LIETUVOS POLICIJOS GENERALINIS KOMISARAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL GINKLŲ, GINKLŲ PRIEDĖLIŲ, ŠAUDMENŲ, JŲ DALIŲ PAĖMIMO, TINKAMUMO NAUDOTI NUSTATYMO IR TOLESNIO JŲ PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

2020 m. liepos 1 d. Nr. 5-V-551

Vilnius

 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2019 m. liepos 31 d. nutarimo Nr. 808 „Dėl įgaliojimų suteikimo įgyvendinant Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymą“ 1.1.1.10 papunkčiu:

1. Tvirtinu Ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių paėmimo, tinkamumo naudoti nustatymo ir tolesnio jų panaudojimo tvarkos aprašą (pridedama).

2. Nustatau, kad šis įsakymas įsigalioja 2020 m. liepos 1 d.

 

 

 

Policijos generalinis komisaras                                                                                    Renatas Požėla

 

 

 

SUDERINTA

Turto valdymo ir ūkio departamento prie

Lietuvos Respublikos Vidaus reikalų ministerijos

2020-06-29 raštu Nr. 8D-970


 

PATVIRTINTA

Lietuvos policijos generalinio komisaro

2020 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. 5-V-551

 

 

GINKLŲ, GINKLŲ PRIEDĖLIŲ, ŠAUDMENŲ, JŲ DALIŲ PAĖMIMO, TINKAMUMO NAUDOTI NUSTATYMO IR TOLESNIO JŲ PANAUDOJIMO TVARKOS APRAŠAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių paėmimo, tinkamumo naudoti nustatymo ir tolesnio jų panaudojimo tvarkos aprašas (toliau – Aprašas) nustato ginklų, ginklų priedėlių, jų dalių (toliau – ginklai), šaudmenų, jų dalių (toliau – šaudmenys), taip pat leidimų laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, ginklų pažymėjimų paėmimą policijos žinion, siekiant užtikrinti jų apyvartos kontrolę, tinkamumą naudoti ir tolesnį naudojimą.

2. Aprašo nuostatos netaikomos, kai ginklai, šaudmenys paimami įtarus, kad jie galėjo būti administracinio nusižengimo, nusikalstamos veikos įrankis ar objektas, taip pat kai ginklai, šaudmenys paimami karo ar nepaprastosios padėties atvejais. Šiais atvejais ginklai, šaudmenys paimami kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

3. Apraše vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme (toliau – Įstatymas) vartojamas sąvokas.

 

II SKYRIUS

GINKLŲ, ŠAUDMENŲ LAIKINAS PAĖMIMAS

 

4. Pareigūnas ar kitas atitinkamus įgaliojimus turintis asmuo (toliau – pareigūnas) ne vėliau kaip per 3 darbo dienas priima sprendimą dėl ginklų, šaudmenų laikino paėmimo:

4.1. jeigu gauna informacijos, kad asmuo įtariamas ar kaltinamas padaręs nusikalstamą veiką, nurodytą Įstatymo 18 straipsnio 2 dalies 1–4 punktuose;

4.2. ir asmens siuntimo ne vėliau kaip per 40 darbo dienų Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka atlikti sveikatos patikrinimą, kai kyla pagrįstas įtarimas, kad asmuo serga sveikatos apsaugos ministro tvirtinamame sąraše nurodytomis ligomis ar turi šiame sąraše nurodytų fizinių trūkumų, trukdančių tinkamai elgtis su ginklu (kai pasibaigė asmens medicininio patikrinimo išvados, išduotos trumpesniam nei 5 metų terminui, galiojimas ar yra gauta informacijos iš sveikatos priežiūros įstaigos, ikiteisminio tyrimo įstaigų ar kitų institucijų arba iš asmens elgesio akivaizdžiai galima numanyti, kad asmuo serga ir (ar) turi fizinių trūkumų, dėl kurių negali įsigyti ar turėti ginklo);

4.3. ir asmens siuntimo perlaikyti egzaminą pagal Šaunamojo ginklo laikymo, nešiojimosi ir panaudojimo savigynai mokymo programą bei per 40 darbo dienų pristatyti tai patvirtinantį pažymėjimą, kai yra pagrindas manyti, kad asmuo neišmano ginklų, šaudmenų įsigijimo, laikymo, nešiojimosi, naudojimo, realizavimo, gabenimo taisyklių.

