VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIUS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2014 M. BIRŽELIO 2 D. ĮSAKYMO NR. B1-486 „DĖL VETERINARIJOS REIKALAVIMŲ GYVŪNŲ GLOBĖJAMS IR GLOBOS NAMAMS PATVIRTINIMO IR VALSTYBINĖS MAISTO IR VETERINARIJOS TARNYBOS DIREKTORIAUS 2004 M. LAPKRIČIO 24 D. ĮSAKYMO NR. B1-1015 „DĖL VETERINARIJOS REIKALAVIMŲ GYVŪNŲ GLOBOS NAMAMS PATVIRTINIMO“ SU VISAIS PAKEITIMAIS IR PAPILDYMAIS PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS“ PAKEITIMO

 

2015 m. kovo 13 d. Nr. B1-230

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo 6 straipsnio 3 dalimi,

p a k e i č i u Veterinarijos reikalavimus gyvūnų globėjams ir globos namams, patvirtintus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2014 m. birželio 2 d. įsakymu Nr. B1-486 „Dėl Veterinarijos reikalavimų gyvūnų globėjams ir globos namams patvirtinimo ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2004 m. lapkričio 24 d. įsakymo Nr. B1-1015 „Dėl Veterinarijos reikalavimų gyvūnų globos namams patvirtinimo“ su visais pakeitimais ir papildymais pripažinimo netekusiu galios“:

1. Pakeičiu 3.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.1. Gyvūno laikymo įranga narvas, aptvaras, voljeras, gardas ar kita gyvūnui laikyti tinkama įranga.“

2. Pakeičiu 3.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

3.2. Gyvūnų globos vieta – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos nustatyta tvarka patvirtinta gyvūnų laikymo vieta, kurioje gyvūnų globėjas laikinai globoja bešeimininkius ir (ar) bepriežiūrius gyvūnus, laiko sergančius (sužeistus) laukinius gyvūnus, kol juos bus galima išleisti į laisvę, ir neterminuotai laiko gyvūnus, kurių atsisako jų laikytojai, ir bešeimininkius ir (ar) bepriežiūrius gyvūnus pasibaigus laikinajai jų globai.”

3. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:

6. Gyvūnų globėjai, laikinai globojantys bešeimininkius ir (ar) bepriežiūrius gyvūnus, laikantys sergančius (sužeistus) laukinius gyvūnus, kol juos bus galima išleisti į laisvę, ar neterminuotai laikantys gyvūnus, kurių atsisako jų laikytojai, ir bešeimininkius ir (ar) bepriežiūrius gyvūnus pasibaigus laikinajai jų globai (toliau bendrai – gyvūnai) gyvūnų globos vietoje, turi turėti gyvūnų globos vietos veterinarinį patvirtinimą, kaip nustatyta Reikalavimų 19 punkte, nepriklausomai nuo to, ar šią veiklą vykdo atlygintinai ar neatlygintinai.”

4. Pakeičiu 7 punktą ir jį išdėstau taip:

7. Gyvūnų globėjai, prisiimdami atsakomybę, gali perduoti laikinai laikyti gyvūnus, įskaitant bešeimininkius ar bepriežiūrius gyvūnus, kurių laikinosios globos terminas nėra pasibaigęs, kitiems gyvūnų laikytojams, kurie gyvūnus laikys savo gyvenamosiose patalpose ar žemės valdoje (palaidus, pririštus ar lauke įrengtoje laikymo įrangoje (pvz., voljere) (toliau – laikini gyvūnų laikytojai) nepažeisdami atitinkamos savivaldybės administracijos patvirtintų gyvūnų laikymo savivaldybės teritorijos gyvenamosiose vietovėse taisyklių. Gyvūnų globėjai prieš gyvūnų perdavimą laikiniems gyvūnų laikytojams turi įsitikinti jų galimybėmis ir pasirengimu prižiūrėti gyvūnus. Laikini gyvūnų laikytojai nėra įtraukiami į Gyvūnų globėjų sąrašą, tvarkomą VMVT.”

5. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:

„24. Gyvūnų globos vietoje turi būti:

24.1. patalpa gyvūnams priimti ir veterinarinei apžiūrai atlikti, atitinkanti Reikalavimų veterinarijos paslaugų teikėjams, patvirtintų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2012 m. birželio 4 d. įsakymu Nr. B1-457 „Dėl Reikalavimų veterinarijos paslaugų teikėjams patvirtinimo“ (toliau – Reikalavimai veterinarijos paslaugų teikėjams), 17.1−17.5 papunkčius. Jeigu gyvūnų globos vietoje yra atliekamos chirurginės operacijos, kurių metu būtina gyvūnui sukelti bendrą nejautrą, gyvūnų globos vietoje turi būti įrengta operacinė, atitinkanti Reikalavimų veterinarijos paslaugų teikėjams 22 punktą (operacinės įrengimas gyvūnų globos vietoje nesuteikia gyvūnų globėjui teisės teikti veterinarijos paslaugas kitiems, nei gyvūnų globos vietoje laikomiems, gyvūnams, išskyrus atvejį, kai, raštu suderinus su teritorine VMVT, bešeimininkių kačių kastravimo programų vykdymo metu kastruojami gyvūnų laikytojų atnešti gyvūnai augintiniai);

24.2. patalpa (-os) sveikiems gyvūnams laikyti (toliau – bendroji gyvūnų laikymo patalpa), kurioje būtų įrengtos vėdinimo ir šildymo sistemos. Vėdinimo sistema turi būti įrengta taip, kad būtų išvengta skersvėjų. Rekomenduojama įrengti atskiras bendrąsias gyvūnų laikymo patalpas atskirų rūšių gyvūnams, kuriose būtų vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo sistema. Jeigu sveiki gyvūnai laikomi ne patalpose, gyvūnų globos vietoje bendrųjų gyvūnų laikymo patalpų gali nebūti;

24.3. patalpa sergantiems gyvūnams laikyti atskirose laikymo įrangose (toliau – sergančių gyvūnų patalpa). Rekomenduojama įrengti atskiras sergančių gyvūnų patalpas atskirų rūšių gyvūnams;

24.4. gyvūnų karantinavimo patalpa su įrengta atskira laikymo įranga arba, kai gyvūnai laikomi ne patalpose, stacionari (-ios) atskira (-os) laikymo įranga (-os), kuri (-ios) neturi būti įrengta (-os) šalia laikymo įrangos, kurioje laikomi sveiki gyvūnai, (toliau – karantinavimo patalpa / įranga). Rekomenduojama įrengti atskirą karantinavimo patalpą / įrangą atskirų rūšių gyvūnams;

24.5. patalpa (-os) arba atskira (-os) vieta (-os) laikymo įrangai, priežiūros priemonėms laikyti;

24.6. patalpa arba atskira vieta pašarams laikyti, atitinkanti pašarų laikymui keliamus reikalavimus ir apsaugota nuo kenkėjų ir vabzdžių;

24.7. patalpa šalutiniams gyvūniniams produktams laikyti, kurioje turi būti šalutinių gyvūninių produktų laikymo priemonė (konteineris, šaldytuvas ir kt.), atitinkanti šalutinių gyvūninių produktų laikymui keliamus reikalavimus. Šalutinių gyvūninių produktų laikymo priemonė gali būti laikoma kitose patalpose ar vietoje, jeigu užtikrinama, kad prie šios priemonės neprieis pašaliniai asmenys ir gyvūnai;

24.8. patalpa arba vieta laikymo įrangai ir priežiūros priemonėns plauti ir dezinfekuoti, kurioje turi būti įrengta vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo sistema.“

6. Pakeičiu 26 punktą ir jį išdėstau taip:

26. Reikalavimų 24 punkte nurodytos gyvūnų globos vietos patalpos bei vietos turi būti aiškiai paženklintos (turi būti nurodyta jų paskirtis).“

7. Pakeičiu 36 punktą ir jį išdėstau taip:

36. Karantinavimo patalpoje / įrangoje turi būti laikomi visi pas gyvūnų globėjus patekę  gyvūnai (įskaitant sergančius) tol, kol veterinarijos gydytojas priima sprendimą leisti juos perkelti į sergančių gyvūnų patalpas, bendrąsias gyvūnų laikymo patalpas ar ne patalpose esančią sveikiems gyvūnams laikyti skirtą laikymo įrangą (kai sveiki gyvūnai laikomi ne patalpose esančioje laikymo įrangoje) ar nugaišinti. Kiekvienas karantinuojamas gyvūnas turi būti laikomas atskiroje laikymo įrangoje ir neturėti sąlyčio su kitais gyvūnais. Karantinuojamiems gyvūnams naudojami šėrimo ir girdymo indai, kačių kraiko dėžutės ir kita įranga ar priemonės turi būti laikomos atskirai nuo sveikiems ar sergantiems gyvūnams naudojamų šėrimo ir girdymo indų, kačių kraiko dėžučių ir kitos įrangos ar priemonių.“

