) pasirinktinai. Jeigu atvyksta mažiau kaip dešimt vagonų (cisternų), ėminiai imami iš vieno vagono (cisternos). Ant kuro ėminio indelio užrašoma ėminio paėmimo data, geležinkelio važtaraščio numeris, vagono (cisternos) numeris, kuro tiekėjas.

53. Patiekto į Įmonę kuro kokybė kontroliuojama pagal paimtų ėminių tyrimo laboratorijoje gautus rezultatus. Šių ėminių analizės rezultatai fiksuojami Įmonėje laikomuose kuro apskaitos dokumentuose.

54. Atrinkti ėminiai tiriami pagal Lietuvos standartus ir analizuojami pagal pagrindinius kokybės rodiklius (peleningumą – A; drėgnį – W; šiluminingumą – Q; sieringumą – S; kuro tankį – ρ.

55. Sandėliuojant kurą talpyklose, jo kokybės rodikliai turi būti nustatomi kiekvienoje talpykloje atskirai.

 

Trečiasis skirsnis

NATŪRALI KURO NETEKTIS

 

56. Didžiausios leistinos natūralios kuro laikymo ir transportavimo netekties normos apskaičiuojamos remiantis Lietuvos Respublikos energetikos ministro įsakymu (Taisyklių 1 priedo 1.12 papunktis) nustatytais reikalavimais. Natūrali kuro netektis taikoma kietajam kurui, naftos produktams ir kitiems skystiesiems produktams, kurie naudojami kaip kuras energijai gaminti.

57. Faktiškai patirti kuro laikymo ar transportavimo nuostoliai nustatomi lyginant dokumentuose (sutartyse, muitinės deklaracijose, sąskaitose faktūrose, važtaraščiuose ir kt.) nurodytus kuro kiekius su kiekiais, nustatytais atlikus faktinius laikomo ar transportuojamo kuro kiekio matavimus. Šie nuostoliai neturi viršyti leistinų dydžių, apskaičiuotų pagal natūralios netekties normas.

 

KETVIRTasis SKIRSNIS

KURO, SUVARTOJAMO ELEKTRAi IR ŠILUMai GAMinti, KIEKIO IR KOKYBĖS NUSTATYMAS

 

58. Kuro, suvartojamo Įmonėje energijai gaminti, apskaita turi būti vykdoma pagal kiekį ir kokybę.

59. Energijai gaminti suvartoto skystojo kuro kiekis nustatomas pagal talpyklos kuro lygio pasikeitimą arba įrengtų ir matavimų priemonių registre įteisintų matavimų priemonių ir kuro lygio nuotolinio matavimo priemonių rodmenis, įvertinant gauto kuro kiekį.

60. Skystojo kuro talpyklose turi būti įrengtos lygio matavimo priemonės, kurių matavimo paklaida matuojant vietoje turi būti ne didesnė kaip ±0,5 cm, o esant nuotoliniam matavimui – ne didesnė kaip ±1,5 cm.

61. Skystojo kuro ėminiai, skirti suvartoto kuro kokybei nustatyti, turi būti imami pagal atitinkamų standartų (Taisyklių 1 priedo 1.20 ir 1.23 papunkčiai) reikalavimus. Energijai gaminti suvartoto kuro drėgnis ir kiti kuro kokybės rodikliai nustatomi pagal ėminius, paimtus iš talpyklų po kuro perpumpavimo į juos, arba pagal ėminius, paimtus kuro vartojimo metu iš paduodamo ir cirkuliacijos vamzdynų. Nustatant skystojo kuro (mazuto) kokybės rodiklius ir kiekį, būtina jį pašildyti ne mažiau kaip iki 40 °C ir atlikti jo cirkuliaciją, kad susimaišytų išsisluoksniavęs vanduo.

62. Jeigu kuro kokybė buvo nustatyta anksčiau kaip prieš tris mėnesius, vartojimo metu toje talpykloje, iš kurios imamas kuras, turi būti pakartotinai nustatomi kuro kokybės rodikliai.

63. Suvartotam skystojo kuro kiekiui apskaičiuoti rekomenduojama ant šio kuro tiekimo ir recirkuliacijos vamzdynų įrengti kuro apskaitos prietaisus. Mėnesio pabaigoje po atliktos kuro likučių inventorizacijos būtina patikslinti suvartotą kuro kiekį.

64. Nustatant suvartoto skystojo kuro kiekį pagal talpykloje esantį kuro lygį, reikia įvertinti kuro drėgmės, kuri pateko jį šildant sočiuoju garu iškrovimo iš cisternų metu, kiekį. Priimtas kuro kiekis perskaičiuojamas į kuro kiekį su patekusia drėgme pagal formulę:

 

čia:

Bo – gauto kuro masė su nustatytu drėgniu, t;

B – pagal priėmimo aktą priimto sauso kuro masė (prieš pašildymą), t;

W – patiekto sauso kuro drėgnis (prieš pašildymą) sertifikate, %;

Wo – priimto kuro drėgnis po iškrovimo, %.

65. Energijai gaminti suvartoto kuro kokybės rodikliai nustatomi pagal ėminius, paimtus iš talpyklų po kuro perpumpavimo, arba pagal mėginius, paimtus kuro vartojimo metu iš paduodamo ir cirkuliacijos vamzdynų.

66. Pagal kuro gavimo akto duomenis (Taisyklių 3 priedas) ir remiantis kuro, tiekiamo energijai gaminti, dokumentų duomenimis arba kuro apskaitos prietaisų rodmenimis, sudaroma kuro paros judėjimo ir likučio ataskaita pagal Taisyklių 5 ir (ar) 6 priedo formą. Dokumentai pildomi trimis egzemplioriais. Dokumentai gali būti pildomi elektronine forma ir pasirašomi mobiliuoju arba elektroniniu parašu. Vienas formos egzempliorius kitą dieną perduodamas Įmonės buhalterijai, o kitas – Įmonės darbuotojui, atsakingam už kuro ūkio eksploatavimą ir apskaitą, arba perduodamas elektroniniu būdu.