5. Priėmęs sprendimą, pareigūnas ne vėliau kaip per 2 darbo dienas organizuoja ginklų, šaudmenų, leidimo laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, ginklų pažymėjimų paėmimą policijos žinion.

6. Paimtus ginklus, šaudmenis pareigūnas ne vėliau kaip ginklų, šaudmenų paėmimo dieną perduoda saugoti į apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – apskr. VPK) ginklų saugyklą. Tuo atveju, jeigu ginklų, šaudmenų yra labai daug ir jų negalima sutalpinti apskr. VPK ginklų saugykloje, jie gali būti saugomi fizinio ar juridinio asmens sandėliuose. Sandėlio apsaugą organizuoja ir jį plombuoja pareigūnas, paėmęs ginklus, šaudmenis. Paimtas leidimas laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, ginklų pažymėjimai saugomi apskr. VPK.

7. Pareigūnas, paėmęs ginklus, šaudmenis, leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, ginklų pažymėjimus, privalo surašyti Paėmimo aktą (1 priedas). Akto vienas egzempliorius lieka ginklus, šaudmenis priėmusiame apskr. VPK, o antras egzempliorius atiduodamas asmeniui, iš kurio paimti ginklai, šaudmenys, leidimas laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, ginklų pažymėjimai. Pareigūnas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo ginklų, šaudmenų paėmimo dienos Paėmimo akto elektroninę kopiją įkelia į Policijos licencijuojamos veiklos informacinę sistemą. 

8. Paimti ginklai, šaudmenys saugomi tol, kol priimamas sprendimas dėl ginklų, šaudmenų grąžinimo arba iki leidimo laikyti ir (ar) nešiotis ginklus panaikinimo.

9. Ginklų laikino saugojimo apskr. VPK ginklų saugykloje laikotarpiu asmuo gali pateikti prašymą panaikinti leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus ir pateikti pasiūlymus dėl tolesnio ginklų, šaudmenų naudojimo. Tuo atveju, kai asmuo yra įtariamas ar kaltinamas padaręs nusikalstamą veiką, nurodytą Įstatymo 18 straipsnio 2 dalies 1–4 punktuose, pareigūnas sprendimą dėl asmens pateiktų pasiūlymų dėl tolesnio ginklų, šaudmenų naudojimo priima tik raštu suderinęs su ikiteisminį tyrimą atliekančiu pareigūnu.

10. Nutraukus ikiteisminį tyrimą ar baudžiamąją bylą, panaikinus asmeniui įtarimus, kaltinimus, jeigu nėra kitų priežasčių, dėl kurių leidimas laikyti ir (ar) nešiotis ginklus gali būti panaikintas, pareigūnas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas, kai gauna informaciją apie įsiteisėjusį sprendimą dėl ikiteisminio tyrimo ar baudžiamosios bylos nutraukimo, priima sprendimą grąžinti ginklus, šaudmenis, leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, ginklų pažymėjimus asmeniui, iš kurio jie buvo paimti.

11. Pareigūnas, gavęs įsiteisėjusį teismo sprendimą, kuriuo asmuo pripažintas padaręs nusikaltimą, nurodytą Įstatymo 18 straipsnio 2 dalies 1–4 punktuose, asmeniui išduotą leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo įsiteisėjusio teismo sprendimo gavimo dienos panaikina ir dėl tolesnio ginklų naudojimo sprendžia Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka.

12. Tuo atveju, kai asmuo per 40 darbo dienų nuo sprendimo įpareigoti pasitikrinti sveikatą ar perlaikyti egzaminą įteikimo dienos pateikia apskr. VPK medicininę pažymą, kad jo sveikata atitinka Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro nustatytus reikalavimus, ir apskr. VPK tiesiogiai iš sveikatos priežiūros įstaigos gauna informaciją apie atlikto asmens sveikatos patikrinimo rezultatus, ir (ar) pateikia pažymėjimą apie išlaikytą egzaminą, pareigūnas ginklus, šaudmenis, leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, ginklų pažymėjimus ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo informacijos iš sveikatos priežiūros įstaigos gavimo dienos ar egzamino išlaikymą patvirtinančio pažymėjimo gavimo dienos grąžina asmeniui, iš kurio jie buvo paimti.

13. Jeigu asmuo, kuris buvo įpareigotas per 40 darbo dienų pateikti medicininę pažymą apskr. VPK, to nepadaro, pareigūnas asmeniui išduotą leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus panaikina ne vėliau kaip per 20 darbo dienų, pasibaigus 40 darbo dienų terminui, ir dėl tolesnio ginklų naudojimo sprendžia Aprašo III skyriuje nustatyta tvarka.

