KLAIPĖDOS MIESTO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL dienos socialinės globos institucijoje skyrimo, teikimo ir mokėjimo už paslaugą tvarkos aprašo patvirtinimo

 

2015 m. vasario 19 d. Nr. T2-18

Klaipėda

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 9 straipsnio 1 dalimi, 16 straipsnio 4 dalimi, 18 straipsnio 1 dalimi ir Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo 17 straipsniu, Klaipėdos miesto savivaldybės taryba nusprendžia:

1. Patvirtinti Dienos socialinės globos institucijoje skyrimo, teikimo ir mokėjimo už paslaugą tvarkos aprašą (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos 2009 m. balandžio 23 d. sprendimo Nr. T2-164 „Dėl Dienos socialinės globos biudžetinėje įstaigoje neįgaliųjų centre „Klaipėdos lakštutė“ skyrimo, teikimo ir apmokėjimo už paslaugą tvarkos aprašo patvirtinimo“ 1 punktą (su visais Dienos socialinės globos biudžetinėje įstaigoje neįgaliųjų centre „Klaipėdos lakštutė“ skyrimo, teikimo ir apmokėjimo už paslaugą tvarkos aprašo pakeitimais ir papildymais).

3. Skelbti šį sprendimą Teisės aktų registre ir Klaipėdos miesto savivaldybės interneto svetainėje.

 

 

 

Savivaldybės meras                                                                                           Vytautas Grubliauskas

 

PATVIRTINTA

Klaipėdos miesto savivaldybės

tarybos 2015 m. vasario 19 d.

sprendimu Nr. T2-18

 

 

DIENOS SOCIALINĖS GLOBOS INSTITUCIJOJE SKYRIMO, TEIKIMO IR MOKĖJIMO UŽ PASLAUGĄ TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Dienos socialinės globos institucijoje skyrimo, teikimo ir mokėjimo už paslaugą tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja senyvo amžiaus ir suaugusiems asmenims su negalia, deklaravusiems gyvenamąją vietą Klaipėdos mieste, dienos socialinės globos BĮ neįgaliųjų centre „Klaipėdos lakštutė“ ir BĮ Klaipėdos socialinių paslaugų centre „Danė“ skyrimo procedūrą, teikimo organizavimą ir mokėjimo už šią socialinę paslaugą tvarką.

2. Tikslas – padėti senyvo amžiaus ir neįgalių asmenų integravimuisi į visuomenę, gerinant jų gyvenimo kokybę bei ugdant jų fizinius ir protinius gebėjimus.

 

II SKYRIUS

DIENOS SOCIALINĖS GLOBOS SKYRIMAS

 

3. Dienos socialinė globa skiriama:

3.1. BĮ neįgaliųjų centre „Klaipėdos lakštutė“ (toliau – Centras) – darbingo amžiaus (nuo 18 metų) asmenims su protine negalia, kuriems nustatytas visiškas ar dalinis nesavarankiškumas (tarp jų ir asmenims su sunkia negalia);

3.2. BĮ Klaipėdos socialinių paslaugų centre „Danė“ (toliau – Centras) – šiems asmenims:

3.2.1. darbingo amžiaus (nuo 18 metų) asmenims su negalia, kuriems nustatytas visiškas ar dalinis nesavarankiškumas (tarp jų ir asmenims su sunkia negalia), turintiems psichikos ir elgesio sutrikimų;

3.2.2. senyvo amžiaus asmenims (senatvės pensijos amžių sukakusiems asmenims), kuriems nustatytas visiškas ar dalinis nesavarankiškumas (tarp jų ir asmenims, turintiems sunkią negalią).