67. Kietojo kuro apskaita tvarkoma sveriant. Įmonėje turi būti įrengtos konvejerinės svarstyklės, kurių svėrimo paklaida – ne didesnė kaip ±1,0 %.

68. Jeigu objekte nėra konvejerinių svarstyklių, faktinis per mėnesį energijai gaminti suvartoto kietojo kuro kiekis natūriniais vienetais (tonomis) nustatomas, įvertinant kuro likutį praeito mėnesio pabaigoje, kuro gavimą bei kuro faktinį likutį mėnesio pabaigoje.

 

PENKtasis SKIRSNIS

KURO LIKUČIŲ INVENTORIZAVIMAS

 

69. Kuro likučiais vadinamas visas užpajamuotas ir Įmonės talpyklose (sandėliuose) sandėliuojamas kuras.

70. Faktiniams kuro likučiams nustatyti ir patikrinti, kaip tvarkoma kuro apskaita, kuras turi būti inventorizuojamas.

71. Skystasis kuras turi būti inventorizuojamas pagal Skystojo kuro inventorizavimo metodiką (Taisyklių 12 priedas).

72. Kietojo kuro likučio inventorizavimas turi būti vykdomas pagal Taisyklių 13 priede pateiktą kietojo kuro inventorizavimo metodiką.

73. Inventorizacija skirstoma į:

73.1. dokumentinę, kai tikrinami gauto, suvartoto ir sandėliuojamo kuro kiekiai, surašyti į nustatytas formas;

73.2. faktinę (instrumentinę), kai esantis terminaluose (sandėliuose) kuro kiekis tikrinamas matuojant matavimo priemonėmis.

74. Įmonėje kuro inventorizavimui turi būti paskirta komisija.

75. Inventorizavimo komisija kiekvieno mėnesio pabaigoje (paskutinę ataskaitinio mėnesio dieną) turi atlikti skystojo kuro likučių inventorizaciją. Atlikus inventorizaciją, surašomas aktas pagal Taisyklių 8 priedo formą.

76. Kietojo kuro faktinė inventorizacija atliekama paskutinę ketvirčio dieną ir surašomas aktas pagal Taisyklių 9 priedo formą.

77. Kuro likučius po avarijos, stichinės nelaimės (uragano, liūties ir kt.) inventorizuoja speciali sudaryta komisija.

78. Po avarijos ar stichinės nelaimės kuro likučių inventorizavimo duomenys dviem egzemplioriais surašomi į nustatytos formos (Taisyklių 8 ir (ar) 9 priedas) aktą. Aktą tvirtina Įmonės vadovas.

79. Tuo atveju, kai nėra kuro judėjimo talpyklose, kuro paėmimo ar priėmimo masės kiekį galima nustatyti pagal praėjusio inventorizavimo duomenis.

 

ŠEŠtasis SKIRSNIS

KURO MĖNESIO APYVARTOS APSKAITA

 

80. Kiekvieno mėnesio pabaigoje (ataskaitinio mėnesio paskutinės dienos 24 val.) Įmonės darbuotojas, atsakingas už kuro ūkio eksploatavimą ir apskaitą, dalyvaujant buhalterijos atstovui, surašo nustatytos formos kuro judėjimo ir likučių sandėlyje per mėnesį aktą (Taisyklių 10 priedas). Jis laikomas pagrindiniu dokumentu, kurio duomenys pateikiami statistinėje ataskaitoje.

81. Kuro judėjimo ir likučių sandėlyje apskaitos aktas (Taisyklių 10 priedas) surašomas vadovaujantis paros kuro gavimo ir suvartojimo žiniaraščių suvestinėmis (Taisyklių 6 ir 7 priedai), inventorizavimo akto duomenimis (Taisyklių 8 ir 9 priedai) ir kuro atliekų nurašymo aktu (Taisyklių 5 priedas). Kuro judėjimo ir likučių aktas surašomas trimis egzemplioriais ir perduodamas buhalterijai ir darbuotojui, atsakingam už kuro ūkio eksploatavimą ir apskaitą (arba pildoma ir perduodama elektroniniu būdu ir pasirašoma elektroniniu arba mobiliuoju parašu Įmonėje nustatyta tvarka).

82. Šilumos gamybos šaltiniuose naudojant šildymui skirtą žymėtą kurą, pasibaigus ataskaitiniam mėnesiui, pildomas šildymui skirto žymėto kuro judėjimo ir likučių sandėlyje apskaitos aktas (Taisyklių 11 priedas).

83. Lyginant kuro likučių inventorizavimo duomenis su kuro apskaitos likučių duomenimis, nustatomas jo trūkumas arba perteklius sandėliuose ir jo kiekis, sunaudotas energijai gaminti. Inventorizacijos duomenys turi būti įrašyti į Taisyklių 10 priedo formos aktą.

84. Kuro trūkumas ar perteklius yra skirtumas tarp tvarkomos kuro apskaitos ir inventorizacijos nustatytų duomenų. Ataskaitinės kuro likučių terminaluose (sandėliuose) reikšmės nustatomos laikantis inventorizavimo paklaidos:

84.1. skystajam kurui ±1,3 %;

84.2. kietajam kurui ±3 %.

85. Jeigu kuro likučių skirtumo absoliutinė reikšmė pagal inventorizavimo ir tvarkomos kuro apskaitos duomenis neviršija inventorizavimo paklaidos, tai ataskaitiniais kuro likučiais terminale ar sandėlyje laikomi kuro apskaitos duomenys.