 

III SKYRIUS

GINKLŲ, ŠAUDMENŲ PAĖMIMAS, PANAIKINUS LEIDIMĄ LAIKYTI IR (ar) nešiotis ginklus, IR Tolesnis Jų naudojimas 

 

14. Pareigūnas, Įstatymo 40 straipsnio nustatytais pagrindais panaikinęs leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus ir priėmęs sprendimą paimti ginklus, ne vėliau kaip per 2 darbo dienas organizuoja ginklų, šaudmenų, leidimo laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, ginklų pažymėjimų paėmimą policijos žinion. Pareigūnas paimtus ginklus, šaudmenis ne vėliau kaip ginklų, šaudmenų paėmimo dieną perduoda saugoti į apskr. VPK ginklų saugyklą. Tuo atveju, jeigu ginklų, šaudmenų yra labai daug ir jų negalima sutalpinti apskr. VPK ginklų saugykloje, jie gali būti saugomi fizinio ar juridinio asmens sandėliuose. Sandėlio apsaugą organizuoja ir jį plombuoja pareigūnas, paėmęs ginklus, šaudmenis.

15. Pareigūnas, paėmęs ginklus, šaudmenis, leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, ginklų pažymėjimus, privalo surašyti Paėmimo aktą. Akto vienas egzempliorius lieka ginklus, šaudmenis priėmusiame apskr. VPK, o antras egzempliorius atiduodamas asmeniui, iš kurio paimti ginklai, šaudmenys, leidimas laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, ginklų pažymėjimai. Pareigūnas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo ginklų, šaudmenų paėmimo dienos Paėmimo akto elektroninę kopiją įkelia į Policijos licencijuojamos veiklos informacinę sistemą. 

16. Atitinkamos licencijos ar rašytinio sutikimo panaikinimo atveju, taip pat juridinio asmens likvidavimo atveju ar fizinio asmens mirties atveju kartu su ginklais, šaudmenimis paimami ir saugomi visi licenciją ar rašytinį sutikimą turėjusio asmens ginklų, šaudmenų apskaitos dokumentai.

17. Jeigu sprendimas dėl leidimo laikyti ir (ar) nešiotis ginklus panaikinimo Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka apskundžiamas, ginklai, šaudmenys saugomi tol, kol bus išnagrinėtas skundas ir priimtas galutinis sprendimas dėl leidimo laikyti ir (ar) nešiotis ginklus panaikinimo.

18. Pasibaigus sprendimo dėl leidimo laikyti ir (ar) nešiotis ginklus panaikinimo apskundimo terminui ir leidimo nepratęsus (neatnaujinus), pareigūnas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų perduoda ginklą, šaudmenis apskr. VPK sudarytai Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai įvertinti Aprašo V skyriuje nustatyta tvarka.

19. Pareigūnas, gavęs Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimą, kad ginklai, šaudmenys yra tinkami naudoti, raštu pasiūlo ginklų, šaudmenų savininkui ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų pateikti prašymą dėl tolesnio ginklų naudojimo:

19.1. realizuoti ginklus, šaudmenis per savininko pasiūlytą subjektą, turintį teisę prekiauti ginklais, ginklų priedėliais, šaudmenimis ir jų dalimis (toliau – prekiautojas ginklais, šaudmenimis), arba juos padovanoti asmeniui, turinčiam leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus;

19.2. gavus leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, užregistruoti ginklus savininkui (tik ginklų, šaudmenų paveldėjimo atveju);

19.3. perdirbti ginklus, šaudmenis į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis ir juos, gavus leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, užregistruoti savininkui (tik ginklų, šaudmenų paveldėjimo atveju);

19.4. perdirbti ginklus, šaudmenis į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis ir juos realizuoti per savininko pasiūlytą prekiautoją ginklais, šaudmenimis arba padovanoti asmeniui, turinčiam leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus;

19.5. perduoti ginklus, šaudmenis sunaikinti Turto valdymo ir ūkio departamentui prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – Turto valdymo ir ūkio departamentas).

20. Pareigūnas, gavęs savininko prašymą sunaikinti netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, ne vėliau kaip per 60 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos perduoda ginklus, šaudmenis sunaikinti Turto valdymo ir ūkio departamentui.