4. Asmuo (įgaliotas asmuo, globėjas, bendruomenės nariai ar kiti suinteresuoti asmenys, nurodę priežastį, dėl kurios asmuo (vienas iš suaugusių šeimos narių) negali to padaryti pats), pageidaujantis, kad jam būtų skirta dienos socialinė globa, kreipiasi į Centrą ir pateikia:

4.1. užpildytą (gali būti pildoma vietoje) prašymo-paraiškos socialinėms paslaugoms gauti (toliau – prašymas) formą (SP-8 forma, patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro), kurią Centras užregistruoja;

4.2. užpildytas (gali būti pildoma vietoje) duomenų apie šeimos sudėtį, šeimos narių veiklos pobūdį ir jų socialinę padėtį formas (SP-1, SP-2 formos, patvirtintos Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro);

4.3. asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą, asmens tapatybės kortelę, leidimą nuolat gyventi Lietuvoje, laikiną piliečio pažymėjimą);

4.4. neįgaliojo pažymėjimą;

4.5. šeimos gydytojo ir (ar) gydytojo psichiatro medicinos dokumentų išrašą (F 027/a);

4.6. specialiųjų poreikių nustatymo pažymą (jei asmeniui nustatyti specialieji poreikiai);

4.7. darbingumo lygio pažymą (jei nustatytas darbingumo lygis);

4.8. dokumentus dėl globos ar rūpybos nustatymo (jei asmeniui išduoti);

4.9. gyvenamosios vietos deklaracijos pažymą (jei nėra duomenų registre);

4.10. pažymas apie šeimos narių pajamas (kai Socialinio draudimo fondo valdybos duomenų bazėje nerodomos konkrečios sumos);

4.11. esant reikalui, gali būti prašoma ir kitų dokumentų, susijusių su asmens socialinių paslaugų poreikio nustatymu.

5. Centro socialinis darbuotojas per teisės aktuose nustatytą terminą nuo asmens prašymo gavimo dienos nustato asmens socialinių paslaugų poreikį, užpildydamas asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikio vertinimo formą (patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro).

6. Jei Centro socialinis darbuotojas, nustatęs asmens socialinių paslaugų poreikį, padaro išvadą, kad bendrųjų socialinių paslaugų ar socialinės priežiūros asmeniui nepakanka, per teisės aktuose nustatytą terminą nuo asmens prašymo gavimo dienos, atlieka asmens socialinės globos poreikio vertinimą, užpildydamas Suaugusio asmens su negalia socialinės globos poreikio vertinimo formą ar Senyvo amžiaus asmens socialinės globos poreikio vertinimo formą (patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro), įvertindamas asmens socialinį ir fizinį savarankiškumą nustato jo savarankiškumo lygį, parašo išvadą dėl asmeniui siūlomų socialinių paslaugų ir formas registruoja.

7. Centro socialinis darbuotojas tuo pačiu metu, kuriuo nustato asmens socialinių paslaugų poreikį, vertina ir asmens (šeimos) finansines galimybes (nustato mokėjimo už paslaugą dydį pinigine išraiška), užpildydamas Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos (toliau –Savivaldybės administracija) direktoriaus patvirtintą formą. Asmens (šeimos) finansinės galimybės vertinamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtintu mokėjimo už socialines paslaugas tvarkos aprašu.

8. Asmens (šeimos narių), teisės aktų nustatyta tvarka gaunančio (-ių) socialinę pašalpą, finansinės galimybės nevertinamos.

9. Centro socialinis darbuotojas asmens bylą su šio Tvarkos aprašo  4, 5, 6 ir 7 punktuose nurodytais dokumentais perduoda Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento Socialinės paramos skyriui (toliau – SPS).

10. SPS specialistas patikrina asmens byloje esančius dokumentus, užpildo sprendimo dėl socialinių paslaugų asmeniui (šeimai) skyrimo formą (patvirtinta Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro, toliau – Sprendimas) ir perduoda Savivaldybės administracijos direktoriui ar jo įgaliotam asmeniui, kuris per teisės aktuose nustatytą terminą priima sprendimą dėl dienos socialinės globos asmeniui skyrimo. Sprendimą užregistruoja SPS specialistas, jį įsega į asmens bylą, kurią perduoda Centrui, teiksiančiam dienos socialinės globos paslaugą, Sprendimo kopiją išsiunčia asmeniui. Paslaugos gavėjo byla kaupiama Centre.

11. Centras duomenis apie dienos socialinės globos teikimą ir jos nutraukimą suveda į socialinės paramos informacinę sistemą SPIS.