86. Jeigu kuro likučių skirtumas pagal inventorizavimo ir kuro apskaitos duomenis turi neigiamą reikšmę ir pagal absoliučią reikšmę viršija inventorizavimo paklaidą, tai ataskaitiniu kuro likučiu sandėlyje laikoma inventorizavimo rezultato ir matavimo paklaidos absoliučios reikšmės suma. Skirtumas tarp ataskaitinio kuro likučio sandėlyje ir kuro apskaitos duomenų atitinka kuro trūkumą.

87. Inventorizavimo metu nustačius kuro trūkumą, turi būti atliktas tikslinis patikrinimas atvirkštiniu šilumos balanso metodu. Patikrinami įrašai pirminiuose dokumentuose ir pagal realios netekties ribas, remiantis Lietuvos Respublikos energetikos ministro įsakymu (Taisyklių 1 priedo 1.12 papunktis) patvirtintomis normomis, nustatoma natūralių nuostolių vertė. Šie duomenys turi būti pridedami prie kuro judėjimo ir likučių sandėlyje per mėnesį apskaitos akto (Taisyklių 10 priedas). Kuro trūkumui susidarius dėl stichinės nelaimės, surašomas laisvos formos kuro trūkumo nurašymo aktas, kurį tvirtina Įmonės vadovas.

88. Jeigu inventorizavimo metu nustatyti kuro likučiai yra didesni už likučius pagal kuro apskaitos duomenis (dokumentus) ir jų skirtumas viršija inventorizavimo paklaidos absoliučią reikšmę, kuro perteklius turi būti užpajamuojamas.

 

IV SkYRIUS

ĮMONĖS TECHNINĖ KURO APSKAITA

 

89. Kuro (išskyrus durpes) sunaudojimo energijai gaminti apskaita tvarkoma faktiniam drėgniui, kuriam esant kuras buvo tiekiamas į energetinį įrenginį deginti.

90. Natūralaus kuro kiekis BN (kietasis ir skystasis, tonomis) perskaičiuojamas į sutartinį kurą BS (tonomis naftos ekvivalento) pagal formulę:

čia:

QN – kietojo ir skystojo kuro faktinis žemutinis šilumingumas pagal laboratorijos duomenis, kcal/kg (MJ/kg);

QS – sutartinio kuro žemutinis šilumingumas, lygus 10000 kcal/kg (41,87 MJ/kg) (naftos ekvivalentas).

91. Durpių, sunaudojamų energijai gaminti, techninė apskaita tvarkoma sutartiniam kuro drėgniui, kuris yra lygus 33 % gabalinėms durpėms ir 40 % trupininėms durpėms.

92. Suvartoto durpių kuro kiekis B1 ir šilumingumas Q1 perskaičiuojamas pagal šias formules:

 

čia:

B2 – perskaičiuotas kuro kiekis, t;

Q2 – suvartoto kuro perskaičiuotas žemutinis šilumingumas, kcal/kg (MJ/kg);

W1 – suvartoto kuro faktinis drėgnis, %;

W2 = 33 % gabalinėms durpėms;

W2 = 40 % trupininėms durpėms.

93. Techninė kuro apskaita Įmonėje tvarkoma pagal natūralaus kuro, suvartoto energijai gaminti, kiekio ir kokybės duomenis.

94. Perskaičiuojamas kiekvienas nustatomo kaupiamojo ėminio šilumingumo laikotarpis (1  para, 3-5 paros, dekada). Visas suvartoto sutartinio kuro kiekis per mėnesį nustatomas sumuojant atskirus laikotarpius.

95. Sutartiniam kurui, suvartotam elektros ir (ar) šilumos energijai gaminti, priskiriamas visas šios gamybos technologinėms reikmėms sunaudotas kuras pagal kuro judėjimo ir likučių sandėlyje per mėnesį apskaitos akto (Taisyklių 10 priedas) duomenis.

96. Visos degiųjų medžiagų rūšys (drožlės, pjuvenos, šakos, skiedros, kokso trupiniai, mazuto priedai ir kt.), kurios sunaudojamos kaip kuras elektros ir (ar) šilumos energijai gaminti, turi būti priskaičiuojamos prie suvartoto sutartinio kuro kiekio.

97. Negalima nurašyti energijos gamybai visų kuro natūralių netekčių ir negamybinių nuostolių rūšių.

98. Sutartinio kuro lyginamosios išlaidos „iš viso“ energetikos Įmonėje, taip pat atskirose įrenginių grupėse (energetikos blokuose) nustatomos pagal tiesioginį balansą. Jei Įmonėje tiesiogiai nematuojamas kiekviename katile ar katilų grupėje suvartotas kuro kiekis, tai kuras skirstomas tarp jų proporcingai kuro suvartojimo reikšmėms, nustatytoms pagal atvirkščią balansą.

 

V SKYRIUS

ĮMONĖS BUHALTERINĖ KURO APSKAITA

 

99. Įmonėje kuro buhalterinė apskaita turi būti tvarkoma pagal Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymo (Taisyklių 1priedo 1.4 papunktis) ir šių Taisyklių reikalavimus.

100. Buhalterinė gauto kuro apskaita tvarkoma naudojant Taisyklių prieduose nustatytas formas ir apskaitos dokumentus.

101. Būtiną kuro apskaitos organizavimo žiniaraščių ir žurnalų pildymo informaciją buhalterija pagal dokumentų rengimo grafiką gauna iš atitinkamų Įmonės padalinių Įmonės vadovo nustatyta tvarka.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

102. Taisyklių 1 punkte nurodytų Įmonių ir jų struktūrinių padalinių (filialų) vadovai, pažeidę šias Taisykles, atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.