21. Ginklų savininkui pateikus prašymą perdirbti ginklus, šaudmenis į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, juos į dirbtuves pristato ir į apskr. VPK grąžina subjekto, kuris verčiasi ginklų taisymu, atstovas. Ginklus, šaudmenis, perdirbtus į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, pareigūnas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo ginklų, šaudmenų grąžinimo iš dirbtuvių dienos raštu perduoda realizuoti savininko pasiūlytam prekiautojui ginklais, šaudmenimis arba įformina dokumentus dėl ginklų, šaudmenų dovanojimo Lietuvos policijos generalinio komisaro nustatyta tvarka.

22. Savininko pasirinktam prekiautojui ginklais, šaudmenimis ginklus, šaudmenis pristato prekiautojo ginklais, šaudmenimis atstovas.

23. Ginklų paveldėtojui gavus leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, pareigūnas ginklus užregistruoja paveldėtojui Lietuvos policijos generalinio komisaro nustatyta tvarka.

24. Ginklų savininkui pateikus prašymą realizuoti ginklus, šaudmenis, pareigūnas ginklus, šaudmenis raštu perduoda savininko pasirinktam prekiautojui ginklais, šaudmenimis ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos.

25. Ginklus, šaudmenis prekiautojui ginklais, šaudmenimis pristato prekiautojo ginklais, šaudmenimis atstovas. Ginklų savininkui pateikus prašymą dovanoti ginklus, šaudmenis, pareigūnas dokumentus dėl ginklų, šaudmenų dovanojimo įformina Lietuvos policijos generalinio komisaro nustatyta tvarka.

26. Pareigūnas, gavęs Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimą, kad ginklai, šaudmenys netinkami naudoti, raštu pasiūlo savininkui jo pasirinkimu ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų pateikti prašymą dėl tolesnio ginklų, šaudmenų naudojimo:

26.1. perduoti ginklus, šaudmenis sunaikinti Turto valdymo ir ūkio departamentui;

26.2. sutaisyti ginklus ir ginklus realizuoti arba padovanoti;

26.3. perdirbti ginklus, šaudmenis į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis ir juos realizuoti arba padovanoti;

26.4. sutaisyti ginklus ir juos, gavus leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, užregistruoti savininkui (tik ginklų paveldėjimo atveju);

26.5. perdirbti ginklus, šaudmenis į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis ir juos, gavus leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, užregistruoti savininkui (tik ginklų, šaudmenų paveldėjimo atveju).

27. Pareigūnas, gavęs savininko prašymą sunaikinti netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, ne vėliau kaip per 60 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos perduoda ginklus, šaudmenis sunaikinti Turto valdymo ir ūkio departamentui.

28. Ginklų savininkui pateikus prašymą ginklus taisyti ar perdirbti ginklus, šaudmenis į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, juos į dirbtuves pristato ir į apskr. VPK grąžina subjekto, kuris verčiasi ginklų taisymu, atstovas. Sutaisytus ginklus ar ginklus, šaudmenis, perdirbtus į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, pareigūnas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo ginklų, šaudmenų grąžinimo į apskr. VPK dienos raštu perduoda realizuoti ginklo savininko pasiūlytam prekiautojui ginklais, šaudmenimis, jam atvykus į apskr. VPK.

29. Savininko pasirinktam prekiautojui ginklais, šaudmenimis ginklus, šaudmenis pristato prekiautojo ginklais, šaudmenimis atstovas. Ginklų savininkui pateikus prašymą dovanoti ginklus, šaudmenis, pareigūnas dokumentus dėl ginklų, šaudmenų dovanojimo įformina Lietuvos policijos generalinio komisaro nustatyta tvarka.

30. Jeigu asmuo per 30 kalendorinių dienų nuo apskr. VPK pasiūlymo pateikimo dienos nepateikia prašymo dėl tolesnio ginklų naudojimo, pareigūnas ne vėliau kaip per 60 darbo dienų, pasibaigus 30 kalendorinių dienų terminui, ginklus, šaudmenis perduoda Turto valdymo ir ūkio departamento nurodytam prekiautojui ginklais, šaudmenimis.

31. A kategorijos ginklai, ginklų dalys ir šaudmenys, skirti tik A kategorijos ginklams, A kategorijos ginklų priedėliai, taip pat Įstatymo 3 straipsnio 7 ir 8 punktuose nurodytos ginklų dėtuvės gali būti realizuojamos tik per Turto valdymo ir ūkio departamentą.