 

III SKYRIUS

DIENOS SOCIALINĖS GLOBOS TEIKIMO ORGANIZAVIMAS

 

12. Centras teikia paslaugą esant sprendimui skirti dienos socialinę globą, tačiau jeigu tuo metu nėra galimybės teikti paslaugos (Centre nėra laisvų vietų), asmenį pagal prašymo gavimo datą įrašo į eilę paslaugai gauti. Už eilės sudarymą atsako Centras. Asmenims, pageidaujantiems gauti dienos socialinę globą naujai atidarytose Centro patalpose (adresais: Panevėžio g. 2 ir Kretingos g. 44), 5 metus nuo veiklos pradžios sudaromos dvi laukiančių paslaugos asmenų eilės: asmenims su negalia ir asmenims su sunkia negalia.

13. Centre atsiradus laisvai vietai, Centro darbuotojai pagal eilės sąrašą (raštu, telefonu) informuoja asmenį apie jam skiriamą dienos socialinę globą. Jei asmuo, kuriam pagal eilės sąrašą skiriama paslauga, atsisako gauti paslaugą, jis išbraukiamas iš sąrašo asmenų, laukiančių paslaugos teikimo šio Tvarkos aprašo 38 punkte numatyta tvarka. Paslaugos teikimą galima atidėti asmens gydymosi stacionarioje įstaigoje metu, pateikus asmeniui gydytojo pažymą.

14. Centras su paslaugos gavėju (jo teisėtais atstovais) sudaro sutartį (sutarties forma tvirtinama Centro direktoriaus įsakymu), kurioje nustatomos socialinės globos teikimo sąlygos, teikimo laikas, konkretus asmens mokėjimo už paslaugą dydis pinigine išraiška, mokėjimo tvarka, finansinių galimybių vertinimo iš naujo dėl asmens (šeimos) pajamų pokyčių, įvykusių per šių paslaugų gavimo laiką, sąlygos, šalių teisės, pareigos ir kitos paslaugų teikimo ir nutraukimo sąlygos. Sutartį pasirašo dienos socialinės globos gavėjas (jo teisėtas atstovas) ir Centro direktorius ar jo įgaliotas asmuo.

15. Centras asmenį (jo teisėtą atstovą), kuriam bus teikiama dienos socialinė globa, supažindina su Centro vidaus tvarkos taisyklėmis.

16. Asmeniui laikinai išvykus ir pateikus raštišką prašymą ar gydymosi metu ir pateikus gydytojo pažymą, dienos socialinė globa laikinai neteikiama. Nesuderinusiam išvykimo ir nelankančiam Centro ilgiau nei 1 savaitę asmeniui dienos socialinės globos teikimas nutraukiamas šio Tvarkos aprašo 38 punkte numatyta tvarka.

17. Asmens, kuriam teikiama dienos socialinė globa, atostogų metu ar užsitęsusio gydymo (ilgiau nei 2 sav.) metu, paslaugą gali gauti kitas asmuo, įrašytas į eilę asmenų, laukiančių paslaugos teikimo. Tai sprendžia Centro direktorius, gavęs informaciją apie aplinkybes, dėl kurių paslaugą laikinai galima teikti kitam asmeniui.

18. Dienos socialinė globa teikiama nuo 3 iki 8 val. per dieną, iki 5 dienų per savaitę Centro darbo valandomis ir darbo dienomis. Dienos socialinės globos teikimo trukmę lemia šios paslaugos poreikis.

19. Dienos socialinę globą sudaro šios paslaugos: informavimas, konsultavimas, tarpininkavimas ir atstovavimas, bendravimas, laisvalaikio organizavimas, maitinimo organizavimas (kai paslauga asmeniui teikiama ilgiau nei 5 val. per dieną); asmens higienos paslaugų organizavimas, psichologinė-psichoterapinė pagalba, pagalba rengiantis, maitinantis, prausiantis ir kito pobūdžio pagalba, kasdieninio gyvenimo įgūdžių ugdymas ir palaikymas, darbinių įgūdžių ugdymas, transporto organizavimas, sveikatos priežiūros paslaugų organizavimas, kitos paslaugos, reikalingos asmeniui pagal jo savarankiškumo lygį.