103. Valstybės institucijos pagal kompetenciją teisės aktais nustatyta tvarka kontroliuoja, kaip laikomasi šių Taisyklių reikalavimų.

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

1 priedas

 

TEISĖS AKTAI IR KITI DOKUMENTAI, Į KURIUOS TAISYKLĖSE PATEIKTOS NUORODOS

 

1. Taisyklėse pateiktos nuorodos į šiuos teisės aktus ir dokumentus ir Taisyklės parengtos vadovaujantis šiais teisės aktais ir dokumentais:

1.1. Lietuvos Respublikos energetikos įstatymu;

1.2. Lietuvos Respublikos metrologijos įstatymu;

1.3. Lietuvos Respublikos dokumentų ir archyvų įstatymu;

1.4. Lietuvos Respublikos buhalterinės apskaitos įstatymu;

1.5. Lietuvos Respublikos naftos produktų ir naftos valstybės atsargų įstatymu;

1.6. Lietuvos Respublikos geležinkelio transporto kodeksu;

1.7. Naftos produktų, bioproduktų ir kitų degiųjų skystų produktų gabenimo ir laikymo taisyklėmis, patvirtintomis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2010 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. VA-117;

1.8. Naftos produktų, bioproduktų, kitų degiųjų skystų produktų ir gamtinių dujų apskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2011 m. sausio 25 d. įsakymu Nr. VA-16;

1.9. Kietojo biokuro apskaitos taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2013 m. rugsėjo 20 d. įsakymu Nr. 1-185;

1.10. Gamtinių dujų apskaitos tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2013 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. 1-245;

1.11. Prekybos šildymo kuru taisyklėmis, patvirtintomis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2002 m. rugpjūčio 19 d. įsakymu Nr. 246;

1.12. Kuro natūralios netekties normomis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2010 m. liepos 16 d. įsakymu Nr. 1-207;

1.13. Geležinkelių transportu vietiniais maršrutais vežamų krovinių svorio nuostolio (natūralaus sumažėjimo) normų sąrašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2008 m. rugsėjo 10 d. nutarimu Nr. 909;

1.14. Europos sutartimi dėl pavojingų krovinių tarptautinių vežimų keliais (ADR);

1.15. Bendrosiomis gaisrinės saugos taisyklėmis, patvirtintomis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus 2005 m. vasario 18 d. įsakymu Nr. 64;

1.16. Lietuvos Respublikoje vartojamų naftos produktų, biodegalų ir skystojo kuro privalomaisiais kokybės rodikliais, patvirtintais Lietuvos Respublikos energetikos ministro, Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2010 m. gruodžio 22 d. įsakymu Nr. 1-348/D1-1014/3-742;

1.17. Elektrinių ir elektros tinklų eksploatavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos energetikos ministro 2012 m. spalio 29 d. įsakymu Nr. 1-211;

1.18. Krovinių vežimo geležinkelio transportu taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2000 m. birželio 20 d. įsakymu Nr. 174;

1.19. Kuro ir energijos išteklių statistinės ataskaitos EN-11 (mėnesinės) ir Naftos ir naftos produktų balanso statistinės ataskaitos EN-16 (mėnesinės) formomis, patvirtintomis Lietuvos statistikos departamento generalinio direktoriaus pirmojo pavaduotojo 2016 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. DĮ-303;

1.20. LST EN ISO 3170:2004 standartu „Skystieji naftos produktai. Rankinis ėminių ėmimas“;

1.21. LST EN ISO 12185:1999 standartu „Žalia nafta ir naftos produktai. Tankio nustatymas. Vibracinis U vamzdelio metodas“;

1.22. LST EN ISO 3675:1999 standartu „Žalia nafta ir skystieji naftos produktai. Laboratorinis tankio nustatymas. Hidrometrinis metodas“;

1.23. LST EN ISO 3171:1999 standartu „Skystieji naftos produktai. Automatinis mėginių ėmimas iš vamzdynų“;

1.24. LST EN ISO 3104+AC:2000 standartu „Naftos produktai. Šviesūs ir tamsūs skystieji naftos produktai. Kinematinės klampos nustatymas ir dinaminės klampos apskaičiavimas“;

1.25. Kuro objektų ir naftos produktų apskaitos priemonių registravimo taisyklėmis, patvirtintomis Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos viršininko 2009 m. rugpjūčio 7 d. įsakymu Nr. VA-56.

2. Pakeitus ar papildžius šiame punkte nurodytus teisės aktus, vykdant šių Taisyklių reikalavimus, vadovautis galiojančio teisės akto nuostatomis.

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

2 priedas

 

 

________________________________________________________________________________

(įmonės kodas ir pavadinimas)

 

KURO GAVIMO ŽURNALAS

 

20… m. …………....... d. Nr.

 

20___________________

                           (para)

 

Eil. Nr.

Dokumento

Nr.

Vagono, cisternos

Nr.

Kuro pavadinimas, markė

Kuro kodas

Faktinis svoris, t

bruto

tara

neto

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso

 

 

 

 

 

Kuro apskaitininkas                                     __________________                                                        

                                                                                                           (parašas)                                                (vardas ir pavardė)

 

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

3 priedas

 

 

________________________________________________________________________________________

(įmonės kodas ir pavadinimas)

TVIRTINU

(Pareigų pavadinimas)

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)

20… m. ……...................……d.

 

KURO GAVIMO AKTAS

 

20m. …………....... d. Nr.