8. Pakeičiu 43 punktą ir jį išdėstau taip:

43. Siekiant užtikrinti sveikų gyvūnų apsaugą nuo galimo užkrečiamųjų gyvūnų ligų patekimo, globos vietoje sergančius ar karantinuojamus gyvūnus prižiūrintys asmenys turi dėvėti apsauginius rūbus, mūvėti pirštines ir avėti apsauginę avalynę. Draudžiama asmenims po sergančių ar karantinuojamų gyvūnų priežiūros nenusirengus apsauginių rūbų, nenusimovus pirštinių ir nenusiavus apsauginės avalynės atlikti sveikų gyvūnų priežiūrą.“

9. Pakeičiu 51 punktą ir jį išdėstau taip:

„51. Gyvūnų klinikinio tyrimo ir elgsenos vertinimo metu sprendimą dėl gyvūnų karantinavimo priima veterinarijos gydytojas.“

10. Pakeičiu 52 punktą ir jį išdėstau taip:

„52. Pasiutligei imlūs gyvūnai (šunys, katės, šeškai ir kt.), patekę į gyvūnų globos vietą, ne mažiau kaip 14 dienų turi būti karantinuojami, išskyrus atvejus, kai, veterinarijos gydytojo sprendimu, gyvūno nereikia karantinuoti (pvz., šuo yra kliniškai sveikas ir vakcinuotas nuo pasiutligės). Šunims, katėms, šeškams ir prireikus kitiems pasiutligei imliems gyvūnams paskutinę karantino dieną arba ne vėliau kaip kitą dieną nuo jų patekimo į gyvūnų globos vietą dienos, kai veterinarijos gydytojas priima sprendimą gyvūno nekarantinuoti, turi būti atlikta dehelmentizacija ir vakcinacija nuo pasiutligės, išskyrus atvejus, kai gyvūnas yra vakcinuotas nuo pasiutligės ir veterinarijos gydytojas nusprendžia, kad nereikia atlikti pakartotinės vakcinacijos. Rekomenduojama šunis, kates ir šeškus vakcinuoti ir nuo kitų užkrečiamųjų ligų. Jeigu pasiutligei imlius gyvūnus gyvūnų globėjas be veterinarijos gydytojo sprendimo dėl karantinavimo perduoda iš karto laikinam gyvūnų laikytojui, pastarasis turi užtikrinti, kad gyvūnas neturės sąlyčio su kitais gyvūnais iki veterinarijos gydytojo sprendimo dėl karantinavimo priėmimo, o veterinarijos gydytojui nusprendus gyvūną karantinuoti, laikinas gyvūno laikytojas turi laikytis veterinarijos gydytojo nurodymų.“

11. Pakeičiu 53 punktą ir jį išdėstau taip:

„53. Šunys, katės ir šeškai gali būti laikomi grupėmis tik pasibaigus Reikalavimų 52 punkte nurodytam karantino laikotarpiui, išskyrus atvejus, kai, veterinarijos gydytojo sprendimu, šunų, kačių ar šeškų nereikia karantinuoti.“

12. Pakeičiu 59 punktą ir jį išdėstau taip:

„59. Gyvūnų globėjai, be Reikalavimų 58 punkte nurodytų duomenų apie gyvūnus registravimo, ne vėliau kaip per 3 dienas nuo šuns ar katės patekimo pas juos turi pradėti tvarkyti atskirą kiekvieno šuns ar katės bylą, kurioje turi būti kaupiami šie duomenys apie gyvūną:

59.1. tapatybė (rūšis, veislė, amžius, lytis, spalva, rekomenduojama gyvūno nuotrauka);

59.2. patekimo pas gyvūnų globėją aplinkybės;

59.3. atvedimo vieta ir data, jei šie duomenys žinomi;

59.4. reprodukcijos duomenys nuo gyvūno patekimo pas gyvūnų globėją dienos;

59.5. gydymas;

59.6. socializacija (elgesys, dresūra ir kt.).“

 

 

 

Direktoriaus pavaduotojas,

pavaduojantis direktorių                                                                                         Zenonas Stanevičius