20. Centras dienos socialinės globos teikimui sudaro asmens individualų socialinės globos planą (plano forma tvirtinama Centro direktoriaus įsakymu), kuriame pateikia detalią informaciją apie asmenį, jo šeimą, informaciją iš šeimos gydytojo apie asmens sveikatos būklę, kokiomis priemonėmis bus siekiama socialinės globos tikslų ir uždavinių įgyvendinimo, detalizuojamos paslaugos, kurios asmeniui bus teikiamos ar organizuojamos, rašomos žymos apie periodiškai vykdomą plano peržiūrą. Sudarant, peržiūrint ir tikslinant planą, yra užtikrinamas paties asmens dalyvavimas.

21. Centras kiekvieną dieną pildo asmenų lankomumo žurnalą (forma tvirtinama Centro direktoriaus įsakymu).

22. Pasikeitus asmens, kuriam teikiama dienos socialinė globa, sveikatos būklei, socialinėms aplinkybėms Centro socialiniai darbuotojai iš naujo vertina asmens socialinių paslaugų poreikį. Jei reikia keisti paslaugų rūšį, Centras dėl dienos socialinės globos nutraukimo ir kitų paslaugų skyrimo kreipiasi į SPS.

 

IV SKYRIUS

MOKĖJIMAS UŽ DIENOS SOCIALINĘ GLOBĄ

 

23. Dienos socialinė globa senyvo amžiaus ir asmenims su negalia apmokama iš asmens pajamų ir savivaldybės biudžeto lėšų, asmenims su sunkia negalia – iš asmens pajamų ir  valstybės biudžeto specialiųjų tikslinių dotacijų.

24. Asmens už dienos socialinę globą mokamas lėšų dydis nustatomas individualiai šio Tvarkos aprašo 7 punkte numatyta tvarka. Asmens už paslaugą mokamas dydis skaičiuojamas pagal realias asmens pajamas, gaunamas po atskaitymų pagal vykdomuosius dokumentus.

25. Vieno gyvenančio asmens mokėjimo už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą dydis yra 20 procentų asmens pajamų.

26. Asmens, gyvenančio šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui neviršija valstybės remiamų pajamų trigubo dydžio, mokėjimo už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą dydis yra 20 procentų asmens pajamų.

27. Asmens, gyvenančio šeimoje, kurios pajamos vienam šeimos nariui viršija valstybės remiamų pajamų trigubą dydį, mokėjimo už vieną kalendorinį mėnesį teikiamą dienos socialinę globą dydis yra 30 procentų asmens pajamų.

28. Senyvo amžiaus ir asmenims su negalia dienos socialinė globa pirmiausia apmokama asmens pajamomis, likusi paslaugos kainos dalis – iš savivaldybės biudžeto lėšų.

29. Asmenims su sunkia negalia dienos socialinė globa pirmiausia apmokama asmens pajamomis, likusi paslaugos kainos dalis – iš valstybės biudžeto tikslinės dotacijos savivaldybių biudžetams.

30. Mokėjimo už trumpiau nei vieną kalendorinį mėnesį ar ne visą dieną teikiamą dienos socialinę globą dydis nustatomas proporcingai teikiamos dienos socialinės globos trukmei.

31. Tais atvejais, kai asmuo pageidauja, kad jam būtų teikiama dienos socialinė globa be maitinimo, maitinimas nėra organizuojamas ir mokėjimo už dienos socialinę globą dydis mažinamas proporcingai ta dalimi, kuria sumažėja dienos socialinės globos kaina, kai į ją neįskaičiuojamos maitinimosi išlaidos.

32. Tais atvejais, kai asmuo pageidauja, kad jam nebūtų teikiamos transporto paslaugos atvykti į Centrą ir išvykti iš jo, mokėjimo už dienos socialinę globą dydis mažinamas proporcingai ta dalimi, kuria sumažėja dienos socialinės globos kaina, kai į ją neįskaičiuojamos transporto išlaidos.