 

IV SKYRIUS

GINKLŲ, ŠAUDMENŲ PAĖMIMAS ir Tolesnis JŲ naudojimas ASMENIUI RAŠTU ATSISAKIUS GINKLŲ

 

32. Asmuo turi teisę savo noru atsisakyti ginklų, šaudmenų, pateikdamas apskr. VPK rašytinį prašymą panaikinti jam išduotą leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus, taip pat turimus ginklus, šaudmenis, leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus ir ginklų pažymėjimus.

33. Prašyme panaikinti leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus asmuo turi nurodyti, ar norėtų atiduoti ginklus, šaudmenis neatlygintinai sunaikinti, ar pageidautų, kad jie būtų realizuoti.

34. Pareigūnas, priėmęs ginklus, šaudmenis, juos tą pačią dieną perduoda saugoti į apskr. VPK ginklų saugyklą ir ne vėliau kaip per 5 darbo dienas parengia sprendimą dėl leidimo laikyti ir (ar) nešiotis ginklus panaikinimo.

35. Pareigūnas ginklus, šaudmenis, kuriuos asmuo atidavė neatlygintinai sunaikinti, ne vėliau kaip per 60 darbo dienų perduoda sunaikinti Turto valdymo ir ūkio departamentui.

36. Pareigūnas ginklus, šaudmenis, kuriuos asmuo atidavė realizuoti, ne vėliau kaip per 20 darbo dienų perduoda Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai įvertinti šio Aprašo V skyriuje nustatyta tvarka.

37. Pareigūnas, gavęs Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimą, kad ginklai, šaudmenys yra tinkami naudoti, raštu pasiūlo ginklų, šaudmenų savininkui ne vėliau kaip per 30 darbo dienų pateikti prašymą dėl tolesnio ginklų naudojimo:

37.1. realizuoti ginklus, šaudmenis per savininko pasiūlytą prekiautoją ginklais, šaudmenimis;

37.2. padovanoti ginklus, šaudmenis asmeniui, turinčiam leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus;

37.3. perdirbti ginklus, šaudmenis į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis ir juos realizuoti per savininko pasiūlytą prekiautoją ginklais, šaudmenimis arba padovanoti asmeniui, turinčiam leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus.

38. Ginklų savininkui pateikus prašymą realizuoti ginklus, šaudmenis, pareigūnas ginklus, šaudmenis raštu perduoda savininko pasirinktam prekiautojui ginklais, šaudmenimis ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos. Ginklus, šaudmenis prekiautojui ginklais, šaudmenimis pristato prekiautojo ginklais, šaudmenimis atstovas.

39. Ginklų savininkui pateikus prašymą dovanoti ginklus, šaudmenis, pareigūnas dokumentus dėl ginklų, šaudmenų dovanojimo įformina Lietuvos policijos generalinio komisaro nustatyta tvarka.

40. Ginklų savininkui pateikus prašymą perdirbti ginklus, šaudmenis į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, juos į dirbtuves pristato ir į apskr. VPK grąžina subjekto, kuris verčiasi ginklų taisymu, atstovas. Pareigūnas ginklus, šaudmenis, perdirbtus į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo ginklų, šaudmenų grąžinimo dienos raštu perduoda realizuoti savininko pasiūlytam prekiautojui ginklais, šaudmenimis arba įformina dokumentus dėl ginklų, šaudmenų dovanojimo Lietuvos policijos generalinio komisaro nustatyta tvarka.

41. Savininko pasirinktam prekiautojui ginklais, šaudmenimis visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis pristato prekiautojo ginklais, šaudmenimis atstovas.

42. Pareigūnas, gavęs Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimą, kad ginklai, šaudmenys netinkami naudoti, raštu pasiūlo savininkui ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų pateikti prašymą dėl tolesnio ginklų naudojimo:

42.1. perduoti ginklus, šaudmenis sunaikinti Turto valdymo ir ūkio departamentui;

42.2. sutaisyti ginklus ir ginklus, šaudmenis realizuoti;

42.3. perdirbti ginklus, šaudmenis į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis ir juos realizuoti.

43. Pareigūnas, gavęs savininko prašymą sunaikinti netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, ne vėliau kaip per 60 darbo dienų nuo prašymo pateikimo dienos perduoda ginklus, šaudmenis sunaikinti Turto valdymo ir ūkio departamentui.