 

___________________________________________

(kuro rūšis)

 

Svėrimo būdas ____________________________________________________________________________

(atskirai kiekvieną vagoną (cisterną), vagonų (cisternų) grupėmis)

 

Kuras

Krovinio siuntėjas

Tiekėjas

Gavimo data

Sąskaitų numeriai

Tiekėjo naudojamas masės nustatymo būdas: matavimas, svėrimas

pavadinimas

kodas

pavadinimas

kodas

pavadinimas

kodas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Numeris

Kuro masė, t

Leistinas ribinis skirtumas nustatant neto masę,

t

Natūralių nuostolių norma,

t

Masės trūkumas,

t

Masės perteklius,

t

Užpajamuoto kuro masė,

t

Nurašomo kuro masė (neviršijant natūralių nuostolių normos ribų),

t

geležinkelio važtaraščio

pagal važtaraštį

faktinė kuro masė

skirtumas

(3–2 g)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                                 ______________________

                                                                                              (parašas)                                                         (vardas ir pavardė)

Komisijos nariai                                                                                          ______________________

                                                                                             (parašas)                                                            (vardas ir pavardė)

                                                        ______________________

                                                                                             (parašas)                                                            (vardas ir pavardė)

 

______________

 

 

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

4 priedas

 

 

________________________________________________________________________________

(įmonės kodas ir pavadinimas)

 

SKYSTOJO KURO, PRIIMTO GELEŽINKELIO CISTERNOSE, APSKAITOS ŽURNALAS

 

20.… m. …………... d.

 

Krovinio siuntėjas ...............................................  Tankis esant 15 °C, t/m3...........................................

Geležinkelio važtaraštis Nr. ................................  Cisternų kiekis.........................................................

Paso Nr. ..............................................  Kuro pavadinimas ir masė........................................................

Temperatūra, °C ...........................................  Drėgnis, %......................................................................

Eil. Nr.

Cisternos Nr.

Pamatuotas lygis, cm

Tūris,

m3

Matavimo duomenys

Masė,

t

(4X6)

Pastabos

tempe-ratūra, °C

tankis,

t/m3

drėgnis,

%

1

2

3

4

5

6

7

8

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skaičiavimus atliko

_____________________________                                   _________________________________

        (pareigų pavadinimas)                                              (parašas)                                                        (vardas ir pavardė)

 

Kuro tarnybos viršininkas                                                                           ______________________

                                                                                             (parašas)                                                         (vardas ir pavardė)

 

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

5 priedas

 

TVIRTINU

(Pareigų pavadinimas)

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)

20.… m. …...........………... d.

 

VARTOTI NETINKAMŲ KURO ATLIEKŲ IR PRIEMAIŠŲ NURAŠYMO

AKTAS

 

20.… m. …………... d. Nr.

 

______________________________

(sudarymo vieta)

 

20... metų................................ mėnuo

Komisija, susidedanti iš:

kuro tarnybos viršininko ………………………………………..…………..……..…………,

įmonės vyriausiojo finansininko …………..………………………………...............….....…,

kuro apskaitininko……………………………...................….…………....,

surašė šį kuro atliekų ir priemaišų nurašymo pagal kuro atliekų ir priemaišų apskaitos žurnalo duomenis aktą.

 

Eil. Nr.

 

Atliekų ir priemaišų pavadinimas

Kuro atliekų nurašymas, t

kietosios

skystosios

1.

Skystojo kuro (mazuto) likučiai

 

 

2.

Metalo laužas

 

 

3.

Mediena

 

 

4.

Nusistovėjusio vandens kiekis rezervuare

 

 

5.

Kitos atliekos

 

 

Iš viso

 

 

 

 

Kuro tarnybos viršininkas                                                          ______________________________

                                                                                              (parašas)                                                         (vardas ir pavardė)

Vyriausiasis buhalteris                           ________________________________________________

                                                                                             (parašas)                                                            (vardas ir pavardė)

Kuro apskaitininkas                                                                  _________

                                                                                             (parašas)                                                            (vardas ir pavardė)

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

6 priedas

 

 

__________________________________________________________________________

(įmonės kodas ir pavadinimas)

 

SKYSTOJO KURO PAROS GAVIMO IR SUVARTOJIMO

ŽINIARAŠTIS

 

20.… m. …………... d. Nr.

 

Rezervuaro

Nr.

Likutis paros pradžioje, t

Gauta skystojo kuro

Išduota kitoms įmonėms,

t

Likutis paros pabaigoje

Suvarto-to kuro

masė, t

sauso,

t

drėgno,

t

lygis,

cm

tūris,

m3

tempera

tūra, °C

tankis,

t/m3

 

drėgnis, %

masė,

t

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gaunamo skystojo kuro (mazuto) drėgnis

 

Deginamo skystojo kuro (mazuto) drėgnis

 

Deginamo skystojo kuro (mazuto) tankis esant 20 °C

 

 

Kuro tarnybos viršininkas                                                                           ______________________

                                                                                              (parašas)                                                         (vardas ir pavardė)

Kuro apskaitininkas                                                                                    ______________________

                                                                                             (parašas)                                                            (vardas ir pavardė)

 

 

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

7 priedas

 

 

________________________________________________________________________________

(įmonės kodas ir pavadinimas)

 

KIETOJO KURO PAROS GAVIMO IR SUVARTOJIMO ŽINIARAŠTIS

 

20.… m. …………... d. Nr.

 

Kuras

Likutis paros pradžioje,

t

Gauta,

t

Sudeginta,

t

Išduota kitoms įmonėms,

t

Likutis paros pabaigoje, t

(3+4–5–6)

Pastabos

pavadinimas

kodas

1

2

3

4

5

6

7

8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuro tarnybos viršininkas                                                                           ______________________

                                                                                              (parašas)                                                         (vardas ir pavardė)

Kuro apskaitininkas                                                                                    ______________________

                                                                                             (parašas)                                                            (vardas ir pavardė)

 

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

8 priedas

 

 

________________________________________________________________________________

(įmonės kodas ir pavadinimas)

 

TVIRTINU

(Pareigų pavadinimas)

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)

20… m. …………... d.