33. Asmuo už dvi pirmąsias nelankytas dienas moka visą jam nustatytą mokestį už dienos socialinę globą. Jeigu asmuo nelanko Centro ilgiau nei 2 dienas, kad išsaugotų vietą, moka 30 procentų nuo jam nustatyto mokesčio už Centre gaunamas socialines paslaugas.

34. Asmeniui už dienos socialinę globą mokėti nereikia:

34.1. jei jis Centro nelankė dėl ligos ir pristatė gydytojo pažymą;

34.2. jei jis 3 dienas Centro nelankė dėl artimo asmens laidotuvių ir nelankymą raštu suderino su Centro direktoriumi;

34.3. jei jis nelankė Centro dėl atostogų (iki 1 mėnesio) ir ne vėliau kaip prieš 2 savaites iki nelankymo datos  nelankymą raštu suderino su Centro direktoriumi.

35. Asmuo už suteiktas paslaugas Centre iki kito mėnesio 25 dienos perveda nurodytą lėšų sumą į Centro atsiskaitomąją sąskaitą.

36. Asmuo, gaunantis dienos socialinę globą, privalo pranešti Centrui apie jo (šeimos) pajamų pokyčius per 1 mėnesį nuo pajamų pasikeitimo datos.

37. Pasikeitus Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatytam valstybės remiamų pajamų dydžiui (VRP), mokėjimą už socialines paslaugas reglamentuojantiems norminiams aktams, valstybės biudžeto specialiajai tikslinei dotacijai ar asmens (šeimos) finansinėms galimybėms, Centras ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo šių pasikeitimų datos iš naujo nustato (užpildo šio Tvarkos aprašo 7 punkte numatytą formą) asmens už paslaugą mokamą dydį ir parengia sutarties papildymą. Perskaičiavus asmens finansines galimybes, asmuo už suteiktas paslaugas moka nuo mėnesio, per kurį pasikeitė asmens mokėjimo už paslaugą dydis.

 

V SKYRIUS

DIENOS SOCIALINĖS GLOBOS TEIKIMO NUTRAUKIMAS

 

38. Sutartis pasibaigia ir dienos socialinės globos teikimas nutraukiamas Centro direktoriaus įsakymu:

38.1. dienos socialinės globos gavėjui ar jo teisėtam atstovui pateikus raštišką prašymą;

38.2. paslaugos gavėjui mirus;

38.3. paslaugos gavėjui išvykus gyventi į kitą savivaldybę;

38.4. paslaugos gavėjui be priežasties (nesuderinus su Centro direktoriumi) nelankančiam Centro ilgiau nei vieną savaitę;

38.5. paslaugos gavėjui pažeidus sutarties sąlygas;

38.6. paslaugos gavėjui tris kartus per kalendorinius metus pažeidus Centro vidaus tvarkos taisykles, kai yra surašyti pažeidimų aktai.

39. Centras apie 38 punkte nurodyto įsakymo priėmimą informuoja SPS. Šią informaciją pateikia persiųsdamas įsakymą, kuriame turi būti nurodytos aiškios paslaugos teikimo nutraukimo priežastys.

40. Kitais atvejais, nenumatytais šio Tvarkos aprašo 38 punkte, sprendimą dėl paslaugos teikimo nutraukimo priima Savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo, gavęs Centro informaciją apie aplinkybes, sąlygojančias paslaugos teikimo nutraukimą. Ši informacija pateikiama raštu SPS per 3 darbo dienas nuo sužinojimo apie tokių aplinkybių atsiradimą dienos.  

41. Nutraukus sutartį, paslaugos gavėjas (jo teisėtas atstovas) už gautas paslaugas privalo visiškai atsiskaityti per 5 darbo dienas.

 

VI SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

42. Centras atsako už kokybišką dienos socialinės globos teikimą.

43. Centras už praėjusių biudžetinių metų dienos socialinės globos teikimą kiekvienais metais atsiskaito iki sausio 20 d. SPS  pateikdamas ataskaitą.

44. Šio Tvarkos aprašo įgyvendinimą kontroliuoja Savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo.

_______________________