44. Ginklų savininkui pasiūlius ginklus taisyti ar perdirbti ginklus, šaudmenis į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, juos į dirbtuves pristato ir pasiima subjekto, kuris verčiasi ginklų taisymu, atstovas. Pareigūnas sutaisytus ginklus ar ginklus, šaudmenis, perdirbtus į visiškai netinkamus naudoti ginklus, šaudmenis, ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo ginklo paėmimo iš dirbtuvių dienos raštu perduoda realizuoti savininko pasiūlytam prekiautojui ginklais, šaudmenimis.

45. Savininko pasirinktam prekiautojui ginklais, šaudmenimis ginklus, šaudmenis pristato prekiautojo ginklais, šaudmenimis atstovas.

46. Jeigu asmuo per 30 kalendorinių dienų nepateikia prašymo dėl tolesnio ginklų naudojimo, pareigūnas ne vėliau kaip per 60 darbo dienų, pasibaigus 30 kalendorinių dienų terminui, ginklus, šaudmenis perduoda realizuoti Turto valdymo ir ūkio departamento nurodytam prekiautojui ginklais, šaudmenimis.

47. A kategorijos ginklai, ginklų dalys ir šaudmenys, skirti tik A kategorijos ginklams, A kategorijos ginklų priedėliai, taip pat Įstatymo 3 straipsnio 7 ir 8 punktuose nurodytos ginklų dėtuvės gali būti realizuojamos tik per Turto valdymo ir ūkio departamentą.

 

V SKYRIUS

GINKLŲ, ŠAUDMENŲ TINKAMUMO NAUDOTI ĮVERTINIMAS

 

48. Ginklų, šaudmenų tinkamumą naudoti nustato apskr. VPK sudaryta Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisija, į kurią gali būti įtraukta ir kitų institucijų atstovų, ekspertizės įstaigų specialistų (ekspertų). Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisija sudaroma iš ne mažiau kaip 3 apskr. VPK kriminalistinių tyrimų ir licencijavimo padalinių pareigūnų.

49. Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisija ginklų, šaudmenų (išskyrus ginklų priedėlius, jų dalis) tinkamumą naudoti turi įvertinti ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo ginklų, šaudmenų pateikimo dienos. Sudėtingais atvejais komisijos sprendimu ginklai jų būklei įvertinti gali būti perduodami Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ar jo padalinių ekspertams. Ginklai kartu su aktu dėl ginklų tinkamumo naudoti per 10 darbo dienų turi būti grąžinami pareigūnui, pateikusiam ginklus, šaudmenis įvertinti.

50. Pagrindiniai defektai, dėl kurių Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisija gali ginklus pripažinti techniškai sugedusiais ir netinkamais toliau naudoti, yra:

50.1. ginklo dalių išdilimas, kuriam pašalinti reikia elektrocheminio paviršių padengimo metalu proceso;

50.2. ginklo automatikos išdilimas, kuriam pašalinti būtinas aplydymas (apvirinimas) ir tolesnis mechaninis apdirbimas;

50.3. detalių, sujungiamų su įvarža, pažeidimai, dujų kameros, kryptuko, kaladėlės ir kitų dalių, gaminamų kartu su vamzdžiu, pažeidimai;

50.4. ginklo dalių pažeidimai ir gedimai, kuriems pašalinti reikia pakeisti netinkamas dalis ir paskui yra būtinas sudėtingas mechaninis ar terminis ginklo atskirų dalių apdirbimas;

50.5. defektai, susiję su ginklo perdirbimu ar modernizavimu, kuriam reikia sudėtingo mechaninio apdirbimo, detalių parinkimo;

50.6. stipri ginklo pagrindinių metalinių detalių korozija, pažeidusi jų mechaninį atsparumą;

50.7. ginklo dalių, skirtų šūviui atlikti, deformacijos.

51. Vertindama šaudmenų tinkamumą naudoti Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisija privalo nustatyti, ar:

51.1. šaudmenys yra pramoninės gamybos;

51.2. šoviniai neturi mechaninio pažeidimo požymių;

51.3. šovinių paviršiuje nėra korozijos pėdsakų;

51.4. nesugadinta jų prekinė išvaizda.

52. Nustačiusi, kad ginklai netinkami naudoti, Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisija įvertina galimybę sutaisyti ginklus ir taisymo tikslingumą.