 

SKYSTOJO KURO LIKUČIO INVENTORIZACIJOS

AKTAS

 

20… m. …………... d. Nr.

___________________________________

(sudarymo vieta)

 

Komisija, susidedanti iš komisijos pirmininko ______________, narių: _______________________, __________________________, atliko inventorizaciją sandėliuojant kuro likutį 20__ m. __________________ ____ d. ___________ val.

 

Rezervuaro eilės Nr.

Lygis,

cm

Tūris,

m3

Nepaimamo likučio tūris,

m3

Darbinis

kuro tūris,

m3

Tempe-ratūra, °C

Tankis, t/m3

Kuro drėgnis,%

Kuro masė, t

Kuro masė pagal dokumentus, t

nepaimamas likutis

darbinis likutis

nepaimamas likutis

darbinis likutis

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komisijos pirmininkas                                 ______________________________________________

                                                                                                          (parašas)                                              (vardas ir pavardė)

Matavimus atliko                                     __                                  ____________________________

                                               (pareigų pavadinimas)                    (parašas)                                            (vardas ir pavardė)

 

Komisijos nariai:                                                                            _____________________________

                                                                                                        (parašas)                                               (vardas ir pavardė)

 

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

9 priedas

 

 

________________________________________________________________________________

(įmonės kodas ir pavadinimas)

 

TVIRTINU

(Pareigų pavadinimas)

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)

20... m. …………... d.

 

KIETOJO KURO LIKUČIO INVENTORIZACIJOS

AKTAS

 

20... m. …………... d. Nr.

________________________

(sudarymo vieta)

 

Komisija, susidedanti iš komisijos pirmininko _____________________, narių: ________________, _____________________, atliko inventorizaciją sandėliuojant kuro likutį 20__ m. __________________ ____ d. ___________ val.

 

Kuro sandėliavimo

vieta

Kuro pavadinimas, t

Kuro tūris,

m3

Kuro tankis,

t/m3

Kuro masė, t

Kuro masė

pagal dokumentus, t

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 

Iš viso

 

 

 

 

 

 

 

Komisijos pirmininkas                                 ______________________________________________

                                                                                                          (parašas)                                              (vardas ir pavardė)

Matavimus atliko                                     __                                  ____________________________

                                               (pareigų pavadinimas)                    (parašas)                                            (vardas ir pavardė)

 

Komisijos nariai:                                                                            _____________________________

                                                                                                        (parašas)                                               (vardas ir pavardė)

 

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

10 priedas

 

________________________________________________________________________________

(įmonės kodas ir pavadinimas)

 

TVIRTINU

(Pareigų pavadinimas)

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)

20.… m. ……………. d.

 

KURO JUDĖJIMO IR LIKUČIŲ SANDĖLYJE APSKAITOS AKTAS

 

20.… m. ……………. d. Nr.

____________________________________

(sudarymo vieta)

 

20.… m........................ mėnuo

Eil. Nr.

Straipsnio pavadinimas

Kuras

 

 

anglys, t

durpės, t

skalūnų

alyva, t

mazutas, t

šildymui skirtas žymėtas kuras, t

1

2

3

4

5

6

7

1.

Likutis mėnesio pradžioje

 

 

 

 

 

2.

Gauta, iš viso:

 

 

 

 

 

3.

Sunaudota, iš viso:

iš to skaičiaus: gamybai

kitoms reikmėms

 

 

 

 

 

4.

Perduota kitoms įmonėms

 

 

 

 

 

5.

Nurašyta atliekų

 

 

 

 

 

6.

Likutis mėnesio pabaigoje pagal dokumentus

 

 

 

 

 

7.

Likutis mėnesio pabaigoje pagal instrumentinės inventorizacijos duomenis

 

 

 

 

 

8.

Faktinis likučių skirtumas

(7–6 p.)

 

 

 

 

 

9.

Leidžiamas likučių skirtumas (dėl instrumentinės inventorizacijos paklaidos ±1,3 % ar ±3 %)

 

 

 

 

 

10.

Kuro trūkumas (–), perteklius (+), (8±9 p.)

 

 

 

 

 

11.

Sandėliavimo nuostoliai,

iš to skaičiaus

neviršijant natūralių nuostolių ribų

viršijant natūralius nuostolius

 

 

 

 

 

12.

Papildomai užpajamuota

 

 

 

 

 

13.

Faktinis likutis

 

 

 

 

 

 

Kuro tarnybos viršininkas                            ______________________________________________

                                                                                                          (parašas)                                              (vardas ir pavardė)

Gamybos skyriaus viršininkas                     ______________________________________________

                                                                                                          (parašas)                                              (vardas ir pavardė)

Vyriausiasis buhalteris                                 ______________________________________________

                                                                                                          (parašas)                                              (vardas ir pavardė)

 

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

11 priedas

 

________________________________________________________________________________

(įmonės kodas ir pavadinimas)

 

TVIRTINU

(Pareigų pavadinimas)

(Parašas)

(Vardas ir pavardė)

20... m. …………... d.

 

 

ŠILDYMUI SKIRTO ŽYMĖTO KURO JUDĖJIMO IR LIKUČIŲ SANDĖLYJE

APSKAITOS AKTAS

20___m. ____________mėn. ____ d.