53. Jeigu sutaisytus ginklus reikėtų išbandyti ginklų bandymo laboratorijoje arba juos taisant reikėtų pašalinti defektus, nurodytus Aprašo 50.2, 50.3, 50.4, 50.6 ar 50.7 papunkčiuose, gali būti pripažįstama, kad ginklus taisyti netikslinga. Kitais atvejais ginklų savininkui gali būti pasiūloma organizuoti ginklų taisymą savo lėšomis.

54. Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisija, įvertinusi ginklų, šaudmenų būklę, surašo sprendimą dėl jų tinkamumo naudoti. Vienas šio sprendimo egzempliorius lieka Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijai, antras egzempliorius kartu su pranešimu apie Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimą, taip pat ginklai, šaudmenys grąžinami ginklus, šaudmenis pateikusiam pareigūnui.

55. Ginklų savininkas, nesutikdamas su Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimu dėl ginklų, šaudmenų tinkamumo naudoti, turi teisę šį sprendimą apskųsti apskr. VPK vadovui. Pareiškėjas, per 30 kalendorinių dienų negavęs jį tenkinančio atsakymo, sprendimą gali apskųsti teismui.

 

VI SKYRIUS

Ginklų, ŠAUDMENŲ PERDAVIMAS TURTO VALDYMO IR ŪKIO DEPArTAMENTUI

 

56. Perduodant ginklus, šaudmenis Turto valdymo ir ūkio departamentui, pateikiama:

56.1. asmens prašymų panaikinti jam išduotą leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus kopijos (pateikiama tuo atveju, kai asmuo neatlygintinai atidavė ginklus, šaudmenis sunaikinti);

56.2. apskr. VPK sprendimų realizuoti ar sunaikinti ginklus, šaudmenis kopijos;

56.3. Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimų dėl ginklų, šaudmenų tinkamumo naudoti kopijos;

56.4. Ginklų, šaudmenų perdavimo–priėmimo aktas (2 priedas), kuriame nurodomas perduodamų ginklų, šaudmenų sąrašas, kuriame nurodomas jų kiekis, rūšys, modeliai, ginklų numeriai (jeigu ginklai numeruoti) ar kiti jų identifikavimo požymiai, taip pat asmens, iš kurio paimti ginklai, duomenys (juridinio asmens pavadinimas, kodas, teisinė forma, buveinės adresas, el. pašto adresas, telefono numeriai; fizinio asmens vardas, pavardė, deklaruotos gyvenamosios vietos adresas, el. pašto adresas, telefono numeris).

57. Ginklų, šaudmenų perdavimo–priėmimo aktas surašomas dviem egzemplioriais. Vienas tokio akto egzempliorius lieka apskr. VPK, antras egzempliorius perduodamas Turto valdymo ir ūkio departamentui. Pareigūnas ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo ginklų, šaudmenų perdavimo Turto valdymo ir ūkio departamentui dienos akto elektroninę kopiją įkelia į Policijos licencijuojamos veiklos informacinę sistemą. 

 

VII SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

58. Ginklai, šaudmenys, pripažinti netinkamais naudoti, tačiau turintys istorinę, kultūrinę, kriminalistinę ar kitokią pažintinę vertę, apskr. VPK sprendimu ir asmens, iš kurio jie paimti, sutikimu perduodami muziejams ar įstaigoms, atliekančioms kriminalistines ekspertizes, mokslinio tyrimo darbus, turinčioms teisę Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka kolekcionuoti ginklus, šaudmenis istoriniais, kultūriniais, kriminalistiniais ir moksliniais tikslais. Vienas tokio sprendimo egzempliorius lieka apskr. VPK, antras egzempliorius atiduodamas ginklų savininkui, o trečias egzempliorius kartu su perduodamais ginklais, šaudmenimis siunčiamas institucijai ar įstaigai, kuriai perduodami ginklai, šaudmenys.

59. Ginklai, šaudmenys, pripažinti netinkamais naudoti, tačiau turintys istorinę, kultūrinę, kriminalistinę ar kitokią pažintinę vertę, Aprašo 58 punkte nurodytoms institucijoms ar įstaigoms gali būti perduodami perdavimo–priėmimo aktu. Aktą pasirašo ginklus, šaudmenis perduodančio apskr. VPK ir institucijos ar įstaigos, kuriai perduodami ginklai, šaudmenys, įgalioti atstovai.

60. Aprašo nuostatų laikymąsi Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka kontroliuoja Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Viešosios policijos valdyba ir apskr. VPK.

61. Asmenys, pažeidę šiame Apraše nustatytą tvarką, atsako Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.

_________________________________

part_2eb83a48101747daa0458517c6cbd891_end


 

Ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių

paėmimo, tinkamumo naudoti nustatymo ir

tolesnio jų panaudojimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

(Paėmimo akto formos pavyzdys)

 

___________________________________________________________________________

(apskrities vyriausiojo policijos komisariato pavadinimas)

 

PAĖMIMO AKTAS

 

20___-___-___ Nr.__________

 

__________________

(vieta)

 

Aš, ____________________________________________________________________________, 

(apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūno pareigos, vardas, pavardė)

 

iš ______________________________________________________________________________ 

(juridinio asmens, iš kurio paimti ginklai, šaudmenys, pavadinimas ir kodas ir (ar) fizinio asmens vardas, pavardė, asmens kodas)

 

paėmiau šiuos ginklus, šaudmenis:

Eil.

Nr.

Ginklo gamintojas, ginklo modelis

Ginklo kalibras, šovinio tipas

Ginklo numeris

Šaudmenų kiekis

Ginklo aprašymas (ginklo ypatingi požymiai, išoriniai defektai, pažeidimai)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kartu paimti / nepaimti leidimas laikyti ir (ar) nešiotis ginklus ir ginklų pažymėjimai.

 

Ginklai, šaudmenys saugomi:

___________________________________________________

(nurodoma policijos žinioje esančių ginklų, šaudmenų saugojimo vieta)

 

_______________________

(parašas)

___________________________________________________

(asmens, iš kurio paimti ginklai, šaudmenys, vardas, pavardė)

 

_______________________

(parašas)

_____________________________________________

(asmens, kuris paėmė ginklą, šaudmenis, vardas, pavardė)

 

part_e5a0dd7733c444108c0bf3239ff040cc_end


 

Ginklų, ginklų priedėlių, šaudmenų, jų dalių

paėmimo, tinkamumo naudoti nustatymo ir

tolesnio jų panaudojimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

(Ginklų, šaudmenų perdavimo–priėmimo akto formos pavyzdys)

___________________________________________________________________________

(apskrities vyriausiojo policijos komisariato pavadinimas)

 

GINKLŲ, ŠAUDMENŲ PERDAVIMO–PRIĖMIMO AKTAS

 

20___-___-___ Nr.__________

 

__________________

(vieta)

 

_____________________________________________________________________,

(turtą perduodančio subjekto pavadinimas, buveinė, kodas)

atstovaujama (-as) įgalioto _____________________________________________________

(pagal įstatymą, subjekto įstatus (nuostatus), įgaliojimą – atstovo pareigos,

___________________________________________________________________________,

vardas ir pavardė, įgaliojimo data ir numeris)

perduoda, o _________________________________________________________________,

(subjekto, priimančio turtą, pavadinimas, buveinė, kodas)

__________________________________________________________________________,

atstovaujama (-as) įgalioto _____________________________________________________

(pagal įstatymą, subjekto įstatus (nuostatus), įgaliojimą – atstovo pareigos,

___________________________________________________________________________,

vardas ir pavardė, įgaliojimo data ir numeris)

priima šiuos ginklus, šaudmenis:

 

1. ____________________________________________________, ____ lapas (-ai).

(perduodamų ginklų, šaudmenų ir asmenų, iš kurių jie paimti, sąrašas)

2. ____________________________________________________, ____ lapas (-ai).

(apskr. VPK sprendimo realizuoti ar sunaikinti ginklus, šaudmenis kopija)

3. ____________________________________________________, ____ lapas (-ai).

(Ginklų tinkamumo naudoti nustatymo komisijos sprendimų dėl

ginklų, šaudmenų tinkamumo naudoti kopijos)

4. ____________________________________________________, ____ lapas (-ai).

(asmenų prašymų panaikinti leidimą laikyti ir (ar) nešiotis ginklus kopijos)

5. ____________________________________________________, ____ lapas (-ai).

(kiti dokumentai)

 

Šis aktas surašytas 2 egzemplioriais, po vieną turto perdavėjui ir turto perėmėjui.

Perdavė

__________________________________    ____________       ________________________

(įgalioto perduoti turtą asmens pareigų pavadinimas)             (parašas)                             (vardas ir pavardė)

 

Priėmė

__________________________________    ____________       ________________________

(įgalioto priimti turtą asmens pareigų pavadinimas)                 (parašas)                             (vardas ir pavardė)

part_07b16736c6774b0388e11cdbf115292d_end