 

Šilumos gamybos objekto adresas_______________________________________________

________________________________________________________________________________

 

Data

Šildymui skirto žymėto kuro likutis mėnesio pradžioje (kg)

Įsigyta šildymui skirto žymėto kuro (kg)

Sunaudota šildymui skirto žymėto kuro (kg)

Šildymui skirto žymėto kuro likutis mėnesio pabaigoje (kg)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iš viso laikotarpio pabaigoje:

 

 

Ūkio subjekto įgalioto asmens ______________________ __________ ________________

                                                                                             (pareigos)                                 (parašas)                (vardas, pavardė)

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos

gamybos šaltiniuose taisyklių

12 priedas

 

SKYSTOJO KURO INVENTORIZAVIMO METODIKA

 

1. Kuras inventorizuojamas kuro priėmimo, sandėliavimo ir kuro darbinėse talpyklose.

2. Kuro inventorizavimo paklaida, t.y. skirtumas tarp tvarkomos kuro apskaitos ir inventorizacijos metu nustatytų  kuro likučių duomenų, neturi viršyti ±1,3 %.

3. Inventorizuojant skystąjį kurą turi būti nustatomas darbinis kuro likutis ir nepaimamas kuro likutis esant faktiniam kuro drėgniui. Nepaimamas kuro likutis nustatomas pirmaisiais talpyklos eksploatacijos metais.

4. Skystojo kuro nepaimamas likutis nustatomas, kai paėmimo ar sandėliavimo talpykloje kuro lygis yra aukščiau nei 20 cm nulinės žymos ir prie šios žymos, kai esant vardiniam kuro siurblio veikimui nutraukiamas kuro tiekimas (įskaitant ir kuro recirkuliacijos liniją). Priėmimo talpykloje – kai kuro lygis yra aukščiau nei 10 cm nulinės žymos ir esant vardiniam perpumpavimo siurblio veikimui nutrūksta perpumpuojamo kuro tiekimas.

5. Turi būti atlikta visų matavimo priemonių, naudojamų inventorizacijos metu, metrologinė patikra, vadovaujantis Taisyklių 13 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka.

6. Asmenys, atliekantys inventorizaciją, turi ją atlikti saugiai vadovaujantis norminių dokumentų reikalavimais.

7. Talpyklų priėjimo takai, aikštelės ir turėklai turi būti techniškai tvarkingi.

8. Atidaryti matavimo angas, imti ėminius ir matuoti kuro lygį reikia taip, kad anga būtų pavėjui (kad kuro garų nepatektų į kvėpavimo takus, o kuro nepatektų ant drabužių).

9. Draudžiama žemai pasilenkti prie matavimo angos.

10. Kuro ėminiai turi būti nešami metaliniuose ar plastmasiniuose induose.

11. Paėmus ėminius ir išmatavus kuro lygį, turi būti uždaromos matavimo angos.

12. Kuro masė, esanti talpyklose ir priėmimo talpykloje, turi būti sumuojama.

13. Drėgno kuro masė Bd į sauso kuro masę Bs perskaičiuojama pagal formulę:

 

čia:

W – kuro drėgnis, %.

14. Kuro tūris talpykloje nustatomas pagal išmatuotą kuro lygį iš gradavimo lentelių.

15. Kuro talpyklos pripildymo lygis nustatomas pagal vietoje įrengtą skysčių lygio matavimo priemonę, kurios paklaida ne didesnė kaip ± 0,5 cm talpykloje esančio kuro lygio, arba su rulete su svoriu, kurios skalės padalos vertė – 1 mm.

16. Kuro pripildymo lygis kiekvienoje talpykloje matuojamas ne mažiau kaip du kartus. Duomenų nesutapimas gali būti ne didesnis kaip 5 mm. Imamas vidutinis talpykloje išmatuoto kuro lygis, apvalinant 1,0 cm tikslumu.

17. Inventorizacijos metu draudžiama matuoti kuro lygį talpykloje su nuotoliniu valdymu, išskyrus atvejus, kai nuotolinio valdymo lygio matavimo priemonė įtraukta į Matavimo priemonių registrą ir atlikta jos metrologinė patikra, vadovaujantis Taisyklių 13 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka.

18. Kuro ėminiai iš kuro talpyklų turi būti imami vadovaujantis atitinkamų standartų (Taisyklių 1 priedo 1.20 ir 1.23 papunkčiai) reikalavimais.

19. Kuro tankis nustatomas laboratorijoje vadovaujantis standarto (Taisyklių 1 priedo 1.21 papunktis) reikalavimais.

20. Talpyklose esančio kuro masė su faktiniu drėgniu nustatoma pagal formulę:

 

čia:

V – kuro tūris talpykloje, m³;

rt – jungtinio mėginio tankis esant vidutinei faktinei temperatūrai, t/m³.

 

21. Kuro tankis esant faktinei temperatūrai rt nustatomas pagal formules:

 

 

arba

arba

arba

čia:

r15, r20 – skystojo kuro (mazuto) tankis nustatomas laboratorijoje arba randamas iš sertifikato esant 15 °C arba 20 °C;

b' – temperatūrinė korekcija, t/(m3 × °C);

b15, b20 – išsiplėtimo koeficientai, 1/°C; šių koeficientų reikšmės mazutui nustatomos pagal 1 lentelę;

t – faktinė kuro (mazuto) temperatūra, °C.

 

1 lentelė. Išsiplėtimo koeficientų reikšmės mazutui

ρ20, t/m3

ρ15, t/m3

β', t/(m3 ·°C)

β15, 1/°C

Β20, 1/°C

1,040–1,050

1,0423–1,0523

0,000450

0,000430

0,000431

1,030–1,0399

1,0323–1,0422

0,000463

0,000446

0,000447

1,020–1,0299

1,0224–1,0322

0,000476

0,000463

0,000464

1,010–1,0199

1,0125–1,0223

0,000489

0,000481

0,000482

1,000–1,0099

1,0025–1,0124

0,000502

0,000498

0,000499

0,990–0,9999

0,9926–1,0024

0,000515

0,000516

0,000518

0,980–0,9899

0,9827–0,9925

0,000528

0,000535

0,000536

0,970–0,9799

0,9727–0,9826

0,000541

0,000553

0,000555

0,960–0,9699

0,9628–0,9726

0,000554

0,000572

0,000574

0,950–0.9599

0,9529–0,9627

0,000567

0,000592

0,000594

0,940–0,9499

0,9429–0,9528

0,000581

0,000613

0,000615

0,930–0,9399

0,9330–0,9428

0,000594

0,000633

0,000635

0,920–0,9299

0,9230–0,9329

0,000607

0,000654

0,000656

0,910–0,9199

0,9131–0,9229

0,000620

0,000675

0,000677

0,900–0,9099

0,9032–0,9130

0,000633

0,000697

0,000699

0,890–0,8999

0,8932–0,9031

0,000647

0,000720

0,000722

0,880–0,8899

0,8833–0,8931

0,000660

0,000743

0,000746

0,870–0,8799

0,8734–0,8832

0,000673

0,000766

0,000769

0,860–0,8699

0,8634–0,8733

0,000686

0,000790

0,000793

0,850–0,8599

0,8535–0,8633

0,000699

0,000814

0,000818

 

22. Mazuto inventorizacijos metu apskaitos ir atsiskaitymo operacijos atliekamos sausu kuru, t. y. išskaičiuojant balastą (vandenį ir kt. priemaišas). Ši nuostata būtinai turi atsispindėti kuro tiekimo sutartyje.

23. Dyzelino, skalūnų alyvos ir kitų produktų, kurių pašildymas talpyklose nenumatytas bei talpyklų įrengimo projekte nenumatytas kuro temperatūros matavimas, prieš inventorizaciją kuras talpyklose sumaišomas kuro tiekimo ar recirkuliacinių siurblių pagalba, temperatūra matuojama dirbant siurbliui termometrais, įrengtais vamzdynuose prieš ar po kuro tiekimo ar recirkuliacinio siurblio.

24. Dyzelino, skalūnų alyvos ir kitų produktų išsiplėtimo koeficientai nustatomi Įmonės laboratorijoje arba Įmonės pasamdytoje akredituotoje laboratorijoje. Išsiplėtimo koeficientų lentelės turi būti patvirtintos šias lenteles sudariusių įmonių vadovo arba įgalioto asmens parašu.

______________

 

Kietojo ir skystojo kuro apskaitos energijos gamybos šaltiniuose taisyklių

13 priedas

 

KIETOJO KURO INVENTORIZAVIMO METODIKA

 

1. Kuro likučiai priėmimo ir darbiniuose sandėliuose inventorizuojami paskutinę ketvirčio dieną.

2. Likučio inventorizavimo paklaida, t.y. skirtumas tarp tvarkomos kuro apskaitos ir inventorizacijos metu nustatytų  kuro likučių duomenų, neturi viršyti ±3 %.

3. Kuro požeminiuose ar antžeminiuose sandėliuose ar aikštelėse turi būti sužymėti lygiai, pagal kuriuos galima įvertinti kuro tūrį. Žymėjimai atliekami įmonės vadovo nustatyta tvarka.

4. Turi būti atlikta visų inventorizacijos metu naudojamų matavimo priemonių metrologinė patikra, vadovaujantis Taisyklių 13 punkte nurodytų teisės aktų nustatyta tvarka.

5. Sandėlių ir aikštelių priėjimo takai, aikštelės ir turėklai turi būti techniškai tvarkingi.

6. Kuro likutis paskutinę mėnesio dieną inventorizuojamas tokia tvarka:

6.1. atvirose aikštelėse sandėliuojamas kuras sustumiamas į taisyklingos geometrinės figūros krūvas. Sandėliuojant uždaruose sandėliuose kuras sustumiamas ir išlyginamas taip, kad patektų po ta pačia, tam tikrą tūrį nurodančia gradacijos linija;

6.2. atviroje aikštelėje metrologiškai patikrinta matavimo priemone nustatomi esančios kuro krūvos geometriniai matmenys arba kuro tūris išmatuojamas pagal gradacijos linijas uždarame sandėlyje;

6.3. pagal 1 lentelėje pateiktas formules apskaičiuojamas kuro piltinis tūris.

 

1 lentelė. Tūrio skaičiavimo formulės

Taisyklinga geometrinė figūra

Tūris, V (m3)

Paaiškinimai

Stačiakampis gretasienis

V = S x h

S-pagrindo plotas (m2);

h-figūros aukštis (m).

Kūgis

V=pixR^2xh/3

h-figūros aukštis (m);

R-pagrindo spindulys (m).

Nupjautinis kūgis

V=pix(R^2+Rxr+r^2)xh/3

h-figūros aukštis (m);

R-apatinio pagrindo spindulys (m);

r-viršutinio pagrindo spindulys (m).

Piramidė

V = S x h/3

S-pagrindo plotas (m2);

h-figūros aukštis (m).

Nupjautinė piramidė

V=(S1+S2+(S1xS2)^(1/2))xh/3

S1-apatinio pagrindo plotas (m2);

S2-viršutinio pagrindo plotas (m2);

h-figūros aukštis (m).

Prizmė

V = S x h

S-pagrindo plotas (m2);

h-figūros aukštis (m).

 

6.4. inventorizuotas kuro kiekis iš piltinio tūrio (erdviniai metrai) į svorį Bn (tonomis) perskaičiuojamas pagal formulę:

Bn = Vp  x  ρn           (1)

čia:

Vp – inventorizuotas kuro piltinis tūris, erdm (m3);

 – kuro piltinis tankis (kg/erdm.) yra nustatytas laboratorijoje.

____________________